Pianino: akustyczne czy cyfrowe?

To pytanie obecnie jest jednym z najczęściej stawianych przez potencjalnych kupców.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy nabyć instrument muzyczny. Jeżeli jesteśmy twórczy, kreatywni, „nieskażeni klasycznym wykształceniem muzycznym”, poszukujący nieszablonowych rozwiązań, nietypowych zróżnicowanych brzmień – rzecz jasna, wybieramy „pianino” cyfrowe, prędzej określane mianem keyboardu, klawiszy, „kasia”, „klawinowy” itp.

Jeżeli wybieramy instrument dla dziecka, uczęszczającego do szkoły muzycznej, sprawa już tak zabawnie nie wygląda.

Nie chcę powiedzieć, że jednoznacznie obstaję przy pianinie tradycyjnym. Czasem mamy zbyt mało miejsca, zbyt mało ambicji i zbyt mało zaplanowanych środków na obsługę instrumentu akustycznego.

Ale jedno należy zastrzec już na samym początku:

szukając ekwiwalentu dla pianina tradycyjnego, należy zadbać o to, by „pianino” cyfrowe miało 88 klawiszy, ciężką (wyważoną) klawiaturę o standardowych wymiarach klawiszy oraz dwa tradycyjne dla fortepianów pedały. Tylko w tym przypadku możemy mówić o jakimkolwiek ekwiwalencie.

Jakie są plusy pianina cyfrowego wobec tradycyjnego?

1. Pianina cyfrowego nie trzeba stroić, ani regulować mu mechaniki.

2. Pianino cyfrowe posiada wyjście słuchawkowe – możemy grać na nim o dowolnej porze dnia i nocy, nikomu nie przeszkadzając.

3. Pianino cyfrowe jest lżejsze i bardziej mobilne od pianina tradycyjnego – łatwiejsze w transporcie, przestawieniu itd. Jest też mniejsze (przede wszystkim niższe), czyli zajmuje zasadniczo mniej miejsca.

I to wszystko, jeżeli chodzi o plusy. Minusy z kolei są takie:

1. Pianino cyfrowe ma określony termin eksploatacji. Więcej, niż 7-10 lat, ono nie „pociągnie”. Nigdy nie będzie „stuletnich pianin elektrycznych”, tymczasem gdy tak stare pianino akustyczne nie jest wcale rzadkością. Co więcej, producenci celowo zakładają limit czasowy w działania pewnych podzespołów, co sprawia, że remont cyfrowego pianina będzie nieopłacalny. Przecież płynność finansowa musi być, nieprawdaż? Tak więc z myślą o „dzieciach-wnukach” pianina cyfrowego kupić po prostu się nie da.

2. Dobrej klasy pianino cyfrowe (nowe, co jest w tym przypadku istotne) kosztować będzie więcej, niż kilku- lub kilkunastoletnie pianino akustyczne, które ostatecznie i tak posłuży nam dłużej, niż cyfrowe.

3. Jakbykolwiek nie była „ważona” klawiatura cyfrowego pianina, zawsze będzie miało miejsce wrażenie sztuczności gry na nim. Klawiatura tradycyjnego pianina jest „ważona” w sposób naturalny – podłączona jest do wieloskładnikowego mechanizmu, podzespoły którego mają swój naturalny ciężar. Czymkolwiek są „obciążacze” klawiatury cyfrowej, nigdy nie stworzą wrażenia naturalnie działającego mechanizmu – a to dlatego, iż powstanie dźwięku tak naprawdę nie zależy od naszego kontaktu z klawiszami.

4. Dźwięk pianina tradycyjnego powstaje w sposób naturalny, akustyczny, czyli poprzez kontakt młotka ze struną, wzmocniony przez dno rezonansowe i drewnianą obudowę. Grając na takim pianinie całą masą, zmuszamy do brzmienia całego jego ogromnego i ciężkiego korpusu. Wibracja strun powoduje fale powietrzno-dźwiękowe, odbierane przez ucho i mózg. Z kolei, ledwo mlaskając klawisze, jesteśmy w stanie panować nad najcichszym możliwym dźwiękiem, co zaowocuje niemal niewyczuwalnym dotykiem młotków do strun. Tymczasem „pianino” cyfrowe jedyne źródło dźwięku ma w swoich głośnikach, i grając fortissimo, nie powodujemy rezonansu całego korpusu (którego przecież brak!), lecz przesterowanie głośnika, czym możemy go nawet uszkodzić! Z kolei, precyzyjne pianissimo nawet na lepszych pianinach cyfrowych jest w istocie niemożliwe, o czym wie każdy, kto próbował je osiągnąć nie za pomocą zakręcenia regulatora głośności, a za pomocą palców. Dźwięki wychodzą nierówne, raz ich nie ma wcale, raz są zbyt głośne. Brakuje tych najdrobniejszych gradacji, bo po prostu nie zostały one zapisane w pamięci komputerowej takiego „pianina”.

5. W pianinach cyfrowych gałka sterująca siłą dźwięku pełni niedźwiedzią przysługę. Wyobraźmy sobie sytuację: siadamy przed prawdziwym fortepianem, który raz, że ma swoje wymiary, swoją własną przestrzeń i ciężar, swoją ukrytą głębię potencjału dźwiękowego (który dopiero trzeba z niego wydobyć), a dwa, że stoi w określonym pomieszczeniu, które trzeba dźwiękiem odpowiednio wypełnić, a które może być zarówno bardzo duże (sala koncertowa), jak i bardzo małe (pokój, audytorium itp.). Co musi zrobić pianista? Dostosować się do instrumentu i pomieszczenia, co wymaga od niego odpowiednich starań i umiejętności. W cyfrzaku mamy natomiast gałkę, a więc to pianino dostosowujemy do siebie. Pytanie: jak powinno być ustawione pokrętło głośności? Jakie jego położenie domyślnie odpowiada natężeniu dźwięku pianina czy fortepianu? Od razu podpowiadam: na takim samym ustawieniu głośności pianina cyfrowego samymi palcami nie da się osiągnąć jednocześnie dynamicznego fortissimo, jak i tajemniczego pianissimo. Cały czas musimy sterować – nie, nie umiejętnościami swoich palców – gałką głośności. To tak, jakbyśmy nie widzieli „kątem oka”, nie mieli pola widzenia rzędu 190°, lecz zaledwie 90°, inaczej mówiąc, widzieliśmy tylko to, co jest przed nami, zaś cała reszta by nam uciekała. Żeby zobaczyć to, co znajduje się bardziej po lewej czy po prawej, musielibyśmy każdorazowo kręcić głową – a w pianinie cyfrowym musimy każdorazowo kręcić gałką.
Powiedzmy, że gramy sobie – a mama z kuchni krzyczy nam coś w rodzaju „Graj ciszej, sąsiedzi śpią!”. W pianinie prawdziwym musielibyśmy opanować innego rodzaju dotyk palcowy (touché), operując tymi samymi klawiszami, tym samym mechanizmem, aby uzyskać inne gradacje dźwiękowe. W cyfrzaku – przekręcamy gałkę, czyli tak naprawdę nie uczymy się innego, bardziej skomplikowanego dotyku. Dalej gramy jak dotychczas, tracąc poczucie powiązania dotyku palcem klawisza z dźwiękiem, który dzięki temu się wydobywa (lub też nigdy tego poczucia nie mając!).
Innym razem chcemy np. wyżyć się, grając coś bardzo głośnego. I co? W pianinie cyfrowym, bijąc klawisze, usłyszymy tylko głuchy stukot plastiku / drewna / metalu o filcowe amortyzatory. Nawet się nie dowiemy, jaki efekt osiągnęlibyśmy, grając w ten sposób na fortepianie prawdziwym! Ale cóż, po to jest regulator głośności! W pianinie na prąd zawsze możemy dokręcić gałkę, powodując, że głośniki zachłysną się przesterowanym dźwiękiem. Będzie baaardzo głośno i dynamicznie… ale nie naszych palców będzie to zasługa.

6. Z powyższych wywodów wynika pewna bardzo istotna wada: pianino cyfrowe nie jest w stanie nauczyć grającego pracy nad barwą dźwięku, nad dotykiem, nad precyzyjnym kontaktem w zespole palec – klawisz – struna. Nie jest w stanie nauczyć precyzyjnej, wielobarwnej pedalizacji. Jeżeli ono się jeszcze nadaje na początkową znajomość z muzyką, i to całkiem nieźle, w przypadku ambitnego grania już zupełnie nie sprosta pokładanym w nim nadziejom. Paradoksalnie, w pełni ukształtowany pianista może sobie radzić z „pianinem” elektrycznym, gdyż wie, pamięta, jak się gra na instrumencie prawdziwym. Ale pokażcie mi choćby jednego dobrego pianistę, który zamiast fortepianu prawdziwego kupiłby „fortepian” cyfrowy! Więc, wracając do tematu, instrument elektroniczny zupełnie nie pasuje temu, kto już wyrósł z „zabaw w muzykę”, ale jeszcze nie osiągnął takiego pułapu, gdy „nie ma odwrotu” od raz otrzymanego doświadczenia.

7. Minus nieco próżny, lecz dla wielu ludzi istotny: wygląd. Otóż pianino cyfrowe doskonale pasuje do wystroju pracowni komputerowej lub biura, i wcale – do stylowego salonu. Nigdy nie będzie „pięknym mebelkiem”, jakim jest choćby kilkudziesięcioletnie pianino akustyczne.

8. Prąd kosztuje – być może relatywnie mniej, niż dwukrotne w skali roku strojenie pianina akustycznego – lecz nie można powiedzieć, że używanie elektronicznego pianina nic nas nie kosztuje. Tak samo, w przypadku wyłączenia prądu nie możemy usiąść i pomuzykować tak jak na pianinie tradycyjnym – nasz „instrument muzyczny” będzie tak samo martwy, jak i wszystkie sprzęty dookoła.

Oczywiście, wybór instrumentu jest kwestią indywidualną, i nie należy patrzeć tu na ilość punktów „za” i „przeciw” – jeden nie jest równy drugiemu. Należy po prostu rozważyć to, co czujemy, co serce i głowa nam podpowiada.

Koniecznie przeczytaj kolejny tekst o wyborze cyfrowego pianina!

Na koniec załączę piękną, acz pouczającą historię z pewnego rosyjskiego forum internetowego:

„Kupiliśmy synowi drogie cyfrowe pianino „Korg” na raty. Dwa lata trwała spłata, myśleliśmy, że chwyciliśmy los za ogon, jesteśmy najmądrzejsi, nie musimy płacić za strojenie, mamy w domu „czystą” Japonię i w ogóle etalon instrumentu. Oczywiście, kiedy wykładasz taką kwotę, oczekujesz wymiernej satysfakcji. Na szczęście, po czterech latach nauki syn czyni znaczne postępy w muzyce dzięki wspaniałemu pedagogowi i naszemu udziałowi w jego zajęciach. I raptem półtora roku temu profesorka, widząc sukcesy syna, napomknęła, że „wreszcie trzeba zamienić pianino cyfrowe na prawdziwe”! Gdyż cyfrowe – to wcale nie prawdziwy instrument muzyczny, a zaledwie jego surogat. Byliśmy w szoku… Mówi się trudno, trzeba odkładać pieniądze na jakieś solidne akustyczne pianino, niemieckie lub czeskie. I raptem tydzień temu nasz „Korg” się spalił. Pieniędzy odłożyć nie zdążyliśmy. Ćwiczyć na czymś trzeba – zbliżają się egzaminy. Dzwonimy do stroiciela fortepianów i pytamy: czy pan naprawia również pianina elektroniczne? A on nas pyta, jak długo będziemy jeszcze znęcać się nad synem! „Kupcie mu prawdziwy instrument!” Mówię mu, że nie mamy na niego pieniędzy, a on – „rozumu pan nie ma, a nie pieniędzy!” Dał nam namiary na pierwsze lepsze „Nocturno”, które kupiliśmy za 200 zł [w oryginale – 2000 rubli], za 200 załatwiliśmy transport, za kolejne 200 – strojenie. Słuchajcie Państwo, dopiero dzisiaj się dowiedziałem, jaki to odlot – prawdziwe, żywe pianino!!! Długo mógłbym opisywać wszystkie odczucia, te wszystkie odcienie brzmienia, wibracje dźwięku, estetykę wyglądu. Przepraszam za porównanie, ale to tak samo jak gdyby przez całe życie współżyć z gumową „kobietą” i raptem poznać kobietę prawdziwą!”

:)

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pianino akustyczne (54)
 • jakie pianino cyfrowe (42)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe (37)
 • ranking pianin cyfrowych (36)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne (34)
 • ile klawiszy ma pianino (25)
 • pianina cyfrowe ranking (25)
 • pianino elektroniczne (19)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki (18)
 • jakie pianino cyfrowe kupić (18)
 • pianino cyfrowe forum (17)
 • pianino cyfrowe opinie (15)
 • pianino cyfrowe ranking (15)
 • pianino dla dziecka (15)
 • pianino cyfrowe a akustyczne (15)
 • jakie pianino do nauki (14)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne (13)
 • pianino cyfrowe czy klasyczne (12)
 • wymiary pianina (12)
 • najlepsze pianino cyfrowe (12)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe (11)
 • pianino elektryczne czy klasyczne (11)
 • pianino akustyczne a cyfrowe (11)
 • jakie pianino dla dziecka do nauki (11)
 • pianino elektryczne (10)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe (10)
 • pianino a pianino cyfrowe (9)
 • pianino cyfrowe dla dziecka (9)
 • jakie pianino kupić dla dziecka (8)
 • pianino czy pianino cyfrowe (8)
 • jakie pianino dla dziecka (8)
 • pianino do nauki (8)
 • pianino cyfrowe a klasyczne (8)
 • jakie pianino elektryczne kupić (8)
 • ile klawiszy ma klasyczne pianino (8)
 • pianino klawinowe (8)
 • pianino cyfrowe na raty (8)
 • pianina akustyczne (7)
 • jakie pianino kupić do nauki (7)
 • pianino cyfrowe (7)
 • pianino cyfrowe jakie kupić (7)
 • fortepian cyfrowy (7)
 • pianino elektryczne opinie (7)
 • pianino cyfrowe do nauki (7)
 • jakie pianino elektryczne (7)
 • ile klawiszy ma fortepian (7)
 • czy pianino cyfrowe trzeba stroic (6)
 • wymiary klawiszy pianina (6)
 • pianino cyfrowe na początek (6)
 • najlepsze pianina cyfrowe (6)
 • nowoczesne pianino (6)
 • pianina akustyczne czy cyfrowe (6)
 • pianino cyfrowe używane (5)
 • pianino cyfrowe jakie (5)
 • pianina cyfrowe forum (5)
 • pianina akustyczne używane (5)
 • ktore pianino cyfrowe (5)
 • jakie pianino cyfrowe dla dziecka (5)
 • pianino elektroniczne wyważoną klawiaturą (5)
 • ranking pianina cyfrowe (5)
 • ile kosztuje pianino elektryczne (5)
 • pianino elektryczne czy tradycyjne (4)
 • pianino elektryczne dla dziecka (4)
 • używane pianino cyfrowe (4)
 • dobre pianino elektryczne (4)
 • ile oktaw ma pianino (4)
 • co lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (4)
 • pianino ile ma klawiszy (4)
 • jakie pianino do nauki dla dziecka (4)
 • wymiary pianina cyfrowego (4)
 • pianina cyfrowe opinie (4)
 • pianina akustyczne opinie (4)
 • czy warto kupić pianino cyfrowe (4)
 • dobre pianino cyfrowe (4)
 • pianino do nauki dla dziecka (4)
 • pianino elektroniczne dla dzieci (4)
 • tanie pianino cyfrowe (4)
 • różnice między pianinem cyfrowym a akustycznym (4)
 • ile klawiszy ma standardowa klawiatura fortepianu (4)
 • pianina fortepiany do nauki dla dziecka (3)
 • jakie pianino do szkoły muzycznej (3)
 • fortepian cyfrowy opinie (3)
 • jakie pianino jest dobre (3)
 • jakie kupić pianino cyfrowe (3)
 • pianina cyfrowe (3)
 • ile klawiszy ma pianino cyfrowe (3)
 • malo miejsca na pianino co wybrac ? (3)
 • pianina cyfrowe jakie wybrać (3)
 • kupno pianina elektronicznego a tradycyjnego (3)
 • naprawa pianina cyfrowego (3)
 • jakie wymiary ma fortepian (3)
 • fortepian elektryczny cena (3)
 • jakie pianino na początek (3)
 • fortepian elektryczny (3)
 • pianina elektryczne opinie (3)
 • pianino elektryczne jakie wybrać (3)
 • pianino cyfrowe wymiary (3)
 • pianino tradycyjne czy elektroniczne (3)
 • pianino na prąd (3)
 • pianino cyfrowe dżwiek (3)
 • pianino elektroniczne czy akustyczne (3)
 • pianino cyfrowe vs fortepian cyfrowy (3)
 • pianino kontra samochód (3)
 • standardowe wymiary pianina (3)
 • pianino elektroniczne do nauki (3)
 • pianino jakie wybrac (3)
 • elektroniczne pianino jakie (3)
 • pianino elektroniczne cena (3)
 • pianino elektroniczne opinie (3)
 • Pianino elektryczne ile kosztuje (3)
 • pianino elektryczne uzywane (2)
 • pianino ile oktaw (2)
 • pianino elektroniczne używane (2)
 • klawiatura ważona co to oznacza (2)
 • które pianino lepsze (2)
 • kupno pianina cyfrowego (2)
 • pianino elektryczne czy akustyczne (2)
 • ranking pianino cyfrowe (2)
 • małe pianino (2)
 • małe prawdziwe pianino dla dzicka (2)
 • mechanika pianin cyfrowych (2)
 • pianino klasyczne czy elektryczne (2)
 • pianino klawinowe cena (2)
 • pianino kontra samochó (2)
 • jaki dzwięk to piano\ (2)
 • jakie kupić pianino do nauki (2)
 • jakie pianino cyfrowe czy akustyczne (2)
 • ranking pianin elektronicznych (2)
 • pianino tradycyjne rozmiar (2)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • jakie pianino cyfrowe do szkoły muzycznej (2)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka (2)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe (2)
 • pianino tradycyjne (2)
 • pianino ranking (2)
 • pianino prad (2)
 • pianino najtaniej (2)
 • jakie pianino do nauki gry dla dziecka (2)
 • jakie pianino elektroniczne (2)
 • pianino na początek (2)
 • pianino akustyczne nowe (2)
 • jaki dzwiek ma pianino (2)
 • pianino akustyczne a elektryczne (2)
 • pianina elektryczne nowe ceny (2)
 • pianina elektryczne czy prawdziwe (2)
 • pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (2)
 • pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • pianina elektryczne czy akustyczne (2)
 • Pianina elektryczne (2)
 • pianina dla dzieci (2)
 • pianina cyfrowe używane (2)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum (2)
 • pianina elektryczne używane (2)
 • pianino akustyczne czy elektryczne (2)
 • pianino akusrtyczne wybor (2)
 • pianino akustyczne używane (2)
 • pianino a elektryczne pianino (2)
 • pianina tradycyjne (2)
 • pianina które lepsze cyfrowe czy elektryczne (2)
 • pianina klawinowe (2)
 • pianino cyfrowe a pianino tradycyjne (2)
 • pianino cyfrowe keyboard a pianino tradycyjne (2)
 • pianino cyfrowe kontra akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe o klawiszach pianina klasycznego (2)
 • naprawa pianin cyfrowych kielce (2)
 • tanie dobre pianino cyfrowe forum (2)
 • pianino do nauki forum (2)
 • pianino elekktryczne (2)
 • najlepsze pianino do nauki (2)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe do nauki gry w szkole muzycznej (2)
 • pianin cyfrowe opinie (2)
 • pianino elektroniczne dla dziecka (2)
 • pianino dla dziecka do szkoły muzycznej ars (2)
 • opienie jakie pianino dla dziecka (2)
 • pianina cyfrowe dla dzieci (2)
 • pianina cyfrowe a klasyczne (2)
 • pianino cyfrowe porównanie (2)
 • pianina akustyczne wroclaw (2)
 • pianino cyfrowe vs akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe wady (2)
 • pianino cyfrowe wyglad jak akustyczne (2)
 • panino cofrowe a akustyczne (2)
 • najlepsze dźwięki w pianinie cyfrowym (2)
 • chcę ku pić dobre pianino cyfrowe (2)
 • fortepian elektroniczny allegro (2)
 • fortepian elektroniczny opinie (2)
 • czy są fortepiany o mniejszych klawiszach? (2)
 • ile kosztuje dobre pianino cyfrowe (2)
 • fortepian elektryczny ile kosztuje (2)
 • uzywane pianino akustyczne jakie wybrac (2)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (2)
 • v piano stuk klawiszy opinie forum (2)
 • forum najlepsze pianino cyfrowe do domu (2)
 • ile klawiszy ma cyfrowe pianino (2)
 • fortepiany akustyczne używane (2)
 • cyfrowe pianino (2)
 • jak podłączyć głosnik z elektrycznym pianinem (2)
 • budowa klawisz (2)
 • jak kupić pianino cyfrowe (2)
 • elektroniczne pianino (2)
 • czy kupowac uzywane pianino (2)
 • elektroniczne pianino ranking (2)
 • gry elektrycznym pianinie (2)
 • wymiary pianina klasycznego (2)
 • fortepian cyfrowy forum (2)
 • wady pianin cyfrowych (2)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe? (2)
 • ile kosztuje pianino do nauki (2)
 • co to jest pianino akustyczne (2)
 • uzywane pianina akustyczne (2)
 • dobre pianino elektryczne jaka firma (2)
 • czy pianino elektryczne trzeba stroić (2)
 • jake pianino akustyczne kupic (2)
 • pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino cyfrowe rozmiar klawiszy (1)
 • zamiast pianina (1)
 • czym różni się pianino cyfrowe a akustyczne (1)
 • dobre pianina cyfrowe (1)
 • dobre pianina akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe poznaj budowę (1)
 • pianino cyfrowe porównanie 2012 (1)
 • pianino cyfrowe jakiej firmy kupic (1)
 • pianino cyfrowe mniejsze klawisze (1)
 • digitalne pianina muzyka klasyczna (1)
 • czym sie rozni synteza (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze (1)
 • dlaczego pienino akustyczne brzęczy (1)
 • pianino cyfrowe klawiatura ważona (1)
 • do czego służą pedały w pianinie cyfrowym (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze dla pianistów (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego? (1)
 • czym rózni się pianino klawinowe od normalnego (1)
 • pianino cyfrowe strojenie (1)
 • pianino cyfrowe szkoła muzyczna (1)
 • pianino czy pianino elektroniczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne co lepsze (1)
 • pianino czy pianio cyfrowe (1)
 • pianino dla amatora (1)
 • pianino dla dzieci (1)
 • czy pianino cyfrowe trzeba (1)
 • pianino dla dziecka cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • czy pianino elektroniczne zastapi tradycyjne (1)
 • pianino dla dziecka do szkoły myzucznej (1)
 • pianino dla dziecka w szkole muzycznej forum (1)
 • pianino do 2000 (1)
 • czy pianino cyfrowe wymaga strojenia (1)
 • czy pianino elektyczne glosno chodzi (1)
 • pianino cyfrowe z wywazonym klawiszem (1)
 • pianino cyfrowe z ważoną klawiaturą do nauki (1)
 • pianino cyfrowe tanio (1)
 • pianino cyfrowe tanio polska (1)
 • czy wtoruniu naprawiają organy elektroniczne (1)
 • pianino cyfrowe wady i zalety (1)
 • pianino cyfrowe uzywane cena (1)
 • pianino cyfrowe vs (1)
 • pianino cyfrowe vs akustyczna (1)
 • czy warto kupwać pianino cyfrow forum (1)
 • czy warto grać na pianinie cyfrowym (1)
 • pianino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • Czy święty mikołaj przynosi prawdziwe elektryczne pianino (1)
 • pianino cyfrowe ważone (1)
 • czy pianino po każdym transporcie trzeba stroić?\ (1)
 • pianino do nauki cyfrowe czy akustyczne (1)
 • dobre pianino cufrowe jak prawdziwe (1)
 • fortepian akustyczny to (1)
 • pianino akustyczne wymiary (1)
 • pianino akustyczne wyważone (1)
 • pianino ctfrowe trzeba stroić (1)
 • elektroniczne pianino online allegro (1)
 • pianino cyfrowe - jakie najlepsze? (1)
 • elektroniczne pianino lublin (1)
 • elektroniczne pianino do nauki 8 oktaw (1)
 • pianino cyfrowe a klasyczne forum (1)
 • pianino cyfrowe a pianino (1)
 • pianino cyfrowe a pianino akustyczne (1)
 • elektroniczne pianino dla dziecka (1)
 • pianino cyfrowe a tradycyjne (1)
 • Pianino Akustyczne vs Fortepian Klasyczny Opinia (1)
 • pianino akustyczne tradycyjne (1)
 • elektroniczne pianio czy klasyczne (1)
 • fale drgania strun fortepianu (1)
 • fajne ciezkie klawisze pianino forum (1)
 • pianino akustyczne allegro (1)
 • pianino akustyczne cena nowe (1)
 • pianino akustyczne czy (1)
 • elektryczny fortepian dla dzieci (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe? (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowego (1)
 • elektroniczny fortepian forum (1)
 • Pianino akustyczne do 2000 (1)
 • pianino akustyczne forum (1)
 • pianino akustyczne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe apianino akustyczne (1)
 • dzwiek klawiszy pianina cyfrowego (1)
 • dźwięk fortepianu cyfrowego (1)
 • pianino cyfrowe do nauki jaki model (1)
 • pianino cyfrowe do nauki ktore lepsze? (1)
 • pianino cyfrowe do nauki szkola muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe do nauki w szkole (1)
 • dobre pianino rzeszow (1)
 • pianino cyfrowe głośne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe i klasyczne porownanie (1)
 • pianino cyfrowe ile kosztuje (1)
 • pianino cyfrowe ile lat (1)
 • pianino cyfrowe ile wytrzymuje (1)
 • eksploatacja pianina (1)
 • pianino cyfrowe dla poczuntkującego dziecka (1)
 • pianino cyfrowe dla początkującego (1)
 • pianino cyfrowe brak dzwieku (1)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (bez kupna) (1)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum opinie (1)
 • pianino cyfrowe czy elektryczne (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino akustyczne (1)
 • elektroniczne pianina czy dobre sa do nauki (1)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne do nauki (1)
 • pianino cyfrowe czy warto (1)
 • pianino cyfrowe dla dzieci (1)
 • elektronicze pianino jakiw wybrac (1)
 • pianino cyfrowe dla dziecka opini* (1)
 • dobre pianino cyfrowe opinie (1)
 • co lepsze pianino zwykłe czy elektroniczne (1)
 • co kupic pianino czy pianino elektryczne (1)
 • pianino tradycyjne a cyfrowe (1)
 • co do nauki zamiast pianina w domu (1)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe? (1)
 • pianino tradycyjne mał (1)
 • pianino używane akustyczne cena (1)
 • pianino w normalnej cenie (1)
 • pianino z ważoną klawiaturą czy tradycyjne forum (1)
 • pianiono cyfrowe jakie (1)
 • piano -mloteczkowe czy elektroniczne (1)
 • piano cyfrowe zy elktryczne (1)
 • pinino cyfrowe czy akustczne (1)
 • po ile fortepian dla dzieci (1)
 • pianino tanie lublin (1)
 • pianino seiler a pianino cyfrowe (1)
 • co kupic zamiast pianina (1)
 • co lepsze pianino elektryczne czy klasyczne? (1)
 • co lepsze pianino czy pianiono elektryczne (1)
 • pianino korg opinie (1)
 • pianino kustyczne małe wymiary (1)
 • pianino ma klawiszy (1)
 • co lepsze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • pianino na raty (1)
 • pianino na raty krakow (1)
 • co lepsze do nauki pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • pianino nauka dukla podkarpacie (1)
 • pianino nierowne brzmienie (1)
 • pianino nowoczesne zabiera malo miejsca (1)
 • co lepsze do gry na pianinie (1)
 • poanino cyfrowe vs pianino akustyczne (1)
 • polecane pianino cufrowe (1)
 • polecane pianino dla poczatkujacych (1)
 • ranking pianin elektrycznych (1)
 • allegro gumowe pianino (1)
 • rónice w dźwięku instrumentów elektronicznym a tradycyjnym (1)
 • rozmiar klawiszy w elektrycznym (1)
 • różnica między keyboardem a pianinem cyfrowym (1)
 • roznica miedzy piano a organ (1)
 • roznica pomiedzy fortepianem cyfrowym a tradycyjnym (1)
 • róznica pomiędzy paninem cyfrowym a klasycznym (1)
 • akustyczne pianino czeskie (1)
 • sprzedam na raty pianino (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe raty (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe rzeszów (1)
 • standardowe pianino ile klawiszy? (1)
 • ars polonica najlepsze pianina (1)
 • ranking pianin dla dzieci (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2013 (1)
 • polski ranking pianin cyfrowych (1)
 • polskie pianino akustyczne cena (1)
 • porównanie brzmienia pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • porównanie marek pianin elektrycznych (1)
 • porównanie pianin cyfrowych (1)
 • porównanie pianin cyfrowych forum (1)
 • porównanie pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • prawdziwei pianino dla dzieci (1)
 • ranking fortepianów cyfrowych (1)
 • ranking najlepszych pianin cyfrowych (1)
 • ranking pianic cyfrowych (1)
 • ars polonica pianina cyfrowe (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2012 (1)
 • pianino elektryczne strojenie (1)
 • pianino klawinowe a keyboard (1)
 • pianino do nauki elektryczne czy akustyczne (1)
 • pianino elektroniczne wymiary (1)
 • czy kupiliscie dziecku pianino (1)
 • pianino elektroniczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektronizcne (1)
 • pianino elektrycxne czy klasyczne (1)
 • Czy klawiatura w pianinie elektronicznym może się rozważyć (1)
 • pianino elektryczne a ciezkosc klawiszy (1)
 • pianino elektryczne a fortepian elektryczny (1)
 • pianino elektryczne a tradycyjne (1)
 • pianino elektryczne budowa (1)
 • pianino elektryczne cyfrowe (1)
 • czy fortepian jest na prąd (1)
 • pianino elektryczne czy dobre zamiast pianina do szkoły muzycznejj (1)
 • pianino elektroniczne wady (1)
 • czy kupowac pianino cyfrowe (1)
 • pianino elektroniczne na poczatek (1)
 • czy pianino cyfrowe jest gorsze (1)
 • pianino do nauki gry dla dzieci (1)
 • czy pianino cyfrowe jest dobre do nauki gry (1)
 • czy pianino cyfrowe dobre jest dla nauki (1)
 • czy pianino akustyczne jest prawdziwym instrumentem (1)
 • pianino elektroniczne czy aktustyczne (1)
 • czy organy to to smamo jak pianino (1)
 • pianino elektroniczne czy klasyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy tradycyjne (1)
 • pianino elektroniczne czy ttadycyjne (1)
 • czy mozna zastąpić fortepian pianinem elektronicznym? (1)
 • czy lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • czy lepsze jest pianino akustyczne czy elektroniczne (1)
 • czy do szkoły muzycznej musi być pianino akustyczne (1)
 • cyfrowy fortepian tanio (1)
 • pianino elektryczne dla dzieci (1)
 • pianino gram rok i nie robie postepow (1)
 • cyfrowe pianina klasyczne opinie (1)
 • Cyfrowe czy akustyczne (1)
 • cyfrowe a normalne pianiino roNoce (1)
 • pianino kalwinowe (1)
 • pianino klasyczne a klawinowe (1)
 • pianino klasyczne akustyczne do nauki (1)
 • co to jest pianino cyfrowe (1)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe ? (1)
 • pianino klasyczne czy elektroniczne (1)
 • co tansze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • pianino klasyczne jakie (1)
 • PIANINO KLAWIATURA CIĘZKO CHODZI (1)
 • pianino elektryczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektryczne wymiary (1)
 • pianino elektryczne vs normalne (1)
 • cyfrowe pianino ranking (1)
 • pianino elektryczne dla początkujących (1)
 • pianino elektryczne dobre do nauki (1)
 • cyfrowe pianino czy forum klasyczne (1)
 • pianino elektryczne jakie kupić (1)
 • pianino elektryczne na jeden dzien (1)
 • pianino elektryczne na początek (1)
 • pianino elektryczne najlepsze (1)
 • cyfrowe pianina opinie (1)
 • pianino elektryczne raty (1)
 • pianino elektryczne rzeszów (1)
 • najtańsze elektryczne pianino (1)
 • cyfrowe pianina na raty (1)
 • co sadza pianisci o pianinach elektornicznych (1)
 • jakie pianino elektroniczne jest najlepsze opinie (1)
 • jakie sa wymiary pianina? mam malo miejsca (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe do nauki gry (1)
 • ile kosztuje klasyczny fortepian (1)
 • JakiekupićorganyElektroniczne (1)
 • kazdy klawisz pianina cyfrowego (1)
 • keyboard ważonych klawiszy (1)
 • kiedy najlepiej kupic pianino cyfrowe (1)
 • klawiatura fortepianu kontra (1)
 • ile kosztuje keyboard standardowy (1)
 • klawiatura ważona czy pianino cyfrowe (1)
 • klawinowa elektryczna (1)
 • Klawinowy fortepian (1)
 • jakie piano elektroniczne kupic (1)
 • jakie pianiono lepsze klasyczne czy elektryczne (1)
 • jakie pianio cyfrowe (1)
 • jakie pianino elektryczn (1)
 • ile kosztuje prawdziwe pianino (1)
 • jakie pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • ile kosztuje pianio cyfrowe (1)
 • jakie pianino elektryczne zamiast tradycyjnego (1)
 • ile kosztuje pianino aukustyczne (1)
 • ile kosztuje pianina (1)
 • jakie pianino kupić do nauki dziecku (1)
 • ile kosztuje naprawa pianina cyfrowego (1)
 • jakie pianino najlepsze forum (1)
 • jakie pianino w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino wybrać akustyczne czy elektroniczne (1)
 • jakie pianino wybrać na początek nauki (1)
 • korg kross 88 czy ma wyważone klawisze (1)
 • korg kross recenzja (1)
 • kupię używane pianino cyfrowe (1)
 • ile kosztuje dobre pianino elektryczne (1)
 • kupno starego pianina akustycznego (1)
 • lawy do pianin cyfrowych regulowane (1)
 • lepiej kupic pianino cyfrowe czy (1)
 • lepiej tanie pianino czy keyboard (1)
 • lepsze pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • lepsze pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • ludzkie pianino elektryczne (1)
 • male panino pod komputer (1)
 • ile kosztuje dobre pianino (1)
 • marki pianin elektryczney (1)
 • małe organki yamaha (1)
 • kupię pianino na raty (1)
 • kupie elektroniczne pianino (1)
 • kupic piano akustyczne (1)
 • korg kross wady (1)
 • kto naprawia fortepiany (1)
 • ktore dobre pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • ktore lepsze pianino elektryczne czy (1)
 • które pianina cyfrowe są najlpsze (1)
 • ile kosztuje elektryczne pianino (1)
 • które pianino cyfrowe czy nie (1)
 • które pianino jest najlepsze (1)
 • ile kosztuje elektroniczne pianino (1)
 • które pianino lepsze elektroniczne czy cyfrowe (1)
 • ktore pianino najlepsze (1)
 • kupić pianino elektroniczne (1)
 • kupic pianino tradycyjne czy elktronicznie (1)
 • ile kosztuje dobre cyfrowe pianino (1)
 • ile kosztuje puanino cyfrowe (1)
 • jaki dzwięk ma elektryczne pianino (1)
 • jakie kupić klawisze (1)
 • jakie kupic pianino akustyczne do nauki gry (1)
 • jaka jest roznica między keyboardem a pianinem elektrycznym (1)
 • jakie kupić pianino cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • jaka jest najlepsza firma pianin cyfrowych (1)
 • jakie kupić pianino elektryczne (1)
 • jakie najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • jakie najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie nakpeiej kuic pianino cyfrowe (1)
 • jakie organy kupić do nauki gry na pianinie (1)
 • jakie organy zamiast pianina (1)
 • jakie pianino akustyczne (1)
 • jakie pianino akustyczne do grania (1)
 • jakie klawisze ma fortepian (1)
 • jakie klawisze dla dziecka (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki na gry dla dzieci (1)
 • jaki fortepian cyfrowy (1)
 • jaki fortepian elektryczny (1)
 • jaki instrument dla dziecka pianino (1)
 • jaki instrument kupic do nauki gry na fortepinie jak jest malo miejsca w domu (1)
 • jaki keyboard zamist pianian (1)
 • jaki pianino cufrowe (1)
 • Jakie cyfrowe pianino wybrać? (1)
 • jakie dobre pianino cyfrowe (1)
 • jakie elektoriniczne pianino najlepsze zamiast normalnego (1)
 • jakie elektroniczne pianino (1)
 • jakie funkcje ma pianino elektryczne (1)
 • jakie jest dobre p8anino cyfrowe (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie pianino akustyczne kupic (1)
 • jak wybrac pianinodo nauki (1)
 • jakie pianino cyfrowe zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino dla 12 latka (1)
 • ilosc klawiszy w pianinie (1)
 • ilość klawiszy fortepian pianino (1)
 • jakie pianino dla dziecka w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino dla poczatkujacego (1)
 • jakie pianino do 2000 (1)
 • jakie pianino do gry dla dziecka (1)
 • ile prądu pianino (1)
 • ile pianino ma klawiszy (1)
 • jakie pianino do nauki gry (1)
 • ile oktaw ma fortepian (1)
 • jakie pianino do nauki w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe warto kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe na początek (1)
 • Jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe 5k (1)
 • jak wybrać pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy klasyczne do nauki (1)
 • jak powstaje dzwiek w pianinie cyfrowym (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoly muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe do 2000 (1)
 • jak podłączyć pianino do glosników (1)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki dla dziecka (1)
 • jak kupowac keyboard (1)
 • jakie pianino cyfrowe forum (1)
 • instrumenty muzyczne zamiast pianina (1)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? (1)
 • ile ma klawiszy czarnych pianino (1)
 • małe pianino cyfrowe forum (1)
 • panino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pianina cyfrowe czy normalne (1)
 • fortepiany nowoczesne (1)
 • fortepiany elektryczne (1)
 • pianina cyfrowe i akustyczne które wybrać (1)
 • pianina cyfrowe jakie kupić (1)
 • fortepiany cyfrowe opinie (1)
 • pianina cyfrowe na raty (1)
 • pianina cyfrowe nieakustyczne (1)
 • pianina cyfrowe nowe (1)
 • pianina cyfrowe opinia (1)
 • fortepiany akustyczne używane sprzedaż (1)
 • pianina cyfrowe podłaczone do prądu (1)
 • fortepiany akustyczne czy cyfrowe (1)
 • pianina cyfrowe a klasyczne] (1)
 • pianina cyfrowe a akustyczne (1)
 • pianina cyfrowe - naprawa Rybnik (1)
 • parapet pianino (1)
 • pedały w pianinie akustycznym (1)
 • pianin cyfrowe na początek (1)
 • pianina akustyczne brzmienie (1)
 • głosne klawisze w pianinie cyfrowym (1)
 • pianina akustyczne czy elektroniczne (1)
 • pianina akustyczne Kraków (1)
 • pianina akustyczne raty (1)
 • gniazdo słuchawkowe w pianinie - budowa (1)
 • pianina akustyczne używane Wrocław (1)
 • forum pianino klasyczne czy cyfowe (1)
 • pianina akustycznre (1)
 • forum pianina cyfrowe (1)
 • pianina cyfrowe vs fortepian cyfrowy (1)
 • pianina cyfrowe zestawienie (1)
 • fortepian cyfrowy tani i dobry (1)
 • pianina z dobrymi głośnikami (1)
 • pianina z wyważoną klawiaturą (1)
 • pianinio cyfrowe dla dziecka (1)
 • pianinko cyfrowe dziecka (1)
 • pianinko dla dzieci na prąd (1)
 • pianinko do nauki dla 6 mie dziecka (1)
 • pianinń ile ma klawiszy? (1)
 • pianino 7 oktaw ars polonica (1)
 • pianino a fortepian liczba klawiszy (1)
 • fortepian cyfrowy dobre a tanie (1)
 • pianino a pianino cyfrowe róznice (1)
 • pianino a pianino cyfrowe w edukacji muzycznej (1)
 • fortepian cyfrowy zamiast strun (1)
 • fortepian digitalne (1)
 • pianina klasyczne wymiary standardowe (1)
 • pianina cyfrowych (1)
 • fortepian parapet (1)
 • pianina elektroniczne a pianina (1)
 • pianina elektroniczne jakie najlepsze (1)
 • pianina elektroniczne opinie (1)
 • pianina elektroniczne ranking (1)
 • fortepian elektryczny wymiary (1)
 • fortepian elektronoiczny tradycyjny (1)
 • pianina elektryczne dobre? (1)
 • fortepian do nauki dla dzieci uzywany allegro (1)
 • pianina elektryczne używane opinie (1)
 • pianina elektryczne-które najlepsze do nauki gry dla dzieci? (1)
 • fortepian dla dziecka (1)
 • fortepian cyfrowy cena (1)
 • głośność pianina (1)
 • małe pianino wymiaty (1)
 • ile klawiszy ma pianinio? (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe opinie (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe ranking (1)
 • najlepsze pianina do nauki (1)
 • najlepsze pianina elektryczne (1)
 • najlepsze pianinko dla dzieci (1)
 • najlepsze pianino akustyczne dla początkujących (1)
 • Ile Klawiszy MA Klawiatura (1)
 • Najlepsze pianino cyfrowe ? (1)
 • najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • ile klawiszy ma klasyczny kejboard (1)
 • najlepsze pianino do nauki dziecka (1)
 • najlepsze pianino dom (1)
 • najlepsze marki saxsofon do nauki gry (1)
 • najlepsze fortepiany cyfrowe (1)
 • najlepsze elektroniczne pianina (1)
 • ile kostuje elektryczne pianino (1)
 • ile klawiszy ma standardowe nowoczesne pianino (1)
 • mechanizm wychwytu a wymyku jaka roznica pianino cyfrowe co to jest (1)
 • mobilne pianino (1)
 • muzyka cyfrowa vs akustyczna (1)
 • na co patrzec przy wyborze pianina (1)
 • na początek pianino czy fortepian (1)
 • nadmiernie brzmiacy klawisz w pianinie akustycznym (1)
 • naepsze pianina cyfrowe (1)
 • najleprze pianino cyfrowe (1)
 • najlepsza marka pianin cyfrowych (1)
 • najlepsze cyfrowe pianina (1)
 • ile klawiszy ma pianino a ile organy (1)
 • najlepsze pianino dźwięk (1)
 • najlepsze pianino elektroniczne (1)
 • nowe dobre pianina cyfrowe (1)
 • nowe pianina akustyczne ceny (1)
 • nowe pianina elektryczne (1)
 • nowoczesne pianina cyfrowe (1)
 • ile czarnych klawiszy ma fortepian (1)
 • nsjlepsze pianino dla dziecka (1)
 • od czego zalezy dzwiek pianina (1)
 • odkupie pianino elektroniczne (1)
 • oianino a pianino cyfrowe (1)
 • historia pianin cyfrowych (1)
 • opinie o pianinie elektronicznym (1)
 • opłaca się kupić pianino elektryczne (1)
 • organy cyfrowe allegro (1)
 • normalne pianino ile klawiszy (1)
 • Njtansze pianino cyfrowe Korga dla dziecka (1)
 • niedrogie pianino dla dzieci (1)
 • najlepsze pianino elektryczne opinie (1)
 • najlepszy producent pianin cyfrowych (1)
 • najlepszy utwór na piano elektroniczne (1)
 • najtańsze pianina cyfrowe na raty (1)
 • najtańsze pianino cyfrowe (1)
 • najtańsze pianino z ważónymi klawiszami (1)
 • naprawa klawiatury w pianinie cyfrowym (1)
 • ile jestr klawiszy w pianinie (1)
 • ile jest najwięcej oktaw pianino cyfrowe (1)
 • naprawapianin elektronicznych wroclaw (1)
 • nauka gry na fortepianie a pianino cyfrowe (1)
 • nauka gry na pianinie czy warto kupic cyfrowe (1)
 • nauka gry na pianinie tradycyjnym czy cyfrowym (1)