Pianino: akustyczne czy cyfrowe?

To pytanie obecnie jest jednym z najczęściej stawianych przez potencjalnych kupców.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy nabyć instrument muzyczny. Jeżeli jesteśmy twórczy, kreatywni, „nieskażeni klasycznym wykształceniem muzycznym”, poszukujący nieszablonowych rozwiązań, nietypowych zróżnicowanych brzmień – rzecz jasna, wybieramy „pianino” cyfrowe, prędzej określane mianem keyboardu, klawiszy, „kasia”, „klawinowy” itp.

Jeżeli wybieramy instrument dla dziecka, uczęszczającego do szkoły muzycznej, sprawa już tak zabawnie nie wygląda.

Nie chcę powiedzieć, że jednoznacznie obstaję przy pianinie tradycyjnym. Czasem mamy zbyt mało miejsca, zbyt mało ambicji i zbyt mało zaplanowanych środków na obsługę instrumentu akustycznego.

Ale jedno należy zastrzec już na samym początku:

szukając ekwiwalentu dla pianina tradycyjnego, należy zadbać o to, by „pianino” cyfrowe miało 88 klawiszy, ciężką (wyważoną) klawiaturę o standardowych wymiarach klawiszy oraz dwa tradycyjne dla fortepianów pedały. Tylko w tym przypadku możemy mówić o jakimkolwiek ekwiwalencie.

Jakie są plusy pianina cyfrowego wobec tradycyjnego?

1. Pianina cyfrowego nie trzeba stroić, ani regulować mu mechaniki.

2. Pianino cyfrowe posiada wyjście słuchawkowe – możemy grać na nim o dowolnej porze dnia i nocy, nikomu nie przeszkadzając.

3. Pianino cyfrowe jest lżejsze i bardziej mobilne od pianina tradycyjnego – łatwiejsze w transporcie, przestawieniu itd. Jest też mniejsze (przede wszystkim niższe), czyli zajmuje zasadniczo mniej miejsca.

I to wszystko, jeżeli chodzi o plusy. Minusy z kolei są takie:

1. Pianino cyfrowe ma określony termin eksploatacji. Więcej, niż 7-10 lat, ono nie „pociągnie”. Nigdy nie będzie „stuletnich pianin elektrycznych”, tymczasem gdy tak stare pianino akustyczne nie jest wcale rzadkością. Co więcej, producenci celowo zakładają limit czasowy w działania pewnych podzespołów, co sprawia, że remont cyfrowego pianina będzie nieopłacalny. Przecież płynność finansowa musi być, nieprawdaż? Tak więc z myślą o „dzieciach-wnukach” pianina cyfrowego kupić po prostu się nie da.

2. Dobrej klasy pianino cyfrowe (nowe, co jest w tym przypadku istotne) kosztować będzie więcej, niż kilku- lub kilkunastoletnie pianino akustyczne, które ostatecznie i tak posłuży nam dłużej, niż cyfrowe.

3. Jakbykolwiek nie była „ważona” klawiatura cyfrowego pianina, zawsze będzie miało miejsce wrażenie sztuczności gry na nim. Klawiatura tradycyjnego pianina jest „ważona” w sposób naturalny – podłączona jest do wieloskładnikowego mechanizmu, podzespoły którego mają swój naturalny ciężar. Czymkolwiek są „obciążacze” klawiatury cyfrowej, nigdy nie stworzą wrażenia naturalnie działającego mechanizmu – a to dlatego, iż powstanie dźwięku tak naprawdę nie zależy od naszego kontaktu z klawiszami.

4. Dźwięk pianina tradycyjnego powstaje w sposób naturalny, akustyczny, czyli poprzez kontakt młotka ze struną, wzmocniony przez dno rezonansowe i drewnianą obudowę. Grając na takim pianinie całą masą, zmuszamy do brzmienia całego jego ogromnego i ciężkiego korpusu. Wibracja strun powoduje fale powietrzno-dźwiękowe, odbierane przez ucho i mózg. Z kolei, ledwo mlaskając klawisze, jesteśmy w stanie panować nad najcichszym możliwym dźwiękiem, co zaowocuje niemal niewyczuwalnym dotykiem młotków do strun. Tymczasem „pianino” cyfrowe jedyne źródło dźwięku ma w swoich głośnikach, i grając fortissimo, nie powodujemy rezonansu całego korpusu (którego przecież brak!), lecz przesterowanie głośnika, czym możemy go nawet uszkodzić! Z kolei, precyzyjne pianissimo nawet na lepszych pianinach cyfrowych jest w istocie niemożliwe, o czym wie każdy, kto próbował je osiągnąć nie za pomocą zakręcenia regulatora głośności, a za pomocą palców. Dźwięki wychodzą nierówne, raz ich nie ma wcale, raz są zbyt głośne. Brakuje tych najdrobniejszych gradacji, bo po prostu nie zostały one zapisane w pamięci komputerowej takiego „pianina”.

5. W pianinach cyfrowych gałka sterująca siłą dźwięku pełni niedźwiedzią przysługę. Wyobraźmy sobie sytuację: siadamy przed prawdziwym fortepianem, który raz, że ma swoje wymiary, swoją własną przestrzeń i ciężar, swoją ukrytą głębię potencjału dźwiękowego (który dopiero trzeba z niego wydobyć), a dwa, że stoi w określonym pomieszczeniu, które trzeba dźwiękiem odpowiednio wypełnić, a które może być zarówno bardzo duże (sala koncertowa), jak i bardzo małe (pokój, audytorium itp.). Co musi zrobić pianista? Dostosować się do instrumentu i pomieszczenia, co wymaga od niego odpowiednich starań i umiejętności. W cyfrzaku mamy natomiast gałkę, a więc to pianino dostosowujemy do siebie. Pytanie: jak powinno być ustawione pokrętło głośności? Jakie jego położenie domyślnie odpowiada natężeniu dźwięku pianina czy fortepianu? Od razu podpowiadam: na takim samym ustawieniu głośności pianina cyfrowego samymi palcami nie da się osiągnąć jednocześnie dynamicznego fortissimo, jak i tajemniczego pianissimo. Cały czas musimy sterować – nie, nie umiejętnościami swoich palców – gałką głośności. To tak, jakbyśmy nie widzieli „kątem oka”, nie mieli pola widzenia rzędu 190°, lecz zaledwie 90°, inaczej mówiąc, widzieliśmy tylko to, co jest przed nami, zaś cała reszta by nam uciekała. Żeby zobaczyć to, co znajduje się bardziej po lewej czy po prawej, musielibyśmy każdorazowo kręcić głową – a w pianinie cyfrowym musimy każdorazowo kręcić gałką.
Powiedzmy, że gramy sobie – a mama z kuchni krzyczy nam coś w rodzaju „Graj ciszej, sąsiedzi śpią!”. W pianinie prawdziwym musielibyśmy opanować innego rodzaju dotyk palcowy (touché), operując tymi samymi klawiszami, tym samym mechanizmem, aby uzyskać inne gradacje dźwiękowe. W cyfrzaku – przekręcamy gałkę, czyli tak naprawdę nie uczymy się innego, bardziej skomplikowanego dotyku. Dalej gramy jak dotychczas, tracąc poczucie powiązania dotyku palcem klawisza z dźwiękiem, który dzięki temu się wydobywa (lub też nigdy tego poczucia nie mając!).
Innym razem chcemy np. wyżyć się, grając coś bardzo głośnego. I co? W pianinie cyfrowym, bijąc klawisze, usłyszymy tylko głuchy stukot plastiku / drewna / metalu o filcowe amortyzatory. Nawet się nie dowiemy, jaki efekt osiągnęlibyśmy, grając w ten sposób na fortepianie prawdziwym! Ale cóż, po to jest regulator głośności! W pianinie na prąd zawsze możemy dokręcić gałkę, powodując, że głośniki zachłysną się przesterowanym dźwiękiem. Będzie baaardzo głośno i dynamicznie… ale nie naszych palców będzie to zasługa.

6. Z powyższych wywodów wynika pewna bardzo istotna wada: pianino cyfrowe nie jest w stanie nauczyć grającego pracy nad barwą dźwięku, nad dotykiem, nad precyzyjnym kontaktem w zespole palec – klawisz – struna. Nie jest w stanie nauczyć precyzyjnej, wielobarwnej pedalizacji. Jeżeli ono się jeszcze nadaje na początkową znajomość z muzyką, i to całkiem nieźle, w przypadku ambitnego grania już zupełnie nie sprosta pokładanym w nim nadziejom. Paradoksalnie, w pełni ukształtowany pianista może sobie radzić z „pianinem” elektrycznym, gdyż wie, pamięta, jak się gra na instrumencie prawdziwym. Ale pokażcie mi choćby jednego dobrego pianistę, który zamiast fortepianu prawdziwego kupiłby „fortepian” cyfrowy! Więc, wracając do tematu, instrument elektroniczny zupełnie nie pasuje temu, kto już wyrósł z „zabaw w muzykę”, ale jeszcze nie osiągnął takiego pułapu, gdy „nie ma odwrotu” od raz otrzymanego doświadczenia.

7. Minus nieco próżny, lecz dla wielu ludzi istotny: wygląd. Otóż pianino cyfrowe doskonale pasuje do wystroju pracowni komputerowej lub biura, i wcale – do stylowego salonu. Nigdy nie będzie „pięknym mebelkiem”, jakim jest choćby kilkudziesięcioletnie pianino akustyczne.

8. Prąd kosztuje – być może relatywnie mniej, niż dwukrotne w skali roku strojenie pianina akustycznego – lecz nie można powiedzieć, że używanie elektronicznego pianina nic nas nie kosztuje. Tak samo, w przypadku wyłączenia prądu nie możemy usiąść i pomuzykować tak jak na pianinie tradycyjnym – nasz „instrument muzyczny” będzie tak samo martwy, jak i wszystkie sprzęty dookoła.

Oczywiście, wybór instrumentu jest kwestią indywidualną, i nie należy patrzeć tu na ilość punktów „za” i „przeciw” – jeden nie jest równy drugiemu. Należy po prostu rozważyć to, co czujemy, co serce i głowa nam podpowiada.

Na koniec załączę piękną, acz pouczającą historię z pewnego rosyjskiego forum internetowego:

„Kupiliśmy synowi drogie cyfrowe pianino „Korg” na raty. Dwa lata trwała spłata, myśleliśmy, że chwyciliśmy los za ogon, jesteśmy najmądrzejsi, nie musimy płacić za strojenie, mamy w domu „czystą” Japonię i w ogóle etalon instrumentu. Oczywiście, kiedy wykładasz taką kwotę, oczekujesz wymiernej satysfakcji. Na szczęście, po czterech latach nauki syn czyni znaczne postępy w muzyce dzięki wspaniałemu pedagogowi i naszemu udziałowi w jego zajęciach. I raptem półtora roku temu profesorka, widząc sukcesy syna, napomknęła, że „wreszcie trzeba zamienić pianino cyfrowe na prawdziwe”! Gdyż cyfrowe – to wcale nie prawdziwy instrument muzyczny, a zaledwie jego surogat. Byliśmy w szoku… Mówi się trudno, trzeba odkładać pieniądze na jakieś solidne akustyczne pianino, niemieckie lub czeskie. I raptem tydzień temu nasz „Korg” się spalił. Pieniędzy odłożyć nie zdążyliśmy. Ćwiczyć na czymś trzeba – zbliżają się egzaminy. Dzwonimy do stroiciela fortepianów i pytamy: czy pan naprawia również pianina elektroniczne? A on nas pyta, jak długo będziemy jeszcze znęcać się nad synem! „Kupcie mu prawdziwy instrument!” Mówię mu, że nie mamy na niego pieniędzy, a on – „rozumu pan nie ma, a nie pieniędzy!” Dał nam namiary na pierwsze lepsze „Nocturno”, które kupiliśmy za 200 zł [w oryginale – 2000 rubli], za 200 załatwiliśmy transport, za kolejne 200 – strojenie. Słuchajcie Państwo, dopiero dzisiaj się dowiedziałem, jaki to odlot – prawdziwe, żywe pianino!!! Długo mógłbym opisywać wszystkie odczucia, te wszystkie odcienie brzmienia, wibracje dźwięku, estetykę wyglądu. Przepraszam za porównanie, ale to tak samo jak gdyby przez całe życie współżyć z gumową „kobietą” i raptem poznać kobietę prawdziwą!”

:)

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pianino akustyczne (54)
 • jakie pianino cyfrowe (42)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe (37)
 • ranking pianin cyfrowych (36)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne (32)
 • pianina cyfrowe ranking (25)
 • ile klawiszy ma pianino (23)
 • pianino elektroniczne (19)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki (18)
 • jakie pianino cyfrowe kupić (18)
 • pianino cyfrowe forum (17)
 • pianino dla dziecka (15)
 • pianino cyfrowe opinie (15)
 • pianino cyfrowe ranking (15)
 • pianino cyfrowe a akustyczne (15)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne (13)
 • jakie pianino do nauki (13)
 • pianino cyfrowe czy klasyczne (12)
 • najlepsze pianino cyfrowe (12)
 • wymiary pianina (12)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe (11)
 • jakie pianino dla dziecka do nauki (11)
 • pianino elektryczne czy klasyczne (11)
 • pianino akustyczne a cyfrowe (10)
 • pianino elektryczne (10)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe (10)
 • ile klawiszy ma klasyczne pianino (8)
 • jakie pianino kupić dla dziecka (8)
 • pianino czy pianino cyfrowe (8)
 • pianino klawinowe (8)
 • pianino cyfrowe dla dziecka (8)
 • pianino cyfrowe na raty (8)
 • pianino a pianino cyfrowe (8)
 • jakie pianino dla dziecka (8)
 • pianino cyfrowe (7)
 • pianino cyfrowe a klasyczne (7)
 • fortepian cyfrowy (7)
 • pianino cyfrowe do nauki (7)
 • pianino elektryczne opinie (7)
 • ile klawiszy ma fortepian (7)
 • pianina akustyczne (7)
 • pianino cyfrowe jakie kupić (7)
 • pianino do nauki (7)
 • jakie pianino kupić do nauki (7)
 • jakie pianino elektryczne kupić (7)
 • jakie pianino elektryczne (7)
 • najlepsze pianina cyfrowe (6)
 • wymiary klawiszy pianina (6)
 • pianina akustyczne czy cyfrowe (6)
 • pianino cyfrowe na początek (6)
 • ktore pianino cyfrowe (5)
 • pianina cyfrowe forum (5)
 • pianino cyfrowe jakie (5)
 • pianino cyfrowe używane (5)
 • nowoczesne pianino (5)
 • ranking pianina cyfrowe (5)
 • ile kosztuje pianino elektryczne (5)
 • pianino elektroniczne wyważoną klawiaturą (5)
 • czy pianino cyfrowe trzeba stroic (5)
 • jakie pianino cyfrowe dla dziecka (5)
 • pianina akustyczne używane (5)
 • co lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (4)
 • tanie pianino cyfrowe (4)
 • jakie pianino do nauki dla dziecka (4)
 • używane pianino cyfrowe (4)
 • wymiary pianina cyfrowego (4)
 • dobre pianino cyfrowe (4)
 • pianina cyfrowe opinie (4)
 • pianino elektryczne czy tradycyjne (4)
 • pianino elektryczne dla dziecka (4)
 • pianino elektroniczne dla dzieci (4)
 • pianino do nauki dla dziecka (4)
 • ile klawiszy ma standardowa klawiatura fortepianu (4)
 • pianina akustyczne opinie (4)
 • czy warto kupić pianino cyfrowe (4)
 • kupno pianina elektronicznego a tradycyjnego (3)
 • jakie kupić pianino cyfrowe (3)
 • fortepian elektryczny cena (3)
 • fortepian elektryczny (3)
 • jakie pianino na początek (3)
 • jakie wymiary ma fortepian (3)
 • pianina fortepiany do nauki dla dziecka (3)
 • pianina cyfrowe jakie wybrać (3)
 • jakie pianino do szkoły muzycznej (3)
 • ile klawiszy ma pianino cyfrowe (3)
 • jakie pianino jest dobre (3)
 • pianina cyfrowe (3)
 • malo miejsca na pianino co wybrac ? (3)
 • fortepian cyfrowy opinie (3)
 • pianino elektryczne jakie wybrać (3)
 • pianino tradycyjne czy elektroniczne (3)
 • pianino kontra samochód (3)
 • naprawa pianina cyfrowego (3)
 • pianino cyfrowe vs fortepian cyfrowy (3)
 • pianino cyfrowe wymiary (3)
 • pianino na prąd (3)
 • pianino elektroniczne opinie (3)
 • pianino elektroniczne cena (3)
 • pianino elektroniczne czy akustyczne (3)
 • pianino elektroniczne do nauki (3)
 • Pianino elektryczne ile kosztuje (3)
 • dobre pianino elektryczne (3)
 • pianina elektryczne opinie (3)
 • pianino cyfrowe dżwiek (3)
 • elektroniczne pianino jakie (3)
 • standardowe wymiary pianina (3)
 • pianino jakie wybrac (3)
 • jakie kupić pianino do nauki (2)
 • klawiatura ważona co to oznacza (2)
 • pianino klawinowe cena (2)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe do nauki gry w szkole muzycznej (2)
 • które pianino lepsze (2)
 • kupno pianina cyfrowego (2)
 • wady pianin cyfrowych (2)
 • uzywane pianina akustyczne (2)
 • pianino ile oktaw (2)
 • małe pianino (2)
 • mechanika pianin cyfrowych (2)
 • najlepsze dźwięki w pianinie cyfrowym (2)
 • jaki dzwięk to piano\ (2)
 • uzywane pianino akustyczne jakie wybrac (2)
 • pianino kontra samochó (2)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka (2)
 • ranking pianin elektronicznych (2)
 • pianino tradycyjne rozmiar (2)
 • jakie pianino cyfrowe do szkoły muzycznej (2)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe (2)
 • jakie pianino elektroniczne (2)
 • pianino tradycyjne (2)
 • pianino ranking (2)
 • pianino prad (2)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • pianino najtaniej (2)
 • tanie dobre pianino cyfrowe forum (2)
 • pianino na początek (2)
 • jakie pianino do nauki gry dla dziecka (2)
 • ranking pianino cyfrowe (2)
 • pianino elektryczne uzywane (2)
 • pianino elektryczne czy akustyczne (2)
 • pianina elektryczne nowe ceny (2)
 • pianino cyfrowe a pianino tradycyjne (2)
 • pianina elektryczne używane (2)
 • pianino cyfrowe porównanie (2)
 • pianina klawinowe (2)
 • pianino cyfrowe o klawiszach pianina klasycznego (2)
 • pianina które lepsze cyfrowe czy elektryczne (2)
 • pianina tradycyjne (2)
 • pianino a elektryczne pianino (2)
 • pianino cyfrowe kontra akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe keyboard a pianino tradycyjne (2)
 • pianino akustyczne a elektryczne (2)
 • pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (2)
 • pianino akustyczne nowe (2)
 • pianino akustyczne używane (2)
 • pianina elektryczne czy prawdziwe (2)
 • pianina dla dzieci (2)
 • pianino elektroniczne używane (2)
 • najlepsze pianino do nauki (2)
 • pianino do nauki forum (2)
 • pianino akustyczne czy elektryczne (2)
 • pianino elektroniczne dla dziecka (2)
 • opienie jakie pianino dla dziecka (2)
 • panino cofrowe a akustyczne (2)
 • pianin cyfrowe opinie (2)
 • pianino elekktryczne (2)
 • pianina akustyczne wroclaw (2)
 • pianino dla dziecka do szkoły muzycznej ars (2)
 • pianina cyfrowe a klasyczne (2)
 • pianina cyfrowe dla dzieci (2)
 • pianino cyfrowe wady (2)
 • pianino cyfrowe vs akustyczne (2)
 • pianina cyfrowe używane (2)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum (2)
 • wymiary pianina klasycznego (2)
 • fortepian elektroniczny opinie (2)
 • ile kosztuje pianino do nauki (2)
 • elektroniczne pianino ranking (2)
 • jake pianino akustyczne kupic (2)
 • dobre pianino elektryczne jaka firma (2)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (2)
 • forum najlepsze pianino cyfrowe do domu (2)
 • ile kosztuje dobre pianino cyfrowe (2)
 • czy pianino elektryczne trzeba stroić (2)
 • ile klawiszy ma cyfrowe pianino (2)
 • fortepian elektryczny ile kosztuje (2)
 • czy są fortepiany o mniejszych klawiszach? (2)
 • fortepian elektroniczny allegro (2)
 • budowa klawisz (2)
 • gry elektrycznym pianinie (2)
 • cyfrowe pianino (2)
 • elektroniczne pianino (2)
 • jak kupić pianino cyfrowe (2)
 • chcę ku pić dobre pianino cyfrowe (2)
 • czy kupowac uzywane pianino (2)
 • jak podłączyć głosnik z elektrycznym pianinem (2)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe? (2)
 • co to jest pianino akustyczne (2)
 • fortepiany akustyczne używane (2)
 • jaki dzwiek ma pianino (2)
 • pianino dla dzieci (1)
 • pianino czy pianio cyfrowe (1)
 • pianino dla amatora (1)
 • czym różni się pianino cyfrowe a akustyczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne (1)
 • pianino czy pianino elektroniczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne co lepsze (1)
 • pianino cyfrowe z wywazonym klawiszem (1)
 • pianino cyfrowe tanio polska (1)
 • digitalne pianina muzyka klasyczna (1)
 • pianino cyfrowe uzywane cena (1)
 • pianino cyfrowe vs (1)
 • pianino cyfrowe jak długo nauka (1)
 • pianino cyfrowe vs akustyczna (1)
 • czym sie rozni synteza (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego? (1)
 • pianino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego (1)
 • pianino cyfrowe ważone (1)
 • pianino cyfrowe szkoła muzyczna (1)
 • czym rózni się pianino klawinowe od normalnego (1)
 • pianino cyfrowe z ważoną klawiaturą do nauki (1)
 • pianino cyfrowe tanio (1)
 • czy wtoruniu naprawiają organy elektroniczne (1)
 • pianino elektroniczne czy tradycyjne (1)
 • pianino elektroniczne czy ttadycyjne (1)
 • czy pianino cyfrowe wymaga strojenia (1)
 • czy pianino cyfrowe trzeba (1)
 • czy pianino cyfrowe jest gorsze (1)
 • czy pianino cyfrowe jest dobre do nauki gry (1)
 • czy pianino cyfrowe dobre jest dla nauki (1)
 • pianino elektroniczne wady (1)
 • pianino elektroniczne wymiary (1)
 • czy pianino akustyczne jest prawdziwym instrumentem (1)
 • pianino elektroniczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektronizcne (1)
 • czy organy to to smamo jak pianino (1)
 • pianino elektroniczne czy klasyczne (1)
 • czy pianino elektroniczne zastapi tradycyjne (1)
 • pianino elektroniczne czy aktustyczne (1)
 • pianino dla dziecka cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • czy warto kupwać pianino cyfrow forum (1)
 • pianino dla dziecka do szkoły myzucznej (1)
 • pianino dla dziecka w szkole muzycznej forum (1)
 • pianino elektroniczne na poczatek (1)
 • pianino do 2000 (1)
 • czy warto grać na pianinie cyfrowym (1)
 • pianino do nauki cyfrowe czy akustyczne (1)
 • Czy święty mikołaj przynosi prawdziwe elektryczne pianino (1)
 • pianino do nauki elektryczne czy akustyczne (1)
 • pianino do nauki gry dla dzieci (1)
 • czy pianino po każdym transporcie trzeba stroić?\ (1)
 • czy pianino elektyczne glosno chodzi (1)
 • pianino elektryczne a ciezkosc klawiszy (1)
 • pianino cyfrowe strojenie (1)
 • Pianino Akustyczne vs Fortepian Klasyczny Opinia (1)
 • pianino cyfrowe czy elektryczne (1)
 • elektroniczne pianino online allegro (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino akustyczne (1)
 • elektroniczne pianino lublin (1)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne do nauki (1)
 • pianino cyfrowe dla dzieci (1)
 • elektroniczne pianino do nauki 8 oktaw (1)
 • pianino cyfrowe dla dziecka opini* (1)
 • pianino cyfrowe dla początkującego (1)
 • pianino cyfrowe dla poczuntkującego dziecka (1)
 • elektroniczne pianino dla dziecka (1)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (bez kupna) (1)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum opinie (1)
 • pianino cyfrowe brak dzwieku (1)
 • pianino akustyczne wymiary (1)
 • pianino akustyczne wyważone (1)
 • pianino ctfrowe trzeba stroić (1)
 • fale drgania strun fortepianu (1)
 • pianino cyfrowe - jakie najlepsze? (1)
 • fajne ciezkie klawisze pianino forum (1)
 • elektryczny fortepian dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe a klasyczne forum (1)
 • pianino cyfrowe a pianino (1)
 • pianino cyfrowe a pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe a tradycyjne (1)
 • pianino cyfrowe akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe apianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe do nauki jaki model (1)
 • pianino cyfrowe do nauki ktore lepsze? (1)
 • dźwięk fortepianu cyfrowego (1)
 • pianino cyfrowe mniejsze klawisze (1)
 • dobre pianino rzeszow (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze dla pianistów (1)
 • dobre pianino cyfrowe opinie (1)
 • elektroniczne pianio czy klasyczne (1)
 • dobre pianino cufrowe jak prawdziwe (1)
 • dobre pianina cyfrowe (1)
 • pianino cyfrowe porównanie 2012 (1)
 • pianino cyfrowe poznaj budowę (1)
 • dobre pianina akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino cyfrowe klawiatura ważona (1)
 • dzwiek klawiszy pianina cyfrowego (1)
 • pianino cyfrowe do nauki szkola muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe do nauki w szkole (1)
 • elektroniczne pianina czy dobre sa do nauki (1)
 • pianino cyfrowe głośne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe i klasyczne porownanie (1)
 • pianino cyfrowe ile kosztuje (1)
 • pianino cyfrowe ile lat (1)
 • pianino cyfrowe ile wytrzymuje (1)
 • elektronicze pianino jakiw wybrac (1)
 • eksploatacja pianina (1)
 • pianino cyfrowe jakie najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe jakie wybrać 2000 (1)
 • pianino cyfrowe jakiej firmy kupic (1)
 • pianino cyfrowe rozmiar klawiszy (1)
 • pianino z ważoną klawiaturą czy tradycyjne forum (1)
 • ranking fortepianów cyfrowych (1)
 • ranking najlepszych pianin cyfrowych (1)
 • ranking pianic cyfrowych (1)
 • co lepsze do nauki pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2012 (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2013 (1)
 • ranking pianin dla dzieci (1)
 • co lepsze do gry na pianinie (1)
 • ranking pianin elektrycznych (1)
 • co kupic zamiast pianina (1)
 • co kupic pianino czy pianino elektryczne (1)
 • rozmiar klawiszy w elektrycznym (1)
 • różnica między keyboardem a pianinem cyfrowym (1)
 • roznica miedzy piano a organ (1)
 • prawdziwei pianino dla dzieci (1)
 • porównanie pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • pianiono cyfrowe jakie (1)
 • piano -mloteczkowe czy elektroniczne (1)
 • piano cyfrowe zy elktryczne (1)
 • pinino cyfrowe czy akustczne (1)
 • po ile fortepian dla dzieci (1)
 • poanino cyfrowe vs pianino akustyczne (1)
 • polecane pianino cufrowe (1)
 • polecane pianino dla poczatkujacych (1)
 • polski ranking pianin cyfrowych (1)
 • polskie pianino akustyczne cena (1)
 • porównanie brzmienia pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • porównanie marek pianin elektrycznych (1)
 • porównanie pianin cyfrowych (1)
 • porównanie pianin cyfrowych forum (1)
 • roznica pomiedzy fortepianem cyfrowym a tradycyjnym (1)
 • sprzedam na raty pianino (1)
 • tanie pianino cyfrowe z ważonymi klawiszami (1)
 • Uzywana klawinowa (1)
 • ars polonica pianina cyfrowe (1)
 • używane pianina akustyczne ceny (1)
 • uzywane pianina cyfrowe kupic (1)
 • uzywane pianino akustyczne cena (1)
 • ars polonica najlepsze pianina (1)
 • allegro gumowe pianino (1)
 • uzywane pianino cyfrowe elektryczne (1)
 • używane pianino elektryczne (1)
 • uzywany fortepian cyfrowy cena (1)
 • uzywany fortepian elektryczny (1)
 • akustyczne pianino czeskie (1)
 • wygląd pianina cyfrowego w domu (1)
 • tanie pianina elektryczne używane (1)
 • tanie pianina elektryczne (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe raty (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe rzeszów (1)
 • co do nauki zamiast pianina w domu (1)
 • strojenie elektrycznych pianin (1)
 • szkoła muzyczna dziecko jakie pianino (1)
 • szkoła muzyczna najlepsze pianino cyfrowe (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe forum (1)
 • tanie dobre pianino cyfrowe (1)
 • tanie fortepiany używane dla dziecka do nauki (1)
 • tanie klawisze do nauki pianina (1)
 • tanie pianina akustyczne (1)
 • tanie pianina akustyczne używane (1)
 • tanie pianina cyfrowe (1)
 • wymiary klawisza pianino (1)
 • pianino w normalnej cenie (1)
 • pianino elektryczne a fortepian elektryczny (1)
 • czy do szkoły muzycznej musi być pianino akustyczne (1)
 • pianino elektryczne raty (1)
 • pianino elektryczne rzeszów (1)
 • pianino elektryczne strojenie (1)
 • cyfrowy fortepian tanio (1)
 • pianino elektryczne vs normalne (1)
 • pianino elektryczne wymiary (1)
 • pianino elektryczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino gram rok i nie robie postepow (1)
 • pianino ile ma klawiszy (1)
 • zamiast pianina (1)
 • cyfrowe pianino na prad ? (1)
 • pianino kalwinowe (1)
 • pianino klasyczne a klawinowe (1)
 • pianino elektryczne najlepsze (1)
 • pianino elektryczne na początek (1)
 • pianino elektryczne a tradycyjne (1)
 • pianino elektryczne budowa (1)
 • pianino elektryczne cyfrowe (1)
 • czy lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • pianino elektryczne czy dobre zamiast pianina do szkoły muzycznejj (1)
 • czy lepsze jest pianino akustyczne czy elektroniczne (1)
 • pianino elektryczne dla dzieci (1)
 • czy kupowac pianino cyfrowe (1)
 • pianino elektryczne dla początkujących (1)
 • pianino elektryczne dobre do nauki (1)
 • czy kupiliscie dziecku pianino (1)
 • pianino elektryczne jakie kupić (1)
 • czy fortepian jest na prąd (1)
 • pianino elektryczne na jeden dzien (1)
 • pianino klasyczne akustyczne do nauki (1)
 • cyfrowe pianino czy forum klasyczne (1)
 • pianino na raty krakow (1)
 • pianino nauka dukla podkarpacie (1)
 • pianino nierowne brzmienie (1)
 • pianino nowoczesne zabiera malo miejsca (1)
 • co tansze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co sadza pianisci o pianinach elektornicznych (1)
 • pianino seiler a pianino cyfrowe (1)
 • pianino tanie lublin (1)
 • co lepsze pianino elektryczne czy klasyczne? (1)
 • pianino tradycyjne a cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianiono elektryczne (1)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe? (1)
 • co lepsze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • pianino tradycyjne mał (1)
 • pianino na raty (1)
 • co to jest pianino cyfrowe (1)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe ? (1)
 • pianino klasyczne czy elektroniczne (1)
 • pianino klasyczne czy elektryczne (1)
 • pianino klasyczne jakie (1)
 • PIANINO KLAWIATURA CIĘZKO CHODZI (1)
 • cyfrowe pianina opinie (1)
 • pianino klawinowe a keyboard (1)
 • cyfrowe pianina na raty (1)
 • cyfrowe pianina klasyczne opinie (1)
 • Cyfrowe czy akustyczne (1)
 • pianino korg opinie (1)
 • pianino kustyczne małe wymiary (1)
 • pianino ma klawiszy (1)
 • cyfrowe a normalne pianiino roNoce (1)
 • pianino używane akustyczne cena (1)
 • jakie pianino elektryczne zamiast tradycyjnego (1)
 • kazdy klawisz pianina cyfrowego (1)
 • keyboard ważonych klawiszy (1)
 • kiedy najlepiej kupic pianino cyfrowe (1)
 • ile kosztuje naprawa pianina cyfrowego (1)
 • ile kosztuje klasyczny fortepian (1)
 • klawiatura ważona czy pianino cyfrowe (1)
 • klawinowa elektryczna (1)
 • korg kross 88 czy ma wyważone klawisze (1)
 • korg kross recenzja (1)
 • korg kross wady (1)
 • kto naprawia fortepiany (1)
 • ktore dobre pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • ktore lepsze pianino elektryczne czy (1)
 • które pianina cyfrowe są najlpsze (1)
 • JakiekupićorganyElektroniczne (1)
 • ile kosztuje pianina (1)
 • ile kosztuje pianio cyfrowe (1)
 • jakie pianino klasyczne warto kupic ile kosztuje? (1)
 • jakie pianino kupić do nauki dziecku (1)
 • ile kosztuje pianino aukustyczne (1)
 • jakie pianino najlepsze forum (1)
 • jakie pianino w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino wybrać akustyczne czy elektroniczne (1)
 • jakie pianino wybrać na początek nauki (1)
 • jakie pianio cyfrowe (1)
 • jakie pianiono lepsze klasyczne czy elektryczne (1)
 • jakie piano elektroniczne kupic (1)
 • jakie sa wymiary pianina? mam malo miejsca (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe do nauki gry (1)
 • ile kosztuje keyboard standardowy (1)
 • które pianino cyfrowe czy nie (1)
 • lepsze pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • ludzkie pianino elektryczne (1)
 • male panino pod komputer (1)
 • marki pianin elektryczney (1)
 • małe organki yamaha (1)
 • ile kosztuje dobre pianino (1)
 • małe pianino cyfrowe forum (1)
 • małe pianino wymiaty (1)
 • ile kosztuje dobre cyfrowe pianino (1)
 • mobilne pianino (1)
 • na co patrzec przy wyborze pianina (1)
 • na początek pianino czy fortepian (1)
 • nadmiernie brzmiacy klawisz w pianinie akustycznym (1)
 • naepsze pianina cyfrowe (1)
 • lepsze pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • lepiej tanie pianino czy keyboard (1)
 • które pianino jest najlepsze (1)
 • ile kosztuje elektryczne pianino (1)
 • które pianino lepsze elektroniczne czy cyfrowe (1)
 • ktore pianino najlepsze (1)
 • kupić pianino elektroniczne (1)
 • kupic pianino tradycyjne czy elktronicznie (1)
 • kupic piano akustyczne (1)
 • kupie elektroniczne pianino (1)
 • kupię pianino na raty (1)
 • kupię używane pianino cyfrowe (1)
 • ile kosztuje elektroniczne pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino elektryczne (1)
 • kupno starego pianina akustycznego (1)
 • lepiej kupic pianino cyfrowe czy (1)
 • najleprze pianino cyfrowe (1)
 • elektroniczny fortepian forum (1)
 • jakie klawisze ma fortepian (1)
 • jakie kupic pianino akustyczne do nauki gry (1)
 • jakie kupić pianino cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • jaka jest roznica między keyboardem a pianinem elektrycznym (1)
 • jakie najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • jakie najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie nakpeiej kuic pianino cyfrowe (1)
 • jakie organy kupić do nauki gry na pianinie (1)
 • jakie organy zamiast pianina (1)
 • jakie pianino akustyczne (1)
 • jakie pianino akustyczne do grania (1)
 • jakie pianino akustyczne kupic (1)
 • jaka jest najlepsza firma pianin cyfrowych (1)
 • jakie pianino cyfrowe 5k (1)
 • jakie klawisze dla dziecka (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki na gry dla dzieci (1)
 • jaki dzwięk ma elektryczne pianino (1)
 • jaki fortepian cyfrowy (1)
 • jaki fortepian elektryczny (1)
 • jaki instrument dla dziecka pianino (1)
 • jaki instrument kupic do nauki gry na fortepinie jak jest malo miejsca w domu (1)
 • jaki keyboard zamist pianian (1)
 • jaki pianino cufrowe (1)
 • Jakie cyfrowe pianino wybrać? (1)
 • jakie dobre pianino cyfrowe (1)
 • jakie elektoriniczne pianino najlepsze zamiast normalnego (1)
 • jakie elektroniczne pianino (1)
 • jakie funkcje ma pianino elektryczne (1)
 • jakie jest dobre p8anino cyfrowe (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy klasyczne do nauki (1)
 • jakie pianino dla dziecka w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino dla poczatkujacego (1)
 • jakie pianino do 2000 (1)
 • jakie pianino do gry dla dziecka (1)
 • ilość klawiszy fortepian pianino (1)
 • ile pianino ma klawiszy (1)
 • jakie pianino do nauki gry (1)
 • ile oktaw ma pianino (1)
 • jakie pianino do nauki w szkole muzycznej (1)
 • ile oktaw ma fortepian (1)
 • ile ma klawiszy czarnych pianino (1)
 • jakie pianino elektroniczne jest najlepsze opinie (1)
 • ile kosztuje puanino cyfrowe (1)
 • jakie pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • ilosc klawiszy w pianinie (1)
 • instrumenty muzyczne zamiast pianina (1)
 • jak wybrac pianinodo nauki (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoly muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe do 2000 (1)
 • jak wybrać pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki dla dziecka (1)
 • jak powstaje dzwiek w pianinie cyfrowym (1)
 • jak podłączyć pianino do glosników (1)
 • jakie pianino cyfrowe forum (1)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? (1)
 • Jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe na początek (1)
 • jakie pianino cyfrowe warto kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe zamiast tradycyjnego (1)
 • ile kosztuje prawdziwe pianino (1)
 • najlepsza marka pianin cyfrowych (1)
 • pianina akustyczne używane Wrocław (1)
 • fortepiany nowoczesne (1)
 • fortepiany elektryczne (1)
 • pianina cyfrowe vs fortepian cyfrowy (1)
 • pianina cyfrowe zestawienie (1)
 • pianina cyfrowych (1)
 • fortepiany cyfrowe opinie (1)
 • pianina elektroniczne a pianina (1)
 • pianina elektroniczne jakie najlepsze (1)
 • pianina elektroniczne opinie (1)
 • pianina elektroniczne ranking (1)
 • Pianina elektryczne (1)
 • fortepiany akustyczne używane sprzedaż (1)
 • pianina elektryczne dobre? (1)
 • fortepiany akustyczne czy cyfrowe (1)
 • pianina cyfrowe podłaczone do prądu (1)
 • pianina cyfrowe opinia (1)
 • głośnik do pianina (1)
 • pianina akustycznre (1)
 • głosne klawisze w pianinie cyfrowym (1)
 • pianina cyfrowe - naprawa Rybnik (1)
 • pianina cyfrowe a akustyczne (1)
 • pianina cyfrowe a klasyczne] (1)
 • pianina cyfrowe czy normalne (1)
 • gniazdo słuchawkowe w pianinie - budowa (1)
 • forum pianino klasyczne czy cyfowe (1)
 • pianina cyfrowe i akustyczne które wybrać (1)
 • pianina cyfrowe jakie kupić (1)
 • forum pianina cyfrowe (1)
 • pianina cyfrowe nieakustyczne (1)
 • pianina cyfrowe nowe (1)
 • fortepian parapet (1)
 • pianina elektryczne używane opinie (1)
 • fortepian cyfrowy zamiast strun (1)
 • fortepian cyfrowy tani i dobry (1)
 • pianino akustyczne allegro (1)
 • pianino akustyczne cena nowe (1)
 • pianino akustyczne czy (1)
 • fortepian cyfrowy dobre a tanie (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe? (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowego (1)
 • klawiatura fortepianu kontra (1)
 • Pianino akustyczne do 2000 (1)
 • pianino akustyczne forum (1)
 • pianino akustyczne klawisze (1)
 • fortepian cyfrowy cena (1)
 • pianino akustyczne tradycyjne (1)
 • fortepian digitalne (1)
 • pianino a pianino cyfrowe w edukacji muzycznej (1)
 • pianina elektryczne-które najlepsze do nauki gry dla dzieci? (1)
 • fortepian elektryczny wymiary (1)
 • pianina klasyczne wymiary standardowe (1)
 • pianina z dobrymi głośnikami (1)
 • pianina z wyważoną klawiaturą (1)
 • pianinio cyfrowe dla dziecka (1)
 • pianinko cyfrowe dziecka (1)
 • pianinko dla dzieci na prąd (1)
 • pianinko do nauki dla 6 mie dziecka (1)
 • pianinń ile ma klawiszy? (1)
 • pianino 7 oktaw ars polonica (1)
 • fortepian do nauki dla dzieci uzywany allegro (1)
 • pianino a fortepian liczba klawiszy (1)
 • fortepian dla dziecka (1)
 • fortepian akustyczny to (1)
 • najlepsze cyfrowe pianina (1)
 • najlepsze pianino dom (1)
 • najlepsze pianino dźwięk (1)
 • najlepsze pianino elektroniczne (1)
 • najlepsze pianino elektryczne opinie (1)
 • najlepszy producent pianin cyfrowych (1)
 • najlepszy utwór na piano elektroniczne (1)
 • najtańsze elektryczne pianino (1)
 • najtańsze pianina cyfrowe na raty (1)
 • najtańsze pianino cyfrowe (1)
 • najtańsze pianino z ważónymi klawiszami (1)
 • naprawa klawiatury w pianinie cyfrowym (1)
 • naprawa pianin cyfrowych kielce (1)
 • Ile Klawiszy MA Klawiatura (1)
 • naprawapianin elektronicznych wroclaw (1)
 • najlepsze pianino do nauki dziecka (1)
 • ile klawiszy ma pianinio? (1)
 • ile kostuje elektryczne pianino (1)
 • najlepsze elektroniczne pianina (1)
 • najlepsze fortepiany cyfrowe (1)
 • najlepsze marki saxsofon do nauki gry (1)
 • ile klawiszy ma standardowe nowoczesne pianino (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe opinie (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe ranking (1)
 • najlepsze pianina do nauki (1)
 • najlepsze pianina elektryczne (1)
 • najlepsze pianinko dla dzieci (1)
 • najlepsze pianino akustyczne dla początkujących (1)
 • ile klawiszy ma pianino a ile organy (1)
 • Najlepsze pianino cyfrowe ? (1)
 • najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • nauka gry na fortepianie a pianino cyfrowe (1)
 • nauka gry na pianinie czy warto kupic cyfrowe (1)
 • panino akustyczne (1)
 • ile jestr klawiszy w pianinie (1)
 • panino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • parapet pianino (1)
 • pedały w pianinie akustycznym (1)
 • pianin cyfrowe na początek (1)
 • ile jest najwięcej oktaw pianino cyfrowe (1)
 • ile czarnych klawiszy ma fortepian (1)
 • pianina akustyczne brzmienie (1)
 • historia pianin cyfrowych (1)
 • pianina akustyczne czy elektroniczne (1)
 • pianina akustyczne Kraków (1)
 • głośność pianina (1)
 • pianina akustyczne raty (1)
 • organy cyfrowe allegro (1)
 • opłaca się kupić pianino elektryczne (1)
 • nauka gry na pianinie tradycyjnym czy cyfrowym (1)
 • niedrogie pianino dla dzieci (1)
 • Njtansze pianino cyfrowe Korga dla dziecka (1)
 • normalne pianino ile klawiszy (1)
 • nowe dobre pianina cyfrowe (1)
 • nowe pianina akustyczne ceny (1)
 • nowe pianina elektryczne (1)
 • nowoczesne pianina cyfrowe (1)
 • ile klawiszy ma klasyczny kejboard (1)
 • nsjlepsze pianino dla dziecka (1)
 • od czego zalezy dzwiek pianina (1)
 • odkupie pianino elektroniczne (1)
 • oianino a pianino cyfrowe (1)
 • opinie o pianinie elektronicznym (1)