Pianino: akustyczne czy cyfrowe?

To pytanie obecnie jest jednym z najczęściej stawianych przez potencjalnych kupców.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy nabyć instrument muzyczny. Jeżeli jesteśmy twórczy, kreatywni, „nieskażeni klasycznym wykształceniem muzycznym”, poszukujący nieszablonowych rozwiązań, nietypowych zróżnicowanych brzmień – rzecz jasna, wybieramy „pianino” cyfrowe, prędzej określane mianem keyboardu, klawiszy, „kasia”, „klawinowy” itp.

Jeżeli wybieramy instrument dla dziecka, uczęszczającego do szkoły muzycznej, sprawa już tak zabawnie nie wygląda.

Nie chcę powiedzieć, że jednoznacznie obstaję przy pianinie tradycyjnym. Czasem mamy zbyt mało miejsca, zbyt mało ambicji i zbyt mało zaplanowanych środków na obsługę instrumentu akustycznego.

Ale jedno należy zastrzec już na samym początku:

szukając ekwiwalentu dla pianina tradycyjnego, należy zadbać o to, by „pianino” cyfrowe miało 88 klawiszy, ciężką (wyważoną) klawiaturę o standardowych wymiarach klawiszy oraz dwa tradycyjne dla fortepianów pedały. Tylko w tym przypadku możemy mówić o jakimkolwiek ekwiwalencie.

Jakie są plusy pianina cyfrowego wobec tradycyjnego?

1. Pianina cyfrowego nie trzeba stroić, ani regulować mu mechaniki.

2. Pianino cyfrowe posiada wyjście słuchawkowe – możemy grać na nim o dowolnej porze dnia i nocy, nikomu nie przeszkadzając.

3. Pianino cyfrowe jest lżejsze i bardziej mobilne od pianina tradycyjnego – łatwiejsze w transporcie, przestawieniu itd. Jest też mniejsze (przede wszystkim niższe), czyli zajmuje zasadniczo mniej miejsca.

I to wszystko, jeżeli chodzi o plusy. Minusy z kolei są takie:

1. Pianino cyfrowe ma określony termin eksploatacji. Więcej, niż 7-10 lat, ono nie „pociągnie”. Nigdy nie będzie „stuletnich pianin elektrycznych”, tymczasem gdy tak stare pianino akustyczne nie jest wcale rzadkością. Co więcej, producenci celowo zakładają limit czasowy w działania pewnych podzespołów, co sprawia, że remont cyfrowego pianina będzie nieopłacalny. Przecież płynność finansowa musi być, nieprawdaż? Tak więc z myślą o „dzieciach-wnukach” pianina cyfrowego kupić po prostu się nie da.

2. Dobrej klasy pianino cyfrowe (nowe, co jest w tym przypadku istotne) kosztować będzie więcej, niż kilku- lub kilkunastoletnie pianino akustyczne, które ostatecznie i tak posłuży nam dłużej, niż cyfrowe.

3. Jakbykolwiek nie była „ważona” klawiatura cyfrowego pianina, zawsze będzie miało miejsce wrażenie sztuczności gry na nim. Klawiatura tradycyjnego pianina jest „ważona” w sposób naturalny – podłączona jest do wieloskładnikowego mechanizmu, podzespoły którego mają swój naturalny ciężar. Czymkolwiek są „obciążacze” klawiatury cyfrowej, nigdy nie stworzą wrażenia naturalnie działającego mechanizmu – a to dlatego, iż powstanie dźwięku tak naprawdę nie zależy od naszego kontaktu z klawiszami.

4. Dźwięk pianina tradycyjnego powstaje w sposób naturalny, akustyczny, czyli poprzez kontakt młotka ze struną, wzmocniony przez dno rezonansowe i drewnianą obudowę. Grając na takim pianinie całą masą, zmuszamy do brzmienia całego jego ogromnego i ciężkiego korpusu. Wibracja strun powoduje fale powietrzno-dźwiękowe, odbierane przez ucho i mózg. Z kolei, ledwo mlaskając klawisze, jesteśmy w stanie panować nad najcichszym możliwym dźwiękiem, co zaowocuje niemal niewyczuwalnym dotykiem młotków do strun. Tymczasem „pianino” cyfrowe jedyne źródło dźwięku ma w swoich głośnikach, i grając fortissimo, nie powodujemy rezonansu całego korpusu (którego przecież brak!), lecz przesterowanie głośnika, czym możemy go nawet uszkodzić! Z kolei, precyzyjne pianissimo nawet na lepszych pianinach cyfrowych jest w istocie niemożliwe, o czym wie każdy, kto próbował je osiągnąć nie za pomocą zakręcenia regulatora głośności, a za pomocą palców. Dźwięki wychodzą nierówne, raz ich nie ma wcale, raz są zbyt głośne. Brakuje tych najdrobniejszych gradacji, bo po prostu nie zostały one zapisane w pamięci komputerowej takiego „pianina”.

5. W pianinach cyfrowych gałka sterująca siłą dźwięku pełni niedźwiedzią przysługę. Wyobraźmy sobie sytuację: siadamy przed prawdziwym fortepianem, który raz, że ma swoje wymiary, swoją własną przestrzeń i ciężar, swoją ukrytą głębię potencjału dźwiękowego (który dopiero trzeba z niego wydobyć), a dwa, że stoi w określonym pomieszczeniu, które trzeba dźwiękiem odpowiednio wypełnić, a które może być zarówno bardzo duże (sala koncertowa), jak i bardzo małe (pokój, audytorium itp.). Co musi zrobić pianista? Dostosować się do instrumentu i pomieszczenia, co wymaga od niego odpowiednich starań i umiejętności. W cyfrzaku mamy natomiast gałkę, a więc to pianino dostosowujemy do siebie. Pytanie: jak powinno być ustawione pokrętło głośności? Jakie jego położenie domyślnie odpowiada natężeniu dźwięku pianina czy fortepianu? Od razu podpowiadam: na takim samym ustawieniu głośności pianina cyfrowego samymi palcami nie da się osiągnąć jednocześnie dynamicznego fortissimo, jak i tajemniczego pianissimo. Cały czas musimy sterować – nie, nie umiejętnościami swoich palców – gałką głośności. To tak, jakbyśmy nie widzieli „kątem oka”, nie mieli pola widzenia rzędu 190°, lecz zaledwie 90°, inaczej mówiąc, widzieliśmy tylko to, co jest przed nami, zaś cała reszta by nam uciekała. Żeby zobaczyć to, co znajduje się bardziej po lewej czy po prawej, musielibyśmy każdorazowo kręcić głową – a w pianinie cyfrowym musimy każdorazowo kręcić gałką.
Powiedzmy, że gramy sobie – a mama z kuchni krzyczy nam coś w rodzaju „Graj ciszej, sąsiedzi śpią!”. W pianinie prawdziwym musielibyśmy opanować innego rodzaju dotyk palcowy (touché), operując tymi samymi klawiszami, tym samym mechanizmem, aby uzyskać inne gradacje dźwiękowe. W cyfrzaku – przekręcamy gałkę, czyli tak naprawdę nie uczymy się innego, bardziej skomplikowanego dotyku. Dalej gramy jak dotychczas, tracąc poczucie powiązania dotyku palcem klawisza z dźwiękiem, który dzięki temu się wydobywa (lub też nigdy tego poczucia nie mając!).
Innym razem chcemy np. wyżyć się, grając coś bardzo głośnego. I co? W pianinie cyfrowym, bijąc klawisze, usłyszymy tylko głuchy stukot plastiku / drewna / metalu o filcowe amortyzatory. Nawet się nie dowiemy, jaki efekt osiągnęlibyśmy, grając w ten sposób na fortepianie prawdziwym! Ale cóż, po to jest regulator głośności! W pianinie na prąd zawsze możemy dokręcić gałkę, powodując, że głośniki zachłysną się przesterowanym dźwiękiem. Będzie baaardzo głośno i dynamicznie… ale nie naszych palców będzie to zasługa.

6. Z powyższych wywodów wynika pewna bardzo istotna wada: pianino cyfrowe nie jest w stanie nauczyć grającego pracy nad barwą dźwięku, nad dotykiem, nad precyzyjnym kontaktem w zespole palec – klawisz – struna. Nie jest w stanie nauczyć precyzyjnej, wielobarwnej pedalizacji. Jeżeli ono się jeszcze nadaje na początkową znajomość z muzyką, i to całkiem nieźle, w przypadku ambitnego grania już zupełnie nie sprosta pokładanym w nim nadziejom. Paradoksalnie, w pełni ukształtowany pianista może sobie radzić z „pianinem” elektrycznym, gdyż wie, pamięta, jak się gra na instrumencie prawdziwym. Ale pokażcie mi choćby jednego dobrego pianistę, który zamiast fortepianu prawdziwego kupiłby „fortepian” cyfrowy! Więc, wracając do tematu, instrument elektroniczny zupełnie nie pasuje temu, kto już wyrósł z „zabaw w muzykę”, ale jeszcze nie osiągnął takiego pułapu, gdy „nie ma odwrotu” od raz otrzymanego doświadczenia.

7. Minus nieco próżny, lecz dla wielu ludzi istotny: wygląd. Otóż pianino cyfrowe doskonale pasuje do wystroju pracowni komputerowej lub biura, i wcale – do stylowego salonu. Nigdy nie będzie „pięknym mebelkiem”, jakim jest choćby kilkudziesięcioletnie pianino akustyczne.

8. Prąd kosztuje – być może relatywnie mniej, niż dwukrotne w skali roku strojenie pianina akustycznego – lecz nie można powiedzieć, że używanie elektronicznego pianina nic nas nie kosztuje. Tak samo, w przypadku wyłączenia prądu nie możemy usiąść i pomuzykować tak jak na pianinie tradycyjnym – nasz „instrument muzyczny” będzie tak samo martwy, jak i wszystkie sprzęty dookoła.

Oczywiście, wybór instrumentu jest kwestią indywidualną, i nie należy patrzeć tu na ilość punktów „za” i „przeciw” – jeden nie jest równy drugiemu. Należy po prostu rozważyć to, co czujemy, co serce i głowa nam podpowiada.

Koniecznie przeczytaj kolejny tekst o wyborze cyfrowego pianina!

Na koniec załączę piękną, acz pouczającą historię z pewnego rosyjskiego forum internetowego:

„Kupiliśmy synowi drogie cyfrowe pianino „Korg” na raty. Dwa lata trwała spłata, myśleliśmy, że chwyciliśmy los za ogon, jesteśmy najmądrzejsi, nie musimy płacić za strojenie, mamy w domu „czystą” Japonię i w ogóle etalon instrumentu. Oczywiście, kiedy wykładasz taką kwotę, oczekujesz wymiernej satysfakcji. Na szczęście, po czterech latach nauki syn czyni znaczne postępy w muzyce dzięki wspaniałemu pedagogowi i naszemu udziałowi w jego zajęciach. I raptem półtora roku temu profesorka, widząc sukcesy syna, napomknęła, że „wreszcie trzeba zamienić pianino cyfrowe na prawdziwe”! Gdyż cyfrowe – to wcale nie prawdziwy instrument muzyczny, a zaledwie jego surogat. Byliśmy w szoku… Mówi się trudno, trzeba odkładać pieniądze na jakieś solidne akustyczne pianino, niemieckie lub czeskie. I raptem tydzień temu nasz „Korg” się spalił. Pieniędzy odłożyć nie zdążyliśmy. Ćwiczyć na czymś trzeba – zbliżają się egzaminy. Dzwonimy do stroiciela fortepianów i pytamy: czy pan naprawia również pianina elektroniczne? A on nas pyta, jak długo będziemy jeszcze znęcać się nad synem! „Kupcie mu prawdziwy instrument!” Mówię mu, że nie mamy na niego pieniędzy, a on – „rozumu pan nie ma, a nie pieniędzy!” Dał nam namiary na pierwsze lepsze „Nocturno”, które kupiliśmy za 200 zł [w oryginale – 2000 rubli], za 200 załatwiliśmy transport, za kolejne 200 – strojenie. Słuchajcie Państwo, dopiero dzisiaj się dowiedziałem, jaki to odlot – prawdziwe, żywe pianino!!! Długo mógłbym opisywać wszystkie odczucia, te wszystkie odcienie brzmienia, wibracje dźwięku, estetykę wyglądu. Przepraszam za porównanie, ale to tak samo jak gdyby przez całe życie współżyć z gumową „kobietą” i raptem poznać kobietę prawdziwą!”

:)

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pianino akustyczne (54)
 • jakie pianino cyfrowe (42)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe (37)
 • ranking pianin cyfrowych (36)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne (33)
 • pianina cyfrowe ranking (25)
 • ile klawiszy ma pianino (24)
 • pianino elektroniczne (19)
 • jakie pianino cyfrowe kupić (18)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki (18)
 • pianino cyfrowe forum (17)
 • pianino dla dziecka (15)
 • pianino cyfrowe a akustyczne (15)
 • pianino cyfrowe opinie (15)
 • pianino cyfrowe ranking (15)
 • jakie pianino do nauki (14)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne (13)
 • wymiary pianina (12)
 • pianino cyfrowe czy klasyczne (12)
 • najlepsze pianino cyfrowe (12)
 • pianino akustyczne a cyfrowe (11)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe (11)
 • pianino elektryczne czy klasyczne (11)
 • jakie pianino dla dziecka do nauki (11)
 • pianino elektryczne (10)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe (10)
 • ile klawiszy ma klasyczne pianino (8)
 • pianino a pianino cyfrowe (8)
 • pianino klawinowe (8)
 • jakie pianino elektryczne kupić (8)
 • pianino do nauki (8)
 • pianino cyfrowe na raty (8)
 • jakie pianino kupić dla dziecka (8)
 • pianino czy pianino cyfrowe (8)
 • jakie pianino dla dziecka (8)
 • pianino cyfrowe dla dziecka (8)
 • fortepian cyfrowy (7)
 • ile klawiszy ma fortepian (7)
 • jakie pianino elektryczne (7)
 • pianino cyfrowe do nauki (7)
 • pianino cyfrowe jakie kupić (7)
 • pianino cyfrowe a klasyczne (7)
 • pianino cyfrowe (7)
 • pianina akustyczne (7)
 • pianino elektryczne opinie (7)
 • jakie pianino kupić do nauki (7)
 • wymiary klawiszy pianina (6)
 • czy pianino cyfrowe trzeba stroic (6)
 • najlepsze pianina cyfrowe (6)
 • pianino cyfrowe na początek (6)
 • pianina akustyczne czy cyfrowe (6)
 • nowoczesne pianino (6)
 • pianina akustyczne używane (5)
 • ktore pianino cyfrowe (5)
 • pianina cyfrowe forum (5)
 • pianino cyfrowe jakie (5)
 • ile kosztuje pianino elektryczne (5)
 • pianino elektroniczne wyważoną klawiaturą (5)
 • pianino cyfrowe używane (5)
 • jakie pianino cyfrowe dla dziecka (5)
 • ranking pianina cyfrowe (5)
 • co lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (4)
 • dobre pianino cyfrowe (4)
 • dobre pianino elektryczne (4)
 • tanie pianino cyfrowe (4)
 • pianino do nauki dla dziecka (4)
 • pianino elektroniczne dla dzieci (4)
 • wymiary pianina cyfrowego (4)
 • ile klawiszy ma standardowa klawiatura fortepianu (4)
 • pianina cyfrowe opinie (4)
 • używane pianino cyfrowe (4)
 • czy warto kupić pianino cyfrowe (4)
 • jakie pianino do nauki dla dziecka (4)
 • pianina akustyczne opinie (4)
 • pianino elektryczne czy tradycyjne (4)
 • pianino elektryczne dla dziecka (4)
 • fortepian cyfrowy opinie (3)
 • pianino jakie wybrac (3)
 • Pianino elektryczne ile kosztuje (3)
 • jakie kupić pianino cyfrowe (3)
 • pianino elektroniczne czy akustyczne (3)
 • pianino elektroniczne do nauki (3)
 • pianino elektroniczne opinie (3)
 • pianino cyfrowe wymiary (3)
 • pianino elektroniczne cena (3)
 • ile klawiszy ma pianino cyfrowe (3)
 • fortepian elektryczny cena (3)
 • pianino kontra samochód (3)
 • pianino elektryczne jakie wybrać (3)
 • fortepian elektryczny (3)
 • pianino cyfrowe vs fortepian cyfrowy (3)
 • jakie pianino do szkoły muzycznej (3)
 • jakie pianino jest dobre (3)
 • jakie pianino na początek (3)
 • standardowe wymiary pianina (3)
 • pianina fortepiany do nauki dla dziecka (3)
 • pianina elektryczne opinie (3)
 • malo miejsca na pianino co wybrac ? (3)
 • naprawa pianina cyfrowego (3)
 • pianina cyfrowe (3)
 • pianino cyfrowe dżwiek (3)
 • pianino tradycyjne czy elektroniczne (3)
 • kupno pianina elektronicznego a tradycyjnego (3)
 • pianino na prąd (3)
 • elektroniczne pianino jakie (3)
 • pianina cyfrowe jakie wybrać (3)
 • jakie wymiary ma fortepian (3)
 • pianino elektroniczne dla dziecka (2)
 • pianin cyfrowe opinie (2)
 • pianino elektryczne czy akustyczne (2)
 • pianina klawinowe (2)
 • pianina które lepsze cyfrowe czy elektryczne (2)
 • pianina tradycyjne (2)
 • panino cofrowe a akustyczne (2)
 • opienie jakie pianino dla dziecka (2)
 • pianino elekktryczne (2)
 • pianino do nauki forum (2)
 • pianino a elektryczne pianino (2)
 • pianino akustyczne a elektryczne (2)
 • pianina cyfrowe dla dzieci (2)
 • pianina elektryczne używane (2)
 • pianina elektryczne czy akustyczne (2)
 • jak podłączyć głosnik z elektrycznym pianinem (2)
 • pianina cyfrowe a klasyczne (2)
 • jake pianino akustyczne kupic (2)
 • pianina elektryczne czy prawdziwe (2)
 • pianina elektryczne nowe ceny (2)
 • pianina akustyczne wroclaw (2)
 • jak kupić pianino cyfrowe (2)
 • pianina dla dzieci (2)
 • jaki dzwięk to piano\ (2)
 • pianino elektroniczne używane (2)
 • jaki dzwiek ma pianino (2)
 • jakie kupić pianino do nauki (2)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka (2)
 • pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (2)
 • kupno pianina cyfrowego (2)
 • które pianino lepsze (2)
 • pianino cyfrowe keyboard a pianino tradycyjne (2)
 • pianino cyfrowe wady (2)
 • pianino cyfrowe vs akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe kontra akustyczne (2)
 • jakie pianino do nauki gry dla dziecka (2)
 • klawiatura ważona co to oznacza (2)
 • jakie pianino elektroniczne (2)
 • pianino cyfrowe o klawiszach pianina klasycznego (2)
 • pianino cyfrowe porównanie (2)
 • małe pianino (2)
 • małe prawdziwe pianino dla dzicka (2)
 • naprawa pianin cyfrowych kielce (2)
 • pianino akustyczne czy elektryczne (2)
 • pianina cyfrowe używane (2)
 • pianino akustyczne nowe (2)
 • pianino akustyczne używane (2)
 • pianino dla dziecka do szkoły muzycznej ars (2)
 • najlepsze pianino do nauki (2)
 • pianino cyfrowe a pianino tradycyjne (2)
 • najlepsze dźwięki w pianinie cyfrowym (2)
 • jakie pianino cyfrowe czy akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum (2)
 • mechanika pianin cyfrowych (2)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • jakie pianino cyfrowe do szkoły muzycznej (2)
 • wymiary pianina klasycznego (2)
 • czy kupowac uzywane pianino (2)
 • forum najlepsze pianino cyfrowe do domu (2)
 • pianino klasyczne czy elektryczne (2)
 • cyfrowe pianino (2)
 • fortepian elektroniczny opinie (2)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe do nauki gry w szkole muzycznej (2)
 • pianino tradycyjne (2)
 • gry elektrycznym pianinie (2)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (2)
 • elektroniczne pianino (2)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe (2)
 • pianino ile oktaw (2)
 • ile klawiszy ma cyfrowe pianino (2)
 • elektroniczne pianino ranking (2)
 • fortepiany akustyczne używane (2)
 • pianino ranking (2)
 • co to jest pianino akustyczne (2)
 • fortepian cyfrowy forum (2)
 • uzywane pianina akustyczne (2)
 • pianino na początek (2)
 • ranking pianino cyfrowe (2)
 • pianino najtaniej (2)
 • fortepian elektroniczny allegro (2)
 • ranking pianin elektronicznych (2)
 • fortepian elektryczny ile kosztuje (2)
 • pianino kontra samochó (2)
 • pianino klawinowe cena (2)
 • pianino prad (2)
 • czy pianino elektryczne trzeba stroić (2)
 • pianino tradycyjne rozmiar (2)
 • pianino elektryczne uzywane (2)
 • ile kosztuje pianino do nauki (2)
 • czy są fortepiany o mniejszych klawiszach? (2)
 • ile kosztuje dobre pianino cyfrowe (2)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe? (2)
 • budowa klawisz (2)
 • tanie dobre pianino cyfrowe forum (2)
 • wady pianin cyfrowych (2)
 • dobre pianino elektryczne jaka firma (2)
 • chcę ku pić dobre pianino cyfrowe (2)
 • uzywane pianino akustyczne jakie wybrac (2)
 • polecane pianino dla poczatkujacych (1)
 • porównanie pianin cyfrowych (1)
 • porównanie marek pianin elektrycznych (1)
 • ranking pianin elektrycznych (1)
 • pianino akustyczne wymiary (1)
 • Pianino Akustyczne vs Fortepian Klasyczny Opinia (1)
 • pianino cyfrowe dla początkującego (1)
 • porównanie brzmienia pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne do nauki (1)
 • pianino akustyczne tradycyjne (1)
 • polskie pianino akustyczne cena (1)
 • pianino cyfrowe dla dziecka opini* (1)
 • pianino akustyczne klawisze (1)
 • pianino akustyczne forum (1)
 • Pianino akustyczne do 2000 (1)
 • polecane pianino cufrowe (1)
 • polski ranking pianin cyfrowych (1)
 • pianino akustyczne wyważone (1)
 • ranking pianin dla dzieci (1)
 • ranking najlepszych pianin cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe a klasyczne forum (1)
 • pianino cyfrowe a pianino (1)
 • pianino cyfrowe a pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe apianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe brak dzwieku (1)
 • ranking fortepianów cyfrowych (1)
 • prawdziwei pianino dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe a tradycyjne (1)
 • ranking pianic cyfrowych (1)
 • porównanie pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino (1)
 • pianino ctfrowe trzeba stroić (1)
 • pianino cyfrowe czy elektryczne (1)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum opinie (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2013 (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2012 (1)
 • pianino cyfrowe - jakie najlepsze? (1)
 • porównanie pianin cyfrowych forum (1)
 • pianino cyfrowe akustyczne (1)
 • pianina cyfrowe zestawienie (1)
 • pianina elektryczne dobre? (1)
 • tanie klawisze do nauki pianina (1)
 • tanie fortepiany używane dla dziecka do nauki (1)
 • tanie dobre pianino cyfrowe (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe forum (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe (1)
 • pianina elektryczne używane opinie (1)
 • pianina elektryczne-które najlepsze do nauki gry dla dzieci? (1)
 • szkoła muzyczna najlepsze pianino cyfrowe (1)
 • szkoła muzyczna dziecko jakie pianino (1)
 • strojenie elektrycznych pianin (1)
 • tanie pianina akustyczne (1)
 • tanie pianina akustyczne używane (1)
 • pianino cyfrowe uzywane cena (1)
 • pianina cyfrowych (1)
 • tanie pianina elektryczne używane (1)
 • pianina elektroniczne a pianina (1)
 • pianina elektroniczne jakie najlepsze (1)
 • tanie pianina elektryczne (1)
 • pianina elektroniczne opinie (1)
 • pianina elektroniczne ranking (1)
 • tanie pianina cyfrowe (1)
 • Pianina elektryczne (1)
 • pianino cyfrowe dla dzieci (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowego (1)
 • pianina klasyczne wymiary standardowe (1)
 • standardowe pianino ile klawiszy? (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe (1)
 • pianino a pianino cyfrowe w edukacji muzycznej (1)
 • pianino do nauki cyfrowe czy akustyczne (1)
 • roznica miedzy piano a organ (1)
 • różnica między keyboardem a pianinem cyfrowym (1)
 • pianino akustyczne allegro (1)
 • pianino 7 oktaw ars polonica (1)
 • pianino akustyczne cena nowe (1)
 • pianino akustyczne czy (1)
 • rozmiar klawiszy w elektrycznym (1)
 • rónice w dźwięku instrumentów elektronicznym a tradycyjnym (1)
 • pianino a fortepian liczba klawiszy (1)
 • roznica pomiedzy fortepianem cyfrowym a tradycyjnym (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe rzeszów (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe raty (1)
 • sprzedam na raty pianino (1)
 • pianina z dobrymi głośnikami (1)
 • pianina z wyważoną klawiaturą (1)
 • pianinio cyfrowe dla dziecka (1)
 • pianinko cyfrowe dziecka (1)
 • róznica pomiędzy paninem cyfrowym a klasycznym (1)
 • pianinko dla dzieci na prąd (1)
 • pianinko do nauki dla 6 mie dziecka (1)
 • pianinń ile ma klawiszy? (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe? (1)
 • pianino cyfrowe dla poczuntkującego dziecka (1)
 • pianino cyfrowe z ważoną klawiaturą do nauki (1)
 • pianino dla dziecka cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • pianino klasyczne akustyczne do nauki (1)
 • pianino dla dziecka do szkoły myzucznej (1)
 • pianino dla dziecka w szkole muzycznej forum (1)
 • pianino do 2000 (1)
 • pianino klasyczne a klawinowe (1)
 • pianino kalwinowe (1)
 • pianino do nauki elektryczne czy akustyczne (1)
 • pianino ile ma klawiszy (1)
 • pianino gram rok i nie robie postepow (1)
 • pianino do nauki gry dla dzieci (1)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe ? (1)
 • pianino dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe z wywazonym klawiszem (1)
 • pianino klawinowe a keyboard (1)
 • PIANINO KLAWIATURA CIĘZKO CHODZI (1)
 • pianino klasyczne jakie (1)
 • pianino czy pianino elektroniczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne co lepsze (1)
 • pianino czy pianio cyfrowe (1)
 • pianino klasyczne czy elektroniczne (1)
 • pianino dla amatora (1)
 • elektroniczne pianino online allegro (1)
 • pianino elektryczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektryczne wymiary (1)
 • pianino elektroniczne wymiary (1)
 • pianino elektroniczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektronizcne (1)
 • pianino elektryczne dobre do nauki (1)
 • pianino elektryczne a ciezkosc klawiszy (1)
 • pianino elektryczne a fortepian elektryczny (1)
 • pianino elektryczne dla początkujących (1)
 • pianino elektryczne dla dzieci (1)
 • pianino elektryczne a tradycyjne (1)
 • pianino elektryczne budowa (1)
 • pianino elektryczne cyfrowe (1)
 • pianino elektryczne na jeden dzien (1)
 • pianino elektryczne na początek (1)
 • pianino elektryczne vs normalne (1)
 • pianino elektroniczne czy aktustyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy klasyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy tradycyjne (1)
 • pianino elektroniczne czy ttadycyjne (1)
 • pianino elektryczne strojenie (1)
 • pianino elektryczne rzeszów (1)
 • pianino elektroniczne na poczatek (1)
 • pianino elektryczne raty (1)
 • pianino elektryczne najlepsze (1)
 • pianino elektroniczne wady (1)
 • pianino elektryczne czy dobre zamiast pianina do szkoły muzycznejj (1)
 • pianino cyfrowe ważone (1)
 • poanino cyfrowe vs pianino akustyczne (1)
 • pianino w normalnej cenie (1)
 • pianino cyfrowe ile lat (1)
 • pianino cyfrowe ile wytrzymuje (1)
 • pianino cyfrowe jak długo nauka (1)
 • pianino używane akustyczne cena (1)
 • pianino cyfrowe jakie najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe jakie wybrać 2000 (1)
 • pianino cyfrowe jakiej firmy kupic (1)
 • pianino tradycyjne mał (1)
 • pianino cyfrowe klawiatura ważona (1)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe? (1)
 • pianino cyfrowe ile kosztuje (1)
 • pianino cyfrowe i klasyczne porownanie (1)
 • po ile fortepian dla dzieci (1)
 • pinino cyfrowe czy akustczne (1)
 • pianino cyfrowe do nauki jaki model (1)
 • piano cyfrowe zy elktryczne (1)
 • piano -mloteczkowe czy elektroniczne (1)
 • pianino cyfrowe do nauki ktore lepsze? (1)
 • pianino cyfrowe do nauki szkola muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe do nauki w szkole (1)
 • pianiono cyfrowe jakie (1)
 • pianino z ważoną klawiaturą czy tradycyjne forum (1)
 • pianino cyfrowe głośne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe mniejsze klawisze (1)
 • zamiast pianina (1)
 • pianino cyfrowe tanio (1)
 • pianino nauka dukla podkarpacie (1)
 • pianino cyfrowe tanio polska (1)
 • pianino na raty krakow (1)
 • pianino na raty (1)
 • pianino cyfrowe vs (1)
 • pianino cyfrowe vs akustyczna (1)
 • pianino ma klawiszy (1)
 • pianino kustyczne małe wymiary (1)
 • pianino korg opinie (1)
 • pianino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pianino nierowne brzmienie (1)
 • pianino cyfrowe szkoła muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze dla pianistów (1)
 • pianino tradycyjne a cyfrowe (1)
 • pianino tanie lublin (1)
 • pianino seiler a pianino cyfrowe (1)
 • pianino cyfrowe porównanie 2012 (1)
 • pianino cyfrowe poznaj budowę (1)
 • pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino cyfrowe rozmiar klawiszy (1)
 • pianino cyfrowe strojenie (1)
 • pianino elektryczne jakie kupić (1)
 • pianino nowoczesne zabiera malo miejsca (1)
 • pianino cyfrowe wady i zalety (1)
 • pianina cyfrowe vs fortepian cyfrowy (1)
 • fortepian cyfrowy zamiast strun (1)
 • ile jest najwięcej oktaw pianino cyfrowe (1)
 • ile jestr klawiszy w pianinie (1)
 • ile klawiszy ma klasyczny kejboard (1)
 • Ile Klawiszy MA Klawiatura (1)
 • ile klawiszy ma pianinio? (1)
 • ile klawiszy ma pianino a ile organy (1)
 • ile klawiszy ma standardowe nowoczesne pianino (1)
 • ile kostuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje dobre cyfrowe pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino elektryczne (1)
 • ile kosztuje elektroniczne pianino (1)
 • ile kosztuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje keyboard standardowy (1)
 • ile kosztuje klasyczny fortepian (1)
 • ile kosztuje naprawa pianina cyfrowego (1)
 • ile czarnych klawiszy ma fortepian (1)
 • głośność pianina (1)
 • fortepian digitalne (1)
 • fortepian dla dziecka (1)
 • fortepian do nauki dla dzieci uzywany allegro (1)
 • fortepian elektryczny wymiary (1)
 • fortepian parapet (1)
 • fortepiany akustyczne czy cyfrowe (1)
 • fortepiany akustyczne używane sprzedaż (1)
 • fortepiany cyfrowe opinie (1)
 • fortepiany elektryczne (1)
 • fortepiany nowoczesne (1)
 • forum pianina cyfrowe (1)
 • forum pianino klasyczne czy cyfowe (1)
 • gniazdo słuchawkowe w pianinie - budowa (1)
 • głosne klawisze w pianinie cyfrowym (1)
 • głośnik do pianina (1)
 • głośniki do pianina cyfrowego (1)
 • ile kosztuje pianina (1)
 • ile kosztuje pianino aukustyczne (1)
 • ile kosztuje pianio cyfrowe (1)
 • jaki fortepian elektryczny (1)
 • jaki instrument dla dziecka pianino (1)
 • jaki instrument kupic do nauki gry na fortepinie jak jest malo miejsca w domu (1)
 • jaki keyboard zamist pianian (1)
 • jaki pianino cufrowe (1)
 • Jakie cyfrowe pianino wybrać? (1)
 • jakie dobre pianino cyfrowe (1)
 • jakie elektoriniczne pianino najlepsze zamiast normalnego (1)
 • jakie elektroniczne pianino (1)
 • jakie funkcje ma pianino elektryczne (1)
 • jakie jest dobre p8anino cyfrowe (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki na gry dla dzieci (1)
 • jakie klawisze dla dziecka (1)
 • jakie klawisze ma fortepian (1)
 • jakie kupic pianino akustyczne do nauki gry (1)
 • jaki fortepian cyfrowy (1)
 • jaki dzwięk ma elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje prawdziwe pianino (1)
 • ile kosztuje puanino cyfrowe (1)
 • ile ma klawiszy czarnych pianino (1)
 • ile oktaw ma fortepian (1)
 • ile oktaw ma pianino (1)
 • ile pianino ma klawiszy (1)
 • ile prądu pianino (1)
 • ilość klawiszy fortepian pianino (1)
 • ilosc klawiszy w pianinie (1)
 • instrumenty muzyczne zamiast pianina (1)
 • jak podłączyć pianino do glosników (1)
 • jak powstaje dzwiek w pianinie cyfrowym (1)
 • jak wybrać pianino cyfrowe (1)
 • jak wybrac pianinodo nauki (1)
 • jaka jest najlepsza firma pianin cyfrowych (1)
 • jaka jest roznica między keyboardem a pianinem elektrycznym (1)
 • jakie kupić pianino cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • fortepian cyfrowy tani i dobry (1)
 • akustyczne pianino czeskie (1)
 • cyfrowe pianina na raty (1)
 • cyfrowe pianina opinie (1)
 • cyfrowe pianino czy forum klasyczne (1)
 • cyfrowe pianino ranking (1)
 • cyfrowy fortepian tanio (1)
 • czy do szkoły muzycznej musi być pianino akustyczne (1)
 • czy fortepian jest na prąd (1)
 • czy kupiliscie dziecku pianino (1)
 • czy kupowac pianino cyfrowe (1)
 • czy lepsze jest pianino akustyczne czy elektroniczne (1)
 • czy lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • czy organy to to smamo jak pianino (1)
 • czy pianino akustyczne jest prawdziwym instrumentem (1)
 • czy pianino cyfrowe dobre jest dla nauki (1)
 • czy pianino cyfrowe jest dobre do nauki gry (1)
 • czy pianino cyfrowe jest gorsze (1)
 • cyfrowe pianina klasyczne opinie (1)
 • Cyfrowe czy akustyczne (1)
 • allegro gumowe pianino (1)
 • ars polonica najlepsze pianina (1)
 • ars polonica pianina cyfrowe (1)
 • co do nauki zamiast pianina w domu (1)
 • co kupic pianino czy pianino elektryczne (1)
 • co kupic zamiast pianina (1)
 • co lepsze do gry na pianinie (1)
 • co lepsze do nauki pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianiono elektryczne (1)
 • co lepsze pianino elektryczne czy klasyczne? (1)
 • co lepsze pianino zwykłe czy elektroniczne (1)
 • co sadza pianisci o pianinach elektornicznych (1)
 • co tansze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co to jest pianino cyfrowe (1)
 • cyfrowe a normalne pianiino roNoce (1)
 • czy pianino cyfrowe trzeba (1)
 • czy pianino cyfrowe wymaga strojenia (1)
 • czy pianino elektroniczne zastapi tradycyjne (1)
 • dźwięk fortepianu cyfrowego (1)
 • dzwiek klawiszy pianina cyfrowego (1)
 • eksploatacja pianina (1)
 • elektronicze pianino jakiw wybrac (1)
 • elektroniczne pianina czy dobre sa do nauki (1)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (bez kupna) (1)
 • elektroniczne pianino dla dziecka (1)
 • elektroniczne pianino do nauki 8 oktaw (1)
 • elektroniczne pianino lublin (1)
 • elektroniczne pianio czy klasyczne (1)
 • elektroniczny fortepian forum (1)
 • elektryczny fortepian dla dzieci (1)
 • fajne ciezkie klawisze pianino forum (1)
 • fale drgania strun fortepianu (1)
 • fortepian akustyczny to (1)
 • fortepian cyfrowy cena (1)
 • dobre pianino rzeszow (1)
 • dobre pianino cyfrowe opinie (1)
 • czy pianino elektyczne glosno chodzi (1)
 • czy pianino po każdym transporcie trzeba stroić?\ (1)
 • Czy święty mikołaj przynosi prawdziwe elektryczne pianino (1)
 • czy warto grać na pianinie cyfrowym (1)
 • czy warto kupwać pianino cyfrow forum (1)
 • czy wtoruniu naprawiają organy elektroniczne (1)
 • czym różni się pianino cyfrowe a akustyczne (1)
 • czym rózni się pianino klawinowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego? (1)
 • digitalne pianina muzyka klasyczna (1)
 • dlaczego pienino akustyczne brzęczy (1)
 • do czego służą pedały w pianinie cyfrowym (1)
 • dobre pianina akustyczne (1)
 • dobre pianina cyfrowe (1)
 • dobre pianino cufrowe jak prawdziwe (1)
 • fortepian cyfrowy dobre a tanie (1)
 • jakie kupić pianino elektryczne (1)
 • małe pianino wymiaty (1)
 • Najlepsze pianino cyfrowe ? (1)
 • najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • najlepsze pianino do nauki dziecka (1)
 • najlepsze pianino dom (1)
 • najlepsze pianino dźwięk (1)
 • najlepsze pianino elektroniczne (1)
 • najlepsze pianino elektryczne opinie (1)
 • najlepszy producent pianin cyfrowych (1)
 • najlepszy utwór na piano elektroniczne (1)
 • najtańsze elektryczne pianino (1)
 • najtańsze pianina cyfrowe na raty (1)
 • najtańsze pianino cyfrowe (1)
 • najtańsze pianino z ważónymi klawiszami (1)
 • naprawa klawiatury w pianinie cyfrowym (1)
 • naprawapianin elektronicznych wroclaw (1)
 • nauka gry na fortepianie a pianino cyfrowe (1)
 • najlepsze pianino akustyczne dla początkujących (1)
 • najlepsze pianinko dla dzieci (1)
 • mechanizm wychwytu a wymyku jaka roznica pianino cyfrowe co to jest (1)
 • mobilne pianino (1)
 • na co patrzec przy wyborze pianina (1)
 • na początek pianino czy fortepian (1)
 • nadmiernie brzmiacy klawisz w pianinie akustycznym (1)
 • naepsze pianina cyfrowe (1)
 • najleprze pianino cyfrowe (1)
 • najlepsza marka pianin cyfrowych (1)
 • najlepsze cyfrowe pianina (1)
 • najlepsze elektroniczne pianina (1)
 • najlepsze fortepiany cyfrowe (1)
 • najlepsze marki saxsofon do nauki gry (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe opinie (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe ranking (1)
 • najlepsze pianina do nauki (1)
 • najlepsze pianina elektryczne (1)
 • nauka gry na pianinie czy warto kupic cyfrowe (1)
 • nauka gry na pianinie tradycyjnym czy cyfrowym (1)
 • niedrogie pianino dla dzieci (1)
 • pianina akustyczne brzmienie (1)
 • pianina akustyczne czy elektroniczne (1)
 • pianina akustyczne Kraków (1)
 • pianina akustyczne raty (1)
 • pianina akustyczne używane Wrocław (1)
 • pianina akustycznre (1)
 • pianina cyfrowe - naprawa Rybnik (1)
 • pianina cyfrowe a akustyczne (1)
 • pianina cyfrowe a klasyczne] (1)
 • pianina cyfrowe czy normalne (1)
 • pianina cyfrowe i akustyczne które wybrać (1)
 • pianina cyfrowe jakie kupić (1)
 • pianina cyfrowe na raty (1)
 • pianina cyfrowe nieakustyczne (1)
 • pianina cyfrowe nowe (1)
 • pianina cyfrowe opinia (1)
 • pianin cyfrowe na początek (1)
 • pedały w pianinie akustycznym (1)
 • Njtansze pianino cyfrowe Korga dla dziecka (1)
 • normalne pianino ile klawiszy (1)
 • nowe dobre pianina cyfrowe (1)
 • nowe pianina akustyczne ceny (1)
 • nowe pianina elektryczne (1)
 • nowoczesne pianina cyfrowe (1)
 • nsjlepsze pianino dla dziecka (1)
 • od czego zalezy dzwiek pianina (1)
 • odkupie pianino elektroniczne (1)
 • oianino a pianino cyfrowe (1)
 • opinie o pianinie elektronicznym (1)
 • opłaca się kupić pianino elektryczne (1)
 • organy cyfrowe allegro (1)
 • panino akustyczne (1)
 • panino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • parapet pianino (1)
 • pianina cyfrowe podłaczone do prądu (1)
 • małe pianino cyfrowe forum (1)
 • jakie najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • jakie pianino cyfrowe zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino dla dziecka w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino dla poczatkujacego (1)
 • jakie pianino do 2000 (1)
 • jakie pianino do gry dla dziecka (1)
 • jakie pianino do nauki gry (1)
 • jakie pianino do nauki w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino elektroniczne jest najlepsze opinie (1)
 • jakie pianino elektryczn (1)
 • jakie pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • jakie pianino elektryczne zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino klasyczne warto kupic ile kosztuje? (1)
 • jakie pianino kupić do nauki dziecku (1)
 • jakie pianino w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino wybrać akustyczne czy elektroniczne (1)
 • jakie pianino wybrać na początek nauki (1)
 • jakie pianino cyfrowe warto kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe na początek (1)
 • jakie najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie nakpeiej kuic pianino cyfrowe (1)
 • jakie organy kupić do nauki gry na pianinie (1)
 • jakie organy zamiast pianina (1)
 • jakie pianino akustyczne (1)
 • jakie pianino akustyczne do grania (1)
 • jakie pianino akustyczne kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe 5k (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy klasyczne do nauki (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoly muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe do 2000 (1)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki dla dziecka (1)
 • jakie pianino cyfrowe forum (1)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? (1)
 • Jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianio cyfrowe (1)
 • jakie pianiono lepsze klasyczne czy elektryczne (1)
 • jakie piano elektroniczne kupic (1)
 • które pianino lepsze elektroniczne czy cyfrowe (1)
 • ktore pianino najlepsze (1)
 • kupić pianino elektroniczne (1)
 • kupic pianino tradycyjne czy elktronicznie (1)
 • kupic piano akustyczne (1)
 • kupie elektroniczne pianino (1)
 • kupię pianino na raty (1)
 • kupię używane pianino cyfrowe (1)
 • kupno starego pianina akustycznego (1)
 • lepiej kupic pianino cyfrowe czy (1)
 • lepiej tanie pianino czy keyboard (1)
 • lepsze pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • lepsze pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • ludzkie pianino elektryczne (1)
 • male panino pod komputer (1)
 • marki pianin elektryczney (1)
 • które pianino jest najlepsze (1)
 • które pianino cyfrowe czy nie (1)
 • jakie sa wymiary pianina? mam malo miejsca (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe do nauki gry (1)
 • JakiekupićorganyElektroniczne (1)
 • kazdy klawisz pianina cyfrowego (1)
 • keyboard ważonych klawiszy (1)
 • kiedy najlepiej kupic pianino cyfrowe (1)
 • klawiatura fortepianu kontra (1)
 • klawiatura ważona czy pianino cyfrowe (1)
 • klawinowa elektryczna (1)
 • korg kross 88 czy ma wyważone klawisze (1)
 • korg kross recenzja (1)
 • korg kross wady (1)
 • kto naprawia fortepiany (1)
 • ktore dobre pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • ktore lepsze pianino elektryczne czy (1)
 • które pianina cyfrowe są najlpsze (1)