Kalkulacja kosztów zakupu i utrzymania pianina

Zostałem już kilkakrotnie poproszony o skalkulowanie kosztów zakupu pianina – a więc nadszedł czas uczynić to publicznie.

Rzecz jasna, są różne pianina, różne firmy usługowe, różne miasta, różne piętra, no i przede wszystkim różne wymagania i oczekiwania. Więc i kwoty, które trzeba przeznaczyć, żeby mieć pełnosprawne pianino w domu, są różne.

Pewien pan mnie zapytał: “No to jak to, pan pisał o tym, że dobre pianino można kupić już za 1500 złotych, a teraz wynika, że kwotę trzeba nawet podwoić?”. Ależ tak, i podwoić, i nawet potroić. Ten pan najwyraźniej nie zrozumiał, że pianina nie wystarczy kupić (tak jak nie wystarczy dziecka zrobić), a określenie “dobre” – to nie medal, nie daje się za zasługi przodków i nie obowiązuje do końca życia – tylko może być osiągnięte za pomocą ciągłych inwestycji.

Pewna pani chciałaby kupić “ładnie brzmiące i dobrze wyglądające” (czy na odwrót?) pianino – ale kiedy usłyszała, że z łącznym budżetem w 2000 złotych jest to marzenie ściętej głowy, obraziła się. No cóż, pani z wozu, koniom lżej…

Jeszcze jedna pani miała córkę i 500 złotych, które chciała wymienić na pianino (dobrze, że nie córkę). I kiedy okazało się, że trup, który ona znalazła prawie za darmo, nie nadawał się do niczego, pani zaczęła rozpaczać, gdyż… “Zapłaciłam panu 50 zł, to teraz mam na samo pianino zaledwie 450!”. Kierowany empatią, jakoś sam zapomniałem skalkulować, ile powinno kosztować pianino, jeżeli po zakupie trzeba będzie je przewieźć, a potem jeszcze nastroić. Przecież to od początku nie mogło się udać. No i wielce wymownym był fakt, że pani, owszem, zaprosiła mnie na obejrzenie pianina, ale chyba nie spodziewała się, że ja to pianino odrzucę (w myśl zasady, że przecież pianino jest jak szafa – stoi sobie i jeść nie prosi). Uwaga: fachowca nie zaprasza się w celu uspokojenia własnego sumienia i “przyklepania” podjętej wcześniej decyzji – lecz po to, by pozyskać prawdziwe informacje o pianinie.

OK, z jakimi więc wydatkami wiąże się wejście w posiadanie pianina?

Uwaga: poniższych obliczeń dokonałem z myślą o zakupie pianina od prywatnego właściciela. Nie można ich stosować w przypadku zakupu pianina od handlarza.

 1. Obejrzenie pianina lub kilku pianin
 2. Zakup pianina
 3. Transport pianina
 4. Doprowadzenie pianina do porządku (strojenie, regulacja, naprawa, wymiana, czyszczenie, remont…)
 5. Ewentualne nawilżenie pomieszczenia z pianinem
 6. Strojenie pianina i okresowa regulacja mechanizmu

A teraz po kolei.

1. Żeby znaleźć pianino, nie wystarczy posiedzieć w internecie. Trzeba wszystkie wytypowane wcześniej pianina obejrzeć osobiście wraz ze specjalistą, który pomoże dokonać ostatecznego wyboru. Zasada jest taka: im tańsze jest pianino, tym większa szansa, że to trup. Można, oczywiście, “wyhaczyć” sobie dobre pianino nawet za 500 złotych, ale jeżeli będzie to dopiero dwudzieste obejrzane pianino, jego atrakcyjność cenowa będzie już żadna. Jeżeli chodzi o najtańsze pianina, to zaledwie 1-2 na 10 pianin kosztujących do 1000 złotych będzie warte zakupu. Im pianino droższe, tym mniej trzeba je oglądać: powyżej 4 tysięcy zł praktycznie każde może być dobrym. Należy jednak pamiętać o wyjątkach, więc oglądać trzeba zawsze.

Ile kosztuje sprawdzenie pianina przed zakupem? Zależy to od miejscowości, odległości, kwestii transportu oraz ilości oglądanych pianin. Obejrzenie jednego pianina może kosztować 80-100-120 złotych; kolejne mogą być tańsze; w przypadku zapewnienia dojazdu lub położenia pianina w pobliżu cena również jest niższa. Taniej będzie obejrzeć kilka lub kilkanaście pianin jednego dnia, niż po jedynym pianinie przez kilkanaście dni. Liczba oglądanych pianin, jak już pisałem, będzie zależeć od tego, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zakup. Im tańsze ma być pianino, tym więcej trzeba będzie obejrzeć. Ostatecznie spory koszt pozyskania najtańszego pianina sprawi, że lepiej było od początku celować w droższe.

Ktoś, jak wiem, sądzi, że zminimalizuje koszty obejrzenia, jeżeli obejrzy wszystko sam, a dopiero do “najlepszego” pianina zaprosi fachowca. No, a co w sytuacji, gdy fachowiec obejrzy pianino i powie “niet”? Bo znajdzie w nim to, czego ten Ktoś nie zauważył? Można wówczas się załamać, kiedy cała koncepcja runie 🙂

Przykład z życia wzięty:

 • Celując w pianino tanie, ale dobre, musieliśmy obejrzeć aż 7 pianin. Jednak udało się znaleźć wspaniałą Calisię z lat 1950-ych, wysoką, z kością słoniową i pięknym dźwiękiem, za 1500 złotych, której uruchomienie kosztowało zaledwie 400 złotych dodatkowo, gdyż była w miarę zadbana.
 • Celując w jak najtańsze pianino (“byleby wydawało dźwięki”), obejrzeliśmy 4 pianina, po czym został kupiony prawdziwy “trup” za 400 złotych. Wybieraliśmy je na zasadzie “który trup jest najbardziej żywy?”. Owe “pianino” służy wyłącznie za mebel, gdyż po zakupie nie zostało nawet nastrojone. Gdyby chcieć takie pianino doprowadzić do używalności, należy w nie zainwestować minimum 1500 złotych. (Na marginesie: trudno powiedzieć, po co w ogóle to pianino zostało kupione.)
 • Celując w dobre pianino w cenie 3800-4200 złotych, obejrzeliśmy zaledwie 2 pianina, przy czym obydwa były warte zakupu. Mieliśmy naprawdę komfortową sytuację, kiedy nie wybieraliśmy “mniejszego zła”, tylko to, co lepsze.

Tak więc na sprawdzenie pianin przed zakupem należy przeznaczyć średnio ok. 150-200 złotych (przy cenie samego pianina ok. 4000 złotych).

2. Samo pianino może kosztować równie dobrze 500 zł, jak i 20.000, i żadnych ograniczeń tu nie ma. Lecz zawsze trzeba pamiętać, że używane pianino praktycznie zawsze zapowiada koszty ukryte, które przyjdzie nam ponieść w związku z “rozruchem” pianina. Jest to związane z pracą nad pianinem. Każdy odpowiedzialny fachowiec, który ogląda pianino, musi przyszłemu właścicielowi powiedzieć, ile będzie kosztowało jego uruchomienie. Po to ogląda on pianino, żeby wstępnie ocenić i oszacować koszt niezbędnych przyszłych prac.

Dlaczego nie można kupić pianina, które żadnych prac nie potrzebuje? Z jednego bardzo prostego powodu: takich pianin praktycznie nie ma. Nikt nie sprzedaje doskonałych pianin (a jeśli nawet, to nie w przeciętnej cenie używanego pianina), a do tego, nikt nie doprowadza pianina do świetności na potrzebę sprzedaży. Sprzedaż bowiem ma być skuteczna, a cena – zachęcająca. Wszelkie poniesione prace trzeba by zatem było doliczyć do ceny pianina. I kto je wtedy kupi? Mówiąc obrazowo: kto kupi świetnie wykończoną i dopracowaną komórkę, która obiecuje działać “wiecznie”, za 7000 zł? Nikt, dopóki można kupić “wypasioną” komórkę za 700 złotych, niechby ona się miała rozpaść po dwóch latach.

Jak już pisałem wyżej, im droższe pianino, tym więcej szans, że jest w lepszym stanie technicznym. Dodatkowo, musimy pamiętać, że za wszystkie nasze “wymagania estetyczne” (przepraszam za cudzysłów, ale niejednego “estetę” w życiu widziałem…) trzeba będzie zapłacić osobno: za czerń, za biel, za wenge, za połysk, za półmat, za “wybujałą secesję” i za “konserwatywną elegancję”. Liczy się też, czy kupujemy pianino u handlarza, czy od stroiciela, czy od osoby prywatnej – oraz, czy jest to “wysoki sezon” (rozpoczęcie roku szkolnego, Boże Narodzenie, I komunia), czy posucha (zima, 1 połowa lata). Musimy też wiedzieć, że w cenie pianina właściciel postara się odbić wcześniej poniesione koszty remontu czy napraw – i nie ma w tym nic złego, oprócz tego, że nie mamy żadnej rękojmi, że opisane remonty zostały przeprowadzone dobrze; nie mamy żadnego wpływu na jakość remontu i na to, kto co i jak (i po co) remontuje.

Oto, jak się przedstawia statystyka godnych polecenia pianin w odpowiedniej cenie:

 • jedno-dwa na 10 pianin kosztujących od 1 do 1000 zł polecane jest do kupienia;
 • 2-3/10 pianin za 1000-1500 zł;
 • 3-4/10 pianin za 1500-2000 zł;
 • 5-6/10 pianin za 2000-2800 zł;
 • 7-8/10 pianin za 2800-4000 zł;
 • 9/10 pianin kosztujących powyżej 4000 złotych.

3. Transport pianina – jego cena zależy w mniejszym stopniu od wagi pianina (150-300 kilo), a w większym – od odległości, piętra, piętra docelowego, obecności windy towarowej i ogólnie od łatwości znoszenia-wnoszenia. Być może, transport pianina z parteru w Poznaniu do Warszawy będzie tańszy, niż z VI piętra tejże Warszawy, lecz bez windy towarowej. Niektóre firmy potrafią brać po 100 złotych od piętra. Zasłyszane przeze mnie opłaty za transport pianin kształtują się od 400 do 1500 złotych. Dodatkowo, cena ostateczna często się różni od ceny umówionej, zazwyczaj nieco in plus

4. Prace z pianinem obejmują strojenie i regulację. Poważniejszych remontów można się nie spodziewać (po to specjalista pianino oglądał, żeby nie kupować “pianina do remontu”), jednak prawie zawsze z pianinem jest co robić, a prace są kosztowne. Tak, samo strojenie będzie kosztowało 200-250 zł, a może nawet więcej, jeżeli jest to pianino górnotłumikowe. Może być potrzeba w więcej, niż tylko jednym, strojeniach, jeżeli trzeba pianino przestroić o ponad ćwierć tonu w górę lub w dół, albo jeżeli mamy do czynienia z pianinem strojonym ostatnio “nie pamiętam kiedy”. Pianino może wymagać regulacji mechanizmu, która usprawni jego działanie, zbliżając je do parametrów nowego, fabrycznego pianina. Nawet jeżeli nie będzie trzeba zabierać mechanizmu pianina do warsztatu (koszt takiej regulacji to 1000-1500 zł), może być wymagana doraźna pomoc na miejscu (300-500 zł). Gorzej, jeżeli potrzebne będą części zamienne: wówczas koszty wzrastają astronomicznie. Na szczęście, w większości przypadków pianina wymagające części zamiennych można odsiać na etapie obejrzenia przed zakupem.

W pianinie może wystąpić również szereg innych problemów: problemy z mechanizmem pedałowym lub też z częściami miękkimi, zjedzonymi przez mole lub myszy. Prawie zawsze takie pianino należy oczyścić (odkurzyć) wraz z demontażem klawiatury, zaś zjedzone podkładki i filce należy uzupełnić, przeprowadzając wyrównanie klawiatury (kolejne kilkaset złotych). Zjedzone części miękkie wyścielające klawiaturę – to bardzo częsta przypadłość, często niewidoczna gołym okiem. Jeżeli koniecznie chcemy nie płacić za czyszczenie wnętrza i uzupełnienie braków, musimy przejrzeć o wiele więcej pianin, a i tak praktycznie jedyne, które będą spełniać owe kryteria – to te pianina, które parę lat temu były remontowane i czyszczone, a więc droższe.

5. Pomieszczenie, w którym stanie pianino, musi spełniać pewne wymagania klimatyczne. Należy przygotować się na zakup hygrometra (30-80 zł), a być może i nawilżacza (od 150 zł). To niewiele, ale potem nawilżacz będzie zżerał prąd.

6. Pianino, nawet najlepsze, najbardziej zadbane, potrzebuje regularnego strojenia średnio 1-2 razy do roku (dwa – jeżeli jest używane więcej, niż godzinę dziennie, lub jeżeli mimo zaleceń klimat w pomieszczeniu jest dla pianina niesprzyjający). Koszt takich strojeń będzie być może niższy, niż w przypadku strojenia pierwotnego (zwłaszcza, jeżeli wszystkie możliwe zalecenia stroiciela są na bieżąco realizowane), ale i tak wyniesie ok. 200 złotych za wizytę. Co więcej: w używanym pianinie raz na kilka lat należy poddać “miejscowej” regulacji mechanizm, inaczej jego praca stanie się zawodna i nieprecyzyjna. Taka regulacja może kosztować ok. 300-500 zł i starczy jej na ok. 5 lat.

Jak już podliczyłem, dzienny koszt utrzymania pianina w doskonałym stanie technicznym wynosi 1,50 zł.

Z powyższego natłoku informacji ciężko jest wykreować jakieś “przeciętne” pianino i “przeciętne” koszty. Można jednak spróbować oszacować wielkość poniesionych kosztów zakupu i pierwszego roku eksploatacji pianina hipotetycznie poprzez jakieś uśrednione znaczenia.

 1. Obejrzenie pianina lub pianin: 100-300 zł (przeciętnie 170 zł);
 2. Zakup pianina: 1000-6000 zł (przeciętnie 2500-4000 zł);
 3. Transport pianina: 400-1700 zł (przeciętnie 800 zł);
 4. Doprowadzenie pianina do porządku (strojenie, regulacja): 250-1500 zł (przeciętnie 700 zł);
 5. Ewentualne nawilżenie pomieszczenie z pianinem: 0-200 zł (przeciętnie 150 zł) bez kosztów prądu;
 6. Strojenie pianina i okresowa regulacja mechanizmu: 300-600 zł (przeciętnie 450 zł) rocznie.

A zatem,

 • minimalna kwota (przy olbrzymiej dozie szczęścia): 2100 zł;
 • maksymalna kwota (idziemy na całość): 10300 zł;
 • hipotetycznie wyprowadzona średnia kwota: 4780 zł. Ta kwota nie jest otrzymana drogą złożenia najniższej i najniższej kwoty, dzielonej potem przez 2. Tak się wylicza tylko przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce 🙂 Kwotę tę ustaliłem, analizując najczęściej spotykane wydatki w mojej własnej praktyce.

Taka mniej-więcej kalkulacja.

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pudło rezonansowe piano koszt wymiany (4)
 • skup-sprzedaż fortepianów (3)
 • wycena starych mebli Poznań (3)
 • gdzie w warszawie można wycenić antyki (3)
 • fortepiany skup (3)
 • ile wazy plyta rezonansowa (3)
 • dvs@minobr penza net loc:PL (2)
 • gdzie wycenic obraz bruksela (2)
 • fortepian gabinetowy kupię (2)
 • wroclaw kupie fortepian (2)
 • Lodz gdzie wycenic antyki (2)
 • pianino fortepian kupie tanio (2)
 • odinokova@minobr penza net loc:PL (2)
 • pianino 300 kilo ile potrzebuje ludzi (2)
 • fortepian w holandia sprzedam kupie (2)
 • gdzie moge wycenic ksiazke (2)
 • fortepiany anglia komis (2)
 • wilgotnosc a instrument muzyczne (2)
 • dolnośląska fabryka instrumentów lutniczych skrzypce (2)
 • darmowa wycena antyków poznan (2)
 • kto moze wycenic antyki (2)
 • koszty utrzymania pianina (2)
 • gdzie sprawdzic czy to antyk częstochowa (2)
 • pudlo do skrzypiec ile kosztuje (2)
 • rzeczoznawcy antyków (2)
 • strojenie i konserwacja pianin (2)
 • wycena zabytkowych rzeczy (2)
 • sklep skupujacy starą porcelane (2)
 • Kupie uzywane pianino lub fortepian (2)
 • stare fortepiany kupię (2)
 • gdzie mozna wycenic antyki (2)
 • wycena mebli antycznych (2)
 • pomoc w zakupiue fortepianu oplata (2)
 • pianino za 500 zl ? (1)
 • skup fortepianow katowixe (1)
 • pianino płyta drewniana (1)
 • pomaluj fortepian (1)
 • pianino bialoruś naprawa (1)
 • pianino klawisze gdzie kupic (1)
 • pianino cena 1000zlotych (1)
 • pianina koszt (1)
 • kupię fortepian bydgoszcz (1)
 • kupie mebloscianke prl chorzow (1)
 • kupie organy (1)
 • kupie pianino fortepian (1)
 • kupie pianino uzywane katowice (1)
 • kupic fotepian krakow (1)
 • kupie uzywwany fortepian (1)
 • kupie zabytkowe organy (1)
 • kupno sprzedaż meble ksiazki fortepian (1)
 • lutnik warszawa skup (1)
 • mam 100 letnie pianino do sprzedaży ile może być warte (1)
 • kupie organy antyczne (1)
 • organy fortepiany skup (1)
 • pianina ile kosztuje (1)
 • kupić używany fortepian (1)
 • renowacja pianin zrób mam (1)
 • Renowacja pianina od 2000 tys (1)
 • wroclaw antyki gdzie sprzedac (1)
 • www gdzie mozna wycenic starocie (1)
 • www gdzie sprzedac stara porcelane lublin (1)
 • wybielanie klawiszy (1)
 • wycena antycznych skrzypiec (1)
 • Wycena antykow muzycznych krakow (1)
 • wycena antyków online za darmo (1)
 • wycena pianin gratis (1)
 • wyceny bialej broni (1)
 • za ile mozna sprzedać porcelane bauscher z 1940 (1)
 • zabytkowa wazy wartosc (1)
 • zabytkowe nuty chopin 1932 kupie (1)
 • zabytkowy 200letni Jezus z porcelitu jaka cena (1)
 • zeliwna brytwanna z 1689r cena wartosc antyczna (1)
 • zlote broszki z koscia sloniowa (1)
 • elektroniczny fortepian kupie (1)
 • uzywany bialy fortepian gabinetowy (1)
 • stary list z skory cielęcej ile kosztuje antyk (1)
 • rzeczoznawca antyków kielce (1)
 • skub antyków Kraków (1)
 • skup antyków darmowa wycena (1)
 • skup fortepianow holandia (1)
 • wycena obrazow gdzie znalezc (1)
 • skup i wycena obrazow wrocław (1)
 • skup lodz atycznych brazokwtej (1)
 • skup pianin w lodzi (1)
 • skup sprzedaż starych ksiazek (1)
 • skup starych fort (1)
 • skupie stary fortepian (1)
 • sprzedam fortepian wroclaw 2014 (1)
 • sprzedaz antycznych ksiazek (1)
 • stary fortepian kupię (1)
 • stary fortepian kupowac (1)
 • zlote swieczniki gdzie sprzedac (1)
 • Alegro pianino chce kupić (1)
 • fortepian kupno uzywanego (1)
 • fortepian skup krakow (1)
 • fortepian skup na czesci (1)
 • fortepian uzywany kupie (1)
 • fortepian w holandia sprzedam (1)
 • fortepiankupie (1)
 • fortepiany legnica kupie (1)
 • fortepiany skup Kraków (1)
 • gdzie kupic meble holenderskie na slasku (1)
 • gdzie mogę sprzedać antyki w katowicach (1)
 • gdzie moge sprzedac porcelane białystok (1)
 • gdzie moge w Białymstoku sprzedac ovrazy stare (1)
 • gdzie moge wycenic obrazy we wroclawiu (1)
 • gdzie mozna sprawdzic ceny starych zeczy (1)
 • gdzie mozna sprawdzic wartosc antycznej broni (1)
 • gdzie mozna sprawdzic wartosc obrazu gdansk (1)
 • gdzie mozna sprzedac antyki stucce we wroclawiu (1)
 • fortepian kupic (1)
 • fortepian cena organy (1)
 • Antyki instrumenty muxyczne (1)
 • antyki jak wyceniac (1)
 • antyki ksiazki wycena (1)
 • antyki muzyczne lodz (1)
 • antyki poznań instrumenty (1)
 • antyki sprzedarz (1)
 • antyki sprzedaży wycena poznan (1)
 • antyki w poznaniu instrumenty (1)
 • bialy fortepian kupie (1)
 • cena wyceny obrazow warszawa (1)
 • ceny fortepianów georga hoffmana (1)
 • czy ktos kupuje antyczne stare pianina (1)
 • czy mozna przewieźć pianino na lezaco (1)
 • czy można sprzedac rejestrowany antyk (1)
 • czym wyczyścić stary fortepian (1)
 • czyszczenie klawiszy kość (1)
 • dolnośląska fabryka instrumentów lutniczych skrzypcey (1)
 • gdzie mozna sprzedac we wroclawiu antyczne stucce angielskie (1)
 • gdzie można wycenić porcelane warszawa (1)
 • ile kg miedzi mialo przedwojenne pianino (1)
 • ile kosztują stare używane pianina? (1)
 • ile kosztuje renowacja antykow (1)
 • ile kosztuje rzeczoznawca zabytkowych rzeczy (1)
 • ile kosztuje utrzymanie pianina (1)
 • Ile są warte stare organy (1)
 • ile wazy mosiężna płyta z pianina (1)
 • ile za stara ksiazke wycena poznan (1)
 • jak czyścić klawiaturę fortepianu (1)
 • jak i gdzie mozna wycenic stare meble antyki (1)
 • jak i gdzie wyceniac obrazy (1)
 • jak mozna wycenic antyki (1)
 • jak odswierzyc pianino (1)
 • klawisz fortepianu pomalowany na czarno (1)
 • konserwuje kto organy krzyzowka (1)
 • kostiumy dla dzieci zrób to sam (1)
 • kosz utrzymania pianina (1)
 • HARMONIE STARE WYCENA (1)
 • gdzie wystawic stare ksiazki (1)
 • gdzie mozna wycenic stara ceramike (1)
 • gdzie mozna wycenic stara porcelane glowa dziecka (1)
 • Gdzie mozna wycenic starocie warszawa (1)
 • gdzie można wycenić wartość antykow (1)
 • gdzie mozna wycenićantyki (1)
 • gdzie sprawdzic czy to antyk\ (1)
 • gdzie sprzedac antyki (1)
 • gdzie sprzedać antyki slask (1)
 • gdzie sprzedac ksiazke antyk (1)
 • gdzie sprzedac perly poznan (1)
 • gdzie sprzedac zabytkowa rzecz (1)
 • gdzie w holandi mozna wycenic rzeczy (1)
 • gdzie w lodzi mozna wycenic antyki (1)
 • gdzie w lublinie wycenić antyki (1)
 • gdzie w poznaniu mozna sprzedac antyki (1)
 • gdzie w Toruniu mogę wycenić starocie (1)
 • gdzie we wroclawiu wycenia sie falswikat obrazów (1)
 • kto w walbrzychu skupuje stara porcelane (1)

 1. Pingback: Jak kupić pianino, gdy się nie da? | Ars Polonica

 2. Pingback: Pianino za 2000 złotych – jak kupić? | Ars Polonica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *