Pianino: akustyczne czy cyfrowe?

To pytanie obecnie jest jednym z najczęściej stawianych przez potencjalnych kupców.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy nabyć instrument muzyczny. Jeżeli jesteśmy twórczy, kreatywni, „nieskażeni klasycznym wykształceniem muzycznym”, poszukujący nieszablonowych rozwiązań, nietypowych zróżnicowanych brzmień – rzecz jasna, wybieramy „pianino” cyfrowe, prędzej określane mianem keyboardu, klawiszy, „kasia”, „klawinowy” itp.

Jeżeli wybieramy instrument dla dziecka, uczęszczającego do szkoły muzycznej, sprawa już tak zabawnie nie wygląda.

Nie chcę powiedzieć, że jednoznacznie obstaję przy pianinie tradycyjnym. Czasem mamy zbyt mało miejsca, zbyt mało ambicji i zbyt mało zaplanowanych środków na obsługę instrumentu akustycznego.

Ale jedno należy zastrzec już na samym początku:

szukając ekwiwalentu dla pianina tradycyjnego, należy zadbać o to, by „pianino” cyfrowe miało 88 klawiszy, ciężką (wyważoną) klawiaturę o standardowych wymiarach klawiszy oraz dwa tradycyjne dla fortepianów pedały. Tylko w tym przypadku możemy mówić o jakimkolwiek ekwiwalencie.

Jakie są plusy pianina cyfrowego wobec tradycyjnego?

1. Pianina cyfrowego nie trzeba stroić, ani regulować mu mechaniki.

2. Pianino cyfrowe posiada wyjście słuchawkowe – możemy grać na nim o dowolnej porze dnia i nocy, nikomu nie przeszkadzając.

3. Pianino cyfrowe jest lżejsze i bardziej mobilne od pianina tradycyjnego – łatwiejsze w transporcie, przestawieniu itd. Jest też mniejsze (przede wszystkim niższe), czyli zajmuje zasadniczo mniej miejsca.

I to wszystko, jeżeli chodzi o plusy. Minusy z kolei są takie:

1. Pianino cyfrowe ma określony termin eksploatacji. Więcej, niż 7-10 lat, ono nie „pociągnie”. Nigdy nie będzie „stuletnich pianin elektrycznych”, tymczasem gdy tak stare pianino akustyczne nie jest wcale rzadkością. Co więcej, producenci celowo zakładają limit czasowy w działania pewnych podzespołów, co sprawia, że remont cyfrowego pianina będzie nieopłacalny. Przecież płynność finansowa musi być, nieprawdaż? Tak więc z myślą o „dzieciach-wnukach” pianina cyfrowego kupić po prostu się nie da.

2. Dobrej klasy pianino cyfrowe (nowe, co jest w tym przypadku istotne) kosztować będzie więcej, niż kilku- lub kilkunastoletnie pianino akustyczne, które ostatecznie i tak posłuży nam dłużej, niż cyfrowe.

3. Jakbykolwiek nie była „ważona” klawiatura cyfrowego pianina, zawsze będzie miało miejsce wrażenie sztuczności gry na nim. Klawiatura tradycyjnego pianina jest „ważona” w sposób naturalny – podłączona jest do wieloskładnikowego mechanizmu, podzespoły którego mają swój naturalny ciężar. Czymkolwiek są „obciążacze” klawiatury cyfrowej, nigdy nie stworzą wrażenia naturalnie działającego mechanizmu – a to dlatego, iż powstanie dźwięku tak naprawdę nie zależy od naszego kontaktu z klawiszami.

4. Dźwięk pianina tradycyjnego powstaje w sposób naturalny, akustyczny, czyli poprzez kontakt młotka ze struną, wzmocniony przez dno rezonansowe i drewnianą obudowę. Grając na takim pianinie całą masą, zmuszamy do brzmienia całego jego ogromnego i ciężkiego korpusu. Wibracja strun powoduje fale powietrzno-dźwiękowe, odbierane przez ucho i mózg. Z kolei, ledwo mlaskając klawisze, jesteśmy w stanie panować nad najcichszym możliwym dźwiękiem, co zaowocuje niemal niewyczuwalnym dotykiem młotków do strun. Tymczasem „pianino” cyfrowe jedyne źródło dźwięku ma w swoich głośnikach, i grając fortissimo, nie powodujemy rezonansu całego korpusu (którego przecież brak!), lecz przesterowanie głośnika, czym możemy go nawet uszkodzić! Z kolei, precyzyjne pianissimo nawet na lepszych pianinach cyfrowych jest w istocie niemożliwe, o czym wie każdy, kto próbował je osiągnąć nie za pomocą zakręcenia regulatora głośności, a za pomocą palców. Dźwięki wychodzą nierówne, raz ich nie ma wcale, raz są zbyt głośne. Brakuje tych najdrobniejszych gradacji, bo po prostu nie zostały one zapisane w pamięci komputerowej takiego „pianina”.

5. W pianinach cyfrowych gałka sterująca siłą dźwięku pełni niedźwiedzią przysługę. Wyobraźmy sobie sytuację: siadamy przed prawdziwym fortepianem, który raz, że ma swoje wymiary, swoją własną przestrzeń i ciężar, swoją ukrytą głębię potencjału dźwiękowego (który dopiero trzeba z niego wydobyć), a dwa, że stoi w określonym pomieszczeniu, które trzeba dźwiękiem odpowiednio wypełnić, a które może być zarówno bardzo duże (sala koncertowa), jak i bardzo małe (pokój, audytorium itp.). Co musi zrobić pianista? Dostosować się do instrumentu i pomieszczenia, co wymaga od niego odpowiednich starań i umiejętności. W cyfrzaku mamy natomiast gałkę, a więc to pianino dostosowujemy do siebie. Pytanie: jak powinno być ustawione pokrętło głośności? Jakie jego położenie domyślnie odpowiada natężeniu dźwięku pianina czy fortepianu? Od razu podpowiadam: na takim samym ustawieniu głośności pianina cyfrowego samymi palcami nie da się osiągnąć jednocześnie dynamicznego fortissimo, jak i tajemniczego pianissimo. Cały czas musimy sterować – nie, nie umiejętnościami swoich palców – gałką głośności. To tak, jakbyśmy nie widzieli „kątem oka”, nie mieli pola widzenia rzędu 190°, lecz zaledwie 90°, inaczej mówiąc, widzieliśmy tylko to, co jest przed nami, zaś cała reszta by nam uciekała. Żeby zobaczyć to, co znajduje się bardziej po lewej czy po prawej, musielibyśmy każdorazowo kręcić głową – a w pianinie cyfrowym musimy każdorazowo kręcić gałką.
Powiedzmy, że gramy sobie – a mama z kuchni krzyczy nam coś w rodzaju „Graj ciszej, sąsiedzi śpią!”. W pianinie prawdziwym musielibyśmy opanować innego rodzaju dotyk palcowy (touché), operując tymi samymi klawiszami, tym samym mechanizmem, aby uzyskać inne gradacje dźwiękowe. W cyfrzaku – przekręcamy gałkę, czyli tak naprawdę nie uczymy się innego, bardziej skomplikowanego dotyku. Dalej gramy jak dotychczas, tracąc poczucie powiązania dotyku palcem klawisza z dźwiękiem, który dzięki temu się wydobywa (lub też nigdy tego poczucia nie mając!).
Innym razem chcemy np. wyżyć się, grając coś bardzo głośnego. I co? W pianinie cyfrowym, bijąc klawisze, usłyszymy tylko głuchy stukot plastiku / drewna / metalu o filcowe amortyzatory. Nawet się nie dowiemy, jaki efekt osiągnęlibyśmy, grając w ten sposób na fortepianie prawdziwym! Ale cóż, po to jest regulator głośności! W pianinie na prąd zawsze możemy dokręcić gałkę, powodując, że głośniki zachłysną się przesterowanym dźwiękiem. Będzie baaardzo głośno i dynamicznie… ale nie naszych palców będzie to zasługa.

6. Z powyższych wywodów wynika pewna bardzo istotna wada: pianino cyfrowe nie jest w stanie nauczyć grającego pracy nad barwą dźwięku, nad dotykiem, nad precyzyjnym kontaktem w zespole palec – klawisz – struna. Nie jest w stanie nauczyć precyzyjnej, wielobarwnej pedalizacji. Jeżeli ono się jeszcze nadaje na początkową znajomość z muzyką, i to całkiem nieźle, w przypadku ambitnego grania już zupełnie nie sprosta pokładanym w nim nadziejom. Paradoksalnie, w pełni ukształtowany pianista może sobie radzić z „pianinem” elektrycznym, gdyż wie, pamięta, jak się gra na instrumencie prawdziwym. Ale pokażcie mi choćby jednego dobrego pianistę, który zamiast fortepianu prawdziwego kupiłby „fortepian” cyfrowy! Więc, wracając do tematu, instrument elektroniczny zupełnie nie pasuje temu, kto już wyrósł z „zabaw w muzykę”, ale jeszcze nie osiągnął takiego pułapu, gdy „nie ma odwrotu” od raz otrzymanego doświadczenia.

7. Minus nieco próżny, lecz dla wielu ludzi istotny: wygląd. Otóż pianino cyfrowe doskonale pasuje do wystroju pracowni komputerowej lub biura, i wcale – do stylowego salonu. Nigdy nie będzie „pięknym mebelkiem”, jakim jest choćby kilkudziesięcioletnie pianino akustyczne.

8. Prąd kosztuje – być może relatywnie mniej, niż dwukrotne w skali roku strojenie pianina akustycznego – lecz nie można powiedzieć, że używanie elektronicznego pianina nic nas nie kosztuje. Tak samo, w przypadku wyłączenia prądu nie możemy usiąść i pomuzykować tak jak na pianinie tradycyjnym – nasz „instrument muzyczny” będzie tak samo martwy, jak i wszystkie sprzęty dookoła.

Oczywiście, wybór instrumentu jest kwestią indywidualną, i nie należy patrzeć tu na ilość punktów „za” i „przeciw” – jeden nie jest równy drugiemu. Należy po prostu rozważyć to, co czujemy, co serce i głowa nam podpowiada.

Koniecznie przeczytaj kolejny tekst o wyborze cyfrowego pianina!

Na koniec załączę piękną, acz pouczającą historię z pewnego rosyjskiego forum internetowego:

„Kupiliśmy synowi drogie cyfrowe pianino „Korg” na raty. Dwa lata trwała spłata, myśleliśmy, że chwyciliśmy los za ogon, jesteśmy najmądrzejsi, nie musimy płacić za strojenie, mamy w domu „czystą” Japonię i w ogóle etalon instrumentu. Oczywiście, kiedy wykładasz taką kwotę, oczekujesz wymiernej satysfakcji. Na szczęście, po czterech latach nauki syn czyni znaczne postępy w muzyce dzięki wspaniałemu pedagogowi i naszemu udziałowi w jego zajęciach. I raptem półtora roku temu profesorka, widząc sukcesy syna, napomknęła, że „wreszcie trzeba zamienić pianino cyfrowe na prawdziwe”! Gdyż cyfrowe – to wcale nie prawdziwy instrument muzyczny, a zaledwie jego surogat. Byliśmy w szoku… Mówi się trudno, trzeba odkładać pieniądze na jakieś solidne akustyczne pianino, niemieckie lub czeskie. I raptem tydzień temu nasz „Korg” się spalił. Pieniędzy odłożyć nie zdążyliśmy. Ćwiczyć na czymś trzeba – zbliżają się egzaminy. Dzwonimy do stroiciela fortepianów i pytamy: czy pan naprawia również pianina elektroniczne? A on nas pyta, jak długo będziemy jeszcze znęcać się nad synem! „Kupcie mu prawdziwy instrument!” Mówię mu, że nie mamy na niego pieniędzy, a on – „rozumu pan nie ma, a nie pieniędzy!” Dał nam namiary na pierwsze lepsze „Nocturno”, które kupiliśmy za 200 zł [w oryginale – 2000 rubli], za 200 załatwiliśmy transport, za kolejne 200 – strojenie. Słuchajcie Państwo, dopiero dzisiaj się dowiedziałem, jaki to odlot – prawdziwe, żywe pianino!!! Długo mógłbym opisywać wszystkie odczucia, te wszystkie odcienie brzmienia, wibracje dźwięku, estetykę wyglądu. Przepraszam za porównanie, ale to tak samo jak gdyby przez całe życie współżyć z gumową „kobietą” i raptem poznać kobietę prawdziwą!”

:)

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pianino akustyczne (54)
 • jakie pianino cyfrowe (42)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe (37)
 • ranking pianin cyfrowych (36)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne (33)
 • pianina cyfrowe ranking (25)
 • ile klawiszy ma pianino (24)
 • pianino elektroniczne (19)
 • jakie pianino cyfrowe kupić (18)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki (18)
 • pianino cyfrowe forum (17)
 • pianino cyfrowe a akustyczne (15)
 • pianino dla dziecka (15)
 • pianino cyfrowe ranking (15)
 • pianino cyfrowe opinie (15)
 • jakie pianino do nauki (14)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne (13)
 • wymiary pianina (12)
 • pianino cyfrowe czy klasyczne (12)
 • najlepsze pianino cyfrowe (12)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe (11)
 • pianino elektryczne czy klasyczne (11)
 • jakie pianino dla dziecka do nauki (11)
 • pianino elektryczne (10)
 • pianino akustyczne a cyfrowe (10)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe (10)
 • ile klawiszy ma klasyczne pianino (8)
 • pianino a pianino cyfrowe (8)
 • pianino do nauki (8)
 • jakie pianino dla dziecka (8)
 • pianino klawinowe (8)
 • pianino czy pianino cyfrowe (8)
 • pianino cyfrowe dla dziecka (8)
 • pianino cyfrowe na raty (8)
 • jakie pianino kupić dla dziecka (8)
 • jakie pianino elektryczne (7)
 • jakie pianino elektryczne kupić (7)
 • jakie pianino kupić do nauki (7)
 • pianino elektryczne opinie (7)
 • fortepian cyfrowy (7)
 • pianino cyfrowe a klasyczne (7)
 • ile klawiszy ma fortepian (7)
 • pianina akustyczne (7)
 • pianino cyfrowe (7)
 • pianino cyfrowe jakie kupić (7)
 • pianino cyfrowe do nauki (7)
 • najlepsze pianina cyfrowe (6)
 • czy pianino cyfrowe trzeba stroic (6)
 • nowoczesne pianino (6)
 • wymiary klawiszy pianina (6)
 • pianino cyfrowe na początek (6)
 • pianina akustyczne czy cyfrowe (6)
 • pianino cyfrowe używane (5)
 • pianino elektroniczne wyważoną klawiaturą (5)
 • ile kosztuje pianino elektryczne (5)
 • pianino cyfrowe jakie (5)
 • pianina akustyczne używane (5)
 • pianina cyfrowe forum (5)
 • ranking pianina cyfrowe (5)
 • ktore pianino cyfrowe (5)
 • jakie pianino cyfrowe dla dziecka (5)
 • pianino do nauki dla dziecka (4)
 • pianino elektryczne czy tradycyjne (4)
 • dobre pianino cyfrowe (4)
 • pianino elektroniczne dla dzieci (4)
 • pianino elektryczne dla dziecka (4)
 • wymiary pianina cyfrowego (4)
 • ile klawiszy ma standardowa klawiatura fortepianu (4)
 • jakie pianino do nauki dla dziecka (4)
 • pianina akustyczne opinie (4)
 • pianina cyfrowe opinie (4)
 • tanie pianino cyfrowe (4)
 • używane pianino cyfrowe (4)
 • czy warto kupić pianino cyfrowe (4)
 • co lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (4)
 • standardowe wymiary pianina (3)
 • naprawa pianina cyfrowego (3)
 • pianino elektroniczne opinie (3)
 • jakie pianino jest dobre (3)
 • pianina cyfrowe (3)
 • pianino elektroniczne do nauki (3)
 • fortepian cyfrowy opinie (3)
 • pianino elektroniczne cena (3)
 • jakie pianino na początek (3)
 • pianina cyfrowe jakie wybrać (3)
 • pianino na prąd (3)
 • fortepian elektryczny (3)
 • fortepian elektryczny cena (3)
 • pianino kontra samochód (3)
 • ile klawiszy ma pianino cyfrowe (3)
 • Pianino elektryczne ile kosztuje (3)
 • pianino elektroniczne czy akustyczne (3)
 • dobre pianino elektryczne (3)
 • pianino cyfrowe dżwiek (3)
 • pianino cyfrowe wymiary (3)
 • pianina fortepiany do nauki dla dziecka (3)
 • pianino jakie wybrac (3)
 • kupno pianina elektronicznego a tradycyjnego (3)
 • jakie pianino do szkoły muzycznej (3)
 • pianino elektryczne jakie wybrać (3)
 • pianino tradycyjne czy elektroniczne (3)
 • pianina elektryczne opinie (3)
 • elektroniczne pianino jakie (3)
 • jakie wymiary ma fortepian (3)
 • pianino cyfrowe vs fortepian cyfrowy (3)
 • jakie kupić pianino cyfrowe (3)
 • malo miejsca na pianino co wybrac ? (3)
 • pianino elektryczne uzywane (2)
 • pianino elektryczne czy akustyczne (2)
 • ile kosztuje dobre pianino cyfrowe (2)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe? (2)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum (2)
 • ile kosztuje pianino do nauki (2)
 • najlepsze dźwięki w pianinie cyfrowym (2)
 • pianino cyfrowe a pianino tradycyjne (2)
 • jak kupić pianino cyfrowe (2)
 • kupno pianina cyfrowego (2)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • jakie pianino cyfrowe do szkoły muzycznej (2)
 • pianino do nauki forum (2)
 • pianino cyfrowe wady (2)
 • jakie pianino do nauki gry dla dziecka (2)
 • które pianino lepsze (2)
 • jakie pianino elektroniczne (2)
 • pianino cyfrowe vs akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe keyboard a pianino tradycyjne (2)
 • pianino cyfrowe kontra akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe porównanie (2)
 • pianino cyfrowe o klawiszach pianina klasycznego (2)
 • pianino dla dziecka do szkoły muzycznej ars (2)
 • jakie pianino cyfrowe czy akustyczne (2)
 • jak podłączyć głosnik z elektrycznym pianinem (2)
 • jake pianino akustyczne kupic (2)
 • jaki dzwiek ma pianino (2)
 • jaki dzwięk to piano\ (2)
 • mechanika pianin cyfrowych (2)
 • pianino elektroniczne używane (2)
 • pianino elektroniczne dla dziecka (2)
 • małe pianino (2)
 • pianino elekktryczne (2)
 • jakie kupić pianino do nauki (2)
 • pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (2)
 • pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka (2)
 • klawiatura ważona co to oznacza (2)
 • czy są fortepiany o mniejszych klawiszach? (2)
 • pianina elektryczne używane (2)
 • elektroniczne pianino ranking (2)
 • pianino tradycyjne (2)
 • uzywane pianino akustyczne jakie wybrac (2)
 • pianina tradycyjne (2)
 • pianina elektryczne nowe ceny (2)
 • pianino ranking (2)
 • pianino prad (2)
 • cyfrowe pianino (2)
 • pianina cyfrowe a klasyczne (2)
 • fortepian cyfrowy forum (2)
 • pianino najtaniej (2)
 • pianino akustyczne czy elektryczne (2)
 • pianina elektryczne czy prawdziwe (2)
 • pianina cyfrowe dla dzieci (2)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe (2)
 • pianina akustyczne wroclaw (2)
 • panino cofrowe a akustyczne (2)
 • pianin cyfrowe opinie (2)
 • czy pianino elektryczne trzeba stroić (2)
 • pianina klawinowe (2)
 • pianina które lepsze cyfrowe czy elektryczne (2)
 • opienie jakie pianino dla dziecka (2)
 • pianino a elektryczne pianino (2)
 • ranking pianin elektronicznych (2)
 • ranking pianino cyfrowe (2)
 • dobre pianino elektryczne jaka firma (2)
 • czy kupowac uzywane pianino (2)
 • pianino tradycyjne rozmiar (2)
 • pianino akustyczne a elektryczne (2)
 • elektroniczne pianino (2)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (2)
 • pianino na początek (2)
 • fortepian elektroniczny allegro (2)
 • pianino akustyczne używane (2)
 • pianina dla dzieci (2)
 • gry elektrycznym pianinie (2)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe do nauki gry w szkole muzycznej (2)
 • wymiary pianina klasycznego (2)
 • chcę ku pić dobre pianino cyfrowe (2)
 • ile klawiszy ma cyfrowe pianino (2)
 • budowa klawisz (2)
 • najlepsze pianino do nauki (2)
 • pianina cyfrowe używane (2)
 • pianino ile oktaw (2)
 • uzywane pianina akustyczne (2)
 • wady pianin cyfrowych (2)
 • forum najlepsze pianino cyfrowe do domu (2)
 • fortepiany akustyczne używane (2)
 • pianina elektryczne czy akustyczne (2)
 • tanie dobre pianino cyfrowe forum (2)
 • fortepian elektryczny ile kosztuje (2)
 • fortepian elektroniczny opinie (2)
 • pianino kontra samochó (2)
 • co to jest pianino akustyczne (2)
 • pianino klawinowe cena (2)
 • pianino akustyczne nowe (2)
 • pianina elektryczne dobre? (1)
 • pianina klasyczne wymiary standardowe (1)
 • Pianina elektryczne (1)
 • pianino cyfrowe ile kosztuje (1)
 • pianino cyfrowe jakiej firmy kupic (1)
 • pianino cyfrowe i klasyczne porownanie (1)
 • pianino cyfrowe głośne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe ile wytrzymuje (1)
 • pianino cyfrowe jak długo nauka (1)
 • pianina cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe jakie wybrać 2000 (1)
 • pianino cyfrowe klawiatura ważona (1)
 • pianina elektroniczne jakie najlepsze (1)
 • pianina elektroniczne a pianina (1)
 • pianina elektryczne używane opinie (1)
 • pianino cyfrowe mniejsze klawisze (1)
 • pianina elektryczne-które najlepsze do nauki gry dla dzieci? (1)
 • pianina elektroniczne opinie (1)
 • pianino cyfrowe jakie najlepsze (1)
 • pianina elektroniczne ranking (1)
 • pianino cyfrowe ile lat (1)
 • pianino cyfrowe a pianino (1)
 • pianino akustyczne tradycyjne (1)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum opinie (1)
 • pianino cyfrowe czy elektryczne (1)
 • pianino akustyczne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino akustyczne (1)
 • pianino akustyczne forum (1)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne do nauki (1)
 • pianino cyfrowe dla dzieci (1)
 • Pianino Akustyczne vs Fortepian Klasyczny Opinia (1)
 • pianino akustyczne wymiary (1)
 • pianino cyfrowe a klasyczne forum (1)
 • pianino cyfrowe a pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe a tradycyjne (1)
 • pianino cyfrowe akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe apianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe - jakie najlepsze? (1)
 • pianino ctfrowe trzeba stroić (1)
 • pianino akustyczne wyważone (1)
 • pianino cyfrowe brak dzwieku (1)
 • Pianino akustyczne do 2000 (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowego (1)
 • pianino cyfrowe dla dziecka opini* (1)
 • pianino 7 oktaw ars polonica (1)
 • pianinń ile ma klawiszy? (1)
 • pianino cyfrowe do nauki w szkole (1)
 • pianinko do nauki dla 6 mie dziecka (1)
 • pianinko dla dzieci na prąd (1)
 • pianinko cyfrowe dziecka (1)
 • pianinio cyfrowe dla dziecka (1)
 • pianina z wyważoną klawiaturą (1)
 • pianina z dobrymi głośnikami (1)
 • pianino cyfrowe do nauki szkola muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe do nauki ktore lepsze? (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe? (1)
 • pianino akustyczne czy (1)
 • pianino cyfrowe dla poczuntkującego dziecka (1)
 • pianino akustyczne cena nowe (1)
 • pianino akustyczne allegro (1)
 • Njtansze pianino cyfrowe Korga dla dziecka (1)
 • pianino a pianino cyfrowe w edukacji muzycznej (1)
 • pianino a fortepian liczba klawiszy (1)
 • pianino cyfrowe do nauki jaki model (1)
 • pianino cyfrowe dla początkującego (1)
 • pianino klasyczne jakie (1)
 • pianino z ważoną klawiaturą czy tradycyjne forum (1)
 • pianiono cyfrowe jakie (1)
 • piano -mloteczkowe czy elektroniczne (1)
 • piano cyfrowe zy elktryczne (1)
 • pinino cyfrowe czy akustczne (1)
 • po ile fortepian dla dzieci (1)
 • poanino cyfrowe vs pianino akustyczne (1)
 • polecane pianino cufrowe (1)
 • polecane pianino dla poczatkujacych (1)
 • polski ranking pianin cyfrowych (1)
 • polskie pianino akustyczne cena (1)
 • porównanie brzmienia pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • porównanie marek pianin elektrycznych (1)
 • porównanie pianin cyfrowych (1)
 • pianino w normalnej cenie (1)
 • pianino używane akustyczne cena (1)
 • pianino tradycyjne mał (1)
 • PIANINO KLAWIATURA CIĘZKO CHODZI (1)
 • pianino klawinowe a keyboard (1)
 • pianino korg opinie (1)
 • pianino kustyczne małe wymiary (1)
 • pianino ma klawiszy (1)
 • pianino na raty (1)
 • pianino na raty krakow (1)
 • pianino nauka dukla podkarpacie (1)
 • pianino nierowne brzmienie (1)
 • pianino nowoczesne zabiera malo miejsca (1)
 • pianino seiler a pianino cyfrowe (1)
 • pianino tanie lublin (1)
 • pianino tradycyjne a cyfrowe (1)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe? (1)
 • porównanie pianin cyfrowych forum (1)
 • porównanie pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • prawdziwei pianino dla dzieci (1)
 • szkoła muzyczna dziecko jakie pianino (1)
 • szkoła muzyczna najlepsze pianino cyfrowe (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe forum (1)
 • tanie dobre pianino cyfrowe (1)
 • tanie fortepiany używane dla dziecka do nauki (1)
 • tanie klawisze do nauki pianina (1)
 • tanie pianina akustyczne (1)
 • tanie pianina akustyczne używane (1)
 • tanie pianina cyfrowe (1)
 • tanie pianina elektryczne (1)
 • tanie pianina elektryczne używane (1)
 • tanie pianino cyfrowe z ważonymi klawiszami (1)
 • Uzywana klawinowa (1)
 • strojenie elektrycznych pianin (1)
 • standardowe pianino ile klawiszy? (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe rzeszów (1)
 • ranking fortepianów cyfrowych (1)
 • ranking najlepszych pianin cyfrowych (1)
 • ranking pianic cyfrowych (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2012 (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2013 (1)
 • ranking pianin dla dzieci (1)
 • ranking pianin elektrycznych (1)
 • rónice w dźwięku instrumentów elektronicznym a tradycyjnym (1)
 • rozmiar klawiszy w elektrycznym (1)
 • różnica między keyboardem a pianinem cyfrowym (1)
 • roznica miedzy piano a organ (1)
 • roznica pomiedzy fortepianem cyfrowym a tradycyjnym (1)
 • sprzedam na raty pianino (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe raty (1)
 • używane pianina akustyczne ceny (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze (1)
 • pianino czy pianino elektroniczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne co lepsze (1)
 • pianino czy pianio cyfrowe (1)
 • pianino dla amatora (1)
 • pianino dla dzieci (1)
 • pianino dla dziecka cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • pianino dla dziecka do szkoły myzucznej (1)
 • pianino dla dziecka w szkole muzycznej forum (1)
 • pianino do 2000 (1)
 • pianino do nauki cyfrowe czy akustyczne (1)
 • pianino do nauki elektryczne czy akustyczne (1)
 • pianino do nauki gry dla dzieci (1)
 • pianino elektroniczne czy aktustyczne (1)
 • pianino cyfrowe z wywazonym klawiszem (1)
 • pianino cyfrowe z ważoną klawiaturą do nauki (1)
 • pianino cyfrowe ważone (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze dla pianistów (1)
 • pianino cyfrowe porównanie 2012 (1)
 • pianino cyfrowe poznaj budowę (1)
 • pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino cyfrowe rozmiar klawiszy (1)
 • pianino cyfrowe strojenie (1)
 • pianino cyfrowe szkoła muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe tanio (1)
 • pianino cyfrowe tanio polska (1)
 • pianino cyfrowe uzywane cena (1)
 • pianino cyfrowe vs (1)
 • pianino cyfrowe vs akustyczna (1)
 • pianino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pianino cyfrowe wady i zalety (1)
 • pianino elektroniczne czy klasyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy tradycyjne (1)
 • pianino elektroniczne czy ttadycyjne (1)
 • pianino elektryczne najlepsze (1)
 • pianino elektryczne raty (1)
 • pianino elektryczne rzeszów (1)
 • pianino elektryczne strojenie (1)
 • pianino elektryczne vs normalne (1)
 • pianino elektryczne wymiary (1)
 • pianino elektryczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino gram rok i nie robie postepow (1)
 • pianino ile ma klawiszy (1)
 • pianino kalwinowe (1)
 • pianino klasyczne a klawinowe (1)
 • pianino klasyczne akustyczne do nauki (1)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe ? (1)
 • pianino klasyczne czy elektroniczne (1)
 • pianino elektryczne na początek (1)
 • pianino elektryczne na jeden dzien (1)
 • pianino elektryczne jakie kupić (1)
 • pianino elektroniczne na poczatek (1)
 • pianino elektroniczne wady (1)
 • pianino elektroniczne wymiary (1)
 • pianino elektroniczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektronizcne (1)
 • pianino elektryczne a ciezkosc klawiszy (1)
 • pianino elektryczne a fortepian elektryczny (1)
 • pianino elektryczne a tradycyjne (1)
 • pianino elektryczne budowa (1)
 • pianino elektryczne cyfrowe (1)
 • pianino elektryczne czy dobre zamiast pianina do szkoły muzycznejj (1)
 • pianino elektryczne dla dzieci (1)
 • pianino elektryczne dla początkujących (1)
 • pianino elektryczne dobre do nauki (1)
 • pianino klasyczne czy elektryczne (1)
 • pianina cyfrowe zestawienie (1)
 • fortepian cyfrowy zamiast strun (1)
 • ile jestr klawiszy w pianinie (1)
 • ile klawiszy ma klasyczny kejboard (1)
 • Ile Klawiszy MA Klawiatura (1)
 • ile klawiszy ma pianinio? (1)
 • ile klawiszy ma pianino a ile organy (1)
 • ile klawiszy ma standardowe nowoczesne pianino (1)
 • ile kostuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje dobre cyfrowe pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino elektryczne (1)
 • ile kosztuje elektroniczne pianino (1)
 • ile kosztuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje keyboard standardowy (1)
 • ile kosztuje klasyczny fortepian (1)
 • ile kosztuje naprawa pianina cyfrowego (1)
 • ile kosztuje pianina (1)
 • ile jest najwięcej oktaw pianino cyfrowe (1)
 • ile czarnych klawiszy ma fortepian (1)
 • głośność pianina (1)
 • fortepian digitalne (1)
 • fortepian dla dziecka (1)
 • fortepian do nauki dla dzieci uzywany allegro (1)
 • fortepian elektryczny wymiary (1)
 • fortepian parapet (1)
 • fortepiany akustyczne czy cyfrowe (1)
 • fortepiany akustyczne używane sprzedaż (1)
 • fortepiany cyfrowe opinie (1)
 • fortepiany elektryczne (1)
 • fortepiany nowoczesne (1)
 • forum pianina cyfrowe (1)
 • forum pianino klasyczne czy cyfowe (1)
 • gniazdo słuchawkowe w pianinie - budowa (1)
 • głosne klawisze w pianinie cyfrowym (1)
 • głośnik do pianina (1)
 • głośniki do pianina cyfrowego (1)
 • ile kosztuje pianino aukustyczne (1)
 • ile kosztuje pianio cyfrowe (1)
 • jaki instrument dla dziecka pianino (1)
 • jaki instrument kupic do nauki gry na fortepinie jak jest malo miejsca w domu (1)
 • jaki keyboard zamist pianian (1)
 • jaki pianino cufrowe (1)
 • Jakie cyfrowe pianino wybrać? (1)
 • jakie dobre pianino cyfrowe (1)
 • jakie elektoriniczne pianino najlepsze zamiast normalnego (1)
 • jakie elektroniczne pianino (1)
 • jakie funkcje ma pianino elektryczne (1)
 • jakie jest dobre p8anino cyfrowe (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki na gry dla dzieci (1)
 • jakie klawisze dla dziecka (1)
 • jakie klawisze ma fortepian (1)
 • jakie kupic pianino akustyczne do nauki gry (1)
 • jakie kupić pianino cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • jaki fortepian elektryczny (1)
 • jaki fortepian cyfrowy (1)
 • jaki dzwięk ma elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje prawdziwe pianino (1)
 • ile kosztuje puanino cyfrowe (1)
 • ile ma klawiszy czarnych pianino (1)
 • ile oktaw ma fortepian (1)
 • ile oktaw ma pianino (1)
 • ile pianino ma klawiszy (1)
 • ile prądu pianino (1)
 • ilość klawiszy fortepian pianino (1)
 • ilosc klawiszy w pianinie (1)
 • instrumenty muzyczne zamiast pianina (1)
 • jak podłączyć pianino do glosników (1)
 • jak powstaje dzwiek w pianinie cyfrowym (1)
 • jak wybrać pianino cyfrowe (1)
 • jak wybrac pianinodo nauki (1)
 • jaka jest najlepsza firma pianin cyfrowych (1)
 • jaka jest roznica między keyboardem a pianinem elektrycznym (1)
 • jakie najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • akustyczne pianino czeskie (1)
 • cyfrowe pianina opinie (1)
 • cyfrowe pianino czy forum klasyczne (1)
 • cyfrowe pianino ranking (1)
 • cyfrowy fortepian tanio (1)
 • czy do szkoły muzycznej musi być pianino akustyczne (1)
 • czy fortepian jest na prąd (1)
 • czy kupiliscie dziecku pianino (1)
 • czy kupowac pianino cyfrowe (1)
 • czy lepsze jest pianino akustyczne czy elektroniczne (1)
 • czy lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • czy organy to to smamo jak pianino (1)
 • czy pianino akustyczne jest prawdziwym instrumentem (1)
 • czy pianino cyfrowe dobre jest dla nauki (1)
 • czy pianino cyfrowe jest dobre do nauki gry (1)
 • czy pianino cyfrowe jest gorsze (1)
 • czy pianino cyfrowe trzeba (1)
 • cyfrowe pianina na raty (1)
 • cyfrowe pianina klasyczne opinie (1)
 • Cyfrowe czy akustyczne (1)
 • allegro gumowe pianino (1)
 • ars polonica najlepsze pianina (1)
 • ars polonica pianina cyfrowe (1)
 • co do nauki zamiast pianina w domu (1)
 • co kupic pianino czy pianino elektryczne (1)
 • co kupic zamiast pianina (1)
 • co lepsze do gry na pianinie (1)
 • co lepsze do nauki pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianiono elektryczne (1)
 • co lepsze pianino elektryczne czy klasyczne? (1)
 • co lepsze pianino zwykłe czy elektroniczne (1)
 • co sadza pianisci o pianinach elektornicznych (1)
 • co tansze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co to jest pianino cyfrowe (1)
 • cyfrowe a normalne pianiino roNoce (1)
 • czy pianino cyfrowe wymaga strojenia (1)
 • czy pianino elektroniczne zastapi tradycyjne (1)
 • dzwiek klawiszy pianina cyfrowego (1)
 • eksploatacja pianina (1)
 • elektronicze pianino jakiw wybrac (1)
 • elektroniczne pianina czy dobre sa do nauki (1)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (bez kupna) (1)
 • elektroniczne pianino dla dziecka (1)
 • elektroniczne pianino do nauki 8 oktaw (1)
 • elektroniczne pianino lublin (1)
 • elektroniczne pianio czy klasyczne (1)
 • elektroniczny fortepian forum (1)
 • elektryczny fortepian dla dzieci (1)
 • fajne ciezkie klawisze pianino forum (1)
 • fale drgania strun fortepianu (1)
 • fortepian akustyczny to (1)
 • fortepian cyfrowy cena (1)
 • fortepian cyfrowy dobre a tanie (1)
 • dźwięk fortepianu cyfrowego (1)
 • dobre pianino rzeszow (1)
 • dobre pianino cyfrowe opinie (1)
 • czy pianino elektyczne glosno chodzi (1)
 • czy pianino po każdym transporcie trzeba stroić?\ (1)
 • Czy święty mikołaj przynosi prawdziwe elektryczne pianino (1)
 • czy warto grać na pianinie cyfrowym (1)
 • czy warto kupwać pianino cyfrow forum (1)
 • czy wtoruniu naprawiają organy elektroniczne (1)
 • czym różni się pianino cyfrowe a akustyczne (1)
 • czym rózni się pianino klawinowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego? (1)
 • digitalne pianina muzyka klasyczna (1)
 • dlaczego pienino akustyczne brzęczy (1)
 • do czego służą pedały w pianinie cyfrowym (1)
 • dobre pianina akustyczne (1)
 • dobre pianina cyfrowe (1)
 • dobre pianino cufrowe jak prawdziwe (1)
 • fortepian cyfrowy tani i dobry (1)
 • jakie najlepsze pianino do nauki (1)
 • mechanizm wychwytu a wymyku jaka roznica pianino cyfrowe co to jest (1)
 • najlepsze pianino do nauki dziecka (1)
 • najlepsze pianino dom (1)
 • najlepsze pianino dźwięk (1)
 • najlepsze pianino elektroniczne (1)
 • najlepsze pianino elektryczne opinie (1)
 • najlepszy producent pianin cyfrowych (1)
 • najlepszy utwór na piano elektroniczne (1)
 • najtańsze elektryczne pianino (1)
 • najtańsze pianina cyfrowe na raty (1)
 • najtańsze pianino cyfrowe (1)
 • najtańsze pianino z ważónymi klawiszami (1)
 • naprawa klawiatury w pianinie cyfrowym (1)
 • naprawa pianin cyfrowych kielce (1)
 • naprawapianin elektronicznych wroclaw (1)
 • nauka gry na fortepianie a pianino cyfrowe (1)
 • nauka gry na pianinie czy warto kupic cyfrowe (1)
 • najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • Najlepsze pianino cyfrowe ? (1)
 • najlepsze pianino akustyczne dla początkujących (1)
 • mobilne pianino (1)
 • na co patrzec przy wyborze pianina (1)
 • na początek pianino czy fortepian (1)
 • nadmiernie brzmiacy klawisz w pianinie akustycznym (1)
 • naepsze pianina cyfrowe (1)
 • najleprze pianino cyfrowe (1)
 • najlepsza marka pianin cyfrowych (1)
 • najlepsze cyfrowe pianina (1)
 • najlepsze elektroniczne pianina (1)
 • najlepsze fortepiany cyfrowe (1)
 • najlepsze marki saxsofon do nauki gry (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe opinie (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe ranking (1)
 • najlepsze pianina do nauki (1)
 • najlepsze pianina elektryczne (1)
 • najlepsze pianinko dla dzieci (1)
 • nauka gry na pianinie tradycyjnym czy cyfrowym (1)
 • niedrogie pianino dla dzieci (1)
 • pianina akustyczne czy elektroniczne (1)
 • pianina akustyczne Kraków (1)
 • pianina akustyczne raty (1)
 • pianina akustyczne używane Wrocław (1)
 • pianina akustycznre (1)
 • pianina cyfrowe - naprawa Rybnik (1)
 • pianina cyfrowe a akustyczne (1)
 • pianina cyfrowe a klasyczne] (1)
 • pianina cyfrowe czy normalne (1)
 • pianina cyfrowe i akustyczne które wybrać (1)
 • pianina cyfrowe jakie kupić (1)
 • pianina cyfrowe na raty (1)
 • pianina cyfrowe nieakustyczne (1)
 • pianina cyfrowe nowe (1)
 • pianina cyfrowe opinia (1)
 • pianina cyfrowe podłaczone do prądu (1)
 • pianina akustyczne brzmienie (1)
 • pianin cyfrowe na początek (1)
 • pedały w pianinie akustycznym (1)
 • elektroniczne pianino online allegro (1)
 • normalne pianino ile klawiszy (1)
 • nowe dobre pianina cyfrowe (1)
 • nowe pianina akustyczne ceny (1)
 • nowe pianina elektryczne (1)
 • nowoczesne pianina cyfrowe (1)
 • nsjlepsze pianino dla dziecka (1)
 • od czego zalezy dzwiek pianina (1)
 • odkupie pianino elektroniczne (1)
 • oianino a pianino cyfrowe (1)
 • opinie o pianinie elektronicznym (1)
 • opłaca się kupić pianino elektryczne (1)
 • organy cyfrowe allegro (1)
 • panino akustyczne (1)
 • panino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • parapet pianino (1)
 • pianina cyfrowe vs fortepian cyfrowy (1)
 • jakie nakpeiej kuic pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino do 2000 (1)
 • jakie pianino do gry dla dziecka (1)
 • jakie pianino do nauki gry (1)
 • jakie pianino do nauki w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino elektroniczne jest najlepsze opinie (1)
 • jakie pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • jakie pianino elektryczne zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino klasyczne warto kupic ile kosztuje? (1)
 • jakie pianino kupić do nauki dziecku (1)
 • jakie pianino najlepsze forum (1)
 • jakie pianino w szkole muzycznej (1)
 • zamiast pianina (1)
 • jakie pianino wybrać na początek nauki (1)
 • jakie pianio cyfrowe (1)
 • jakie pianiono lepsze klasyczne czy elektryczne (1)
 • jakie piano elektroniczne kupic (1)
 • jakie pianino dla poczatkujacego (1)
 • jakie pianino dla dziecka w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie organy kupić do nauki gry na pianinie (1)
 • jakie organy zamiast pianina (1)
 • jakie pianino akustyczne (1)
 • jakie pianino akustyczne do grania (1)
 • jakie pianino akustyczne kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe 5k (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy klasyczne do nauki (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoly muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe do 2000 (1)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki dla dziecka (1)
 • jakie pianino cyfrowe forum (1)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? (1)
 • Jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe na początek (1)
 • jakie pianino cyfrowe warto kupic (1)
 • jakie sa wymiary pianina? mam malo miejsca (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe (1)
 • kupić pianino elektroniczne (1)
 • kupic pianino tradycyjne czy elktronicznie (1)
 • kupic piano akustyczne (1)
 • kupie elektroniczne pianino (1)
 • kupię pianino na raty (1)
 • kupię używane pianino cyfrowe (1)
 • kupno starego pianina akustycznego (1)
 • lepiej kupic pianino cyfrowe czy (1)
 • lepiej tanie pianino czy keyboard (1)
 • lepsze pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • lepsze pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • ludzkie pianino elektryczne (1)
 • male panino pod komputer (1)
 • marki pianin elektryczney (1)
 • małe organki yamaha (1)
 • małe pianino cyfrowe forum (1)
 • ktore pianino najlepsze (1)
 • które pianino lepsze elektroniczne czy cyfrowe (1)
 • które pianino jest najlepsze (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe do nauki gry (1)
 • JakiekupićorganyElektroniczne (1)
 • kazdy klawisz pianina cyfrowego (1)
 • keyboard ważonych klawiszy (1)
 • kiedy najlepiej kupic pianino cyfrowe (1)
 • klawiatura fortepianu kontra (1)
 • klawiatura ważona czy pianino cyfrowe (1)
 • klawinowa elektryczna (1)
 • korg kross 88 czy ma wyważone klawisze (1)
 • korg kross recenzja (1)
 • korg kross wady (1)
 • kto naprawia fortepiany (1)
 • ktore dobre pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • ktore lepsze pianino elektryczne czy (1)
 • które pianina cyfrowe są najlpsze (1)
 • które pianino cyfrowe czy nie (1)