Pianino: akustyczne czy cyfrowe?

To pytanie obecnie jest jednym z najczęściej stawianych przez potencjalnych kupców.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy nabyć instrument muzyczny. Jeżeli jesteśmy twórczy, kreatywni, „nieskażeni klasycznym wykształceniem muzycznym”, poszukujący nieszablonowych rozwiązań, nietypowych zróżnicowanych brzmień – rzecz jasna, wybieramy „pianino” cyfrowe, prędzej określane mianem keyboardu, klawiszy, „kasia”, „klawinowy” itp.

Jeżeli wybieramy instrument dla dziecka, uczęszczającego do szkoły muzycznej, sprawa już tak zabawnie nie wygląda.

Nie chcę powiedzieć, że jednoznacznie obstaję przy pianinie tradycyjnym. Czasem mamy zbyt mało miejsca, zbyt mało ambicji i zbyt mało zaplanowanych środków na obsługę instrumentu akustycznego.

Ale jedno należy zastrzec już na samym początku:

szukając ekwiwalentu dla pianina tradycyjnego, należy zadbać o to, by „pianino” cyfrowe miało 88 klawiszy, ciężką (wyważoną) klawiaturę o standardowych wymiarach klawiszy oraz dwa tradycyjne dla fortepianów pedały. Tylko w tym przypadku możemy mówić o jakimkolwiek ekwiwalencie.

Jakie są plusy pianina cyfrowego wobec tradycyjnego?

1. Pianina cyfrowego nie trzeba stroić, ani regulować mu mechaniki.

2. Pianino cyfrowe posiada wyjście słuchawkowe – możemy grać na nim o dowolnej porze dnia i nocy, nikomu nie przeszkadzając.

3. Pianino cyfrowe jest lżejsze i bardziej mobilne od pianina tradycyjnego – łatwiejsze w transporcie, przestawieniu itd. Jest też mniejsze (przede wszystkim niższe), czyli zajmuje zasadniczo mniej miejsca.

I to wszystko, jeżeli chodzi o plusy. Minusy z kolei są takie:

1. Pianino cyfrowe ma określony termin eksploatacji. Więcej, niż 7-10 lat, ono nie „pociągnie”. Nigdy nie będzie „stuletnich pianin elektrycznych”, tymczasem gdy tak stare pianino akustyczne nie jest wcale rzadkością. Co więcej, producenci celowo zakładają limit czasowy w działania pewnych podzespołów, co sprawia, że remont cyfrowego pianina będzie nieopłacalny. Przecież płynność finansowa musi być, nieprawdaż? Tak więc z myślą o „dzieciach-wnukach” pianina cyfrowego kupić po prostu się nie da.

2. Dobrej klasy pianino cyfrowe (nowe, co jest w tym przypadku istotne) kosztować będzie więcej, niż kilku- lub kilkunastoletnie pianino akustyczne, które ostatecznie i tak posłuży nam dłużej, niż cyfrowe.

3. Jakbykolwiek nie była „ważona” klawiatura cyfrowego pianina, zawsze będzie miało miejsce wrażenie sztuczności gry na nim. Klawiatura tradycyjnego pianina jest „ważona” w sposób naturalny – podłączona jest do wieloskładnikowego mechanizmu, podzespoły którego mają swój naturalny ciężar. Czymkolwiek są „obciążacze” klawiatury cyfrowej, nigdy nie stworzą wrażenia naturalnie działającego mechanizmu – a to dlatego, iż powstanie dźwięku tak naprawdę nie zależy od naszego kontaktu z klawiszami.

4. Dźwięk pianina tradycyjnego powstaje w sposób naturalny, akustyczny, czyli poprzez kontakt młotka ze struną, wzmocniony przez dno rezonansowe i drewnianą obudowę. Grając na takim pianinie całą masą, zmuszamy do brzmienia całego jego ogromnego i ciężkiego korpusu. Wibracja strun powoduje fale powietrzno-dźwiękowe, odbierane przez ucho i mózg. Z kolei, ledwo mlaskając klawisze, jesteśmy w stanie panować nad najcichszym możliwym dźwiękiem, co zaowocuje niemal niewyczuwalnym dotykiem młotków do strun. Tymczasem „pianino” cyfrowe jedyne źródło dźwięku ma w swoich głośnikach, i grając fortissimo, nie powodujemy rezonansu całego korpusu (którego przecież brak!), lecz przesterowanie głośnika, czym możemy go nawet uszkodzić! Z kolei, precyzyjne pianissimo nawet na lepszych pianinach cyfrowych jest w istocie niemożliwe, o czym wie każdy, kto próbował je osiągnąć nie za pomocą zakręcenia regulatora głośności, a za pomocą palców. Dźwięki wychodzą nierówne, raz ich nie ma wcale, raz są zbyt głośne. Brakuje tych najdrobniejszych gradacji, bo po prostu nie zostały one zapisane w pamięci komputerowej takiego „pianina”.

5. W pianinach cyfrowych gałka sterująca siłą dźwięku pełni niedźwiedzią przysługę. Wyobraźmy sobie sytuację: siadamy przed prawdziwym fortepianem, który raz, że ma swoje wymiary, swoją własną przestrzeń i ciężar, swoją ukrytą głębię potencjału dźwiękowego (który dopiero trzeba z niego wydobyć), a dwa, że stoi w określonym pomieszczeniu, które trzeba dźwiękiem odpowiednio wypełnić, a które może być zarówno bardzo duże (sala koncertowa), jak i bardzo małe (pokój, audytorium itp.). Co musi zrobić pianista? Dostosować się do instrumentu i pomieszczenia, co wymaga od niego odpowiednich starań i umiejętności. W cyfrzaku mamy natomiast gałkę, a więc to pianino dostosowujemy do siebie. Pytanie: jak powinno być ustawione pokrętło głośności? Jakie jego położenie domyślnie odpowiada natężeniu dźwięku pianina czy fortepianu? Od razu podpowiadam: na takim samym ustawieniu głośności pianina cyfrowego samymi palcami nie da się osiągnąć jednocześnie dynamicznego fortissimo, jak i tajemniczego pianissimo. Cały czas musimy sterować – nie, nie umiejętnościami swoich palców – gałką głośności. To tak, jakbyśmy nie widzieli „kątem oka”, nie mieli pola widzenia rzędu 190°, lecz zaledwie 90°, inaczej mówiąc, widzieliśmy tylko to, co jest przed nami, zaś cała reszta by nam uciekała. Żeby zobaczyć to, co znajduje się bardziej po lewej czy po prawej, musielibyśmy każdorazowo kręcić głową – a w pianinie cyfrowym musimy każdorazowo kręcić gałką.
Powiedzmy, że gramy sobie – a mama z kuchni krzyczy nam coś w rodzaju „Graj ciszej, sąsiedzi śpią!”. W pianinie prawdziwym musielibyśmy opanować innego rodzaju dotyk palcowy (touché), operując tymi samymi klawiszami, tym samym mechanizmem, aby uzyskać inne gradacje dźwiękowe. W cyfrzaku – przekręcamy gałkę, czyli tak naprawdę nie uczymy się innego, bardziej skomplikowanego dotyku. Dalej gramy jak dotychczas, tracąc poczucie powiązania dotyku palcem klawisza z dźwiękiem, który dzięki temu się wydobywa (lub też nigdy tego poczucia nie mając!).
Innym razem chcemy np. wyżyć się, grając coś bardzo głośnego. I co? W pianinie cyfrowym, bijąc klawisze, usłyszymy tylko głuchy stukot plastiku / drewna / metalu o filcowe amortyzatory. Nawet się nie dowiemy, jaki efekt osiągnęlibyśmy, grając w ten sposób na fortepianie prawdziwym! Ale cóż, po to jest regulator głośności! W pianinie na prąd zawsze możemy dokręcić gałkę, powodując, że głośniki zachłysną się przesterowanym dźwiękiem. Będzie baaardzo głośno i dynamicznie… ale nie naszych palców będzie to zasługa.

6. Z powyższych wywodów wynika pewna bardzo istotna wada: pianino cyfrowe nie jest w stanie nauczyć grającego pracy nad barwą dźwięku, nad dotykiem, nad precyzyjnym kontaktem w zespole palec – klawisz – struna. Nie jest w stanie nauczyć precyzyjnej, wielobarwnej pedalizacji. Jeżeli ono się jeszcze nadaje na początkową znajomość z muzyką, i to całkiem nieźle, w przypadku ambitnego grania już zupełnie nie sprosta pokładanym w nim nadziejom. Paradoksalnie, w pełni ukształtowany pianista może sobie radzić z „pianinem” elektrycznym, gdyż wie, pamięta, jak się gra na instrumencie prawdziwym. Ale pokażcie mi choćby jednego dobrego pianistę, który zamiast fortepianu prawdziwego kupiłby „fortepian” cyfrowy! Więc, wracając do tematu, instrument elektroniczny zupełnie nie pasuje temu, kto już wyrósł z „zabaw w muzykę”, ale jeszcze nie osiągnął takiego pułapu, gdy „nie ma odwrotu” od raz otrzymanego doświadczenia.

7. Minus nieco próżny, lecz dla wielu ludzi istotny: wygląd. Otóż pianino cyfrowe doskonale pasuje do wystroju pracowni komputerowej lub biura, i wcale – do stylowego salonu. Nigdy nie będzie „pięknym mebelkiem”, jakim jest choćby kilkudziesięcioletnie pianino akustyczne.

8. Prąd kosztuje – być może relatywnie mniej, niż dwukrotne w skali roku strojenie pianina akustycznego – lecz nie można powiedzieć, że używanie elektronicznego pianina nic nas nie kosztuje. Tak samo, w przypadku wyłączenia prądu nie możemy usiąść i pomuzykować tak jak na pianinie tradycyjnym – nasz „instrument muzyczny” będzie tak samo martwy, jak i wszystkie sprzęty dookoła.

Oczywiście, wybór instrumentu jest kwestią indywidualną, i nie należy patrzeć tu na ilość punktów „za” i „przeciw” – jeden nie jest równy drugiemu. Należy po prostu rozważyć to, co czujemy, co serce i głowa nam podpowiada.

Koniecznie przeczytaj kolejny tekst o wyborze cyfrowego pianina!

Na koniec załączę piękną, acz pouczającą historię z pewnego rosyjskiego forum internetowego:

„Kupiliśmy synowi drogie cyfrowe pianino „Korg” na raty. Dwa lata trwała spłata, myśleliśmy, że chwyciliśmy los za ogon, jesteśmy najmądrzejsi, nie musimy płacić za strojenie, mamy w domu „czystą” Japonię i w ogóle etalon instrumentu. Oczywiście, kiedy wykładasz taką kwotę, oczekujesz wymiernej satysfakcji. Na szczęście, po czterech latach nauki syn czyni znaczne postępy w muzyce dzięki wspaniałemu pedagogowi i naszemu udziałowi w jego zajęciach. I raptem półtora roku temu profesorka, widząc sukcesy syna, napomknęła, że „wreszcie trzeba zamienić pianino cyfrowe na prawdziwe”! Gdyż cyfrowe – to wcale nie prawdziwy instrument muzyczny, a zaledwie jego surogat. Byliśmy w szoku… Mówi się trudno, trzeba odkładać pieniądze na jakieś solidne akustyczne pianino, niemieckie lub czeskie. I raptem tydzień temu nasz „Korg” się spalił. Pieniędzy odłożyć nie zdążyliśmy. Ćwiczyć na czymś trzeba – zbliżają się egzaminy. Dzwonimy do stroiciela fortepianów i pytamy: czy pan naprawia również pianina elektroniczne? A on nas pyta, jak długo będziemy jeszcze znęcać się nad synem! „Kupcie mu prawdziwy instrument!” Mówię mu, że nie mamy na niego pieniędzy, a on – „rozumu pan nie ma, a nie pieniędzy!” Dał nam namiary na pierwsze lepsze „Nocturno”, które kupiliśmy za 200 zł [w oryginale – 2000 rubli], za 200 załatwiliśmy transport, za kolejne 200 – strojenie. Słuchajcie Państwo, dopiero dzisiaj się dowiedziałem, jaki to odlot – prawdziwe, żywe pianino!!! Długo mógłbym opisywać wszystkie odczucia, te wszystkie odcienie brzmienia, wibracje dźwięku, estetykę wyglądu. Przepraszam za porównanie, ale to tak samo jak gdyby przez całe życie współżyć z gumową „kobietą” i raptem poznać kobietę prawdziwą!”

:)

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pianino akustyczne (54)
 • jakie pianino cyfrowe (42)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe (37)
 • ranking pianin cyfrowych (36)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne (34)
 • pianina cyfrowe ranking (25)
 • ile klawiszy ma pianino (25)
 • pianino elektroniczne (19)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki (18)
 • jakie pianino cyfrowe kupić (18)
 • pianino cyfrowe forum (17)
 • pianino cyfrowe a akustyczne (15)
 • pianino dla dziecka (15)
 • pianino cyfrowe ranking (15)
 • pianino cyfrowe opinie (15)
 • jakie pianino do nauki (14)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne (13)
 • wymiary pianina (12)
 • pianino cyfrowe czy klasyczne (12)
 • najlepsze pianino cyfrowe (12)
 • pianino akustyczne a cyfrowe (11)
 • pianino elektryczne czy klasyczne (11)
 • jakie pianino dla dziecka do nauki (11)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe (11)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe (10)
 • pianino elektryczne (10)
 • pianino a pianino cyfrowe (9)
 • pianino cyfrowe dla dziecka (9)
 • pianino cyfrowe a klasyczne (8)
 • pianino klawinowe (8)
 • ile klawiszy ma klasyczne pianino (8)
 • jakie pianino elektryczne kupić (8)
 • pianino do nauki (8)
 • pianino czy pianino cyfrowe (8)
 • jakie pianino kupić dla dziecka (8)
 • pianino cyfrowe na raty (8)
 • jakie pianino dla dziecka (8)
 • jakie pianino elektryczne (7)
 • ile klawiszy ma fortepian (7)
 • pianino cyfrowe do nauki (7)
 • pianina akustyczne (7)
 • pianino cyfrowe jakie kupić (7)
 • fortepian cyfrowy (7)
 • jakie pianino kupić do nauki (7)
 • pianino elektryczne opinie (7)
 • pianino cyfrowe (7)
 • wymiary klawiszy pianina (6)
 • pianino cyfrowe na początek (6)
 • nowoczesne pianino (6)
 • pianina akustyczne czy cyfrowe (6)
 • czy pianino cyfrowe trzeba stroic (6)
 • najlepsze pianina cyfrowe (6)
 • jakie pianino cyfrowe dla dziecka (5)
 • pianino cyfrowe używane (5)
 • pianina cyfrowe forum (5)
 • ranking pianina cyfrowe (5)
 • pianino elektroniczne wyważoną klawiaturą (5)
 • ktore pianino cyfrowe (5)
 • ile kosztuje pianino elektryczne (5)
 • pianino cyfrowe jakie (5)
 • pianina akustyczne używane (5)
 • dobre pianino cyfrowe (4)
 • ile oktaw ma pianino (4)
 • dobre pianino elektryczne (4)
 • pianino do nauki dla dziecka (4)
 • tanie pianino cyfrowe (4)
 • różnice między pianinem cyfrowym a akustycznym (4)
 • co lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (4)
 • wymiary pianina cyfrowego (4)
 • pianina cyfrowe opinie (4)
 • ile klawiszy ma standardowa klawiatura fortepianu (4)
 • pianino elektroniczne dla dzieci (4)
 • pianino elektryczne czy tradycyjne (4)
 • używane pianino cyfrowe (4)
 • pianina akustyczne opinie (4)
 • czy warto kupić pianino cyfrowe (4)
 • pianino elektryczne dla dziecka (4)
 • jakie pianino do nauki dla dziecka (4)
 • jakie wymiary ma fortepian (3)
 • fortepian cyfrowy opinie (3)
 • jakie kupić pianino cyfrowe (3)
 • kupno pianina elektronicznego a tradycyjnego (3)
 • jakie pianino na początek (3)
 • pianina fortepiany do nauki dla dziecka (3)
 • malo miejsca na pianino co wybrac ? (3)
 • pianina cyfrowe jakie wybrać (3)
 • pianina cyfrowe (3)
 • jakie pianino do szkoły muzycznej (3)
 • fortepian elektryczny cena (3)
 • naprawa pianina cyfrowego (3)
 • fortepian elektryczny (3)
 • jakie pianino jest dobre (3)
 • ile klawiszy ma pianino cyfrowe (3)
 • pianina elektryczne opinie (3)
 • pianino elektroniczne czy akustyczne (3)
 • pianino cyfrowe dżwiek (3)
 • pianino kontra samochód (3)
 • pianino jakie wybrac (3)
 • pianino cyfrowe vs fortepian cyfrowy (3)
 • pianino elektryczne jakie wybrać (3)
 • pianino elektroniczne cena (3)
 • Pianino elektryczne ile kosztuje (3)
 • pianino cyfrowe wymiary (3)
 • pianino elektroniczne do nauki (3)
 • pianino na prąd (3)
 • pianino tradycyjne czy elektroniczne (3)
 • standardowe wymiary pianina (3)
 • elektroniczne pianino jakie (3)
 • pianino elektroniczne opinie (3)
 • jaki dzwięk to piano\ (2)
 • klawiatura ważona co to oznacza (2)
 • ranking pianino cyfrowe (2)
 • jakie kupić pianino do nauki (2)
 • pianino elektryczne uzywane (2)
 • jakie pianino cyfrowe do szkoły muzycznej (2)
 • pianino elektryczne czy akustyczne (2)
 • które pianino lepsze (2)
 • kupno pianina cyfrowego (2)
 • pianino elektroniczne używane (2)
 • ranking pianin elektronicznych (2)
 • małe pianino (2)
 • małe prawdziwe pianino dla dzicka (2)
 • pianino elektroniczne dla dziecka (2)
 • jakie pianino cyfrowe czy akustyczne (2)
 • pianino ile oktaw (2)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe (2)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka (2)
 • pianino tradycyjne (2)
 • pianino ranking (2)
 • pianino prad (2)
 • pianino najtaniej (2)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • jakie pianino do nauki gry dla dziecka (2)
 • pianino na początek (2)
 • jakie pianino elektroniczne (2)
 • pianino tradycyjne rozmiar (2)
 • pianino kontra samochó (2)
 • pianino akustyczne czy elektryczne (2)
 • pianino klawinowe cena (2)
 • pianino klasyczne czy elektryczne (2)
 • jaki dzwiek ma pianino (2)
 • mechanika pianin cyfrowych (2)
 • najlepsze dźwięki w pianinie cyfrowym (2)
 • pianina elektryczne nowe ceny (2)
 • pianina elektryczne czy prawdziwe (2)
 • pianina elektryczne czy akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (2)
 • pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • Pianina elektryczne (2)
 • pianina dla dzieci (2)
 • pianina cyfrowe używane (2)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum (2)
 • pianina elektryczne używane (2)
 • pianino akusrtyczne wybor (2)
 • pianino akustyczne nowe (2)
 • pianino akustyczne używane (2)
 • pianino a elektryczne pianino (2)
 • pianina tradycyjne (2)
 • pianina które lepsze cyfrowe czy elektryczne (2)
 • pianina klawinowe (2)
 • pianino cyfrowe a pianino tradycyjne (2)
 • pianino cyfrowe keyboard a pianino tradycyjne (2)
 • pianino cyfrowe kontra akustyczne (2)
 • pianino dla dziecka do szkoły muzycznej ars (2)
 • naprawa pianin cyfrowych kielce (2)
 • tanie dobre pianino cyfrowe forum (2)
 • najlepsze pianino do nauki (2)
 • pianino do nauki forum (2)
 • pianino elekktryczne (2)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe do nauki gry w szkole muzycznej (2)
 • pianin cyfrowe opinie (2)
 • opienie jakie pianino dla dziecka (2)
 • panino cofrowe a akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe o klawiszach pianina klasycznego (2)
 • pianina cyfrowe dla dzieci (2)
 • pianina cyfrowe a klasyczne (2)
 • pianino cyfrowe porównanie (2)
 • pianina akustyczne wroclaw (2)
 • pianino cyfrowe vs akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe wady (2)
 • pianino cyfrowe wyglad jak akustyczne (2)
 • pianino akustyczne a elektryczne (2)
 • czy pianino elektryczne trzeba stroić (2)
 • gry elektrycznym pianinie (2)
 • uzywane pianino akustyczne jakie wybrac (2)
 • dobre pianino elektryczne jaka firma (2)
 • jak podłączyć głosnik z elektrycznym pianinem (2)
 • fortepian elektroniczny allegro (2)
 • elektroniczne pianino (2)
 • fortepian elektroniczny opinie (2)
 • ile kosztuje dobre pianino cyfrowe (2)
 • fortepian elektryczny ile kosztuje (2)
 • ile klawiszy ma cyfrowe pianino (2)
 • fortepiany akustyczne używane (2)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (2)
 • czy są fortepiany o mniejszych klawiszach? (2)
 • v piano stuk klawiszy opinie forum (2)
 • czy kupowac uzywane pianino (2)
 • elektroniczne pianino ranking (2)
 • fortepian cyfrowy forum (2)
 • jake pianino akustyczne kupic (2)
 • cyfrowe pianino (2)
 • co to jest pianino akustyczne (2)
 • chcę ku pić dobre pianino cyfrowe (2)
 • ile kosztuje pianino do nauki (2)
 • wady pianin cyfrowych (2)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe? (2)
 • wymiary pianina klasycznego (2)
 • uzywane pianina akustyczne (2)
 • jak kupić pianino cyfrowe (2)
 • budowa klawisz (2)
 • forum najlepsze pianino cyfrowe do domu (2)
 • pianino cyfrowe poznaj budowę (1)
 • pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino cyfrowe porównanie 2012 (1)
 • pianino cyfrowe rozmiar klawiszy (1)
 • czym różni się pianino cyfrowe a akustyczne (1)
 • czy wtoruniu naprawiają organy elektroniczne (1)
 • czym rózni się pianino klawinowe od normalnego (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze dla pianistów (1)
 • dobre pianina akustyczne (1)
 • do czego służą pedały w pianinie cyfrowym (1)
 • pianino cyfrowe jakiej firmy kupic (1)
 • dlaczego pienino akustyczne brzęczy (1)
 • zamiast pianina (1)
 • pianino dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe mniejsze klawisze (1)
 • czym sie rozni synteza (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego? (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze (1)
 • digitalne pianina muzyka klasyczna (1)
 • pianino cyfrowe klawiatura ważona (1)
 • pianino cyfrowe strojenie (1)
 • pianino cyfrowe szkoła muzyczna (1)
 • czy pianino cyfrowe jest gorsze (1)
 • pianino czy pianino elektroniczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne co lepsze (1)
 • pianino czy pianio cyfrowe (1)
 • pianino dla amatora (1)
 • czy pianino elektroniczne zastapi tradycyjne (1)
 • pianino dla dziecka cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • czy pianino cyfrowe wymaga strojenia (1)
 • pianino dla dziecka do szkoły myzucznej (1)
 • pianino dla dziecka w szkole muzycznej forum (1)
 • pianino do 2000 (1)
 • czy pianino cyfrowe trzeba (1)
 • pianino cyfrowe z wywazonym klawiszem (1)
 • pianino cyfrowe z ważoną klawiaturą do nauki (1)
 • pianino cyfrowe tanio (1)
 • pianino cyfrowe tanio polska (1)
 • czy warto kupwać pianino cyfrow forum (1)
 • pianino cyfrowe uzywane cena (1)
 • pianino cyfrowe ważone (1)
 • pianino cyfrowe vs (1)
 • pianino cyfrowe vs akustyczna (1)
 • czy warto grać na pianinie cyfrowym (1)
 • Czy święty mikołaj przynosi prawdziwe elektryczne pianino (1)
 • pianino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pianino cyfrowe wady i zalety (1)
 • czy pianino po każdym transporcie trzeba stroić?\ (1)
 • czy pianino elektyczne glosno chodzi (1)
 • pianino do nauki cyfrowe czy akustyczne (1)
 • dobre pianina cyfrowe (1)
 • fale drgania strun fortepianu (1)
 • pianino akustyczne wymiary (1)
 • pianino akustyczne wyważone (1)
 • pianino ctfrowe trzeba stroić (1)
 • elektroniczne pianino lublin (1)
 • pianino cyfrowe - jakie najlepsze? (1)
 • elektroniczne pianino do nauki 8 oktaw (1)
 • elektroniczne pianino dla dziecka (1)
 • pianino cyfrowe a klasyczne forum (1)
 • pianino cyfrowe a pianino (1)
 • pianino cyfrowe a pianino akustyczne (1)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (bez kupna) (1)
 • pianino cyfrowe a tradycyjne (1)
 • Pianino Akustyczne vs Fortepian Klasyczny Opinia (1)
 • elektroniczne pianino online allegro (1)
 • pianino akustyczne tradycyjne (1)
 • fajne ciezkie klawisze pianino forum (1)
 • elektryczny fortepian dla dzieci (1)
 • pianino akustyczne allegro (1)
 • pianino akustyczne cena nowe (1)
 • pianino akustyczne czy (1)
 • elektroniczny fortepian forum (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe? (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowego (1)
 • elektroniczne pianio czy klasyczne (1)
 • Pianino akustyczne do 2000 (1)
 • pianino akustyczne forum (1)
 • pianino akustyczne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe apianino akustyczne (1)
 • dźwięk fortepianu cyfrowego (1)
 • dobre pianino rzeszow (1)
 • pianino cyfrowe do nauki jaki model (1)
 • pianino cyfrowe do nauki ktore lepsze? (1)
 • pianino cyfrowe do nauki szkola muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe do nauki w szkole (1)
 • dobre pianino cyfrowe opinie (1)
 • pianino cyfrowe głośne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe i klasyczne porownanie (1)
 • pianino cyfrowe ile kosztuje (1)
 • pianino cyfrowe ile lat (1)
 • pianino cyfrowe ile wytrzymuje (1)
 • dzwiek klawiszy pianina cyfrowego (1)
 • pianino cyfrowe dla poczuntkującego dziecka (1)
 • pianino cyfrowe dla początkującego (1)
 • pianino cyfrowe brak dzwieku (1)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum opinie (1)
 • pianino cyfrowe czy elektryczne (1)
 • elektroniczne pianina czy dobre sa do nauki (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino akustyczne (1)
 • elektronicze pianino jakiw wybrac (1)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne do nauki (1)
 • pianino cyfrowe czy warto (1)
 • pianino cyfrowe dla dzieci (1)
 • eksploatacja pianina (1)
 • pianino cyfrowe dla dziecka opini* (1)
 • dobre pianino cufrowe jak prawdziwe (1)
 • co lepsze pianino zwykłe czy elektroniczne (1)
 • co kupic pianino czy pianino elektryczne (1)
 • pianino tradycyjne a cyfrowe (1)
 • co do nauki zamiast pianina w domu (1)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe? (1)
 • pianino tradycyjne mał (1)
 • pianino używane akustyczne cena (1)
 • pianino w normalnej cenie (1)
 • pianino z ważoną klawiaturą czy tradycyjne forum (1)
 • pianiono cyfrowe jakie (1)
 • piano -mloteczkowe czy elektroniczne (1)
 • piano cyfrowe zy elktryczne (1)
 • pinino cyfrowe czy akustczne (1)
 • po ile fortepian dla dzieci (1)
 • pianino tanie lublin (1)
 • pianino seiler a pianino cyfrowe (1)
 • co kupic zamiast pianina (1)
 • co lepsze pianino elektryczne czy klasyczne? (1)
 • co lepsze pianino czy pianiono elektryczne (1)
 • pianino korg opinie (1)
 • pianino kustyczne małe wymiary (1)
 • pianino ma klawiszy (1)
 • co lepsze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • pianino na raty (1)
 • pianino na raty krakow (1)
 • co lepsze do nauki pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • pianino nauka dukla podkarpacie (1)
 • pianino nierowne brzmienie (1)
 • pianino nowoczesne zabiera malo miejsca (1)
 • co lepsze do gry na pianinie (1)
 • poanino cyfrowe vs pianino akustyczne (1)
 • polecane pianino cufrowe (1)
 • polecane pianino dla poczatkujacych (1)
 • ranking pianin elektrycznych (1)
 • allegro gumowe pianino (1)
 • rónice w dźwięku instrumentów elektronicznym a tradycyjnym (1)
 • rozmiar klawiszy w elektrycznym (1)
 • różnica między keyboardem a pianinem cyfrowym (1)
 • roznica miedzy piano a organ (1)
 • roznica pomiedzy fortepianem cyfrowym a tradycyjnym (1)
 • róznica pomiędzy paninem cyfrowym a klasycznym (1)
 • akustyczne pianino czeskie (1)
 • sprzedam na raty pianino (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe raty (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe rzeszów (1)
 • standardowe pianino ile klawiszy? (1)
 • ars polonica najlepsze pianina (1)
 • ranking pianin dla dzieci (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2013 (1)
 • polski ranking pianin cyfrowych (1)
 • polskie pianino akustyczne cena (1)
 • porównanie brzmienia pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • porównanie marek pianin elektrycznych (1)
 • porównanie pianin cyfrowych (1)
 • porównanie pianin cyfrowych forum (1)
 • porównanie pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • prawdziwei pianino dla dzieci (1)
 • ranking fortepianów cyfrowych (1)
 • ranking najlepszych pianin cyfrowych (1)
 • ranking pianic cyfrowych (1)
 • ars polonica pianina cyfrowe (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2012 (1)
 • pianino elektryczne strojenie (1)
 • pianino klawinowe a keyboard (1)
 • pianino do nauki elektryczne czy akustyczne (1)
 • pianino elektroniczne wymiary (1)
 • Czy klawiatura w pianinie elektronicznym może się rozważyć (1)
 • pianino elektroniczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektronizcne (1)
 • pianino elektrycxne czy klasyczne (1)
 • czy fortepian jest na prąd (1)
 • pianino elektryczne a ciezkosc klawiszy (1)
 • pianino elektryczne a fortepian elektryczny (1)
 • pianino elektryczne a tradycyjne (1)
 • pianino elektryczne budowa (1)
 • pianino elektryczne cyfrowe (1)
 • czy do szkoły muzycznej musi być pianino akustyczne (1)
 • pianino elektryczne czy dobre zamiast pianina do szkoły muzycznejj (1)
 • pianino elektroniczne wady (1)
 • czy kupiliscie dziecku pianino (1)
 • czy kupowac pianino cyfrowe (1)
 • czy pianino cyfrowe jest dobre do nauki gry (1)
 • pianino do nauki gry dla dzieci (1)
 • czy pianino cyfrowe dobre jest dla nauki (1)
 • czy pianino akustyczne jest prawdziwym instrumentem (1)
 • czy organy to to smamo jak pianino (1)
 • pianino elektroniczne czy aktustyczne (1)
 • czy mozna zastąpić fortepian pianinem elektronicznym? (1)
 • pianino elektroniczne czy klasyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy tradycyjne (1)
 • pianino elektroniczne czy ttadycyjne (1)
 • czy lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • czy lepsze jest pianino akustyczne czy elektroniczne (1)
 • pianino elektroniczne na poczatek (1)
 • cyfrowy fortepian tanio (1)
 • cyfrowe pianino ranking (1)
 • pianino elektryczne dla dzieci (1)
 • pianino gram rok i nie robie postepow (1)
 • pianino ile ma klawiszy (1)
 • Cyfrowe czy akustyczne (1)
 • cyfrowe a normalne pianiino roNoce (1)
 • pianino kalwinowe (1)
 • pianino klasyczne a klawinowe (1)
 • pianino klasyczne akustyczne do nauki (1)
 • co to jest pianino cyfrowe (1)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe ? (1)
 • pianino klasyczne czy elektroniczne (1)
 • co tansze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • pianino klasyczne jakie (1)
 • PIANINO KLAWIATURA CIĘZKO CHODZI (1)
 • pianino elektryczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektryczne wymiary (1)
 • pianino elektryczne vs normalne (1)
 • cyfrowe pianino czy forum klasyczne (1)
 • pianino elektryczne dla początkujących (1)
 • pianino elektryczne dobre do nauki (1)
 • pianino elektryczne jakie kupić (1)
 • cyfrowe pianina opinie (1)
 • pianino elektryczne na jeden dzien (1)
 • pianino elektryczne na początek (1)
 • pianino elektryczne najlepsze (1)
 • cyfrowe pianina na raty (1)
 • pianino elektryczne raty (1)
 • pianino elektryczne rzeszów (1)
 • najtańsze elektryczne pianino (1)
 • cyfrowe pianina klasyczne opinie (1)
 • co sadza pianisci o pianinach elektornicznych (1)
 • fortepian akustyczny to (1)
 • ile kosztuje prawdziwe pianino (1)
 • jakie piano elektroniczne kupic (1)
 • jakie sa wymiary pianina? mam malo miejsca (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe do nauki gry (1)
 • ile kosztuje keyboard standardowy (1)
 • JakiekupićorganyElektroniczne (1)
 • kazdy klawisz pianina cyfrowego (1)
 • keyboard ważonych klawiszy (1)
 • kiedy najlepiej kupic pianino cyfrowe (1)
 • klawiatura fortepianu kontra (1)
 • ile kosztuje elektryczne pianino (1)
 • klawiatura ważona czy pianino cyfrowe (1)
 • klawinowa elektryczna (1)
 • jakie pianiono lepsze klasyczne czy elektryczne (1)
 • jakie pianio cyfrowe (1)
 • jakie pianino wybrać na początek nauki (1)
 • jakie pianino elektroniczne jest najlepsze opinie (1)
 • jakie pianino elektryczn (1)
 • ile kosztuje pianio cyfrowe (1)
 • jakie pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • jakie pianino elektryczne zamiast tradycyjnego (1)
 • ile kosztuje pianino aukustyczne (1)
 • ile kosztuje pianina (1)
 • ile kosztuje naprawa pianina cyfrowego (1)
 • jakie pianino kupić do nauki dziecku (1)
 • ile kosztuje klasyczny fortepian (1)
 • jakie pianino najlepsze forum (1)
 • jakie pianino w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino wybrać akustyczne czy elektroniczne (1)
 • Klawinowy fortepian (1)
 • korg kross 88 czy ma wyważone klawisze (1)
 • kupię pianino na raty (1)
 • kupię używane pianino cyfrowe (1)
 • ile kosztuje dobre pianino (1)
 • kupno starego pianina akustycznego (1)
 • lawy do pianin cyfrowych regulowane (1)
 • lepiej kupic pianino cyfrowe czy (1)
 • lepiej tanie pianino czy keyboard (1)
 • lepsze pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • lepsze pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • ludzkie pianino elektryczne (1)
 • male panino pod komputer (1)
 • ile kosztuje dobre cyfrowe pianino (1)
 • marki pianin elektryczney (1)
 • kupie elektroniczne pianino (1)
 • kupic piano akustyczne (1)
 • kupic pianino tradycyjne czy elktronicznie (1)
 • korg kross recenzja (1)
 • korg kross wady (1)
 • kto naprawia fortepiany (1)
 • ktore dobre pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • ktore lepsze pianino elektryczne czy (1)
 • które pianina cyfrowe są najlpsze (1)
 • ile kosztuje elektroniczne pianino (1)
 • które pianino cyfrowe czy nie (1)
 • które pianino jest najlepsze (1)
 • ile kosztuje dobre pianino elektryczne (1)
 • które pianino lepsze elektroniczne czy cyfrowe (1)
 • ktore pianino najlepsze (1)
 • kupić pianino elektroniczne (1)
 • małe organki yamaha (1)
 • ile kosztuje puanino cyfrowe (1)
 • jaki dzwięk ma elektryczne pianino (1)
 • jakie klawisze ma fortepian (1)
 • jakie kupić klawisze (1)
 • jakie kupic pianino akustyczne do nauki gry (1)
 • jaka jest najlepsza firma pianin cyfrowych (1)
 • jakie kupić pianino cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • jak wybrac pianinodo nauki (1)
 • jakie kupić pianino elektryczne (1)
 • jakie najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • jakie najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie nakpeiej kuic pianino cyfrowe (1)
 • jakie organy kupić do nauki gry na pianinie (1)
 • jakie organy zamiast pianina (1)
 • jakie pianino akustyczne (1)
 • jakie klawisze dla dziecka (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki na gry dla dzieci (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki (1)
 • jaka jest roznica między keyboardem a pianinem elektrycznym (1)
 • jaki fortepian cyfrowy (1)
 • jaki fortepian elektryczny (1)
 • jaki instrument dla dziecka pianino (1)
 • jaki instrument kupic do nauki gry na fortepinie jak jest malo miejsca w domu (1)
 • jaki keyboard zamist pianian (1)
 • jaki pianino cufrowe (1)
 • Jakie cyfrowe pianino wybrać? (1)
 • jakie dobre pianino cyfrowe (1)
 • jakie elektoriniczne pianino najlepsze zamiast normalnego (1)
 • jakie elektroniczne pianino (1)
 • jakie funkcje ma pianino elektryczne (1)
 • jakie jest dobre p8anino cyfrowe (1)
 • jakie pianino akustyczne do grania (1)
 • jakie pianino akustyczne kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe warto kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino dla 12 latka (1)
 • ilość klawiszy fortepian pianino (1)
 • ile prądu pianino (1)
 • jakie pianino dla dziecka w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino dla poczatkujacego (1)
 • jakie pianino do 2000 (1)
 • jakie pianino do gry dla dziecka (1)
 • ile pianino ma klawiszy (1)
 • ile oktaw ma fortepian (1)
 • jakie pianino do nauki gry (1)
 • ile ma klawiszy czarnych pianino (1)
 • jakie pianino cyfrowe na początek (1)
 • Jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? (1)
 • jak wybrać pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe 5k (1)
 • jak powstaje dzwiek w pianinie cyfrowym (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy klasyczne do nauki (1)
 • jak podłączyć pianino do glosników (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoly muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe do 2000 (1)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki dla dziecka (1)
 • jak kupowac keyboard (1)
 • jakie pianino cyfrowe forum (1)
 • instrumenty muzyczne zamiast pianina (1)
 • ilosc klawiszy w pianinie (1)
 • jakie pianino do nauki w szkole muzycznej (1)
 • ile kostuje elektryczne pianino (1)
 • panino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pianina cyfrowe a klasyczne] (1)
 • pianina cyfrowe czy normalne (1)
 • fortepiany elektryczne (1)
 • fortepiany cyfrowe opinie (1)
 • pianina cyfrowe i akustyczne które wybrać (1)
 • pianina cyfrowe jakie kupić (1)
 • fortepiany akustyczne używane sprzedaż (1)
 • pianina cyfrowe na raty (1)
 • pianina cyfrowe nieakustyczne (1)
 • pianina cyfrowe nowe (1)
 • pianina cyfrowe opinia (1)
 • pianina cyfrowe podłaczone do prądu (1)
 • fortepiany akustyczne czy cyfrowe (1)
 • fortepiany nowoczesne (1)
 • pianina cyfrowe a akustyczne (1)
 • pianina cyfrowe - naprawa Rybnik (1)
 • parapet pianino (1)
 • pedały w pianinie akustycznym (1)
 • pianin cyfrowe na początek (1)
 • głosne klawisze w pianinie cyfrowym (1)
 • pianina akustyczne brzmienie (1)
 • pianina akustyczne czy elektroniczne (1)
 • pianina akustyczne Kraków (1)
 • gniazdo słuchawkowe w pianinie - budowa (1)
 • pianina akustyczne raty (1)
 • forum pianino klasyczne czy cyfowe (1)
 • pianina akustyczne używane Wrocław (1)
 • forum pianina cyfrowe (1)
 • pianina akustycznre (1)
 • fortepian parapet (1)
 • pianina cyfrowe vs fortepian cyfrowy (1)
 • fortepian cyfrowy tani i dobry (1)
 • pianina z dobrymi głośnikami (1)
 • pianina z wyważoną klawiaturą (1)
 • pianinio cyfrowe dla dziecka (1)
 • pianinko cyfrowe dziecka (1)
 • pianinko dla dzieci na prąd (1)
 • pianinko do nauki dla 6 mie dziecka (1)
 • pianinń ile ma klawiszy? (1)
 • pianino 7 oktaw ars polonica (1)
 • fortepian cyfrowy dobre a tanie (1)
 • pianino a fortepian liczba klawiszy (1)
 • fortepian cyfrowy cena (1)
 • pianino a pianino cyfrowe róznice (1)
 • fortepian cyfrowy zamiast strun (1)
 • pianina klasyczne wymiary standardowe (1)
 • fortepian digitalne (1)
 • pianina cyfrowe zestawienie (1)
 • pianina cyfrowych (1)
 • fortepian elektryczny wymiary (1)
 • pianina elektroniczne a pianina (1)
 • pianina elektroniczne jakie najlepsze (1)
 • pianina elektroniczne opinie (1)
 • pianina elektroniczne ranking (1)
 • fortepian elektronoiczny tradycyjny (1)
 • pianina elektryczne dobre? (1)
 • fortepian do nauki dla dzieci uzywany allegro (1)
 • fortepian dla dziecka (1)
 • pianina elektryczne używane opinie (1)
 • pianina elektryczne-które najlepsze do nauki gry dla dzieci? (1)
 • pianino a pianino cyfrowe w edukacji muzycznej (1)
 • panino akustyczne (1)
 • małe pianino cyfrowe forum (1)
 • najlepsze marki saxsofon do nauki gry (1)
 • Ile Klawiszy MA Klawiatura (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe opinie (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe ranking (1)
 • najlepsze pianina do nauki (1)
 • najlepsze pianina elektryczne (1)
 • najlepsze pianinko dla dzieci (1)
 • najlepsze pianino akustyczne dla początkujących (1)
 • ile klawiszy ma klasyczny kejboard (1)
 • Najlepsze pianino cyfrowe ? (1)
 • najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • najlepsze pianino do nauki dziecka (1)
 • najlepsze pianino dom (1)
 • najlepsze fortepiany cyfrowe (1)
 • najlepsze elektroniczne pianina (1)
 • ile klawiszy ma pianinio? (1)
 • małe pianino wymiaty (1)
 • ile klawiszy ma standardowe nowoczesne pianino (1)
 • ile klawiszy ma pianino a ile organy (1)
 • mechanizm wychwytu a wymyku jaka roznica pianino cyfrowe co to jest (1)
 • mobilne pianino (1)
 • muzyka cyfrowa vs akustyczna (1)
 • na co patrzec przy wyborze pianina (1)
 • na początek pianino czy fortepian (1)
 • nadmiernie brzmiacy klawisz w pianinie akustycznym (1)
 • naepsze pianina cyfrowe (1)
 • najleprze pianino cyfrowe (1)
 • najlepsza marka pianin cyfrowych (1)
 • najlepsze cyfrowe pianina (1)
 • najlepsze pianino dźwięk (1)
 • najlepsze pianino elektroniczne (1)
 • normalne pianino ile klawiszy (1)
 • nowe dobre pianina cyfrowe (1)
 • nowe pianina akustyczne ceny (1)
 • nowe pianina elektryczne (1)
 • nowoczesne pianina cyfrowe (1)
 • historia pianin cyfrowych (1)
 • nsjlepsze pianino dla dziecka (1)
 • od czego zalezy dzwiek pianina (1)
 • odkupie pianino elektroniczne (1)
 • oianino a pianino cyfrowe (1)
 • głośność pianina (1)
 • opinie o pianinie elektronicznym (1)
 • opłaca się kupić pianino elektryczne (1)
 • Njtansze pianino cyfrowe Korga dla dziecka (1)
 • niedrogie pianino dla dzieci (1)
 • nauka gry na pianinie tradycyjnym czy cyfrowym (1)
 • najlepsze pianino elektryczne opinie (1)
 • najlepszy producent pianin cyfrowych (1)
 • najlepszy utwór na piano elektroniczne (1)
 • ile jestr klawiszy w pianinie (1)
 • najtańsze pianina cyfrowe na raty (1)
 • najtańsze pianino cyfrowe (1)
 • najtańsze pianino z ważónymi klawiszami (1)
 • naprawa klawiatury w pianinie cyfrowym (1)
 • ile jest najwięcej oktaw pianino cyfrowe (1)
 • ile czarnych klawiszy ma fortepian (1)
 • naprawapianin elektronicznych wroclaw (1)
 • nauka gry na fortepianie a pianino cyfrowe (1)
 • nauka gry na pianinie czy warto kupic cyfrowe (1)