Your questions: General

Pytania z internetu, cz. 4. Pytania ogólne.

Zgromadziłem tutaj szereg pytań, odpowiedzi na które szukaliście w internecie, a których nie dało się zaszeregować do „działów” tematycznych dotyczących historii fortepianu i instrumentów klawiszowych , obsługi, strojenia i konserwacji fortepianu lub pianina oraz pytań związanych z tematem kupna lub sprzedaży pianina lub fortepianu . Jeżeli interesują Was polskie fortepiany i pianina , zajrzyjcie pod podany link. Jeżeli szukacie informacji i opinii o konkretnych markach pianin – zapraszam tutaj .

Biały fortepian bardzo stary
Cechy starego pianina
Ceny tunerów do strojenia fortepianów
Ciekawostki o fortepianie
Co oznacza cembalist?
Co oznacza numer w pianinie? / Numer seryjny fortepianu co oznacza?
Co oznaczają medale na tabliczce na pianinie?
Co to jest podwójna repetycja w pianinie?
Czy do grania na pianinie trzeba mieć krótkie paznokcie?
Czy fortepian ma pudło rezonansowe, czy płytę rezonansową?
Czy moje pianino ma klawisze z kości słoniowej?
Czy można grać na rozstrojonym pianinie?
Czy pianino cyfrowe należy do grupy kreatywnych
Czy podstawki pod fortepian są konieczne?
Czy trzeba grac na pianinie żeby zostać stroicielem?
Czym różni się fisharmonia od pianina?
Czym różni się fisharmonia od organów?
Deformacje kostne przy grze na pianinie
Dlaczego fortepiany mają kość słoniową?
Dlaczego nie ma dźwięku eis?
Dlaczego pianina są tak ciężkie?
Dlaczego tercja określa charakter tonacji?
Do czego służy moderator na pianinie?
Fabryka w której produkowano fortepiany
Fisharmonia – co to?
Fisharmonia – skąd nazwa? / Skąd się wzięła nazwa fisharmonia?
Gdzie na pianinie jest tabliczka z rocznikiem Calisia?
Gdzie numer seryjny w fortepianie?
Ile instrumentów jest w kolekcji Rostislawa Wygranienki?
Ile kosztują organy muzyczne?
Ile miedzi jest w pianinie?
Ile strun jest w fortepianie?
Ile waży pianino? / Ile przeciętnie waży pianino? / Waga pianina najcięższe
Ile waży fortepian?
Ile waży rama od fortepianu?
Ile wynosi naciąg strun w fortepianie?
Ile złomu jest w pianinie?
Im wyższe pianino tym lepiej?
Inna nazwa fisharmonii
Instrumenty muzyczne – dlaczego drogie?
Jak i gdzie szukać numeru seryjnego w pianinie? / Gdzie znaleźć nr seryjny pianina? / Gdzie numer fabryczny pianino? / Pianino gdzie nr seryjny?
Jak poznać materiał klawiszy w pianinie? / Jak rozpoznać kość słoniową na klawiszach pianina? / Jak sprawdzić w pianinie czy to kość?
Jak stary musi być instrument, by być zabytkiem?
Jak znaleźć wiek pianina? / Jak sprawdzić rok produkcji pianina? / Jak sprawdzić z którego roku jest pianino?
Jak zrobić pianino?
Jaka jest szerokość klawisza w pianinie?
Jakie są marki pianin?
Kolekcja instrumentów Warszawa
Kość słoniowa wycena
Kość słoniowa z klawiszy pianina
Kto skupuje stare zabytkowe fortepiany?
Najlepsza mechanika pianina
Najlepsze pianino
Napięcie strun fortepianu ton…
Pianina fortepiany blog
Pianino Belarus waga / Ile waży pianino Biełarus?
Pianino Calisia na złom?
Pianino cyfrowe jakie brzmiące jak prawdziwe?
Pianino kość słoniowa – jak pozyskać?
Pianino Legnica z czego są klawisze?
Pianino na złom
Pianino cyfrowe czy akustyczne? / Pianina elektroniczne / Pianino cyfrowe
Pianino cyfrowe: czy nadaje się do ćwiczeń dla dziecka?
Pianino: standardowa ilość klawiszy
Pianino Ukraina waga
Pianino z klawiszami z kości słoniowej
Stare czy nowe struny w fortepianie?
Stare fortepiany jak sprawdzić rok produkcji?
Układ strun w pianinie
Wielkość fortepianu a dźwięk
Wirtualne muzeum zabytkowych instrumentów
Wydobycie barwy na pianinie cyfrowym
Wymiary fortepianu koncertowego
Wyroby antyczne z kości słoniowej na aukcjach
Wyroby z kości słoniowej
Z czego jest zbudowane pianino?
Z czego są klawisze fortepianu?
Z czego są struny w pianinie?
Z jakiego metalu zbudowane jest pianino? / Z jakiego metalu płyta w pianinie?

Biały fortepian bardzo stary

Bardzo stary fortepian nie może być biały, gdyż białe fortepiany i pianina – to moda XX-wieczna rodem z Rosji , gdzie „biały fortepian” jest synonimem luksusu i „polotu myśli”. Dzięki temu przerabia się większość zabytkowych instrumentów na kolor biały.


Bardzo stare fortepiany były koloru brązowego – koloru naturalnego drewna. Od połowy XIX wieku modnym staje się kolor czarny. Wówczas nie tylko niemalże zarzucono produkcję instrumentów w kolorze „naturalnym”, ale i przefarbowano zgodnie z panującą modą wiele już istniejących fortepianów, często niechlujnie i paskudnie. Od tego czasu (ok. 1870) utrzymuje się, że fortepian koncertowy zawsze musi być czarny. Nieliczne wyjątki kolorystyczne (również współczesny biały ) dotyczą tylko i wyłącznie instrumentów salonowych i gabinetowych, oraz robionych na specjalne zamówienie.

Cechy starego pianina

Pianina sprzed ostatniej wojny są zazwyczaj mocno rzeźbione (w stylu secesji) i praktycznie nie posiadają tzw. wysokiego połysku. Mogą, choć nie muszą, posiadać świeczniki (kinkiety) i klawisze z kości słoniowej. Starsze instrumenty – sprzed ok. 1905 roku – mogą mieć tzw. górny tłumik, czyli drewnianą listwę tłumiącą wyniesioną ponad młotki (co można zobaczyć pod górną klapą). Instrumenty z ok. 1860-80 często mają na przedniej ścianie trzy „okna” o nierównym, figurowym kształcie – wykroje imitujące okna. Instrumenty z tego okresu mogą nie mieć całościowej ramy metalowej, co można zobaczyć w okolicach kołków (czy dookoła nich są nośne elementy metalowe, czy jest tylko panel drewniany); obok kołków napisane są nazwy dźwięków, do których kołki się odnoszą. Pianina sprzed roku 1870 mają zazwyczaj prosty (nie krzyżowy) układ strun, co można zauważyć otwierając dolną klapę (nad pedałami), najczęściej nie mają ramy metalowej (tylko metalowy fragment mocujący pętelki strun na dole) i zazwyczaj są górnotłumikowe. Jeszcze starsze instrumenty mogą mieć mniejszą skale (czyli posiadać mniej, niż 85 klawiszy) i posiadać np. jeden pedał zamiast dwóch, dodatkowo ich struny nie będą koloru czerwonego, gdyż miedzianego nawoju wówczas jeszcze nie stosowano. Pianina sprzed 1865 roku nie będą miały żadnych kunsztownych rzeźbień, gdyż ówczesna technologia jeszcze nie pozwalała na ich wykonanie – a zatem nie będą utrzymane w stylu secesyjnym, lecz bardziej klasycznym – biedermeier, empire itp.

Ceny tunerów do strojenia fortepianów

Dobry, fachowy tuner kosztuje ok. 400 zł. Tunery gitarowe i inne, które czasem można również wykorzystać, są znacznie tańsze, ale też znacznie mniej pomocne.

Ciekawostki o fortepianie

Co oznacza cembalist ?

Oznacza „klawesynista”, czyli „wykonawca na klawesynie”.

Co oznacza numer w pianinie? / Numer seryjny fortepianu co oznacza?

Jest to numer seryjny instrumentu. Tak np. pianino o numerze 5126 jest pięć tysięcy sto dwudziestym szóstym instrumentem wyprodukowanym w danej fabryce. Pianina różnych marek, wyprodukowane na jednej fabryce, jak również pianina i fortepiany z jednej fabryki, mają najczęściej tę samą numerację bez podziały na rodzaje, gatunki i marki. Numer seryjny pianina ułatwia ustalenie roku jego produkcji .

Co oznaczają medale na tabliczce na pianinie?

Medale – to nagrody i wyróżnienia, które zdobyła firma-producent za udział w różnych wystawach przemysłowych. Absolutnie tych medali nie zdobyło nasze konkretne pianino! Rekordziści zdobywali nawet po kilkadziesiąt medali (odznaczeń, dyplomów itp.) na różnych wystawach, często nie tylko w światowych centrach (Wiedeń, Paryż…), ale i na imprezach mocno peryferyjnych. Dodatkowo, często początkujący producenci stosowali metodę „cudownego mnożenia” nagród, umieszczając na instrumentach wizerunek nie tylko awersu, ale i rewersu medali. Tak więc, pokaźna liczba np. sześciu medali na pianinie często oznacza trzy zdobyte wyróżnienia.

Co to jest podwójna repetycja w pianinie?

W żadnym pianinie nie ma podwójnej repetycji, jako że takową posiada tylko fortepian! Wszystkie zabiegi, stosowane w mechanizmie pianin, mają tylko przybliżyć jego działanie do działania mechanizmu fortepianowego. Jednak nie jest to podwójna repetycja, cokolwiek by nie próbowali wmówić klientom producenci pianin. Pełna jednakowość w działaniu mechanizmu pionowo-grawitacyjnego a uproszczonego mechanizmu poziomego nie jest możliwa.

Czy do grania na pianinie trzeba mieć krótkie paznokcie?

Tak. Długie paznokcie dają brzydki przydźwięk, łamią się oraz – co ważniejsze – uniemożliwiają prawidłowe ułożenie (zaokrąglenie) palców.

Czy fortepian ma pudło rezonansowe, czy płytę rezonansową?

Fortepian ma płytę rezonansową, zwaną również dnem rezonansową (kolokwialnie – „rezonansem”), ale nie pudło. Pudło rezonansowe ma z kolei klawesyn. Miały go też wczesne modele fortepianu. Pudło rezonansowe sprawia, że dźwięk strun nawet po wygłuszeniu go tłumikami powoduje echo wewnątrz instrumentu, co może przypominać grę na fortepianie ze stale ciut naciśniętym prawym pedałem. Żeby się przekonać, że fortepian nie posiada pudła rezonansowego, wystarczy się schylić i zobaczyć, iż jest on pusty w środku. Klawesyn pusty nie jest.

Czy moje pianino ma klawisze z kości słoniowej?

Jeżeli nie jest to plastik czy plexi, najprawdopodobniej tak. Zarówno plastiku, jak i plexi, nie da się pomylić z kością.

Czy można grać na rozstrojonym pianinie?

Nie powinno się grać. Ale stopień rozstrojenia się pianina może być różny. Zawsze istnieje jakaś tolerancja, do pewnego momentu. Celowa gra na rozstrojonym fortepianie – to albo awangarda muzyczna, albo bezguście. Co komu bliższe…

Czy pianino cyfrowe należy do grupy kreatywnych

śmieci ? O tak.

Czy podstawki pod fortepian są konieczne?

Jeżeli szkoda nam podłogi, to tak. Podstawki pod koła nóg fortepianu pozwalają rozszerzyć zakres oddziaływania na podłogę ciężaru fortepianu, co oznacza, że przestaje być on punktowym. Wówczas dziesiątki kilogramów wagi napierają równomiernie na kilka centymetrów kwadratowych, a nie na jeden punkt w środku.

Czy trzeba grac na pianinie żeby zostać stroicielem?

Nie trzeba być wirtuozem fortepianu, lecz bez choćby minimalnej umiejętności grania na pianinie można prędzej zostać partaczem, a nie stroicielem . Poza tym, czystość stroju pianina najlepiej się sprawdza w graniu jakichś fragmentów utworów artystycznych. Wykonując muzykę, stroiciel demonstruje swój kunszt – tak muzyczny, jak i techniczny.

Czym różni się fisharmonia od pianina?

W pianinie brzmią struny uderzane przez młotki (stąd pianino / fortepian nazywane bywa instrumentem perkusyjnym). W fisharmonii – języczki i powietrze przechodzące przez nie (stąd jest ona instrumentem dętym). Zatem różni się konstrukcją, brzmieniem oraz repertuarem, przeznaczonym do wykonania na niej. A co za tym idzie – swoim zastosowaniem (przeznaczeniem).

Czym różni się fisharmonia od organów?

W organach dźwięk powstaje w piszczałkach, tymczasem gdy fisharmonia zamiast piszczałek posiada stroiki (języczki) typu akordeonowego, zatem barwa jej dźwięku bardziej przypomina akordeon, niż organy. Dodatkowo, grający na fisharmonii sam sobie kalikuje powietrze dwoma pedałami, tymczasem gdy w organach jest od tego wentylator na prąd lub – w starszych instrumentach – przyrząd dla kalikowania, obsługiwany przez specjalną osobę (lub kilka osób). Inne różnice są mniej istotne.

Deformacje kostne przy grze na pianinie

U aktywnie ćwiczących pianistów (rzędu 5-8 godzin dziennie) zaobserwowałem takie oto deformacje: ulega skrzywieniu mały palec obu rąk (jest on najsłabszy, stąd większość pianistów bardziej go forsuje, uderzając nim nie równo, lecz ukośnie), oraz ulega skrzywieniu paznokieć kciuka, jako że kciuk uderza klawisz bokiem, a nie opuszkiem, jak pozostałe palce. Pozostałe części rąk oraz ich kości przy prawidłowym ćwiczeniu na fortepianie żadnej deformacji nie ulegają.

Dlaczego fortepiany mają kość słoniową?

Kość słoniowa używana była przez długi okres czasu do produkcji okładzin białych klawiszy (klawiszy diatonicznych) fortepianu, klawesynu, pianina i innych instrumentów klawiszowych. Był to piękny, szlachetny materiał, który nie ulegał deformacji i zapewniał przyjemne odczucia palcom. Wiele zabytkowych instrumentów zachowało kostne okładziny swoich klawiszy.

Dlaczego nie ma dźwięku eis ?

Ależ jak najbardziej jest. Znajduje się tuż obok od e (po prawej) : D

Dlaczego pianina są tak ciężkie?

I fortepiany, i pianina są bardzo ciężkie: żaden z tych instrumentów nie waży mniej, niż 200 kilo. Przede wszystkim, instrumenty te zawierają w sobie bardzo ciężką ramę metalową (żeliwną), która niezbędna jest dla trwałości konstrukcji i stroju, ponadto pozwala na grę „siłową” tam, gdzie jest to konieczne (choćby w przypadku dynamicznej gry w wielkiej sali koncertowej). Z drugiej strony, zabytkowe instrumenty, w których nie było jeszcze ram metalowych (mogły być albo szczątkowe, albo żadne), również ważą dużo. Mają bowiem masywny korpus drewniany – im masywniejszy, tym trwalszy. W przypadku klawiszowych instrumentów muzycznych sprawdza się zasada: im cięższy, im większy, tym lepsze ma brzmienie. A to w sumie jest najważniejszym kryterium, jeżeli chodzi o budowę instrumentów muzycznych.

Dlaczego tercja określa charakter tonacji?

Bo tercja wielka zbudowana na głównym dźwięku danej tonacji brzmi „radośnie”, a tercja mała – „smutnie”, a zatem nadaje charakter tak trójdźwiękowi tonicznemu, jak i całej tonacji.

Do czego służy moderator na pianinie?

Tylko i wyłącznie do skutecznego tłumienia dźwięku w niesprzyjających warunkach (sąsiedzie, późna pora, śpiące dziecko, dom pełen ludzi itp.). Żadnych funkcji artystycznych i muzycznych moderator nie wykonuje, stąd jego opcjonalna i okazjonalna obecność w pianinach.

Fabryka w której produkowano fortepiany

To tak jakby zapytać: „Fabryka, w której produkowano samochody”. Na przestrzeni dziejów istniały tysiące fabryk, fabryczek, manufaktur, zakładów i warsztatów, w których produkowano fortepiany. W samej Polsce takich fabryk było co najmniej kilkadziesiąt.

Fisharmonia – co to?

Fisharmonia – to dęty instrument klawiszowy, zastępujący zwykle organy piszczałkowe (kościelne). Konstrukcyjnie oraz wg zasady działania zbliżony jest do akordeonu; z wyglądu przypomina pianino, brzmieniem naśladuje organy. Fisharmonia w zasadzie wyszła z użycia w latach 1960-ych (wraz z rozwojem rynku organów elektronicznych / cyfrowych), choć jeszcze dość często można ją spotkać (zazwyczaj przy kościołach). Obecnie trwają próby przywrócenia tego instrumentu do panoramy życia muzycznego.

Fisharmonia – skąd nazwa? / Skąd się wzięła nazwa fisharmonia?

Od greckiego φῦσα ( physa ) – miech oraz αρμονία ( armonia ) – harmonia.

Gdzie na pianinie jest tabliczka z rocznikiem Calisia ?

Nigdzie. „Tabliczka z rocznikiem” – to owoc czyjejś wyobraźni. W żadnym pianinie / fortepianie nie ma i nigdy nie bywa „tabliczki z rocznikiem”! Jest natomiast numer seryjny, wg którego w określonych przypadkach da się ustalić rok produkcji fortepianu (pianina). Numery seryjne pianin Calisia dostępne są pod linkiem.

Gdzie numer seryjny w fortepianie?

W fortepianach numer seryjny można znaleźć:

 • Wygrawerowany na ramie żeliwnej (w różnych jej miejscach)
 • Między kołkami
 • Na płycie rezonansowej (osobno lub np. w środku emblematu fabrycznego)
 • W narożnikach wewnątrz korpusu, najczęściej po lewej stronie
 • W miejscach niedostępnych dla niespecjalisty, np. na drewnianych częściach i elementach po wewnętrznej stronie ich mocowania.

Jednocześnie należy pamiętać, że nie każdy napotkany numer jest fabrycznym numerem seryjnym fortepianu. Czasem numerami oznaczano podzespoły, m.in. wyprodukowane przez inne fabryki. Tak np. sama rama żeliwna może mieć swój własny numer seryjny, inny niż cały fortepian, w którym została zamontowana. Własny numer może posiadać również mechanizm fortepianu lub pianina, gdyż producenci fortepianów i pianin często zamawiali „wnętrzności” swoich instrumentów w kilku liczących się fabrykach europejskich, które nadawały swoim wyrobom własną numerację.

Ile instrumentów jest w kolekcji Rostislawa Wygranienki?

Odpowiedź właściciela : 25 .

Ile kosztują organy muzyczne?

(Zakładam, że chodzi o organy piszczałkowe, znane również jako kościelne ; inne „drogie zabawki” raczej nie powinno się zwać „organami”.) To zależy od ich wielkości oraz od tego, czy są nowe (zbudowane specjalnie dla danego miejsca), czy wcześniej używane, sprowadzane po sprzedaniu (najczęściej zza granicy: z Holandii lub Niemiec). Oczywiście, cena zależy również od firmy, która organy zbudowała. Średni (25-30 głosów) nowy instrument zbudowany w Polsce kosztuje około miliona złotych. Większe – odpowiednio więcej (kilka milionów). Małe organy można zbudować za 200-500 tysięcy. Stare organy sprzedawane za granicą można sprowadzić za 40-100 tysięcy; ta kwota również zależy od wielkości instrumentu i od firmy pośredniczącej w demontażu, transporcie i instalacji organów na nowym miejscu. Organy wiodących zachodnich firm mogą być nawet i kilkakrotnie droższe, niż przeciętny polski instrument.

Ile miedzi jest w pianinie?

Tylko tyle, ile nawinięte jest na stalowych basowych strunach. Mało.

Ile strun jest w fortepianie?

Średnio ok. 225 (+/- 5).

Ile waży pianino? / Ile przeciętnie waży pianino? / Waga pianina najcięższe

Im pianino wyższe, tym więcej waży. Regułą jest również, iż zabytkowe pianina ważą więcej, niż współczesne. Najlżejsze pianina (metrowej wysokości) ważą ok. 180 kg, najcięższe (o zwykłej wysokości) – ok. 380-400 kilogramów. Z kolei, bardzo stare instrumenty, ze szczątkową ramą metalową lub w ogóle bez niej, ważą znacznie mniej, nawet poniżej 200 kg. Jednak są to naprawdę marginalne egzemplarze. Na wagę pianina ma duży wpływ materiał, z którego zbudowany jest korpus. Różne gatunki drewna mają inną wagę. W pianinach z dolnej półki stosowano również płyty MDF zamiast drewna, co sprawia, że takie pianina są wyjątkowo ciężkie.

Ile waży fortepian?

Koncertowy fortepian o długości 2.70 m waży ok. 450 kilogramów, lecz zdarzają się również cięższe egzemplarze. Fortepian gabinetowy (ok. 155-165 mm), waży średnio 300-320 kilogramów. Zabytkowe fortepiany, które nie posiadają pełnej ramy metalowej, ważą zwykle o połowę mniej.

Ile waży rama od fortepianu?

Approx. 150-200 kilogramów, w zależności od wielkości fortepianu oraz okresu jego produkcji.

Ile wynosi naciąg strun w fortepianie?

W największych fortepianach – do 20.000 kilogramów. W mniejszych – ok. 15.000.

Ile złomu jest w pianinie?

… wyrażonego w złotówkach: na około 80-120 złotych.

Im wyższe pianino tym lepiej?

Tak. Tym dłuższe są struny basowe, i tym większa jest powierzchnia płyty rezonansowej. Tym lepsze zatem jest brzmienie.

Inna nazwa fisharmonii

Harmonium , Armonio , Kunstharmonium (w Europie), Pump organ , Parlor organ , Reed organ (w USA).

Instrumenty muzyczne – dlaczego drogie?

Nie powiedziałbym, że instrumenty muzyczne są drogie. A dlaczego drogie są samochody? A komputery? Za cenę małego laptopa można kupić nawet dwa pianina, lub jeden-półtora fortepianu, lub pięć klarnetów… Drogie są jedynie instrumenty fabrycznie nowe, ewentualnie unikatowe, bardzo zabytkowe lub należące do ekstraklasy. Tak samo jak i samochody… Dlaczego – tu pomoże wiedza z zakresu ekonomii.

Jak i gdzie szukać numeru seryjnego w pianinie? / Gdzie znaleźć nr seryjny pianina? / Gdzie numer fabryczny pianino? / Pianino gdzie nr seryjny?

Numer seryjny może być liczbą trzy-, cztero-, pięcio- lub sześciocyfrową (w przypadku Yamahy – nawet siedmiocyfrową. Ot, masówa…). Jeżeli chodzi o miejsca ogólnodostępne (zawsze w środku pianina!), numer seryjny może się znajdować:

 • na młotkach (ostatnich po prawej)
 • na ramie żeliwnej
 • na bocznych ściankach (wewnątrz lub na górze)
 • na emblemacie firmowym
 • na płycie rezonansowej pod strunami (lub ewentualnie za dźwigniami pedałowymi po lewej stronie)
 • na jednym z drewnianych elementów mechanizmu.

Numer może być wygrawerowany, albo nadrukowany, albo naniesiony atramentem lub ołówkiem. Może być na osobnym szyldziku lub karteczce. Może zawierać skrót „Nr”, „No.” itp., może być bez tego.

Dodatkowo numer może być napisany ołówkiem na odwrotnej stronie niektórych drewnianych elementów konstrukcyjnych: belek, listw, boczków, ścianek itp. Jednak odradzam rozkręcenie pianina w celach poszukiwania tego numeru, jeżeli nie mamy pewności, że na pewno poskładamy wszystko z powrotem. Dodatkowo, tak bardzo ukryty numer może oznaczać również i to, że nie ma w przyrodzie dokumentacji, która za pomocą tego numeru pozwoli nam na datowanie instrumentu. Firmy, które prowadziły dokumentację swojej produkcji, rzadko kiedy tak głęboko ukrywały numery seryjne.

Jak poznać materiał klawiszy w pianinie? / Jak rozpoznać kość słoniową na klawiszach pianina? / Jak sprawdzić w pianinie czy to kość?

Bardzo łatwo: jeżeli okładzina składa się z dwóch elementów (tak jakby klawisz był przecięty na pół), jest to kość słoniowa. Jeżeli okładziny są całościowe – jest to plastik.

Jak stary musi być instrument, by być zabytkiem?

Powinien pochodzić sprzed 1945 roku. W wyjątkowych przypadkach za zabytek może zostać uznany instrument również późniejszej produkcji, o ile zostanie uznany za szczególnie wartościowy dla kultury, będzie unikatowy, będzie miał wartość muzealną i spełniał niektóre inne wymogi – to nie dotyczy raczej pianin ani fortepianów.

Jak znaleźć wiek pianina? / Jak sprawdzić rok produkcji pianina? / Jak sprawdzić z którego roku jest pianino?

Wieku pianina nie da się „znaleźć”, bo, poza naprawdę rzadkimi wyjątkami, nikt nie umieszcza w pianinie roku czy daty produkcji! Widniejące roczniki, medale itp. nie są w żadnym przypadku rokiem produkcji instrumentu! Wiek pianina można ustalić drogą dedukcji, najpierw trzeba je sfotografować od zewnątrz i wewnątrz, sprawdzić numer seryjny i napisać do mnie .

Jak zrobić pianino?

Ciekawe pytanie, powiedziałbym, „pytanie miesiąca”. Inna sprawa, że jego aktualność miała miejsce dokładnie 200 lat temu. Obecnie bardziej aktualnym staje się pytanie, co zrobić z pianinem .

Jaka jest szerokość klawisza w pianinie?

22 milimetry, ale w instrumentach z różnych okresów historycznych i krajów pochodzenia ta wielkość może się nieznacznie zmieniać (np. jedno z pianin, które mam , ma szerokość klawiszy = 24 mm).

Jakie są marki pianin?

Marek pianin są tysiące. Aktualnie produkowanych na świecie – setki. O konkretnych markach więcej – tutaj .

Kolekcja instrumentów Warszawa

Kość słoniowa wycena

Wycena kości słoniowej będzie droższa, niż sama kość słoniowa.

Kość słoniowa z klawiszy pianina

jest tym problemem, „dzięki” któremu obrót zabytkowymi pianinami jest w zasadzie nielegalny. Kości słoniowej nie można legalnie sprzedać , ani kupić, chyba że ma się stosowne ekspertyzy (patrz wyżej). Sam bym chętnie kupił okładzinę z kości z klawiszy starego pianina lub fortepianu, gdyby było to możliwe…

Kto skupuje stare zabytkowe fortepiany?

M.in. ja . A tak naprawdę nikt teraz ich nie skupuje. Nie te czasy…

Najlepsza mechanika pianina

Do najlepszych zalicza się mechanikę firm Langer, Schwander, Renner.

Najlepsze pianino

There is no such thing as "the best piano". It is as if to ask, "which car is the best." Maybach? Lamborghini? Ferrari? Bugatti? Chevrolet? And which is better: Lamborghini and Bugatti, and why? OK, maybe you can say that the best Steinway piano does. But this does not mean that any of their piano is certainly better than any other piano produced by any other company. Besides, no doubt in the category of price / quality will be many a company that will offer similar quality instrument for quite a lower price. We come to the crux of the matter: excellent piano doing a lot of companies, and even more once did (and they are still on the market, still in use).

Tension of the strings of the piano tone ...

... 20. This includes concert grand piano (2.70 meters). In the biggest concert grand piano (on a larger scale or length of the body), the tension of the strings corresponds to the weight of 25 tons. The cabinet instruments and pianos tension is much smaller, approx. 15 tons. The same number: 14-15 t-voltage feature historic Viennese pianos with approx. 1870 years.

Piano pianos blog

Piano Belarus weight / How heavy piano Biełaruś?

Approx. 270-330 pounds.

Calisia piano for scrap?

There are indeed cases where piano, or a residue already not suitable for anything. But before you throw (do you do, you will burn) your piano, think about, is not it better to give it to someone. Maybe music school? Maybe someone of your friends? You can also suggest any stroicielowi take piano parts. When almost completely smooth piano you can buy for 200-300 zł, parceling out money from his rather not get, but you can always do the right thing, and even a piano is not absolutely wasted. As for the piano "Calisia", this is a rather recent piano, so if there is no permanent damage (eg. A cracked frame), no need to consider its scrapping. Someone may benefit from such a piano!

What digital piano sounding like the real thing?

Unfortunately, no . "How real" sounds almost every, but not in every situation, not all individual cases, not at all dynamics, not at each toucher (touch) ... Pianists know what's going on. The piano is a traditional body, space, depth. In the "cyfrzaku" - sound speakers, is governed by the flatness. It is as if to compare 3D movie in the cinema with the film on the phone display.

Piano ivory - how to win?

Buy piano parts - and pozdejmować lining of the keys. Or find a discarded piano and do the same.

Piano Legnica of which are the keys?

With plastic, plexiglass, certainly not with the ivory.

Piano scrap

Before zezłomujesz your piano, ask someone (ie. me ), and it does not need any parts. Salvage the piano can basically only cast-iron frame, which is a better case can make the difference for some 120 zlotys (yes, I read on the internet, in person, fortunately this did not check). The frame will be able to salvage itself anyway, because none of piano tuners and technicians to not tempt her. But remember that the frame can be removed in last place - when nothing else is no longer "gets in the way." So, if you want to do the right thing, ask around about removing the necessary parts before you pull out the frame ...

Digital piano or acoustic? / pianos, electronic / digital piano

Digital piano: is suitable for a child to exercise?

It's a very difficult question. As for the play - that "pianinko same game" kick the rhythm and accompaniment is set - it will work. If your child is sensitive to the beauty (and which is not?), Co-bit already knows how to play, and there's more than a few months to "play with music", it is recommended that a traditional acoustic piano. Every time you go about it individually. Let us remember that the child is easy to discourage activities. On the other hand, the bad (sorry, "stress") behaved child will not have a desire to exercise even the best instrument - but that is the problem I have, and tat, not the piano.

Piano: standard number of keys

88 (in modern) or 85 (for older instruments).

Piano Ukraine weight

About 340-370 kg.

Piano with ivory keys

Old or new strings in the piano?

Basically, the new strings are a bit brighter than the old, but there are no rules. Easier to determine the age of the bass strings of a piano are having a coil. If the coil is gray (lead), these strings come before approx. 1880 years. If the coil is ore (copper) - after that date.

Old pianos how to check the year of manufacture?

There are publications dealing with the history of piano builders companies - that will help determine roughly the period when the piano could be built. More refine production period will help the serial number, which is sometimes quite difficult to find (and sometimes impossible). Additionally, you can determine the age of the piano by his qualities - used mechanisms, strings, pins, key range, country of origin, the external design. If we do not have specific guidelines, the period of production can be determined with an accuracy of +/- 20 years. We are happy to help in such arrangements - please ask by e-mail .

Arrangement of piano strings

The modern piano has a cruciform arrangement of strings. Going from left to right, are the bass strings - single, thick, with a copper-wrapping. Then go thinner strings, but also-wrapping, which make up the double tenor choirs. At the ends bass part. Part dyszkantowa can immediately start with the triple choirs without beam, and may contain a few choruses of double-wrapping. These triple choirs there until the very end of the scale. In the last step of descant there is some use of savings: the strings are combined, so one string is responsible for two different sounds. If it breaks the piano strings actually loses once two strings.

The size of the piano and the sound

Size affects the sound of the piano in a completely straightforward. The lower the sound seems the string, the longer it must be. Any attempt to "deceive" the principles of acoustics end that, in short, space-saving pianos, the lowest strings are shorter than physics and acoustics requires, and thus - sound negative, or ugly. The pianos "home" or "cabinet" is an acceptable trade-off between saving space and beauty of tone, but a live or studio instrument does not allow to do so at no compromise. Added to this is another important aspect: the piano greater, the greater is the soundboard, directly responsible for the character of the sound. The higher it is, the richer and more beautiful is the sound of the piano.

Virtual museum of old instruments

Mining color digital piano

The colors? I think the paint? :) Well, the only color that can bring a digital piano, the keys are "grand piano", "harpsichord", "church authority", "choir", "strings", "Clavinova" and the like. If we want to extract the color of the keys using your fingers, digital piano is not for us.

Last thought that technology is so far developed that my negative attitude towards digital pianos should be verified. None of these things. A few weeks ago I had the opportunity to play for quite a modern model. Enormously disappointed. Sorry, but it's not. Dear Parents, Treat your child before the electronic piano (and really, before he was sentenced to years of torment and lasting hatred of music), thought to the matter again and again.

Dimensions grand piano

Piano concert starts at 240 cm - the upper limit is less than 3 meters.

Products antique ivory auctions

Ivory

What is it made ​​piano?

From wood (body, keys and some mechanics), iron (frame), another steel, copper and other metals (pegs, strings, elements of the mechanism, pedals), felt and cloth (mechanisms), ivory or plastic (the lining of the keys).

What are the keys of the piano?

Same keys are made of wood, while lining their former was made from ivory (white keys) and ebony trees (black keys), and later with all kinds of plastic and plexiglass.

What are the strings of the piano?

Of steel. At the bottom of the steel strings have a copper coil. Once, the 1880-ies, the coil was brass bass strings.

Which metal is composed piano? / From which a metal plate on the piano?

The piano is not made of metal, only contains a metal frame made of cast iron. I understand that in terms of the cost of buying scrap : D Max 120, respectively.

Inquiries from the search engines, leading to this page:

 • how heavy piano (90)
 • how heavy piano (58)
 • legnica how heavy piano (56)
 • ivory prices (37)
 • buy piano (36)
 • legnica piano scales (28)
 • Claves another name (25)
 • serial numbers of pianos (20)
 • piano scales (19)
 • articles of ivory prices (17)
 • ukraine how heavy piano (16)
 • piano buy (13)
 • piano serial number (12)
 • how much it weighs Calisia piano (11)
 • piano for scrap (11)
 • While copper is a piano (11)
 • how heavy the old piano (11)
 • cxego are done with the keys (10)
 • While no piano strings (10)
 • How much is a pipe organ (10)
 • While piano vase (9)
 • What are the keys of the piano (8)
 • gdańsk piano for sale (7)
 • how much it weighs legnica piano (7)
 • how much are church organ (7)
 • old piano for sale (7)
 • age piano (7)
 • Weight piano (7)
 • piano serial number (7)
 • where to find the serial number of the piano (6)
 • how heavy plate piano (6)
 • how to check the bone ivory (5)
 • 15 the number of strings in the piano (5)
 • Schwander mechanics (5)
 • butons on legs wpianinie (5)
 • belarus quality piano (5)
 • how heavy plate in piano (5)
 • ukraine piano dimensions (5)
 • While the frame weighs piano (5)
 • legnica piano scales (5)
 • a metal plate in the piano (4)
 • Calisia piano scales (4)
 • how much it weighs piano (4)
 • attaches the strings of the piano discs (4)
 • pianos are what the tree (4)
 • piano dimensions (4)
 • ivory piano (4)
 • how much copper is in the piano (4)
 • old piano for scrap (4)
 • plastic on the piano keys (4)
 • antique piano-where to find the date of manufacture (4)
 • articles of ivory (4)
 • piano keys Other Name (4)
 • piano serial number which is (4)
 • piano keyboard of which (3)
 • the width of the piano key (3)
 • belarus piano dimensions Weight (3)
 • where is the serial number of the piano (3)
 • belarus ianino that heavy (3)
 • legnica piano keys (3)
 • piano strings (3)
 • key pads (3)
 • where is the serial number of the piano (3)
 • pianos is made from wood (3)
 • who valued ivory (3)
 • how much it weighs breslau piano (3)
 • While piano keys (3)
 • seryjnei wooden elements of the product (3)
 • www-antiques harmony pedal Warsaw Concert (3)
 • piano scales (3)
 • piano keys (3)
 • how to know the age of the piano (3)
 • piano weight of metal (3)
 • another name for piano (3)
 • what is the moderator of the piano (3)
 • from which the metal is made piano (3)
 • lining piano key (3)
 • the serial number in the piano (3)
 • if the disc from the old piano suitable for scrap? (3)
 • how to tell the age of a piano (3)
 • from which the metal piano (3)
 • how to find the brand on the piano (3)
 • metal plate in an old piano of which made and ilewazy (3)
 • double repetition (3)
 • where the piano serial number (3)
 • or deformed fingers piano (3)
 • the tension of the strings in the piano (3)
 • Nails piano (3)
 • which is made from piano (3)
 • how much it weighs piano soundboard (3)
 • copper in the piano (3)
 • piano how much it weighs? (3)
 • how to check the piano (3)
 • of which consists of a piano (3)
 • metal disc in the piano (3)
 • plate in the piano (3)
 • how to identify ivory piano (2)
 • piano sound attenuation (2)
 • how to recognize piano (2)
 • zdlac as linings of the keys (2)
 • pianiono belerus weight (2)
 • how much can weigh piano (2)
 • how many pounds is the tension of the piano (2)
 • While the piano has a copper (2)
 • old piano sell ivory (2)
 • how to check the year of the bones (2)
 • how are learn about the origins of the piano and the year of manufacture (2)
 • piano with a metal plate weight plates (2)
 • how to distinguish ivory piano keys (2)
 • how to check from which he has been a piano (2)
 • how much are old harmonica (2)
 • Pinino, Rypin County legnica weight (2)
 • how many pounds of brass in antique piano (2)
 • strunybasowe Piano (2)
 • how much are the keys bodies (2)
 • breslau piano keys with ivory (2)
 • piano key board (2)
 • how to recognize the piano is out of tune (2)
 • To remove the bottom flap piano (2)
 • While copper piano (2)
 • how to identify the keys with ivory and plastic (2)
 • Maibach klavier Schwander (2)
 • Schwander With repetition (2)
 • brass vases pkyta if the piano (2)
 • While vases piano resonance with the panel (2)
 • how much it weighs heaviest piano (2)
 • which have a width piano keys (2)
 • carved piano with ivory (2)
 • plate in piano from which (2)
 • how heavy brass plate with piano (2)
 • how heavy electronic piano (2)
 • While the metal disc weighs piano (2)
 • ukraine piano scales (2)
 • What metal is used up for the construction of the piano (2)
 • While piano with metal vases disc (2)
 • piano metal plate (2)
 • legnica how many vases (2)
 • While vases concert piano (2)
 • piano from which the wood (2)
 • how to distinguish a grand piano upright (2)
 • piano serial number where to look (2)
 • the resonance cavity dimensions of musical instruments (2)
 • is constructed as a piano (2)
 • old bones have (2)
 • repetition of the piano (2)
 • wooden or metal plate better at the piano (2)
 • metal plate on the piano (2)
 • what is the weight of the piano (2)
 • While piano cabinet vases (2)
 • skuppianin and piano (2)
 • other name Claves (2)
 • ukraine piano Dimensions Weight (2)
 • timber from which piano (2)
 • from what material are the keys (2)
 • No piano where it is (2)
 • buy piano parts (2)
 • of which is made ivory (2)
 • marking game on pianinie- pedals (2)
 • of which is a piano plate (2)
 • of which is a disc in legnica pianos (2)
 • why the piano is so heavy (2)
 • why so heavy piano (2)
 • from which a metal plate is in the piano (2)
 • which brand of pianos in May a hike keypad (2)
 • lining on the keys (2)
 • strings are fastened at the piano (2)
 • Calisia piano with ivory keys (2)
 • of which are made of keys (2)
 • nails in playing the piano (2)
 • date of manufacture pianos where to find (2)
 • belarus piano dimensions (2)
 • arspolonica mechanics (2)
 • material piano keys (2)
 • from which the wood gets a piano? (2)
 • from which the wood gets piano (2)
 • which, instead of the piano (2)
 • if the piano is copper (2)
 • from which the trees are doing pianos (2)
 • Blüthner piano in 1898 (2)
 • of which are wood piano keys (2)
 • piano metal frame (2)
 • whether it is copper in the piano (2)
 • why pianos are expensive (2)
 • which the heavy piano (2)
 • where to check the number of the piano (2)
 • the weight of the piano with a metal plate (2)
 • instrumento key exchange in the Netherlands (2)
 • piano with ivory keys TCHAIKOVSKY (2)
 • legnica piano as determine age (2)
 • Biełaruś piano scales (2)
 • Weight pianos (2)
 • internal structure of metal parts piano scales piano (2)
 • the weight and size of the piano (2)
 • While no strings piano (2)
 • the weight of the piano (2)
 • construction of an electronic piano keys (2)
 • zczegowykonaneklawiszefortepianu (2)
 • principle of the harmonium (2)
 • numero marking keys of the piano (2)
 • Weight piano concert (2)
 • from which plastics are made of piano keys (2)
 • antique piano Schwander (2)
 • The heaviest piano (2)
 • piano keys with which wood (2)
 • langer piano bone (2)
 • Weight piano belarus price (2)
 • What is rużni accordion from the authorities (2)
 • No where to look for piano (2)
 • where there is a piano date of manufacture (2)
 • where you find the number of piano (2)
 • of which made the keys to harmony (2)
 • piano of which are built bass strings (1)
 • designation piano keys (1)
 • piano wooden or metal plate (1)
 • piano with a wooden plate (1)
 • piano weight plate (1)
 • piano weight frame (1)
 • last produced piano keys with ivory (1)
 • piano with a metal plate (1)
 • since he produced a piano with 88 keys (1)
 • piano with a double repetition (1)
 • General information on the keyboards (1)
 • cladding on the keys (1)
 • Piano lining (1)
 • church organ (1)
 • piano with a metal plate weight (1)
 • piano with a metal plate price (1)
 • key pads (1)
 • swabs keys (1)
 • piano with a metal plate (1)
 • the lining of the bone (1)
 • piano with metal disc weight (1)
 • piano with ivory keys to recognize (1)
 • ukraine piano reviews (1)
 • jakego piano with wood (1)
 • piano principle (1)
 • legnica piano wood or disc (1)
 • how to tell the age of a piano (1)
 • how much it weighs legnica piano (1)
 • While vases Biełaruś piano (1)
 • While piano for scrap (1)
 • how much is the width of the piano (1)
 • piano where the serial number (1)
 • resonant piano disc of metal (1)
 • piano steel disc (1)
 • digital piano principle (1)
 • piano serial number 4379 (1)
 • piano keys amount (1)
 • German piano: keys with ivory wooden one pedal board (1)
 • legnica piano with wooden plate (1)
 • piano legnica of which made (1)
 • legnica piano from which wood (1)
 • langer piano mechanics (1)
 • piano metal plate (1)
 • piano brass vases (1)
 • piano on a metal or wooden disc (1)
 • piano on the brass plate (1)
 • piano keys legnica amount (1)
 • digital piano with repetition (1)
 • piano plate material (1)
 • digital piano double repetition (1)
 • ukraine piano dimensions (1)
 • 85 piano keys to identify the make (1)
 • belerus piano appearance (1)
 • damaged piano soundboard (1)
 • moderator piano (1)
 • legnica piano scales (1)
 • ukraine piano reviews (1)
 • thomann piano manufacturer (1)
 • Calisia piano dimensions (1)
 • belarus piano number of keys (1)
 • ukraine piano scales (1)
 • ukraine size piano (1)
 • digital piano for which it serves (1)
 • piano strings of which made (1)
 • breslau piano scales (1)
 • how to check the date of manufacture of the accordion toselli (1)
 • piano t betting has an upper muffler] (1)
 • belarus piano weighs (1)
 • Belarussian piano how to check age (1)
 • belarus piano Dimensions Weight (1)
 • ukraine piano keys perform material (1)
 • nails and piano (1)
 • Support the construction of pipe organ in the church (1)
 • of which are produced by the piano strings (1)
 • of which the soundboard (1)
 • of which is getting to the piano keys (1)
 • from which it gets to the piano keys (1)
 • from which it gets to the piano strings (1)
 • of which make the keys to the authorities (1)
 • of what they did to the piano keys (1)
 • of which are made to the piano keys (1)
 • of which were made in the piano keys (1)
 • of which are black piano keys (1)
 • What are the keys of the piano (1)
 • What are the keys of the piano (1)
 • of which are keys in the piano (1)
 • of which are facing the piano keys (1)
 • of which is the framework of the old pianos (1)
 • of which are made of piano keys? (1)
 • of which the metal plate to the piano (1)
 • of which the piano keys (1)
 • Measurement old vintage toys (1)
 • frame appearance piano (1)
 • size white piano key (1)
 • Dimensions Weight Russian piano (1)
 • soundboard of the piano (1)
 • articles of ivory Measurement (1)
 • Lublin plastic products (1)
 • zjakiego the metal is a piano (1)
 • the motherboard is czegizrobiona piano (1)
 • What were once performed the piano keys (1)
 • of which is the Calisia piano plate (1)
 • of which is a piano string (1)
 • of which is composed of the piano frame (1)
 • of which it is composed piano (1)
 • of which is built piano (1)
 • of which klawissze piano (1)
 • What are they made of strings in the piano (1)
 • of which consists of a piano (1)
 • of which the CD is made in an old piano (1)
 • of wood which are piano (1)
 • from which the tree is accordion (1)
 • from which tree we Authorities (1)
 • what country you come from thomann piano (1)
 • from which the material is a piano (1)
 • material from which are made of piano keys (1)
 • what material is made Keyboard (1)
 • from which the metal is a disc of piano ??? (1)
 • from which the metal is made of a disc in the piano (1)
 • płytta metal from which the piano (1)
 • from which the metal in the construction of the piano (1)
 • what kind of metal plates were made Piano (1)
 • with metal jakigo are robionestruny piano? (1)
 • antique Biedermeier piano (1)
 • factory production of pipe organ in the nineteenth century (1)
 • install new pedals in an old piano (1)
 • from which the wood is getting piano (1)
 • from which the wood is getting cxarbe keys for pianos (1)
 • of which are zbutowane piano keys (1)
 • what to do with the piano strings (1)
 • of which is made in the piano soundboard (1)
 • which is made from metal piano (1)
 • of which made the keys (1)
 • of which made the authorities (1)
 • of which are made from piano keys (1)
 • czwgo is made of piano (1)
 • from which the metal is composed piano (1)
 • from which the piano is made of steel (1)
 • from which valuable metals is composed piano (1)
 • from which the wood piano (1)
 • from which the wood pianos (1)
 • from which the timber is upright (1)
 • from which the timber is made piano (1)
 • PIANO from which timber (1)
 • Removing the piano frame (1)
 • Maibach piano Schwander (1)
 • brass plate on the piano (1)
 • piano plate (1)
 • soundboard what to do with the piano (1)
 • Calisia piano soundboard (1)
 • soundboard scrap (1)
 • the piano metal plate or wood (1)
 • piano frame weight (1)
 • metal frame for piano (1)
 • While fortepiqnu frame of vases (1)
 • piano frame (1)
 • While the piano frame vase (1)
 • Cast-iron piano frame price (1)
 • framework for piano (1)
 • jakego matalu of the disc is made piano (1)
 • resonantly piano (1)
 • types of wood production of pianos (1)
 • piano metal plate (1)
 • piano plate material (1)
 • piano means that you have to play (1)
 • pienina sale of copper disc (1)
 • ecclesiastical songs for organ number keys (1)
 • Pinino, Rypin County for scrap (1)
 • plastic on piano keys (1)
 • metal disc of the Cross in the piano (1)
 • Renner Schwander and Langer (1)
 • disc of piano of which made (1)
 • disc of piano (1)
 • then explore the ivory keys (1)
 • after how many pounds of scrap for rent (1)
 • Specify a different name Claves (1)
 • Stand feet piano (1)
 • double repetition-piano (1)
 • polonica intermediary company] (1)
 • hum on the strings of the piano (1)
 • Schwander mechanics (1)
 • whence do I know which note is which key on the keyboard (1)
 • where in the nineteenth century were brought piano (1)
 • damping piano from the floor (1)
 • piano silencer other name (1)
 • year in which they were produced from klafiszami calisja piano with ivory bone (1)
 • Weight piano (1)
 • concert grand piano weight table (1)
 • belarus piano scales (1)
 • Calisia piano scales (1)
 • piano scales legnica 1960 (1)
 • piano scales with cast iron frame (1)
 • Weight piano (1)
 • the weight of the copper disc with piano (1)
 • the weight of cast iron plates in piano (1)
 • the weight of cast iron piano frame (1)
 • piano frame weight (1)
 • waqa Calisia piano (1)
 • Weighing piano keyboard (1)
 • width keys pianos (1)
 • width piano key (1)
 • check the age of the piano (1)
 • Allegro Piano for sale (1)
 • saw for sale of ivory (1)
 • old bones and Monuments (1)
 • old brand of pianos cabinet with wooden frame (1)
 • panino old brown high gloss how to change (1)
 • old piano from which the tree (1)
 • Steinway piano from which the wood (1)
 • piano tuning Art Nouveau (1)
 • side of the piano of which are (1)
 • piano bass strings (1)
 • piano bass strings (1)
 • strings in the piano (1)
 • metal piano strings (1)
 • strings of the piano from Legnica model M -110 (1)
 • the width of the key (1)
 • weighing piano keys (1)
 • baby grand piano piano pile (1)
 • where are the serial numbers on the piano (1)
 • where to find the number of piano (1)
 • where to find the year of manufacture pianos (1)
 • Belarusi where there is a label with the year of production (1)
 • where forepianie serial number (1)
 • where in the previous year of production, piano (1)
 • where can I find the serial number of the piano (1)
 • Where can I find OIANINA SERIAL NU ER (1)
 • where can I find the serial number of the piano (1)
 • where you can find the serial number on the piano (1)
 • where there is a number legnica piano (1)
 • where to find the number of Calisia piano (1)
 • where to find the serial number of the piano (1)
 • plays like a piano and organ (1)
 • keyboardzie- playing professional opinions to determine (1)
 • playing the piano nails (1)
 • playing the piano must have short nails (1)
 • where are the numbers on the piano (1)
 • where pianos are made in poland (1)
 • where the piano serial number (1)
 • piano soundboard (1)
 • piano metal plate (1)
 • piano weighs (1)
 • piano with a metal disc (1)
 • Double piano keyboard (1)
 • piano with a double repetition (1)
 • Double repetition piano for sale (1)
 • fortepian- what it is (1)
 • PIANOS HISTORICAL Vienna (1)
 • pianos from which tree (1)
 • fusharmonia museum catalog (1)
 • where is the piano plate (1)
 • where is the serial number of the piano (1)
 • where is the serial number on the digital piano (1)
 • Slot where to look for the serial number (1)
 • where the piano is the serial number (1)
 • where the piano is placed number (1)
 • pads to play the piano (1)
 • thick string piano (1)
 • how many can have live piano (1)
 • While brass is piano (1)
 • While brass piano (1)
 • While weighs about piano (1)
 • While no harpsichord strings (1)
 • While on the piano strings (1)
 • how many brews piano (1)
 • how much they weigh Russian piano (1)
 • While important piano (1)
 • While vases Belarus (1)
 • of Belarus how much it weighs? (1)
 • Belarusian how many vases (1)
 • how heavy harmonium (1)
 • belarus how heavy piano (1)
 • How heavy piano? (1)
 • how much it weighs piano key (1)
 • legnica how much it weighs 100c (1)
 • While metal is a piano (1)
 • While copper has a piano (1)
 • how much has the keys of the piano concert (1)
 • harmony antique organ-netherlands (1)
 • exactly how much is the tension of the strings in the piano? (1)
 • While a range of the piano (1)
 • how many grams is a piano (1)
 • if the piano keys? (1)
 • if the strings in the piano (1)
 • While kg of metal in the piano (1)
 • how many kilos is a piano (1)
 • how many keys have a standard modern piano (1)
 • How much does the wooden organ (1)
 • how much are the authorities (1)
 • how much is 1 kg of ivory (1)
 • how much kg of ivory (1)
 • how much kilogram of ivory bone (1)
 • how much tuning the piano in the Netherlands (1)
 • how many grams koszuje ivory (1)
 • how many years you have to play to be a pianist (1)
 • While male weighs piano (1)
 • piano serial number (1)
 • Allegro piano keys bone (1)
 • piano parts for scrap (1)
 • if the piano is more than piano keys? (1)
 • or pianos were to candlesticks (1)
 • Can I have long nails when I play on ianinie (1)
 • if you can not have additional piano (1)
 • if you can determine the year of construction of the accordion by the serial number (1)
 • Is the clarinet must have short nails (1)
 • whether the new pianos are hard? (1)
 • if your computer serial number, and serial number is the same? (1)
 • or bodies are made of plastic, of course, domestic authorities (1)
 • no strings or piano and for which (1)
 • or a musician may have long nails? (1)
 • whether the disc in the piano is made of copper (1)
 • whether they are allowed to have rzecy ivory (1)
 • whether to play the piano you have to have short nails (1)
 • czym różni się fisharmonia od organów (1)
 • czym sie różnią organy piszczałkowe od fortepianu (1)
 • czesci metalowe w pianina (1)
 • części do pianin belarus (1)
 • czerwona plyta w pianinie (1)
 • allegro kupie fortepian (1)
 • ars fizyka polonica (1)
 • by grać na instrumencię trzeba krótkie paznokcie ? (1)
 • calisia klawisze z kości (1)
 • cena wyrobow z kosci sloniowej (1)
 • Chce sprzedać bardzo stary akordeon gdzie mam się udać (1)
 • ciężar pianina belarus (1)
 • ciężar pianina z płytą metalową (1)
 • co jest cięższe pianino czy fortepian (1)
 • co jest takie ciezkie w pianinie (1)
 • co jest takiego ciężkiego jest w pianinie (1)
 • co to jest pianino iz czego sie sklada (1)
 • co to jest podwójna repetycja (1)
 • co to za numery na pianinie (1)
 • co znacz medale na pianinie (1)
 • co znacza nr na plycie przy strunach pianina (1)
 • czarne okładziny klawiszy w pianinie (1)
 • deformacje kostne (1)
 • demontaż elementów drewnianych pianina (1)
 • drewno rezonansowe organy (1)
 • drzewa na fortepiany (1)
 • drzewo do klawiszy fortepianu (1)
 • drzewo do robienia klawiszy fortepianu (1)
 • drzewo na klawisze fortepianu (1)
 • dzwięk eis na pianinie gdzie sie znajduje (1)
 • dzwieki o wysokiet tonacji (1)
 • długie paznokcie do pianina (1)
 • eis na fortepianie (1)
 • eis w fortepianie (1)
 • ekspertyza starego pianina (1)
 • fisharmonia numer seryjny (1)
 • fortepian czarne klawisze z czego (1)
 • fortepian gabinetowy z ramą drewnianą (1)
 • fortepian ile ma strun (1)
 • fortepian klawisze z czego wykonane (1)
 • fortepian kupię łódź (1)
 • drewno klawiszy fortepianu (1)
 • drewniany lub metalowy dęty instrument muzyczny (1)
 • drewni na klawisze fortepian (1)
 • demontaż płyty w pianinie (1)
 • dlaczego drewniane instrumenty muzyczne sa lepsze od stalowych (1)
 • dlaczego instrumenty muzyczne sa drogie (1)
 • dlaczego instrumenty muzyczne tak bardzo różnią się ceną (1)
 • dlaczego nie dziala szybkosciomierz w bielarusie (1)
 • dlaczego nie ma dźwięku eis (1)
 • dlaczego nikt nie gra na pianinie (1)
 • dlaczego pianino jest ciężkie (1)
 • dlaczego pianino nie jest instrumentem perkusyjnym (1)
 • dlaczego struny do basu sa tak drogie (1)
 • dlaczego trzeba miec krotkie paznokcie do pianina (1)
 • dlugie paznokcie a pianino (1)
 • dlugie paznokcie i pianino (1)
 • do czego służy kość słoniowa (1)
 • do jakiej grup należy fortepian dlaczego (1)
 • do jakiej grupy należy pianino (1)
 • dół pod pianino elektroniczne (1)
 • fortepian masa ? (1)
 • jakiej dlugosci paznokcie powinna miec pianistka ? (1)
 • klawisze na fisharmonii (1)
 • klawisze pianina wykonane (1)
 • klawisze pianina z czego (1)
 • klawisze w fortepianie z czego wykonane (1)
 • klawisze w pianinie (1)
 • klawisze wykonane z drewna (1)
 • koncertowe pianino belarus waga (1)
 • kosc sloniowa rozpoznanie (1)
 • kość słoniowa cena za gram (1)
 • kto mocuje struny na plytach fortepianu (1)
 • kto mocuje struny na płytach fortepianu (1)
 • kto robi fortepiany (1)
 • kto rozpoznaje kosc sloniowa (1)
 • które pianina sa z kości słoniowej (1)
 • kupię antyczny fortepian (1)
 • kupię fortrpian łódzkie (1)
 • le waży pianino (1)
 • klawisze fortepianu wykonane sa (1)
 • klawisze fortepianu inna nazwa (1)
 • klawisze fortepianowe z jakiego drzewa (1)
 • jakiej wielkosci sa klawisze pianina (1)
 • jle wazy fortepian (1)
 • kiedy instrument jest zabytkowy (1)
 • kiedy instrument może być uznany za zabytek (1)
 • kiedy po raz pierwszy zostało zbudowane pianino? (1)
 • klawesy - inna nazwa (1)
 • klawesy inna na (1)
 • klawesyn ile ma klawiszy i strun (1)
 • klawiatura pianina cyfrowego z drewna czy plastiku (1)
 • klawisz pianina za długi wydaje dzwiek (1)
 • klawisze do fortepianu jakie drzewo (1)
 • klawisze do fortepianu wykonanie (1)
 • klawisze do fortepianu z czego sa zrobione (1)
 • klawisze do fortepianu z czego zrobione (1)
 • klawisze do fortepiany z czgo (1)
 • klawisze do pianina z czego wykonane (1)
 • klawisze fortepianów (1)
 • legnica pianino waga (1)
 • lepiej sprzedać płytę mosiężną z pianina na złom (1)
 • mosiezne struny pianina (1)
 • Naciag strun fortepianowych ton (1)
 • naciąg strun fortepianu (1)
 • naciag strun pianino waga (1)
 • najciezsza piszczałka organowa (1)
 • nazwy klawiszy cw pianinie (1)
 • nr seryjne w pianinie (1)
 • numer seryjny foertepianu (1)
 • numer seryjny instrumentu (1)
 • numer seryjny pianina gdzie jest (1)
 • numer seryjny pianina gdzie znajde (1)
 • numer seryjny pianino gdzie (1)
 • numer seryjny pianino gdzie szukac (1)
 • numer seryjny w pianinach składanych (1)
 • numer w fortepianie (1)
 • numeracja klawiszy na organach (1)
 • numeracja klawiszy pianina (1)
 • moderator w pianinie (1)
 • moderator pianina (1)
 • mocuje struny na plycie fortepianu (1)
 • liczba klawiszy na pianino (1)
 • liczba klawiszy w pianinie (1)
 • liczba strun w pianinie (1)
 • liczbz klawiszy fortepianu (1)
 • lodz kupie fortepian (1)
 • maksymalny naciąg struny w fortepianie (1)
 • male pianina i organy w polsce/jaka cena (1)
 • mam 85 klawiszy w pianinie (1)
 • masa kości słoniowej (1)
 • materiał na klawisze (1)
 • mechanika firmy schwander (1)
 • mechanika langer pianino (1)
 • mechanika pianin Calisia (1)
 • mechanika pianin renner (1)
 • mechanizm langer (1)
 • mendaleodznaczające harmonię (1)
 • mocuje struny fortepianu (1)
 • numery fabryczne pianin calisia (1)
 • jakiego metalu jest w pianinie (1)
 • ile waży metalowa płyta pianina (1)
 • inna nazwa klawes (1)
 • inne nazwy fortepianu (1)
 • inne niż fortepian (1)
 • instrumenty szerokość klawiszy (1)
 • jak ciezkie jest pianino (1)
 • jak dorobić dmuchawę do fisharmonii? (1)
 • jak imitować kość słoniową (1)
 • jak jest zbudowany fortepian (1)
 • jak kupić organy kościelne z zachodu (1)
 • jak odczytac numer seryjny z pianina (1)
 • jak określić wiek starego fortepianu (1)
 • jak poznac czy klawisze w pianinie sa z kosci sloniowej (1)
 • jak poznać czy pianino jest z płyty wiórowej czy drewniane (1)
 • jak poznac podwojna repetycjefortepian (1)
 • jak poznać wiek pianina legnica (1)
 • jak poznac wyroby z kosci sloniowej (1)
 • jak rozpoznac koscć słoniową pianino (1)
 • inna nazwa instrumentu klawesy (1)
 • ilosc strun w pianinie (1)
 • ile złomu jest w pianinie (1)
 • ile wazy najmniejszy fortepian (1)
 • Ile waży pianino akustyczne (1)
 • ile waży pianino calisia z metalową płytą (1)
 • ile waży pianino cyfrowe (1)
 • ile waży pianino jakie ma wymiary (1)
 • ile waży pianino nocturno (1)
 • ile wazy pianino pennington (1)
 • ile waży pianino ukraina (1)
 • ile waży pianino z metalową płytą (1)
 • ile wazy pianino ze stalowa rama (1)
 • ile waży pinino (1)
 • ile waży płyta metalowa w pianinie (1)
 • ile waży płyta żeliwna (1)
 • ile waży rama od stara 200 (1)