Pianino: akustyczne czy cyfrowe?

To pytanie obecnie jest jednym z najczęściej stawianych przez potencjalnych kupców.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy nabyć instrument muzyczny. Jeżeli jesteśmy twórczy, kreatywni, „nieskażeni klasycznym wykształceniem muzycznym”, poszukujący nieszablonowych rozwiązań, nietypowych zróżnicowanych brzmień – rzecz jasna, wybieramy „pianino” cyfrowe, prędzej określane mianem keyboardu, klawiszy, „kasia”, „klawinowy” itp.

Jeżeli wybieramy instrument dla dziecka, uczęszczającego do szkoły muzycznej, sprawa już tak zabawnie nie wygląda.

Nie chcę powiedzieć, że jednoznacznie obstaję przy pianinie tradycyjnym. Czasem mamy zbyt mało miejsca, zbyt mało ambicji i zbyt mało zaplanowanych środków na obsługę instrumentu akustycznego.

Ale jedno należy zastrzec już na samym początku:

szukając ekwiwalentu dla pianina tradycyjnego, należy zadbać o to, by „pianino” cyfrowe miało 88 klawiszy, ciężką (wyważoną) klawiaturę o standardowych wymiarach klawiszy oraz dwa tradycyjne dla fortepianów pedały. Tylko w tym przypadku możemy mówić o jakimkolwiek ekwiwalencie.

Jakie są plusy pianina cyfrowego wobec tradycyjnego?

1. Pianina cyfrowego nie trzeba stroić, ani regulować mu mechaniki.

2. Pianino cyfrowe posiada wyjście słuchawkowe – możemy grać na nim o dowolnej porze dnia i nocy, nikomu nie przeszkadzając.

3. Pianino cyfrowe jest lżejsze i bardziej mobilne od pianina tradycyjnego – łatwiejsze w transporcie, przestawieniu itd. Jest też mniejsze (przede wszystkim niższe), czyli zajmuje zasadniczo mniej miejsca.

I to wszystko, jeżeli chodzi o plusy. Minusy z kolei są takie:

1. Pianino cyfrowe ma określony termin eksploatacji. Więcej, niż 7-10 lat, ono nie „pociągnie”. Nigdy nie będzie „stuletnich pianin elektrycznych”, tymczasem gdy tak stare pianino akustyczne nie jest wcale rzadkością. Co więcej, producenci celowo zakładają limit czasowy w działania pewnych podzespołów, co sprawia, że remont cyfrowego pianina będzie nieopłacalny. Przecież płynność finansowa musi być, nieprawdaż? Tak więc z myślą o „dzieciach-wnukach” pianina cyfrowego kupić po prostu się nie da.

2. Dobrej klasy pianino cyfrowe (nowe, co jest w tym przypadku istotne) kosztować będzie więcej, niż kilku- lub kilkunastoletnie pianino akustyczne, które ostatecznie i tak posłuży nam dłużej, niż cyfrowe.

3. Jakbykolwiek nie była „ważona” klawiatura cyfrowego pianina, zawsze będzie miało miejsce wrażenie sztuczności gry na nim. Klawiatura tradycyjnego pianina jest „ważona” w sposób naturalny – podłączona jest do wieloskładnikowego mechanizmu, podzespoły którego mają swój naturalny ciężar. Czymkolwiek są „obciążacze” klawiatury cyfrowej, nigdy nie stworzą wrażenia naturalnie działającego mechanizmu – a to dlatego, iż powstanie dźwięku tak naprawdę nie zależy od naszego kontaktu z klawiszami.

4. Dźwięk pianina tradycyjnego powstaje w sposób naturalny, akustyczny, czyli poprzez kontakt młotka ze struną, wzmocniony przez dno rezonansowe i drewnianą obudowę. Grając na takim pianinie całą masą, zmuszamy do brzmienia całego jego ogromnego i ciężkiego korpusu. Wibracja strun powoduje fale powietrzno-dźwiękowe, odbierane przez ucho i mózg. Z kolei, ledwo mlaskając klawisze, jesteśmy w stanie panować nad najcichszym możliwym dźwiękiem, co zaowocuje niemal niewyczuwalnym dotykiem młotków do strun. Tymczasem „pianino” cyfrowe jedyne źródło dźwięku ma w swoich głośnikach, i grając fortissimo, nie powodujemy rezonansu całego korpusu (którego przecież brak!), lecz przesterowanie głośnika, czym możemy go nawet uszkodzić! Z kolei, precyzyjne pianissimo nawet na lepszych pianinach cyfrowych jest w istocie niemożliwe, o czym wie każdy, kto próbował je osiągnąć nie za pomocą zakręcenia regulatora głośności, a za pomocą palców. Dźwięki wychodzą nierówne, raz ich nie ma wcale, raz są zbyt głośne. Brakuje tych najdrobniejszych gradacji, bo po prostu nie zostały one zapisane w pamięci komputerowej takiego „pianina”.

5. W pianinach cyfrowych gałka sterująca siłą dźwięku pełni niedźwiedzią przysługę. Wyobraźmy sobie sytuację: siadamy przed prawdziwym fortepianem, który raz, że ma swoje wymiary, swoją własną przestrzeń i ciężar, swoją ukrytą głębię potencjału dźwiękowego (który dopiero trzeba z niego wydobyć), a dwa, że stoi w określonym pomieszczeniu, które trzeba dźwiękiem odpowiednio wypełnić, a które może być zarówno bardzo duże (sala koncertowa), jak i bardzo małe (pokój, audytorium itp.). Co musi zrobić pianista? Dostosować się do instrumentu i pomieszczenia, co wymaga od niego odpowiednich starań i umiejętności. W cyfrzaku mamy natomiast gałkę, a więc to pianino dostosowujemy do siebie. Pytanie: jak powinno być ustawione pokrętło głośności? Jakie jego położenie domyślnie odpowiada natężeniu dźwięku pianina czy fortepianu? Od razu podpowiadam: na takim samym ustawieniu głośności pianina cyfrowego samymi palcami nie da się osiągnąć jednocześnie dynamicznego fortissimo, jak i tajemniczego pianissimo. Cały czas musimy sterować – nie, nie umiejętnościami swoich palców – gałką głośności. To tak, jakbyśmy nie widzieli „kątem oka”, nie mieli pola widzenia rzędu 190°, lecz zaledwie 90°, inaczej mówiąc, widzieliśmy tylko to, co jest przed nami, zaś cała reszta by nam uciekała. Żeby zobaczyć to, co znajduje się bardziej po lewej czy po prawej, musielibyśmy każdorazowo kręcić głową – a w pianinie cyfrowym musimy każdorazowo kręcić gałką.
Powiedzmy, że gramy sobie – a mama z kuchni krzyczy nam coś w rodzaju „Graj ciszej, sąsiedzi śpią!”. W pianinie prawdziwym musielibyśmy opanować innego rodzaju dotyk palcowy (touché), operując tymi samymi klawiszami, tym samym mechanizmem, aby uzyskać inne gradacje dźwiękowe. W cyfrzaku – przekręcamy gałkę, czyli tak naprawdę nie uczymy się innego, bardziej skomplikowanego dotyku. Dalej gramy jak dotychczas, tracąc poczucie powiązania dotyku palcem klawisza z dźwiękiem, który dzięki temu się wydobywa (lub też nigdy tego poczucia nie mając!).
Innym razem chcemy np. wyżyć się, grając coś bardzo głośnego. I co? W pianinie cyfrowym, bijąc klawisze, usłyszymy tylko głuchy stukot plastiku / drewna / metalu o filcowe amortyzatory. Nawet się nie dowiemy, jaki efekt osiągnęlibyśmy, grając w ten sposób na fortepianie prawdziwym! Ale cóż, po to jest regulator głośności! W pianinie na prąd zawsze możemy dokręcić gałkę, powodując, że głośniki zachłysną się przesterowanym dźwiękiem. Będzie baaardzo głośno i dynamicznie… ale nie naszych palców będzie to zasługa.

6. Z powyższych wywodów wynika pewna bardzo istotna wada: pianino cyfrowe nie jest w stanie nauczyć grającego pracy nad barwą dźwięku, nad dotykiem, nad precyzyjnym kontaktem w zespole palec – klawisz – struna. Nie jest w stanie nauczyć precyzyjnej, wielobarwnej pedalizacji. Jeżeli ono się jeszcze nadaje na początkową znajomość z muzyką, i to całkiem nieźle, w przypadku ambitnego grania już zupełnie nie sprosta pokładanym w nim nadziejom. Paradoksalnie, w pełni ukształtowany pianista może sobie radzić z „pianinem” elektrycznym, gdyż wie, pamięta, jak się gra na instrumencie prawdziwym. Ale pokażcie mi choćby jednego dobrego pianistę, który zamiast fortepianu prawdziwego kupiłby „fortepian” cyfrowy! Więc, wracając do tematu, instrument elektroniczny zupełnie nie pasuje temu, kto już wyrósł z „zabaw w muzykę”, ale jeszcze nie osiągnął takiego pułapu, gdy „nie ma odwrotu” od raz otrzymanego doświadczenia.

7. Minus nieco próżny, lecz dla wielu ludzi istotny: wygląd. Otóż pianino cyfrowe doskonale pasuje do wystroju pracowni komputerowej lub biura, i wcale – do stylowego salonu. Nigdy nie będzie „pięknym mebelkiem”, jakim jest choćby kilkudziesięcioletnie pianino akustyczne.

8. Prąd kosztuje – być może relatywnie mniej, niż dwukrotne w skali roku strojenie pianina akustycznego – lecz nie można powiedzieć, że używanie elektronicznego pianina nic nas nie kosztuje. Tak samo, w przypadku wyłączenia prądu nie możemy usiąść i pomuzykować tak jak na pianinie tradycyjnym – nasz „instrument muzyczny” będzie tak samo martwy, jak i wszystkie sprzęty dookoła.

Oczywiście, wybór instrumentu jest kwestią indywidualną, i nie należy patrzeć tu na ilość punktów „za” i „przeciw” – jeden nie jest równy drugiemu. Należy po prostu rozważyć to, co czujemy, co serce i głowa nam podpowiada.

Na koniec załączę piękną, acz pouczającą historię z pewnego rosyjskiego forum internetowego:

„Kupiliśmy synowi drogie cyfrowe pianino „Korg” na raty. Dwa lata trwała spłata, myśleliśmy, że chwyciliśmy los za ogon, jesteśmy najmądrzejsi, nie musimy płacić za strojenie, mamy w domu „czystą” Japonię i w ogóle etalon instrumentu. Oczywiście, kiedy wykładasz taką kwotę, oczekujesz wymiernej satysfakcji. Na szczęście, po czterech latach nauki syn czyni znaczne postępy w muzyce dzięki wspaniałemu pedagogowi i naszemu udziałowi w jego zajęciach. I raptem półtora roku temu profesorka, widząc sukcesy syna, napomknęła, że „wreszcie trzeba zamienić pianino cyfrowe na prawdziwe”! Gdyż cyfrowe – to wcale nie prawdziwy instrument muzyczny, a zaledwie jego surogat. Byliśmy w szoku… Mówi się trudno, trzeba odkładać pieniądze na jakieś solidne akustyczne pianino, niemieckie lub czeskie. I raptem tydzień temu nasz „Korg” się spalił. Pieniędzy odłożyć nie zdążyliśmy. Ćwiczyć na czymś trzeba – zbliżają się egzaminy. Dzwonimy do stroiciela fortepianów i pytamy: czy pan naprawia również pianina elektroniczne? A on nas pyta, jak długo będziemy jeszcze znęcać się nad synem! „Kupcie mu prawdziwy instrument!” Mówię mu, że nie mamy na niego pieniędzy, a on – „rozumu pan nie ma, a nie pieniędzy!” Dał nam namiary na pierwsze lepsze „Nocturno”, które kupiliśmy za 200 zł [w oryginale – 2000 rubli], za 200 załatwiliśmy transport, za kolejne 200 – strojenie. Słuchajcie Państwo, dopiero dzisiaj się dowiedziałem, jaki to odlot – prawdziwe, żywe pianino!!! Długo mógłbym opisywać wszystkie odczucia, te wszystkie odcienie brzmienia, wibracje dźwięku, estetykę wyglądu. Przepraszam za porównanie, ale to tak samo jak gdyby przez całe życie współżyć z gumową „kobietą” i raptem poznać kobietę prawdziwą!”

:)

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pianino akustyczne (54)
 • jakie pianino cyfrowe (42)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe (37)
 • ranking pianin cyfrowych (36)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne (32)
 • pianina cyfrowe ranking (25)
 • ile klawiszy ma pianino (23)
 • pianino elektroniczne (19)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki (18)
 • pianino cyfrowe forum (17)
 • jakie pianino cyfrowe kupić (17)
 • pianino cyfrowe a akustyczne (15)
 • pianino dla dziecka (15)
 • pianino cyfrowe opinie (15)
 • pianino cyfrowe ranking (14)
 • jakie pianino do nauki (13)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne (13)
 • najlepsze pianino cyfrowe (12)
 • wymiary pianina (12)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe (11)
 • pianino elektryczne czy klasyczne (11)
 • pianino cyfrowe czy klasyczne (11)
 • jakie pianino dla dziecka do nauki (11)
 • pianino elektryczne (10)
 • pianino akustyczne a cyfrowe (9)
 • pianino cyfrowe na raty (8)
 • pianino czy pianino cyfrowe (8)
 • pianino cyfrowe dla dziecka (8)
 • pianino a pianino cyfrowe (8)
 • jakie pianino dla dziecka (8)
 • jakie pianino kupić dla dziecka (8)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe (8)
 • pianino klawinowe (8)
 • ile klawiszy ma klasyczne pianino (8)
 • pianino cyfrowe a klasyczne (7)
 • ile klawiszy ma fortepian (7)
 • jakie pianino kupić do nauki (7)
 • pianino elektryczne opinie (7)
 • pianino cyfrowe do nauki (7)
 • pianino cyfrowe jakie kupić (7)
 • pianino do nauki (7)
 • pianino cyfrowe (7)
 • pianina akustyczne (7)
 • fortepian cyfrowy (7)
 • jakie pianino elektryczne (7)
 • jakie pianino elektryczne kupić (7)
 • najlepsze pianina cyfrowe (6)
 • pianina akustyczne czy cyfrowe (6)
 • wymiary klawiszy pianina (6)
 • pianino cyfrowe na początek (6)
 • pianino cyfrowe używane (5)
 • pianino elektroniczne wyważoną klawiaturą (5)
 • pianino cyfrowe jakie (5)
 • ktore pianino cyfrowe (5)
 • jakie pianino cyfrowe dla dziecka (5)
 • ranking pianina cyfrowe (5)
 • pianina akustyczne używane (5)
 • pianina cyfrowe forum (5)
 • czy pianino cyfrowe trzeba stroic (5)
 • nowoczesne pianino (5)
 • pianina cyfrowe opinie (4)
 • ile kosztuje pianino elektryczne (4)
 • używane pianino cyfrowe (4)
 • pianino do nauki dla dziecka (4)
 • jakie pianino do nauki dla dziecka (4)
 • wymiary pianina cyfrowego (4)
 • ile klawiszy ma standardowa klawiatura fortepianu (4)
 • dobre pianino cyfrowe (4)
 • pianina akustyczne opinie (4)
 • pianino elektroniczne dla dzieci (4)
 • tanie pianino cyfrowe (4)
 • co lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (4)
 • czy warto kupić pianino cyfrowe (4)
 • pianino elektryczne dla dziecka (4)
 • fortepian elektryczny (3)
 • jakie pianino jest dobre (3)
 • pianino elektroniczne czy akustyczne (3)
 • pianino tradycyjne czy elektroniczne (3)
 • fortepian cyfrowy opinie (3)
 • fortepian elektryczny cena (3)
 • jakie pianino do szkoły muzycznej (3)
 • pianino elektroniczne cena (3)
 • pianino na prąd (3)
 • ile klawiszy ma pianino cyfrowe (3)
 • pianina cyfrowe jakie wybrać (3)
 • pianina fortepiany do nauki dla dziecka (3)
 • pianino kontra samochód (3)
 • pianina cyfrowe (3)
 • pianino elektroniczne opinie (3)
 • jakie pianino na początek (3)
 • pianino cyfrowe wymiary (3)
 • pianino elektryczne jakie wybrać (3)
 • pianino cyfrowe dżwiek (3)
 • elektroniczne pianino jakie (3)
 • pianino elektroniczne do nauki (3)
 • naprawa pianina cyfrowego (3)
 • Pianino elektryczne ile kosztuje (3)
 • dobre pianino elektryczne (3)
 • malo miejsca na pianino co wybrac ? (3)
 • kupno pianina elektronicznego a tradycyjnego (3)
 • pianino jakie wybrac (3)
 • jakie kupić pianino cyfrowe (3)
 • standardowe wymiary pianina (3)
 • pianino cyfrowe vs fortepian cyfrowy (3)
 • pianina elektryczne opinie (3)
 • jakie wymiary ma fortepian (3)
 • jak kupić pianino cyfrowe (2)
 • jak podłączyć głosnik z elektrycznym pianinem (2)
 • pianina klawinowe (2)
 • mechanika pianin cyfrowych (2)
 • pianina dla dzieci (2)
 • jaki dzwiek ma pianino (2)
 • pianina elektryczne czy prawdziwe (2)
 • pianino elektryczne czy akustyczne (2)
 • pianina cyfrowe dla dzieci (2)
 • pianina elektryczne używane (2)
 • pianina elektryczne nowe ceny (2)
 • jakie kupić pianino do nauki (2)
 • pianino elektryczne czy tradycyjne (2)
 • pianino elektroniczne używane (2)
 • jake pianino akustyczne kupic (2)
 • pianino elektroniczne dla dziecka (2)
 • jaki dzwięk to piano\ (2)
 • ile kosztuje pianino do nauki (2)
 • pianina które lepsze cyfrowe czy elektryczne (2)
 • pianina tradycyjne (2)
 • klawiatura ważona co to oznacza (2)
 • panino cofrowe a akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe porównanie (2)
 • pianino akustyczne nowe (2)
 • pianino cyfrowe o klawiszach pianina klasycznego (2)
 • które pianino lepsze (2)
 • pianino akustyczne używane (2)
 • pianino cyfrowe kontra akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe keyboard a pianino tradycyjne (2)
 • kupno pianina cyfrowego (2)
 • pianino cyfrowe a pianino tradycyjne (2)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum (2)
 • najlepsze pianino do nauki (2)
 • pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • pianino akustyczne a elektryczne (2)
 • pianino cyfrowe vs akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe wady (2)
 • pianina cyfrowe używane (2)
 • pianino dla dziecka do szkoły muzycznej ars (2)
 • pianino elekktryczne (2)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • jakie pianino cyfrowe do szkoły muzycznej (2)
 • pianino do nauki forum (2)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka (2)
 • pianina cyfrowe a klasyczne (2)
 • najlepsze dźwięki w pianinie cyfrowym (2)
 • pianino a elektryczne pianino (2)
 • jakie pianino do nauki gry dla dziecka (2)
 • jakie pianino elektroniczne (2)
 • pianina akustyczne wroclaw (2)
 • pianin cyfrowe opinie (2)
 • pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (2)
 • fortepian elektroniczny allegro (2)
 • pianino akustyczne czy elektryczne (2)
 • ile klawiszy ma cyfrowe pianino (2)
 • pianino kontra samochó (2)
 • czy są fortepiany o mniejszych klawiszach? (2)
 • pianino klawinowe cena (2)
 • cyfrowe pianino (2)
 • ile kosztuje dobre pianino cyfrowe (2)
 • elektroniczne pianino ranking (2)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe do nauki gry w szkole muzycznej (2)
 • uzywane pianina akustyczne (2)
 • co to jest pianino akustyczne (2)
 • pianino ranking (2)
 • pianino na początek (2)
 • czy pianino elektryczne trzeba stroić (2)
 • fortepian elektroniczny opinie (2)
 • fortepian elektryczny ile kosztuje (2)
 • pianino tradycyjne (2)
 • pianino tradycyjne rozmiar (2)
 • fortepiany akustyczne używane (2)
 • pianino prad (2)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe (2)
 • czy kupowac uzywane pianino (2)
 • tanie dobre pianino cyfrowe forum (2)
 • gry elektrycznym pianinie (2)
 • pianino najtaniej (2)
 • ranking pianino cyfrowe (2)
 • elektroniczne pianino (2)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (2)
 • dobre pianino elektryczne jaka firma (2)
 • pianino elektryczne uzywane (2)
 • wady pianin cyfrowych (2)
 • ranking pianin elektronicznych (2)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe? (2)
 • forum najlepsze pianino cyfrowe do domu (2)
 • uzywane pianino akustyczne jakie wybrac (2)
 • chcę ku pić dobre pianino cyfrowe (2)
 • budowa klawisz (2)
 • sprzedam pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino cyfrowe głośne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe a pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe a pianino (1)
 • ranking najlepszych pianin cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe a klasyczne forum (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe rzeszów (1)
 • pianino ctfrowe trzeba stroić (1)
 • pianino cyfrowe ile lat (1)
 • szkoła muzyczna najlepsze pianino cyfrowe (1)
 • pianino cyfrowe ile kosztuje (1)
 • pianino cyfrowe - jakie najlepsze? (1)
 • szkoła muzyczna dziecko jakie pianino (1)
 • pianino cyfrowe i klasyczne porownanie (1)
 • strojenie elektrycznych pianin (1)
 • pianino cyfrowe a tradycyjne (1)
 • pianino cyfrowe apianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe brak dzwieku (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino akustyczne (1)
 • różnica między keyboardem a pianinem cyfrowym (1)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne do nauki (1)
 • pianino cyfrowe dla poczuntkującego dziecka (1)
 • rozmiar klawiszy w elektrycznym (1)
 • pianino cyfrowe dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe dla początkującego (1)
 • ranking pianin elektrycznych (1)
 • ranking pianin dla dzieci (1)
 • ranking pianic cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe do nauki w szkole (1)
 • sprzedam na raty pianino (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2012 (1)
 • pianino cyfrowe do nauki szkola muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe do nauki jaki model (1)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum opinie (1)
 • pianino cyfrowe czy elektryczne (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2013 (1)
 • roznica miedzy piano a organ (1)
 • pianino cyfrowe dla dziecka opini* (1)
 • pianino akustyczne wyważone (1)
 • pianinio cyfrowe dla dziecka (1)
 • uzywane pianino cyfrowe elektryczne (1)
 • pianinko cyfrowe dziecka (1)
 • pianinko dla dzieci na prąd (1)
 • uzywane pianino akustyczne cena (1)
 • pianinko do nauki dla 6 mie dziecka (1)
 • pianinń ile ma klawiszy? (1)
 • pianino 7 oktaw ars polonica (1)
 • uzywane pianina cyfrowe kupic (1)
 • używane pianina akustyczne ceny (1)
 • pianina z wyważoną klawiaturą (1)
 • używane pianino elektryczne (1)
 • pianina z dobrymi głośnikami (1)
 • wymiary pianina klasycznego (1)
 • wymiary pianina elektrycznego (1)
 • wymiary pianina akustycznego (1)
 • pianina elektryczne używane opinie (1)
 • pianina elektryczne-które najlepsze do nauki gry dla dzieci? (1)
 • pianina klasyczne wymiary standardowe (1)
 • wymiary klawisza pianino (1)
 • wygląd pianina cyfrowego w domu (1)
 • uzywany fortepian elektryczny (1)
 • uzywany fortepian cyfrowy cena (1)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe ? (1)
 • pianino a fortepian liczba klawiszy (1)
 • roznica pomiedzy fortepianem cyfrowym a tradycyjnym (1)
 • Pianino akustyczne do 2000 (1)
 • pianino akustyczne forum (1)
 • tanie klawisze do nauki pianina (1)
 • pianino akustyczne klawisze (1)
 • tanie dobre pianino cyfrowe (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe forum (1)
 • pianino akustyczne tradycyjne (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe (1)
 • Pianino Akustyczne vs Fortepian Klasyczny Opinia (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowego (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe? (1)
 • pianino akustyczne czy (1)
 • Uzywana klawinowa (1)
 • tanie pianino cyfrowe z ważonymi klawiszami (1)
 • pianino a pianino cyfrowe w edukacji muzycznej (1)
 • tanie pianina elektryczne używane (1)
 • tanie pianina elektryczne (1)
 • tanie pianina cyfrowe (1)
 • tanie pianina akustyczne (1)
 • tanie fortepiany używane dla dziecka do nauki (1)
 • pianino akustyczne allegro (1)
 • pianino akustyczne cena nowe (1)
 • pianino akustyczne wymiary (1)
 • pianino dla dziecka cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • pianino korg opinie (1)
 • pianino elektroniczne czy aktustyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy klasyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy tradycyjne (1)
 • pianino klawinowe a keyboard (1)
 • PIANINO KLAWIATURA CIĘZKO CHODZI (1)
 • pianino klasyczne jakie (1)
 • pianino elektroniczne na poczatek (1)
 • pianino klasyczne czy elektryczne (1)
 • pianino elektroniczne wady (1)
 • pianino elektroniczne wymiary (1)
 • pianino kustyczne małe wymiary (1)
 • pianino ma klawiszy (1)
 • pianino dla dziecka do szkoły myzucznej (1)
 • pianino dla dziecka w szkole muzycznej forum (1)
 • pianino nowoczesne zabiera malo miejsca (1)
 • pianino do 2000 (1)
 • pianino elektryczne raty (1)
 • pianino do nauki cyfrowe czy akustyczne (1)
 • pianino nierowne brzmienie (1)
 • pianino do nauki elektryczne czy akustyczne (1)
 • pianino nauka dukla podkarpacie (1)
 • pianino na raty krakow (1)
 • pianino na raty (1)
 • pianino klasyczne czy elektroniczne (1)
 • pianino elektroniczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektryczne dobre do nauki (1)
 • pianino ile ma klawiszy (1)
 • pianino gram rok i nie robie postepow (1)
 • pianino elektryczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektryczne jakie kupić (1)
 • pianino elektryczne wymiary (1)
 • pianino elektryczne vs normalne (1)
 • pianino elektryczne na jeden dzien (1)
 • pianino elektryczne na początek (1)
 • pianino elektryczne najlepsze (1)
 • pianino elektryczne strojenie (1)
 • pianino elektryczne dla początkujących (1)
 • pianino ile oktaw (1)
 • pianino elektronizcne (1)
 • pianino klasyczne akustyczne do nauki (1)
 • pianino elektryczne a ciezkosc klawiszy (1)
 • pianino elektryczne a fortepian elektryczny (1)
 • pianino elektryczne a tradycyjne (1)
 • pianino elektryczne budowa (1)
 • pianino elektryczne cyfrowe (1)
 • pianino klasyczne a klawinowe (1)
 • pianino elektryczne czy dobre zamiast pianina do szkoły muzycznejj (1)
 • pianino kalwinowe (1)
 • pianino elektryczne dla dzieci (1)
 • pianino elektryczne rzeszów (1)
 • pianino seiler a pianino cyfrowe (1)
 • pianino cyfrowe jak długo nauka (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze dla pianistów (1)
 • polskie pianino akustyczne cena (1)
 • polski ranking pianin cyfrowych (1)
 • polecane pianino dla poczatkujacych (1)
 • polecane pianino cufrowe (1)
 • pianino cyfrowe porównanie 2012 (1)
 • pianino cyfrowe poznaj budowę (1)
 • pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino cyfrowe rozmiar klawiszy (1)
 • pianino cyfrowe strojenie (1)
 • poanino cyfrowe vs pianino akustyczne (1)
 • porównanie brzmienia pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze (1)
 • ranking fortepianów cyfrowych (1)
 • prawdziwei pianino dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe jakie najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe jakie wybrać 2000 (1)
 • porównanie pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • porównanie pianin cyfrowych forum (1)
 • pianino cyfrowe jakiej firmy kupic (1)
 • porównanie pianin cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe klawiatura ważona (1)
 • porównanie marek pianin elektrycznych (1)
 • pianino cyfrowe mniejsze klawisze (1)
 • pianino cyfrowe szkoła muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe tanio (1)
 • pianino cyfrowe z wywazonym klawiszem (1)
 • pianino używane akustyczne cena (1)
 • pianino tradycyjne mał (1)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe? (1)
 • pianino czy pianino elektroniczne (1)
 • zamiast pianina (1)
 • pianino czy pianino elektryczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne co lepsze (1)
 • pianino czy pianio cyfrowe (1)
 • pianino tradycyjne a cyfrowe (1)
 • pianino dla amatora (1)
 • pianino cyfrowe z ważoną klawiaturą do nauki (1)
 • pianino w normalnej cenie (1)
 • pianino cyfrowe tanio polska (1)
 • po ile fortepian dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe uzywane cena (1)
 • pinino cyfrowe czy akustczne (1)
 • pianino cyfrowe vs (1)
 • pianino cyfrowe vs akustyczna (1)
 • piano cyfrowe zy elktryczne (1)
 • pianiono cyfrowe jakie (1)
 • pianino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pianino z ważoną klawiaturą czy tradycyjne forum (1)
 • pianino cyfrowe ważone (1)
 • pianino tanie lublin (1)
 • fortepian cyfrowy tani i dobry (1)
 • ile czarnych klawiszy ma fortepian (1)
 • ile jest najwięcej oktaw pianino cyfrowe (1)
 • ile jestr klawiszy w pianinie (1)
 • ile klawiszy ma klasyczny kejboard (1)
 • Ile Klawiszy MA Klawiatura (1)
 • ile klawiszy ma pianinio? (1)
 • ile klawiszy ma pianino a ile organy (1)
 • ile klawiszy ma standardowe nowoczesne pianino (1)
 • ile kostuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje dobre cyfrowe pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino elektryczne (1)
 • ile kosztuje elektroniczne pianino (1)
 • ile kosztuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje keyboard standardowy (1)
 • ile kosztuje klasyczny fortepian (1)
 • historia pianin cyfrowych (1)
 • głośność pianina (1)
 • fortepian cyfrowy zamiast strun (1)
 • fortepian digitalne (1)
 • fortepian dla dziecka (1)
 • fortepian do nauki dla dzieci uzywany allegro (1)
 • fortepian elektryczny wymiary (1)
 • fortepian parapet (1)
 • fortepiany akustyczne czy cyfrowe (1)
 • fortepiany akustyczne używane sprzedaż (1)
 • fortepiany cyfrowe opinie (1)
 • fortepiany elektryczne (1)
 • fortepiany nowoczesne (1)
 • forum pianino klasyczne czy cyfowe (1)
 • gniazdo słuchawkowe w pianinie - budowa (1)
 • głosne klawisze w pianinie cyfrowym (1)
 • głośnik do pianina (1)
 • głośniki do pianina cyfrowego (1)
 • ile kosztuje naprawa pianina cyfrowego (1)
 • ile kosztuje pianina (1)
 • ile kosztuje pianino aukustyczne (1)
 • jaki instrument dla dziecka pianino (1)
 • jaki instrument kupic do nauki gry na fortepinie jak jest malo miejsca w domu (1)
 • jaki keyboard zamist pianian (1)
 • jaki pianino cufrowe (1)
 • Jakie cyfrowe pianino wybrać? (1)
 • jakie dobre pianino cyfrowe (1)
 • jakie elektoriniczne pianino najlepsze zamiast normalnego (1)
 • jakie elektroniczne pianino (1)
 • jakie funkcje ma pianino elektryczne (1)
 • jakie jest dobre p8anino cyfrowe (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki na gry dla dzieci (1)
 • jakie klawisze dla dziecka (1)
 • jakie klawisze ma fortepian (1)
 • jakie kupic pianino akustyczne do nauki gry (1)
 • jakie kupić pianino cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • jaki fortepian elektryczny (1)
 • jaki fortepian cyfrowy (1)
 • ile kosztuje pianio cyfrowe (1)
 • ile kosztuje prawdziwe pianino (1)
 • ile kosztuje puanino cyfrowe (1)
 • ile ma klawiszy czarnych pianino (1)
 • ile oktaw ma fortepian (1)
 • ile oktaw ma pianino (1)
 • ile pianino ma klawiszy (1)
 • ilość klawiszy fortepian pianino (1)
 • ilosc klawiszy w pianinie (1)
 • instrumenty muzyczne zamiast pianina (1)
 • jak podłączyć pianino do glosników (1)
 • jak powstaje dzwiek w pianinie cyfrowym (1)
 • jak wybrać pianino cyfrowe (1)
 • jak wybrac pianinodo nauki (1)
 • jaka jest najlepsza firma pianin cyfrowych (1)
 • jaki dzwięk ma elektryczne pianino (1)
 • jakie najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • akie pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • cyfrowe pianina klasyczne opinie (1)
 • cyfrowe pianina na raty (1)
 • cyfrowe pianina opinie (1)
 • cyfrowe pianino czy forum klasyczne (1)
 • cyfrowe pianino na prad ? (1)
 • cyfrowe pianino ranking (1)
 • cyfrowy fortepian tanio (1)
 • czy do szkoły muzycznej musi być pianino akustyczne (1)
 • czy fortepian jest na prąd (1)
 • czy kupiliscie dziecku pianino (1)
 • czy kupowac pianino cyfrowe (1)
 • czy lepsze jest pianino akustyczne czy elektroniczne (1)
 • czy lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • czy organy to to smamo jak pianino (1)
 • czy pianino akustyczne jest prawdziwym instrumentem (1)
 • czy pianino cyfrowe dobre jest dla nauki (1)
 • cyfrowe a normalne pianiino roNoce (1)
 • co to jest pianino cyfrowe (1)
 • akustyczne pianino (1)
 • akustyczne pianino czeskie (1)
 • allegro elektryczny fortepiany (1)
 • allegro gumowe pianino (1)
 • ars polonica najlepsze pianina (1)
 • ars polonica pianina cyfrowe (1)
 • co do nauki zamiast pianina w domu (1)
 • co kupic pianino czy pianino elektryczne (1)
 • co lepsze do gry na pianinie (1)
 • co lepsze do nauki pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino cyfrowe czy (1)
 • co lepsze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianiono elektryczne (1)
 • co lepsze pianino elektryczne czy klasyczne? (1)
 • co sadza pianisci o pianinach elektornicznych (1)
 • co tansze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • czy pianino cyfrowe jest dobre do nauki gry (1)
 • czy pianino cyfrowe jest gorsze (1)
 • czy pianino cyfrowe trzeba (1)
 • dzwiek klawiszy pianina cyfrowego (1)
 • eksploatacja pianina (1)
 • elektronicze pianino jakiw wybrac (1)
 • elektroniczne pianina czy dobre sa do nauki (1)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (bez kupna) (1)
 • elektroniczne pianino dla dziecka (1)
 • elektroniczne pianino do nauki 8 oktaw (1)
 • elektroniczne pianino lublin (1)
 • elektroniczne pianino online allegro (1)
 • elektroniczne pianio czy klasyczne (1)
 • elektroniczny fortepian forum (1)
 • elektryczny fortepian dla dzieci (1)
 • fajne ciezkie klawisze pianino forum (1)
 • fale drgania strun fortepianu (1)
 • fortepian akustyczny to (1)
 • fortepian cyfrowy cena (1)
 • dźwięk fortepianu cyfrowego (1)
 • dobre pianino rzeszow (1)
 • czy pianino cyfrowe wymaga strojenia (1)
 • czy pianino elektroniczne zastapi tradycyjne (1)
 • czy pianino elektyczne glosno chodzi (1)
 • czy pianino po każdym transporcie trzeba stroić?\ (1)
 • czy warto grać na pianinie cyfrowym (1)
 • czy warto kupwać pianino cyfrow forum (1)
 • czy wtoruniu naprawiają organy elektroniczne (1)
 • czym różni się pianino cyfrowe a akustyczne (1)
 • czym rózni się pianino klawinowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego? (1)
 • czym sie rozni synteza (1)
 • digitalne pianina muzyka klasyczna (1)
 • dobre pianina akustyczne (1)
 • dobre pianina cyfrowe (1)
 • dobre pianino cyfrowe opinie (1)
 • fortepian cyfrowy dobre a tanie (1)
 • jakie najlepsze pianino do nauki (1)
 • małe pianino cyfrowe forum (1)
 • najlepsze pianino dom (1)
 • najlepsze pianino dźwięk (1)
 • najlepsze pianino elektroniczne (1)
 • najlepsze pianino elektryczne opinie (1)
 • najlepszy utwór na piano elektroniczne (1)
 • najtańsze elektryczne pianino (1)
 • najtańsze pianina cyfrowe na raty (1)
 • najtańsze pianino cyfrowe (1)
 • najtańsze pianino z ważónymi klawiszami (1)
 • naprawa klawiatury w pianinie cyfrowym (1)
 • naprawa pianin cyfrowych kielce (1)
 • naprawapianin elektronicznych wroclaw (1)
 • nauka gry na fortepianie a pianino cyfrowe (1)
 • nauka gry na pianinie tradycyjnym czy cyfrowym (1)
 • niedrogie pianino dla dzieci (1)
 • normalne pianino ile klawiszy (1)
 • najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • Najlepsze pianino cyfrowe ? (1)
 • małe pianino wymiaty (1)
 • na co patrzec przy wyborze pianina (1)
 • na początek pianino czy fortepian (1)
 • nadmiernie brzmiacy klawisz w pianinie akustycznym (1)
 • naepsze pianina cyfrowe (1)
 • najleprze pianino cyfrowe (1)
 • najlepsza marka pianin cyfrowych (1)
 • najlepsze cyfrowe pianina (1)
 • najlepsze elektroniczne pianina (1)
 • najlepsze fortepiany cyfrowe (1)
 • najlepsze marki saxsofon do nauki gry (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe ranking (1)
 • najlepsze pianina do nauki (1)
 • najlepsze pianina elektryczne (1)
 • najlepsze pianinko dla dzieci (1)
 • najlepsze pianino akustyczne dla początkujących (1)
 • nowe dobre pianina cyfrowe (1)
 • nowe pianina akustyczne ceny (1)
 • nowe pianina elektryczne (1)
 • pianina akustycznre (1)
 • pianina cyfrowe a akustyczne (1)
 • pianina cyfrowe a klasyczne] (1)
 • pianina cyfrowe czy normalne (1)
 • pianina cyfrowe i akustyczne które wybrać (1)
 • pianina cyfrowe jakie kupić (1)
 • pianina cyfrowe nowe (1)
 • pianina cyfrowe opinia (1)
 • pianina cyfrowe podłaczone do prądu (1)
 • pianina cyfrowe vs fortepian cyfrowy (1)
 • pianina cyfrowe zestawienie (1)
 • pianina cyfrowych (1)
 • pianina elektroniczne a pianina (1)
 • pianina elektroniczne jakie najlepsze (1)
 • pianina elektroniczne ranking (1)
 • Pianina elektryczne (1)
 • pianina akustyczne używane Wrocław (1)
 • pianina akustyczne raty (1)
 • nowoczesne pianina cyfrowe (1)
 • nsjlepsze pianino dla dziecka (1)
 • od czego zalezy dzwiek pianina (1)
 • odkupie pianino elektroniczne (1)
 • oianino a pianino cyfrowe (1)
 • opinie o pianinie elektronicznym (1)
 • opłaca się kupić pianino elektryczne (1)
 • organy cyfrowe allegro (1)
 • panino akustyczne (1)
 • panino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • parapet pianino (1)
 • pedały w pianinie akustycznym (1)
 • pianin cyfrowe na początek (1)
 • pianina akustyczne brzmienie (1)
 • pianina akustyczne czy elektroniczne (1)
 • pianina akustyczne Kraków (1)
 • pianina elektryczne dobre? (1)
 • jakie nakpeiej kuic pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino dla dziecka w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino dla poczatkujacego (1)
 • jakie pianino do 2000 (1)
 • jakie pianino do gry dla dziecka (1)
 • jakie pianino do nauki gry (1)
 • jakie pianino do nauki w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino elektroniczne jest najlepsze opinie (1)
 • jakie pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • jakie pianino elektryczne zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino klasyczne warto kupic ile kosztuje? (1)
 • jakie pianino kupić do nauki dziecku (1)
 • jakie pianino najlepsze forum (1)
 • jakie pianino w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino wybrać akustyczne czy elektroniczne (1)
 • jakie pianino wybrać na początek nauki (1)
 • jakie pianio cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino cyfrowe warto kupic (1)
 • jakie organy kupić do nauki gry na pianinie (1)
 • jakie organy zamiast pianina (1)
 • jakie pianino akustyczne (1)
 • jakie pianino akustyczne do grania (1)
 • jakie pianino akustyczne kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe 5k (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy klasyczne do nauki (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoly muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe do 2000 (1)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki dla dziecka (1)
 • jakie pianino cyfrowe forum (1)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? (1)
 • Jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe na początek (1)
 • jakie pianiono lepsze klasyczne czy elektryczne (1)
 • jakie piano elektroniczne kupic (1)
 • jakie sa wymiary pianina? mam malo miejsca (1)
 • ktore pianino najlepsze (1)
 • kupić pianino elektroniczne (1)
 • kupic pianino tradycyjne czy elktronicznie (1)
 • kupic piano akustyczne (1)
 • kupie elektroniczne pianino (1)
 • kupię pianino na raty (1)
 • kupię używane pianino cyfrowe (1)
 • kupno starego pianina akustycznego (1)
 • lepiej kupic pianino cyfrowe czy (1)
 • lepiej tanie pianino czy keyboard (1)
 • lepsze pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • lepsze pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • ludzkie pianino elektryczne (1)
 • male panino pod komputer (1)
 • marki pianin elektryczney (1)
 • małe organki yamaha (1)
 • które pianino lepsze elektroniczne czy cyfrowe (1)
 • które pianino jest najlepsze (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe do nauki gry (1)
 • JakiekupićorganyElektroniczne (1)
 • kazdy klawisz pianina cyfrowego (1)
 • keyboard ważonych klawiszy (1)
 • kiedy najlepiej kupic pianino cyfrowe (1)
 • klawiatura fortepianu kontra (1)
 • klawiatura ważona czy pianino cyfrowe (1)
 • klawinowa elektryczna (1)
 • korg kross 88 czy ma wyważone klawisze (1)
 • korg kross wady (1)
 • kto naprawia fortepiany (1)
 • ktore dobre pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • ktore lepsze pianino elektryczne czy (1)
 • które pianina cyfrowe są najlpsze (1)
 • które pianino cyfrowe czy nie (1)
 • małe pianino (1)