Bezskutecznie próbuję sprzedać pianino. Dlaczego?

Żarty ostatnio mnie nie opuszczają, ale muszę przyznać, że wielokrotnie napływają do mnie listy z prośbą o radę czy o pomoc – a zatem czas na zastanowienie się, dlaczego jest tak, jak jest.

Najczęściej listy te brzmią w sposób następujący: “Mam fortepian / pianino, które od ponad roku próbuję sprzedać – niestety, bez żadnego skutku. Dlaczego tak się dzieje? Czy rynek jest tak zepsuty? Czy lepiej z tym się wstrzymać? A może niedobrze opisałem swój instrument? Proszę zobaczyć moje ogłoszenie pod [linkiem] i ewentualnie powiedzieć, co z tym wszystkim jest nie tak”. Albo: “Ratunku! Za tydzień się wyprowadzam! Co robić?!”

Zwykle odpisuję i tłumaczę. Wyjaśniam i sugeruję. Niestety, najczęściej moje wyjaśnienia pozostają bez żadnego odzewu, a więc rozumiem z tego, że one muszą mocno oburzać właścicieli, którzy wciąż są przekonani, że zaraz “zdarzy się cud” – i przybędzie mężny rycerz na białym koniu, który, klękając, zaoferuje nam za nasze pianino gruby plik obcych banknotów, a przy okazji porwie za sobą do Krainy Szczęścia nie tylko nasze pianino, a i nas samych. No cóż, czekać można, ale doświadczenie podpowiada, że cuda się nie zdarzają…

Więc postanawiam, że mechanizmy i tajemnice sprzedaży pianin upublicznię tu, na blogu, by przynajmniej obdarowywany moimi radami zrozpaczony właściciel nie sądził po cichu, że pisząc osobiście do niego celowo przyciemniam barwy, by tanim kosztem wykupić jego drogocenne pianino wraz z nim samym.

Problem 1: Rynek 

Rynek aktualnie jest zupełnie zepsuty. O wiele więcej osób próbuje pianino sprzedać, niż chce je kupić. Czy za kilka lat rynek się poprawi? Nie, będzie jeszcze gorzej. Obecnie w całej Europie ludzie pozbywają się instrumentów. Dlaczego? Pisałem o tym tutaj. Warto pamiętać, że różnorakie szwedzkie, norweskie, angielskie instrumenty, dostępne na Allegro za dość poważne pieniądze, w rzeczywistości zostały naszym “hydraulikom” zaoferowane zupełnie za darmo. Tak, za darmo, albo za bardzo śmieszne pieniądze rzędu 5 funtów czy 10 koron. Zatem, jeżeli całkiem dobre pianina (a nawet fortepiany) w bogatych krajach Europy są dostępne całkowicie za darmo, oznacza to, że nikt ich nie chce kupować. Podobnie będzie i w Polsce.

Z drugiej strony, w Rosji, a dokładnie w Moskwie, również ogromna liczba pianin dostępna jest za darmo. A że nikt nie chce ich zabierać, na rynku aktywnie zaczęły działać firmy utylizujące pianina w mieszkaniu klienta. Rosja ma nieco inny problem, niż taka np. Wielka Brytania czy Szwecja: gros mieszkańców mieszka tam w wielopiętrowych blokach. Zatem pianina, znajdujące się w mieszkaniach położonych powyżej 1 piętra, nie mają żadnych szans na sprzedanie. Tylko na utylizację, i to jeszcze w domu klienta – by potem wyciągać resztki pianina na raty. Zatem, Polskę czeka albo etap oddawania instrumentów muzycznych gratis, albo wręcz odpłatnego ich niszczenia.

Jednak w chwili obecnej rynek fortepianowy jeszcze nie jest aż tak bardzo zepsuty. Mimo tego, iż dzisiaj zaledwie 1 pianino na 100 ma szansę zostać sprzedanym, w przyszłości będzie jeszcze gorzej. Zatem lepiej jest zacząć sprzedaż instrumentu teraz, nie odkładając tego na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Problem 2: Napisanie odpowiedniego ogłoszenia. 

Wbrew pozorom, ciężko jest znaleźć sensowne ogłoszenie o sprzedaży pianina czy fortepianu. Nie żebym oczekiwał od jego właścicieli wiedzy specjalistycznej, ale przynajmniej nie należy kłamać, fantazjować, cokolwiek pisać nie rozumiejąc sensu napisanego, albo wręcz uważać, że swoim ogłoszeniem robimy całemu światu łachę (inaczej jak potraktować ogłoszenie w stylu “Sprzedam stare skarpetki, zabytkowy magiel, pianino, niedziałającą kosiarkę i inne ciekawe rzeczy. Albo wymienię na laptopa, samochód czy cokolwiek jeszcze”???)

2.1. Wcelowanie we właściwą grupę odbiorców 

Powinniśmy sobie wyobrazić, kto mógłby kupić nasz instrument, a więc jak powinniśmy go pozycjonować, jak rozkładać akcenty, czy warto umieszczać ogłoszenie w szkole muzycznej, czy na forum staroci. Fortepian o mechanice angielskiej mogą kupić zawodowi pianiści, studenci bądź uczniowie liceum. Fortepian wiedeński – miłośnicy “antyków”, pianiści-amatorzy. Fortepian “do renowacji” prawdopodobnie nie kupi nikt, bo jest to instrument nieużytkowy, a o pracowniach, które mogłyby przywrócić go do życia, piszę niżej. Pianino nowoczesne (“Legnica”, coś tam ze Szwecji) – osoby grający intensywnie, przede wszystkim uczniowie i studenci. Pianino zabytkowe (które bardziej wygląda, niż gra) – amatorzy zabytkowych mebli. W tym miejscu po raz kolejny przypominam: nie ma żadnych “instytucji”, które zajmują się zawodowym skupem pianin. Dlaczego? Czytaj punkt 1. Rynek. Z tego też względu naszego pianina nie przyjmą do żadnego komisu – te komisy, które przypadkiem mają u siebie jakieś pianino, codziennie przeklinają ten moment, kiedy się zgodziły przyjąć do odsprzedania tę nikomu nie potrzebną zawalidrogę. Pianin również nie kupią firmy, które mogłyby je wyremontować i odsprzedać z zyskiem – bo w warunkach, gdy na rynku sprzedaje się 1 pianino ze 100, to całkowicie chybiona inwestycja. Takie pracownie “fortepianmistrzowskie” ewentualnie mogłyby kupić jakiś fortepian, pod warunkiem, że: 1) jest ciekawej marki, czyli znanego producenta; 2) nie jest fortepianem wiedeńskim; 3) kosztuje tanio. Ale liczyć na to, że akurat nasz fortepian spełnia te wymogi, nie należy – z całą pewnością firma sama zadzwoni do nas, gdyż poluje na ciekawe oferty w internecie…

2.2. Odpowiedni opis

Poniższe opisy pianin nie mają żadnych szans na to, by kogoś zainteresować.

 • “Sprzedam pianino doskonałe do nauki. Tel…”. To, czy pianino jest “doskonałe”, i czy akurat “do nauki” – nie sprzedającemu o tym decydować. To nie jest żadna zaleta pianina, a tylko opinia, przy czym opinia bardzo stronnicza i subiektywna. Do tego, z ogłoszenia wynika, że poza tą jedną pianino nie posiada żadnych innych zalet. Takich ogłoszeń ludzie unikają.
 • “Sprzedam pianino wspaniały dźwięk. Tel…”. Bałamutne ogłoszenie… A gdyby napisać “Sprzedam samochód, jeździ szybko”, miałoby to choćby najmniejszy sens? Jaki samochód? Dlaczego jeździ szybko? A niby jak ma jeździć?…
 • “Sprzedam niemieckie pianino antyk. Tel…”. Co drugie pianino na Allegro jest niemieckie. To już dawno temu przestało być zaletą. Który z 5000 niemieckich producentów je wyprodukował?
 • “Sprzedam pianino “Berlin” czarne. Tel…”. “Berlin” – to dobrze, czy to źle? W Berlinie istniało kilkaset warsztatów produkujących pianina, więc czy to cokolwiek oznacza? Oczywiście, że nie; po prostu leniwemu właścicielowi nie chciało się przepisać żadnego innego słowa / nazwiska z tabliczki firmowej, więc przepisał i podał tylko to, co mu się skojarzyło albo przypomniało… Na co liczył właściciel?
 • “Sprzedam stuletnie pianino “Legnica”. Tel…”. Kłamstwo w biały dzień – jeden z kilkuset przykładów “pianinowych kłamstw“, które można znaleźć w internecie. Nie trzeba znać się na fortepianach, wystarczy, za przeproszeniem, być Polakiem i wiedzieć, że 100 lat temu w miejscu Legnicy było Liegnitz.
 • “Sprzedam pianino. Więcej informacji udzielę telefonicznie”. Jest to zwykłe chamstwo i całkowite niezrozumienie sytuacji rynkowej. Dziś żaden kupujący nie będzie latał wkoło ważnego paniska, które raczyło powiadomić świat o tym, że postanowiło sprzedać swoje pianino. Dziś kupującego trzeba zainteresować, zwrócić na siebie jego uwagę. Można to zrobić jedynie za pomocą ładnych zdjęć i ciekawego, niebanalnego odpisu. A potem, rzecz jasna, odbierać telefony i odpisywać na maile!

W opisie nie należy zmyślać i zasłaniać się czymś, co w żaden sposób się nie obroni. Nie należy pisać o swoim statusie matrymonialnym i o swoich dzieciach. Nie należy pisać o swoich planach wyjazdowo-wypoczynkowo-emigracyjnych. Dziwne? Skądże, z życia wzięte! Z ogłoszeń o sprzedaży pianina lub fortepianu możemy zwykle dowiedzieć się wszystkiego, z wyjątkiem czegoś konkretnego o samym instrumencie! O tym, że “doskonale gra na nim nasza 8-letnia córka”, że “synek dostał coś tam na komunię”, że “fortepian na razie znajduje się w Szwecji, ale umie pływać i w razie czego przypłynie”, że “żona już nie może grać, bo musi zmywać naczynia”, że “wyjeżdżam na zawsze i tylko dlatego sprzedaję, a tak bym nadal z chęcią trzymał na fortepianie telewizor”…

Co powinno być w opisie? W zasadzie, jeżeli załączymy dobrze dobrane zdjęcia (patrz następny punkt), można w ogóle nie robić opisu! Ale, gdyby jednak, to powinniśmy w opisie zawrzeć:

 • Markę pianina
 • Okres produkcji (o ile wiemy! Nie zmyślajmy, że to rok 1750! Nie wiemy? To najpierw ustalmy!)
 • Jego stan techniczny: kiedy było strojone, czy było / jest używane
 • Wady pianina: pleśń, rdza, mole, urwane struny, nietrzymanie stroju, pęknięta rama, brak jakichś części, szczerbata klawiatura, stan politury itd.
 • Zalety pianina: rzeźbienia, stan politury, stylowy wygląd, ładny dźwięk (o ile tak jest! Jaki sens pisać o ładnym dźwięku w przypadku totalnie rozstrojonego pianina? Najpierw je nastrójcie, jeżeli się da, a potem podyskutujecie o walorach brzmieniowych!), dobra firma (np. istniejąca do dzisiaj) itd.
 • Miejsce, gdzie pianino się znajduje: parter, 1-2-3-4 piętro, piwnica, garaż itp. – czyli jakie są możliwości jego wyniesienia. Często to jest decydujące dla kupującego! Pamiętajmy, jeżeli zataimy jakieś ważne cechy, kupujący zrezygnuje z zakupu, nawet jeżeli wylicytował pianino na aukcji i może grozić mu negatyw! Ale to on ma rację, gdyż zatailiśmy istotną cechę przedmiotu! Kiedyś wylicytowałem tanie i bardzo atrakcyjne (dla mnie) pianino, po czym okazało się, że możliwy jego odbiór jest tylko i wyłącznie od poniedziałku do piątku w godzinach 11-15, czyli wtedy, gdy większość normalnych ludzi pracuje, a przecież trzeba jeszcze zorganizować auto, przyczepę i ekipę do pomocy! Niestety, tak istotną cechę sprzedawca zataił, licząc, że widmo negatywu zrobi swoje. Nie zrobiło… zresztą, odbyło się bez niego. A potem się dowiedziałem, że to pianino jest wystawiane od półtora roku i za każdym razem ktoś je licytował, myśląc, że kupi… 😀 Co jednak niczego wystawiającego nie nauczyło.

2.3. Ładne zdjęcia

Jak często ogłoszenie nie zawiera żadnych zdjęć! Możemy przeczytać: “zainteresowanym wyślę zdjęcia na maila”. Ale co znaczy “zainteresowanym”? Setka innych ogłoszeń posiada zdjęcia, zatem skąd tyle buty i pychy, żeby sądzić, że akurat nasze łaskawie wystawione pianino wzbudzi czyjeś zainteresowanie? Jak często zdjęcia, nawet jeżeli są, są zupełnie niemiarodajne? Tak jak gdyby właściciel się bał pokazać swój instrument. No to proszę bać się dalej – inni się nie boją! Z przeprowadzonych rozmów wiem, że często ludzie nie wiedzą, jak się otwiera pianino. Może “nie wiedzą”, a może lenią się zdjąć kwiatuszki i maskotki, szczodrze ustawione na wszystkich płaskich powierzchniach pianina czy fortepianu. Nikt, oczywiście, nie oczekuje, że rozkręcicie swoje pianino na części pierwsze, ale, by kupujący mógł rzetelnie ocenić instrument (i aby przypadł mu do gustu), zdjęcia pianina muszą być następujące:

 • Całość pianina z zamkniętą lub otwartą pokrywą
 • Klawiatura pianina w całości
 • Tabliczka firmowa producenta w zbliżeniu
 • Otwarta górna część pianina z widokiem ramy, młotków i strun
 • Otwarta dolna część pianina z widokiem ramy ze strunami
 • Ujęcie szczegółów dodatkowych, jak to wewnętrznych napisów, emblematów, numerów itp.
 • Ujęcie “słabych punktów” pianina: rdzy, urwanych strun, ułamanych młotków, pęknięć itp. – z odpowiednim zaznaczeniem, że chodzi o te (i tylko o te) defekty.

To jest niezbędne minimum! Co do reszty – różne ujęcia, artystyczne zbliżenia, detale, kotek na pianinie, kwiaty lub bluszcze wokół fortepianu itp. – jak najbardziej, proszę bardzo, ale nie kosztem tego, co wymieniłem.

Zdjęcia powinny zachęcać! Bo, mimo iż każde np. zabytkowe pianino jest dziełem w dużym stopniu indywidualnym, w kontekście setek ogłoszeń czy aukcji jest po prostu kolejnym typowym nudnym pianinem. Nic niestety na to nie poradzimy. Oprócz jednego: zdjęcia muszą być dobrej jakości, ładne, w odpowiednim oświetleniu, eksponujące nie to, że “pianino ma kształt pianina”, a to, że jest to atrakcyjny instrument muzyczny! Tylko tym wzbudzimy o 0.01% więcej zainteresowania, niż tuziny innych ogłoszeń!

Jak często, rozmawiając z właścicielami, słyszę: “Zdjęcia? Oj, jakie zdjęcia? Aaa, nie mam niestety, może kiedyś zrobię, bo nie umiem / nie mam czym / nie wiem jak załączyć, pan przyjedzie i sam sobie obejrzy” itp. Nie. Pan nie przyjedzie i sobie nie obejrzy, bo ceni sobie swój czas i interesuje go tylko to, co wpadnie mu w oko na poziomie oględzin w internecie. A w warunkach rynku ma miejsce selekcja naturalna, i tylko ten silniejszy i bardziej rozgarnięty ma szansę przeżycia. Ten, kto ma czym i umie zrobić zdjęcia, i już to zrobił bez dodatkowych upomnień… A osobom nieumiejącym posługiwać się aparatem przypominam: mamy XXI wiek.

2.4. Rozsądna cena (rynkowa)

W związku ze stanem rynku (pkt 1), dzisiejsza wartość pianina lub fortepianu nijak się ma do tego, jak wiele pracy i duszy włożono w niego w warsztacie, czy jak wiele pieniędzy musiał zań zapłacić jego pierwszy właściciel. Żadna możliwa dzisiaj do uzyskania cena i blisko nie odpowiada kiedyś poniesionym kosztom. Uzmysłówmy sobie, że dzisiaj za 400-500 zł można kupić fortepian, w którym są okrągłe 10000 części i elementów, które ktoś najpierw musiał wyprodukować, potem ktoś zamontował razem, a potem ktoś włożył w to duszę, by fortepian zaistniał jako całość, by zaczął grać i “śpiewać”… Ale tak już w tym życiu bywa. Wystarczy sobie pomyśleć, ile czasu i zachodu włożono w to, by urósł i dojrzał kłos pszenicy, ile wysiłku poświęcono, by z tego ziarna powstała mąka, by ta mąka stała się pączkiem, który potem sprzedaje się w promocji po 49 gr w markecie, bywa nadgryziony i ląduje ostatecznie w koszu. W tym przypadku również “cena rynkowa” nijak się ma do tego, czym dany produkt jest, jakim wysiłkiem on powstał i jakim potem jest okupiony. Ale wróćmy do meritum.

Cena rynkowa oznacza dokładnie tyle, “za ile nasz towar zechce ktoś kupić”. Pisałem już o tym wielokrotnie (Wycena fortepianu / pianina, Pianino sprzedam itd.). Możemy uważać, że nasze pianino jest warte 10000 złotych, ale, dopóki ktoś je za tyle nie kupi, nie przekonamy się, czy tak jest, czy nie. Od razu powiem: tak nie jest… I nie ma tu najmniejszego znaczenia, że okrągłe 9000 wydaliśmy na remont. To jest tylko i wyłącznie nasza sprawa. Kupującego nic to nie obchodzi, skoro dookoła pełno jest pianin niewymagających żadnego remontu, a jednocześnie 2x lub 4x tańszych.

Cenę rynkową możemy zawsze sprawdzić, wpisując na Allegro słowo “pianino” (“fortepian”). Zobaczymy wówczas, co prawda, ogromny rozrzut cen: są pianina za 1 złoty, ale są też instrumenty za 79000 złotych. Ogromnym błędem byłoby wyprowadzać z tego zakresu jakąś średnią cenę. Podobnie zresztą w Polsce wyprowadza się przeciętne wynagrodzenie, licząc średnią pomiędzy pensją bankiera a bibliotekarza – ale potem i tak się okazuje, że na “średnią krajową” przeciętnemu człowiekowi nie ma co liczyć. Pamiętajmy również, że część ogłoszeń została utworzona nie w celu faktycznej sprzedaży konkretnego instrumentu, tylko w celu odpowiedniego ustawienia rynku do swoich potrzeb.

Z całą odpowiedzialnością mogę zaświadczyć, że cena normalnego, przeciętnego używanego pianina oscyluje w granicach 800-5000 złotych, zaś cena przyzwoitego, pełnosprawnego pianina to 2-3 tysiące złotych. Tyle kosztują setki pianin, i to jest informacja ważna przede wszystkim dla kupującego. Lecz dla sprzedawcy pianina ma znaczenie przede wszystkim to, jak sprawić, by to akurat jego pianino zostało zakupione. A więc umówmy się, że cena przeciętnego używanego pianina dobrej marki i w dobrym stanie to 2-3 tysiące złotych, zaś mamy kilka miesięcy (lub nawet rok) czasu na to, żeby znaleźć kupca. A teraz przeprowadźmy “rachunek sumienia”, korzystając z zamieszczonego poniżej poradnika “Co istotnie obniża wartość naszego pianina?”. I od powyższej przeciętnej ceny odejmijmy stosowne kwoty.

Żądać nieco wyższej ceny możemy tylko wtedy, gdy mamy dość czasu. Czeka nas wówczas kilka lub kilkanaście wystawień przedmiotu na aukcjach lub na platformach ogłoszeń. Ale radzę być czujnym i nie bawić się z losem, jeżeli wiemy o zbliżającym się remoncie lub przeprowadzce! Pewna pani, licząc, że ma dość czasu, bawiła się w wystawianie swojego fortepianu za 2500 złotych. Kilka tygodni przed wyprowadzeniem się do zbyt małego jak na fortepian mieszkania cena poleciała na łeb, na szyję – 2000, 1500, 1000, aż tydzień przed przeprowadzką zatrzymała się na kwocie 500 złotych. Mimo tego fortepian nie został sprzedany, lecz zostawiony na pastwę losu, a pani była zdziwiona do utraty tchu! W ten oto przykry sposób płynnie przechodzimy do kolejnego punktu:

Problem 3: Czas potrzebny na sprzedaż.

Piszę do mnie pani X: “Ratunku, przeprowadzam się za 2 tygodnie, nie mam gdzie dać fortepianu!” Dzwoni do mnie pan Y: “Wyjeżdżam zagranicę za półtora miesiąca, no i chciałbym sprzedać pianino”. A mi się chce śmiać… Bo gdzie Państwo byliście wcześniej? O czym myśleliście? O jakim “ratunku” można mówić w kontekście głupoty ludzkiej? Kto liczy na sprzedaż pianina w ciągu kilku tygodni? Od tego, własnie od tego należy zaczynać remont, zmianę mieszkania czy emigrację! Od rozpoczęcia akcji sprzedania pianina / fortepianu! Jako opcję, możemy zostawić instrument naszym “następcom”, albo odpłatnie go zutylizować. Albo komuś oddać. Ależ nie, czcigodni państwo wciąż sobie roją, że ich pianino miesiąc przed wyemigrowaniem nadal coś kosztuje, ze ich fortepian pod sosem “ratunku!!!” nadal warty jest 500 czy 1000 złotych. To, skoro jest on nadal wart tyle, proponuję zawiesić go sobie na szyję i w ten sposób dowartościować siebie samego! Albo jeszcze: dzwoni telefon, i miły pan pyta, czy nie kupię od niego fortepianu, który on właśnie… wystawił do ogródka, ponieważ musiał rozpocząć remont. I według tego miłego pana, “fortepian warty jest 1500 złotych”. Oczywiście – odpowiadam – fortepian jest warty tyle, albo i więcej… do pierwszego deszczu. Później on nie będzie nic wart. I kto by co pomyślał: miły pan zaczyna mnie popędzać! “Kupuje pan, czy nie?” “Bo niedługo zapowiadają deszcze”! Bo fortepian się zniszczy! Proszę szanownego pana, ale jaki ja mam interes w tym, by za własne pieniądze ratować pański fortepian? Po kilku deszczowych dniach pan go za darmo wyrzuci na śmietnik!

Pamiętajmy: szybko fortepian czy pianino można jedynie zutylizować. Sytuacja na rynku instrumentów muzycznych, opisana w pkt 1, sprawia, że na sprzedaż takiego instrumentu należy zarezerwować co najmniej kilka miesięcy, czasem pół roku, a czasem nawet i rok. W każdym innym przypadku ryzykujemy sprzedać instrument znacznie poniżej kosztów, albo go nie sprzedać wcale.

Co istotnie obniża wartość naszego pianina lub fortepianu?

 • Pilna konieczność jego sprzedania. Właściciel wówczas znajduje się w bardzo niekorzystnej sytuacji. Popędzić kupującego nie może, bo jak tylko to zrobi, klient weźmie na przeczekanie, słusznie sądząc, że “po dwóch tygodniach zastanawiania się cena pianina spadnie o połowę”.
 • Rozmieszczenie na piętrze. Jeżeli pianino nie znajduje się na parterze, ewentualnie z kilkoma schodkami, a do tego w domu nie ma windy towarowej, jego wartość drastycznie maleje. Nie dlatego, że ktoś dyskryminuje osoby mieszkające na piętrach, a dlatego, że w promieniu tej samej miejscowości będzie kilka-kilkanaście innych pianin znajdujących się na parterze, które osoba kupująca ma już na oku. Niestety, firmy transportujące pianina bardzo sobie liczą za zniesienie instrumentów z pięter.
 • Brak tabliczki firmowej. Nie spotkałem się jeszcze ani razu z osobą chętną kupić pianino marki “pianino”. Żadne tłumaczenia, że “tabliczka została zdjęta podczas remontu”, albo “przez poprzedniego właściciela”, tu nie skutkują.
 • Instrument o przestarzałej konstrukcji: pianino górnotłumikowe albo fortepian wiedeński. Na takie instrumenty nie ma i nie będzie żadnego rynku, chyba że mamy wiedeński fortepian bardzo stary, pochodzący, dajmy na to, sprzed 1840 roku (co jednakże jest mało prawdopodobne!). Nie są to instrumenty przeznaczone do aktywnego użytkowania przez zawodowych pianistów, a liczyć, że zainteresują się nimi miłośnicy antyków, można tylko w tym przypadku, jeżeli cena takiego instrumentu nie przekroczy tysiąca złotych. To samo zresztą dotyczy zdecydowanej większości fortepianów o mechanice angielskiej, produkowanych w Niemczech przed rokiem 1890 i często spotykanych dziś w Polsce. W tym przypadku mówimy o mechanice staroangielskiej, gdyż, choć i należy ona do typu angielskiego, wciąż jednak nie zawiera wszystkich niezbędnych części zapewniających podwójnego wymyku (podwójnej repetycji). W tym miejscu z przykrością zatem deklaruję, że cena rynkowa wszystkich wiedeńskich fortepianów z okresu 1840-1939, oraz niemieckich fortepianów z okresu 1840-1890 to najwyżej tysiąc złotych. Co więcej, nie ma najmniejszych szans sprzedać ów instrument nawet za taką kwotę. Dlaczego? Otóż nie istnieje żadna grupa docelowa, która mogłaby być zainteresowana tego rodzaju instrumentem – z wyjątkiem “miłośników antyków” – a jego gabaryty i niezbędne nakłady na odnowienie (choćby zewnętrzne) potrafią skutecznie zniechęcić nawet i tych miłośników.
 • Pianino jest produkcji rosyjskiej albo chińskiej. Ludzie wiedzą o poziomie jakości tych, za przeproszeniem, instrumentów. Biada tym właścicielom, którzy zechcą powciskać takie instrumenty jako “niemieckie” czy “bułgarskie”!
 • Pianino (czy fortepian) było intensywnie używane, np. przez studenta. Jest to instrument całkowicie rozbity, który wymaga bardzo istotnych i drogich zabiegów, by odzyskać swoje pierwotne walory muzyczne.
 • Pianino (fortepian) jest nieużywane od kilkudziesięciu lat, i na dodatek nie mamy zielonego pojęcia, w jakim jest stanie. Taki instrument z marszu nie “pojedzie”; wymagać będzie kosztownego (i raczej nieopłacalnego) przywrócenia do życia.
 • Pianino jest w stanie “do renowacji”. Ma np. problemy z utrzymaniem stroju, ma popękany rezonans, rdzawe struny i kołki, wypracowane lub niekompletne młotki, pęknięty korpus. Można je oczywiście remontować, ale po co? W obrębie kilku dzielnic będzie kilkadziesiąt innych pianin w znakomitym stanie! Najgorzej, jeżeli właściciel próbuje ukryć potrzebę renowacji pod hasłem “strojenie”. Albo zasłania się “fachowcem, który powiedział, że na remont trzeba będzie wydać nie więcej niż 1000 złotych”. Otóż niech właściciel najpierw wyremontuje to pianino (i niech spróbuje zmieścić się w tysiącu złotych), a potem dopiero sprzedaje…
 • Pianino jest mocno rozstrojone. Trzeba wiedzieć, że po transporcie pianino i tak będzie na 100% wymagało strojenia i być może jakichś poprawek – i sprzedającego to już nie dotyczy. Ale rozstrojone pianino w momencie sprzedaży sprawia o wiele gorsze wrażenie. Klient, który zechce pianino przed zakupem obejrzeć, nie będzie mógł na nim zagrać, sprawdzić brzmienia, sprawdzić trwałości stroju. Zatem warto się pokusić o nastrojenie pianina przed sprzedażą – jest szansa, że ono od razu “wpadnie w ucho” kupującemu.
 • Pianino ma uszkodzenia zewnętrzne. To ma znaczenie, jeżeli ktoś chce kupić pianino przede wszystkim ładnie wyglądające w salonie. Wówczas nawet najlepiej brzmiące, ale sfatygowane zewnętrznie pianino nie znajdzie u takiej osoby poklasku, a więc jego podstawowa zaleta – piękny wygląd – może nie zostać doceniona. Tak samo wspaniała “klawiatura z kości słoniowej” – cała jej uroda znika niczym rosa na słońcu, jeżeli jest szczerbata, a braki są dodatkowo brzydko zamazane np. białą farbą olejną. Braki części okładzin często też dyskwalifikują pianino lub fortepian w oczach czynnych pianistów – stwarzają bowiem niedopuszczalne nierówności klawiatury, która podczas gry zaczyna przypominać polskie drogi podczas jazdy.
 • Brak świeczników łącznie z obecnością śladów po nich. Oczywiście, “to nie my”, “ktoś je ukradł”, “ktoś kiedyś sprzedał”, ktoś zapomniał założyć, zgubiły się przy przeprowadzce, ale “przepraszam” na chleb nie nasmarujesz, a słowami kinkietów się nie zastąpi. Kupujący będzie musiał wydać kolejne 100-300 złotych, by te braki uzupełnić.
 • Sprzedaż pianina w wielkim mieście. Tak, to nie żart! Mamy wówczas olbrzymią konkurencję. Z drugiej strony, jeżeli mieszkamy w małej miejscowości, gdzie oprócz nas nikt inny pianina nie sprzedaje, nie należy się łudzić, że uzyskamy za swoje pianino o wiele więcej. Owszem, kupującego daleka podróż do większego miasta może przerazić, ale nie aż na tyle, by nie wykalkulował, że koszty transportu wzrosną o jakieś 100-200-300 złotych, a nie o kilka tysięcy.

I to chyba tyle. Jak widać, nie są to magiczne, cudowne przepisy. Ale osobiście uważam, że spełnienie wszystkich powyższych zaleceń istotnie podniesie naszą szansę na sprzedaż instrumentu. Gwarancji jakiejkolwiek oczywiście nie mamy, ale warto próbować i nie rezygnować. Jeżeli ktoś w międzyczasie sobie pomyśli, że “nic na siłę”, “nie sprzedam teraz, to może po 2ch latach”, odsyłam go do punktu traktującego o rynku.

I już zupełnie ostatnia, wydawałoby się, najgłupsza rada: jeżeli zamieściliście ogłoszenie, to odpowiadajcie tym, którzy się do Was zgłosili! Odbierajcie telefony, odpisujcie pilnie na maile. Nie oczekujcie, że ktoś będzie tańczył pod Waszym oknem i śpiewał serenady, adorował Was, chodził za Wami i oczekiwał, aż łaskawie się do niego odezwiecie! Pianin jest dużo, osoba zainteresowana z całą pewnością nie napisała tylko i wyłącznie do Was! Jeżeli odpowiadacie jej po pięciu dniach, może już nawet nie skojarzyć, kto i w jakiej sprawie do niej pisze!

Dlaczego o tym piszę? Bo znam te klimaty z autopsji! Kiedyś, szukając pianina, znalazłem tuzin potencjalnie ciekawych ogłoszeń i do każdego zgłosiłem się mailowo z odpowiednimi pytaniami. Odezwało się do mnie zaledwie czterech właścicieli. Po tygodniu nagle dostaję jeszcze jednego maila: “Pianino jest niemieckie”. Nie wiem, kto to, co to, o jakie pianino chodzi, o co ja pytałem, jakiego ogłoszenia to dotyczy… Dopiero później do mnie dotarło, że odpowiedziałem na ogłoszenie “Sprzedam pianino antyk”, zadając pytanie “Jakiej marki jest pianino, w jakim stanie, gdzie się znajduje?”. Otóż po tygodniu sprzedający wreszcie zajrzał do skrytki i łaskawie odpisał tylko tyle, ile jego lenistwo mu pozwoliło. Pozostali sprzedający nie odezwali się do mnie w ogóle! Może woleliby sobie pogawędzić telefonicznie, niż odpisywać na maile (zapewne, to dyslektycy), lecz co to kogo obchodzi?!

Inna historyjka jeszcze zabawniejsza. Zainteresował mnie pewien fortepian, jeden z kilku możliwych do kupienia, a położony najbliżej mnie. Właściciel podał tylko numer telefonu. Dwa dni z rzędu próbowałem się dodzwonić – lecz nikt nie odbierał komórki. Wreszcie napisałem SMS: “Czy ogłoszenie o fortepianie jest jeszcze aktualne?” Po dobie przyszła odpowiedź: “Tak, aktualne”. Dzwonię – i znów nikt nie odbiera. Na kolejny SMS o treści “To kiedy mogę zadzwonić?” już nikt nie odpisuje, a następnego dnia… kupuję sobie inny fortepian. I co? A to, że właściciel tamtego nieszczęsnego fortepianu jeszcze siedem razy potem ponawiał swoje ogłoszenie (to nie była aukcja), umieszczając je również w kilku innych serwisach (i do dziś go nie sprzedał). Pytanie tylko, po co, skoro zmarnował dobrego, pewnego zakupu klienta (cud w naszych czasach!) niczym Polska w 1772-95 niepodległość… Po co, kochani właściciele pianin i fortepianów, umieszczacie ogłoszenia, skoro nie macie zamiaru potem odpowiadać na zgłoszenia chętnych?

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pianino cena (115)
 • pianino sprzedam (75)
 • pianino (54)
 • pianina ze szwecji (23)
 • pianino antyk (19)
 • skup pianin kraków (15)
 • fortepian sprzedam (15)
 • pianina allegro (14)
 • pianola sprzedam (13)
 • pianina używane kraków (12)
 • pianino do sprzedania (11)
 • pianina forum (11)
 • pianino używane cena (11)
 • jak rozkręcić pianino (10)
 • pianina ceny (10)
 • co zrobic ze starym pianinem (10)
 • pianino sprzedam tanio (10)
 • pianino zabytkowe (10)
 • pianino skup (8)
 • pianino berlin cena (8)
 • stare fortepiany wiedeńskie (8)
 • pianino na części (8)
 • skup pianin kielce (8)
 • sprzedam pianino legnica (7)
 • pianino sprzedaż (6)
 • skup antykow pianina (6)
 • cena pianina (6)
 • części do pianin (6)
 • pianina kupię (6)
 • pianina skup (6)
 • ceny pianin używanych (6)
 • pianino białe (6)
 • pianino ze szwecji (6)
 • pianino antyk przed 1939 r (6)
 • pianino cena używane (6)
 • sprzedam pianino do renowacji (6)
 • pianino zabytkowe cena (6)
 • za ile sprzedac pianino (5)
 • pianina używane tanie oferty ważne w 2015 r (5)
 • pianino używane sprzedam (5)
 • antyczne pianino (5)
 • pianino uzywane ceny (5)
 • ceny pianina używanego (5)
 • miłośnicy pianin (5)
 • radom skup fortepiany pianina (4)
 • części pianina (4)
 • części do pianina (4)
 • lodz skup pianin (4)
 • stare antyczne pianino do remontu podkarpacie (4)
 • zabytkowe pianino cena (4)
 • pianina górnotłumikowe (4)
 • stare pianina w legnicy (4)
 • pianina sprzedam (4)
 • pianino ceny (4)
 • pianino legnica sprzedam (4)
 • białe pianino (4)
 • kto sprzeda pianino (4)
 • pianino do 1000 zł (4)
 • skup pianin bydgoszcz (4)
 • sprzedam pianino białe (4)
 • antyki pianina skup (4)
 • komis pianin kraków (4)
 • jakiej firmy pianino (4)
 • jakiej marki kupić pianino (4)
 • cechy dobrego pianina (4)
 • Gdzie sprzedać stare meble loc:PL (4)
 • kupno pianina kraków (4)
 • jak rozebrac fortepian (3)
 • dawne pianino (3)
 • jak odnowić czarne pianino (3)
 • sprzedam tanio pianino (3)
 • jak rozebrac pianino (3)
 • jak ocenić pianino (3)
 • skup zabytkowych pianin (3)
 • sprzedaż pianin używanych lublin (3)
 • sprzedaż pianin używanych (3)
 • ogłoszenia pianina allegro (3)
 • pianino wiedeńskie (3)
 • pianino używane na sprzedaż (3)
 • komis fortepianów wiedeńskich (3)
 • kupie pianino legnica (3)
 • kupie pianino do renowacji (3)
 • renowacja pianin forum (3)
 • sprzedam pianino pomoc (3)
 • forum pianino (3)
 • sprzedam stare pianino legnica (3)
 • kupię pianino antyczne (3)
 • sprzedam pianino lublin (3)
 • SKUP ANTYKÓW STARYCH PIANIN (3)
 • pleśń w fortepianie (3)
 • krakow fortepiany skup (3)
 • kupię pianino do remontu (3)
 • pianino zabytkowe zawadzki (3)
 • zabytkowe pianino skup naprawa (3)
 • sprzedaż używanych pianin ich ceny (3)
 • co zrobić z pianinem (3)
 • strojenie pianina tuner forum (3)
 • co zrobić z pianina (3)
 • biale pianino allegro (3)
 • mozna rozebrac fortepian (3)
 • pianina używane katowice (3)
 • białe pianino sprzedam (3)
 • pianina legnica ceny (3)
 • pianino koszt (3)
 • ceny pianina (3)
 • Pianino Ceneo (3)
 • ceny używanych pianin (3)
 • co zrobic ze starym pianinem? (3)
 • używane pianina w Białymstoku (3)
 • skup pianin lublin (3)
 • czy mozna sprzedac pianino (3)
 • pianino używane - Radom i okolice (3)
 • pianino liegnitz sprzedam (3)
 • używane pianino (3)
 • pianino jak rozebrac (3)
 • utylizacja pianin kraków (3)
 • kto skupuje pianio (2)
 • pianino cena używane Dobre Miasto (2)
 • kraków pianino używane (2)
 • pianino białe sprzedam (2)
 • kto skupuje pianina (2)
 • komis pianin mazowsze (2)
 • pianino białystok sprzedam (2)
 • pianino białe w kwiatuszki (2)
 • pianino legnica skup (2)
 • pianino berlin 1890 (2)
 • pianino l schmidt cena (2)
 • skup pianin antycznych lublin (2)
 • Oplacalny interes renowacja i sprzedaz pianina (2)
 • jak rozebrać legnice pianino (2)
 • jak przykryc klawiature pianina (2)
 • pianino jakie kupic czarne (2)
 • pianino dla amatorów forum (2)
 • jak sprzedać używane pianino (2)
 • jak sprzedać zabytkowe pisnino (2)
 • skup starych pianina (2)
 • skup starych pianin bialystok (2)
 • skup pianina bydgoszcz (2)
 • Pianino czarne zdjecia (2)
 • jakiej firmy pianino najlepsze (2)
 • skup pianina antyczne (2)
 • jakiej marki kupic pianino uzywane (2)
 • skup pianin podkarpacie (2)
 • komis fortepianów (2)
 • pianino ceny używane (2)
 • pianino j duysen berlin kupie (2)
 • kupe pianino (2)
 • przyjmie fortepian krakow (2)
 • pianino sprzedam małopolskie (2)
 • pleśń w pianinie (2)
 • pianina katowice uzywane na sprzedaz (2)
 • pianino sprzedasz (2)
 • najlepsze ksiazki do pianina (2)
 • pianino tanio (2)
 • niemieckie pianina na sprzedaż używane (2)
 • pianino tanio sprzedam (2)
 • pekniety rezonans pianina a brzmienie (2)
 • numery do skupu zabytków kraków (2)
 • pęknięty rezonans pianina (2)
 • oddam pianino używane (2)
 • oddam stare pianino fortepian bialystok (2)
 • peknieta rama zeliwna w pianinie (2)
 • ogłoszenie o sprzedaży pianina po angielsku (2)
 • pianina po renowacji sprzedaż (2)
 • pianina radom (2)
 • pianino lublin (2)
 • pianino lublin sprzedam (2)
 • kupie czesci do pianina (2)
 • kupie lub spszedam pianino (2)
 • kupie pianina (2)
 • pianina uzywane radom kielce (2)
 • sklepy we wrocławiu gdzie mozna sprzedac pianino (2)
 • kupię pianino cena (2)
 • pianino schmidt berlin (2)
 • pianina urzywane lublin (2)
 • schmid berlin pianino warto (2)
 • kupie pianino stare krakow (2)
 • kupię pianino używane kraków (2)
 • kupilem fortepian od pana musiala (2)
 • pianino sprzedam białystok (2)
 • radom pianino sprzedam (2)
 • pianino uzywane krakow (2)
 • czy pianino Calisia które było mało używany jest do wyrzucenia (2)
 • sprzedam pianino w legnicy (2)
 • sprzedam pianino tarnów (2)
 • fortepiany kupno (2)
 • fortepiany na sprzedaż olx urzywane (2)
 • co zrobi (2)
 • fortepiany używane sprzedaż (2)
 • cena farby do pianina (2)
 • subiektywny ranking pianin (2)
 • sprzedam pianino Radom (2)
 • białe pianino warszawa (2)
 • gdzie mogę sprzedać pianino (2)
 • gdzie moge sprzedac zabytkowe pianino (2)
 • Gdzie można skupic pianino bdg (2)
 • tani fortepian kupno (2)
 • bialy fortepian tanio sprzedam (2)
 • sprzedam pianino elektroniczne 1000 (2)
 • sprzedam pianino do remontu (2)
 • strojenie mocno rozstrojonego pianina (2)
 • fortepian z 1840 roku (2)
 • sprzedam piano (2)
 • czy trudno sprzedac pianino (2)
 • czy mam sprzedac pianino? (2)
 • sprzefam pianino kraków (2)
 • stare pianiko kupię (2)
 • co zrobić z pianinem którego nikt nie chce (2)
 • co umiescic w ogloszeniu pianina (2)
 • co można zrobić ze starego pianina (2)
 • co mozna robić dalej z pianinem (2)
 • chwyty do pianina dwa tysiące lat temu nad jezusa (2)
 • firmowe używane pianina (2)
 • fortepian antyk niemiecki (2)
 • fortepian dlaczego (2)
 • stary fortepian do remontu (2)
 • fortepian mechanika angielska (2)
 • cena zabytkowych barkow (2)
 • cena używanego pianina (2)
 • sprzedam pianolę (2)
 • sprzedam pianino cyfrowe grudziądz (2)
 • tanio-sprzedam pl pianino (2)
 • używane pianino cena (2)
 • sprzedam pianino białynin (2)
 • 1000 zł za strojenie pianina (2)
 • sprzedam pianino antyk bialystok (2)
 • transport pianina bialystok cena (2)
 • allegro sprzedam stary magiel (2)
 • gdzie zadzwonic w warszawie zeby sprzedać stare pianino (2)
 • z czego rama pianina (2)
 • urzywane pianino elektronicNe ogloszenia (2)
 • gdzie sprzedać zabytkowe pianino (2)
 • sprzedam czarna legnica pianino krakow (2)
 • ile moge dostac za stare pianino (2)
 • sprzedam pianino białystok (2)
 • gdzie sprzedac antyczne pianino (2)
 • jak odnowic stare czarne pianino (2)
 • sprzedam pianino cena (2)
 • jak pomalować stare pianino (2)
 • telewizor w pianinie (2)
 • jak najlepiej sprzedac pianino (2)
 • gdzie sprzedać struny (2)
 • stare pianino tabliczka firmowa (1)
 • stare pianino na sprzedaż (1)
 • stare rachunki przed 1939 cena (1)
 • pianino sprzedam kielce (1)
 • pianino sprzedam beething (1)
 • pianino firmy antyki (1)
 • utylizacja pianin Poznań (1)
 • pianino sprzedam 1000 zł (1)
 • stare pianina debica (1)
 • stare zepsute pianino biale (1)
 • stare zepsute pianino sprzedam (1)
 • pianino używane cena kielce (1)
 • starocie krakow fortepian (1)
 • pianino sprzedać kupić (1)
 • pianino sorzedam (1)
 • pianino sprzedam lublin (1)
 • stare pianino na części (1)
 • stare pianino ceneo (1)
 • pianino gdzie kupic we wrocławiu (1)
 • pianino swoszowice (1)
 • stare pianina części (1)
 • pianino stare niemieckie żeźbione (1)
 • pianino sprzedaż woj opolskiego (1)
 • pianino górnotłumikowe zalety iwady (1)
 • sprzefam pianino fortepian do remontu (1)
 • pianino na dwóch (1)
 • pianino sprzedam tarnow (1)
 • stare pianina kraków (1)
 • sprzedaz uzywanych pianin zarobki (1)
 • pianino uywane do zakupu (1)
 • utylizacja pianina warszawa okolice (1)
 • pianino jak kupic (1)
 • pianino sprzedam sadyba (1)
 • sprzedaz uzywanych pianin cyfrowych (1)
 • utylizacja pianin warszawa (1)
 • sprzedaż starych pianin i portepianuw (1)
 • pianino kupno radom (1)
 • szkoła muzyczna kupi fortepian (1)
 • szkola lodz przyjmie pianino (1)
 • pianino lubicz (1)
 • transport pianin radom (1)
 • pianino kupie sprzedam (1)
 • stuletnie pianino sprzedam (1)
 • strony gdzie mozna kupic uzywane instrumenty w niemczech (1)
 • pianino muhlbach (1)
 • pianino kupie tanio (1)
 • pianino kupię w krakowie (1)
 • tabliczki na pianino (1)
 • Tanie urzywane pianino-Dębica (1)
 • pianino l schmidt berlin (1)
 • tanie pianina używane (1)
 • tanie pianina do 1000 zł (1)
 • pianino Legnica jak rozkręcić (1)
 • pianino legnica kupię (1)
 • tanie dobre pianina Lublin (1)
 • pianino klawiatura przykrywa (1)
 • strojenie pianin szwecjia (1)
 • pianino niemieckie allegro (1)
 • pianino pomorskie sprzedam (1)
 • pianino popsute (1)
 • pianino schmidt (1)
 • pianino jakiej firmy (1)
 • stary fortepian sprzedaz forum (1)
 • pianino schmidt wegener (1)
 • pianino shwesrer kupie (1)
 • utylizacja fortepianu przepisy (1)
 • pianino pęknięta dusza (1)
 • strój angielski wiedeński rosyjski - strojenie pianin (1)
 • pianino olx czestochoea (1)
 • pianino niemieckie antyk (1)
 • pianino nntyczne (1)
 • pianino kto chce kupić (1)
 • transport specjalistyczny slask (1)
 • transport towarowy bialystok (1)
 • transport towarowy slask (1)
 • pianino norweskie (1)
 • pianino Krakow kupno (1)
 • starocie pianino (1)
 • Ruster stare pianino cena (1)
 • sprzedam pianino legnica białystok (1)
 • skup antykow za granica (1)
 • sprzedam pianino hajnówka (1)
 • skup część do fortepianów (1)
 • skup fortepianow lublin (1)
 • skup ianin (1)
 • sprzedam pianino debica (1)
 • skup nut ślskie (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe w malopolsce (1)
 • skup pianin bdg (1)
 • sprzedam pianino chełm (1)
 • sprzedam pianino niemieckie (1)
 • skrytki w pianinach (1)
 • salon pianin i fortepianów poznań (1)
 • sprzedam pianino tarchomin (1)
 • sprzedam pianino tanio (1)
 • sprzedam pianino tani (1)
 • schmidt&flohr co to za pianino cena? (1)
 • schmitz l pianino (1)
 • sprzedam pianino swidnik czarne (1)
 • skad pianino (1)
 • sklepy pianina (1)
 • sprzedam pianino podkarpacie (1)
 • sprzedam pianino osnabruk (1)
 • skup pianin i antyków (1)
 • skup pianin i for (1)
 • skup starych pianin krakow (1)
 • skup starych pianin lodz (1)
 • sprzedam foertepian (1)
 • skup starych rowerow (1)
 • skup starych rowerów wrocław (1)
 • skup tanich pianin (1)
 • skup uzywanych pianin mazowieckie (1)
 • sprzedam biały fortepian (1)
 • spczedam perkusie elektroniczne (1)
 • skupmpianin warszawa (1)
 • skupowanie pianin (1)
 • sprzedam fortepian używany tanio (1)
 • skup staroci śląsk (1)
 • skup pianin opole (1)
 • sprzedam pianino berlin (1)
 • sprzedam pianino bardzo stare (1)
 • skup pianin swoszowice (1)
 • skup pianin używane kielce (1)
 • SPRZEDAM PIANINA (1)
 • sprzedam ogórki legnica (1)
 • sprzedam mały fortepian (1)
 • sprzedam kupię pianino (1)
 • skup pianino kraków (1)
 • skup sprzedaz pianina w krakowie (1)
 • skupujemy pianina w warszawie (1)
 • renowacja fortepianów forum (1)
 • sprzedaż pianinie (1)
 • pianino w dobrym stanie kupię krakow (1)
 • sprzedaż pianin raty (1)
 • pianino w dobrym stanie sprzedam (1)
 • pianino w pracowni muzycznej (1)
 • pianino w salonie (1)
 • sprzedaz pianin podkarpacie (1)
 • sprzedaż pianin lublin (1)
 • pianino we wroclawiu gdzie kupic (1)
 • sprzedawcy pianin (1)
 • sprzedam zepsute pianino (1)
 • zepsuty nic wart fortepian (1)
 • pianino używane sprzedam kielce (1)
 • sprzedaż pianina białystok (1)
 • pianino uzywane gdzie kupuc (1)
 • pianino używane katowice (1)
 • pianino uzywane legnica (1)
 • pianino używane lublin (1)
 • pianino uzywane lublin ceny (1)
 • pianino używane na raty (1)
 • sprzedaż pianina używanego ceny (1)
 • pianino używane nasprzedaż (1)
 • pianino uzywane radom (1)
 • sprzedaż pianina lublin (1)
 • pianino używane skup (1)
 • pianino z 1890 ile kosztuje (1)
 • pianino z pianolą sprzedam (1)
 • podkarpacie pianino sprzedam (1)
 • podkarpacie skup starych pianin (1)
 • poezja śpiewana nuty na fortepian (1)
 • Polskie Drogi Nuty Na Pianino (1)
 • sprzedam stare pianino granica (1)
 • posiadam banknoty z 1988 5000 i 1000czy można wymienić (1)
 • przepisy przewozu antykow piano 1500r (1)
 • sprzedam stare pianino białystok (1)
 • punkt utylizacji pianin kraków (1)
 • radom olx pianina kupie (1)
 • sprzedam pianino zł (1)
 • sprzedam stuletnie nuty (1)
 • sprzedam swiecznik zabrze (1)
 • pianino z pieniazkami niemiecki (1)
 • pianino za 2 tysiace (1)
 • sprzedam tuner radom (1)
 • sprzedam tanio fortepian bialustok (1)
 • sprzedam tanio fortepian (1)
 • sprzedam tanio biale pianino (1)
 • pianino-cena (1)
 • pianjno uźywzne (1)
 • pianono białr (1)
 • plesn na pianinie (1)
 • sprzedam tanio antyki (1)
 • rama pianina sprzedam (1)
 • pianino elektroniczna do 1000 zl (1)
 • fortepian dobra firma (1)
 • gdzie mam sprzedac pianino (1)
 • gdzie moge sprzedac skory z lisow (1)
 • gdzie można kupić struny do pianina (1)
 • gdzie mozna spprzedac pianino (1)
 • gdzie można sprzedać struny (1)
 • gdzie można sprzedac struny od pianina (1)
 • gdzie mozna sprzedac uzywane instrumenty (1)
 • gdzie mozna w bialymstoku wycenic i sprzedac ksiazki szweckie z roku 1750 (1)
 • gdzie na bródnie można korzystać z pianina (1)
 • gdzie najlepiej sprzedac starocie na śląsku (1)
 • gdzie pisze rok pianina (1)
 • gdzie są pianina w Krakowie (1)
 • gdzie sprzedać pianino kraków (1)
 • gdzie sprzedaje sie fortepiany w warszawie (1)
 • gdzie sprzedam nuty (1)
 • gdzie kupić używane pianino w radomiu (1)
 • foryepiany 1840 wartosc kolekcjonerska (1)
 • fortepian ile umiem (1)
 • fortepian na części kupię (1)
 • fortepian na sprzedaz uzywany (1)
 • fortepian niemiecki antyk (1)
 • fortepian sprzedam Chrzanow (1)
 • fortepian uszkodzony sprzedam (1)
 • fortepian używany ceny (1)
 • fortepian z 1939 roku (1)
 • fortepian ze szwecji (1)
 • fortepiany sprzedaz (1)
 • fortepiany sprzeda| (1)
 • fortepiany uzywane ceny (1)
 • fortepiany wiedeńskie marki (1)
 • forum fortepiany (1)
 • Forum pianina kupno sprzdax (1)
 • gdzie tanio kupie pianino (1)
 • gdzie w krakowie sprzedać różne książki (1)
 • jak sprzedac pianino krakow (1)
 • jak szybko sprzedac cos na olx (1)
 • jak szybko sprzedac pianino (1)
 • jak tanio kupic pianino (1)
 • jak wygląda pianino (1)
 • jak zalozyc firme utylizujaca auta (1)
 • jak zrobić oględziny pianina (1)
 • jaki tani fortepian do domi (1)
 • jakie antyki się najczęściej sprzedają (1)
 • jakie pianina się sprzedają najczęściej (1)
 • jakiej marki fortepian (1)
 • jakiej marki kupić pianino cyfrowe (1)
 • jakiej marki najlepiej kupic pianino uzywane (1)
 • kawalerks na brodnie cens (1)
 • komis fortepianow krakow (1)
 • jak sprzedać pianino h matz&co (1)
 • jak sprzdac mieszkanie za pomocą sw jozefa pl (1)
 • gdzie wycenic pianino w Malopolsce (1)
 • gdzie wyremontować pianino ? (1)
 • gdzie zgłosić pianino z klawiaturą z kości słoniowej (1)
 • gobre pianina (1)
 • ile jest warte pianino z 1911 roku przed renowacja (1)
 • ile kosztuje białe pianino niemieckie? (1)
 • ile kosztuje stuletnie pianino (1)
 • ile kosztuje zniesienie fortepianu z pierwszego pietra (1)
 • jak dobrze sprzedawac fortepiany (1)
 • jak jest po norwesku sprzedam pianino (1)
 • jak mozzna sprawdzic ile jest watre stare pianino (1)
 • jak odnowić zewnętrznie pianino (1)
 • jak rozebrac pianino legnica (1)
 • jak rozkrecic fortepian schemat (1)
 • jak się otwiera pianino (1)
 • komis pianin i fortepianów kraków (1)
 • fortepian do sprzedania (1)
 • ahlbeck sprzedam pianino (1)
 • białe pianino sprzedajemy (1)
 • cechy pianina (1)
 • cena dibrego pianina (1)
 • cena dobrego pianina (1)
 • cena niemieckich uzywanych pianin (1)
 • cena pianina używane (1)
 • cena pianina używanego (1)
 • cena pianina używanego y (1)
 • cena pianino (1)
 • cena renowacja pianina forum (1)
 • cens pianina legnics (1)
 • ceny piania używanych (1)
 • ceny pianin krakow (1)
 • ceny pianin organowych (1)
 • ceny pianina z 1890 (1)
 • bialy pianino do sprzedania (1)
 • bialy fortepian do kupienia (1)
 • allegro pianina kraków (1)
 • allegro pianino białystok (1)
 • allegro pianino kraków (1)
 • allegro rezonans fortepian (1)
 • allegro stare pianino (1)
 • allegroile za odnowione meble (1)
 • antyczne pianina roztrojone (1)
 • antyk pianina (1)
 • antyki pianina sprzedajemy pomorskie (1)
 • antyki pianina wiedeńskie sprzedam (1)
 • antyki pianina/sprzedaż (1)
 • antyki stare pinina (1)
 • Antykwariat rowerow kielce niemieckie (1)
 • antykwariat zeby sprzedać nuty warszawa (1)
 • bezskuteczniepróbuję (1)
 • ceny rynkowe pianino (1)
 • ceny uzywanych pianin youtube (1)
 • czy tanie pianina sa niedobre (1)
 • czy warto sprzedac starocie (1)
 • dawny strój pianin (1)
 • dlaczego fortepian jest drogi (1)
 • dlaczego fortepian jest otwarty (1)
 • dlaczego jedni sprzedają na allegro a inni nie (1)
 • Dlaczego nadal nie mogę sprzedać w Niemczech (1)
 • dlaczego nie moge sprzedac pianina (1)
 • dlaczego stare pianina sa tanie (1)
 • dlaczego wyprodukowane dobra nie zawsze uda się sprzedać? (1)
 • do sprzedania popsute pianina (1)
 • drogocenne pianina forum (1)
 • dzień pianina kraków (1)
 • f muhlbach (1)
 • firma pianina gdzie jest (1)
 • czy pianino można rozkręcić (1)
 • czy moge sprzedać stary fortepian poza granice kraju (1)
 • ceny zwykłych pianin (1)
 • chce ktoś kupić pianino? (1)
 • chce wystawic antyczne pianino ale nie wiem ile jest warte jak to sprawdzic (1)
 • chwała na wysokości bogu darmowe nuty na organy (1)
 • co można zrobić z pianina (1)
 • co warto sprzedać w szwecji (1)
 • co zrobic za starym pianinem (1)
 • co zrobić ze antycznym pianinem (1)
 • co zrobić ze starym zepsutym pianinem (1)
 • cross za 300 (1)
 • części do pianin fortepian (1)
 • części do pianin krakow (1)
 • czy da sie rozebrac pianino (1)
 • czy fortepian musi być otworzony (1)
 • czy jest sens naprawiac stare pianino (1)
 • fortepian chce kupić i nie wiem (1)
 • komis pianin podkarpacie (1)
 • olx Zgorzelec odam fortepian (1)
 • pianina na sprzedarz tylko woj zachpom (1)
 • pianina nie uzywane ceny (1)
 • pianina rosyjski antyki (1)
 • pianina rzrźbione (1)
 • pianina schmidt (1)
 • pianina sprzedaz cala polska (1)
 • pianina sprzedaż kraków (1)
 • pianina sprzedaż kupno (1)
 • pianina utrata wartosci (1)
 • pianina używane berlin (1)
 • pianina używane białystok (1)
 • pianina używane ceny radom (1)
 • pianina uzywane legnica ceny (1)
 • pianina uzywane lublin (1)
 • pianina używane na sprzedaz w malopolsce (1)
 • pianina legnica cena (1)
 • pianina krakow uzywane (1)
 • opis pianina do sprzedania (1)
 • opis starego pianina (1)
 • osoby ktore graja na pianinie czy fortepianie jakie maja dusze (1)
 • panina kupno sprzedaz krakow (1)
 • panino antyk cena (1)
 • peknieta rama pianina (1)
 • penxxi (1)
 • piamino skup (1)
 • piania zgorzelec sprzedam (1)
 • pianina antyki ceny (1)
 • pianina białe używane (1)
 • pianina dlaczego nikt nie kupuje (1)
 • pianina do 1000 (1)
 • pianina do remontu alegro (1)
 • pianina do sprzedania do 1000 zł (1)
 • pianina używane radom (1)
 • pianina używane salon kraków (1)
 • pianino białe używane (1)
 • pianino C heindeinrih (1)
 • pianino cemna (1)
 • pianino cena allegro (1)
 • pianino cena w niemczech (1)
 • pianino cyfrowe do 1000 zł (1)
 • pianino cyfrowe używanecena 1000 (1)
 • pianino czarne na sprzedaż (1)
 • pianino debica (1)
 • pianino do 1000 złotych (1)
 • pianino do komisu (1)
 • pianino do nauki gry pietrov (1)
 • pianino do nauki gry sprzedaż (1)
 • pianino do sprzedania w tarnowie (1)
 • pianino dobre cena (1)
 • pianino białe cena (1)
 • pianino biale sprzedam bialystok (1)
 • pianina używane stare do remontu (1)
 • pianina uzywane w lodzi (1)
 • Pianina Używane Warszawa skup (1)
 • pianina używane za 500zł kraków (1)
 • pianina wiedenskie producenci (1)
 • pianina zabytkowe z roku1826 cena (1)
 • pianina ze skandynawii (1)
 • pianinio zabytkowe (1)
 • pianink cY warto kupic za 500 zł (1)
 • pianino 1840 cena (1)
 • pianino antyk kupie (1)
 • pianino antyk skup częstochowa (1)
 • pianino berlin ceny (1)
 • pianino berliner (1)
 • pianino biale sprzedam (1)
 • pianino dorzedam radom (1)
 • olx renowacja pianin cennik (1)
 • komis pianina kraków (1)
 • kupie pianino do nauki (1)
 • kupię pianino Gdynia (1)
 • kupie pianino niemieckie (1)
 • kupie pianino ogłoszenia (1)
 • kupie pianino uzywane radom (1)
 • kupię pianiono (1)
 • kupie uszkodzony fortepian (1)
 • kupiłeś nowy instrument muzyczny i postanawiasz sprzedać (1)
 • kupno pianina czym się sugerować (1)
 • Kupno pianino (1)
 • kupujemy fortepian forum (1)
 • kupujemy fortepiany (1)
 • Lodz gdzie sprzedac pianino na czesci (1)
 • Lodz gdzie sprzedac stare pisnino (1)
 • lschmidt berlin pianino (1)
 • kupie pianino dla dziewczynki (1)
 • kupię pianino białystok (1)
 • komisy pianina kraków (1)
 • koszt uzywanego pianina (1)
 • koszt zniesienia pianina (1)
 • krakow farby do pianin (1)
 • krakow pianina skup (1)
 • kraków pianino komis (1)
 • kraków skup pianin legnica (1)
 • kto chce pianino za darmo? (1)
 • kto kupi fortepian (1)
 • ktoś skupuje pianina (1)
 • kup zabytkowe pianino (1)
 • kupię białe pianino (1)
 • kupię pianiino (1)
 • kupię pianino antyk śląskie (1)
 • kupię pianino Berlin (1)
 • lublin kupie pianino do strojenia (1)
 • mam fortepian i chce go sprzedac gdzie mozna slask (1)
 • oddam pianino cyfrowe za darmo poznań (1)
 • oddam pianino pomorskie (1)
 • odkupię części do pianina (1)
 • ogloszenia kupie pianino (1)
 • ogłoszenia komis pianin kraków (1)
 • ogłoszenia pianina używane (1)
 • ogłoszenia sprzedam pianino (1)
 • ogłoszenia stary fortepian (1)
 • ogłoszenie o sprzedarzy pianina (1)
 • olix pianino cyfrowe krakow (1)
 • olx fortepian muhlbach (1)
 • olx kupie pianino legnica (1)
 • olx Lodz pianino kto kupi (1)
 • olx lubicz pianino (1)
 • olx lublin pianina (1)
 • numer telefonu do skupu pianin (1)
 • nowoczesne pianino gdz\ie mozna kupic i cena (1)
 • mam problem kupiłam sobie pianino ale nie mam nut mieszkam za granica i nie mam gdzie kupic na jakie (1)
 • minimal pianino (1)
 • mogę chcę pomóc fortepian (1)
 • można sprzedac fortepian (1)
 • MUHLBACH (1)
 • na czym ladniej sie gra? pianino czy fortepian (1)
 • na drogę życia dostałam dwa kwiatki nuty na pianino (1)
 • na drogę życia trzy kwiatki nuty na pianino (1)
 • najlepsze pianino używane (1)
 • najtańsze pianina cała polska oferty (1)
 • naprawa pianin lodz forum (1)
 • niemieckie pianino antyk (1)
 • norweskie pianina (1)
 • norweskie pianina opinie (1)
 • norweskie pianino (1)

 1. Bardzo dobry artykuł. Dziękuję bardzo za te informacje, jako kupujący. Teraz wiem dokładnie o co wypytać i jak negocjować cenę, używając odpowiednich argumentów. Duży PLUS

 2. Bardzo pomocny artykuł. Szczery, bez owijania w bawełnę. Sprzedaję teraz pianino i już wiem, czym się sugerować przy wycenie. Nie zmienia to faktu, że to rzadki model Calisii i ciężko o punkt odniesienia.

 3. Dziękuję !!! Bardzo przydatny artykuł. Mam problem z moim pianinem jest marki L. Schmidt Berlin prawdopodobnie z okresu międzywojennego lub tuż po 2 wojnie światowej wyprodukowane. Chętnie oddałabym go za złotówkę bo szkoda mi go utylizować. Mechanika jest w dość dobrym stanie, struny w komplecie tyle że nie stroi. Jest koloru czarnego bez uszkodzeń. Grałam na nim od dzieciństwa więc mam do niego sentyment. Oczywiście wiem że to nie ma znaczenia dla ewentualnego nabywcy. Mieszkam w bloku na 1 piętrze w centrum Mysłowic. Niestety kaloryfery nie wpłynęły korzystnie na stan instrumentu i od ponad nie stroi. Mam jednak nadzieje że po nastrojeniu mógłby się jeszcze komuś przydać.

 4. Trochę mnie ten artykuł zmartwił, mam do sprzedania rozstrojonego Sommerfelda i do tego z poniszczoną politurą. Po przeczytaniu widzę, że będzie trudno, a szkoda mi wyrzucić…

  • Prawda jest taka, że każdy zaczyna sprzedawać swoje pianino nie wtedy, gdy jest jeszcze co sprzedawać, tylko wtedy, kiedy pianino od dawna jest niepotrzebnym i bezużytecznym meblem.

 5. Skup instrumentów to coś, czego nie ma i nie będzie, powód jest podany. Może miałby sens istnienie skupu pianin, ale za grosze (może góra 300zł za jedno pianino), z przeznaczeniem na części zamienne do naprawy innych starych pianin? Znam jeden przypadek zlecenia gruntownego odnowienia przedwojennego pianina (nie pamiętam, jakiej firmy, ale prawdopodobnie jakieś niemieckie), które ma wartość sentymentalną. Nie znam dokładnego zakresu prac (wiem tylko, że dużo więcej niż strojenie i renowacja obudowy), ale nie szkodzi, że cena tych prac przekracza wartość rynkową pianina. Jeżeli warsztat przyjmuje zlecenia remontu starych instrumentów i klient nie patrzy, czy się opłaca, to jakoś musi mieć części na wymianę, który się obecnie nie produkuje.

  • 1. Skup pianin za grosze? W teorii tak, w praktyce nierealne. Bo samo przewiezienie pianina z domu do skupu jest drogie i może kosztować więcej, niż samo pianino.
   2. Kwestia remontu starych pianin to temat-rzeka. Są różne poglądy. Zasadniczo – przynajmniej w Polsce – nikt nie remontuje pianin z użyciem części “z epoki”, lecz wymieniając wszystko stare na wszystko nowe. Stare podzespoły uważane są za zawodne i zużyte.
   3. Jest też inny problem. Żeby dobrze (precyzyjnie) zdemontować stare pianino z przeznaczeniem na powtórne wykorzystanie części, potrzeba całkiem sporo czasu. A że “czas to pieniądz”, to okazuje się, że wartość handlowa pozyskanych części może być mniejsza, niż wartość poświęconego na to czasu. Zwłaszcza że pianin proponowanych “na części” jest całkiem sporo (a te wszystkie części trzeba jeszcze gdzieś magazynować). Tak więc niestety nic nie jest takie proste, i to bez względu na nasze osobiste poglądy w kwestii napraw i remontów pianin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *