Pianino: akustyczne czy cyfrowe?

To pytanie obecnie jest jednym z najczęściej stawianych przez potencjalnych kupców.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy nabyć instrument muzyczny. Jeżeli jesteśmy twórczy, kreatywni, „nieskażeni klasycznym wykształceniem muzycznym”, poszukujący nieszablonowych rozwiązań, nietypowych zróżnicowanych brzmień – rzecz jasna, wybieramy „pianino” cyfrowe, prędzej określane mianem keyboardu, klawiszy, „kasia”, „klawinowy” itp.

Jeżeli wybieramy instrument dla dziecka, uczęszczającego do szkoły muzycznej, sprawa już tak zabawnie nie wygląda.

Nie chcę powiedzieć, że jednoznacznie obstaję przy pianinie tradycyjnym. Czasem mamy zbyt mało miejsca, zbyt mało ambicji i zbyt mało zaplanowanych środków na obsługę instrumentu akustycznego.

Ale jedno należy zastrzec już na samym początku:

szukając ekwiwalentu dla pianina tradycyjnego, należy zadbać o to, by „pianino” cyfrowe miało 88 klawiszy, ciężką (wyważoną) klawiaturę o standardowych wymiarach klawiszy oraz dwa tradycyjne dla fortepianów pedały. Tylko w tym przypadku możemy mówić o jakimkolwiek ekwiwalencie.

Jakie są plusy pianina cyfrowego wobec tradycyjnego?

1. Pianina cyfrowego nie trzeba stroić, ani regulować mu mechaniki.

2. Pianino cyfrowe posiada wyjście słuchawkowe – możemy grać na nim o dowolnej porze dnia i nocy, nikomu nie przeszkadzając.

3. Pianino cyfrowe jest lżejsze i bardziej mobilne od pianina tradycyjnego – łatwiejsze w transporcie, przestawieniu itd. Jest też mniejsze (przede wszystkim niższe), czyli zajmuje zasadniczo mniej miejsca.

I to wszystko, jeżeli chodzi o plusy. Minusy z kolei są takie:

1. Pianino cyfrowe ma określony termin eksploatacji. Więcej, niż 7-10 lat, ono nie „pociągnie”. Nigdy nie będzie „stuletnich pianin elektrycznych”, tymczasem gdy tak stare pianino akustyczne nie jest wcale rzadkością. Co więcej, producenci celowo zakładają limit czasowy w działania pewnych podzespołów, co sprawia, że remont cyfrowego pianina będzie nieopłacalny. Przecież płynność finansowa musi być, nieprawdaż? Tak więc z myślą o „dzieciach-wnukach” pianina cyfrowego kupić po prostu się nie da.

2. Dobrej klasy pianino cyfrowe (nowe, co jest w tym przypadku istotne) kosztować będzie więcej, niż kilku- lub kilkunastoletnie pianino akustyczne, które ostatecznie i tak posłuży nam dłużej, niż cyfrowe.

3. Jakbykolwiek nie była „ważona” klawiatura cyfrowego pianina, zawsze będzie miało miejsce wrażenie sztuczności gry na nim. Klawiatura tradycyjnego pianina jest „ważona” w sposób naturalny – podłączona jest do wieloskładnikowego mechanizmu, podzespoły którego mają swój naturalny ciężar. Czymkolwiek są „obciążacze” klawiatury cyfrowej, nigdy nie stworzą wrażenia naturalnie działającego mechanizmu – a to dlatego, iż powstanie dźwięku tak naprawdę nie zależy od naszego kontaktu z klawiszami.

4. Dźwięk pianina tradycyjnego powstaje w sposób naturalny, akustyczny, czyli poprzez kontakt młotka ze struną, wzmocniony przez dno rezonansowe i drewnianą obudowę. Grając na takim pianinie całą masą, zmuszamy do brzmienia całego jego ogromnego i ciężkiego korpusu. Wibracja strun powoduje fale powietrzno-dźwiękowe, odbierane przez ucho i mózg. Z kolei, ledwo mlaskając klawisze, jesteśmy w stanie panować nad najcichszym możliwym dźwiękiem, co zaowocuje niemal niewyczuwalnym dotykiem młotków do strun. Tymczasem „pianino” cyfrowe jedyne źródło dźwięku ma w swoich głośnikach, i grając fortissimo, nie powodujemy rezonansu całego korpusu (którego przecież brak!), lecz przesterowanie głośnika, czym możemy go nawet uszkodzić! Z kolei, precyzyjne pianissimo nawet na lepszych pianinach cyfrowych jest w istocie niemożliwe, o czym wie każdy, kto próbował je osiągnąć nie za pomocą zakręcenia regulatora głośności, a za pomocą palców. Dźwięki wychodzą nierówne, raz ich nie ma wcale, raz są zbyt głośne. Brakuje tych najdrobniejszych gradacji, bo po prostu nie zostały one zapisane w pamięci komputerowej takiego „pianina”.

5. W pianinach cyfrowych gałka sterująca siłą dźwięku pełni niedźwiedzią przysługę. Wyobraźmy sobie sytuację: siadamy przed prawdziwym fortepianem, który raz, że ma swoje wymiary, swoją własną przestrzeń i ciężar, swoją ukrytą głębię potencjału dźwiękowego (który dopiero trzeba z niego wydobyć), a dwa, że stoi w określonym pomieszczeniu, które trzeba dźwiękiem odpowiednio wypełnić, a które może być zarówno bardzo duże (sala koncertowa), jak i bardzo małe (pokój, audytorium itp.). Co musi zrobić pianista? Dostosować się do instrumentu i pomieszczenia, co wymaga od niego odpowiednich starań i umiejętności. W cyfrzaku mamy natomiast gałkę, a więc to pianino dostosowujemy do siebie. Pytanie: jak powinno być ustawione pokrętło głośności? Jakie jego położenie domyślnie odpowiada natężeniu dźwięku pianina czy fortepianu? Od razu podpowiadam: na takim samym ustawieniu głośności pianina cyfrowego samymi palcami nie da się osiągnąć jednocześnie dynamicznego fortissimo, jak i tajemniczego pianissimo. Cały czas musimy sterować – nie, nie umiejętnościami swoich palców – gałką głośności. To tak, jakbyśmy nie widzieli „kątem oka”, nie mieli pola widzenia rzędu 190°, lecz zaledwie 90°, inaczej mówiąc, widzieliśmy tylko to, co jest przed nami, zaś cała reszta by nam uciekała. Żeby zobaczyć to, co znajduje się bardziej po lewej czy po prawej, musielibyśmy każdorazowo kręcić głową – a w pianinie cyfrowym musimy każdorazowo kręcić gałką.
Powiedzmy, że gramy sobie – a mama z kuchni krzyczy nam coś w rodzaju „Graj ciszej, sąsiedzi śpią!”. W pianinie prawdziwym musielibyśmy opanować innego rodzaju dotyk palcowy (touché), operując tymi samymi klawiszami, tym samym mechanizmem, aby uzyskać inne gradacje dźwiękowe. W cyfrzaku – przekręcamy gałkę, czyli tak naprawdę nie uczymy się innego, bardziej skomplikowanego dotyku. Dalej gramy jak dotychczas, tracąc poczucie powiązania dotyku palcem klawisza z dźwiękiem, który dzięki temu się wydobywa (lub też nigdy tego poczucia nie mając!).
Innym razem chcemy np. wyżyć się, grając coś bardzo głośnego. I co? W pianinie cyfrowym, bijąc klawisze, usłyszymy tylko głuchy stukot plastiku / drewna / metalu o filcowe amortyzatory. Nawet się nie dowiemy, jaki efekt osiągnęlibyśmy, grając w ten sposób na fortepianie prawdziwym! Ale cóż, po to jest regulator głośności! W pianinie na prąd zawsze możemy dokręcić gałkę, powodując, że głośniki zachłysną się przesterowanym dźwiękiem. Będzie baaardzo głośno i dynamicznie… ale nie naszych palców będzie to zasługa.

6. Z powyższych wywodów wynika pewna bardzo istotna wada: pianino cyfrowe nie jest w stanie nauczyć grającego pracy nad barwą dźwięku, nad dotykiem, nad precyzyjnym kontaktem w zespole palec – klawisz – struna. Nie jest w stanie nauczyć precyzyjnej, wielobarwnej pedalizacji. Jeżeli ono się jeszcze nadaje na początkową znajomość z muzyką, i to całkiem nieźle, w przypadku ambitnego grania już zupełnie nie sprosta pokładanym w nim nadziejom. Paradoksalnie, w pełni ukształtowany pianista może sobie radzić z „pianinem” elektrycznym, gdyż wie, pamięta, jak się gra na instrumencie prawdziwym. Ale pokażcie mi choćby jednego dobrego pianistę, który zamiast fortepianu prawdziwego kupiłby „fortepian” cyfrowy! Więc, wracając do tematu, instrument elektroniczny zupełnie nie pasuje temu, kto już wyrósł z „zabaw w muzykę”, ale jeszcze nie osiągnął takiego pułapu, gdy „nie ma odwrotu” od raz otrzymanego doświadczenia.

7. Minus nieco próżny, lecz dla wielu ludzi istotny: wygląd. Otóż pianino cyfrowe doskonale pasuje do wystroju pracowni komputerowej lub biura, i wcale – do stylowego salonu. Nigdy nie będzie „pięknym mebelkiem”, jakim jest choćby kilkudziesięcioletnie pianino akustyczne.

8. Prąd kosztuje – być może relatywnie mniej, niż dwukrotne w skali roku strojenie pianina akustycznego – lecz nie można powiedzieć, że używanie elektronicznego pianina nic nas nie kosztuje. Tak samo, w przypadku wyłączenia prądu nie możemy usiąść i pomuzykować tak jak na pianinie tradycyjnym – nasz „instrument muzyczny” będzie tak samo martwy, jak i wszystkie sprzęty dookoła.

Oczywiście, wybór instrumentu jest kwestią indywidualną, i nie należy patrzeć tu na ilość punktów „za” i „przeciw” – jeden nie jest równy drugiemu. Należy po prostu rozważyć to, co czujemy, co serce i głowa nam podpowiada.

Koniecznie przeczytaj kolejny tekst o wyborze cyfrowego pianina!

Na koniec załączę piękną, acz pouczającą historię z pewnego rosyjskiego forum internetowego:

„Kupiliśmy synowi drogie cyfrowe pianino „Korg” na raty. Dwa lata trwała spłata, myśleliśmy, że chwyciliśmy los za ogon, jesteśmy najmądrzejsi, nie musimy płacić za strojenie, mamy w domu „czystą” Japonię i w ogóle etalon instrumentu. Oczywiście, kiedy wykładasz taką kwotę, oczekujesz wymiernej satysfakcji. Na szczęście, po czterech latach nauki syn czyni znaczne postępy w muzyce dzięki wspaniałemu pedagogowi i naszemu udziałowi w jego zajęciach. I raptem półtora roku temu profesorka, widząc sukcesy syna, napomknęła, że „wreszcie trzeba zamienić pianino cyfrowe na prawdziwe”! Gdyż cyfrowe – to wcale nie prawdziwy instrument muzyczny, a zaledwie jego surogat. Byliśmy w szoku… Mówi się trudno, trzeba odkładać pieniądze na jakieś solidne akustyczne pianino, niemieckie lub czeskie. I raptem tydzień temu nasz „Korg” się spalił. Pieniędzy odłożyć nie zdążyliśmy. Ćwiczyć na czymś trzeba – zbliżają się egzaminy. Dzwonimy do stroiciela fortepianów i pytamy: czy pan naprawia również pianina elektroniczne? A on nas pyta, jak długo będziemy jeszcze znęcać się nad synem! „Kupcie mu prawdziwy instrument!” Mówię mu, że nie mamy na niego pieniędzy, a on – „rozumu pan nie ma, a nie pieniędzy!” Dał nam namiary na pierwsze lepsze „Nocturno”, które kupiliśmy za 200 zł [w oryginale – 2000 rubli], za 200 załatwiliśmy transport, za kolejne 200 – strojenie. Słuchajcie Państwo, dopiero dzisiaj się dowiedziałem, jaki to odlot – prawdziwe, żywe pianino!!! Długo mógłbym opisywać wszystkie odczucia, te wszystkie odcienie brzmienia, wibracje dźwięku, estetykę wyglądu. Przepraszam za porównanie, ale to tak samo jak gdyby przez całe życie współżyć z gumową „kobietą” i raptem poznać kobietę prawdziwą!”

:)

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pianino akustyczne (54)
 • jakie pianino cyfrowe (42)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe (37)
 • ranking pianin cyfrowych (36)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne (34)
 • pianina cyfrowe ranking (25)
 • ile klawiszy ma pianino (25)
 • pianino elektroniczne (19)
 • jakie pianino cyfrowe kupić (18)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki (18)
 • pianino cyfrowe forum (17)
 • pianino dla dziecka (15)
 • pianino cyfrowe a akustyczne (15)
 • pianino cyfrowe ranking (15)
 • pianino cyfrowe opinie (15)
 • jakie pianino do nauki (14)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne (13)
 • wymiary pianina (12)
 • pianino cyfrowe czy klasyczne (12)
 • najlepsze pianino cyfrowe (12)
 • jakie pianino dla dziecka do nauki (11)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe (11)
 • pianino elektryczne czy klasyczne (11)
 • pianino akustyczne a cyfrowe (11)
 • pianino elektryczne (10)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe (10)
 • pianino a pianino cyfrowe (9)
 • pianino cyfrowe dla dziecka (9)
 • pianino klawinowe (8)
 • jakie pianino elektryczne kupić (8)
 • pianino czy pianino cyfrowe (8)
 • pianino cyfrowe na raty (8)
 • jakie pianino dla dziecka (8)
 • pianino do nauki (8)
 • ile klawiszy ma klasyczne pianino (8)
 • jakie pianino kupić dla dziecka (8)
 • pianino cyfrowe a klasyczne (8)
 • pianino cyfrowe (7)
 • jakie pianino elektryczne (7)
 • jakie pianino kupić do nauki (7)
 • pianino elektryczne opinie (7)
 • pianino cyfrowe do nauki (7)
 • pianino cyfrowe jakie kupić (7)
 • pianina akustyczne (7)
 • ile klawiszy ma fortepian (7)
 • fortepian cyfrowy (7)
 • najlepsze pianina cyfrowe (6)
 • nowoczesne pianino (6)
 • pianina akustyczne czy cyfrowe (6)
 • czy pianino cyfrowe trzeba stroic (6)
 • pianino cyfrowe na początek (6)
 • wymiary klawiszy pianina (6)
 • pianino cyfrowe jakie (5)
 • pianino cyfrowe używane (5)
 • ranking pianina cyfrowe (5)
 • pianina akustyczne używane (5)
 • jakie pianino cyfrowe dla dziecka (5)
 • ktore pianino cyfrowe (5)
 • pianina cyfrowe forum (5)
 • pianino elektroniczne wyważoną klawiaturą (5)
 • ile kosztuje pianino elektryczne (5)
 • pianina akustyczne opinie (4)
 • dobre pianino cyfrowe (4)
 • co lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (4)
 • dobre pianino elektryczne (4)
 • pianino elektryczne dla dziecka (4)
 • ile klawiszy ma standardowa klawiatura fortepianu (4)
 • jakie pianino do nauki dla dziecka (4)
 • pianino elektroniczne dla dzieci (4)
 • pianino elektryczne czy tradycyjne (4)
 • pianino do nauki dla dziecka (4)
 • używane pianino cyfrowe (4)
 • wymiary pianina cyfrowego (4)
 • pianina cyfrowe opinie (4)
 • czy warto kupić pianino cyfrowe (4)
 • tanie pianino cyfrowe (4)
 • pianino elektroniczne opinie (3)
 • pianino elektroniczne do nauki (3)
 • pianino elektroniczne cena (3)
 • jakie pianino do szkoły muzycznej (3)
 • pianino cyfrowe vs fortepian cyfrowy (3)
 • fortepian elektryczny cena (3)
 • fortepian elektryczny (3)
 • pianino cyfrowe wymiary (3)
 • jakie kupić pianino cyfrowe (3)
 • pianino elektryczne jakie wybrać (3)
 • Pianino elektryczne ile kosztuje (3)
 • ile klawiszy ma pianino cyfrowe (3)
 • pianino elektroniczne czy akustyczne (3)
 • pianino jakie wybrac (3)
 • fortepian cyfrowy opinie (3)
 • pianino kontra samochód (3)
 • jakie pianino jest dobre (3)
 • pianina fortepiany do nauki dla dziecka (3)
 • pianina elektryczne opinie (3)
 • standardowe wymiary pianina (3)
 • pianino tradycyjne czy elektroniczne (3)
 • malo miejsca na pianino co wybrac ? (3)
 • pianina cyfrowe (3)
 • pianino cyfrowe dżwiek (3)
 • pianina cyfrowe jakie wybrać (3)
 • jakie wymiary ma fortepian (3)
 • pianino na prąd (3)
 • naprawa pianina cyfrowego (3)
 • jakie pianino na początek (3)
 • elektroniczne pianino jakie (3)
 • kupno pianina elektronicznego a tradycyjnego (3)
 • opienie jakie pianino dla dziecka (2)
 • pianina elektryczne czy akustyczne (2)
 • pianina elektryczne czy prawdziwe (2)
 • pianino dla dziecka do szkoły muzycznej ars (2)
 • pianina elektryczne używane (2)
 • pianino do nauki forum (2)
 • pianina elektryczne nowe ceny (2)
 • pianina tradycyjne (2)
 • pianina klawinowe (2)
 • pianina które lepsze cyfrowe czy elektryczne (2)
 • panino cofrowe a akustyczne (2)
 • Pianina elektryczne (2)
 • jaki dzwięk to piano\ (2)
 • pianino elektroniczne używane (2)
 • pianina cyfrowe dla dzieci (2)
 • pianina cyfrowe a klasyczne (2)
 • jak kupić pianino cyfrowe (2)
 • pianina cyfrowe używane (2)
 • pianino elektroniczne dla dziecka (2)
 • pianina akustyczne wroclaw (2)
 • jak podłączyć głosnik z elektrycznym pianinem (2)
 • jake pianino akustyczne kupic (2)
 • jaki dzwiek ma pianino (2)
 • pianina dla dzieci (2)
 • pianin cyfrowe opinie (2)
 • pianino elekktryczne (2)
 • pianino a elektryczne pianino (2)
 • pianino cyfrowe a pianino tradycyjne (2)
 • małe pianino (2)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka (2)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum (2)
 • klawiatura ważona co to oznacza (2)
 • kupno pianina cyfrowego (2)
 • które pianino lepsze (2)
 • pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (2)
 • pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • jakie pianino do nauki gry dla dziecka (2)
 • pianino cyfrowe porównanie (2)
 • jakie pianino elektroniczne (2)
 • pianino cyfrowe keyboard a pianino tradycyjne (2)
 • pianino cyfrowe kontra akustyczne (2)
 • jakie pianino cyfrowe do szkoły muzycznej (2)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • pianino akustyczne a elektryczne (2)
 • naprawa pianin cyfrowych kielce (2)
 • najlepsze pianino do nauki (2)
 • jakie kupić pianino do nauki (2)
 • pianino akustyczne czy elektryczne (2)
 • pianino akustyczne nowe (2)
 • pianino cyfrowe wyglad jak akustyczne (2)
 • pianino akustyczne używane (2)
 • pianino cyfrowe wady (2)
 • jakie pianino cyfrowe czy akustyczne (2)
 • najlepsze dźwięki w pianinie cyfrowym (2)
 • mechanika pianin cyfrowych (2)
 • pianino cyfrowe vs akustyczne (2)
 • małe prawdziwe pianino dla dzicka (2)
 • pianino cyfrowe o klawiszach pianina klasycznego (2)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe do nauki gry w szkole muzycznej (2)
 • pianino najtaniej (2)
 • pianino elektryczne uzywane (2)
 • cyfrowe pianino (2)
 • gry elektrycznym pianinie (2)
 • pianino tradycyjne rozmiar (2)
 • ranking pianin elektronicznych (2)
 • wady pianin cyfrowych (2)
 • wymiary pianina klasycznego (2)
 • ranking pianino cyfrowe (2)
 • co to jest pianino akustyczne (2)
 • fortepian cyfrowy forum (2)
 • pianino prad (2)
 • elektroniczne pianino (2)
 • forum najlepsze pianino cyfrowe do domu (2)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (2)
 • fortepian elektroniczny allegro (2)
 • czy kupowac uzywane pianino (2)
 • fortepian elektroniczny opinie (2)
 • pianino klawinowe cena (2)
 • pianino klasyczne czy elektryczne (2)
 • pianino kontra samochó (2)
 • fortepian elektryczny ile kosztuje (2)
 • elektroniczne pianino ranking (2)
 • fortepiany akustyczne używane (2)
 • pianino ile oktaw (2)
 • tanie dobre pianino cyfrowe forum (2)
 • pianino na początek (2)
 • dobre pianino elektryczne jaka firma (2)
 • pianino ranking (2)
 • ile klawiszy ma cyfrowe pianino (2)
 • budowa klawisz (2)
 • czy są fortepiany o mniejszych klawiszach? (2)
 • v piano stuk klawiszy opinie forum (2)
 • ile kosztuje dobre pianino cyfrowe (2)
 • chcę ku pić dobre pianino cyfrowe (2)
 • ile kosztuje pianino do nauki (2)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe (2)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe? (2)
 • pianino tradycyjne (2)
 • uzywane pianina akustyczne (2)
 • pianino elektryczne czy akustyczne (2)
 • uzywane pianino akustyczne jakie wybrac (2)
 • czy pianino elektryczne trzeba stroić (2)
 • porównanie pianin cyfrowych forum (1)
 • pianino akustyczne klawisze (1)
 • porównanie brzmienia pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum opinie (1)
 • porównanie marek pianin elektrycznych (1)
 • pianiono cyfrowe jakie (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe? (1)
 • pianino akustyczne forum (1)
 • porównanie pianin cyfrowych (1)
 • polecane pianino dla poczatkujacych (1)
 • Pianino akustyczne do 2000 (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowego (1)
 • pianino używane akustyczne cena (1)
 • pianino w normalnej cenie (1)
 • polskie pianino akustyczne cena (1)
 • pianino ctfrowe trzeba stroić (1)
 • piano cyfrowe zy elktryczne (1)
 • polecane pianino cufrowe (1)
 • pianino cyfrowe - jakie najlepsze? (1)
 • pinino cyfrowe czy akustczne (1)
 • po ile fortepian dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe a klasyczne forum (1)
 • pianino cyfrowe a pianino akustyczne (1)
 • pianino akustyczne wyważone (1)
 • pianino cyfrowe a tradycyjne (1)
 • pianino akustyczne wymiary (1)
 • pianino akustyczne tradycyjne (1)
 • Pianino Akustyczne vs Fortepian Klasyczny Opinia (1)
 • pianino cyfrowe brak dzwieku (1)
 • piano -mloteczkowe czy elektroniczne (1)
 • polski ranking pianin cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe apianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe akustyczne (1)
 • pianino z ważoną klawiaturą czy tradycyjne forum (1)
 • pianino cyfrowe a pianino (1)
 • pianina cyfrowe nieakustyczne (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe rzeszów (1)
 • pianina elektroniczne a pianina (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe raty (1)
 • sprzedam na raty pianino (1)
 • pianina elektroniczne jakie najlepsze (1)
 • pianina elektroniczne opinie (1)
 • pianina elektroniczne ranking (1)
 • róznica pomiędzy paninem cyfrowym a klasycznym (1)
 • roznica pomiedzy fortepianem cyfrowym a tradycyjnym (1)
 • roznica miedzy piano a organ (1)
 • różnica między keyboardem a pianinem cyfrowym (1)
 • pianina cyfrowych (1)
 • standardowe pianino ile klawiszy? (1)
 • pianina cyfrowe zestawienie (1)
 • pianina cyfrowe nowe (1)
 • tanie dobre pianino cyfrowe (1)
 • pianina cyfrowe opinia (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe forum (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe (1)
 • pianina cyfrowe podłaczone do prądu (1)
 • szkoła muzyczna najlepsze pianino cyfrowe (1)
 • szkoła muzyczna dziecko jakie pianino (1)
 • pianina cyfrowe vs fortepian cyfrowy (1)
 • pianino cyfrowe czy elektryczne (1)
 • strojenie elektrycznych pianin (1)
 • pianina elektryczne dobre? (1)
 • rozmiar klawiszy w elektrycznym (1)
 • rónice w dźwięku instrumentów elektronicznym a tradycyjnym (1)
 • pianinń ile ma klawiszy? (1)
 • pianino 7 oktaw ars polonica (1)
 • ranking pianic cyfrowych (1)
 • pianino a fortepian liczba klawiszy (1)
 • ranking najlepszych pianin cyfrowych (1)
 • pianino a pianino cyfrowe w edukacji muzycznej (1)
 • ranking fortepianów cyfrowych (1)
 • prawdziwei pianino dla dzieci (1)
 • pianino akustyczne allegro (1)
 • pianino akustyczne cena nowe (1)
 • pianino akustyczne czy (1)
 • pianino dla amatora (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2012 (1)
 • pianinko do nauki dla 6 mie dziecka (1)
 • pianina elektryczne używane opinie (1)
 • pianina elektryczne-które najlepsze do nauki gry dla dzieci? (1)
 • ranking pianin elektrycznych (1)
 • pianina klasyczne wymiary standardowe (1)
 • ranking pianin dla dzieci (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2013 (1)
 • pianina z dobrymi głośnikami (1)
 • pianina z wyważoną klawiaturą (1)
 • pianinio cyfrowe dla dziecka (1)
 • pianinko cyfrowe dziecka (1)
 • pianinko dla dzieci na prąd (1)
 • porównanie pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • pianino cyfrowe uzywane cena (1)
 • pianino czy pianino elektroniczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne co lepsze (1)
 • pianino elektryczne rzeszów (1)
 • pianino czy pianio cyfrowe (1)
 • pianino elektryczne raty (1)
 • pianino dla dzieci (1)
 • pianino elektryczne najlepsze (1)
 • pianino dla dziecka cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • pianino elektryczne na początek (1)
 • pianino cyfrowe z wywazonym klawiszem (1)
 • pianino cyfrowe z ważoną klawiaturą do nauki (1)
 • pianino elektryczne strojenie (1)
 • pianino cyfrowe vs (1)
 • pianino ile ma klawiszy (1)
 • pianino cyfrowe vs akustyczna (1)
 • pianino gram rok i nie robie postepow (1)
 • pianino elektryczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pianino elektryczne wymiary (1)
 • pianino elektryczne vs normalne (1)
 • pianino cyfrowe wady i zalety (1)
 • pianino cyfrowe ważone (1)
 • pianino dla dziecka do szkoły myzucznej (1)
 • pianino dla dziecka w szkole muzycznej forum (1)
 • pianino do 2000 (1)
 • pianino elektroniczne czy ttadycyjne (1)
 • pianino elektryczne budowa (1)
 • pianino elektryczne a tradycyjne (1)
 • pianino elektryczne a fortepian elektryczny (1)
 • pianino elektroniczne na poczatek (1)
 • pianino elektryczne a ciezkosc klawiszy (1)
 • pianino elektrycxne czy klasyczne (1)
 • pianino elektroniczne wady (1)
 • pianino elektroniczne wymiary (1)
 • pianino elektronizcne (1)
 • pianino elektroniczne czy tradycyjne (1)
 • pianino elektroniczne czy klasyczne (1)
 • pianino elektryczne cyfrowe (1)
 • pianino do nauki cyfrowe czy akustyczne (1)
 • pianino elektryczne na jeden dzien (1)
 • pianino do nauki elektryczne czy akustyczne (1)
 • pianino elektryczne jakie kupić (1)
 • pianino do nauki gry dla dzieci (1)
 • pianino elektryczne dobre do nauki (1)
 • pianino elektryczne dla początkujących (1)
 • pianino elektryczne dla dzieci (1)
 • pianino elektryczne czy dobre zamiast pianina do szkoły muzycznejj (1)
 • pianino elektroniczne czy aktustyczne (1)
 • pianino elektroniczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino kalwinowe (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe do nauki szkola muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe do nauki w szkole (1)
 • pianino cyfrowe głośne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe i klasyczne porownanie (1)
 • pianino cyfrowe ile kosztuje (1)
 • pianino cyfrowe ile lat (1)
 • pianino cyfrowe ile wytrzymuje (1)
 • pianino cyfrowe jak długo nauka (1)
 • pianino nowoczesne zabiera malo miejsca (1)
 • pianino nierowne brzmienie (1)
 • pianino cyfrowe do nauki ktore lepsze? (1)
 • pianino cyfrowe do nauki jaki model (1)
 • pianino seiler a pianino cyfrowe (1)
 • pianino tradycyjne mał (1)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne do nauki (1)
 • pianino cyfrowe czy warto (1)
 • pianino cyfrowe dla dzieci (1)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe? (1)
 • pianino cyfrowe dla dziecka opini* (1)
 • pianino cyfrowe dla początkującego (1)
 • pianino cyfrowe dla poczuntkującego dziecka (1)
 • pianino tradycyjne a cyfrowe (1)
 • pianino tanie lublin (1)
 • pianino nauka dukla podkarpacie (1)
 • pianino cyfrowe jakie najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe jakie wybrać 2000 (1)
 • pianino cyfrowe porównanie 2012 (1)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe ? (1)
 • pianino cyfrowe poznaj budowę (1)
 • pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino cyfrowe rozmiar klawiszy (1)
 • pianino klasyczne akustyczne do nauki (1)
 • pianino cyfrowe strojenie (1)
 • pianino cyfrowe szkoła muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe tanio (1)
 • pianino cyfrowe tanio polska (1)
 • pianino klasyczne czy elektroniczne (1)
 • poanino cyfrowe vs pianino akustyczne (1)
 • pianino klasyczne jakie (1)
 • pianino na raty krakow (1)
 • zamiast pianina (1)
 • pianino na raty (1)
 • pianino ma klawiszy (1)
 • pianino kustyczne małe wymiary (1)
 • pianino korg opinie (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze dla pianistów (1)
 • pianino klawinowe a keyboard (1)
 • PIANINO KLAWIATURA CIĘZKO CHODZI (1)
 • pianino klasyczne a klawinowe (1)
 • pianina cyfrowe na raty (1)
 • fortepian cyfrowy cena (1)
 • historia pianin cyfrowych (1)
 • ile czarnych klawiszy ma fortepian (1)
 • ile jest najwięcej oktaw pianino cyfrowe (1)
 • ile jestr klawiszy w pianinie (1)
 • ile klawiszy ma klasyczny kejboard (1)
 • Ile Klawiszy MA Klawiatura (1)
 • ile klawiszy ma pianinio? (1)
 • ile klawiszy ma pianino a ile organy (1)
 • ile klawiszy ma standardowe nowoczesne pianino (1)
 • ile kostuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje dobre cyfrowe pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino elektryczne (1)
 • ile kosztuje elektroniczne pianino (1)
 • ile kosztuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje keyboard standardowy (1)
 • głośność pianina (1)
 • głosne klawisze w pianinie cyfrowym (1)
 • gniazdo słuchawkowe w pianinie - budowa (1)
 • fortepian cyfrowy dobre a tanie (1)
 • fortepian cyfrowy tani i dobry (1)
 • fortepian cyfrowy zamiast strun (1)
 • fortepian digitalne (1)
 • fortepian dla dziecka (1)
 • fortepian do nauki dla dzieci uzywany allegro (1)
 • fortepian elektronoiczny tradycyjny (1)
 • fortepian elektryczny wymiary (1)
 • fortepian parapet (1)
 • fortepiany akustyczne czy cyfrowe (1)
 • fortepiany akustyczne używane sprzedaż (1)
 • fortepiany cyfrowe opinie (1)
 • fortepiany elektryczne (1)
 • fortepiany nowoczesne (1)
 • forum pianina cyfrowe (1)
 • forum pianino klasyczne czy cyfowe (1)
 • ile kosztuje klasyczny fortepian (1)
 • ile kosztuje naprawa pianina cyfrowego (1)
 • jaka jest roznica między keyboardem a pianinem elektrycznym (1)
 • jaki dzwięk ma elektryczne pianino (1)
 • jaki fortepian cyfrowy (1)
 • jaki fortepian elektryczny (1)
 • jaki instrument dla dziecka pianino (1)
 • jaki instrument kupic do nauki gry na fortepinie jak jest malo miejsca w domu (1)
 • jaki keyboard zamist pianian (1)
 • jaki pianino cufrowe (1)
 • Jakie cyfrowe pianino wybrać? (1)
 • jakie dobre pianino cyfrowe (1)
 • jakie elektoriniczne pianino najlepsze zamiast normalnego (1)
 • jakie elektroniczne pianino (1)
 • jakie funkcje ma pianino elektryczne (1)
 • jakie jest dobre p8anino cyfrowe (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki na gry dla dzieci (1)
 • jaka jest najlepsza firma pianin cyfrowych (1)
 • jak wybrac pianinodo nauki (1)
 • jak wybrać pianino cyfrowe (1)
 • ile kosztuje pianina (1)
 • ile kosztuje pianino aukustyczne (1)
 • ile kosztuje pianio cyfrowe (1)
 • ile kosztuje prawdziwe pianino (1)
 • ile kosztuje puanino cyfrowe (1)
 • ile ma klawiszy czarnych pianino (1)
 • ile oktaw ma fortepian (1)
 • ile oktaw ma pianino (1)
 • ile pianino ma klawiszy (1)
 • ile prądu pianino (1)
 • ilość klawiszy fortepian pianino (1)
 • ilosc klawiszy w pianinie (1)
 • instrumenty muzyczne zamiast pianina (1)
 • jak kupowac keyboard (1)
 • jak podłączyć pianino do glosników (1)
 • jak powstaje dzwiek w pianinie cyfrowym (1)
 • jakie klawisze dla dziecka (1)
 • akustyczne pianino czeskie (1)
 • cyfrowe pianina opinie (1)
 • cyfrowe pianino czy forum klasyczne (1)
 • cyfrowe pianino ranking (1)
 • cyfrowy fortepian tanio (1)
 • czy do szkoły muzycznej musi być pianino akustyczne (1)
 • czy fortepian jest na prąd (1)
 • Czy klawiatura w pianinie elektronicznym może się rozważyć (1)
 • czy kupiliscie dziecku pianino (1)
 • czy kupowac pianino cyfrowe (1)
 • czy lepsze jest pianino akustyczne czy elektroniczne (1)
 • czy lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • czy mozna zastąpić fortepian pianinem elektronicznym? (1)
 • czy organy to to smamo jak pianino (1)
 • czy pianino akustyczne jest prawdziwym instrumentem (1)
 • czy pianino cyfrowe dobre jest dla nauki (1)
 • czy pianino cyfrowe jest dobre do nauki gry (1)
 • cyfrowe pianina na raty (1)
 • cyfrowe pianina klasyczne opinie (1)
 • Cyfrowe czy akustyczne (1)
 • allegro gumowe pianino (1)
 • ars polonica najlepsze pianina (1)
 • ars polonica pianina cyfrowe (1)
 • co do nauki zamiast pianina w domu (1)
 • co kupic pianino czy pianino elektryczne (1)
 • co kupic zamiast pianina (1)
 • co lepsze do gry na pianinie (1)
 • co lepsze do nauki pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianiono elektryczne (1)
 • co lepsze pianino elektryczne czy klasyczne? (1)
 • co lepsze pianino zwykłe czy elektroniczne (1)
 • co sadza pianisci o pianinach elektornicznych (1)
 • co tansze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co to jest pianino cyfrowe (1)
 • cyfrowe a normalne pianiino roNoce (1)
 • czy pianino cyfrowe jest gorsze (1)
 • czy pianino cyfrowe trzeba (1)
 • dobre pianino rzeszow (1)
 • dźwięk fortepianu cyfrowego (1)
 • dzwiek klawiszy pianina cyfrowego (1)
 • eksploatacja pianina (1)
 • elektronicze pianino jakiw wybrac (1)
 • elektroniczne pianina czy dobre sa do nauki (1)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (bez kupna) (1)
 • elektroniczne pianino dla dziecka (1)
 • elektroniczne pianino do nauki 8 oktaw (1)
 • elektroniczne pianino lublin (1)
 • elektroniczne pianino online allegro (1)
 • elektroniczne pianio czy klasyczne (1)
 • elektroniczny fortepian forum (1)
 • elektryczny fortepian dla dzieci (1)
 • fajne ciezkie klawisze pianino forum (1)
 • fale drgania strun fortepianu (1)
 • dobre pianino cyfrowe opinie (1)
 • dobre pianino cufrowe jak prawdziwe (1)
 • dobre pianina cyfrowe (1)
 • czy pianino cyfrowe wymaga strojenia (1)
 • czy pianino elektroniczne zastapi tradycyjne (1)
 • czy pianino elektyczne glosno chodzi (1)
 • czy pianino po każdym transporcie trzeba stroić?\ (1)
 • Czy święty mikołaj przynosi prawdziwe elektryczne pianino (1)
 • czy warto grać na pianinie cyfrowym (1)
 • czy warto kupwać pianino cyfrow forum (1)
 • czy wtoruniu naprawiają organy elektroniczne (1)
 • czym różni się pianino cyfrowe a akustyczne (1)
 • czym rózni się pianino klawinowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego? (1)
 • czym sie rozni synteza (1)
 • digitalne pianina muzyka klasyczna (1)
 • dlaczego pienino akustyczne brzęczy (1)
 • do czego służą pedały w pianinie cyfrowym (1)
 • dobre pianina akustyczne (1)
 • fortepian akustyczny to (1)
 • jakie klawisze ma fortepian (1)
 • ludzkie pianino elektryczne (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe ranking (1)
 • najlepsze pianina do nauki (1)
 • najlepsze pianina elektryczne (1)
 • najlepsze pianinko dla dzieci (1)
 • najlepsze pianino akustyczne dla początkujących (1)
 • Najlepsze pianino cyfrowe ? (1)
 • najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • najlepsze pianino do nauki dziecka (1)
 • najlepsze pianino dom (1)
 • najlepsze pianino dźwięk (1)
 • najlepsze pianino elektroniczne (1)
 • najlepsze pianino elektryczne opinie (1)
 • najlepszy producent pianin cyfrowych (1)
 • najlepszy utwór na piano elektroniczne (1)
 • najtańsze elektryczne pianino (1)
 • najtańsze pianina cyfrowe na raty (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe opinie (1)
 • najlepsze marki saxsofon do nauki gry (1)
 • najlepsze fortepiany cyfrowe (1)
 • male panino pod komputer (1)
 • marki pianin elektryczney (1)
 • małe organki yamaha (1)
 • małe pianino cyfrowe forum (1)
 • małe pianino wymiaty (1)
 • mechanizm wychwytu a wymyku jaka roznica pianino cyfrowe co to jest (1)
 • mobilne pianino (1)
 • muzyka cyfrowa vs akustyczna (1)
 • na co patrzec przy wyborze pianina (1)
 • na początek pianino czy fortepian (1)
 • nadmiernie brzmiacy klawisz w pianinie akustycznym (1)
 • naepsze pianina cyfrowe (1)
 • najleprze pianino cyfrowe (1)
 • najlepsza marka pianin cyfrowych (1)
 • najlepsze cyfrowe pianina (1)
 • najlepsze elektroniczne pianina (1)
 • najtańsze pianino cyfrowe (1)
 • najtańsze pianino z ważónymi klawiszami (1)
 • panino akustyczne (1)
 • panino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • parapet pianino (1)
 • pedały w pianinie akustycznym (1)
 • pianin cyfrowe na początek (1)
 • pianina akustyczne brzmienie (1)
 • pianina akustyczne czy elektroniczne (1)
 • pianina akustyczne Kraków (1)
 • pianina akustyczne raty (1)
 • pianina akustyczne używane Wrocław (1)
 • pianina akustycznre (1)
 • pianina cyfrowe - naprawa Rybnik (1)
 • pianina cyfrowe a akustyczne (1)
 • pianina cyfrowe a klasyczne] (1)
 • pianina cyfrowe czy normalne (1)
 • pianina cyfrowe i akustyczne które wybrać (1)
 • organy cyfrowe allegro (1)
 • opłaca się kupić pianino elektryczne (1)
 • opinie o pianinie elektronicznym (1)
 • naprawa klawiatury w pianinie cyfrowym (1)
 • naprawapianin elektronicznych wroclaw (1)
 • nauka gry na fortepianie a pianino cyfrowe (1)
 • nauka gry na pianinie czy warto kupic cyfrowe (1)
 • nauka gry na pianinie tradycyjnym czy cyfrowym (1)
 • niedrogie pianino dla dzieci (1)
 • Njtansze pianino cyfrowe Korga dla dziecka (1)
 • normalne pianino ile klawiszy (1)
 • nowe dobre pianina cyfrowe (1)
 • nowe pianina akustyczne ceny (1)
 • nowe pianina elektryczne (1)
 • nowoczesne pianina cyfrowe (1)
 • nsjlepsze pianino dla dziecka (1)
 • od czego zalezy dzwiek pianina (1)
 • odkupie pianino elektroniczne (1)
 • oianino a pianino cyfrowe (1)
 • pianina cyfrowe jakie kupić (1)
 • jakie kupić klawisze (1)
 • Jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe na początek (1)
 • jakie pianino cyfrowe warto kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino dla dziecka w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino dla poczatkujacego (1)
 • jakie pianino do 2000 (1)
 • jakie pianino do gry dla dziecka (1)
 • jakie pianino do nauki gry (1)
 • jakie pianino do nauki w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino elektroniczne jest najlepsze opinie (1)
 • jakie pianino elektryczn (1)
 • jakie pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • jakie pianino elektryczne zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino kupić do nauki dziecku (1)
 • jakie pianino najlepsze forum (1)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? (1)
 • jakie pianino cyfrowe forum (1)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki dla dziecka (1)
 • jakie kupic pianino akustyczne do nauki gry (1)
 • jakie kupić pianino cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • jakie kupić pianino elektryczne (1)
 • jakie najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • jakie najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie nakpeiej kuic pianino cyfrowe (1)
 • jakie organy kupić do nauki gry na pianinie (1)
 • jakie organy zamiast pianina (1)
 • jakie pianino akustyczne (1)
 • jakie pianino akustyczne do grania (1)
 • jakie pianino akustyczne kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe 5k (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy klasyczne do nauki (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoly muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe do 2000 (1)
 • jakie pianino w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino wybrać akustyczne czy elektroniczne (1)
 • ktore lepsze pianino elektryczne czy (1)
 • które pianina cyfrowe są najlpsze (1)
 • które pianino cyfrowe czy nie (1)
 • które pianino jest najlepsze (1)
 • które pianino lepsze elektroniczne czy cyfrowe (1)
 • ktore pianino najlepsze (1)
 • kupić pianino elektroniczne (1)
 • kupic pianino tradycyjne czy elktronicznie (1)
 • kupic piano akustyczne (1)
 • kupie elektroniczne pianino (1)
 • kupię pianino na raty (1)
 • kupię używane pianino cyfrowe (1)
 • kupno starego pianina akustycznego (1)
 • lepiej kupic pianino cyfrowe czy (1)
 • lepiej tanie pianino czy keyboard (1)
 • lepsze pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • ktore dobre pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • kto naprawia fortepiany (1)
 • korg kross wady (1)
 • jakie pianino wybrać na początek nauki (1)
 • jakie pianio cyfrowe (1)
 • jakie pianiono lepsze klasyczne czy elektryczne (1)
 • jakie piano elektroniczne kupic (1)
 • jakie sa wymiary pianina? mam malo miejsca (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe do nauki gry (1)
 • JakiekupićorganyElektroniczne (1)
 • kazdy klawisz pianina cyfrowego (1)
 • keyboard ważonych klawiszy (1)
 • kiedy najlepiej kupic pianino cyfrowe (1)
 • klawiatura fortepianu kontra (1)
 • klawiatura ważona czy pianino cyfrowe (1)
 • klawinowa elektryczna (1)
 • korg kross 88 czy ma wyważone klawisze (1)
 • korg kross recenzja (1)