Pianino Wolkenhauer

Pianino Wolkenhauer

Postprzez Wolkenhauer sobota, 19 kwi 2014, 23:22

Dzień dobry, mam stare pianino Wolkenhauera, część klawiszy w nim się zacina. Czy ktoś może mi podpowiedzieć, co z tym zrobić? Na remont pianina mnie nie stać, ale jakąś tam smykałkę chyba mam :)
Wolkenhauer
 
Posty: 2
Dołączył(a): środa, 16 kwi 2014, 17:39

Re: Pianino Wolkenhauer

Postprzez KlavierArzt niedziela, 20 kwi 2014, 00:25

Dzień dobry, przyczyn zacinających się klawiszy może być kilka. Po demontażu drzwi górnych, nakrywy klawiaturowej i listwy dociskowej klawiszy proponuje ustalić gdzie tkwi problem tzn. w klawiaturze, czy mechanizmie. Najlepiej jest wyjąć mechanizm i ponownie sprawdzić klawiaturę. Jeśli problem nie ustąpił to prawdopodobnie przetarła się skórzana futrówka, o którą ocierają się metalowe sztywty wbite w ramiak klawiaturowy, lub na skutek zwiększenia się wilgotności powietrza drewno klawiszy napęczniało. Jeśli problem jest w mechanizmie to sprawa jest poważniejsza.
KlavierArzt
 
Posty: 14
Dołączył(a): niedziela, 20 kwi 2014, 00:20
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pianino Wolkenhauer

Postprzez Wolkenhauer wtorek, 22 kwi 2014, 19:47

KlavierArzt napisał(a):Dzień dobry, przyczyn zacinających się klawiszy może być kilka. Po demontażu drzwi górnych, nakrywy klawiaturowej i listwy dociskowej klawiszy proponuje ustalić gdzie tkwi problem tzn. w klawiaturze, czy mechanizmie. Najlepiej jest wyjąć mechanizm i ponownie sprawdzić klawiaturę. Jeśli problem nie ustąpił to prawdopodobnie przetarła się skórzana futrówka, o którą ocierają się metalowe sztywty wbite w ramiak klawiaturowy, lub na skutek zwiększenia się wilgotności powietrza drewno klawiszy napęczniało. Jeśli problem jest w mechanizmie to sprawa jest poważniejsza.


Bardzo dziękuję! Może wie Pan, dlaczego to się nazywa "drzwi górne", jeżeli to jest po prostu ścianka?
Wolkenhauer
 
Posty: 2
Dołączył(a): środa, 16 kwi 2014, 17:39

Re: Pianino Wolkenhauer

Postprzez KlavierArzt wtorek, 22 kwi 2014, 21:24

To nie jest żadna ścianka tylko element obudowy, który się otwiera i zamyka. Są drzwi górne nad klawiaturą i dolne pod klawiaturą.
KlavierArzt
 
Posty: 14
Dołączył(a): niedziela, 20 kwi 2014, 00:20
Lokalizacja: Śląsk


Powrót do Pianina i fortepiany - problemy technicznecron