Pianino: akustyczne czy cyfrowe?

To pytanie obecnie jest jednym z najczęściej stawianych przez potencjalnych kupców.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy nabyć instrument muzyczny. Jeżeli jesteśmy twórczy, kreatywni, „nieskażeni klasycznym wykształceniem muzycznym”, poszukujący nieszablonowych rozwiązań, nietypowych zróżnicowanych brzmień – rzecz jasna, wybieramy „pianino” cyfrowe, prędzej określane mianem keyboardu, klawiszy, „kasia”, „klawinowy” itp.

Jeżeli wybieramy instrument dla dziecka, uczęszczającego do szkoły muzycznej, sprawa już tak zabawnie nie wygląda.

Nie chcę powiedzieć, że jednoznacznie obstaję przy pianinie tradycyjnym. Czasem mamy zbyt mało miejsca, zbyt mało ambicji i zbyt mało zaplanowanych środków na obsługę instrumentu akustycznego.

Ale jedno należy zastrzec już na samym początku:

szukając ekwiwalentu dla pianina tradycyjnego, należy zadbać o to, by „pianino” cyfrowe miało 88 klawiszy, ciężką (wyważoną) klawiaturę o standardowych wymiarach klawiszy oraz dwa tradycyjne dla fortepianów pedały. Tylko w tym przypadku możemy mówić o jakimkolwiek ekwiwalencie.

Jakie są plusy pianina cyfrowego wobec tradycyjnego?

1. Pianina cyfrowego nie trzeba stroić, ani regulować mu mechaniki.

2. Pianino cyfrowe posiada wyjście słuchawkowe – możemy grać na nim o dowolnej porze dnia i nocy, nikomu nie przeszkadzając.

3. Pianino cyfrowe jest lżejsze i bardziej mobilne od pianina tradycyjnego – łatwiejsze w transporcie, przestawieniu itd. Jest też mniejsze (przede wszystkim niższe), czyli zajmuje zasadniczo mniej miejsca.

I to wszystko, jeżeli chodzi o plusy. Minusy z kolei są takie:

1. Pianino cyfrowe ma określony termin eksploatacji. Więcej, niż 7-10 lat, ono nie „pociągnie”. Nigdy nie będzie „stuletnich pianin elektrycznych”, tymczasem gdy tak stare pianino akustyczne nie jest wcale rzadkością. Co więcej, producenci celowo zakładają limit czasowy w działania pewnych podzespołów, co sprawia, że remont cyfrowego pianina będzie nieopłacalny. Przecież płynność finansowa musi być, nieprawdaż? Tak więc z myślą o „dzieciach-wnukach” pianina cyfrowego kupić po prostu się nie da.

2. Dobrej klasy pianino cyfrowe (nowe, co jest w tym przypadku istotne) kosztować będzie więcej, niż kilku- lub kilkunastoletnie pianino akustyczne, które ostatecznie i tak posłuży nam dłużej, niż cyfrowe.

3. Jakbykolwiek nie była „ważona” klawiatura cyfrowego pianina, zawsze będzie miało miejsce wrażenie sztuczności gry na nim. Klawiatura tradycyjnego pianina jest „ważona” w sposób naturalny – podłączona jest do wieloskładnikowego mechanizmu, podzespoły którego mają swój naturalny ciężar. Czymkolwiek są „obciążacze” klawiatury cyfrowej, nigdy nie stworzą wrażenia naturalnie działającego mechanizmu – a to dlatego, iż powstanie dźwięku tak naprawdę nie zależy od naszego kontaktu z klawiszami.

4. Dźwięk pianina tradycyjnego powstaje w sposób naturalny, akustyczny, czyli poprzez kontakt młotka ze struną, wzmocniony przez dno rezonansowe i drewnianą obudowę. Grając na takim pianinie całą masą, zmuszamy do brzmienia całego jego ogromnego i ciężkiego korpusu. Wibracja strun powoduje fale powietrzno-dźwiękowe, odbierane przez ucho i mózg. Z kolei, ledwo mlaskając klawisze, jesteśmy w stanie panować nad najcichszym możliwym dźwiękiem, co zaowocuje niemal niewyczuwalnym dotykiem młotków do strun. Tymczasem „pianino” cyfrowe jedyne źródło dźwięku ma w swoich głośnikach, i grając fortissimo, nie powodujemy rezonansu całego korpusu (którego przecież brak!), lecz przesterowanie głośnika, czym możemy go nawet uszkodzić! Z kolei, precyzyjne pianissimo nawet na lepszych pianinach cyfrowych jest w istocie niemożliwe, o czym wie każdy, kto próbował je osiągnąć nie za pomocą zakręcenia regulatora głośności, a za pomocą palców. Dźwięki wychodzą nierówne, raz ich nie ma wcale, raz są zbyt głośne. Brakuje tych najdrobniejszych gradacji, bo po prostu nie zostały one zapisane w pamięci komputerowej takiego „pianina”.

5. W pianinach cyfrowych gałka sterująca siłą dźwięku pełni niedźwiedzią przysługę. Wyobraźmy sobie sytuację: siadamy przed prawdziwym fortepianem, który raz, że ma swoje wymiary, swoją własną przestrzeń i ciężar, swoją ukrytą głębię potencjału dźwiękowego (który dopiero trzeba z niego wydobyć), a dwa, że stoi w określonym pomieszczeniu, które trzeba dźwiękiem odpowiednio wypełnić, a które może być zarówno bardzo duże (sala koncertowa), jak i bardzo małe (pokój, audytorium itp.). Co musi zrobić pianista? Dostosować się do instrumentu i pomieszczenia, co wymaga od niego odpowiednich starań i umiejętności. W cyfrzaku mamy natomiast gałkę, a więc to pianino dostosowujemy do siebie. Pytanie: jak powinno być ustawione pokrętło głośności? Jakie jego położenie domyślnie odpowiada natężeniu dźwięku pianina czy fortepianu? Od razu podpowiadam: na takim samym ustawieniu głośności pianina cyfrowego samymi palcami nie da się osiągnąć jednocześnie dynamicznego fortissimo, jak i tajemniczego pianissimo. Cały czas musimy sterować – nie, nie umiejętnościami swoich palców – gałką głośności. To tak, jakbyśmy nie widzieli „kątem oka”, nie mieli pola widzenia rzędu 190°, lecz zaledwie 90°, inaczej mówiąc, widzieliśmy tylko to, co jest przed nami, zaś cała reszta by nam uciekała. Żeby zobaczyć to, co znajduje się bardziej po lewej czy po prawej, musielibyśmy każdorazowo kręcić głową – a w pianinie cyfrowym musimy każdorazowo kręcić gałką.
Powiedzmy, że gramy sobie – a mama z kuchni krzyczy nam coś w rodzaju „Graj ciszej, sąsiedzi śpią!”. W pianinie prawdziwym musielibyśmy opanować innego rodzaju dotyk palcowy (touché), operując tymi samymi klawiszami, tym samym mechanizmem, aby uzyskać inne gradacje dźwiękowe. W cyfrzaku – przekręcamy gałkę, czyli tak naprawdę nie uczymy się innego, bardziej skomplikowanego dotyku. Dalej gramy jak dotychczas, tracąc poczucie powiązania dotyku palcem klawisza z dźwiękiem, który dzięki temu się wydobywa (lub też nigdy tego poczucia nie mając!).
Innym razem chcemy np. wyżyć się, grając coś bardzo głośnego. I co? W pianinie cyfrowym, bijąc klawisze, usłyszymy tylko głuchy stukot plastiku / drewna / metalu o filcowe amortyzatory. Nawet się nie dowiemy, jaki efekt osiągnęlibyśmy, grając w ten sposób na fortepianie prawdziwym! Ale cóż, po to jest regulator głośności! W pianinie na prąd zawsze możemy dokręcić gałkę, powodując, że głośniki zachłysną się przesterowanym dźwiękiem. Będzie baaardzo głośno i dynamicznie… ale nie naszych palców będzie to zasługa.

6. Z powyższych wywodów wynika pewna bardzo istotna wada: pianino cyfrowe nie jest w stanie nauczyć grającego pracy nad barwą dźwięku, nad dotykiem, nad precyzyjnym kontaktem w zespole palec – klawisz – struna. Nie jest w stanie nauczyć precyzyjnej, wielobarwnej pedalizacji. Jeżeli ono się jeszcze nadaje na początkową znajomość z muzyką, i to całkiem nieźle, w przypadku ambitnego grania już zupełnie nie sprosta pokładanym w nim nadziejom. Paradoksalnie, w pełni ukształtowany pianista może sobie radzić z „pianinem” elektrycznym, gdyż wie, pamięta, jak się gra na instrumencie prawdziwym. Ale pokażcie mi choćby jednego dobrego pianistę, który zamiast fortepianu prawdziwego kupiłby „fortepian” cyfrowy! Więc, wracając do tematu, instrument elektroniczny zupełnie nie pasuje temu, kto już wyrósł z „zabaw w muzykę”, ale jeszcze nie osiągnął takiego pułapu, gdy „nie ma odwrotu” od raz otrzymanego doświadczenia.

7. Minus nieco próżny, lecz dla wielu ludzi istotny: wygląd. Otóż pianino cyfrowe doskonale pasuje do wystroju pracowni komputerowej lub biura, i wcale – do stylowego salonu. Nigdy nie będzie „pięknym mebelkiem”, jakim jest choćby kilkudziesięcioletnie pianino akustyczne.

8. Prąd kosztuje – być może relatywnie mniej, niż dwukrotne w skali roku strojenie pianina akustycznego – lecz nie można powiedzieć, że używanie elektronicznego pianina nic nas nie kosztuje. Tak samo, w przypadku wyłączenia prądu nie możemy usiąść i pomuzykować tak jak na pianinie tradycyjnym – nasz „instrument muzyczny” będzie tak samo martwy, jak i wszystkie sprzęty dookoła.

Oczywiście, wybór instrumentu jest kwestią indywidualną, i nie należy patrzeć tu na ilość punktów „za” i „przeciw” – jeden nie jest równy drugiemu. Należy po prostu rozważyć to, co czujemy, co serce i głowa nam podpowiada.

Na koniec załączę piękną, acz pouczającą historię z pewnego rosyjskiego forum internetowego:

„Kupiliśmy synowi drogie cyfrowe pianino „Korg” na raty. Dwa lata trwała spłata, myśleliśmy, że chwyciliśmy los za ogon, jesteśmy najmądrzejsi, nie musimy płacić za strojenie, mamy w domu „czystą” Japonię i w ogóle etalon instrumentu. Oczywiście, kiedy wykładasz taką kwotę, oczekujesz wymiernej satysfakcji. Na szczęście, po czterech latach nauki syn czyni znaczne postępy w muzyce dzięki wspaniałemu pedagogowi i naszemu udziałowi w jego zajęciach. I raptem półtora roku temu profesorka, widząc sukcesy syna, napomknęła, że „wreszcie trzeba zamienić pianino cyfrowe na prawdziwe”! Gdyż cyfrowe – to wcale nie prawdziwy instrument muzyczny, a zaledwie jego surogat. Byliśmy w szoku… Mówi się trudno, trzeba odkładać pieniądze na jakieś solidne akustyczne pianino, niemieckie lub czeskie. I raptem tydzień temu nasz „Korg” się spalił. Pieniędzy odłożyć nie zdążyliśmy. Ćwiczyć na czymś trzeba – zbliżają się egzaminy. Dzwonimy do stroiciela fortepianów i pytamy: czy pan naprawia również pianina elektroniczne? A on nas pyta, jak długo będziemy jeszcze znęcać się nad synem! „Kupcie mu prawdziwy instrument!” Mówię mu, że nie mamy na niego pieniędzy, a on – „rozumu pan nie ma, a nie pieniędzy!” Dał nam namiary na pierwsze lepsze „Nocturno”, które kupiliśmy za 200 zł [w oryginale – 2000 rubli], za 200 załatwiliśmy transport, za kolejne 200 – strojenie. Słuchajcie Państwo, dopiero dzisiaj się dowiedziałem, jaki to odlot – prawdziwe, żywe pianino!!! Długo mógłbym opisywać wszystkie odczucia, te wszystkie odcienie brzmienia, wibracje dźwięku, estetykę wyglądu. Przepraszam za porównanie, ale to tak samo jak gdyby przez całe życie współżyć z gumową „kobietą” i raptem poznać kobietę prawdziwą!”

:)

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pianino akustyczne (53)
 • jakie pianino cyfrowe (42)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe (37)
 • ranking pianin cyfrowych (36)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne (32)
 • pianina cyfrowe ranking (25)
 • ile klawiszy ma pianino (23)
 • pianino elektroniczne (19)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki (18)
 • jakie pianino cyfrowe kupić (17)
 • pianino cyfrowe forum (17)
 • pianino cyfrowe a akustyczne (15)
 • pianino dla dziecka (15)
 • pianino cyfrowe ranking (14)
 • pianino cyfrowe opinie (14)
 • jakie pianino do nauki (13)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne (12)
 • najlepsze pianino cyfrowe (12)
 • wymiary pianina (11)
 • jakie pianino dla dziecka do nauki (11)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe (11)
 • pianino cyfrowe czy klasyczne (10)
 • pianino elektryczne czy klasyczne (10)
 • pianino elektryczne (10)
 • pianino akustyczne a cyfrowe (9)
 • pianino cyfrowe na raty (8)
 • pianino a pianino cyfrowe (8)
 • pianino klawinowe (8)
 • pianino czy pianino cyfrowe (8)
 • jakie pianino kupić dla dziecka (8)
 • ile klawiszy ma klasyczne pianino (8)
 • jakie pianino dla dziecka (8)
 • pianino cyfrowe do nauki (7)
 • pianino cyfrowe dla dziecka (7)
 • pianino cyfrowe jakie kupić (7)
 • ile klawiszy ma fortepian (7)
 • pianina akustyczne (7)
 • pianino do nauki (7)
 • jakie pianino elektryczne (7)
 • pianino elektryczne opinie (7)
 • jakie pianino kupić do nauki (7)
 • pianino cyfrowe (7)
 • jakie pianino elektryczne kupić (7)
 • fortepian cyfrowy (7)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe (6)
 • pianino cyfrowe na początek (6)
 • wymiary klawiszy pianina (6)
 • najlepsze pianina cyfrowe (6)
 • pianina akustyczne czy cyfrowe (6)
 • pianino cyfrowe jakie (5)
 • jakie pianino cyfrowe dla dziecka (5)
 • ktore pianino cyfrowe (5)
 • pianino cyfrowe używane (5)
 • pianina cyfrowe forum (5)
 • ranking pianina cyfrowe (5)
 • pianina akustyczne używane (5)
 • pianino elektroniczne wyważoną klawiaturą (5)
 • pianino cyfrowe a klasyczne (5)
 • nowoczesne pianino (5)
 • pianino elektryczne dla dziecka (4)
 • pianina cyfrowe opinie (4)
 • co lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (4)
 • wymiary pianina cyfrowego (4)
 • używane pianino cyfrowe (4)
 • ile kosztuje pianino elektryczne (4)
 • jakie pianino do nauki dla dziecka (4)
 • pianino do nauki dla dziecka (4)
 • czy pianino cyfrowe trzeba stroic (4)
 • pianina akustyczne opinie (4)
 • ile klawiszy ma standardowa klawiatura fortepianu (4)
 • tanie pianino cyfrowe (4)
 • czy warto kupić pianino cyfrowe (4)
 • pianino elektroniczne dla dzieci (4)
 • pianino elektroniczne cena (3)
 • pianino elektroniczne do nauki (3)
 • elektroniczne pianino jakie (3)
 • Pianino elektryczne ile kosztuje (3)
 • pianino elektroniczne opinie (3)
 • pianino elektryczne jakie wybrać (3)
 • fortepian elektryczny (3)
 • fortepian elektryczny cena (3)
 • pianina elektryczne opinie (3)
 • jakie pianino do szkoły muzycznej (3)
 • ile klawiszy ma pianino cyfrowe (3)
 • pianina cyfrowe jakie wybrać (3)
 • pianino elektroniczne czy akustyczne (3)
 • pianino kontra samochód (3)
 • pianino na prąd (3)
 • jakie kupić pianino cyfrowe (3)
 • pianino tradycyjne czy elektroniczne (3)
 • fortepian cyfrowy opinie (3)
 • dobre pianino elektryczne (3)
 • pianina fortepiany do nauki dla dziecka (3)
 • kupno pianina elektronicznego a tradycyjnego (3)
 • dobre pianino cyfrowe (3)
 • malo miejsca na pianino co wybrac ? (3)
 • pianina cyfrowe (3)
 • standardowe wymiary pianina (3)
 • jakie pianino na początek (3)
 • pianino cyfrowe wymiary (3)
 • pianino cyfrowe vs fortepian cyfrowy (3)
 • jaki dzwięk to piano\ (2)
 • pianino elektroniczne używane (2)
 • pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • mechanika pianin cyfrowych (2)
 • pianina klawinowe (2)
 • pianino cyfrowe dżwiek (2)
 • pianino elektroniczne dla dziecka (2)
 • pianino akustyczne a elektryczne (2)
 • jak podłączyć głosnik z elektrycznym pianinem (2)
 • pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (2)
 • pianino akustyczne czy elektryczne (2)
 • jakie kupić pianino do nauki (2)
 • pianino akustyczne nowe (2)
 • pianino akustyczne używane (2)
 • pianina elektryczne używane (2)
 • pianino elektryczne czy tradycyjne (2)
 • jaki dzwiek ma pianino (2)
 • pianino cyfrowe a pianino tradycyjne (2)
 • jake pianino akustyczne kupic (2)
 • pianino elektryczne czy akustyczne (2)
 • naprawa pianina cyfrowego (2)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum (2)
 • pianina elektryczne nowe ceny (2)
 • pianin cyfrowe opinie (2)
 • pianina elektryczne czy prawdziwe (2)
 • pianino cyfrowe o klawiszach pianina klasycznego (2)
 • pianino cyfrowe porównanie (2)
 • pianino a elektryczne pianino (2)
 • pianina cyfrowe a klasyczne (2)
 • pianino dla dziecka do szkoły muzycznej ars (2)
 • jakie pianino do nauki gry dla dziecka (2)
 • klawiatura ważona co to oznacza (2)
 • jakie pianino elektroniczne (2)
 • jakie wymiary ma fortepian (2)
 • pianino cyfrowe vs akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe wady (2)
 • jakie pianino jest dobre (2)
 • pianino do nauki forum (2)
 • pianino elekktryczne (2)
 • pianino cyfrowe kontra akustyczne (2)
 • kupno pianina cyfrowego (2)
 • pianina które lepsze cyfrowe czy elektryczne (2)
 • pianino cyfrowe keyboard a pianino tradycyjne (2)
 • pianina dla dzieci (2)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • jakie pianino cyfrowe do szkoły muzycznej (2)
 • pianina akustyczne wroclaw (2)
 • pianina cyfrowe używane (2)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka (2)
 • które pianino lepsze (2)
 • pianina cyfrowe dla dzieci (2)
 • jak kupić pianino cyfrowe (2)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe (2)
 • pianino ranking (2)
 • ranking pianino cyfrowe (2)
 • ile klawiszy ma cyfrowe pianino (2)
 • pianino kontra samochó (2)
 • pianino klawinowe cena (2)
 • cyfrowe pianino (2)
 • czy pianino elektryczne trzeba stroić (2)
 • ile kosztuje dobre pianino cyfrowe (2)
 • uzywane pianina akustyczne (2)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe do nauki gry w szkole muzycznej (2)
 • czy są fortepiany o mniejszych klawiszach? (2)
 • pianino na początek (2)
 • pianino najtaniej (2)
 • pianino tradycyjne rozmiar (2)
 • fortepian elektroniczny opinie (2)
 • fortepian elektryczny ile kosztuje (2)
 • pianino tradycyjne (2)
 • czy kupowac uzywane pianino (2)
 • fortepiany akustyczne używane (2)
 • co to jest pianino akustyczne (2)
 • forum najlepsze pianino cyfrowe do domu (2)
 • tanie dobre pianino cyfrowe forum (2)
 • elektroniczne pianino ranking (2)
 • gry elektrycznym pianinie (2)
 • uzywane pianino akustyczne jakie wybrac (2)
 • ranking pianin elektronicznych (2)
 • chcę ku pić dobre pianino cyfrowe (2)
 • budowa klawisz (2)
 • fortepian elektroniczny allegro (2)
 • pianino jakie wybrac (2)
 • dobre pianino elektryczne jaka firma (2)
 • ile kosztuje pianino do nauki (2)
 • pianino elektryczne uzywane (2)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe? (2)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (2)
 • elektroniczne pianino (2)
 • wady pianin cyfrowych (2)
 • sprzedam na raty pianino (1)
 • roznica miedzy piano a organ (1)
 • pianino cyfrowe apianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe brak dzwieku (1)
 • pianino cyfrowe akustyczne (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino cyfrowe a tradycyjne (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe rzeszów (1)
 • pianino cyfrowe jak długo nauka (1)
 • szkoła muzyczna dziecko jakie pianino (1)
 • pianino cyfrowe a pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe ile kosztuje (1)
 • strojenie elektrycznych pianin (1)
 • pianino cyfrowe ile lat (1)
 • pianino cyfrowe i klasyczne porownanie (1)
 • pianino cyfrowe a klasyczne forum (1)
 • pianino cyfrowe a pianino (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2012 (1)
 • rozmiar klawiszy w elektrycznym (1)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne do nauki (1)
 • ranking pianin elektrycznych (1)
 • pianino cyfrowe czy elektryczne (1)
 • pianino cyfrowe dla dzieci (1)
 • różnica między keyboardem a pianinem cyfrowym (1)
 • pianino cyfrowe dla dziecka opini* (1)
 • pianino cyfrowe dla początkującego (1)
 • ranking pianic cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino (1)
 • pianino cyfrowe głośne klawisze (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2013 (1)
 • roznica pomiedzy fortepianem cyfrowym a tradycyjnym (1)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum opinie (1)
 • ranking pianin dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe do nauki w szkole (1)
 • pianino cyfrowe do nauki szkola muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe do nauki jaki model (1)
 • pianino cyfrowe dla poczuntkującego dziecka (1)
 • pianino cyfrowe - jakie najlepsze? (1)
 • pianino akustyczne klawisze (1)
 • pianinko do nauki dla 6 mie dziecka (1)
 • uzywany fortepian elektryczny (1)
 • pianinń ile ma klawiszy? (1)
 • pianino 7 oktaw ars polonica (1)
 • uzywany fortepian cyfrowy cena (1)
 • używane pianino elektryczne (1)
 • pianino a fortepian liczba klawiszy (1)
 • uzywane pianino cyfrowe elektryczne (1)
 • uzywane pianino akustyczne cena (1)
 • wygląd pianina cyfrowego w domu (1)
 • pianinko dla dzieci na prąd (1)
 • pianinko cyfrowe dziecka (1)
 • pianina klasyczne wymiary standardowe (1)
 • wymiary pianina klasycznego (1)
 • wymiary pianina elektrycznego (1)
 • wymiary pianina akustycznego (1)
 • pianina tradycyjne (1)
 • pianina z dobrymi głośnikami (1)
 • pianina z wyważoną klawiaturą (1)
 • wymiary klawisza pianino (1)
 • pianinio cyfrowe dla dziecka (1)
 • pianino a pianino cyfrowe w edukacji muzycznej (1)
 • szkoła muzyczna najlepsze pianino cyfrowe (1)
 • używane pianina akustyczne ceny (1)
 • pianino akustyczne forum (1)
 • pianino elektroniczne na poczatek (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe forum (1)
 • tanie pianina cyfrowe (1)
 • pianino akustyczne tradycyjne (1)
 • Pianino Akustyczne vs Fortepian Klasyczny Opinia (1)
 • pianino akustyczne wymiary (1)
 • pianino akustyczne wyważone (1)
 • pianino ctfrowe trzeba stroić (1)
 • Pianino akustyczne do 2000 (1)
 • tanie dobre pianino cyfrowe (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowego (1)
 • Uzywana klawinowa (1)
 • tanie pianino cyfrowe z ważonymi klawiszami (1)
 • tanie pianina elektryczne używane (1)
 • pianino akustyczne allegro (1)
 • tanie pianina elektryczne (1)
 • pianino akustyczne cena nowe (1)
 • tanie pianina akustyczne (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe? (1)
 • tanie fortepiany używane dla dziecka do nauki (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe (1)
 • pianino seiler a pianino cyfrowe (1)
 • pianino elektroniczne czy klasyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy tradycyjne (1)
 • pianino klawinowe a keyboard (1)
 • PIANINO KLAWIATURA CIĘZKO CHODZI (1)
 • pianino klasyczne jakie (1)
 • pianino klasyczne czy elektryczne (1)
 • pianino klasyczne czy elektroniczne (1)
 • pianino elektroniczne wady (1)
 • pianino elektroniczne wymiary (1)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe ? (1)
 • pianino elektroniczne czy aktustyczne (1)
 • pianino kustyczne małe wymiary (1)
 • pianino ma klawiszy (1)
 • pianino dla dziecka do szkoły myzucznej (1)
 • pianino dla dziecka w szkole muzycznej forum (1)
 • pianino prad (1)
 • pianino do nauki cyfrowe czy akustyczne (1)
 • pianino nowoczesne zabiera malo miejsca (1)
 • pianino nierowne brzmienie (1)
 • pianino do nauki elektryczne czy akustyczne (1)
 • pianino nauka dukla podkarpacie (1)
 • pianino na raty krakow (1)
 • pianino na raty (1)
 • pianino klasyczne akustyczne do nauki (1)
 • pianino elektroniczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektryczne jakie kupić (1)
 • pianino gram rok i nie robie postepow (1)
 • pianino elektryczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektryczne wymiary (1)
 • pianino elektryczne na jeden dzien (1)
 • pianino elektryczne vs normalne (1)
 • pianino elektryczne na początek (1)
 • pianino elektryczne najlepsze (1)
 • pianino elektryczne raty (1)
 • pianino elektryczne rzeszów (1)
 • pianino ile ma klawiszy (1)
 • pianino elektryczne dobre do nauki (1)
 • pianino elektryczne dla początkujących (1)
 • pianino klasyczne a klawinowe (1)
 • pianino elektronizcne (1)
 • pianino elektryczne a ciezkosc klawiszy (1)
 • pianino elektryczne a fortepian elektryczny (1)
 • pianino elektryczne a tradycyjne (1)
 • pianino elektryczne budowa (1)
 • pianino elektryczne cyfrowe (1)
 • pianino kalwinowe (1)
 • pianino elektryczne dla dzieci (1)
 • pianino ile oktaw (1)
 • pianino elektryczne strojenie (1)
 • ranking fortepianów cyfrowych (1)
 • polskie pianino akustyczne cena (1)
 • polski ranking pianin cyfrowych (1)
 • polecane pianino dla poczatkujacych (1)
 • pianino cyfrowe porównanie 2012 (1)
 • pianino cyfrowe poznaj budowę (1)
 • polecane pianino cufrowe (1)
 • pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino cyfrowe rozmiar klawiszy (1)
 • pianino cyfrowe strojenie (1)
 • pianino cyfrowe szkoła muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze dla pianistów (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze (1)
 • porównanie brzmienia pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • prawdziwei pianino dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe jakie najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe jakie wybrać 2000 (1)
 • pianino cyfrowe jakiej firmy kupic (1)
 • porównanie pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • porównanie pianin cyfrowych forum (1)
 • pianino cyfrowe klawiatura ważona (1)
 • porównanie pianin cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe mniejsze klawisze (1)
 • porównanie marek pianin elektrycznych (1)
 • po ile fortepian dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe tanio (1)
 • pianino używane akustyczne cena (1)
 • pianino czy pianino elektroniczne (1)
 • pianino tradycyjne mał (1)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe? (1)
 • pianino czy pianino elektryczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne co lepsze (1)
 • pianino tradycyjne a cyfrowe (1)
 • pianino dla amatora (1)
 • zamiast pianina (1)
 • pianino dla dziecka cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • pianino cyfrowe z wywazonym klawiszem (1)
 • pianino cyfrowe z ważoną klawiaturą do nauki (1)
 • pianino w normalnej cenie (1)
 • pianino cyfrowe tanio polska (1)
 • pinino cyfrowe czy akustczne (1)
 • pianino cyfrowe uzywane cena (1)
 • pianino cyfrowe vs (1)
 • pianino cyfrowe vs akustyczna (1)
 • piano cyfrowe zy elktryczne (1)
 • pianiono cyfrowe jakie (1)
 • pianino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pianino z ważoną klawiaturą czy tradycyjne forum (1)
 • pianino cyfrowe ważone (1)
 • pianino tanie lublin (1)
 • fortepian cyfrowy dobre a tanie (1)
 • ile jestr klawiszy w pianinie (1)
 • ile klawiszy ma klasyczny kejboard (1)
 • Ile Klawiszy MA Klawiatura (1)
 • ile klawiszy ma pianinio? (1)
 • ile klawiszy ma pianino a ile organy (1)
 • ile klawiszy ma standardowe nowoczesne pianino (1)
 • ile kostuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino elektryczne (1)
 • ile kosztuje elektroniczne pianino (1)
 • ile kosztuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje keyboard standardowy (1)
 • ile kosztuje klasyczny fortepian (1)
 • ile kosztuje naprawa pianina cyfrowego (1)
 • ile kosztuje pianino aukustyczne (1)
 • ile jest najwięcej oktaw pianino cyfrowe (1)
 • ile czarnych klawiszy ma fortepian (1)
 • historia pianin cyfrowych (1)
 • fortepian cyfrowy tani i dobry (1)
 • fortepian cyfrowy zamiast strun (1)
 • fortepian digitalne (1)
 • fortepian dla dziecka (1)
 • fortepian elektryczny wymiary (1)
 • fortepian parapet (1)
 • fortepiany akustyczne czy cyfrowe (1)
 • fortepiany akustyczne używane sprzedaż (1)
 • fortepiany cyfrowe opinie (1)
 • fortepiany elektryczne (1)
 • fortepiany nowoczesne (1)
 • gniazdo słuchawkowe w pianinie - budowa (1)
 • głosne klawisze w pianinie cyfrowym (1)
 • głośnik do pianina (1)
 • głośniki do pianina cyfrowego (1)
 • ile kosztuje pianio cyfrowe (1)
 • ile kosztuje prawdziwe pianino (1)
 • jaki keyboard zamist pianian (1)
 • jaki pianino cufrowe (1)
 • Jakie cyfrowe pianino wybrać? (1)
 • jakie dobre pianino cyfrowe (1)
 • jakie elektoriniczne pianino najlepsze zamiast normalnego (1)
 • jakie elektroniczne pianino (1)
 • jakie funkcje ma pianino elektryczne (1)
 • jakie jest dobre p8anino cyfrowe (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki na gry dla dzieci (1)
 • jakie klawisze dla dziecka (1)
 • jakie klawisze ma fortepian (1)
 • jakie kupic pianino akustyczne do nauki gry (1)
 • jakie kupić pianino cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • jakie najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • jaki instrument kupic do nauki gry na fortepinie jak jest malo miejsca w domu (1)
 • jaki instrument dla dziecka pianino (1)
 • jaki fortepian elektryczny (1)
 • ile kosztuje puanino cyfrowe (1)
 • ile ma klawiszy czarnych pianino (1)
 • ile oktaw ma fortepian (1)
 • ile oktaw ma pianino (1)
 • ile pianino ma klawiszy (1)
 • ilość klawiszy fortepian pianino (1)
 • ilosc klawiszy w pianinie (1)
 • instrumenty muzyczne zamiast pianina (1)
 • jak podłączyć pianino do glosników (1)
 • jak powstaje dzwiek w pianinie cyfrowym (1)
 • jak wybrać pianino cyfrowe (1)
 • jak wybrac pianinodo nauki (1)
 • jaka jest najlepsza firma pianin cyfrowych (1)
 • jaki dzwięk ma elektryczne pianino (1)
 • jaki fortepian cyfrowy (1)
 • jakie najlepsze pianino do nauki (1)
 • akie pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • cyfrowe pianina klasyczne opinie (1)
 • cyfrowe pianina na raty (1)
 • cyfrowe pianina opinie (1)
 • cyfrowe pianino czy forum klasyczne (1)
 • cyfrowe pianino na prad ? (1)
 • cyfrowe pianino ranking (1)
 • cyfrowy fortepian tanio (1)
 • czy do szkoły muzycznej musi być pianino akustyczne (1)
 • czy fortepian jest na prąd (1)
 • czy kupiliscie dziecku pianino (1)
 • czy kupowac pianino cyfrowe (1)
 • czy lepsze jest pianino akustyczne czy elektroniczne (1)
 • czy lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • czy organy to to smamo jak pianino (1)
 • czy pianino akustyczne jest prawdziwym instrumentem (1)
 • cyfrowe a normalne pianiino roNoce (1)
 • co to jest pianino cyfrowe (1)
 • co tansze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • akustyczne pianino (1)
 • akustyczne pianino czeskie (1)
 • allegro elektryczny fortepiany (1)
 • allegro gumowe pianino (1)
 • ars polonica najlepsze pianina (1)
 • ars polonica pianina cyfrowe (1)
 • co do nauki zamiast pianina w domu (1)
 • co kupic pianino czy pianino elektryczne (1)
 • co lepsze do gry na pianinie (1)
 • co lepsze do nauki pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino cyfrowe czy (1)
 • co lepsze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianiono elektryczne (1)
 • co lepsze pianino elektryczne czy klasyczne? (1)
 • co sadza pianisci o pianinach elektornicznych (1)
 • czy pianino cyfrowe dobre jest dla nauki (1)
 • czy pianino cyfrowe jest dobre do nauki gry (1)
 • dźwięk fortepianu cyfrowego (1)
 • dzwiek klawiszy pianina cyfrowego (1)
 • eksploatacja pianina (1)
 • elektronicze pianino jakiw wybrac (1)
 • elektroniczne pianina czy dobre sa do nauki (1)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (bez kupna) (1)
 • elektroniczne pianino dla dziecka (1)
 • elektroniczne pianino do nauki 8 oktaw (1)
 • elektroniczne pianino lublin (1)
 • elektroniczne pianino online allegro (1)
 • elektroniczne pianio czy klasyczne (1)
 • elektryczny fortepian dla dzieci (1)
 • fajne ciezkie klawisze pianino forum (1)
 • fale drgania strun fortepianu (1)
 • fortepian akustyczny to (1)
 • dobre pianino rzeszow (1)
 • dobre pianino cyfrowe opinie (1)
 • dobre pianina cyfrowe (1)
 • czy pianino cyfrowe jest gorsze (1)
 • czy pianino cyfrowe trzeba (1)
 • czy pianino cyfrowe wymaga strojenia (1)
 • czy pianino elektroniczne zastapi tradycyjne (1)
 • czy pianino po każdym transporcie trzeba stroić?\ (1)
 • czy warto grać na pianinie cyfrowym (1)
 • czy warto kupwać pianino cyfrow forum (1)
 • czy wtoruniu naprawiają organy elektroniczne (1)
 • czym różni się pianino cyfrowe a akustyczne (1)
 • czym rózni się pianino klawinowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego? (1)
 • czym sie rozni synteza (1)
 • digitalne pianina muzyka klasyczna (1)
 • dobre pianina akustyczne (1)
 • fortepian cyfrowy cena (1)
 • jakie nakpeiej kuic pianino cyfrowe (1)
 • nadmiernie brzmiacy klawisz w pianinie akustycznym (1)
 • najtańsze elektryczne pianino (1)
 • najtańsze pianina cyfrowe na raty (1)
 • najtańsze pianino cyfrowe (1)
 • najtańsze pianino z ważónymi klawiszami (1)
 • naprawa klawiatury w pianinie cyfrowym (1)
 • naprawa pianin cyfrowych kielce (1)
 • naprawapianin elektronicznych wroclaw (1)
 • nauka gry na fortepianie a pianino cyfrowe (1)
 • nauka gry na pianinie tradycyjnym czy cyfrowym (1)
 • niedrogie pianino dla dzieci (1)
 • normalne pianino ile klawiszy (1)
 • nowe dobre pianina cyfrowe (1)
 • nowe pianina akustyczne ceny (1)
 • nowe pianina elektryczne (1)
 • nowoczesne pianina cyfrowe (1)
 • najlepszy utwór na piano elektroniczne (1)
 • najlepsze pianino elektroniczne (1)
 • najlepsze pianino dźwięk (1)
 • naepsze pianina cyfrowe (1)
 • najleprze pianino cyfrowe (1)
 • najlepsza marka pianin cyfrowych (1)
 • najlepsze cyfrowe pianina (1)
 • najlepsze elektroniczne pianina (1)
 • najlepsze fortepiany cyfrowe (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe ranking (1)
 • najlepsze pianina do nauki (1)
 • najlepsze pianina elektryczne (1)
 • najlepsze pianinko dla dzieci (1)
 • najlepsze pianino akustyczne dla początkujących (1)
 • Najlepsze pianino cyfrowe ? (1)
 • najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • najlepsze pianino do nauki (1)
 • najlepsze pianino dom (1)
 • nsjlepsze pianino dla dziecka (1)
 • od czego zalezy dzwiek pianina (1)
 • pianina cyfrowe czy normalne (1)
 • pianina cyfrowe i akustyczne które wybrać (1)
 • pianina cyfrowe jakie kupić (1)
 • pianina cyfrowe nowe (1)
 • pianina cyfrowe opinia (1)
 • pianina cyfrowe podłaczone do prądu (1)
 • pianina cyfrowe vs fortepian cyfrowy (1)
 • pianina cyfrowe zestawienie (1)
 • pianina cyfrowych (1)
 • pianina elektroniczne a pianina (1)
 • pianina elektroniczne jakie najlepsze (1)
 • pianina elektroniczne ranking (1)
 • Pianina elektryczne (1)
 • pianina elektryczne dobre? (1)
 • pianina elektryczne używane opinie (1)
 • pianina cyfrowe a klasyczne] (1)
 • pianina cyfrowe a akustyczne (1)
 • pianina akustycznre (1)
 • odkupie pianino elektroniczne (1)
 • oianino a pianino cyfrowe (1)
 • opinie o pianinie elektronicznym (1)
 • opłaca się kupić pianino elektryczne (1)
 • organy cyfrowe allegro (1)
 • panino akustyczne (1)
 • panino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • parapet pianino (1)
 • pedały w pianinie akustycznym (1)
 • pianin cyfrowe na początek (1)
 • pianina akustyczne brzmienie (1)
 • pianina akustyczne czy elektroniczne (1)
 • pianina akustyczne Kraków (1)
 • pianina akustyczne raty (1)
 • pianina akustyczne używane Wrocław (1)
 • pianina elektryczne-które najlepsze do nauki gry dla dzieci? (1)
 • jakie organy zamiast pianina (1)
 • jakie pianino do gry dla dziecka (1)
 • jakie pianino do nauki gry (1)
 • jakie pianino do nauki w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino elektroniczne jest najlepsze opinie (1)
 • jakie pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • jakie pianino elektryczne zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino klasyczne warto kupic ile kosztuje? (1)
 • jakie pianino kupić do nauki dziecku (1)
 • jakie pianino najlepsze forum (1)
 • jakie pianino w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino wybrać akustyczne czy elektroniczne (1)
 • jakie pianino wybrać na początek nauki (1)
 • jakie pianio cyfrowe (1)
 • jakie pianiono lepsze klasyczne czy elektryczne (1)
 • jakie piano elektroniczne kupic (1)
 • jakie pianino do 2000 (1)
 • jakie pianino dla poczatkujacego (1)
 • jakie pianino dla dziecka w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino akustyczne (1)
 • jakie pianino akustyczne kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe 5k (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy klasyczne do nauki (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoly muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe do 2000 (1)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki dla dziecka (1)
 • jakie pianino cyfrowe forum (1)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? (1)
 • Jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe na początek (1)
 • jakie pianino cyfrowe warto kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie sa wymiary pianina? mam malo miejsca (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe (1)
 • kupić pianino elektroniczne (1)
 • kupic pianino tradycyjne czy elktronicznie (1)
 • kupic piano akustyczne (1)
 • kupie elektroniczne pianino (1)
 • kupię pianino na raty (1)
 • kupię używane pianino cyfrowe (1)
 • kupno starego pianina akustycznego (1)
 • lepiej tanie pianino czy keyboard (1)
 • lepsze pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • ludzkie pianino elektryczne (1)
 • male panino pod komputer (1)
 • marki pianin elektryczney (1)
 • małe pianino (1)
 • małe pianino cyfrowe forum (1)
 • małe pianino wymiaty (1)
 • ktore pianino najlepsze (1)
 • które pianino lepsze elektroniczne czy cyfrowe (1)
 • które pianino jest najlepsze (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe do nauki gry (1)
 • JakiekupićorganyElektroniczne (1)
 • kazdy klawisz pianina cyfrowego (1)
 • keyboard ważonych klawiszy (1)
 • kiedy najlepiej kupic pianino cyfrowe (1)
 • klawiatura fortepianu kontra (1)
 • klawiatura ważona czy pianino cyfrowe (1)
 • klawinowa elektryczna (1)
 • korg kross 88 czy ma wyważone klawisze (1)
 • korg kross wady (1)
 • kto naprawia fortepiany (1)
 • ktore dobre pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • ktore lepsze pianino elektryczne czy (1)
 • które pianina cyfrowe są najlpsze (1)
 • które pianino cyfrowe czy nie (1)
 • na początek pianino czy fortepian (1)