Pianino: akustyczne czy cyfrowe?

To pytanie obecnie jest jednym z najczęściej stawianych przez potencjalnych kupców.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy nabyć instrument muzyczny. Jeżeli jesteśmy twórczy, kreatywni, „nieskażeni klasycznym wykształceniem muzycznym”, poszukujący nieszablonowych rozwiązań, nietypowych zróżnicowanych brzmień – rzecz jasna, wybieramy „pianino” cyfrowe, prędzej określane mianem keyboardu, klawiszy, „kasia”, „klawinowy” itp.

Jeżeli wybieramy instrument dla dziecka, uczęszczającego do szkoły muzycznej, sprawa już tak zabawnie nie wygląda.

Nie chcę powiedzieć, że jednoznacznie obstaję przy pianinie tradycyjnym. Czasem mamy zbyt mało miejsca, zbyt mało ambicji i zbyt mało zaplanowanych środków na obsługę instrumentu akustycznego.

Ale jedno należy zastrzec już na samym początku:

szukając ekwiwalentu dla pianina tradycyjnego, należy zadbać o to, by „pianino” cyfrowe miało 88 klawiszy, ciężką (wyważoną) klawiaturę o standardowych wymiarach klawiszy oraz dwa tradycyjne dla fortepianów pedały. Tylko w tym przypadku możemy mówić o jakimkolwiek ekwiwalencie.

Jakie są plusy pianina cyfrowego wobec tradycyjnego?

1. Pianina cyfrowego nie trzeba stroić, ani regulować mu mechaniki.

2. Pianino cyfrowe posiada wyjście słuchawkowe – możemy grać na nim o dowolnej porze dnia i nocy, nikomu nie przeszkadzając.

3. Pianino cyfrowe jest lżejsze i bardziej mobilne od pianina tradycyjnego – łatwiejsze w transporcie, przestawieniu itd. Jest też mniejsze (przede wszystkim niższe), czyli zajmuje zasadniczo mniej miejsca.

I to wszystko, jeżeli chodzi o plusy. Minusy z kolei są takie:

1. Pianino cyfrowe ma określony termin eksploatacji. Więcej, niż 7-10 lat, ono nie „pociągnie”. Nigdy nie będzie „stuletnich pianin elektrycznych”, tymczasem gdy tak stare pianino akustyczne nie jest wcale rzadkością. Co więcej, producenci celowo zakładają limit czasowy w działania pewnych podzespołów, co sprawia, że remont cyfrowego pianina będzie nieopłacalny. Przecież płynność finansowa musi być, nieprawdaż? Tak więc z myślą o „dzieciach-wnukach” pianina cyfrowego kupić po prostu się nie da.

2. Dobrej klasy pianino cyfrowe (nowe, co jest w tym przypadku istotne) kosztować będzie więcej, niż kilku- lub kilkunastoletnie pianino akustyczne, które ostatecznie i tak posłuży nam dłużej, niż cyfrowe.

3. Jakbykolwiek nie była „ważona” klawiatura cyfrowego pianina, zawsze będzie miało miejsce wrażenie sztuczności gry na nim. Klawiatura tradycyjnego pianina jest „ważona” w sposób naturalny – podłączona jest do wieloskładnikowego mechanizmu, podzespoły którego mają swój naturalny ciężar. Czymkolwiek są „obciążacze” klawiatury cyfrowej, nigdy nie stworzą wrażenia naturalnie działającego mechanizmu – a to dlatego, iż powstanie dźwięku tak naprawdę nie zależy od naszego kontaktu z klawiszami.

4. Dźwięk pianina tradycyjnego powstaje w sposób naturalny, akustyczny, czyli poprzez kontakt młotka ze struną, wzmocniony przez dno rezonansowe i drewnianą obudowę. Grając na takim pianinie całą masą, zmuszamy do brzmienia całego jego ogromnego i ciężkiego korpusu. Wibracja strun powoduje fale powietrzno-dźwiękowe, odbierane przez ucho i mózg. Z kolei, ledwo mlaskając klawisze, jesteśmy w stanie panować nad najcichszym możliwym dźwiękiem, co zaowocuje niemal niewyczuwalnym dotykiem młotków do strun. Tymczasem „pianino” cyfrowe jedyne źródło dźwięku ma w swoich głośnikach, i grając fortissimo, nie powodujemy rezonansu całego korpusu (którego przecież brak!), lecz przesterowanie głośnika, czym możemy go nawet uszkodzić! Z kolei, precyzyjne pianissimo nawet na lepszych pianinach cyfrowych jest w istocie niemożliwe, o czym wie każdy, kto próbował je osiągnąć nie za pomocą zakręcenia regulatora głośności, a za pomocą palców. Dźwięki wychodzą nierówne, raz ich nie ma wcale, raz są zbyt głośne. Brakuje tych najdrobniejszych gradacji, bo po prostu nie zostały one zapisane w pamięci komputerowej takiego „pianina”.

5. W pianinach cyfrowych gałka sterująca siłą dźwięku pełni niedźwiedzią przysługę. Wyobraźmy sobie sytuację: siadamy przed prawdziwym fortepianem, który raz, że ma swoje wymiary, swoją własną przestrzeń i ciężar, swoją ukrytą głębię potencjału dźwiękowego (który dopiero trzeba z niego wydobyć), a dwa, że stoi w określonym pomieszczeniu, które trzeba dźwiękiem odpowiednio wypełnić, a które może być zarówno bardzo duże (sala koncertowa), jak i bardzo małe (pokój, audytorium itp.). Co musi zrobić pianista? Dostosować się do instrumentu i pomieszczenia, co wymaga od niego odpowiednich starań i umiejętności. W cyfrzaku mamy natomiast gałkę, a więc to pianino dostosowujemy do siebie. Pytanie: jak powinno być ustawione pokrętło głośności? Jakie jego położenie domyślnie odpowiada natężeniu dźwięku pianina czy fortepianu? Od razu podpowiadam: na takim samym ustawieniu głośności pianina cyfrowego samymi palcami nie da się osiągnąć jednocześnie dynamicznego fortissimo, jak i tajemniczego pianissimo. Cały czas musimy sterować – nie, nie umiejętnościami swoich palców – gałką głośności. To tak, jakbyśmy nie widzieli „kątem oka”, nie mieli pola widzenia rzędu 190°, lecz zaledwie 90°, inaczej mówiąc, widzieliśmy tylko to, co jest przed nami, zaś cała reszta by nam uciekała. Żeby zobaczyć to, co znajduje się bardziej po lewej czy po prawej, musielibyśmy każdorazowo kręcić głową – a w pianinie cyfrowym musimy każdorazowo kręcić gałką.
Powiedzmy, że gramy sobie – a mama z kuchni krzyczy nam coś w rodzaju „Graj ciszej, sąsiedzi śpią!”. W pianinie prawdziwym musielibyśmy opanować innego rodzaju dotyk palcowy (touché), operując tymi samymi klawiszami, tym samym mechanizmem, aby uzyskać inne gradacje dźwiękowe. W cyfrzaku – przekręcamy gałkę, czyli tak naprawdę nie uczymy się innego, bardziej skomplikowanego dotyku. Dalej gramy jak dotychczas, tracąc poczucie powiązania dotyku palcem klawisza z dźwiękiem, który dzięki temu się wydobywa (lub też nigdy tego poczucia nie mając!).
Innym razem chcemy np. wyżyć się, grając coś bardzo głośnego. I co? W pianinie cyfrowym, bijąc klawisze, usłyszymy tylko głuchy stukot plastiku / drewna / metalu o filcowe amortyzatory. Nawet się nie dowiemy, jaki efekt osiągnęlibyśmy, grając w ten sposób na fortepianie prawdziwym! Ale cóż, po to jest regulator głośności! W pianinie na prąd zawsze możemy dokręcić gałkę, powodując, że głośniki zachłysną się przesterowanym dźwiękiem. Będzie baaardzo głośno i dynamicznie… ale nie naszych palców będzie to zasługa.

6. Z powyższych wywodów wynika pewna bardzo istotna wada: pianino cyfrowe nie jest w stanie nauczyć grającego pracy nad barwą dźwięku, nad dotykiem, nad precyzyjnym kontaktem w zespole palec – klawisz – struna. Nie jest w stanie nauczyć precyzyjnej, wielobarwnej pedalizacji. Jeżeli ono się jeszcze nadaje na początkową znajomość z muzyką, i to całkiem nieźle, w przypadku ambitnego grania już zupełnie nie sprosta pokładanym w nim nadziejom. Paradoksalnie, w pełni ukształtowany pianista może sobie radzić z „pianinem” elektrycznym, gdyż wie, pamięta, jak się gra na instrumencie prawdziwym. Ale pokażcie mi choćby jednego dobrego pianistę, który zamiast fortepianu prawdziwego kupiłby „fortepian” cyfrowy! Więc, wracając do tematu, instrument elektroniczny zupełnie nie pasuje temu, kto już wyrósł z „zabaw w muzykę”, ale jeszcze nie osiągnął takiego pułapu, gdy „nie ma odwrotu” od raz otrzymanego doświadczenia.

7. Minus nieco próżny, lecz dla wielu ludzi istotny: wygląd. Otóż pianino cyfrowe doskonale pasuje do wystroju pracowni komputerowej lub biura, i wcale – do stylowego salonu. Nigdy nie będzie „pięknym mebelkiem”, jakim jest choćby kilkudziesięcioletnie pianino akustyczne.

8. Prąd kosztuje – być może relatywnie mniej, niż dwukrotne w skali roku strojenie pianina akustycznego – lecz nie można powiedzieć, że używanie elektronicznego pianina nic nas nie kosztuje. Tak samo, w przypadku wyłączenia prądu nie możemy usiąść i pomuzykować tak jak na pianinie tradycyjnym – nasz „instrument muzyczny” będzie tak samo martwy, jak i wszystkie sprzęty dookoła.

Oczywiście, wybór instrumentu jest kwestią indywidualną, i nie należy patrzeć tu na ilość punktów „za” i „przeciw” – jeden nie jest równy drugiemu. Należy po prostu rozważyć to, co czujemy, co serce i głowa nam podpowiada.

Na koniec załączę piękną, acz pouczającą historię z pewnego rosyjskiego forum internetowego:

„Kupiliśmy synowi drogie cyfrowe pianino „Korg” na raty. Dwa lata trwała spłata, myśleliśmy, że chwyciliśmy los za ogon, jesteśmy najmądrzejsi, nie musimy płacić za strojenie, mamy w domu „czystą” Japonię i w ogóle etalon instrumentu. Oczywiście, kiedy wykładasz taką kwotę, oczekujesz wymiernej satysfakcji. Na szczęście, po czterech latach nauki syn czyni znaczne postępy w muzyce dzięki wspaniałemu pedagogowi i naszemu udziałowi w jego zajęciach. I raptem półtora roku temu profesorka, widząc sukcesy syna, napomknęła, że „wreszcie trzeba zamienić pianino cyfrowe na prawdziwe”! Gdyż cyfrowe – to wcale nie prawdziwy instrument muzyczny, a zaledwie jego surogat. Byliśmy w szoku… Mówi się trudno, trzeba odkładać pieniądze na jakieś solidne akustyczne pianino, niemieckie lub czeskie. I raptem tydzień temu nasz „Korg” się spalił. Pieniędzy odłożyć nie zdążyliśmy. Ćwiczyć na czymś trzeba – zbliżają się egzaminy. Dzwonimy do stroiciela fortepianów i pytamy: czy pan naprawia również pianina elektroniczne? A on nas pyta, jak długo będziemy jeszcze znęcać się nad synem! „Kupcie mu prawdziwy instrument!” Mówię mu, że nie mamy na niego pieniędzy, a on – „rozumu pan nie ma, a nie pieniędzy!” Dał nam namiary na pierwsze lepsze „Nocturno”, które kupiliśmy za 200 zł [w oryginale – 2000 rubli], za 200 załatwiliśmy transport, za kolejne 200 – strojenie. Słuchajcie Państwo, dopiero dzisiaj się dowiedziałem, jaki to odlot – prawdziwe, żywe pianino!!! Długo mógłbym opisywać wszystkie odczucia, te wszystkie odcienie brzmienia, wibracje dźwięku, estetykę wyglądu. Przepraszam za porównanie, ale to tak samo jak gdyby przez całe życie współżyć z gumową „kobietą” i raptem poznać kobietę prawdziwą!”

:)

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pianino akustyczne (53)
 • jakie pianino cyfrowe (42)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe (36)
 • ranking pianin cyfrowych (34)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne (30)
 • pianina cyfrowe ranking (24)
 • ile klawiszy ma pianino (23)
 • pianino elektroniczne (19)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki (18)
 • jakie pianino cyfrowe kupić (17)
 • pianino cyfrowe forum (17)
 • pianino cyfrowe a akustyczne (15)
 • pianino dla dziecka (15)
 • pianino cyfrowe opinie (14)
 • pianino cyfrowe ranking (14)
 • najlepsze pianino cyfrowe (12)
 • jakie pianino do nauki (12)
 • jakie pianino dla dziecka do nauki (11)
 • wymiary pianina (11)
 • pianino cyfrowe czy klasyczne (10)
 • pianino elektryczne (10)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe (10)
 • pianino elektryczne czy klasyczne (10)
 • pianino akustyczne a cyfrowe (9)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne (9)
 • jakie pianino dla dziecka (8)
 • pianino klawinowe (8)
 • pianino czy pianino cyfrowe (8)
 • pianino a pianino cyfrowe (8)
 • pianino cyfrowe na raty (8)
 • jakie pianino kupić dla dziecka (8)
 • pianino cyfrowe (7)
 • pianino cyfrowe dla dziecka (7)
 • pianino cyfrowe do nauki (7)
 • pianino do nauki (7)
 • jakie pianino elektryczne kupić (7)
 • jakie pianino elektryczne (7)
 • jakie pianino kupić do nauki (7)
 • fortepian cyfrowy (7)
 • pianino elektryczne opinie (7)
 • ile klawiszy ma klasyczne pianino (7)
 • pianina akustyczne (7)
 • pianino cyfrowe jakie kupić (7)
 • najlepsze pianina cyfrowe (6)
 • ile klawiszy ma fortepian (6)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe (6)
 • pianina akustyczne czy cyfrowe (6)
 • pianino elektroniczne wyważoną klawiaturą (5)
 • pianino cyfrowe na początek (5)
 • pianino cyfrowe używane (5)
 • nowoczesne pianino (5)
 • pianino cyfrowe jakie (5)
 • wymiary klawiszy pianina (5)
 • pianina akustyczne używane (5)
 • pianina cyfrowe forum (5)
 • ktore pianino cyfrowe (5)
 • ranking pianina cyfrowe (5)
 • jakie pianino cyfrowe dla dziecka (5)
 • wymiary pianina cyfrowego (4)
 • co lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (4)
 • pianino cyfrowe a klasyczne (4)
 • ile klawiszy ma standardowa klawiatura fortepianu (4)
 • pianino elektroniczne dla dzieci (4)
 • pianina cyfrowe opinie (4)
 • czy pianino cyfrowe trzeba stroic (4)
 • pianino elektryczne dla dziecka (4)
 • pianina akustyczne opinie (4)
 • używane pianino cyfrowe (4)
 • pianino do nauki dla dziecka (4)
 • tanie pianino cyfrowe (4)
 • Pianino elektryczne ile kosztuje (3)
 • pianino elektroniczne opinie (3)
 • pianino na prąd (3)
 • pianino elektryczne jakie wybrać (3)
 • fortepian elektryczny (3)
 • fortepian cyfrowy opinie (3)
 • pianino tradycyjne czy elektroniczne (3)
 • pianino kontra samochód (3)
 • ile kosztuje pianino elektryczne (3)
 • jakie kupić pianino cyfrowe (3)
 • ile klawiszy ma pianino cyfrowe (3)
 • fortepian elektryczny cena (3)
 • czy warto kupić pianino cyfrowe (3)
 • pianina cyfrowe (3)
 • jakie pianino do nauki dla dziecka (3)
 • standardowe wymiary pianina (3)
 • pianina elektryczne opinie (3)
 • dobre pianino cyfrowe (3)
 • pianino cyfrowe wymiary (3)
 • dobre pianino elektryczne (3)
 • jakie pianino do szkoły muzycznej (3)
 • pianino elektroniczne cena (3)
 • jakie pianino na początek (3)
 • pianino cyfrowe vs fortepian cyfrowy (3)
 • kupno pianina elektronicznego a tradycyjnego (3)
 • pianina fortepiany do nauki dla dziecka (3)
 • pianino elektroniczne do nauki (3)
 • pianino elektroniczne czy akustyczne (3)
 • elektroniczne pianino jakie (3)
 • malo miejsca na pianino co wybrac ? (3)
 • pianina cyfrowe jakie wybrać (3)
 • pianino cyfrowe vs akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe kontra akustyczne (2)
 • jake pianino akustyczne kupic (2)
 • pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (2)
 • pianino cyfrowe o klawiszach pianina klasycznego (2)
 • jak podłączyć głosnik z elektrycznym pianinem (2)
 • jak kupić pianino cyfrowe (2)
 • które pianino lepsze (2)
 • pianino jakie wybrac (2)
 • pianino cyfrowe porównanie (2)
 • klawiatura ważona co to oznacza (2)
 • kupno pianina cyfrowego (2)
 • jaki dzwiek ma pianino (2)
 • jakie pianino jest dobre (2)
 • pianino elektroniczne używane (2)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • jakie pianino cyfrowe do szkoły muzycznej (2)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka (2)
 • mechanika pianin cyfrowych (2)
 • jakie kupić pianino do nauki (2)
 • pianino elekktryczne (2)
 • pianino do nauki forum (2)
 • pianino cyfrowe dżwiek (2)
 • pianino cyfrowe keyboard a pianino tradycyjne (2)
 • pianino elektryczne czy tradycyjne (2)
 • jakie pianino do nauki gry dla dziecka (2)
 • pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • jakie pianino elektroniczne (2)
 • pianino dla dziecka do szkoły muzycznej ars (2)
 • jaki dzwięk to piano\ (2)
 • pianino elektroniczne dla dziecka (2)
 • ile kosztuje pianino do nauki (2)
 • budowa klawisz (2)
 • czy są fortepiany o mniejszych klawiszach? (2)
 • pianina cyfrowe dla dzieci (2)
 • ranking pianin elektronicznych (2)
 • pianina cyfrowe a klasyczne (2)
 • pianina akustyczne wroclaw (2)
 • elektroniczne pianino (2)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (2)
 • pianino akustyczne nowe (2)
 • elektroniczne pianino ranking (2)
 • pianino akustyczne używane (2)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe (2)
 • fortepian elektroniczny allegro (2)
 • fortepian elektryczny ile kosztuje (2)
 • pianino tradycyjne (2)
 • fortepiany akustyczne używane (2)
 • ranking pianino cyfrowe (2)
 • czy pianino elektryczne trzeba stroić (2)
 • pianino akustyczne a elektryczne (2)
 • chcę ku pić dobre pianino cyfrowe (2)
 • wady pianin cyfrowych (2)
 • pianina elektryczne używane (2)
 • pianina elektryczne nowe ceny (2)
 • pianina klawinowe (2)
 • uzywane pianino akustyczne jakie wybrac (2)
 • pianina elektryczne czy prawdziwe (2)
 • co to jest pianino akustyczne (2)
 • uzywane pianina akustyczne (2)
 • cyfrowe pianino (2)
 • pianino a elektryczne pianino (2)
 • pianina dla dzieci (2)
 • tanie dobre pianino cyfrowe forum (2)
 • pianina cyfrowe używane (2)
 • czy kupowac uzywane pianino (2)
 • pianino ranking (2)
 • forum najlepsze pianino cyfrowe do domu (2)
 • gry elektrycznym pianinie (2)
 • pianino kontra samochó (2)
 • pianino najtaniej (2)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum (2)
 • pianino klawinowe cena (2)
 • ile kosztuje dobre pianino cyfrowe (2)
 • naprawa pianina cyfrowego (2)
 • pianino na początek (2)
 • fortepian elektroniczny opinie (2)
 • pianino cyfrowe a pianino tradycyjne (2)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe do nauki gry w szkole muzycznej (2)
 • ile klawiszy ma cyfrowe pianino (2)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe? (2)
 • pianino cyfrowe porównanie 2012 (1)
 • pianino cyfrowe dla początkującego (1)
 • pianino cyfrowe dla poczuntkującego dziecka (1)
 • pianino a pianino cyfrowe w edukacji muzycznej (1)
 • pianino cyfrowe czy elektryczne (1)
 • pianina z wyważoną klawiaturą (1)
 • pianina z dobrymi głośnikami (1)
 • pianino cyfrowe poznaj budowę (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze (1)
 • pianino a fortepian liczba klawiszy (1)
 • pianino cyfrowe klawiatura ważona (1)
 • pianino 7 oktaw ars polonica (1)
 • pianinń ile ma klawiszy? (1)
 • pianinko dla dzieci na prąd (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze dla pianistów (1)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne do nauki (1)
 • pianino cyfrowe dla dzieci (1)
 • pianinko cyfrowe dziecka (1)
 • pianino cyfrowe dla dziecka opini* (1)
 • pianinio cyfrowe dla dziecka (1)
 • pianinko do nauki dla 6 mie dziecka (1)
 • pianino cyfrowe mniejsze klawisze (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino (1)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum opinie (1)
 • pianino akustyczne allegro (1)
 • pianino akustyczne tradycyjne (1)
 • pianino cyfrowe jakie najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe do nauki w szkole (1)
 • Pianino Akustyczne vs Fortepian Klasyczny Opinia (1)
 • pianino akustyczne wymiary (1)
 • pianino akustyczne wyważone (1)
 • pianino ctfrowe trzeba stroić (1)
 • pianino cyfrowe - jakie najlepsze? (1)
 • pianino cyfrowe a pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe a pianino (1)
 • pianino cyfrowe głośne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe jak długo nauka (1)
 • pianino cyfrowe a klasyczne forum (1)
 • pianino cyfrowe ile lat (1)
 • pianino akustyczne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe a tradycyjne (1)
 • pianino akustyczne cena nowe (1)
 • pianino cyfrowe brak dzwieku (1)
 • pianino cyfrowe ile kosztuje (1)
 • pianino cyfrowe apianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe do nauki jaki model (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe? (1)
 • pianino cyfrowe akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe jakiej firmy kupic (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowego (1)
 • pianino akustyczne czy elektryczne (1)
 • pianino cyfrowe do nauki szkola muzyczna (1)
 • Pianino akustyczne do 2000 (1)
 • pianino akustyczne forum (1)
 • pianino cyfrowe jakie wybrać 2000 (1)
 • pianino cyfrowe i klasyczne porownanie (1)
 • pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino nowoczesne zabiera malo miejsca (1)
 • polski ranking pianin cyfrowych (1)
 • polskie pianino akustyczne cena (1)
 • porównanie brzmienia pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • porównanie marek pianin elektrycznych (1)
 • porównanie pianin cyfrowych (1)
 • porównanie pianin cyfrowych forum (1)
 • porównanie pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • prawdziwei pianino dla dzieci (1)
 • ranking fortepianów cyfrowych (1)
 • ranking pianic cyfrowych (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2012 (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2013 (1)
 • polecane pianino dla poczatkujacych (1)
 • polecane pianino cufrowe (1)
 • po ile fortepian dla dzieci (1)
 • pianino prad (1)
 • pianino seiler a pianino cyfrowe (1)
 • pianino tanie lublin (1)
 • pianino tradycyjne a cyfrowe (1)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe? (1)
 • pianino tradycyjne mał (1)
 • pianino używane akustyczne cena (1)
 • pianino w normalnej cenie (1)
 • pianino z ważoną klawiaturą czy tradycyjne forum (1)
 • pianiono cyfrowe jakie (1)
 • piano cyfrowe zy elktryczne (1)
 • pinino cyfrowe czy akustczne (1)
 • ranking pianin dla dzieci (1)
 • ranking pianin elektrycznych (1)
 • różnica między keyboardem a pianinem cyfrowym (1)
 • Uzywana klawinowa (1)
 • używane pianina akustyczne ceny (1)
 • uzywane pianino akustyczne cena (1)
 • uzywane pianino cyfrowe elektryczne (1)
 • używane pianino elektryczne (1)
 • uzywany fortepian cyfrowy cena (1)
 • uzywany fortepian elektryczny (1)
 • wygląd pianina cyfrowego w domu (1)
 • wymiary klawisza pianino (1)
 • wymiary pianina akustycznego (1)
 • wymiary pianina elektrycznego (1)
 • wymiary pianina klasycznego (1)
 • tanie pianino cyfrowe z ważonymi klawiszami (1)
 • tanie pianina elektryczne używane (1)
 • tanie pianina elektryczne (1)
 • sprzedam na raty pianino (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe raty (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe rzeszów (1)
 • strojenie elektrycznych pianin (1)
 • szkoła muzyczna dziecko jakie pianino (1)
 • szkoła muzyczna najlepsze pianino cyfrowe (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe forum (1)
 • tanie dobre pianino cyfrowe (1)
 • tanie fortepiany używane dla dziecka do nauki (1)
 • tanie pianina akustyczne (1)
 • tanie pianina cyfrowe (1)
 • zamiast pianina (1)
 • pianino nierowne brzmienie (1)
 • pianino cyfrowe rozmiar klawiszy (1)
 • pianino dla dziecka do szkoły myzucznej (1)
 • pianino do nauki cyfrowe czy akustyczne (1)
 • pianino do nauki elektryczne czy akustyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy aktustyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy klasyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy tradycyjne (1)
 • pianino elektroniczne na poczatek (1)
 • pianino elektroniczne wady (1)
 • pianino elektroniczne wymiary (1)
 • pianino elektroniczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektronizcne (1)
 • pianino elektryczne a ciezkosc klawiszy (1)
 • pianino dla dziecka cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • pianino dla amatora (1)
 • pianino czy pianino elektryczne (1)
 • pianino cyfrowe strojenie (1)
 • pianino cyfrowe szkoła muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe tanio (1)
 • pianino cyfrowe tanio polska (1)
 • pianino cyfrowe uzywane cena (1)
 • pianino cyfrowe vs (1)
 • pianino cyfrowe vs akustyczna (1)
 • pianino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pianino cyfrowe ważone (1)
 • pianino cyfrowe z ważoną klawiaturą do nauki (1)
 • pianino cyfrowe z wywazonym klawiszem (1)
 • pianino czy pianino elektroniczne (1)
 • pianino elektryczne a fortepian elektryczny (1)
 • pianino elektryczne budowa (1)
 • pianino elektryczne cyfrowe (1)
 • pianino kalwinowe (1)
 • pianino klasyczne a klawinowe (1)
 • pianino klasyczne akustyczne do nauki (1)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe ? (1)
 • pianino klasyczne czy elektroniczne (1)
 • pianino klasyczne czy elektryczne (1)
 • pianino klasyczne jakie (1)
 • PIANINO KLAWIATURA CIĘZKO CHODZI (1)
 • pianino kustyczne małe wymiary (1)
 • pianino ma klawiszy (1)
 • pianino na raty (1)
 • pianino na raty krakow (1)
 • pianino ile oktaw (1)
 • pianino ile ma klawiszy (1)
 • pianino gram rok i nie robie postepow (1)
 • pianino elektryczne czy akustyczne (1)
 • pianino elektryczne dla dzieci (1)
 • pianino elektryczne dobre do nauki (1)
 • pianino elektryczne jakie kupić (1)
 • pianino elektryczne na jeden dzien (1)
 • pianino elektryczne na początek (1)
 • pianino elektryczne najlepsze (1)
 • pianino elektryczne raty (1)
 • pianino elektryczne rzeszów (1)
 • pianino elektryczne strojenie (1)
 • pianino elektryczne uzywane (1)
 • pianino elektryczne wymiary (1)
 • pianino nauka dukla podkarpacie (1)
 • fortepian cyfrowy dobre a tanie (1)
 • ile klawiszy ma klasyczny kejboard (1)
 • Ile Klawiszy MA Klawiatura (1)
 • ile klawiszy ma pianinio? (1)
 • ile klawiszy ma pianino a ile organy (1)
 • ile klawiszy ma standardowe nowoczesne pianino (1)
 • ile kostuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino elektryczne (1)
 • ile kosztuje elektroniczne pianino (1)
 • ile kosztuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje keyboard standardowy (1)
 • ile kosztuje klasyczny fortepian (1)
 • ile kosztuje naprawa pianina cyfrowego (1)
 • ile kosztuje pianio cyfrowe (1)
 • ile jestr klawiszy w pianinie (1)
 • ile czarnych klawiszy ma fortepian (1)
 • historia pianin cyfrowych (1)
 • fortepian cyfrowy tani i dobry (1)
 • fortepian cyfrowy zamiast strun (1)
 • fortepian digitalne (1)
 • fortepian dla dziecka (1)
 • fortepian elektryczny wymiary (1)
 • fortepiany akustyczne czy cyfrowe (1)
 • fortepiany akustyczne używane sprzedaż (1)
 • fortepiany cyfrowe opinie (1)
 • fortepiany elektryczne (1)
 • fortepiany nowoczesne (1)
 • gniazdo słuchawkowe w pianinie - budowa (1)
 • głosne klawisze w pianinie cyfrowym (1)
 • głośnik do pianina (1)
 • głośniki do pianina cyfrowego (1)
 • ile kosztuje puanino cyfrowe (1)
 • ile ma klawiszy czarnych pianino (1)
 • jakie dobre pianino cyfrowe (1)
 • jakie elektoriniczne pianino najlepsze zamiast normalnego (1)
 • jakie elektroniczne pianino (1)
 • jakie funkcje ma pianino elektryczne (1)
 • jakie jest dobre p8anino cyfrowe (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki na gry dla dzieci (1)
 • jakie klawisze dla dziecka (1)
 • jakie klawisze ma fortepian (1)
 • jakie kupic pianino akustyczne do nauki gry (1)
 • jakie kupić pianino cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • jakie najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • jakie najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie nakpeiej kuic pianino cyfrowe (1)
 • Jakie cyfrowe pianino wybrać? (1)
 • jaki pianino cufrowe (1)
 • jaki keyboard zamist pianian (1)
 • ile oktaw ma pianino (1)
 • ile pianino ma klawiszy (1)
 • ilość klawiszy fortepian pianino (1)
 • ilosc klawiszy w pianinie (1)
 • instrumenty muzyczne zamiast pianina (1)
 • jak powstaje dzwiek w pianinie cyfrowym (1)
 • jak wybrać pianino cyfrowe (1)
 • jak wybrac pianinodo nauki (1)
 • jaka jest najlepsza firma pianin cyfrowych (1)
 • jaki dzwięk ma elektryczne pianino (1)
 • jaki fortepian cyfrowy (1)
 • jaki fortepian elektryczny (1)
 • jaki instrument dla dziecka pianino (1)
 • jaki instrument kupic do nauki gry na fortepinie jak jest malo miejsca w domu (1)
 • jakie organy zamiast pianina (1)
 • akie pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • cyfrowe a normalne pianiino roNoce (1)
 • cyfrowe pianina klasyczne opinie (1)
 • cyfrowe pianina na raty (1)
 • cyfrowe pianina opinie (1)
 • cyfrowe pianino czy forum klasyczne (1)
 • cyfrowe pianino na prad ? (1)
 • cyfrowe pianino ranking (1)
 • cyfrowy fortepian tanio (1)
 • czy do szkoły muzycznej musi być pianino akustyczne (1)
 • czy fortepian jest na prąd (1)
 • czy kupiliscie dziecku pianino (1)
 • czy kupowac pianino cyfrowe (1)
 • czy lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • czy organy to to smamo jak pianino (1)
 • co to jest pianino cyfrowe (1)
 • co tansze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co sadza pianisci o pianinach elektornicznych (1)
 • akustyczne pianino (1)
 • akustyczne pianino czeskie (1)
 • allegro elektryczny fortepiany (1)
 • allegro gumowe pianino (1)
 • ars polonica najlepsze pianina (1)
 • ars polonica pianina cyfrowe (1)
 • co do nauki zamiast pianina w domu (1)
 • co kupic pianino czy pianino elektryczne (1)
 • co lepsze do gry na pianinie (1)
 • co lepsze do nauki pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino cyfrowe czy (1)
 • co lepsze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianiono elektryczne (1)
 • co lepsze pianino elektryczne czy klasyczne? (1)
 • czy pianino akustyczne jest prawdziwym instrumentem (1)
 • czy pianino cyfrowe dobre jest dla nauki (1)
 • dzwiek klawiszy pianina cyfrowego (1)
 • eksploatacja pianina (1)
 • elektronicze pianino jakiw wybrac (1)
 • elektroniczne pianina czy dobre sa do nauki (1)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (bez kupna) (1)
 • elektroniczne pianino dla dziecka (1)
 • elektroniczne pianino do nauki 8 oktaw (1)
 • elektroniczne pianino lublin (1)
 • elektroniczne pianino online allegro (1)
 • elektroniczne pianio czy klasyczne (1)
 • elektryczny fortepian dla dzieci (1)
 • fajne ciezkie klawisze pianino forum (1)
 • fale drgania strun fortepianu (1)
 • fortepian akustyczny to (1)
 • dźwięk fortepianu cyfrowego (1)
 • dobre pianino cyfrowe opinie (1)
 • dobre pianina cyfrowe (1)
 • czy pianino cyfrowe jest dobre do nauki gry (1)
 • czy pianino cyfrowe jest gorsze (1)
 • czy pianino cyfrowe trzeba (1)
 • czy pianino cyfrowe wymaga strojenia (1)
 • czy pianino elektroniczne zastapi tradycyjne (1)
 • czy pianino po każdym transporcie trzeba stroić?\ (1)
 • czy warto grać na pianinie cyfrowym (1)
 • czy warto kupwać pianino cyfrow forum (1)
 • czy wtoruniu naprawiają organy elektroniczne (1)
 • czym różni się pianino cyfrowe a akustyczne (1)
 • czym rózni się pianino klawinowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego? (1)
 • digitalne pianina muzyka klasyczna (1)
 • dobre pianina akustyczne (1)
 • fortepian cyfrowy cena (1)
 • najlepsza marka pianin cyfrowych (1)
 • najtańsze pianino cyfrowe (1)
 • najtańsze pianino z ważónymi klawiszami (1)
 • naprawa klawiatury w pianinie cyfrowym (1)
 • naprawa pianin cyfrowych kielce (1)
 • naprawapianin elektronicznych wroclaw (1)
 • nauka gry na pianinie tradycyjnym czy cyfrowym (1)
 • niedrogie pianino dla dzieci (1)
 • normalne pianino ile klawiszy (1)
 • nowe dobre pianina cyfrowe (1)
 • nowe pianina akustyczne ceny (1)
 • nowe pianina elektryczne (1)
 • nowoczesne pianina cyfrowe (1)
 • nsjlepsze pianino dla dziecka (1)
 • od czego zalezy dzwiek pianina (1)
 • najtańsze pianina cyfrowe na raty (1)
 • najtańsze elektryczne pianino (1)
 • najlepszy utwór na piano elektroniczne (1)
 • najlepsze cyfrowe pianina (1)
 • najlepsze elektroniczne pianina (1)
 • najlepsze fortepiany cyfrowe (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe ranking (1)
 • najlepsze pianina do nauki (1)
 • najlepsze pianina elektryczne (1)
 • najlepsze pianinko dla dzieci (1)
 • najlepsze pianino akustyczne dla początkujących (1)
 • Najlepsze pianino cyfrowe ? (1)
 • najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • najlepsze pianino do nauki (1)
 • najlepsze pianino dom (1)
 • najlepsze pianino dźwięk (1)
 • najlepsze pianino elektroniczne (1)
 • odkupie pianino elektroniczne (1)
 • oianino a pianino cyfrowe (1)
 • pianina cyfrowe nowe (1)
 • pianina cyfrowe opinia (1)
 • pianina cyfrowe podłaczone do prądu (1)
 • pianina cyfrowe vs fortepian cyfrowy (1)
 • pianina cyfrowe zestawienie (1)
 • pianina cyfrowych (1)
 • pianina elektroniczne a pianina (1)
 • pianina elektroniczne jakie najlepsze (1)
 • pianina elektroniczne ranking (1)
 • Pianina elektryczne (1)
 • pianina elektryczne dobre? (1)
 • pianina elektryczne używane opinie (1)
 • pianina elektryczne-które najlepsze do nauki gry dla dzieci? (1)
 • pianina klasyczne wymiary standardowe (1)
 • pianina cyfrowe jakie kupić (1)
 • pianina cyfrowe i akustyczne które wybrać (1)
 • pianina cyfrowe czy normalne (1)
 • opinie o pianinie elektronicznym (1)
 • opłaca się kupić pianino elektryczne (1)
 • organy cyfrowe allegro (1)
 • panino akustyczne (1)
 • panino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pedały w pianinie akustycznym (1)
 • pianina akustyczne brzmienie (1)
 • pianina akustyczne czy elektroniczne (1)
 • pianina akustyczne Kraków (1)
 • pianina akustyczne raty (1)
 • pianina akustyczne używane Wrocław (1)
 • pianina akustycznre (1)
 • pianina cyfrowe a akustyczne (1)
 • pianina cyfrowe a klasyczne] (1)
 • pianina tradycyjne (1)
 • jakie pianino akustyczne (1)
 • jakie pianino elektroniczne jest najlepsze opinie (1)
 • jakie pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • jakie pianino elektryczne zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino klasyczne warto kupic ile kosztuje? (1)
 • jakie pianino kupić do nauki dziecku (1)
 • jakie pianino najlepsze forum (1)
 • jakie pianino w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino wybrać akustyczne czy elektroniczne (1)
 • jakie pianino wybrać na początek nauki (1)
 • jakie pianio cyfrowe (1)
 • jakie pianiono lepsze klasyczne czy elektryczne (1)
 • jakie piano elektroniczne kupic (1)
 • jakie sa wymiary pianina? mam malo miejsca (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino do nauki w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino do nauki gry (1)
 • jakie pianino do gry dla dziecka (1)
 • jakie pianino akustyczne kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe 5k (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy klasyczne do nauki (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoly muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe do 2000 (1)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki dla dziecka (1)
 • jakie pianino cyfrowe forum (1)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? (1)
 • Jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe na początek (1)
 • jakie pianino cyfrowe warto kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie wymiary ma fortepian (1)
 • JakiekupićorganyElektroniczne (1)
 • kupic piano akustyczne (1)
 • kupie elektroniczne pianino (1)
 • kupię pianino na raty (1)
 • kupię używane pianino cyfrowe (1)
 • kupno starego pianina akustycznego (1)
 • lepiej tanie pianino czy keyboard (1)
 • lepsze pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • ludzkie pianino elektryczne (1)
 • marki pianin elektryczney (1)
 • małe pianino cyfrowe forum (1)
 • małe pianino wymiaty (1)
 • na początek pianino czy fortepian (1)
 • nadmiernie brzmiacy klawisz w pianinie akustycznym (1)
 • naepsze pianina cyfrowe (1)
 • kupic pianino tradycyjne czy elktronicznie (1)
 • kupić pianino elektroniczne (1)
 • ktore pianino najlepsze (1)
 • kazdy klawisz pianina cyfrowego (1)
 • keyboard ważonych klawiszy (1)
 • kiedy najlepiej kupic pianino cyfrowe (1)
 • klawiatura fortepianu kontra (1)
 • klawiatura ważona czy pianino cyfrowe (1)
 • klawinowa elektryczna (1)
 • korg kross 88 czy ma wyważone klawisze (1)
 • kto naprawia fortepiany (1)
 • ktore dobre pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • ktore lepsze pianino elektryczne czy (1)
 • które pianina cyfrowe są najlpsze (1)
 • które pianino cyfrowe czy nie (1)
 • które pianino jest najlepsze (1)
 • które pianino lepsze elektroniczne czy cyfrowe (1)
 • najleprze pianino cyfrowe (1)