Bezskutecznie próbuję sprzedać pianino. Dlaczego?

Żarty ostatnio mnie nie opuszczają, ale muszę przyznać, że wielokrotnie napływają do mnie listy z prośbą o radę czy o pomoc – a zatem czas na zastanowienie się, dlaczego jest tak, jak jest.

Najczęściej listy te brzmią w sposób następujący: „Mam fortepian / pianino, które od ponad roku próbuję sprzedać – niestety, bez żadnego skutku. Dlaczego tak się dzieje? Czy rynek jest tak zepsuty? Czy lepiej z tym się wstrzymać? A może niedobrze opisałem swój instrument? Proszę zobaczyć moje ogłoszenie pod [linkiem] i ewentualnie powiedzieć, co z tym wszystkim jest nie tak”. Albo: „Ratunku! Za tydzień się wyprowadzam! Co robić?!”

Zwykle odpisuję i tłumaczę. Wyjaśniam i sugeruję. Niestety, najczęściej moje wyjaśnienia pozostają bez żadnego odzewu, a więc rozumiem z tego, że one muszą mocno oburzać właścicieli, którzy wciąż są przekonani, że zaraz „zdarzy się cud” – i przybędzie mężny rycerz na białym koniu, który, klękając, zaoferuje nam za nasze pianino gruby plik obcych banknotów, a przy okazji porwie za sobą do Krainy Szczęścia nie tylko nasze pianino, a i nas samych. No cóż, czekać można, ale doświadczenie podpowiada, że cuda się nie zdarzają…

Więc postanawiam, że mechanizmy i tajemnice sprzedaży pianin upublicznię tu, na blogu, by przynajmniej obdarowywany moimi radami zrozpaczony właściciel nie sądził po cichu, że pisząc osobiście do niego celowo przyciemniam barwy, by tanim kosztem wykupić jego drogocenne pianino wraz z nim samym.

Problem 1: Rynek 

Rynek aktualnie jest zupełnie zepsuty. O wiele więcej osób próbuje pianino sprzedać, niż chce je kupić. Czy za kilka lat rynek się poprawi? Nie, będzie jeszcze gorzej. Obecnie w całej Europie ludzie pozbywają się instrumentów. Dlaczego? Pisałem o tym tutaj. Warto pamiętać, że różnorakie szwedzkie, norweskie, angielskie instrumenty, dostępne na Allegro za dość poważne pieniądze, w rzeczywistości zostały naszym „hydraulikom” zaoferowane zupełnie za darmo. Tak, za darmo, albo za bardzo śmieszne pieniądze rzędu 5 funtów czy 10 koron. Zatem, jeżeli całkiem dobre pianina (a nawet fortepiany) w bogatych krajach Europy są dostępne całkowicie za darmo, oznacza to, że nikt ich nie chce kupować. Podobnie będzie i w Polsce.

Z drugiej strony, w Rosji, a dokładnie w Moskwie, również ogromna liczba pianin dostępna jest za darmo. A że nikt nie chce ich zabierać, na rynku aktywnie zaczęły działać firmy utylizujące pianina w mieszkaniu klienta. Rosja ma nieco inny problem, niż taka np. Wielka Brytania czy Szwecja: gros mieszkańców mieszka tam w wielopiętrowych blokach. Zatem pianina, znajdujące się w mieszkaniach położonych powyżej 1 piętra, nie mają żadnych szans na sprzedanie. Tylko na utylizację, i to jeszcze w domu klienta – by potem wyciągać resztki pianina na raty. Zatem, Polskę czeka albo etap oddawania instrumentów muzycznych gratis, albo wręcz odpłatnego ich niszczenia.

Jednak w chwili obecnej rynek fortepianowy jeszcze nie jest aż tak bardzo zepsuty. Mimo tego, iż dzisiaj zaledwie 1 pianino na 100 ma szansę zostać sprzedanym, w przyszłości będzie jeszcze gorzej. Zatem lepiej jest zacząć sprzedaż instrumentu teraz, nie odkładając tego na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Problem 2: Napisanie odpowiedniego ogłoszenia. 

Wbrew pozorom, ciężko jest znaleźć sensowne ogłoszenie o sprzedaży pianina czy fortepianu. Nie żebym oczekiwał od jego właścicieli wiedzy specjalistycznej, ale przynajmniej nie należy kłamać, fantazjować, cokolwiek pisać nie rozumiejąc sensu napisanego, albo wręcz uważać, że swoim ogłoszeniem robimy całemu światu łachę (inaczej jak potraktować ogłoszenie w stylu „Sprzedam stare skarpetki, zabytkowy magiel, pianino, niedziałającą kosiarkę i inne ciekawe rzeczy. Albo wymienię na laptopa, samochód czy cokolwiek jeszcze”???)

2.1. Wcelowanie we właściwą grupę odbiorców 

Powinniśmy sobie wyobrazić, kto mógłby kupić nasz instrument, a więc jak powinniśmy go pozycjonować, jak rozkładać akcenty, czy warto umieszczać ogłoszenie w szkole muzycznej, czy na forum staroci. Fortepian o mechanice angielskiej mogą kupić zawodowi pianiści, studenci bądź uczniowie liceum. Fortepian wiedeński – miłośnicy „antyków”, pianiści-amatorzy. Fortepian „do renowacji” prawdopodobnie nie kupi nikt, bo jest to instrument nieużytkowy, a o pracowniach, które mogłyby przywrócić go do życia, piszę niżej. Pianino nowoczesne („Legnica”, coś tam ze Szwecji) – osoby grający intensywnie, przede wszystkim uczniowie i studenci. Pianino zabytkowe (które bardziej wygląda, niż gra) – amatorzy zabytkowych mebli. W tym miejscu po raz kolejny przypominam: nie ma żadnych „instytucji”, które zajmują się zawodowym skupem pianin. Dlaczego? Czytaj punkt 1. Rynek. Z tego też względu naszego pianina nie przyjmą do żadnego komisu – te komisy, które przypadkiem mają u siebie jakieś pianino, codziennie przeklinają ten moment, kiedy się zgodziły przyjąć do odsprzedania tę nikomu nie potrzebną zawalidrogę. Pianin również nie kupią firmy, które mogłyby je wyremontować i odsprzedać z zyskiem – bo w warunkach, gdy na rynku sprzedaje się 1 pianino ze 100, to całkowicie chybiona inwestycja. Takie pracownie „fortepianmistrzowskie” ewentualnie mogłyby kupić jakiś fortepian, pod warunkiem, że: 1) jest ciekawej marki, czyli znanego producenta; 2) nie jest fortepianem wiedeńskim; 3) kosztuje tanio. Ale liczyć na to, że akurat nasz fortepian spełnia te wymogi, nie należy – z całą pewnością firma sama zadzwoni do nas, gdyż poluje na ciekawe oferty w internecie…

2.2. Odpowiedni opis

Poniższe opisy pianin nie mają żadnych szans na to, by kogoś zainteresować.

 • „Sprzedam pianino doskonałe do nauki. Tel…”. To, czy pianino jest „doskonałe”, i czy akurat „do nauki” – nie sprzedającemu o tym decydować. To nie jest żadna zaleta pianina, a tylko opinia, przy czym opinia bardzo stronnicza i subiektywna. Do tego, z ogłoszenia wynika, że poza tą jedną pianino nie posiada żadnych innych zalet. Takich ogłoszeń ludzie unikają.
 • „Sprzedam pianino wspaniały dźwięk. Tel…”. Bałamutne ogłoszenie… A gdyby napisać „Sprzedam samochód, jeździ szybko”, miałoby to choćby najmniejszy sens? Jaki samochód? Dlaczego jeździ szybko? A niby jak ma jeździć?…
 • „Sprzedam niemieckie pianino antyk. Tel…”. Co drugie pianino na Allegro jest niemieckie. To już dawno temu przestało być zaletą. Który z 5000 niemieckich producentów je wyprodukował?
 • „Sprzedam pianino „Berlin” czarne. Tel…”. „Berlin” – to dobrze, czy to źle? W Berlinie istniało kilkaset warsztatów produkujących pianina, więc czy to cokolwiek oznacza? Oczywiście, że nie; po prostu leniwemu właścicielowi nie chciało się przepisać żadnego innego słowa / nazwiska z tabliczki firmowej, więc przepisał i podał tylko to, co mu się skojarzyło albo przypomniało… Na co liczył właściciel?
 • „Sprzedam stuletnie pianino „Legnica”. Tel…”. Kłamstwo w biały dzień – jeden z kilkuset przykładów „pianinowych kłamstw„, które można znaleźć w internecie. Nie trzeba znać się na fortepianach, wystarczy, za przeproszeniem, być Polakiem i wiedzieć, że 100 lat temu w miejscu Legnicy było Liegnitz.
 • „Sprzedam pianino. Więcej informacji udzielę telefonicznie”. Jest to zwykłe chamstwo i całkowite niezrozumienie sytuacji rynkowej. Dziś żaden kupujący nie będzie latał wkoło ważnego paniska, które raczyło powiadomić świat o tym, że postanowiło sprzedać swoje pianino. Dziś kupującego trzeba zainteresować, zwrócić na siebie jego uwagę. Można to zrobić jedynie za pomocą ładnych zdjęć i ciekawego, niebanalnego odpisu. A potem, rzecz jasna, odbierać telefony i odpisywać na maile!

W opisie nie należy zmyślać i zasłaniać się czymś, co w żaden sposób się nie obroni. Nie należy pisać o swoim statusie matrymonialnym i o swoich dzieciach. Nie należy pisać o swoich planach wyjazdowo-wypoczynkowo-emigracyjnych. Dziwne? Skądże, z życia wzięte! Z ogłoszeń o sprzedaży pianina lub fortepianu możemy zwykle dowiedzieć się wszystkiego, z wyjątkiem czegoś konkretnego o samym instrumencie! O tym, że „doskonale gra na nim nasza 8-letnia córka”, że „synek dostał coś tam na komunię”, że „fortepian na razie znajduje się w Szwecji, ale umie pływać i w razie czego przypłynie”, że „żona już nie może grać, bo musi zmywać naczynia”, że „wyjeżdżam na zawsze i tylko dlatego sprzedaję, a tak bym nadal z chęcią trzymał na fortepianie telewizor”…

Co powinno być w opisie? W zasadzie, jeżeli załączymy dobrze dobrane zdjęcia (patrz następny punkt), można w ogóle nie robić opisu! Ale, gdyby jednak, to powinniśmy w opisie zawrzeć:

 • Markę pianina
 • Okres produkcji (o ile wiemy! Nie zmyślajmy, że to rok 1750! Nie wiemy? To najpierw ustalmy!)
 • Jego stan techniczny: kiedy było strojone, czy było / jest używane
 • Wady pianina: pleśń, rdza, mole, urwane struny, nietrzymanie stroju, pęknięta rama, brak jakichś części, szczerbata klawiatura, stan politury itd.
 • Zalety pianina: rzeźbienia, stan politury, stylowy wygląd, ładny dźwięk (o ile tak jest! Jaki sens pisać o ładnym dźwięku w przypadku totalnie rozstrojonego pianina? Najpierw je nastrójcie, jeżeli się da, a potem podyskutujecie o walorach brzmieniowych!), dobra firma (np. istniejąca do dzisiaj) itd.
 • Miejsce, gdzie pianino się znajduje: parter, 1-2-3-4 piętro, piwnica, garaż itp. – czyli jakie są możliwości jego wyniesienia. Często to jest decydujące dla kupującego! Pamiętajmy, jeżeli zataimy jakieś ważne cechy, kupujący zrezygnuje z zakupu, nawet jeżeli wylicytował pianino na aukcji i może grozić mu negatyw! Ale to on ma rację, gdyż zatailiśmy istotną cechę przedmiotu! Kiedyś wylicytowałem tanie i bardzo atrakcyjne (dla mnie) pianino, po czym okazało się, że możliwy jego odbiór jest tylko i wyłącznie od poniedziałku do piątku w godzinach 11-15, czyli wtedy, gdy większość normalnych ludzi pracuje, a przecież trzeba jeszcze zorganizować auto, przyczepę i ekipę do pomocy! Niestety, tak istotną cechę sprzedawca zataił, licząc, że widmo negatywu zrobi swoje. Nie zrobiło… zresztą, odbyło się bez niego. A potem się dowiedziałem, że to pianino jest wystawiane od półtora roku i za każdym razem ktoś je licytował, myśląc, że kupi… 😀 Co jednak niczego wystawiającego nie nauczyło.

2.3. Ładne zdjęcia

Jak często ogłoszenie nie zawiera żadnych zdjęć! Możemy przeczytać: „zainteresowanym wyślę zdjęcia na maila”. Ale co znaczy „zainteresowanym”? Setka innych ogłoszeń posiada zdjęcia, zatem skąd tyle buty i pychy, żeby sądzić, że akurat nasze łaskawie wystawione pianino wzbudzi czyjeś zainteresowanie? Jak często zdjęcia, nawet jeżeli są, są zupełnie niemiarodajne? Tak jak gdyby właściciel się bał pokazać swój instrument. No to proszę bać się dalej – inni się nie boją! Z przeprowadzonych rozmów wiem, że często ludzie nie wiedzą, jak się otwiera pianino. Może „nie wiedzą”, a może lenią się zdjąć kwiatuszki i maskotki, szczodrze ustawione na wszystkich płaskich powierzchniach pianina czy fortepianu. Nikt, oczywiście, nie oczekuje, że rozkręcicie swoje pianino na części pierwsze, ale, by kupujący mógł rzetelnie ocenić instrument (i aby przypadł mu do gustu), zdjęcia pianina muszą być następujące:

 • Całość pianina z zamkniętą lub otwartą pokrywą
 • Klawiatura pianina w całości
 • Tabliczka firmowa producenta w zbliżeniu
 • Otwarta górna część pianina z widokiem ramy, młotków i strun
 • Otwarta dolna część pianina z widokiem ramy ze strunami
 • Ujęcie szczegółów dodatkowych, jak to wewnętrznych napisów, emblematów, numerów itp.
 • Ujęcie „słabych punktów” pianina: rdzy, urwanych strun, ułamanych młotków, pęknięć itp. – z odpowiednim zaznaczeniem, że chodzi o te (i tylko o te) defekty.

To jest niezbędne minimum! Co do reszty – różne ujęcia, artystyczne zbliżenia, detale, kotek na pianinie, kwiaty lub bluszcze wokół fortepianu itp. – jak najbardziej, proszę bardzo, ale nie kosztem tego, co wymieniłem.

Zdjęcia powinny zachęcać! Bo, mimo iż każde np. zabytkowe pianino jest dziełem w dużym stopniu indywidualnym, w kontekście setek ogłoszeń czy aukcji jest po prostu kolejnym typowym nudnym pianinem. Nic niestety na to nie poradzimy. Oprócz jednego: zdjęcia muszą być dobrej jakości, ładne, w odpowiednim oświetleniu, eksponujące nie to, że „pianino ma kształt pianina”, a to, że jest to atrakcyjny instrument muzyczny! Tylko tym wzbudzimy o 0.01% więcej zainteresowania, niż tuziny innych ogłoszeń!

Jak często, rozmawiając z właścicielami, słyszę: „Zdjęcia? Oj, jakie zdjęcia? Aaa, nie mam niestety, może kiedyś zrobię, bo nie umiem / nie mam czym / nie wiem jak załączyć, pan przyjedzie i sam sobie obejrzy” itp. Nie. Pan nie przyjedzie i sobie nie obejrzy, bo ceni sobie swój czas i interesuje go tylko to, co wpadnie mu w oko na poziomie oględzin w internecie. A w warunkach rynku ma miejsce selekcja naturalna, i tylko ten silniejszy i bardziej rozgarnięty ma szansę przeżycia. Ten, kto ma czym i umie zrobić zdjęcia, i już to zrobił bez dodatkowych upomnień… A osobom nieumiejącym posługiwać się aparatem przypominam: mamy XXI wiek.

2.4. Rozsądna cena (rynkowa)

W związku ze stanem rynku (pkt 1), dzisiejsza wartość pianina lub fortepianu nijak się ma do tego, jak wiele pracy i duszy włożono w niego w warsztacie, czy jak wiele pieniędzy musiał zań zapłacić jego pierwszy właściciel. Żadna możliwa dzisiaj do uzyskania cena i blisko nie odpowiada kiedyś poniesionym kosztom. Uzmysłówmy sobie, że dzisiaj za 400-500 zł można kupić fortepian, w którym są okrągłe 10000 części i elementów, które ktoś najpierw musiał wyprodukować, potem ktoś zamontował razem, a potem ktoś włożył w to duszę, by fortepian zaistniał jako całość, by zaczął grać i „śpiewać”… Ale tak już w tym życiu bywa. Wystarczy sobie pomyśleć, ile czasu i zachodu włożono w to, by urósł i dojrzał kłos pszenicy, ile wysiłku poświęcono, by z tego ziarna powstała mąka, by ta mąka stała się pączkiem, który potem sprzedaje się w promocji po 49 gr w markecie, bywa nadgryziony i ląduje ostatecznie w koszu. W tym przypadku również „cena rynkowa” nijak się ma do tego, czym dany produkt jest, jakim wysiłkiem on powstał i jakim potem jest okupiony. Ale wróćmy do meritum.

Cena rynkowa oznacza dokładnie tyle, „za ile nasz towar zechce ktoś kupić”. Pisałem już o tym wielokrotnie (Wycena fortepianu / pianina, Pianino sprzedam itd.). Możemy uważać, że nasze pianino jest warte 10000 złotych, ale, dopóki ktoś je za tyle nie kupi, nie przekonamy się, czy tak jest, czy nie. Od razu powiem: tak nie jest… I nie ma tu najmniejszego znaczenia, że okrągłe 9000 wydaliśmy na remont. To jest tylko i wyłącznie nasza sprawa. Kupującego nic to nie obchodzi, skoro dookoła pełno jest pianin niewymagających żadnego remontu, a jednocześnie 2x lub 4x tańszych.

Cenę rynkową możemy zawsze sprawdzić, wpisując na Allegro słowo „pianino” („fortepian”). Zobaczymy wówczas, co prawda, ogromny rozrzut cen: są pianina za 1 złoty, ale są też instrumenty za 79000 złotych. Ogromnym błędem byłoby wyprowadzać z tego zakresu jakąś średnią cenę. Podobnie zresztą w Polsce wyprowadza się przeciętne wynagrodzenie, licząc średnią pomiędzy pensją bankiera a bibliotekarza – ale potem i tak się okazuje, że na „średnią krajową” przeciętnemu człowiekowi nie ma co liczyć. Pamiętajmy również, że część ogłoszeń została utworzona nie w celu faktycznej sprzedaży konkretnego instrumentu, tylko w celu odpowiedniego ustawienia rynku do swoich potrzeb.

Z całą odpowiedzialnością mogę zaświadczyć, że cena normalnego, przeciętnego używanego pianina oscyluje w granicach 800-5000 złotych, zaś cena przyzwoitego, pełnosprawnego pianina to 2-3 tysiące złotych. Tyle kosztują setki pianin, i to jest informacja ważna przede wszystkim dla kupującego. Lecz dla sprzedawcy pianina ma znaczenie przede wszystkim to, jak sprawić, by to akurat jego pianino zostało zakupione. A więc umówmy się, że cena przeciętnego używanego pianina dobrej marki i w dobrym stanie to 2-3 tysiące złotych, zaś mamy kilka miesięcy (lub nawet rok) czasu na to, żeby znaleźć kupca. A teraz przeprowadźmy „rachunek sumienia”, korzystając z zamieszczonego poniżej poradnika „Co istotnie obniża wartość naszego pianina?”. I od powyższej przeciętnej ceny odejmijmy stosowne kwoty.

Żądać nieco wyższej ceny możemy tylko wtedy, gdy mamy dość czasu. Czeka nas wówczas kilka lub kilkanaście wystawień przedmiotu na aukcjach lub na platformach ogłoszeń. Ale radzę być czujnym i nie bawić się z losem, jeżeli wiemy o zbliżającym się remoncie lub przeprowadzce! Pewna pani, licząc, że ma dość czasu, bawiła się w wystawianie swojego fortepianu za 2500 złotych. Kilka tygodni przed wyprowadzeniem się do zbyt małego jak na fortepian mieszkania cena poleciała na łeb, na szyję – 2000, 1500, 1000, aż tydzień przed przeprowadzką zatrzymała się na kwocie 500 złotych. Mimo tego fortepian nie został sprzedany, lecz zostawiony na pastwę losu, a pani była zdziwiona do utraty tchu! W ten oto przykry sposób płynnie przechodzimy do kolejnego punktu:

Problem 3: Czas potrzebny na sprzedaż.

Piszę do mnie pani X: „Ratunku, przeprowadzam się za 2 tygodnie, nie mam gdzie dać fortepianu!” Dzwoni do mnie pan Y: „Wyjeżdżam zagranicę za półtora miesiąca, no i chciałbym sprzedać pianino”. A mi się chce śmiać… Bo gdzie Państwo byliście wcześniej? O czym myśleliście? O jakim „ratunku” można mówić w kontekście głupoty ludzkiej? Kto liczy na sprzedaż pianina w ciągu kilku tygodni? Od tego, własnie od tego należy zaczynać remont, zmianę mieszkania czy emigrację! Od rozpoczęcia akcji sprzedania pianina / fortepianu! Jako opcję, możemy zostawić instrument naszym „następcom”, albo odpłatnie go zutylizować. Albo komuś oddać. Ależ nie, czcigodni państwo wciąż sobie roją, że ich pianino miesiąc przed wyemigrowaniem nadal coś kosztuje, ze ich fortepian pod sosem „ratunku!!!” nadal warty jest 500 czy 1000 złotych. To, skoro jest on nadal wart tyle, proponuję zawiesić go sobie na szyję i w ten sposób dowartościować siebie samego! Albo jeszcze: dzwoni telefon, i miły pan pyta, czy nie kupię od niego fortepianu, który on właśnie… wystawił do ogródka, ponieważ musiał rozpocząć remont. I według tego miłego pana, „fortepian warty jest 1500 złotych”. Oczywiście – odpowiadam – fortepian jest warty tyle, albo i więcej… do pierwszego deszczu. Później on nie będzie nic wart. I kto by co pomyślał: miły pan zaczyna mnie popędzać! „Kupuje pan, czy nie?” „Bo niedługo zapowiadają deszcze”! Bo fortepian się zniszczy! Proszę szanownego pana, ale jaki ja mam interes w tym, by za własne pieniądze ratować pański fortepian? Po kilku deszczowych dniach pan go za darmo wyrzuci na śmietnik!

Pamiętajmy: szybko fortepian czy pianino można jedynie zutylizować. Sytuacja na rynku instrumentów muzycznych, opisana w pkt 1, sprawia, że na sprzedaż takiego instrumentu należy zarezerwować co najmniej kilka miesięcy, czasem pół roku, a czasem nawet i rok. W każdym innym przypadku ryzykujemy sprzedać instrument znacznie poniżej kosztów, albo go nie sprzedać wcale.

Co istotnie obniża wartość naszego pianina lub fortepianu?

 • Pilna konieczność jego sprzedania. Właściciel wówczas znajduje się w bardzo niekorzystnej sytuacji. Popędzić kupującego nie może, bo jak tylko to zrobi, klient weźmie na przeczekanie, słusznie sądząc, że „po dwóch tygodniach zastanawiania się cena pianina spadnie o połowę”.
 • Rozmieszczenie na piętrze. Jeżeli pianino nie znajduje się na parterze, ewentualnie z kilkoma schodkami, a do tego w domu nie ma windy towarowej, jego wartość drastycznie maleje. Nie dlatego, że ktoś dyskryminuje osoby mieszkające na piętrach, a dlatego, że w promieniu tej samej miejscowości będzie kilka-kilkanaście innych pianin znajdujących się na parterze, które osoba kupująca ma już na oku. Niestety, firmy transportujące pianina bardzo sobie liczą za zniesienie instrumentów z pięter.
 • Brak tabliczki firmowej. Nie spotkałem się jeszcze ani razu z osobą chętną kupić pianino marki „pianino”. Żadne tłumaczenia, że „tabliczka została zdjęta podczas remontu”, albo „przez poprzedniego właściciela”, tu nie skutkują.
 • Instrument o przestarzałej konstrukcji: pianino górnotłumikowe albo fortepian wiedeński. Na takie instrumenty nie ma i nie będzie żadnego rynku, chyba że mamy wiedeński fortepian bardzo stary, pochodzący, dajmy na to, sprzed 1840 roku (co jednakże jest mało prawdopodobne!). Nie są to instrumenty przeznaczone do aktywnego użytkowania przez zawodowych pianistów, a liczyć, że zainteresują się nimi miłośnicy antyków, można tylko w tym przypadku, jeżeli cena takiego instrumentu nie przekroczy tysiąca złotych. To samo zresztą dotyczy zdecydowanej większości fortepianów o mechanice angielskiej, produkowanych w Niemczech przed rokiem 1890 i często spotykanych dziś w Polsce. W tym przypadku mówimy o mechanice staroangielskiej, gdyż, choć i należy ona do typu angielskiego, wciąż jednak nie zawiera wszystkich niezbędnych części zapewniających podwójnego wymyku (podwójnej repetycji). W tym miejscu z przykrością zatem deklaruję, że cena rynkowa wszystkich wiedeńskich fortepianów z okresu 1840-1939, oraz niemieckich fortepianów z okresu 1840-1890 to najwyżej tysiąc złotych. Co więcej, nie ma najmniejszych szans sprzedać ów instrument nawet za taką kwotę. Dlaczego? Otóż nie istnieje żadna grupa docelowa, która mogłaby być zainteresowana tego rodzaju instrumentem – z wyjątkiem „miłośników antyków” – a jego gabaryty i niezbędne nakłady na odnowienie (choćby zewnętrzne) potrafią skutecznie zniechęcić nawet i tych miłośników.
 • Pianino jest produkcji rosyjskiej albo chińskiej. Ludzie wiedzą o poziomie jakości tych, za przeproszeniem, instrumentów. Biada tym właścicielom, którzy zechcą powciskać takie instrumenty jako „niemieckie” czy „bułgarskie”!
 • Pianino (czy fortepian) było intensywnie używane, np. przez studenta. Jest to instrument całkowicie rozbity, który wymaga bardzo istotnych i drogich zabiegów, by odzyskać swoje pierwotne walory muzyczne.
 • Pianino (fortepian) jest nieużywane od kilkudziesięciu lat, i na dodatek nie mamy zielonego pojęcia, w jakim jest stanie. Taki instrument z marszu nie „pojedzie”; wymagać będzie kosztownego (i raczej nieopłacalnego) przywrócenia do życia.
 • Pianino jest w stanie „do renowacji”. Ma np. problemy z utrzymaniem stroju, ma popękany rezonans, rdzawe struny i kołki, wypracowane lub niekompletne młotki, pęknięty korpus. Można je oczywiście remontować, ale po co? W obrębie kilku dzielnic będzie kilkadziesiąt innych pianin w znakomitym stanie! Najgorzej, jeżeli właściciel próbuje ukryć potrzebę renowacji pod hasłem „strojenie”. Albo zasłania się „fachowcem, który powiedział, że na remont trzeba będzie wydać nie więcej niż 1000 złotych”. Otóż niech właściciel najpierw wyremontuje to pianino (i niech spróbuje zmieścić się w tysiącu złotych), a potem dopiero sprzedaje…
 • Pianino jest mocno rozstrojone. Trzeba wiedzieć, że po transporcie pianino i tak będzie na 100% wymagało strojenia i być może jakichś poprawek – i sprzedającego to już nie dotyczy. Ale rozstrojone pianino w momencie sprzedaży sprawia o wiele gorsze wrażenie. Klient, który zechce pianino przed zakupem obejrzeć, nie będzie mógł na nim zagrać, sprawdzić brzmienia, sprawdzić trwałości stroju. Zatem warto się pokusić o nastrojenie pianina przed sprzedażą – jest szansa, że ono od razu „wpadnie w ucho” kupującemu.
 • Pianino ma uszkodzenia zewnętrzne. To ma znaczenie, jeżeli ktoś chce kupić pianino przede wszystkim ładnie wyglądające w salonie. Wówczas nawet najlepiej brzmiące, ale sfatygowane zewnętrznie pianino nie znajdzie u takiej osoby poklasku, a więc jego podstawowa zaleta – piękny wygląd – może nie zostać doceniona. Tak samo wspaniała „klawiatura z kości słoniowej” – cała jej uroda znika niczym rosa na słońcu, jeżeli jest szczerbata, a braki są dodatkowo brzydko zamazane np. białą farbą olejną. Braki części okładzin często też dyskwalifikują pianino lub fortepian w oczach czynnych pianistów – stwarzają bowiem niedopuszczalne nierówności klawiatury, która podczas gry zaczyna przypominać polskie drogi podczas jazdy.
 • Brak świeczników łącznie z obecnością śladów po nich. Oczywiście, „to nie my”, „ktoś je ukradł”, „ktoś kiedyś sprzedał”, ktoś zapomniał założyć, zgubiły się przy przeprowadzce, ale „przepraszam” na chleb nie nasmarujesz, a słowami kinkietów się nie zastąpi. Kupujący będzie musiał wydać kolejne 100-300 złotych, by te braki uzupełnić.
 • Sprzedaż pianina w wielkim mieście. Tak, to nie żart! Mamy wówczas olbrzymią konkurencję. Z drugiej strony, jeżeli mieszkamy w małej miejscowości, gdzie oprócz nas nikt inny pianina nie sprzedaje, nie należy się łudzić, że uzyskamy za swoje pianino o wiele więcej. Owszem, kupującego daleka podróż do większego miasta może przerazić, ale nie aż na tyle, by nie wykalkulował, że koszty transportu wzrosną o jakieś 100-200-300 złotych, a nie o kilka tysięcy.

I to chyba tyle. Jak widać, nie są to magiczne, cudowne przepisy. Ale osobiście uważam, że spełnienie wszystkich powyższych zaleceń istotnie podniesie naszą szansę na sprzedaż instrumentu. Gwarancji jakiejkolwiek oczywiście nie mamy, ale warto próbować i nie rezygnować. Jeżeli ktoś w międzyczasie sobie pomyśli, że „nic na siłę”, „nie sprzedam teraz, to może po 2ch latach”, odsyłam go do punktu traktującego o rynku.

I już zupełnie ostatnia, wydawałoby się, najgłupsza rada: jeżeli zamieściliście ogłoszenie, to odpowiadajcie tym, którzy się do Was zgłosili! Odbierajcie telefony, odpisujcie pilnie na maile. Nie oczekujcie, że ktoś będzie tańczył pod Waszym oknem i śpiewał serenady, adorował Was, chodził za Wami i oczekiwał, aż łaskawie się do niego odezwiecie! Pianin jest dużo, osoba zainteresowana z całą pewnością nie napisała tylko i wyłącznie do Was! Jeżeli odpowiadacie jej po pięciu dniach, może już nawet nie skojarzyć, kto i w jakiej sprawie do niej pisze!

Dlaczego o tym piszę? Bo znam te klimaty z autopsji! Kiedyś, szukając pianina, znalazłem tuzin potencjalnie ciekawych ogłoszeń i do każdego zgłosiłem się mailowo z odpowiednimi pytaniami. Odezwało się do mnie zaledwie czterech właścicieli. Po tygodniu nagle dostaję jeszcze jednego maila: „Pianino jest niemieckie”. Nie wiem, kto to, co to, o jakie pianino chodzi, o co ja pytałem, jakiego ogłoszenia to dotyczy… Dopiero później do mnie dotarło, że odpowiedziałem na ogłoszenie „Sprzedam pianino antyk”, zadając pytanie „Jakiej marki jest pianino, w jakim stanie, gdzie się znajduje?”. Otóż po tygodniu sprzedający wreszcie zajrzał do skrytki i łaskawie odpisał tylko tyle, ile jego lenistwo mu pozwoliło. Pozostali sprzedający nie odezwali się do mnie w ogóle! Może woleliby sobie pogawędzić telefonicznie, niż odpisywać na maile (zapewne, to dyslektycy), lecz co to kogo obchodzi?!

Inna historyjka jeszcze zabawniejsza. Zainteresował mnie pewien fortepian, jeden z kilku możliwych do kupienia, a położony najbliżej mnie. Właściciel podał tylko numer telefonu. Dwa dni z rzędu próbowałem się dodzwonić – lecz nikt nie odbierał komórki. Wreszcie napisałem SMS: „Czy ogłoszenie o fortepianie jest jeszcze aktualne?” Po dobie przyszła odpowiedź: „Tak, aktualne”. Dzwonię – i znów nikt nie odbiera. Na kolejny SMS o treści „To kiedy mogę zadzwonić?” już nikt nie odpisuje, a następnego dnia… kupuję sobie inny fortepian. I co? A to, że właściciel tamtego nieszczęsnego fortepianu jeszcze siedem razy potem ponawiał swoje ogłoszenie (to nie była aukcja), umieszczając je również w kilku innych serwisach (i do dziś go nie sprzedał). Pytanie tylko, po co, skoro zmarnował dobrego, pewnego zakupu klienta (cud w naszych czasach!) niczym Polska w 1772-95 niepodległość… Po co, kochani właściciele pianin i fortepianów, umieszczacie ogłoszenia, skoro nie macie zamiaru potem odpowiadać na zgłoszenia chętnych?

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pianino cena (115)
 • pianino sprzedam (75)
 • pianino (54)
 • pianina ze szwecji (23)
 • pianino antyk (16)
 • fortepian sprzedam (15)
 • skup pianin kraków (14)
 • pianina allegro (14)
 • pianola sprzedam (13)
 • pianina używane kraków (12)
 • pianina forum (11)
 • pianino do sprzedania (11)
 • jak rozkręcić pianino (10)
 • co zrobic ze starym pianinem (10)
 • pianina ceny (10)
 • pianino używane cena (10)
 • pianino sprzedam tanio (10)
 • pianino zabytkowe (10)
 • stare fortepiany wiedeńskie (8)
 • pianino berlin cena (8)
 • pianino na części (8)
 • skup pianin kielce (8)
 • pianino skup (8)
 • sprzedam pianino legnica (7)
 • pianina kupię (6)
 • sprzedam pianino do renowacji (6)
 • pianino zabytkowe cena (6)
 • pianino antyk przed 1939 r (6)
 • ceny pianin używanych (6)
 • pianino białe (6)
 • pianino cena używane (6)
 • skup antykow pianina (6)
 • pianino sprzedaż (6)
 • części do pianin (6)
 • pianino ze szwecji (6)
 • cena pianina (6)
 • pianina skup (6)
 • miłośnicy pianin (5)
 • pianino uzywane ceny (5)
 • za ile sprzedac pianino (5)
 • pianino używane sprzedam (5)
 • antyczne pianino (5)
 • pianina używane tanie oferty ważne w 2015 r (5)
 • ceny pianina używanego (5)
 • części do pianina (4)
 • skup pianin bydgoszcz (4)
 • antyki pianina skup (4)
 • zabytkowe pianino cena (4)
 • komis pianin kraków (4)
 • pianino legnica sprzedam (4)
 • części pianina (4)
 • jakiej marki kupić pianino (4)
 • sprzedam pianino białe (4)
 • radom skup fortepiany pianina (4)
 • pianino do 1000 zł (4)
 • kto sprzeda pianino (4)
 • pianino ceny (4)
 • pianina sprzedam (4)
 • białe pianino (4)
 • stare antyczne pianino do remontu podkarpacie (4)
 • pianina górnotłumikowe (4)
 • cechy dobrego pianina (4)
 • stare pianina w legnicy (4)
 • kupno pianina kraków (4)
 • jakiej firmy pianino (4)
 • kupie pianino do renowacji (3)
 • pianina legnica ceny (3)
 • pianino wiedeńskie (3)
 • jak ocenić pianino (3)
 • ogłoszenia pianina allegro (3)
 • mozna rozebrac fortepian (3)
 • dawne pianino (3)
 • pianino używane na sprzedaż (3)
 • komis fortepianów wiedeńskich (3)
 • forum pianino (3)
 • pianino jak rozebrac (3)
 • pianino koszt (3)
 • pianino liegnitz sprzedam (3)
 • kupię pianino do remontu (3)
 • jak rozebrac pianino (3)
 • kupię pianino antyczne (3)
 • jak rozebrac fortepian (3)
 • kupie pianino legnica (3)
 • biale pianino allegro (3)
 • krakow fortepiany skup (3)
 • pianino używane - Radom i okolice (3)
 • pianina używane katowice (3)
 • czy mozna sprzedac pianino (3)
 • pianino zabytkowe zawadzki (3)
 • skup pianin lublin (3)
 • sprzedam pianino pomoc (3)
 • sprzedam pianino lublin (3)
 • sprzedaż pianin używanych lublin (3)
 • strojenie pianina tuner forum (3)
 • sprzedaż używanych pianin ich ceny (3)
 • skup zabytkowych pianin (3)
 • jak odnowić czarne pianino (3)
 • zabytkowe pianino skup naprawa (3)
 • ceny pianina (3)
 • ceny używanych pianin (3)
 • SKUP ANTYKÓW STARYCH PIANIN (3)
 • sprzedaż pianin używanych (3)
 • renowacja pianin forum (3)
 • Pianino Ceneo (3)
 • używane pianino (3)
 • sprzedam stare pianino legnica (3)
 • sprzedam tanio pianino (3)
 • białe pianino sprzedam (3)
 • pleśń w fortepianie (3)
 • używane pianina w Białymstoku (3)
 • utylizacja pianin kraków (3)
 • co zrobić z pianinem (3)
 • co zrobić z pianina (3)
 • pianina katowice uzywane na sprzedaz (2)
 • sprzefam pianino kraków (2)
 • stare pianiko kupię (2)
 • pekniety rezonans pianina a brzmienie (2)
 • najlepsze ksiazki do pianina (2)
 • niemieckie pianina na sprzedaż używane (2)
 • numery do skupu zabytków kraków (2)
 • oddam stare pianino fortepian bialystok (2)
 • ogłoszenie o sprzedaży pianina po angielsku (2)
 • Oplacalny interes renowacja i sprzedaz pianina (2)
 • peknieta rama zeliwna w pianinie (2)
 • pęknięty rezonans pianina (2)
 • stary fortepian do remontu (2)
 • kupilem fortepian od pana musiala (2)
 • kupię pianino używane kraków (2)
 • transport pianina bialystok cena (2)
 • kto skupuje pianio (2)
 • kto skupuje pianina (2)
 • kraków pianino używane (2)
 • urzywane pianino elektronicNe ogloszenia (2)
 • komis pianin mazowsze (2)
 • komis fortepianów (2)
 • jakiej marki kupic pianino uzywane (2)
 • jakiej firmy pianino najlepsze (2)
 • telewizor w pianinie (2)
 • kupe pianino (2)
 • kupie czesci do pianina (2)
 • kupie pianino stare krakow (2)
 • strojenie mocno rozstrojonego pianina (2)
 • pianino sprzedasz (2)
 • tanio-sprzedam pl pianino (2)
 • kupię pianino cena (2)
 • subiektywny ranking pianin (2)
 • kupie pianina (2)
 • tani fortepian kupno (2)
 • kupie lub spszedam pianino (2)
 • używane pianino cena (2)
 • pleśń w pianinie (2)
 • skup pianin podkarpacie (2)
 • pianino legnica skup (2)
 • pianino l schmidt cena (2)
 • skup pianina antyczne (2)
 • pianino jakie kupic czarne (2)
 • skup pianina bydgoszcz (2)
 • pianino j duysen berlin kupie (2)
 • skup starych pianin bialystok (2)
 • skup starych pianina (2)
 • pianino dla amatorów forum (2)
 • pianino lublin (2)
 • pianino lublin sprzedam (2)
 • pianino uzywane krakow (2)
 • przyjmie fortepian krakow (2)
 • schmid berlin pianino warto (2)
 • pianino tanio sprzedam (2)
 • pianino tanio (2)
 • sklepy we wrocławiu gdzie mozna sprzedac pianino (2)
 • pianino sprzedam małopolskie (2)
 • pianino sprzedam białystok (2)
 • skup pianin antycznych lublin (2)
 • pianino schmidt berlin (2)
 • Pianino czarne zdjecia (2)
 • pianino ceny używane (2)
 • sprzedam pianino do remontu (2)
 • sprzedam pianino elektroniczne 1000 (2)
 • pianina uzywane radom kielce (2)
 • sprzedam pianino w legnicy (2)
 • pianina urzywane lublin (2)
 • sprzedam pianino Radom (2)
 • sprzedam pianino tarnów (2)
 • pianina radom (2)
 • pianina po renowacji sprzedaż (2)
 • sprzedam piano (2)
 • sprzedam pianino cyfrowe grudziądz (2)
 • sprzedam pianino cena (2)
 • radom pianino sprzedam (2)
 • pianino cena używane Dobre Miasto (2)
 • sprzedam czarna legnica pianino krakow (2)
 • sprzedam pianino antyk bialystok (2)
 • pianino białystok sprzedam (2)
 • pianino białe w kwiatuszki (2)
 • pianino białe sprzedam (2)
 • pianino berlin 1890 (2)
 • sprzedam pianino białynin (2)
 • sprzedam pianino białystok (2)
 • sprzedam pianolę (2)
 • fortepiany na sprzedaż olx urzywane (2)
 • z czego rama pianina (2)
 • jak odnowic stare czarne pianino (2)
 • co umiescic w ogloszeniu pianina (2)
 • co można zrobić ze starego pianina (2)
 • jak pomalować stare pianino (2)
 • jak przykryc klawiature pianina (2)
 • jak rozebrać legnice pianino (2)
 • gdzie moge sprzedac zabytkowe pianino (2)
 • co mozna robić dalej z pianinem (2)
 • cena używanego pianina (2)
 • gdzie mogę sprzedać pianino (2)
 • czy trudno sprzedac pianino (2)
 • jak najlepiej sprzedac pianino (2)
 • fortepian mechanika angielska (2)
 • fortepiany kupno (2)
 • bialy fortepian tanio sprzedam (2)
 • białe pianino warszawa (2)
 • co zrobic ze starym pianinem? (2)
 • fortepian z 1840 roku (2)
 • gdzie zadzwonic w warszawie zeby sprzedać stare pianino (2)
 • ile moge dostac za stare pianino (2)
 • czy mam sprzedac pianino? (2)
 • co zrobić z pianinem którego nikt nie chce (2)
 • co zrobi (2)
 • cena farby do pianina (2)
 • czy pianino Calisia które było mało używany jest do wyrzucenia (2)
 • fortepian dlaczego (2)
 • gdzie sprzedac antyczne pianino (2)
 • gdzie sprzedać struny (2)
 • 1000 zł za strojenie pianina (2)
 • jak sprzedać używane pianino (2)
 • fortepiany używane sprzedaż (2)
 • jak sprzedać zabytkowe pisnino (2)
 • firmowe używane pianina (2)
 • fortepian antyk niemiecki (2)
 • allegro sprzedam stary magiel (2)
 • gdzie sprzedać zabytkowe pianino (2)
 • chwyty do pianina dwa tysiące lat temu nad jezusa (2)
 • Gdzie można skupic pianino bdg (2)
 • co zrobic za starym pianinem (1)
 • skup starych rowerow (1)
 • schmidt&flohr co to za pianino cena? (1)
 • schmitz l pianino (1)
 • skad pianino (1)
 • sklepy pianina (1)
 • ceny zwykłych pianin (1)
 • skup starych pianin lodz (1)
 • salon pianin i fortepianów poznań (1)
 • Ruster stare pianino cena (1)
 • co zrobić ze starym zepsutym pianinem (1)
 • ceny uzywanych pianin youtube (1)
 • skup uzywanych pianin mazowieckie (1)
 • skup tanich pianin (1)
 • rama pianina sprzedam (1)
 • skup starych rowerów wrocław (1)
 • renowacja fortepianów forum (1)
 • skup starych pianin krakow (1)
 • co zrobić ze antycznym pianinem (1)
 • radom olx pianina kupie (1)
 • skrytki w pianinach (1)
 • skup pianin bdg (1)
 • chce wystawic antyczne pianino ale nie wiem ile jest warte jak to sprawdzic (1)
 • skup pianin i antyków (1)
 • chwała na wysokości bogu darmowe nuty na organy (1)
 • skup pianin używane kielce (1)
 • skup pianin i for (1)
 • co można zrobić z pianina (1)
 • dlaczego fortepian jest otwarty (1)
 • skup pianin swoszowice (1)
 • skup nut ślskie (1)
 • skup ianin (1)
 • co warto sprzedać w szwecji (1)
 • skup antykow za granica (1)
 • chce ktoś kupić pianino? (1)
 • skup staroci śląsk (1)
 • skup część do fortepianów (1)
 • co moge zrobić ze starym pianinem? (1)
 • skup sprzedaz pianina w krakowie (1)
 • skup pianino kraków (1)
 • skup fortepianow lublin (1)
 • skup pianin opole (1)
 • punkt utylizacji pianin kraków (1)
 • pianino sprzedam beething (1)
 • dawny strój pianin (1)
 • pianino używane cena kielce (1)
 • czy warto sprzedac starocie (1)
 • pianino uzywane gdzie kupuc (1)
 • pianino używane katowice (1)
 • pianino uzywane legnica (1)
 • pianino używane lublin (1)
 • pianino uzywane lublin ceny (1)
 • pianino używane na raty (1)
 • czy tanie pianina sa niedobre (1)
 • pianino używane nasprzedaż (1)
 • pianino uzywane radom (1)
 • dlaczego fortepian jest drogi (1)
 • pianino uywane do zakupu (1)
 • dlaczego jedni sprzedają na allegro a inni nie (1)
 • do sprzedania popsute pianina (1)
 • pianino sprzedam kielce (1)
 • pianino sprzedam lublin (1)
 • dlaczego wyprodukowane dobra nie zawsze uda się sprzedać? (1)
 • pianino sprzedam sadyba (1)
 • dlaczego stare pianina sa tanie (1)
 • pianino sprzedam tarnow (1)
 • dlaczego nie moge sprzedac pianina (1)
 • Dlaczego nadal nie mogę sprzedać w Niemczech (1)
 • pianino sprzedaż woj opolskiego (1)
 • pianino stare niemieckie żeźbione (1)
 • pianino swoszowice (1)
 • pianino używane skup (1)
 • czy pianino można rozkręcić (1)
 • pianjno uźywzne (1)
 • czy da sie rozebrac pianino (1)
 • pianono białr (1)
 • plesn na pianinie (1)
 • części do pianin krakow (1)
 • części do pianin fortepian (1)
 • podkarpacie pianino sprzedam (1)
 • podkarpacie skup starych pianin (1)
 • poezja śpiewana nuty na fortepian (1)
 • Polskie Drogi Nuty Na Pianino (1)
 • posiadam banknoty z 1988 5000 i 1000czy można wymienić (1)
 • przepisy przewozu antykow piano 1500r (1)
 • pianino-cena (1)
 • czy fortepian musi być otworzony (1)
 • czy jest sens naprawiac stare pianino (1)
 • pianino używane sprzedam kielce (1)
 • pianino w dobrym stanie kupię krakow (1)
 • pianino w dobrym stanie sprzedam (1)
 • pianino w pracowni muzycznej (1)
 • pianino w salonie (1)
 • pianino we wroclawiu gdzie kupic (1)
 • pianino z 1750 roku (1)
 • pianino z 1890 ile kosztuje (1)
 • pianino z pianolą sprzedam (1)
 • pianino z pieniazkami niemiecki (1)
 • pianino za 2 tysiace (1)
 • czy moge sprzedać stary fortepian poza granice kraju (1)
 • cross za 300 (1)
 • sprzedaż starych pianin i portepianuw (1)
 • stare pianino tabliczka firmowa (1)
 • stare rachunki przed 1939 cena (1)
 • stare zepsute pianino biale (1)
 • stare zepsute pianino sprzedam (1)
 • starocie krakow fortepian (1)
 • starocie pianino (1)
 • antyki pianina wiedeńskie sprzedam (1)
 • stary fortepian sprzedaz forum (1)
 • strój angielski wiedeński rosyjski - strojenie pianin (1)
 • antyki pianina sprzedajemy pomorskie (1)
 • strojenie pianin szwecjia (1)
 • antyk pianina (1)
 • strony gdzie mozna kupic uzywane instrumenty w niemczech (1)
 • stare pianino na sprzedaż (1)
 • stare pianino na części (1)
 • sprzedaz uzywanych pianin cyfrowych (1)
 • bialy fortepian do kupienia (1)
 • sprzedaz uzywanych pianin zarobki (1)
 • sprzefam pianino fortepian do remontu (1)
 • bezskuteczniepróbuję (1)
 • antykwariat zeby sprzedać nuty warszawa (1)
 • Antykwariat rowerow kielce niemieckie (1)
 • antyki stare pinina (1)
 • stare pianina części (1)
 • stare pianina debica (1)
 • stare pianina kraków (1)
 • antyki pianina/sprzedaż (1)
 • stare pianino ceneo (1)
 • stuletnie pianino sprzedam (1)
 • antyczne pianina roztrojone (1)
 • szkola lodz przyjmie pianino (1)
 • allegro pianino białystok (1)
 • utylizacja pianin Poznań (1)
 • utylizacja pianin warszawa (1)
 • utylizacja pianina warszawa okolice (1)
 • uzywane pianina cena (1)
 • używane pianina ceny (1)
 • uzywane pianina krakow (1)
 • używane pianina radom (1)
 • uzywane pianina sprzedam (1)
 • uzywane pianina tarnow (1)
 • allegro pianina kraków (1)
 • uzywane pianini cena (1)
 • ahlbeck sprzedam pianino (1)
 • utylizacja fortepianu przepisy (1)
 • allegro pianino kraków (1)
 • szkoła muzyczna kupi fortepian (1)
 • tabliczki na pianino (1)
 • allegroile za odnowione meble (1)
 • tanie dobre pianina Lublin (1)
 • tanie pianina do 1000 zł (1)
 • tanie pianina używane (1)
 • Tanie urzywane pianino-Dębica (1)
 • allegro stare pianino (1)
 • transport pianin radom (1)
 • allegro rezonans fortepian (1)
 • transport specjalistyczny slask (1)
 • transport towarowy bialystok (1)
 • transport towarowy slask (1)
 • używane pianino jakie (1)
 • skupmpianin warszawa (1)
 • ceny pianin krakow (1)
 • ceny piania używanych (1)
 • cens pianina legnics (1)
 • sprzedam pianino chełm (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe w malopolsce (1)
 • sprzedam pianino debica (1)
 • cena renowacja pianina forum (1)
 • cena pianino (1)
 • cena pianina używanego y (1)
 • sprzedam pianino hajnówka (1)
 • cena pianina używanego (1)
 • sprzedam pianino legnica białystok (1)
 • cena pianina używane (1)
 • ceny pianin organowych (1)
 • sprzedam pianino berlin (1)
 • skupowanie pianin (1)
 • skupujemy pianina w warszawie (1)
 • spczedam perkusie elektroniczne (1)
 • sprzedam biały fortepian (1)
 • ceny rynkowe pianino (1)
 • sprzedam foertepian (1)
 • sprzedam fortepian używany tanio (1)
 • sprzedam kupię pianino (1)
 • sprzedam mały fortepian (1)
 • sprzedam ogórki legnica (1)
 • SPRZEDAM PIANINA (1)
 • ceny pianina z 1890 (1)
 • sprzedam pianino bardzo stare (1)
 • sprzedam pianino niemieckie (1)
 • sprzedam pianino osnabruk (1)
 • sprzedam pianino podkarpacie (1)
 • sprzedam tanio biale pianino (1)
 • sprzedam tanio fortepian (1)
 • sprzedam tanio fortepian bialustok (1)
 • sprzedam tuner radom (1)
 • sprzedam zepsute pianino (1)
 • sprzedawcy pianin (1)
 • sprzedaż pianin lublin (1)
 • sprzedaz pianin podkarpacie (1)
 • sprzedaż pianin raty (1)
 • bialy pianino do sprzedania (1)
 • sprzedaż pianina białystok (1)
 • sprzedaż pianina lublin (1)
 • sprzedaż pianina używanego ceny (1)
 • sprzedam tanio antyki (1)
 • sprzedam swiecznik zabrze (1)
 • cena niemieckich uzywanych pianin (1)
 • sprzedam pianino swidnik czarne (1)
 • sprzedam pianino tani (1)
 • sprzedam pianino tanio (1)
 • sprzedam pianino tarchomin (1)
 • cena dobrego pianina (1)
 • pianina utrata wartosci (1)
 • sprzedam pianino zł (1)
 • cena dibrego pianina (1)
 • cechy pianina (1)
 • sprzedam stare pianino białystok (1)
 • sprzedam stare pianino granica (1)
 • zepsuty nic wart fortepian (1)
 • sprzedaż pianinie (1)
 • pianino sprzedam 1000 zł (1)
 • minimal pianino (1)
 • norweskie pianina opinie (1)
 • norweskie pianino (1)
 • nowoczesne pianino gdz\ie mozna kupic i cena (1)
 • numer telefonu do skupu pianin (1)
 • gdzie zgłosić pianino z klawiaturą z kości słoniowej (1)
 • oddam pianino cyfrowe za darmo poznań (1)
 • oddam pianino pomorskie (1)
 • oddam pianino używane (1)
 • odkupię części do pianina (1)
 • ogloszenia kupie pianino (1)
 • ogłoszenia komis pianin kraków (1)
 • gdzie wyremontować pianino ? (1)
 • norweskie pianina (1)
 • niemieckie pianino antyk (1)
 • gobre pianina (1)
 • ile kosztuje stuletnie pianino (1)
 • mogę chcę pomóc fortepian (1)
 • ile kosztuje białe pianino niemieckie? (1)
 • można sprzedac fortepian (1)
 • MUHLBACH (1)
 • na czym ladniej sie gra? pianino czy fortepian (1)
 • na drogę życia dostałam dwa kwiatki nuty na pianino (1)
 • na drogę życia trzy kwiatki nuty na pianino (1)
 • ile jest warte pianino z 1911 roku przed renowacja (1)
 • najlepsze pianino używane (1)
 • najtańsze pianina cała polska oferty (1)
 • naprawa pianin lodz forum (1)
 • ogłoszenia pianina używane (1)
 • ogłoszenia sprzedam pianino (1)
 • ogłoszenia stary fortepian (1)
 • panino antyk cena (1)
 • peknieta rama pianina (1)
 • gdzie tanio kupie pianino (1)
 • gdzie sprzedam nuty (1)
 • gdzie sprzedaje sie fortepiany w warszawie (1)
 • piamino skup (1)
 • piania zgorzelec sprzedam (1)
 • jakie antyki się najczęściej sprzedają (1)
 • pianina antyki ceny (1)
 • pianina białe używane (1)
 • pianina dlaczego nikt nie kupuje (1)
 • pianina do 1000 (1)
 • panina kupno sprzedaz krakow (1)
 • osoby ktore graja na pianinie czy fortepianie jakie maja dusze (1)
 • gdzie w krakowie sprzedać różne książki (1)
 • ogłoszenie o sprzedarzy pianina (1)
 • gdzie wycenic pianino w Malopolsce (1)
 • olix pianino cyfrowe krakow (1)
 • olx fortepian muhlbach (1)
 • olx kupie pianino legnica (1)
 • olx lubicz pianino (1)
 • olx lublin pianina (1)
 • olx oddam za darmo chorzow (1)
 • olx renowacja pianin cennik (1)
 • olx Zgorzelec odam fortepian (1)
 • opis pianina do sprzedania (1)
 • opis starego pianina (1)
 • pianina do remontu alegro (1)
 • mam problem kupiłam sobie pianino ale nie mam nut mieszkam za granica i nie mam gdzie kupic na jakie (1)
 • jakie pianina się sprzedają najczęściej (1)
 • komisy pianina kraków (1)
 • koszt zniesienia pianina (1)
 • krakow farby do pianin (1)
 • krakow pianina skup (1)
 • kraków pianino komis (1)
 • jak sprzedac pianino krakow (1)
 • kraków skup pianin legnica (1)
 • kto chce pianino za darmo? (1)
 • kto kupi fortepian (1)
 • jak sprzedać pianino h matz&co (1)
 • jak sprzdac mieszkanie za pomocą sw jozefa pl (1)
 • jak się otwiera pianino (1)
 • komis pianina kraków (1)
 • komis pianin podkarpacie (1)
 • jak szybko sprzedac cos na olx (1)
 • jaki tani fortepian do domi (1)
 • jak zrobić oględziny pianina (1)
 • jakiej marki fortepian (1)
 • jak zalozyc firme utylizujaca auta (1)
 • jakiej marki kupić pianino cyfrowe (1)
 • jak wygląda pianino (1)
 • jakiej marki najlepiej kupic pianino uzywane (1)
 • kawalerks na brodnie cens (1)
 • jak tanio kupic pianino (1)
 • komis fortepianow krakow (1)
 • jak szybko sprzedac pianino (1)
 • komis pianin i fortepianów kraków (1)
 • ktoś skupuje pianina (1)
 • kup zabytkowe pianino (1)
 • jak rozkrecic fortepian schemat (1)
 • kupie pianino uzywane radom (1)
 • kupię pianiono (1)
 • kupie uszkodzony fortepian (1)
 • jak dobrze sprzedawac fortepiany (1)
 • kupiłeś nowy instrument muzyczny i postanawiasz sprzedać (1)
 • kupno pianina czym się sugerować (1)
 • Kupno pianino (1)
 • kupujemy fortepian forum (1)
 • kupujemy fortepiany (1)
 • ile kosztuje zniesienie fortepianu z pierwszego pietra (1)
 • lschmidt berlin pianino (1)
 • lublin kupie pianino do strojenia (1)
 • jak jest po norwesku sprzedam pianino (1)
 • kupię pianino używane firmy legnica (1)
 • jak mozzna sprawdzic ile jest watre stare pianino (1)
 • kupię białe pianino (1)
 • jak rozebrac pianino legnica (1)
 • kupię pianiino (1)
 • kupię pianino antyk śląskie (1)
 • kupię pianino Berlin (1)
 • kupię pianino białystok (1)
 • jak odnowić zewnętrznie pianino (1)
 • kupie pianino dla dziewczynki (1)
 • kupie pianino do nauki (1)
 • kupię pianino Gdynia (1)
 • kupie pianino niemieckie (1)
 • kupie pianino ogłoszenia (1)
 • mam fortepian i chce go sprzedac gdzie mozna slask (1)
 • pianina do sprzedania do 1000 zł (1)
 • pianino cena w niemczech (1)
 • pianino dobre cena (1)
 • pianino elektroniczna do 1000 zl (1)
 • pianino firmy antyki (1)
 • pianino gdzie kupic we wrocławiu (1)
 • pianino górnotłumikowe zalety iwady (1)
 • fortepian na części kupię (1)
 • pianino jak kupic (1)
 • fortepian ile umiem (1)
 • pianino jakiej firmy (1)
 • pianino klawiatura przykrywa (1)
 • fortepian dobra firma (1)
 • pianino Krakow kupno (1)
 • pianino do sprzedania w tarnowie (1)
 • fortepian na sprzedaz uzywany (1)
 • pianino do nauki gry sprzedaż (1)
 • fortepian z 1939 roku (1)
 • fortepian używany ceny (1)
 • pianino cyfrowe do 1000 zł (1)
 • pianino cyfrowe używanecena 1000 (1)
 • pianino czarne na sprzedaż (1)
 • fortepian uszkodzony sprzedam (1)
 • pianino debica (1)
 • fortepian sprzedam Chrzanow (1)
 • fortepian niemiecki antyk (1)
 • pianino do 1000 złotych (1)
 • pianino do komisu (1)
 • pianino do nauki gry pietrov (1)
 • pianino kto chce kupić (1)
 • pianino kupie sprzedam (1)
 • pianino kupie tanio (1)
 • pianino norweskie (1)
 • pianino olx czestochoea (1)
 • pianino pęknięta dusza (1)
 • pianino pomorskie sprzedam (1)
 • pianino popsute (1)
 • pianino schmidt (1)
 • f muhlbach (1)
 • pianino schmidt wegener (1)
 • pianino shwesrer kupie (1)
 • dzień pianina kraków (1)
 • pianino sorzedam (1)
 • pianino sprzedać kupić (1)
 • pianino nntyczne (1)
 • pianino niemieckie antyk (1)
 • pianino niemieckie allegro (1)
 • pianino kupię w krakowie (1)
 • pianino kupno radom (1)
 • pianino l schmidt berlin (1)
 • fortepian do sprzedania (1)
 • pianino Legnica jak rozkręcić (1)
 • pianino legnica kupię (1)
 • lodz skup pianin (1)
 • fortepian chce kupić i nie wiem (1)
 • pianino lubicz (1)
 • pianino muhlbach (1)
 • firma pianina gdzie jest (1)
 • pianino na dwóch (1)
 • drogocenne pianina forum (1)
 • fortepian ze szwecji (1)
 • gdzie sprzedać pianino kraków (1)
 • pianina sprzedaż kraków (1)
 • pianina sprzedaż kupno (1)
 • gdzie można sprzedać struny (1)
 • gdzie mozna spprzedac pianino (1)
 • pianina używane berlin (1)
 • pianina używane białystok (1)
 • pianina używane ceny radom (1)
 • gdzie można kupić struny do pianina (1)
 • pianina uzywane legnica ceny (1)
 • pianina uzywane lublin (1)
 • pianina używane na sprzedaz w malopolsce (1)
 • pianina używane radom (1)
 • pianina sprzedaz cala polska (1)
 • gdzie można sprzedac struny od pianina (1)
 • gdzie mozna sprzedac uzywane instrumenty (1)
 • gdzie są pianina w Krakowie (1)
 • pianina krakow uzywane (1)
 • gdzie pisze rok pianina (1)
 • pianina legnica cena (1)
 • gdzie najlepiej sprzedac starocie na śląsku (1)
 • pianina na sprzedarz tylko woj zachpom (1)
 • pianina nie uzywane ceny (1)
 • gdzie na bródnie można korzystać z pianina (1)
 • gdzie mozna w bialymstoku wycenic i sprzedac ksiazki szweckie z roku 1750 (1)
 • pianina rosyjski antyki (1)
 • pianina rzrźbione (1)
 • pianina schmidt (1)
 • pianina używane salon kraków (1)
 • pianina używane stare do remontu (1)
 • gdzie moge sprzedac skory z lisow (1)
 • fortepiany wiedeńskie marki (1)
 • pianino berlin ceny (1)
 • pianino berliner (1)
 • pianino biale sprzedam (1)
 • pianino biale sprzedam bialystok (1)
 • pianino białe cena (1)
 • fortepiany uzywane ceny (1)
 • pianino białe używane (1)
 • fortepiany sprzeda| (1)
 • fortepiany sprzedaz (1)
 • pianino C heindeinrih (1)
 • pianino cemna (1)
 • forum fortepiany (1)
 • pianino antyk skup częstochowa (1)
 • foryepiany 1840 wartosc kolekcjonerska (1)
 • pianina uzywane w lodzi (1)
 • Pianina Używane Warszawa skup (1)
 • pianina używane za 500zł kraków (1)
 • pianina wiedenskie producenci (1)
 • pianina zabytkowe z roku1826 cena (1)
 • pianina ze skandynawii (1)
 • pianinio zabytkowe (1)
 • pianink cY warto kupic za 500 zł (1)
 • gdzie mam sprzedac pianino (1)
 • pianino 1840 cena (1)
 • gdzie kupić używane pianino w radomiu (1)
 • pianino antyk kupie (1)