Pianino: akustyczne czy cyfrowe?

To pytanie obecnie jest jednym z najczęściej stawianych przez potencjalnych kupców.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy nabyć instrument muzyczny. Jeżeli jesteśmy twórczy, kreatywni, „nieskażeni klasycznym wykształceniem muzycznym”, poszukujący nieszablonowych rozwiązań, nietypowych zróżnicowanych brzmień – rzecz jasna, wybieramy „pianino” cyfrowe, prędzej określane mianem keyboardu, klawiszy, „kasia”, „klawinowy” itp.

Jeżeli wybieramy instrument dla dziecka, uczęszczającego do szkoły muzycznej, sprawa już tak zabawnie nie wygląda.

Nie chcę powiedzieć, że jednoznacznie obstaję przy pianinie tradycyjnym. Czasem mamy zbyt mało miejsca, zbyt mało ambicji i zbyt mało zaplanowanych środków na obsługę instrumentu akustycznego.

Ale jedno należy zastrzec już na samym początku:

szukając ekwiwalentu dla pianina tradycyjnego, należy zadbać o to, by „pianino” cyfrowe miało 88 klawiszy, ciężką (wyważoną) klawiaturę o standardowych wymiarach klawiszy oraz dwa tradycyjne dla fortepianów pedały. Tylko w tym przypadku możemy mówić o jakimkolwiek ekwiwalencie.

Jakie są plusy pianina cyfrowego wobec tradycyjnego?

1. Pianina cyfrowego nie trzeba stroić, ani regulować mu mechaniki.

2. Pianino cyfrowe posiada wyjście słuchawkowe – możemy grać na nim o dowolnej porze dnia i nocy, nikomu nie przeszkadzając.

3. Pianino cyfrowe jest lżejsze i bardziej mobilne od pianina tradycyjnego – łatwiejsze w transporcie, przestawieniu itd. Jest też mniejsze (przede wszystkim niższe), czyli zajmuje zasadniczo mniej miejsca.

I to wszystko, jeżeli chodzi o plusy. Minusy z kolei są takie:

1. Pianino cyfrowe ma określony termin eksploatacji. Więcej, niż 7-10 lat, ono nie „pociągnie”. Nigdy nie będzie „stuletnich pianin elektrycznych”, tymczasem gdy tak stare pianino akustyczne nie jest wcale rzadkością. Co więcej, producenci celowo zakładają limit czasowy w działania pewnych podzespołów, co sprawia, że remont cyfrowego pianina będzie nieopłacalny. Przecież płynność finansowa musi być, nieprawdaż? Tak więc z myślą o „dzieciach-wnukach” pianina cyfrowego kupić po prostu się nie da.

2. Dobrej klasy pianino cyfrowe (nowe, co jest w tym przypadku istotne) kosztować będzie więcej, niż kilku- lub kilkunastoletnie pianino akustyczne, które ostatecznie i tak posłuży nam dłużej, niż cyfrowe.

3. Jakbykolwiek nie była „ważona” klawiatura cyfrowego pianina, zawsze będzie miało miejsce wrażenie sztuczności gry na nim. Klawiatura tradycyjnego pianina jest „ważona” w sposób naturalny – podłączona jest do wieloskładnikowego mechanizmu, podzespoły którego mają swój naturalny ciężar. Czymkolwiek są „obciążacze” klawiatury cyfrowej, nigdy nie stworzą wrażenia naturalnie działającego mechanizmu – a to dlatego, iż powstanie dźwięku tak naprawdę nie zależy od naszego kontaktu z klawiszami.

4. Dźwięk pianina tradycyjnego powstaje w sposób naturalny, akustyczny, czyli poprzez kontakt młotka ze struną, wzmocniony przez dno rezonansowe i drewnianą obudowę. Grając na takim pianinie całą masą, zmuszamy do brzmienia całego jego ogromnego i ciężkiego korpusu. Wibracja strun powoduje fale powietrzno-dźwiękowe, odbierane przez ucho i mózg. Z kolei, ledwo mlaskając klawisze, jesteśmy w stanie panować nad najcichszym możliwym dźwiękiem, co zaowocuje niemal niewyczuwalnym dotykiem młotków do strun. Tymczasem „pianino” cyfrowe jedyne źródło dźwięku ma w swoich głośnikach, i grając fortissimo, nie powodujemy rezonansu całego korpusu (którego przecież brak!), lecz przesterowanie głośnika, czym możemy go nawet uszkodzić! Z kolei, precyzyjne pianissimo nawet na lepszych pianinach cyfrowych jest w istocie niemożliwe, o czym wie każdy, kto próbował je osiągnąć nie za pomocą zakręcenia regulatora głośności, a za pomocą palców. Dźwięki wychodzą nierówne, raz ich nie ma wcale, raz są zbyt głośne. Brakuje tych najdrobniejszych gradacji, bo po prostu nie zostały one zapisane w pamięci komputerowej takiego „pianina”.

5. W pianinach cyfrowych gałka sterująca siłą dźwięku pełni niedźwiedzią przysługę. Wyobraźmy sobie sytuację: siadamy przed prawdziwym fortepianem, który raz, że ma swoje wymiary, swoją własną przestrzeń i ciężar, swoją ukrytą głębię potencjału dźwiękowego (który dopiero trzeba z niego wydobyć), a dwa, że stoi w określonym pomieszczeniu, które trzeba dźwiękiem odpowiednio wypełnić, a które może być zarówno bardzo duże (sala koncertowa), jak i bardzo małe (pokój, audytorium itp.). Co musi zrobić pianista? Dostosować się do instrumentu i pomieszczenia, co wymaga od niego odpowiednich starań i umiejętności. W cyfrzaku mamy natomiast gałkę, a więc to pianino dostosowujemy do siebie. Pytanie: jak powinno być ustawione pokrętło głośności? Jakie jego położenie domyślnie odpowiada natężeniu dźwięku pianina czy fortepianu? Od razu podpowiadam: na takim samym ustawieniu głośności pianina cyfrowego samymi palcami nie da się osiągnąć jednocześnie dynamicznego fortissimo, jak i tajemniczego pianissimo. Cały czas musimy sterować – nie, nie umiejętnościami swoich palców – gałką głośności. To tak, jakbyśmy nie widzieli „kątem oka”, nie mieli pola widzenia rzędu 190°, lecz zaledwie 90°, inaczej mówiąc, widzieliśmy tylko to, co jest przed nami, zaś cała reszta by nam uciekała. Żeby zobaczyć to, co znajduje się bardziej po lewej czy po prawej, musielibyśmy każdorazowo kręcić głową – a w pianinie cyfrowym musimy każdorazowo kręcić gałką.
Powiedzmy, że gramy sobie – a mama z kuchni krzyczy nam coś w rodzaju „Graj ciszej, sąsiedzi śpią!”. W pianinie prawdziwym musielibyśmy opanować innego rodzaju dotyk palcowy (touché), operując tymi samymi klawiszami, tym samym mechanizmem, aby uzyskać inne gradacje dźwiękowe. W cyfrzaku – przekręcamy gałkę, czyli tak naprawdę nie uczymy się innego, bardziej skomplikowanego dotyku. Dalej gramy jak dotychczas, tracąc poczucie powiązania dotyku palcem klawisza z dźwiękiem, który dzięki temu się wydobywa (lub też nigdy tego poczucia nie mając!).
Innym razem chcemy np. wyżyć się, grając coś bardzo głośnego. I co? W pianinie cyfrowym, bijąc klawisze, usłyszymy tylko głuchy stukot plastiku / drewna / metalu o filcowe amortyzatory. Nawet się nie dowiemy, jaki efekt osiągnęlibyśmy, grając w ten sposób na fortepianie prawdziwym! Ale cóż, po to jest regulator głośności! W pianinie na prąd zawsze możemy dokręcić gałkę, powodując, że głośniki zachłysną się przesterowanym dźwiękiem. Będzie baaardzo głośno i dynamicznie… ale nie naszych palców będzie to zasługa.

6. Z powyższych wywodów wynika pewna bardzo istotna wada: pianino cyfrowe nie jest w stanie nauczyć grającego pracy nad barwą dźwięku, nad dotykiem, nad precyzyjnym kontaktem w zespole palec – klawisz – struna. Nie jest w stanie nauczyć precyzyjnej, wielobarwnej pedalizacji. Jeżeli ono się jeszcze nadaje na początkową znajomość z muzyką, i to całkiem nieźle, w przypadku ambitnego grania już zupełnie nie sprosta pokładanym w nim nadziejom. Paradoksalnie, w pełni ukształtowany pianista może sobie radzić z „pianinem” elektrycznym, gdyż wie, pamięta, jak się gra na instrumencie prawdziwym. Ale pokażcie mi choćby jednego dobrego pianistę, który zamiast fortepianu prawdziwego kupiłby „fortepian” cyfrowy! Więc, wracając do tematu, instrument elektroniczny zupełnie nie pasuje temu, kto już wyrósł z „zabaw w muzykę”, ale jeszcze nie osiągnął takiego pułapu, gdy „nie ma odwrotu” od raz otrzymanego doświadczenia.

7. Minus nieco próżny, lecz dla wielu ludzi istotny: wygląd. Otóż pianino cyfrowe doskonale pasuje do wystroju pracowni komputerowej lub biura, i wcale – do stylowego salonu. Nigdy nie będzie „pięknym mebelkiem”, jakim jest choćby kilkudziesięcioletnie pianino akustyczne.

8. Prąd kosztuje – być może relatywnie mniej, niż dwukrotne w skali roku strojenie pianina akustycznego – lecz nie można powiedzieć, że używanie elektronicznego pianina nic nas nie kosztuje. Tak samo, w przypadku wyłączenia prądu nie możemy usiąść i pomuzykować tak jak na pianinie tradycyjnym – nasz „instrument muzyczny” będzie tak samo martwy, jak i wszystkie sprzęty dookoła.

Oczywiście, wybór instrumentu jest kwestią indywidualną, i nie należy patrzeć tu na ilość punktów „za” i „przeciw” – jeden nie jest równy drugiemu. Należy po prostu rozważyć to, co czujemy, co serce i głowa nam podpowiada.

Koniecznie przeczytaj kolejny tekst o wyborze cyfrowego pianina!

Na koniec załączę piękną, acz pouczającą historię z pewnego rosyjskiego forum internetowego:

„Kupiliśmy synowi drogie cyfrowe pianino „Korg” na raty. Dwa lata trwała spłata, myśleliśmy, że chwyciliśmy los za ogon, jesteśmy najmądrzejsi, nie musimy płacić za strojenie, mamy w domu „czystą” Japonię i w ogóle etalon instrumentu. Oczywiście, kiedy wykładasz taką kwotę, oczekujesz wymiernej satysfakcji. Na szczęście, po czterech latach nauki syn czyni znaczne postępy w muzyce dzięki wspaniałemu pedagogowi i naszemu udziałowi w jego zajęciach. I raptem półtora roku temu profesorka, widząc sukcesy syna, napomknęła, że „wreszcie trzeba zamienić pianino cyfrowe na prawdziwe”! Gdyż cyfrowe – to wcale nie prawdziwy instrument muzyczny, a zaledwie jego surogat. Byliśmy w szoku… Mówi się trudno, trzeba odkładać pieniądze na jakieś solidne akustyczne pianino, niemieckie lub czeskie. I raptem tydzień temu nasz „Korg” się spalił. Pieniędzy odłożyć nie zdążyliśmy. Ćwiczyć na czymś trzeba – zbliżają się egzaminy. Dzwonimy do stroiciela fortepianów i pytamy: czy pan naprawia również pianina elektroniczne? A on nas pyta, jak długo będziemy jeszcze znęcać się nad synem! „Kupcie mu prawdziwy instrument!” Mówię mu, że nie mamy na niego pieniędzy, a on – „rozumu pan nie ma, a nie pieniędzy!” Dał nam namiary na pierwsze lepsze „Nocturno”, które kupiliśmy za 200 zł [w oryginale – 2000 rubli], za 200 załatwiliśmy transport, za kolejne 200 – strojenie. Słuchajcie Państwo, dopiero dzisiaj się dowiedziałem, jaki to odlot – prawdziwe, żywe pianino!!! Długo mógłbym opisywać wszystkie odczucia, te wszystkie odcienie brzmienia, wibracje dźwięku, estetykę wyglądu. Przepraszam za porównanie, ale to tak samo jak gdyby przez całe życie współżyć z gumową „kobietą” i raptem poznać kobietę prawdziwą!”

🙂

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pianino akustyczne (54)
 • jakie pianino cyfrowe (42)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe (37)
 • ranking pianin cyfrowych (36)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne (34)
 • pianina cyfrowe ranking (25)
 • ile klawiszy ma pianino (25)
 • pianino elektroniczne (19)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki (18)
 • jakie pianino cyfrowe kupić (18)
 • pianino cyfrowe forum (17)
 • pianino dla dziecka (15)
 • pianino cyfrowe a akustyczne (15)
 • pianino cyfrowe opinie (15)
 • pianino cyfrowe ranking (15)
 • jakie pianino do nauki (14)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne (13)
 • najlepsze pianino cyfrowe (12)
 • pianino cyfrowe czy klasyczne (12)
 • wymiary pianina (12)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe (11)
 • pianino elektryczne czy klasyczne (11)
 • pianino akustyczne a cyfrowe (11)
 • jakie pianino dla dziecka do nauki (11)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe (10)
 • pianino elektryczne (10)
 • pianino a pianino cyfrowe (9)
 • pianino cyfrowe dla dziecka (9)
 • pianino klawinowe (8)
 • jakie pianino kupić dla dziecka (8)
 • jakie pianino elektryczne kupić (8)
 • pianino czy pianino cyfrowe (8)
 • ile klawiszy ma klasyczne pianino (8)
 • pianino cyfrowe a klasyczne (8)
 • pianino cyfrowe na raty (8)
 • pianino do nauki (8)
 • jakie pianino dla dziecka (8)
 • pianino cyfrowe (7)
 • ile klawiszy ma fortepian (7)
 • pianina akustyczne (7)
 • jakie pianino elektryczne (7)
 • pianino elektryczne opinie (7)
 • pianino cyfrowe do nauki (7)
 • fortepian cyfrowy (7)
 • jakie pianino kupić do nauki (7)
 • pianino cyfrowe jakie kupić (7)
 • pianina akustyczne czy cyfrowe (6)
 • pianino cyfrowe na początek (6)
 • wymiary klawiszy pianina (6)
 • czy pianino cyfrowe trzeba stroic (6)
 • nowoczesne pianino (6)
 • najlepsze pianina cyfrowe (6)
 • ranking pianina cyfrowe (5)
 • pianina akustyczne używane (5)
 • ile kosztuje pianino elektryczne (5)
 • pianino elektroniczne wyważoną klawiaturą (5)
 • pianina cyfrowe forum (5)
 • ktore pianino cyfrowe (5)
 • ile oktaw ma pianino (5)
 • pianino cyfrowe jakie (5)
 • jakie pianino cyfrowe dla dziecka (5)
 • pianino cyfrowe używane (5)
 • jakie pianino do nauki dla dziecka (4)
 • dobre pianino cyfrowe (4)
 • różnice między pianinem cyfrowym a akustycznym (4)
 • dobre pianino elektryczne (4)
 • pianino elektroniczne dla dzieci (4)
 • pianino do nauki dla dziecka (4)
 • używane pianino cyfrowe (4)
 • tanie pianino cyfrowe (4)
 • pianino elektryczne czy tradycyjne (4)
 • pianino elektryczne dla dziecka (4)
 • ile klawiszy ma standardowa klawiatura fortepianu (4)
 • czy warto kupić pianino cyfrowe (4)
 • co lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (4)
 • wymiary pianina cyfrowego (4)
 • pianina akustyczne opinie (4)
 • pianino po nauce syna (4)
 • pianina cyfrowe opinie (4)
 • pianino ile ma klawiszy (4)
 • fortepian elektryczny (3)
 • jakie pianino na początek (3)
 • pianino jakie wybrac (3)
 • fortepian cyfrowy opinie (3)
 • jakie pianino do szkoły muzycznej (3)
 • pianino cyfrowe vs fortepian cyfrowy (3)
 • standardowe wymiary pianina (3)
 • Pianino elektryczne ile kosztuje (3)
 • fortepian elektryczny cena (3)
 • pianino elektryczne jakie wybrać (3)
 • jakie pianino jest dobre (3)
 • elektroniczne pianino jakie (3)
 • pianino cyfrowe wymiary (3)
 • pianino elektroniczne do nauki (3)
 • jakie kupić pianino cyfrowe (3)
 • pianino elektroniczne czy akustyczne (3)
 • pianino elektroniczne opinie (3)
 • pianino elektroniczne cena (3)
 • naprawa pianina cyfrowego (3)
 • pianina fortepiany do nauki dla dziecka (3)
 • pianina elektryczne opinie (3)
 • pianino tradycyjne czy elektroniczne (3)
 • malo miejsca na pianino co wybrac ? (3)
 • pianino kontra samochód (3)
 • jakie wymiary ma fortepian (3)
 • pianino cyfrowe dżwiek (3)
 • pianina cyfrowe jakie wybrać (3)
 • pianina cyfrowe (3)
 • pianino na prąd (3)
 • ile klawiszy ma pianino cyfrowe (3)
 • kupno pianina elektronicznego a tradycyjnego (3)
 • jakie pianino cyfrowe czy akustyczne (2)
 • pianino elekktryczne (2)
 • jak podłączyć głosnik z elektrycznym pianinem (2)
 • jake pianino akustyczne kupic (2)
 • pianino cyfrowe wyglad jak akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe wady (2)
 • pianino cyfrowe vs akustyczne (2)
 • jakie kupić pianino do nauki (2)
 • fortepian cyfrowy forum (2)
 • pianino dla dziecka do szkoły muzycznej ars (2)
 • jaki dzwięk to piano\ (2)
 • jaki dzwiek ma pianino (2)
 • pianino do nauki forum (2)
 • jak kupić pianino cyfrowe (2)
 • pianina cyfrowe dla dzieci (2)
 • pianina które lepsze cyfrowe czy elektryczne (2)
 • pianina tradycyjne (2)
 • naprawa pianin cyfrowych kielce (2)
 • pianino a elektryczne pianino (2)
 • najlepsze pianino do nauki (2)
 • pianino akusrtyczne wybor (2)
 • pianino akustyczne a elektryczne (2)
 • pianino akustyczne czy elektryczne (2)
 • najlepsze dźwięki w pianinie cyfrowym (2)
 • pianina klawinowe (2)
 • pianina elektryczne używane (2)
 • pianina elektryczne nowe ceny (2)
 • pianina cyfrowe a klasyczne (2)
 • pianina akustyczne wroclaw (2)
 • pianina cyfrowe używane (2)
 • pianin cyfrowe opinie (2)
 • pianina dla dzieci (2)
 • panino cofrowe a akustyczne (2)
 • opienie jakie pianino dla dziecka (2)
 • pianina elektryczne czy akustyczne (2)
 • pianina elektryczne czy prawdziwe (2)
 • pianino akustyczne nowe (2)
 • pianino akustyczne używane (2)
 • pianino cyfrowe keyboard a pianino tradycyjne (2)
 • pianino cyfrowe kontra akustyczne (2)
 • jakie pianino elektroniczne (2)
 • kupno pianina cyfrowego (2)
 • jakie pianino do nauki gry dla dziecka (2)
 • pianino cyfrowe o klawiszach pianina klasycznego (2)
 • pianino cyfrowe porównanie (2)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka (2)
 • jakie pianino cyfrowe do szkoły muzycznej (2)
 • wady pianin cyfrowych (2)
 • wymiary pianina klasycznego (2)
 • Pianina elektryczne (2)
 • mechanika pianin cyfrowych (2)
 • małe prawdziwe pianino dla dzicka (2)
 • małe pianino (2)
 • pianino cyfrowe a pianino tradycyjne (2)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum (2)
 • które pianino lepsze (2)
 • pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (2)
 • pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • klawiatura ważona co to oznacza (2)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (2)
 • czy pianino elektryczne trzeba stroić (2)
 • pianino klasyczne czy elektryczne (2)
 • pianino elektryczne czy akustyczne (2)
 • pianino elektryczne uzywane (2)
 • dobre pianino elektryczne jaka firma (2)
 • pianino tradycyjne (2)
 • ranking pianino cyfrowe (2)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe do nauki gry w szkole muzycznej (2)
 • pianino na początek (2)
 • co to jest pianino akustyczne (2)
 • ile klawiszy ma cyfrowe pianino (2)
 • uzywane pianino akustyczne jakie wybrac (2)
 • pianino kontra samochó (2)
 • gry elektrycznym pianinie (2)
 • cyfrowe pianino (2)
 • pianino klawinowe cena (2)
 • v piano stuk klawiszy opinie forum (2)
 • forum najlepsze pianino cyfrowe do domu (2)
 • elektroniczne pianino (2)
 • elektroniczne pianino ranking (2)
 • czy kupowac uzywane pianino (2)
 • pianino tradycyjne rozmiar (2)
 • ile kosztuje dobre pianino cyfrowe (2)
 • fortepian elektroniczny allegro (2)
 • ranking pianin elektronicznych (2)
 • budowa klawisz (2)
 • pianino ranking (2)
 • pianino prad (2)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe? (2)
 • ile kosztuje pianino do nauki (2)
 • pianino elektroniczne używane (2)
 • fortepian elektroniczny opinie (2)
 • chcę ku pić dobre pianino cyfrowe (2)
 • pianino elektroniczne dla dziecka (2)
 • uzywane pianina akustyczne (2)
 • fortepian elektryczny ile kosztuje (2)
 • pianino najtaniej (2)
 • czy są fortepiany o mniejszych klawiszach? (2)
 • tanie dobre pianino cyfrowe forum (2)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe (2)
 • fortepiany akustyczne używane (2)
 • pianino ile oktaw (2)
 • pianino akustyczne allegro (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowego (1)
 • polecane pianino dla poczatkujacych (1)
 • po ile fortepian dla dzieci (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe? (1)
 • pianino akustyczne czy (1)
 • pianino akustyczne cena nowe (1)
 • polecane pianino cufrowe (1)
 • poanino cyfrowe vs pianino akustyczne (1)
 • pinino cyfrowe czy akustczne (1)
 • piano cyfrowe zy elktryczne (1)
 • pianino cyfroee czy akustyczne (1)
 • pianino tradycyjne mał (1)
 • pianino cyfrowe - jakie najlepsze? (1)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe? (1)
 • pianino cyfrowe a klasyczne forum (1)
 • pianino cyfrowe a pianino (1)
 • pianino cyfrowe a pianino akustyczne (1)
 • pianino tradycyjne a cyfrowe (1)
 • pianino cyfrowe a tradycyjne (1)
 • pianino cyfrowe akustyczne (1)
 • pianino klasyczne jakie (1)
 • pianino ctfrowe trzeba stroić (1)
 • pianino używane akustyczne cena (1)
 • Pianino akustyczne do 2000 (1)
 • pianino akustyczne forum (1)
 • pianino akustyczne klawisze (1)
 • pianiono cyfrowe jakie (1)
 • pianino akustyczne tradycyjne (1)
 • pianino z ważoną klawiaturą czy tradycyjne forum (1)
 • Pianino Akustyczne vs Fortepian Klasyczny Opinia (1)
 • pianino akustyczne wymiary (1)
 • pianino akustyczne wyważone (1)
 • piano -mloteczkowe czy elektroniczne (1)
 • polski ranking pianin cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe apianino akustyczne (1)
 • rónice w dźwięku instrumentów elektronicznym a tradycyjnym (1)
 • pianina cyfrowe vs fortepian cyfrowy (1)
 • pianina cyfrowe zestawienie (1)
 • pianina cyfrowych (1)
 • ranking pianin elektrycznych (1)
 • pianina elektroniczne a pianina (1)
 • pianina elektroniczne jakie najlepsze (1)
 • pianina elektroniczne opinie (1)
 • pianina elektroniczne ranking (1)
 • pianino a pianino cyfrowe róznice (1)
 • ranking pianin dla dzieci (1)
 • rozmiar klawiszy w elektrycznym (1)
 • różnica między keyboardem a pianinem cyfrowym (1)
 • pianina cyfrowe jakie kupić (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe rzeszów (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe raty (1)
 • pianina cyfrowe na raty (1)
 • pianina cyfrowe nieakustyczne (1)
 • sprzedam na raty pianino (1)
 • pianina cyfrowe nowe (1)
 • pianina cyfrowe opinia (1)
 • roznica pomiedzy fortepianem cyfrowym a tradycyjnym (1)
 • pianina cyfrowe podłaczone do prądu (1)
 • roznica miedzy piano a organ (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2013 (1)
 • pianina elektryczne dobre? (1)
 • pianinio cyfrowe dla dziecka (1)
 • pianinko cyfrowe dziecka (1)
 • pianinko dla dzieci na prąd (1)
 • pianinko do nauki dla 6 mie dziecka (1)
 • pianinń ile ma klawiszy? (1)
 • róznica pomiędzy paninem cyfrowym a klasycznym (1)
 • pianino 7 oktaw ars polonica (1)
 • porównanie marek pianin elektrycznych (1)
 • pianino a fortepian liczba klawiszy (1)
 • porównanie brzmienia pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • pianino a pianino cyfrowe w edukacji muzycznej (1)
 • pianina z wyważoną klawiaturą (1)
 • porównanie pianin cyfrowych (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2012 (1)
 • ranking pianic cyfrowych (1)
 • ranking najlepszych pianin cyfrowych (1)
 • ranking fortepianów cyfrowych (1)
 • pianina elektryczne używane opinie (1)
 • pianina elektryczne-które najlepsze do nauki gry dla dzieci? (1)
 • pianina klasyczne wymiary standardowe (1)
 • prawdziwei pianino dla dzieci (1)
 • porównanie pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • pianina z dobrymi głośnikami (1)
 • porównanie pianin cyfrowych forum (1)
 • polskie pianino akustyczne cena (1)
 • pianino tanie lublin (1)
 • pianino cyfrowe rozmiar klawiszy (1)
 • pianino elektryczne dobre do nauki (1)
 • pianino elektryczne dla początkujących (1)
 • pianino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pianino cyfrowe wady i zalety (1)
 • pianino cyfrowe ważone (1)
 • pianino elektryczne dla dzieci (1)
 • pianino elektryczne czy dobre zamiast pianina do szkoły muzycznejj (1)
 • pianino cyfrowe z ważoną klawiaturą do nauki (1)
 • pianino elektryczne cyfrowe (1)
 • pianino cyfrowe z wywazonym klawiszem (1)
 • pianino cyfrowe vs akustyczna (1)
 • pianino elektryczne jakie kupić (1)
 • pianino cyfrowe vs (1)
 • pianino elektryczne rzeszów (1)
 • pianino elektryczne raty (1)
 • pianino cyfrowe strojenie (1)
 • pianino elektryczne najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe szkoła muzyczna (1)
 • pianino elektryczne na początek (1)
 • pianino cyfrowe tanio (1)
 • pianino cyfrowe tanio polska (1)
 • pianino elektryczne na jeden dzien (1)
 • pianino cyfrowe uzywane cena (1)
 • pianino elektryczne budowa (1)
 • pianino czy pianino elektroniczne (1)
 • pianino do nauki elektryczne czy akustyczne (1)
 • pianino elektronizcne (1)
 • pianino elektroniczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino do nauki gry dla dzieci (1)
 • pianino elektroniczne wymiary (1)
 • pianino elektroniczne wady (1)
 • pianino elektroniczne czy aktustyczne (1)
 • pianino elektroniczne na poczatek (1)
 • pianino elektroniczne czy klasyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy ttadycyjne (1)
 • pianino elektrycxne czy klasyczne (1)
 • pianino do nauki cyfrowe czy akustyczne (1)
 • pianino elektryczne a fortepian elektryczny (1)
 • pianino czy pianino elektryczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne co lepsze (1)
 • pianino czy pianio cyfrowe (1)
 • pianino dla amatora (1)
 • pianino dla dzieci (1)
 • pianino dla dziecka cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • pianino elektryczne a tradycyjne (1)
 • pianino dla dziecka do szkoły myzucznej (1)
 • pianino dla dziecka w szkole muzycznej forum (1)
 • pianino do 2000 (1)
 • pianino elektroniczne czy tradycyjne (1)
 • pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino seiler a pianino cyfrowe (1)
 • pianino cyfrowe dla początkującego (1)
 • pianino cyfrowe dla poczuntkującego dziecka (1)
 • pianino na raty (1)
 • pianino cyfrowe do nauki jaki model (1)
 • pianino ma klawiszy (1)
 • pianino cyfrowe do nauki ktore lepsze? (1)
 • pianino cyfrowe do nauki szkola muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe do nauki w szkole (1)
 • pianino kustyczne małe wymiary (1)
 • pianino korg opinie (1)
 • pianino cyfrowe dla dziecka opini* (1)
 • pianino na raty krakow (1)
 • pianino cyfrowe dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe brak dzwieku (1)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum opinie (1)
 • pianino cyfrowe czy elektryczne (1)
 • pianino nowoczesne zabiera malo miejsca (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino akustyczne (1)
 • pianino nierowne brzmienie (1)
 • pianino nauka dukla podkarpacie (1)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne do nauki (1)
 • pianino cyfrowe czy warto (1)
 • pianino cyfrowe głośne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe i klasyczne porownanie (1)
 • pianino klasyczne a klawinowe (1)
 • pianino kalwinowe (1)
 • pianino gram rok i nie robie postepow (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze dla pianistów (1)
 • pianino elektryczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektryczne wymiary (1)
 • pianino elektryczne vs normalne (1)
 • pianino cyfrowe porównanie 2012 (1)
 • pianino cyfrowe poznaj budowę (1)
 • pianino cyfrowe mniejsze klawisze (1)
 • pianino w normalnej cenie (1)
 • pianino elektryczne a ciezkosc klawiszy (1)
 • pianino cyfrowe ile kosztuje (1)
 • pianino cyfrowe ile lat (1)
 • pianino klawinowe a keyboard (1)
 • zamiast pianina (1)
 • PIANINO KLAWIATURA CIĘZKO CHODZI (1)
 • pianino cyfrowe jakiej firmy kupic (1)
 • pianino klasyczne czy elektroniczne (1)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe ? (1)
 • pianino klasyczne akustyczne do nauki (1)
 • pianino cyfrowe klawiatura ważona (1)
 • pianino elektryczne strojenie (1)
 • pianina cyfrowe i akustyczne które wybrać (1)
 • fortepian cyfrowy cena (1)
 • historia pianin cyfrowych (1)
 • ile czarnych klawiszy ma fortepian (1)
 • ile jest najwięcej oktaw pianino cyfrowe (1)
 • ile jestr klawiszy w pianinie (1)
 • ile klawiszy ma klasyczny kejboard (1)
 • Ile Klawiszy MA Klawiatura (1)
 • ile klawiszy ma pianinio? (1)
 • ile klawiszy ma pianino a ile organy (1)
 • ile klawiszy ma standardowe nowoczesne pianino (1)
 • ile kostuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje dobre cyfrowe pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino elektryczne (1)
 • ile kosztuje elektroniczne pianino (1)
 • ile kosztuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje keyboard standardowy (1)
 • głośność pianina (1)
 • głosne klawisze w pianinie cyfrowym (1)
 • gniazdo słuchawkowe w pianinie - budowa (1)
 • fortepian cyfrowy dobre a tanie (1)
 • fortepian cyfrowy tani i dobry (1)
 • fortepian cyfrowy zamiast strun (1)
 • fortepian digitalne (1)
 • fortepian dla dziecka (1)
 • fortepian do nauki dla dzieci uzywany allegro (1)
 • fortepian elektronoiczny tradycyjny (1)
 • fortepian elektryczny wymiary (1)
 • fortepian parapet (1)
 • fortepiany akustyczne czy cyfrowe (1)
 • fortepiany akustyczne używane sprzedaż (1)
 • fortepiany cyfrowe opinie (1)
 • fortepiany elektryczne (1)
 • fortepiany nowoczesne (1)
 • forum pianina cyfrowe (1)
 • forum pianino klasyczne czy cyfowe (1)
 • ile kosztuje klasyczny fortepian (1)
 • ile kosztuje naprawa pianina cyfrowego (1)
 • jaki dzwięk ma elektryczne pianino (1)
 • jaki fortepian cyfrowy (1)
 • jaki fortepian elektryczny (1)
 • jaki instrument dla dziecka pianino (1)
 • jaki instrument kupic do nauki gry na fortepinie jak jest malo miejsca w domu (1)
 • jaki keyboard zamist pianian (1)
 • jaki pianino cufrowe (1)
 • Jakie cyfrowe pianino wybrać? (1)
 • jakie dobre pianino cyfrowe (1)
 • jakie elektoriniczne pianino najlepsze zamiast normalnego (1)
 • jakie elektroniczne pianino (1)
 • jakie funkcje ma pianino elektryczne (1)
 • jakie jest dobre p8anino cyfrowe (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki na gry dla dzieci (1)
 • jakie klawisze dla dziecka (1)
 • jaka jest roznica między keyboardem a pianinem elektrycznym (1)
 • jaka jest najlepsza firma pianin cyfrowych (1)
 • jak wybrac pianinodo nauki (1)
 • ile kosztuje pianina (1)
 • ile kosztuje pianino aukustyczne (1)
 • ile kosztuje pianio cyfrowe (1)
 • ile kosztuje prawdziwe pianino (1)
 • ile kosztuje puanino cyfrowe (1)
 • ile ma klawiszy czarnych pianino (1)
 • ile oktaw ma fortepian (1)
 • ile pianino ma klawiszy (1)
 • ile prądu pianino (1)
 • ilość klawiszy fortepian pianino (1)
 • ilosc klawiszy w pianinie (1)
 • instrumenty muzyczne zamiast pianina (1)
 • jak kupowac keyboard (1)
 • jak podłączyć pianino do glosników (1)
 • jak powstaje dzwiek w pianinie cyfrowym (1)
 • jak wybrać pianino cyfrowe (1)
 • jakie klawisze ma fortepian (1)
 • akustyczne pianino czeskie (1)
 • cyfrowe pianina opinie (1)
 • cyfrowe pianino czy forum klasyczne (1)
 • cyfrowe pianino ranking (1)
 • cyfrowy fortepian tanio (1)
 • czy do szkoły muzycznej musi być pianino akustyczne (1)
 • czy fortepian jest na prąd (1)
 • Czy klawiatura w pianinie elektronicznym może się rozważyć (1)
 • czy kupiliscie dziecku pianino (1)
 • czy kupowac pianino cyfrowe (1)
 • czy lepsze jest pianino akustyczne czy elektroniczne (1)
 • czy lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • czy mozna zastąpić fortepian pianinem elektronicznym? (1)
 • czy organy to to smamo jak pianino (1)
 • czy pianino akustyczne jest prawdziwym instrumentem (1)
 • czy pianino cyfrowe dobre jest dla nauki (1)
 • czy pianino cyfrowe jest dobre do nauki gry (1)
 • cyfrowe pianina na raty (1)
 • cyfrowe pianina klasyczne opinie (1)
 • Cyfrowe czy akustyczne (1)
 • allegro gumowe pianino (1)
 • ars polonica najlepsze pianina (1)
 • ars polonica pianina cyfrowe (1)
 • co do nauki zamiast pianina w domu (1)
 • co kupic pianino czy pianino elektryczne (1)
 • co kupic zamiast pianina (1)
 • co lepsze do gry na pianinie (1)
 • co lepsze do nauki pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianiono elektryczne (1)
 • co lepsze pianino elektryczne czy klasyczne? (1)
 • co lepsze pianino zwykłe czy elektroniczne (1)
 • co sadza pianisci o pianinach elektornicznych (1)
 • co tansze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co to jest pianino cyfrowe (1)
 • cyfrowe a normalne pianiino roNoce (1)
 • czy pianino cyfrowe jest gorsze (1)
 • czy pianino cyfrowe trzeba (1)
 • dobre pianino rzeszow (1)
 • dźwięk fortepianu cyfrowego (1)
 • dzwiek klawiszy pianina cyfrowego (1)
 • eksploatacja pianina (1)
 • elektronicze pianino jakiw wybrac (1)
 • elektroniczne pianina czy dobre sa do nauki (1)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (bez kupna) (1)
 • elektroniczne pianino dla dziecka (1)
 • elektroniczne pianino do nauki 8 oktaw (1)
 • elektroniczne pianino lublin (1)
 • elektroniczne pianino online allegro (1)
 • elektroniczne pianio czy klasyczne (1)
 • elektroniczny fortepian forum (1)
 • elektryczny fortepian dla dzieci (1)
 • fajne ciezkie klawisze pianino forum (1)
 • fale drgania strun fortepianu (1)
 • dobre pianino cyfrowe opinie (1)
 • dobre pianino cufrowe jak prawdziwe (1)
 • dobre pianina cyfrowe (1)
 • czy pianino cyfrowe wymaga strojenia (1)
 • czy pianino elektroniczne zastapi tradycyjne (1)
 • czy pianino elektyczne glosno chodzi (1)
 • czy pianino po każdym transporcie trzeba stroić?\ (1)
 • Czy święty mikołaj przynosi prawdziwe elektryczne pianino (1)
 • czy warto grać na pianinie cyfrowym (1)
 • czy warto kupwać pianino cyfrow forum (1)
 • czy wtoruniu naprawiają organy elektroniczne (1)
 • czym różni się pianino cyfrowe a akustyczne (1)
 • czym rózni się pianino klawinowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego? (1)
 • czym sie rozni synteza (1)
 • digitalne pianina muzyka klasyczna (1)
 • dlaczego pienino akustyczne brzęczy (1)
 • do czego służą pedały w pianinie cyfrowym (1)
 • dobre pianina akustyczne (1)
 • fortepian akustyczny to (1)
 • jakie kupić klawisze (1)
 • lepsze pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • najlepsze marki saxsofon do nauki gry (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe opinie (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe ranking (1)
 • najlepsze pianina do nauki (1)
 • najlepsze pianina elektryczne (1)
 • najlepsze pianinko dla dzieci (1)
 • najlepsze pianino akustyczne dla początkujących (1)
 • Najlepsze pianino cyfrowe ? (1)
 • najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • najlepsze pianino do nauki dziecka (1)
 • najlepsze pianino dom (1)
 • najlepsze pianino dźwięk (1)
 • najlepsze pianino elektroniczne (1)
 • najlepsze pianino elektryczne opinie (1)
 • najlepszy producent pianin cyfrowych (1)
 • najlepszy utwór na piano elektroniczne (1)
 • najlepsze fortepiany cyfrowe (1)
 • najlepsze elektroniczne pianina (1)
 • najlepsze cyfrowe pianina (1)
 • lepsze pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • ludzkie pianino elektryczne (1)
 • male panino pod komputer (1)
 • marki pianin elektryczney (1)
 • małe organki yamaha (1)
 • małe pianino cyfrowe forum (1)
 • małe pianino wymiaty (1)
 • mechanizm wychwytu a wymyku jaka roznica pianino cyfrowe co to jest (1)
 • mobilne pianino (1)
 • muzyka cyfrowa vs akustyczna (1)
 • na co patrzec przy wyborze pianina (1)
 • na początek pianino czy fortepian (1)
 • nadmiernie brzmiacy klawisz w pianinie akustycznym (1)
 • naepsze pianina cyfrowe (1)
 • najleprze pianino cyfrowe (1)
 • najlepsza marka pianin cyfrowych (1)
 • najtańsze elektryczne pianino (1)
 • najtańsze pianina cyfrowe na raty (1)
 • opłaca się kupić pianino elektryczne (1)
 • organy cyfrowe allegro (1)
 • panino akustyczne (1)
 • panino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • parapet pianino (1)
 • pedały w pianinie akustycznym (1)
 • pianin cyfrowe na początek (1)
 • pianina akustyczne brzmienie (1)
 • pianina akustyczne czy elektroniczne (1)
 • pianina akustyczne Kraków (1)
 • pianina akustyczne raty (1)
 • pianina akustyczne używane Wrocław (1)
 • pianina akustycznre (1)
 • pianina cyfrowe - naprawa Rybnik (1)
 • pianina cyfrowe a akustyczne (1)
 • pianina cyfrowe a klasyczne] (1)
 • opinie o pianinie elektronicznym (1)
 • oianino a pianino cyfrowe (1)
 • odkupie pianino elektroniczne (1)
 • najtańsze pianino cyfrowe (1)
 • najtańsze pianino z ważónymi klawiszami (1)
 • naprawa klawiatury w pianinie cyfrowym (1)
 • naprawapianin elektronicznych wroclaw (1)
 • nauka gry na fortepianie a pianino cyfrowe (1)
 • nauka gry na pianinie czy warto kupic cyfrowe (1)
 • nauka gry na pianinie tradycyjnym czy cyfrowym (1)
 • niedrogie pianino dla dzieci (1)
 • Njtansze pianino cyfrowe Korga dla dziecka (1)
 • normalne pianino ile klawiszy (1)
 • nowe dobre pianina cyfrowe (1)
 • nowe pianina akustyczne ceny (1)
 • nowe pianina elektryczne (1)
 • nowoczesne pianina cyfrowe (1)
 • nsjlepsze pianino dla dziecka (1)
 • od czego zalezy dzwiek pianina (1)
 • pianina cyfrowe czy normalne (1)
 • jakie kupic pianino akustyczne do nauki gry (1)
 • jakie pianino cyfrowe na początek (1)
 • jakie pianino cyfrowe warto kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino dla 12 latka (1)
 • jakie pianino dla dziecka w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino dla poczatkujacego (1)
 • jakie pianino do 2000 (1)
 • jakie pianino do gry dla dziecka (1)
 • jakie pianino do nauki gry (1)
 • jakie pianino do nauki w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino elektroniczne jest najlepsze opinie (1)
 • jakie pianino elektryczn (1)
 • jakie pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • jakie pianino elektryczne zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino kupić do nauki dziecku (1)
 • jakie pianino najlepsze forum (1)
 • Jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? (1)
 • jakie pianino cyfrowe forum (1)
 • jakie kupić pianino cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • jakie kupić pianino elektryczne (1)
 • jakie najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • jakie najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie nakpeiej kuic pianino cyfrowe (1)
 • jakie organy kupić do nauki gry na pianinie (1)
 • jakie organy zamiast pianina (1)
 • jakie pianino akustyczne (1)
 • jakie pianino akustyczne do grania (1)
 • jakie pianino akustyczne kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe 5k (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy klasyczne do nauki (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoly muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe do 2000 (1)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki dla dziecka (1)
 • jakie pianino w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino wybrać akustyczne czy elektroniczne (1)
 • ktore dobre pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • ktore lepsze pianino elektryczne czy (1)
 • które pianina cyfrowe są najlpsze (1)
 • które pianino cyfrowe czy nie (1)
 • które pianino jest najlepsze (1)
 • które pianino lepsze elektroniczne czy cyfrowe (1)
 • ktore pianino najlepsze (1)
 • kupić pianino elektroniczne (1)
 • kupic pianino tradycyjne czy elktronicznie (1)
 • kupic piano akustyczne (1)
 • kupie elektroniczne pianino (1)
 • kupię pianino na raty (1)
 • kupię używane pianino cyfrowe (1)
 • kupno starego pianina akustycznego (1)
 • lawy do pianin cyfrowych regulowane (1)
 • lepiej kupic pianino cyfrowe czy (1)
 • kto naprawia fortepiany (1)
 • korg kross wady (1)
 • korg kross recenzja (1)
 • jakie pianino wybrać na początek nauki (1)
 • jakie pianio cyfrowe (1)
 • jakie pianiono lepsze klasyczne czy elektryczne (1)
 • jakie piano elektroniczne kupic (1)
 • jakie sa wymiary pianina? mam malo miejsca (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe do nauki gry (1)
 • JakiekupićorganyElektroniczne (1)
 • kazdy klawisz pianina cyfrowego (1)
 • keyboard ważonych klawiszy (1)
 • kiedy najlepiej kupic pianino cyfrowe (1)
 • klawiatura fortepianu kontra (1)
 • klawiatura ważona czy pianino cyfrowe (1)
 • klawinowa elektryczna (1)
 • Klawinowy fortepian (1)
 • korg kross 88 czy ma wyważone klawisze (1)