Poznań, choć duże miasto i prężny ośrodek kulturowy zarówno w okresie niemieckim, jak i polskim, nie może poszczycić się liczącą się produkcją pianin czy fortepianów. Co więcej, natrafiłem osobiście na zaledwie dwa fortepiany wyprodukowane w Poznaniu (Ecke i Droste), a spotykane w opracowaniach historycznych wzmianki są na temat zachowanych fortepianów niewiarygodnie skąpe, co potwierdza tezę, że tych instrumentów w Poznaniu powstało mało. Jeżeli zatem ktoś kiedyś natrafi na fortepian poznańskiej produkcji, musi wiedzieć, że ma w ręku unikat.
Jak to zwykle bywa w przypadku ziem zabranych, Wielkopolska i szczególnie sam Poznań były ojczyzną lub gościną zarówno dla niemieckich, jak i polskich fabrykantów pianin i fortepianów. Jak to w Polsce się zdarza, dziś po dawnej aktywności nie pozostał żaden ślad. Tym nie mniej, dobrze zachowana struktura zabytkowej tkanki miejskiej może pomóc w rozeznaniu terenowym i znalezieniu dawnych budynków fabrycznych i firmowych (do czego zachęcam amatorów historycznych instrumentów muzycznych i miłośników Poznania ogólnie). Problem stwarza tradycyjna poznańska numeracja domów, która po zmianach przynależności państwowej niejednokrotnie ulegała zmianom, tak więc często ma miejsce sytuacja, gdy ulica zachowała swoją historyczną nazwę, lecz dzisiejsza numeracja domów nie ma nic wspólnego z historyczną.
Historycznie najważniejszą poznańską fabryką był Carl Ecke; z kolei pod koniec XIX w. na szczyt wynosi się fabryka pianin Drygas.
Niech natomiast nikogo nie zmyli pozornie duża liczba przytoczonych poniżej nazwisk. O działalności niemal żadnego fortepianmistrza nie zostało żadnych liczących się świadectw, a co ważniejsze – wyprodukowanych instrumentów. W wielu przypadkach obecność danej osoby na liście jest hipotetyczna (opatrzona wówczas pytajnikiem), gdyż nie ma całkowitej pewności, czy w ogóle produkowała ona pianina lub fortepiany.
Droste
Drygas
Ecke
Eibich
Goertz
Gościniak
Hirschel (?)
Horacek (?)
Kalitzke (?)
Kirst
Manthey
Masłowski
Meyer (?)
Mittendorf
Neumann (?)
Weitinek
- A. Droste, Posen (Arnold Droste) – fabrykant pianin w Poznaniu, notowany tam w 1896-1900. Być może, był synem lub innym krewnym H. Drostego. Wytwórnia Drostego mieściła się przy ul. Wiktorii (Victoriastrasse) 18. Jedno z pianin Drostego przewinęło się na rynku wtórnym, mimo to jego instrumenty nie są znane ani spotykane. Nieznana jest też liczba wyprodukowanych pianin.
- H. Droste (imię nieustalone, notowany od ok. 1853 (Vogel) lub 1868 (Rottermund) do 1870) – fabrykant fortepianów i pianin, czyja wytwórnia mieściła się przy ul. Wielkie Garbary 28. Znane są dwa jego fortepiany, które zachowały się do dzisiaj, w tym jeden, sygnowany “H. Droste in Posen”, którego kształt nóg pozwala datować instrument latami 1840-ymi. Wynika z tego, że datowanie Vogla jest bardziej prawidłowe, aczkolwiek również może nie być dokładne.
- A. Drygas (1898-1939; produkcja instrumentów: ok. 1917 (1922?) – ok. 1935) – rodzinna firma należąca do Antoniego Drygasa i jego syna, Hieronima Kazimierza Drygasa.
- Carl Ecke (1843 – ok. 1900?) – osiadły w Poznaniu niemiecki fabrykant fortepianów i pianin.
- Ignacy Eibich – założyciel pierwszej fabryki fortepianów w Poznaniu (1790? – data wątpliwa). Eibich pochodził z Czech, osiadł się w Polsce, miał 11 synów. Notowany był w latach ok. 1809-45 pod adresem Chwaliszewo 99 (1 lub 16) (później – ul. Chwaliszewska 10). Jeden z jego synów, Konstanty (1828-1890), prowadził skład instrumentów i pracownię lutniczą przy ul. Nowej 7. Budował organy kościelne i pozytywy, reperował i być może budował różne instrumenty muzyczne (skrzypce, gitary etc.). Budował również fortepiany, o których wiarygodna wzmianka pochodzi z roku 1837. Fortepiany produkcji Eibicha nie są jednak dziś znane.
- B. Goertz – fortepianmistrz, notowany w roku 1814, kiedy oferował nowy fortepian skrzydłowy (nie wiadomo, czy jego własnej produkcji). Adres: ul. Butelska, 157 (dom Sawińskiego).
- Bronisław Gościniak (ok. 1913-1949) – fortepianmistrz poznański znany ze swoich miniaturowych, m.in. trzyoktawowych fortepianów. Notowany pod adresami: (1913) – Friedenstrasse 29, (1935-36) – Długa 16. Jego syn, Sylwester Gościniak, wyjechał do Lubina, gdzie przy jego udziale rozpoczęto (1948) produkcję mechanizmów pianinowych w dawnej fabryce E. Langera.
- Joseph Hirschel – notowany w Poznaniu w latach 1896-1900 (Halbdorfstrasse / Półwiejska 6) “budowniczy fortepianów” i innych instrumentów. Szczegóły jego działalności, ani instrumenty, nie są znane.
- Johann Horacek (Jan Horacek) (ok. 1887-1917). Wg pewnych źródeł, miał tylko warsztat naprawczy i skład instrumentów; inne z kolei umieszczają go wśród fabrykantów fortepianów lub pianin. Żaden jego instrument nie jest mi znany. Książka adresowa Poznania z 1892 określa go jako “stroiciela fortepianów”; 1898 – jako budowniczego i stroiciela fortepianów. Grossbach notuje go w poczecie budowniczych, opatrując datą 1912. Adres w Poznaniu: (ok. 1887) – pl. Wilhelma 4, (ok. 1890, 1892) – Bäckerstrasse (ul. Piekary) 23, (1901) – Schiessstrasse (ul. Strzałowa) 5, (ok. 1911-17) – ul. Rybaki 31.
- Willi Kalitzke – notowany w latach 1922-30 właściciel składu oraz (1930) warsztatu wytwórstwa i napraw fortepianów i fisharmonii (ul. Poplińskich 2). Jego instrumenty nie są znane i nie wiadomo, czy kiedykolwiek istniały.
- Karol Kirst (notowany w latach 1865-70) – fortepianmistrz, oferujący własne fortepiany “kontrukcji Steinwaya” oraz własne pianina “francuskiej normy”. Sprzedawał również cudze instrumenty. Adres w Poznaniu: (1865) – Rynek, 70, (1868-70) – ul. Św. Marcin 60. Dzisiaj jego instrumenty nie są znane.
- Gebrüder Manthey, Kosten, Posen – firma, o której nic dziś nie wiadomo. Zachowało się jedno pianino, sygnowane w podany sposób.
- Andrzej Masłowski (daty życia: 1766-1828) – zegarmistrz miejski w Poznaniu, twórca instrumentów muzycznych, w tym Coelisona (“Cölison”), zwanego też “klawikordem harmonicznym” (ok. 1804), którego dźwięk przypominał brzmienie harmoniki szklanej. Instrument ten był niezwykle modnym wynalazkiem, tak że Masłowski wielokrotnie go prezentował przy różnych okazjach, m.in. w Berlinie. Instrument ten nie dotarł do naszych czasów.
- Rudolph Meyer (wzmianki w latach 1896-1900) – hipotetyczny budowniczy i stroiciel fortepianów w Poznaniu (tak był notowany), zamieszkały pod adresem ul. Św. Marcin 16/17. Instrumenty jego nie są znane.
- Heinrich (Henryk) Mittendorf (1818) – fortepianmistrz, który oferował własne fortepiany skrzydłowe i stołowe (oprócz tego, gitary), jak również strojenie i naprawy instrumentów. Notowany pod adresem: ul. Wroniecka, 310.
- Berthold Neumann, Posen, również “Vertreter: Berthold Neumann, Posen” – jeden z największych i najbardziej znanych składów instrumentów muzycznych w Poznaniu. Prawdopodobnie, nie prowadzono produkcji własnej, tym nie mniej wiele instrumentów, zachowanych do dzisiejszych czasów (pianina i fisharmonie), nosi tabliczki znamionowe właśnie tego składu (i żadne inne), co sugeruje, jakoby zostały one przez Neumanna wyprodukowane. Skład działał w latach 1885-1920, najpierw przy ul. Wrocławskiej, potem przy Bismarcka, pod koniec działalności – przy ul. Kantaka 10 i 27 Grudnia 8. Skład zajmował się nie tylko sprowadzeniem instrumentów m.in. zza granicy, ale i skupnem pianin i fisharmonii używanych, które potem tanio odsprzedawano. W najlepszych latach na składzie znajdowało się jednocześnie nawet 200 instrumentów.
- Julius Weitinek (1911) – organmistrz, notowany z powodu wystawienia swojej fisharmonii, służącej dla “świadomego nauczenia się w szkole śpiewu według nut”. Była to fisharmonia “szkolna stołowa” (Schultafelharmonium). Wystawiona była w ramach ekspozycji składu Bertholda Neumanna na Wystawie Wschodnioniemieckiej.
Szanowni Państwo,
fortepiany (jak również i pianina) produkcji poznańskiej należą do najrzadszych zabytków spotykanych dzisiaj wśród instrumentów muzycznych w Polsce. Proszę pamiętać, że to od Państwa zależy, czy cokolwiek z tych zabytków przetrwa. Proszę też wziąć pod uwagę, że wartości zabytku historii i kultury nie da się wycenić na tej samej zasadzie, na jakiej wyceniane są pełnowartościowe pianina i fortepiany. Tak samo, jak zabytkowego samochodu nie da się wycenić (ani użytkować!) wobec kryteriów samochodów dzisiejszych, a grono jego możliwych odbiorców docelowych jest absolutnie inne, i to o wiele mniejsze, niż grono typowych poszukiwaczy samochodu.
Jak będzie wyglądał świat, i czym będzie Poznań, gdy ostatni zachowany poznański fortepian trafi do pieca?
Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:
- berthold neumann posen (9)
- wytwarzanie i naprawa kościelnych instrumentów krzyżówka (5)
- pianina 1939 rszczecin (4)
- wytwórnia fisharmonii marki Roth & Julius Hagen in W (4)
- harmonia producent p stamirowski (3)
- eduard roth@wsvmurau at (3)
- 28006 ernst bartholdt stettin (3)
- c rene stettin pianina (3)
- pianino posen (3)
- allegro harmonia niemiecka trzyrzedowa kieleckie (3)
- alegro harmonia trzyrzedowa fr meje (3)
- krzyzowka miasto z fabryka pianin (2)
- pianino wilhelm spangenberg berlin wiek (2)
- Stettin 1865 pianino (2)
- fabryka pianin poznan (2)
- polska fabryka najwieksza renowacja fortepianow pianin adresy (2)
- polska fabryka producent najwieksza renowacja fortepianow pianin adresy (2)
- Poznań w latach 1901 ul Butelska (2)
- Miasto znane z produkcji pianin (2)
- foto Piekarnia Sw marcin 56 POSEN roku 1920 (2)
- berthold neuman posen niemieckie pianina 1901 rok cena (2)
- pianino manthey (2)
- w eibich posen (2)
- allegro harmonia trzyrzedowa kup (2)
- cena a schutz brieg 1870 (2)
- bronisław gościniak (2)
- pianina carl ecke berlin dresden posen (2)
- pianina Berthold Newman Posen (2)
- Posen Friedenstrasse (1)
- pianino berthold neumann (1)
- pianino berthold neumann posen (1)
- pianino neumann posen (1)
- Pianofortebauer Wellmann Gustav 1898 (1)
- piekarnia sw Marcin 56 Poznan (1)
- poznań friedenstrasse (1)
- poznań ul strzałowa - rybaki dawniej (1)
- wytwarzanie i naprawa kościelnych instrumentów inaczej (1)
- wytwarzanie i naprawa instrumentów kościelnych (1)
- vertreter berth neumann posen (1)
- Tabliczki znamionowe w Poznaniu loc:PL (1)
- sylwester gościniak (1)
- sw marcin 60 Posen (1)
- sw marcin 56 poznan 1920 (1)
- sw marcin 56 Posen latach 1935 (1)
- Sw Marcin 56 POSEN (1)
- sw marcin 16/17 1911 (1)
- skrzypce firmy dresden (1)
- sad najwyzszy we lwowie 1935 kirst karol (1)
- Rybaki 31 poznan (1)
- renowacja i strojenie pianin w piotrkowie tryb (1)
- ramei kirnes (1)
- ◾Fabrik sw marcin 56 Posen 1915 (1)
- pianino barthold stettin (1)
- ernst Bartholdt pianino DRESDEN (1) (1)
- ernst Bartholdt pianino DRESDEN (1)
- eibich posen (1)
- eibich ignacy (1)
- eduard roth@wsvmurau at loc:PL (1)
- berthold neumann berlin piano (1)
- e barthold stettin (1)
- carl ecke posen numery (1)
- c otto berlin fabryka pianin (1)
- berthold piano (1)
- berthold neumann pianoforte -groshanlung (1)
- berthold neuman posen wikipedia (1)
- august förster dwa pedały (1)
- a schutz&co пианино купить (1)
- a posen m droste (1)
- Fabrik sw marcin 56 Posen 1915 (1)
- fabryka fortepianów eibich (1)
- pianino A Droste Posen cena (1)
- pianina w piotrkowie (1)
- pianina poznan 1935 (1)
- mantheys pianino (1)
- kupie pianino jelenia gora (1)
- konstanty eibich (1)
- ile jest warte pianino wolkenhauer? (1)
- gościniak sylwester (1)
- gerbstadt fortepian (1)
- frachang@stgregorylaschool com loc:PL (1)
- foto sw marcin 56 POSEN roku 1920 (1)
- fortepian 1900 forster renowacja (1)
- firma która produkuje organy kościelne w poznaniu (1)
- firma dresden skrzypce historia (1)
- firma c rene stettin (1)
- a drygas poznań august forste (1)
Artur Bauc liked this on Facebook.
Pingback: Szczecińskie pianina i fortepiany | Ars Polonica
Pingback: Niemieckie budownictwo fortepianowe na Ziemiach Odzyskanych i Uzyskanych w 1945 roku | Ars Polonica
Elżbieta Łuczak liked this on Facebook.
Pingback: A. Drygas, Poznań | Ars Polonica
Pingback: Produkcja pianin i fortepianów w Polsce | Ars Polonica
Pingback: „Carl Ecke Posen”, czyli Czy Poznań zawsze jest Poznaniem? | Ars Polonica
Pingback: Tuż przed kryzysem: polski przemysł fortepianowy w roku 1929 | Ars Polonica
Jestem w posiadaniu fortepianu sygnowanego H. Droste in Posen. Bardzo prosze o kontakt osoby, ktora wie cos o tym fortepianie. Pozdrawiam
W czym mogę pomóc? Kontakt ze mną jest w rubryce “Kontakt”.
Pianino sygnowane A. Droste stoi u mnie w domu jest dobrze zachowane i regularnie strojone.
Bardzo interesujące. Chętnie bym zobaczył jego zdjęcia.