Pianino: akustyczne czy cyfrowe?

To pytanie obecnie jest jednym z najczęściej stawianych przez potencjalnych kupców.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy nabyć instrument muzyczny. Jeżeli jesteśmy twórczy, kreatywni, „nieskażeni klasycznym wykształceniem muzycznym”, poszukujący nieszablonowych rozwiązań, nietypowych zróżnicowanych brzmień – rzecz jasna, wybieramy „pianino” cyfrowe, prędzej określane mianem keyboardu, klawiszy, „kasia”, „klawinowy” itp.

Jeżeli wybieramy instrument dla dziecka, uczęszczającego do szkoły muzycznej, sprawa już tak zabawnie nie wygląda.

Nie chcę powiedzieć, że jednoznacznie obstaję przy pianinie tradycyjnym. Czasem mamy zbyt mało miejsca, zbyt mało ambicji i zbyt mało zaplanowanych środków na obsługę instrumentu akustycznego.

Ale jedno należy zastrzec już na samym początku:

szukając ekwiwalentu dla pianina tradycyjnego, należy zadbać o to, by „pianino” cyfrowe miało 88 klawiszy, ciężką (wyważoną) klawiaturę o standardowych wymiarach klawiszy oraz dwa tradycyjne dla fortepianów pedały. Tylko w tym przypadku możemy mówić o jakimkolwiek ekwiwalencie.

Jakie są plusy pianina cyfrowego wobec tradycyjnego?

1. Pianina cyfrowego nie trzeba stroić, ani regulować mu mechaniki.

2. Pianino cyfrowe posiada wyjście słuchawkowe – możemy grać na nim o dowolnej porze dnia i nocy, nikomu nie przeszkadzając.

3. Pianino cyfrowe jest lżejsze i bardziej mobilne od pianina tradycyjnego – łatwiejsze w transporcie, przestawieniu itd. Jest też mniejsze (przede wszystkim niższe), czyli zajmuje zasadniczo mniej miejsca.

I to wszystko, jeżeli chodzi o plusy. Minusy z kolei są takie:

1. Pianino cyfrowe ma określony termin eksploatacji. Więcej, niż 7-10 lat, ono nie „pociągnie”. Nigdy nie będzie „stuletnich pianin elektrycznych”, tymczasem gdy tak stare pianino akustyczne nie jest wcale rzadkością. Co więcej, producenci celowo zakładają limit czasowy w działania pewnych podzespołów, co sprawia, że remont cyfrowego pianina będzie nieopłacalny. Przecież płynność finansowa musi być, nieprawdaż? Tak więc z myślą o „dzieciach-wnukach” pianina cyfrowego kupić po prostu się nie da.

2. Dobrej klasy pianino cyfrowe (nowe, co jest w tym przypadku istotne) kosztować będzie więcej, niż kilku- lub kilkunastoletnie pianino akustyczne, które ostatecznie i tak posłuży nam dłużej, niż cyfrowe.

3. Jakbykolwiek nie była „ważona” klawiatura cyfrowego pianina, zawsze będzie miało miejsce wrażenie sztuczności gry na nim. Klawiatura tradycyjnego pianina jest „ważona” w sposób naturalny – podłączona jest do wieloskładnikowego mechanizmu, podzespoły którego mają swój naturalny ciężar. Czymkolwiek są „obciążacze” klawiatury cyfrowej, nigdy nie stworzą wrażenia naturalnie działającego mechanizmu – a to dlatego, iż powstanie dźwięku tak naprawdę nie zależy od naszego kontaktu z klawiszami.

4. Dźwięk pianina tradycyjnego powstaje w sposób naturalny, akustyczny, czyli poprzez kontakt młotka ze struną, wzmocniony przez dno rezonansowe i drewnianą obudowę. Grając na takim pianinie całą masą, zmuszamy do brzmienia całego jego ogromnego i ciężkiego korpusu. Wibracja strun powoduje fale powietrzno-dźwiękowe, odbierane przez ucho i mózg. Z kolei, ledwo mlaskając klawisze, jesteśmy w stanie panować nad najcichszym możliwym dźwiękiem, co zaowocuje niemal niewyczuwalnym dotykiem młotków do strun. Tymczasem „pianino” cyfrowe jedyne źródło dźwięku ma w swoich głośnikach, i grając fortissimo, nie powodujemy rezonansu całego korpusu (którego przecież brak!), lecz przesterowanie głośnika, czym możemy go nawet uszkodzić! Z kolei, precyzyjne pianissimo nawet na lepszych pianinach cyfrowych jest w istocie niemożliwe, o czym wie każdy, kto próbował je osiągnąć nie za pomocą zakręcenia regulatora głośności, a za pomocą palców. Dźwięki wychodzą nierówne, raz ich nie ma wcale, raz są zbyt głośne. Brakuje tych najdrobniejszych gradacji, bo po prostu nie zostały one zapisane w pamięci komputerowej takiego „pianina”.

5. W pianinach cyfrowych gałka sterująca siłą dźwięku pełni niedźwiedzią przysługę. Wyobraźmy sobie sytuację: siadamy przed prawdziwym fortepianem, który raz, że ma swoje wymiary, swoją własną przestrzeń i ciężar, swoją ukrytą głębię potencjału dźwiękowego (który dopiero trzeba z niego wydobyć), a dwa, że stoi w określonym pomieszczeniu, które trzeba dźwiękiem odpowiednio wypełnić, a które może być zarówno bardzo duże (sala koncertowa), jak i bardzo małe (pokój, audytorium itp.). Co musi zrobić pianista? Dostosować się do instrumentu i pomieszczenia, co wymaga od niego odpowiednich starań i umiejętności. W cyfrzaku mamy natomiast gałkę, a więc to pianino dostosowujemy do siebie. Pytanie: jak powinno być ustawione pokrętło głośności? Jakie jego położenie domyślnie odpowiada natężeniu dźwięku pianina czy fortepianu? Od razu podpowiadam: na takim samym ustawieniu głośności pianina cyfrowego samymi palcami nie da się osiągnąć jednocześnie dynamicznego fortissimo, jak i tajemniczego pianissimo. Cały czas musimy sterować – nie, nie umiejętnościami swoich palców – gałką głośności. To tak, jakbyśmy nie widzieli „kątem oka”, nie mieli pola widzenia rzędu 190°, lecz zaledwie 90°, inaczej mówiąc, widzieliśmy tylko to, co jest przed nami, zaś cała reszta by nam uciekała. Żeby zobaczyć to, co znajduje się bardziej po lewej czy po prawej, musielibyśmy każdorazowo kręcić głową – a w pianinie cyfrowym musimy każdorazowo kręcić gałką.
Powiedzmy, że gramy sobie – a mama z kuchni krzyczy nam coś w rodzaju „Graj ciszej, sąsiedzi śpią!”. W pianinie prawdziwym musielibyśmy opanować innego rodzaju dotyk palcowy (touché), operując tymi samymi klawiszami, tym samym mechanizmem, aby uzyskać inne gradacje dźwiękowe. W cyfrzaku – przekręcamy gałkę, czyli tak naprawdę nie uczymy się innego, bardziej skomplikowanego dotyku. Dalej gramy jak dotychczas, tracąc poczucie powiązania dotyku palcem klawisza z dźwiękiem, który dzięki temu się wydobywa (lub też nigdy tego poczucia nie mając!).
Innym razem chcemy np. wyżyć się, grając coś bardzo głośnego. I co? W pianinie cyfrowym, bijąc klawisze, usłyszymy tylko głuchy stukot plastiku / drewna / metalu o filcowe amortyzatory. Nawet się nie dowiemy, jaki efekt osiągnęlibyśmy, grając w ten sposób na fortepianie prawdziwym! Ale cóż, po to jest regulator głośności! W pianinie na prąd zawsze możemy dokręcić gałkę, powodując, że głośniki zachłysną się przesterowanym dźwiękiem. Będzie baaardzo głośno i dynamicznie… ale nie naszych palców będzie to zasługa.

6. Z powyższych wywodów wynika pewna bardzo istotna wada: pianino cyfrowe nie jest w stanie nauczyć grającego pracy nad barwą dźwięku, nad dotykiem, nad precyzyjnym kontaktem w zespole palec – klawisz – struna. Nie jest w stanie nauczyć precyzyjnej, wielobarwnej pedalizacji. Jeżeli ono się jeszcze nadaje na początkową znajomość z muzyką, i to całkiem nieźle, w przypadku ambitnego grania już zupełnie nie sprosta pokładanym w nim nadziejom. Paradoksalnie, w pełni ukształtowany pianista może sobie radzić z „pianinem” elektrycznym, gdyż wie, pamięta, jak się gra na instrumencie prawdziwym. Ale pokażcie mi choćby jednego dobrego pianistę, który zamiast fortepianu prawdziwego kupiłby „fortepian” cyfrowy! Więc, wracając do tematu, instrument elektroniczny zupełnie nie pasuje temu, kto już wyrósł z „zabaw w muzykę”, ale jeszcze nie osiągnął takiego pułapu, gdy „nie ma odwrotu” od raz otrzymanego doświadczenia.

7. Minus nieco próżny, lecz dla wielu ludzi istotny: wygląd. Otóż pianino cyfrowe doskonale pasuje do wystroju pracowni komputerowej lub biura, i wcale – do stylowego salonu. Nigdy nie będzie „pięknym mebelkiem”, jakim jest choćby kilkudziesięcioletnie pianino akustyczne.

8. Prąd kosztuje – być może relatywnie mniej, niż dwukrotne w skali roku strojenie pianina akustycznego – lecz nie można powiedzieć, że używanie elektronicznego pianina nic nas nie kosztuje. Tak samo, w przypadku wyłączenia prądu nie możemy usiąść i pomuzykować tak jak na pianinie tradycyjnym – nasz „instrument muzyczny” będzie tak samo martwy, jak i wszystkie sprzęty dookoła.

Oczywiście, wybór instrumentu jest kwestią indywidualną, i nie należy patrzeć tu na ilość punktów „za” i „przeciw” – jeden nie jest równy drugiemu. Należy po prostu rozważyć to, co czujemy, co serce i głowa nam podpowiada.

Koniecznie przeczytaj kolejny tekst o wyborze cyfrowego pianina!

Na koniec załączę piękną, acz pouczającą historię z pewnego rosyjskiego forum internetowego:

„Kupiliśmy synowi drogie cyfrowe pianino „Korg” na raty. Dwa lata trwała spłata, myśleliśmy, że chwyciliśmy los za ogon, jesteśmy najmądrzejsi, nie musimy płacić za strojenie, mamy w domu „czystą” Japonię i w ogóle etalon instrumentu. Oczywiście, kiedy wykładasz taką kwotę, oczekujesz wymiernej satysfakcji. Na szczęście, po czterech latach nauki syn czyni znaczne postępy w muzyce dzięki wspaniałemu pedagogowi i naszemu udziałowi w jego zajęciach. I raptem półtora roku temu profesorka, widząc sukcesy syna, napomknęła, że „wreszcie trzeba zamienić pianino cyfrowe na prawdziwe”! Gdyż cyfrowe – to wcale nie prawdziwy instrument muzyczny, a zaledwie jego surogat. Byliśmy w szoku… Mówi się trudno, trzeba odkładać pieniądze na jakieś solidne akustyczne pianino, niemieckie lub czeskie. I raptem tydzień temu nasz „Korg” się spalił. Pieniędzy odłożyć nie zdążyliśmy. Ćwiczyć na czymś trzeba – zbliżają się egzaminy. Dzwonimy do stroiciela fortepianów i pytamy: czy pan naprawia również pianina elektroniczne? A on nas pyta, jak długo będziemy jeszcze znęcać się nad synem! „Kupcie mu prawdziwy instrument!” Mówię mu, że nie mamy na niego pieniędzy, a on – „rozumu pan nie ma, a nie pieniędzy!” Dał nam namiary na pierwsze lepsze „Nocturno”, które kupiliśmy za 200 zł [w oryginale – 2000 rubli], za 200 załatwiliśmy transport, za kolejne 200 – strojenie. Słuchajcie Państwo, dopiero dzisiaj się dowiedziałem, jaki to odlot – prawdziwe, żywe pianino!!! Długo mógłbym opisywać wszystkie odczucia, te wszystkie odcienie brzmienia, wibracje dźwięku, estetykę wyglądu. Przepraszam za porównanie, ale to tak samo jak gdyby przez całe życie współżyć z gumową „kobietą” i raptem poznać kobietę prawdziwą!”

:)

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pianino akustyczne (54)
 • jakie pianino cyfrowe (42)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe (37)
 • ranking pianin cyfrowych (36)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne (33)
 • pianina cyfrowe ranking (25)
 • ile klawiszy ma pianino (23)
 • pianino elektroniczne (19)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki (18)
 • jakie pianino cyfrowe kupić (18)
 • pianino cyfrowe forum (17)
 • pianino cyfrowe a akustyczne (15)
 • pianino dla dziecka (15)
 • pianino cyfrowe opinie (15)
 • pianino cyfrowe ranking (15)
 • jakie pianino do nauki (13)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne (13)
 • wymiary pianina (12)
 • najlepsze pianino cyfrowe (12)
 • pianino cyfrowe czy klasyczne (12)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe (11)
 • pianino elektryczne czy klasyczne (11)
 • jakie pianino dla dziecka do nauki (11)
 • pianino elektryczne (10)
 • pianino akustyczne a cyfrowe (10)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe (10)
 • pianino czy pianino cyfrowe (8)
 • ile klawiszy ma klasyczne pianino (8)
 • jakie pianino dla dziecka (8)
 • pianino cyfrowe dla dziecka (8)
 • pianino klawinowe (8)
 • pianino cyfrowe na raty (8)
 • jakie pianino kupić dla dziecka (8)
 • pianino a pianino cyfrowe (8)
 • pianino do nauki (7)
 • pianino elektryczne opinie (7)
 • jakie pianino elektryczne kupić (7)
 • pianino cyfrowe (7)
 • fortepian cyfrowy (7)
 • pianino cyfrowe jakie kupić (7)
 • jakie pianino elektryczne (7)
 • ile klawiszy ma fortepian (7)
 • pianina akustyczne (7)
 • pianino cyfrowe do nauki (7)
 • pianino cyfrowe a klasyczne (7)
 • jakie pianino kupić do nauki (7)
 • najlepsze pianina cyfrowe (6)
 • pianino cyfrowe na początek (6)
 • wymiary klawiszy pianina (6)
 • pianina akustyczne czy cyfrowe (6)
 • nowoczesne pianino (6)
 • ranking pianina cyfrowe (5)
 • jakie pianino cyfrowe dla dziecka (5)
 • pianina cyfrowe forum (5)
 • pianino cyfrowe używane (5)
 • ile kosztuje pianino elektryczne (5)
 • pianino cyfrowe jakie (5)
 • ktore pianino cyfrowe (5)
 • pianino elektroniczne wyważoną klawiaturą (5)
 • pianina akustyczne używane (5)
 • czy pianino cyfrowe trzeba stroic (5)
 • wymiary pianina cyfrowego (4)
 • pianino do nauki dla dziecka (4)
 • pianina cyfrowe opinie (4)
 • jakie pianino do nauki dla dziecka (4)
 • pianino elektryczne dla dziecka (4)
 • pianina akustyczne opinie (4)
 • pianino elektroniczne dla dzieci (4)
 • dobre pianino cyfrowe (4)
 • ile klawiszy ma standardowa klawiatura fortepianu (4)
 • co lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (4)
 • pianino elektryczne czy tradycyjne (4)
 • czy warto kupić pianino cyfrowe (4)
 • tanie pianino cyfrowe (4)
 • używane pianino cyfrowe (4)
 • pianino elektroniczne cena (3)
 • pianino na prąd (3)
 • ile klawiszy ma pianino cyfrowe (3)
 • pianino elektroniczne czy akustyczne (3)
 • jakie pianino jest dobre (3)
 • fortepian cyfrowy opinie (3)
 • pianino elektryczne jakie wybrać (3)
 • jakie pianino do szkoły muzycznej (3)
 • jakie kupić pianino cyfrowe (3)
 • pianino kontra samochód (3)
 • Pianino elektryczne ile kosztuje (3)
 • pianino elektroniczne opinie (3)
 • fortepian elektryczny (3)
 • pianino jakie wybrac (3)
 • fortepian elektryczny cena (3)
 • pianino tradycyjne czy elektroniczne (3)
 • pianino cyfrowe vs fortepian cyfrowy (3)
 • dobre pianino elektryczne (3)
 • pianino cyfrowe dżwiek (3)
 • malo miejsca na pianino co wybrac ? (3)
 • standardowe wymiary pianina (3)
 • pianina fortepiany do nauki dla dziecka (3)
 • pianina cyfrowe (3)
 • pianino cyfrowe wymiary (3)
 • naprawa pianina cyfrowego (3)
 • pianina elektryczne opinie (3)
 • jakie wymiary ma fortepian (3)
 • jakie pianino na początek (3)
 • pianino elektroniczne do nauki (3)
 • kupno pianina elektronicznego a tradycyjnego (3)
 • pianina cyfrowe jakie wybrać (3)
 • elektroniczne pianino jakie (3)
 • pianino cyfrowe o klawiszach pianina klasycznego (2)
 • jak kupić pianino cyfrowe (2)
 • pianina akustyczne wroclaw (2)
 • pianina które lepsze cyfrowe czy elektryczne (2)
 • pianina tradycyjne (2)
 • pianino elektroniczne dla dziecka (2)
 • pianin cyfrowe opinie (2)
 • panino cofrowe a akustyczne (2)
 • pianino a elektryczne pianino (2)
 • opienie jakie pianino dla dziecka (2)
 • pianino akustyczne a elektryczne (2)
 • pianina klawinowe (2)
 • pianino elektroniczne używane (2)
 • jak podłączyć głosnik z elektrycznym pianinem (2)
 • pianina elektryczne używane (2)
 • pianina cyfrowe dla dzieci (2)
 • pianina cyfrowe a klasyczne (2)
 • pianina elektryczne nowe ceny (2)
 • pianino elektryczne czy akustyczne (2)
 • pianina elektryczne czy prawdziwe (2)
 • jaki dzwiek ma pianino (2)
 • jaki dzwięk to piano\ (2)
 • pianina cyfrowe używane (2)
 • jake pianino akustyczne kupic (2)
 • jakie kupić pianino do nauki (2)
 • pianino dla dziecka do szkoły muzycznej ars (2)
 • pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka (2)
 • jakie pianino elektroniczne (2)
 • kupno pianina cyfrowego (2)
 • które pianino lepsze (2)
 • pianino cyfrowe keyboard a pianino tradycyjne (2)
 • pianino cyfrowe kontra akustyczne (2)
 • jakie pianino do nauki gry dla dziecka (2)
 • pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (2)
 • klawiatura ważona co to oznacza (2)
 • pianino cyfrowe porównanie (2)
 • małe pianino (2)
 • jakie pianino cyfrowe do szkoły muzycznej (2)
 • pianino akustyczne czy elektryczne (2)
 • pianina dla dzieci (2)
 • pianino akustyczne nowe (2)
 • mechanika pianin cyfrowych (2)
 • pianino akustyczne używane (2)
 • pianino elekktryczne (2)
 • pianino do nauki forum (2)
 • najlepsze pianino do nauki (2)
 • pianino cyfrowe a pianino tradycyjne (2)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum (2)
 • najlepsze dźwięki w pianinie cyfrowym (2)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • pianino cyfrowe wady (2)
 • dobre pianino elektryczne jaka firma (2)
 • czy kupowac uzywane pianino (2)
 • pianino najtaniej (2)
 • pianino na początek (2)
 • forum najlepsze pianino cyfrowe do domu (2)
 • wymiary pianina klasycznego (2)
 • pianino tradycyjne (2)
 • tanie dobre pianino cyfrowe forum (2)
 • gry elektrycznym pianinie (2)
 • pianino kontra samochó (2)
 • pianino klawinowe cena (2)
 • cyfrowe pianino (2)
 • ile klawiszy ma cyfrowe pianino (2)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe do nauki gry w szkole muzycznej (2)
 • fortepian elektryczny ile kosztuje (2)
 • fortepian elektroniczny opinie (2)
 • ranking pianin elektronicznych (2)
 • czy są fortepiany o mniejszych klawiszach? (2)
 • elektroniczne pianino (2)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (2)
 • wady pianin cyfrowych (2)
 • czy pianino elektryczne trzeba stroić (2)
 • ranking pianino cyfrowe (2)
 • elektroniczne pianino ranking (2)
 • pianino tradycyjne rozmiar (2)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe (2)
 • pianino ranking (2)
 • pianino prad (2)
 • fortepian elektroniczny allegro (2)
 • co to jest pianino akustyczne (2)
 • pianino ile oktaw (2)
 • ile kosztuje pianino do nauki (2)
 • uzywane pianina akustyczne (2)
 • ile kosztuje dobre pianino cyfrowe (2)
 • fortepiany akustyczne używane (2)
 • budowa klawisz (2)
 • chcę ku pić dobre pianino cyfrowe (2)
 • pianino elektryczne uzywane (2)
 • pianino cyfrowe vs akustyczne (2)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe? (2)
 • uzywane pianino akustyczne jakie wybrac (2)
 • pianino cyfrowe akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe apianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe a tradycyjne (1)
 • pianino cyfrowe brak dzwieku (1)
 • uzywany fortepian elektryczny (1)
 • uzywany fortepian cyfrowy cena (1)
 • pianino cyfrowe a pianino akustyczne (1)
 • pianino akustyczne wymiary (1)
 • pianino akustyczne wyważone (1)
 • pianino ctfrowe trzeba stroić (1)
 • Pianina elektryczne (1)
 • roznica miedzy piano a organ (1)
 • rónice w dźwięku instrumentów elektronicznym a tradycyjnym (1)
 • pianino cyfrowe - jakie najlepsze? (1)
 • różnica między keyboardem a pianinem cyfrowym (1)
 • rozmiar klawiszy w elektrycznym (1)
 • pianino cyfrowe a klasyczne forum (1)
 • pianino cyfrowe a pianino (1)
 • ranking pianin elektrycznych (1)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum opinie (1)
 • pianino cyfrowe dla początkującego (1)
 • pianino cyfrowe dla poczuntkującego dziecka (1)
 • ranking pianic cyfrowych (1)
 • ranking najlepszych pianin cyfrowych (1)
 • ranking fortepianów cyfrowych (1)
 • prawdziwei pianino dla dzieci (1)
 • porównanie pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • pianino cyfrowe do nauki jaki model (1)
 • porównanie pianin cyfrowych forum (1)
 • pianino cyfrowe do nauki ktore lepsze? (1)
 • pianino cyfrowe do nauki szkola muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe dla dziecka opini* (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2012 (1)
 • pianina elektroniczne ranking (1)
 • pianina elektroniczne opinie (1)
 • pianina elektroniczne jakie najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe czy elektryczne (1)
 • pianino akustyczne cena nowe (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino (1)
 • ranking pianin dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino akustyczne (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2013 (1)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne do nauki (1)
 • pianino cyfrowe dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe do nauki w szkole (1)
 • tanie pianina elektryczne (1)
 • pianinko do nauki dla 6 mie dziecka (1)
 • pianina klasyczne wymiary standardowe (1)
 • Uzywana klawinowa (1)
 • pianinń ile ma klawiszy? (1)
 • pianina elektryczne-które najlepsze do nauki gry dla dzieci? (1)
 • pianina elektryczne używane opinie (1)
 • tanie dobre pianino cyfrowe (1)
 • pianino a fortepian liczba klawiszy (1)
 • używane pianina akustyczne ceny (1)
 • uzywane pianina cyfrowe kupic (1)
 • pianinko dla dzieci na prąd (1)
 • pianinko cyfrowe dziecka (1)
 • tanie pianina cyfrowe (1)
 • tanie pianina akustyczne używane (1)
 • tanie pianina akustyczne (1)
 • pianina z dobrymi głośnikami (1)
 • tanie pianina elektryczne używane (1)
 • pianina z wyważoną klawiaturą (1)
 • tanie pianino cyfrowe z ważonymi klawiszami (1)
 • tanie klawisze do nauki pianina (1)
 • pianinio cyfrowe dla dziecka (1)
 • tanie fortepiany używane dla dziecka do nauki (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe forum (1)
 • pianino a pianino cyfrowe w edukacji muzycznej (1)
 • uzywane pianino cyfrowe elektryczne (1)
 • Pianino akustyczne do 2000 (1)
 • pianino akustyczne forum (1)
 • pianino akustyczne klawisze (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe raty (1)
 • sprzedam na raty pianino (1)
 • pianino akustyczne tradycyjne (1)
 • roznica pomiedzy fortepianem cyfrowym a tradycyjnym (1)
 • pianino 7 oktaw ars polonica (1)
 • Pianino Akustyczne vs Fortepian Klasyczny Opinia (1)
 • pianina elektryczne dobre? (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe rzeszów (1)
 • uzywane pianino akustyczne cena (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe (1)
 • szkoła muzyczna najlepsze pianino cyfrowe (1)
 • szkoła muzyczna dziecko jakie pianino (1)
 • strojenie elektrycznych pianin (1)
 • pianino akustyczne allegro (1)
 • pianino elektroniczne czy aktustyczne (1)
 • pianino akustyczne czy (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe? (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowego (1)
 • używane pianino elektryczne (1)
 • porównanie pianin cyfrowych (1)
 • pianino nauka dukla podkarpacie (1)
 • pianino do nauki cyfrowe czy akustyczne (1)
 • pianino do nauki elektryczne czy akustyczne (1)
 • pianino do nauki gry dla dzieci (1)
 • pianino klawinowe a keyboard (1)
 • PIANINO KLAWIATURA CIĘZKO CHODZI (1)
 • pianino klasyczne jakie (1)
 • pianino klasyczne czy elektryczne (1)
 • pianino klasyczne czy elektroniczne (1)
 • pianino elektroniczne czy klasyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy tradycyjne (1)
 • pianino elektroniczne czy ttadycyjne (1)
 • pianino korg opinie (1)
 • pianino kustyczne małe wymiary (1)
 • pianino czy pianio cyfrowe (1)
 • pianino dla amatora (1)
 • pianino dla dzieci (1)
 • pianino dla dziecka cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • pianino na raty krakow (1)
 • pianino elektryczne na początek (1)
 • pianino na raty (1)
 • pianino ma klawiszy (1)
 • pianino dla dziecka do szkoły myzucznej (1)
 • pianino dla dziecka w szkole muzycznej forum (1)
 • pianino do 2000 (1)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe ? (1)
 • pianino klasyczne akustyczne do nauki (1)
 • pianino klasyczne a klawinowe (1)
 • pianino elektryczne cyfrowe (1)
 • pianino elektryczne wymiary (1)
 • pianino elektryczne vs normalne (1)
 • pianino elektryczne czy dobre zamiast pianina do szkoły muzycznejj (1)
 • pianino elektryczne dla dzieci (1)
 • pianino elektryczne rzeszów (1)
 • pianino elektryczne dla początkujących (1)
 • pianino elektryczne dobre do nauki (1)
 • pianino elektryczne raty (1)
 • pianino elektryczne jakie kupić (1)
 • pianino elektryczne najlepsze (1)
 • pianino elektryczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino gram rok i nie robie postepow (1)
 • pianino elektroniczne na poczatek (1)
 • pianino kalwinowe (1)
 • pianino elektroniczne wady (1)
 • pianino elektroniczne wymiary (1)
 • pianino elektroniczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektronizcne (1)
 • pianino ile ma klawiszy (1)
 • pianino elektryczne a ciezkosc klawiszy (1)
 • pianino elektryczne a fortepian elektryczny (1)
 • pianino elektryczne a tradycyjne (1)
 • pianino elektryczne budowa (1)
 • pianino elektryczne na jeden dzien (1)
 • pianino czy pianino elektryczne co lepsze (1)
 • porównanie marek pianin elektrycznych (1)
 • polecane pianino cufrowe (1)
 • poanino cyfrowe vs pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe klawiatura ważona (1)
 • po ile fortepian dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe mniejsze klawisze (1)
 • pinino cyfrowe czy akustczne (1)
 • piano cyfrowe zy elktryczne (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze dla pianistów (1)
 • piano -mloteczkowe czy elektroniczne (1)
 • pianiono cyfrowe jakie (1)
 • pianino cyfrowe jakiej firmy kupic (1)
 • polecane pianino dla poczatkujacych (1)
 • pianino cyfrowe głośne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe i klasyczne porownanie (1)
 • porównanie brzmienia pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • polskie pianino akustyczne cena (1)
 • pianino cyfrowe ile kosztuje (1)
 • pianino cyfrowe ile lat (1)
 • pianino cyfrowe ile wytrzymuje (1)
 • pianino cyfrowe jak długo nauka (1)
 • polski ranking pianin cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe jakie najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe jakie wybrać 2000 (1)
 • pianino cyfrowe porównanie 2012 (1)
 • pianino cyfrowe poznaj budowę (1)
 • pianino z ważoną klawiaturą czy tradycyjne forum (1)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe? (1)
 • pianino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pianino tradycyjne a cyfrowe (1)
 • pianino cyfrowe ważone (1)
 • pianino tanie lublin (1)
 • pianino seiler a pianino cyfrowe (1)
 • pianino cyfrowe z ważoną klawiaturą do nauki (1)
 • pianino nowoczesne zabiera malo miejsca (1)
 • pianino cyfrowe z wywazonym klawiszem (1)
 • pianino nierowne brzmienie (1)
 • pianino czy pianino elektroniczne (1)
 • pianino tradycyjne mał (1)
 • pianino elektryczne strojenie (1)
 • pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino w normalnej cenie (1)
 • pianino cyfrowe rozmiar klawiszy (1)
 • pianino cyfrowe strojenie (1)
 • pianino cyfrowe szkoła muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe tanio (1)
 • pianino cyfrowe tanio polska (1)
 • pianino używane akustyczne cena (1)
 • pianino cyfrowe uzywane cena (1)
 • pianino cyfrowe vs (1)
 • pianino cyfrowe vs akustyczna (1)
 • pianino czy pianino elektryczne (1)
 • pianina elektroniczne a pianina (1)
 • fortepian cyfrowy zamiast strun (1)
 • ile jest najwięcej oktaw pianino cyfrowe (1)
 • ile jestr klawiszy w pianinie (1)
 • ile klawiszy ma klasyczny kejboard (1)
 • Ile Klawiszy MA Klawiatura (1)
 • ile klawiszy ma pianinio? (1)
 • ile klawiszy ma pianino a ile organy (1)
 • ile klawiszy ma standardowe nowoczesne pianino (1)
 • ile kostuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje dobre cyfrowe pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino elektryczne (1)
 • ile kosztuje elektroniczne pianino (1)
 • ile kosztuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje keyboard standardowy (1)
 • ile kosztuje klasyczny fortepian (1)
 • ile kosztuje naprawa pianina cyfrowego (1)
 • ile czarnych klawiszy ma fortepian (1)
 • historia pianin cyfrowych (1)
 • głośność pianina (1)
 • fortepian digitalne (1)
 • fortepian dla dziecka (1)
 • fortepian do nauki dla dzieci uzywany allegro (1)
 • fortepian elektryczny wymiary (1)
 • fortepian parapet (1)
 • fortepiany akustyczne czy cyfrowe (1)
 • fortepiany akustyczne używane sprzedaż (1)
 • fortepiany cyfrowe opinie (1)
 • fortepiany elektryczne (1)
 • fortepiany nowoczesne (1)
 • forum pianina cyfrowe (1)
 • forum pianino klasyczne czy cyfowe (1)
 • gniazdo słuchawkowe w pianinie - budowa (1)
 • głosne klawisze w pianinie cyfrowym (1)
 • głośnik do pianina (1)
 • głośniki do pianina cyfrowego (1)
 • ile kosztuje pianina (1)
 • ile kosztuje pianino aukustyczne (1)
 • jaki instrument dla dziecka pianino (1)
 • jaki instrument kupic do nauki gry na fortepinie jak jest malo miejsca w domu (1)
 • jaki keyboard zamist pianian (1)
 • jaki pianino cufrowe (1)
 • Jakie cyfrowe pianino wybrać? (1)
 • jakie dobre pianino cyfrowe (1)
 • jakie elektoriniczne pianino najlepsze zamiast normalnego (1)
 • jakie elektroniczne pianino (1)
 • jakie funkcje ma pianino elektryczne (1)
 • jakie jest dobre p8anino cyfrowe (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki na gry dla dzieci (1)
 • jakie klawisze dla dziecka (1)
 • jakie klawisze ma fortepian (1)
 • jakie kupic pianino akustyczne do nauki gry (1)
 • jakie kupić pianino cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • jaki fortepian elektryczny (1)
 • jaki fortepian cyfrowy (1)
 • jaki dzwięk ma elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje pianio cyfrowe (1)
 • ile kosztuje prawdziwe pianino (1)
 • ile kosztuje puanino cyfrowe (1)
 • ile ma klawiszy czarnych pianino (1)
 • ile oktaw ma fortepian (1)
 • ile oktaw ma pianino (1)
 • ile pianino ma klawiszy (1)
 • ilość klawiszy fortepian pianino (1)
 • ilosc klawiszy w pianinie (1)
 • instrumenty muzyczne zamiast pianina (1)
 • jak podłączyć pianino do glosników (1)
 • jak powstaje dzwiek w pianinie cyfrowym (1)
 • jak wybrać pianino cyfrowe (1)
 • jak wybrac pianinodo nauki (1)
 • jaka jest najlepsza firma pianin cyfrowych (1)
 • jaka jest roznica między keyboardem a pianinem elektrycznym (1)
 • jakie najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • fortepian cyfrowy tani i dobry (1)
 • akustyczne pianino czeskie (1)
 • cyfrowe pianino czy forum klasyczne (1)
 • cyfrowe pianino na prad ? (1)
 • cyfrowy fortepian tanio (1)
 • czy do szkoły muzycznej musi być pianino akustyczne (1)
 • czy fortepian jest na prąd (1)
 • czy kupiliscie dziecku pianino (1)
 • czy kupowac pianino cyfrowe (1)
 • czy lepsze jest pianino akustyczne czy elektroniczne (1)
 • czy lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • czy organy to to smamo jak pianino (1)
 • czy pianino akustyczne jest prawdziwym instrumentem (1)
 • czy pianino cyfrowe dobre jest dla nauki (1)
 • czy pianino cyfrowe jest dobre do nauki gry (1)
 • czy pianino cyfrowe jest gorsze (1)
 • czy pianino cyfrowe trzeba (1)
 • czy pianino cyfrowe wymaga strojenia (1)
 • cyfrowe pianina opinie (1)
 • cyfrowe pianina na raty (1)
 • cyfrowe pianina klasyczne opinie (1)
 • allegro gumowe pianino (1)
 • ars polonica najlepsze pianina (1)
 • ars polonica pianina cyfrowe (1)
 • co do nauki zamiast pianina w domu (1)
 • co kupic pianino czy pianino elektryczne (1)
 • co kupic zamiast pianina (1)
 • co lepsze do gry na pianinie (1)
 • co lepsze do nauki pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianiono elektryczne (1)
 • co lepsze pianino elektryczne czy klasyczne? (1)
 • co sadza pianisci o pianinach elektornicznych (1)
 • co tansze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co to jest pianino cyfrowe (1)
 • cyfrowe a normalne pianiino roNoce (1)
 • Cyfrowe czy akustyczne (1)
 • czy pianino elektroniczne zastapi tradycyjne (1)
 • czy pianino elektyczne glosno chodzi (1)
 • dzwiek klawiszy pianina cyfrowego (1)
 • eksploatacja pianina (1)
 • elektronicze pianino jakiw wybrac (1)
 • elektroniczne pianina czy dobre sa do nauki (1)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (bez kupna) (1)
 • elektroniczne pianino dla dziecka (1)
 • elektroniczne pianino do nauki 8 oktaw (1)
 • elektroniczne pianino lublin (1)
 • elektroniczne pianino online allegro (1)
 • elektroniczne pianio czy klasyczne (1)
 • elektroniczny fortepian forum (1)
 • elektryczny fortepian dla dzieci (1)
 • fajne ciezkie klawisze pianino forum (1)
 • fale drgania strun fortepianu (1)
 • fortepian akustyczny to (1)
 • fortepian cyfrowy cena (1)
 • dźwięk fortepianu cyfrowego (1)
 • dobre pianino rzeszow (1)
 • dobre pianino cyfrowe opinie (1)
 • czy pianino po każdym transporcie trzeba stroić?\ (1)
 • Czy święty mikołaj przynosi prawdziwe elektryczne pianino (1)
 • czy warto grać na pianinie cyfrowym (1)
 • czy warto kupwać pianino cyfrow forum (1)
 • czy wtoruniu naprawiają organy elektroniczne (1)
 • czym różni się pianino cyfrowe a akustyczne (1)
 • czym rózni się pianino klawinowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego? (1)
 • czym sie rozni synteza (1)
 • zamiast pianina (1)
 • dlaczego pienino akustyczne brzęczy (1)
 • do czego służą pedały w pianinie cyfrowym (1)
 • dobre pianina akustyczne (1)
 • dobre pianina cyfrowe (1)
 • dobre pianino cufrowe jak prawdziwe (1)
 • fortepian cyfrowy dobre a tanie (1)
 • jakie najlepsze pianino do nauki (1)
 • mobilne pianino (1)
 • najlepsze pianino dom (1)
 • najlepsze pianino dźwięk (1)
 • najlepsze pianino elektroniczne (1)
 • najlepsze pianino elektryczne opinie (1)
 • najlepszy producent pianin cyfrowych (1)
 • najlepszy utwór na piano elektroniczne (1)
 • najtańsze elektryczne pianino (1)
 • najtańsze pianina cyfrowe na raty (1)
 • najtańsze pianino cyfrowe (1)
 • najtańsze pianino z ważónymi klawiszami (1)
 • naprawa klawiatury w pianinie cyfrowym (1)
 • naprawa pianin cyfrowych kielce (1)
 • naprawapianin elektronicznych wroclaw (1)
 • nauka gry na fortepianie a pianino cyfrowe (1)
 • nauka gry na pianinie czy warto kupic cyfrowe (1)
 • nauka gry na pianinie tradycyjnym czy cyfrowym (1)
 • najlepsze pianino do nauki dziecka (1)
 • najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • Najlepsze pianino cyfrowe ? (1)
 • na co patrzec przy wyborze pianina (1)
 • na początek pianino czy fortepian (1)
 • nadmiernie brzmiacy klawisz w pianinie akustycznym (1)
 • naepsze pianina cyfrowe (1)
 • najleprze pianino cyfrowe (1)
 • najlepsza marka pianin cyfrowych (1)
 • najlepsze cyfrowe pianina (1)
 • najlepsze elektroniczne pianina (1)
 • najlepsze fortepiany cyfrowe (1)
 • najlepsze marki saxsofon do nauki gry (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe opinie (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe ranking (1)
 • najlepsze pianina do nauki (1)
 • najlepsze pianina elektryczne (1)
 • najlepsze pianinko dla dzieci (1)
 • najlepsze pianino akustyczne dla początkujących (1)
 • niedrogie pianino dla dzieci (1)
 • Njtansze pianino cyfrowe Korga dla dziecka (1)
 • pianina akustyczne Kraków (1)
 • pianina akustyczne raty (1)
 • pianina akustyczne używane Wrocław (1)
 • pianina akustycznre (1)
 • pianina cyfrowe - naprawa Rybnik (1)
 • pianina cyfrowe a akustyczne (1)
 • pianina cyfrowe a klasyczne] (1)
 • pianina cyfrowe czy normalne (1)
 • pianina cyfrowe i akustyczne które wybrać (1)
 • pianina cyfrowe jakie kupić (1)
 • pianina cyfrowe nieakustyczne (1)
 • pianina cyfrowe nowe (1)
 • pianina cyfrowe opinia (1)
 • pianina cyfrowe podłaczone do prądu (1)
 • pianina cyfrowe vs fortepian cyfrowy (1)
 • pianina cyfrowe zestawienie (1)
 • pianina akustyczne czy elektroniczne (1)
 • pianina akustyczne brzmienie (1)
 • pianin cyfrowe na początek (1)
 • normalne pianino ile klawiszy (1)
 • nowe dobre pianina cyfrowe (1)
 • nowe pianina akustyczne ceny (1)
 • nowe pianina elektryczne (1)
 • nowoczesne pianina cyfrowe (1)
 • nsjlepsze pianino dla dziecka (1)
 • od czego zalezy dzwiek pianina (1)
 • odkupie pianino elektroniczne (1)
 • oianino a pianino cyfrowe (1)
 • opinie o pianinie elektronicznym (1)
 • opłaca się kupić pianino elektryczne (1)
 • organy cyfrowe allegro (1)
 • panino akustyczne (1)
 • panino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • parapet pianino (1)
 • pedały w pianinie akustycznym (1)
 • pianina cyfrowych (1)
 • małe pianino wymiaty (1)
 • jakie nakpeiej kuic pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino dla poczatkujacego (1)
 • jakie pianino do 2000 (1)
 • jakie pianino do gry dla dziecka (1)
 • jakie pianino do nauki gry (1)
 • jakie pianino do nauki w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino elektroniczne jest najlepsze opinie (1)
 • jakie pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • jakie pianino elektryczne zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino klasyczne warto kupic ile kosztuje? (1)
 • jakie pianino kupić do nauki dziecku (1)
 • jakie pianino najlepsze forum (1)
 • jakie pianino w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino wybrać akustyczne czy elektroniczne (1)
 • jakie pianino wybrać na początek nauki (1)
 • jakie pianio cyfrowe (1)
 • jakie pianiono lepsze klasyczne czy elektryczne (1)
 • jakie pianino dla dziecka w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino cyfrowe warto kupic (1)
 • jakie organy kupić do nauki gry na pianinie (1)
 • jakie organy zamiast pianina (1)
 • jakie pianino akustyczne (1)
 • jakie pianino akustyczne do grania (1)
 • jakie pianino akustyczne kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe 5k (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy klasyczne do nauki (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoly muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe do 2000 (1)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki dla dziecka (1)
 • jakie pianino cyfrowe forum (1)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? (1)
 • Jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe na początek (1)
 • jakie piano elektroniczne kupic (1)
 • jakie sa wymiary pianina? mam malo miejsca (1)
 • ktore pianino najlepsze (1)
 • kupić pianino elektroniczne (1)
 • kupic pianino tradycyjne czy elktronicznie (1)
 • kupic piano akustyczne (1)
 • kupie elektroniczne pianino (1)
 • kupię pianino na raty (1)
 • kupię używane pianino cyfrowe (1)
 • kupno starego pianina akustycznego (1)
 • lepiej kupic pianino cyfrowe czy (1)
 • lepiej tanie pianino czy keyboard (1)
 • lepsze pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • lepsze pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • ludzkie pianino elektryczne (1)
 • male panino pod komputer (1)
 • marki pianin elektryczney (1)
 • małe organki yamaha (1)
 • które pianino lepsze elektroniczne czy cyfrowe (1)
 • które pianino jest najlepsze (1)
 • które pianino cyfrowe czy nie (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe do nauki gry (1)
 • JakiekupićorganyElektroniczne (1)
 • kazdy klawisz pianina cyfrowego (1)
 • keyboard ważonych klawiszy (1)
 • kiedy najlepiej kupic pianino cyfrowe (1)
 • klawiatura fortepianu kontra (1)
 • klawiatura ważona czy pianino cyfrowe (1)
 • klawinowa elektryczna (1)
 • korg kross 88 czy ma wyważone klawisze (1)
 • korg kross recenzja (1)
 • korg kross wady (1)
 • kto naprawia fortepiany (1)
 • ktore dobre pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • ktore lepsze pianino elektryczne czy (1)
 • które pianina cyfrowe są najlpsze (1)