Mimo iż jednocześnie na aukcjach internetowych w Polsce sprzedaje się najwyżej kilkanaście fisharmonii, potencjał tego instrumentu jest o wiele większy – szacuję, że w Polsce jest kilkadziesiąt tysięcy tych instrumentów.
W tym rynku nietrudno się pogubić, zwłaszcza jeżeli nie wiemy, na czym się oprzeć, jakie kryteria wypracować, czego dokładnie szukać.
Zakładam, że instrument muzyczny musi przede wszystkim grać, a dopiero potem wyglądać. Gdyby było inaczej, polecałbym studiowanie serwisów meblowych, gdzie fisharmonie budzą nieraz zachwyty. Istotnie, te “ołtarzyki”, cokolwiek ckliwe i wulgarne w swej wymowie, prędzej czasem mogą się plasować wśród mebli, niż wśród instrumentów muzycznych.
Lecz nie zawsze tak jest. I nie zawsze musimy wybierać “ołtarzyk” – bardzo często instrument o skromniejszym wyglądzie, nie tak bardzo “amerykański” w wyrazie, jest o wiele lepszym instrumentem muzycznym.
Zresztą, wystarczy się dostać do środka “ołtarzyka”, jak z przerażeniem odkrywamy, że jest on… prawie całkowicie pusty w środku! Otóż te “wypasione”, “wybujałe” fisharmonie z obrazami, lustrami, ozdobami, całym tym drobnomieszczańskim umeblowaniem w rzeczywistości są malutkimi instrumencikami muzycznymi, które są nawet i dwa razy mniejsze od zwykłego pianina!
Dość zachwytów nad zabytkowymi meblami, przejdźmy do instrumentu muzycznego, i to dość ciekawego – jakim jest fisharmonia.
Fisharmonie na rynku polskim dzielą się na:
- Sprawne (20%) i niesprawne (80%)
- Typu francuskiego (20%) i amerykańskiego (80%)
- Bogatsze, o większej ilości rejestrów (30%) i uboższe (70%)
- Znajdujące się historycznie w Polsce (80%) lub przywiezione współcześnie z innych krajów (20%)
- Mniej niż 10% fisharmonii na polskim rynku to fisharmonie polskiej produkcji. Pozostałe 90% zostały wyprodukowane zagranicą.
Co do sprawności: rzadko która fisharmonia jest w pełni sprawna. Ciężko więc kupić fisharmonię na odległość, nie oglądając jej; co więcej, nie wiedząc, co oglądać i na co zwrócić uwagę. Potrzebna renowacja może być bardzo kosztowna, a nie wykonują jej na każdym kroku – fisharmonia to instrument niszowy.
Co do typu: nie chodzi o preferencje geograficzne, tylko o cechę instrumentu. Instrumenty francuskie (systemu tłoczącego) należą do kategorii fisharmonii artystycznych i przeznaczone są do wykonywania specjalnego repertuaru. Można je poznać po tym, że mają skalę C-c4. Fisharmonie amerykańskie (również szwedzkie, holenderskie i częściowo niemieckie) systemu ssącego – to instrumenty w większości użytkowe, mające za podstawowy cel zastąpienie kościelnych organów w liturgii (nie grania muzyki solowej). Poznamy je m.in. po skali: FF-f3. Instrumenty artystyczne (typu francuskiego) są bardziej wartościowe, cenniejsze, choć na ich cenie nie musi się to odbijać. Oczywiście, “francuskimi” fisharmoniami można równie doskonale zastępować organy piszczałkowe; one są bardziej uniwersalne w użyciu, niż instrumenty “amerykańskie”.
Co do ilości głosów (rejestrów): generalnie, im jest ich więcej, tym instrument cenniejszy. Osobiście unikałbym fisharmonii posiadających 2, 4 lub 6 gałek registrowych, albo nieposiadających ich w ogóle: są to monotonne instrumenty o nudnym, ubogim harmoszkowatym brzmieniu. Z drugiej strony, pamiętać trzeba, iż producenci fisharmonii wyspecjalizowali się w kreowaniu registrów kombinowanych: sztucznych i często niepotrzebnych, a zatem ustalenie, ile fisharmonia ma prawdziwych rzędów języczków, może być bardzo trudne. Tak np. fisharmonia posiadająca 7 rzędów języczków może mieć nad klawiaturą od 15 do 25 gałek rejestrowych. Jeżeli więc chcemy mieć instrument o bardziej bogatym brzmieniu, należy wybierać taki, który ma co najmniej 4 rzędy języczków, co daje nam powyżej 10 gałek registrowych na panelu instrumentu. Jednak, wracając do początku, przypomnę, że być może lepsza jest nieco uboższa, lecz sprawna fisharmonia, niż bogata i “wypasiona”, lecz do gruntownej renowacji, która ostatecznie przybliży jej koszt do cen, których chcielibyśmy unikać.
Co do pochodzenia fisharmonii: generalnie, te sprowadzone współcześnie zza granicy mogą być (choć nie muszą) w lepszym stanie technicznym. Niestety, liczne wojny, zmiany reżimów w Polsce, oraz ogólnie polskie podejście do zabytków kultury sprawiły, grzecznie mówiąc, nienajlepszy stan techniczny fisharmonii historycznie znajdujących się w Polsce. Oczywiście, zawsze są wyjątki: zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie, ale szansa natrafienia na sprawny instrument, który przyjechał niedawno z Niderlandów lub z Wielkiej Brytanii jest większa, niż w przypadku fisharmonii wyrzuconych z parafii.
W ten sposób, mam nadzieję, nakreśliłem pewien system wytycznych, który może pomóc w wyborze upragnionego instrumentu.
Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:
- kupię fisharmonię (19)
- fisharmonia ceny (16)
- strojenie fisharmonii (11)
- jak sprzedac kosc sloniowa (6)
- fisharmonia strojenie (5)
- ceny fisharmonii stuletniej (5)
- fisharmonia sprzedam cena (4)
- fisharmonia a organy (4)
- antykifisharmoniasprzedam (3)
- fisharmonia tłocząca (3)
- jaka fisharmonia (2)
- jak wygląda fisharmonia (2)
- ile rzędów języczkó ma fisharmonia (2)
- fisharmonia renowacja (2)
- fisharmonia jaką kupić (2)
- jak grać na fisharmonii (2)
- fabryka fisharmonii (2)
- głosy w fisharmonii (2)
- sprzedam fisharmonia kraków (2)
- ceny fisharmonii (2)
- georg neumann breslau - harmonium (2)
- renowacja fisharmonii książka (2)
- pianino Jana Śliwiński jaka cena (2)
- fisharmonia krakow (2)
- ile za fisharmonię horguel (1)
- instrument podobny do fisharmonii c (1)
- jak naprawić fischarmonie (1)
- jak grać na fisharmonia (1)
- Jak rozpoznać fisharmonię typu amerykańskiego (1)
- jak się gra na fisharmonii (1)
- muzyka organowa i na fisharmonii (1)
- strojenie fisharmoni (1)
- roznica organy a fisharmonia (1)
- zasady gry na fisharmoni (1)
- renowacja fisharmoni (1)
- opinia o stanie technicznym instrumentu (1)
- nowa fisharmonia cena (1)
- mam pytanie jak naprawić fisharmonię (1)
- kupić oragn instrumentu (1)
- kupić fisharmonię (1)
- książka fisharmonia (1)
- klawiatura z fisharmonii (1)
- wybór fisharmoni (1)
- Ile może kosztować strojenie fisharmonii (1)
- ile jest warta fisharmonia (1)
- fisharmonia budowa instrumentu (1)
- fisharmonia brzmienie (1)
- fisharmonia antyki (1)
- feurich wymowa (1)
- feurich piano max bocksch breslau (1)
- feurich leipzig piano sprzed wojny (1)
- co cenniejsze kosc sloniowa (1)
- cenystarychfisharmonii (1)
- cenna fisharmonia (1)
- cena fisharmonii (1)
- allegro antyki organy fisharmonie (1)
- alegro fischarmonia antyk (1)
- fisharmonia burgen cena (1)
- fisharmonia cena do renowacji (1)
- fisharmonia do renowacji (1)
- gałki fisharmoni (1)
- fisharmonii jan śliwiński ile jest warta (1)
- fisharmonia zobacz (1)
- fisharmonia z przed wojny (1)
- fisharmonia system amerykański (1)
- fisharmonia sprzedaz (1)
- fisharmonia opinie (1)
- fisharmonia instrument muzyczny zabytki (1)
- fisharmonia instrument muzyczny cena (1)
- fisharmonia instrument muzyczny (1)
- fisharmonia ile kosztuje (1)
- fisharmonia ile jest warta (1)
- 200 letnia firma produkujaca fortepiany (1)