Pianino: akustyczne czy cyfrowe?

To pytanie obecnie jest jednym z najczęściej stawianych przez potencjalnych kupców.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy nabyć instrument muzyczny. Jeżeli jesteśmy twórczy, kreatywni, „nieskażeni klasycznym wykształceniem muzycznym”, poszukujący nieszablonowych rozwiązań, nietypowych zróżnicowanych brzmień – rzecz jasna, wybieramy „pianino” cyfrowe, prędzej określane mianem keyboardu, klawiszy, „kasia”, „klawinowy” itp.

Jeżeli wybieramy instrument dla dziecka, uczęszczającego do szkoły muzycznej, sprawa już tak zabawnie nie wygląda.

Nie chcę powiedzieć, że jednoznacznie obstaję przy pianinie tradycyjnym. Czasem mamy zbyt mało miejsca, zbyt mało ambicji i zbyt mało zaplanowanych środków na obsługę instrumentu akustycznego.

Ale jedno należy zastrzec już na samym początku:

szukając ekwiwalentu dla pianina tradycyjnego, należy zadbać o to, by „pianino” cyfrowe miało 88 klawiszy, ciężką (wyważoną) klawiaturę o standardowych wymiarach klawiszy oraz dwa tradycyjne dla fortepianów pedały. Tylko w tym przypadku możemy mówić o jakimkolwiek ekwiwalencie.

Jakie są plusy pianina cyfrowego wobec tradycyjnego?

1. Pianina cyfrowego nie trzeba stroić, ani regulować mu mechaniki.

2. Pianino cyfrowe posiada wyjście słuchawkowe – możemy grać na nim o dowolnej porze dnia i nocy, nikomu nie przeszkadzając.

3. Pianino cyfrowe jest lżejsze i bardziej mobilne od pianina tradycyjnego – łatwiejsze w transporcie, przestawieniu itd. Jest też mniejsze (przede wszystkim niższe), czyli zajmuje zasadniczo mniej miejsca.

I to wszystko, jeżeli chodzi o plusy. Minusy z kolei są takie:

1. Pianino cyfrowe ma określony termin eksploatacji. Więcej, niż 7-10 lat, ono nie „pociągnie”. Nigdy nie będzie „stuletnich pianin elektrycznych”, tymczasem gdy tak stare pianino akustyczne nie jest wcale rzadkością. Co więcej, producenci celowo zakładają limit czasowy w działania pewnych podzespołów, co sprawia, że remont cyfrowego pianina będzie nieopłacalny. Przecież płynność finansowa musi być, nieprawdaż? Tak więc z myślą o „dzieciach-wnukach” pianina cyfrowego kupić po prostu się nie da.

2. Dobrej klasy pianino cyfrowe (nowe, co jest w tym przypadku istotne) kosztować będzie więcej, niż kilku- lub kilkunastoletnie pianino akustyczne, które ostatecznie i tak posłuży nam dłużej, niż cyfrowe.

3. Jakbykolwiek nie była „ważona” klawiatura cyfrowego pianina, zawsze będzie miało miejsce wrażenie sztuczności gry na nim. Klawiatura tradycyjnego pianina jest „ważona” w sposób naturalny – podłączona jest do wieloskładnikowego mechanizmu, podzespoły którego mają swój naturalny ciężar. Czymkolwiek są „obciążacze” klawiatury cyfrowej, nigdy nie stworzą wrażenia naturalnie działającego mechanizmu – a to dlatego, iż powstanie dźwięku tak naprawdę nie zależy od naszego kontaktu z klawiszami.

4. Dźwięk pianina tradycyjnego powstaje w sposób naturalny, akustyczny, czyli poprzez kontakt młotka ze struną, wzmocniony przez dno rezonansowe i drewnianą obudowę. Grając na takim pianinie całą masą, zmuszamy do brzmienia całego jego ogromnego i ciężkiego korpusu. Wibracja strun powoduje fale powietrzno-dźwiękowe, odbierane przez ucho i mózg. Z kolei, ledwo mlaskając klawisze, jesteśmy w stanie panować nad najcichszym możliwym dźwiękiem, co zaowocuje niemal niewyczuwalnym dotykiem młotków do strun. Tymczasem „pianino” cyfrowe jedyne źródło dźwięku ma w swoich głośnikach, i grając fortissimo, nie powodujemy rezonansu całego korpusu (którego przecież brak!), lecz przesterowanie głośnika, czym możemy go nawet uszkodzić! Z kolei, precyzyjne pianissimo nawet na lepszych pianinach cyfrowych jest w istocie niemożliwe, o czym wie każdy, kto próbował je osiągnąć nie za pomocą zakręcenia regulatora głośności, a za pomocą palców. Dźwięki wychodzą nierówne, raz ich nie ma wcale, raz są zbyt głośne. Brakuje tych najdrobniejszych gradacji, bo po prostu nie zostały one zapisane w pamięci komputerowej takiego „pianina”.

5. W pianinach cyfrowych gałka sterująca siłą dźwięku pełni niedźwiedzią przysługę. Wyobraźmy sobie sytuację: siadamy przed prawdziwym fortepianem, który raz, że ma swoje wymiary, swoją własną przestrzeń i ciężar, swoją ukrytą głębię potencjału dźwiękowego (który dopiero trzeba z niego wydobyć), a dwa, że stoi w określonym pomieszczeniu, które trzeba dźwiękiem odpowiednio wypełnić, a które może być zarówno bardzo duże (sala koncertowa), jak i bardzo małe (pokój, audytorium itp.). Co musi zrobić pianista? Dostosować się do instrumentu i pomieszczenia, co wymaga od niego odpowiednich starań i umiejętności. W cyfrzaku mamy natomiast gałkę, a więc to pianino dostosowujemy do siebie. Pytanie: jak powinno być ustawione pokrętło głośności? Jakie jego położenie domyślnie odpowiada natężeniu dźwięku pianina czy fortepianu? Od razu podpowiadam: na takim samym ustawieniu głośności pianina cyfrowego samymi palcami nie da się osiągnąć jednocześnie dynamicznego fortissimo, jak i tajemniczego pianissimo. Cały czas musimy sterować – nie, nie umiejętnościami swoich palców – gałką głośności. To tak, jakbyśmy nie widzieli „kątem oka”, nie mieli pola widzenia rzędu 190°, lecz zaledwie 90°, inaczej mówiąc, widzieliśmy tylko to, co jest przed nami, zaś cała reszta by nam uciekała. Żeby zobaczyć to, co znajduje się bardziej po lewej czy po prawej, musielibyśmy każdorazowo kręcić głową – a w pianinie cyfrowym musimy każdorazowo kręcić gałką.
Powiedzmy, że gramy sobie – a mama z kuchni krzyczy nam coś w rodzaju „Graj ciszej, sąsiedzi śpią!”. W pianinie prawdziwym musielibyśmy opanować innego rodzaju dotyk palcowy (touché), operując tymi samymi klawiszami, tym samym mechanizmem, aby uzyskać inne gradacje dźwiękowe. W cyfrzaku – przekręcamy gałkę, czyli tak naprawdę nie uczymy się innego, bardziej skomplikowanego dotyku. Dalej gramy jak dotychczas, tracąc poczucie powiązania dotyku palcem klawisza z dźwiękiem, który dzięki temu się wydobywa (lub też nigdy tego poczucia nie mając!).
Innym razem chcemy np. wyżyć się, grając coś bardzo głośnego. I co? W pianinie cyfrowym, bijąc klawisze, usłyszymy tylko głuchy stukot plastiku / drewna / metalu o filcowe amortyzatory. Nawet się nie dowiemy, jaki efekt osiągnęlibyśmy, grając w ten sposób na fortepianie prawdziwym! Ale cóż, po to jest regulator głośności! W pianinie na prąd zawsze możemy dokręcić gałkę, powodując, że głośniki zachłysną się przesterowanym dźwiękiem. Będzie baaardzo głośno i dynamicznie… ale nie naszych palców będzie to zasługa.

6. Z powyższych wywodów wynika pewna bardzo istotna wada: pianino cyfrowe nie jest w stanie nauczyć grającego pracy nad barwą dźwięku, nad dotykiem, nad precyzyjnym kontaktem w zespole palec – klawisz – struna. Nie jest w stanie nauczyć precyzyjnej, wielobarwnej pedalizacji. Jeżeli ono się jeszcze nadaje na początkową znajomość z muzyką, i to całkiem nieźle, w przypadku ambitnego grania już zupełnie nie sprosta pokładanym w nim nadziejom. Paradoksalnie, w pełni ukształtowany pianista może sobie radzić z „pianinem” elektrycznym, gdyż wie, pamięta, jak się gra na instrumencie prawdziwym. Ale pokażcie mi choćby jednego dobrego pianistę, który zamiast fortepianu prawdziwego kupiłby „fortepian” cyfrowy! Więc, wracając do tematu, instrument elektroniczny zupełnie nie pasuje temu, kto już wyrósł z „zabaw w muzykę”, ale jeszcze nie osiągnął takiego pułapu, gdy „nie ma odwrotu” od raz otrzymanego doświadczenia.

7. Minus nieco próżny, lecz dla wielu ludzi istotny: wygląd. Otóż pianino cyfrowe doskonale pasuje do wystroju pracowni komputerowej lub biura, i wcale – do stylowego salonu. Nigdy nie będzie „pięknym mebelkiem”, jakim jest choćby kilkudziesięcioletnie pianino akustyczne.

8. Prąd kosztuje – być może relatywnie mniej, niż dwukrotne w skali roku strojenie pianina akustycznego – lecz nie można powiedzieć, że używanie elektronicznego pianina nic nas nie kosztuje. Tak samo, w przypadku wyłączenia prądu nie możemy usiąść i pomuzykować tak jak na pianinie tradycyjnym – nasz „instrument muzyczny” będzie tak samo martwy, jak i wszystkie sprzęty dookoła.

Oczywiście, wybór instrumentu jest kwestią indywidualną, i nie należy patrzeć tu na ilość punktów „za” i „przeciw” – jeden nie jest równy drugiemu. Należy po prostu rozważyć to, co czujemy, co serce i głowa nam podpowiada.

Na koniec załączę piękną, acz pouczającą historię z pewnego rosyjskiego forum internetowego:

„Kupiliśmy synowi drogie cyfrowe pianino „Korg” na raty. Dwa lata trwała spłata, myśleliśmy, że chwyciliśmy los za ogon, jesteśmy najmądrzejsi, nie musimy płacić za strojenie, mamy w domu „czystą” Japonię i w ogóle etalon instrumentu. Oczywiście, kiedy wykładasz taką kwotę, oczekujesz wymiernej satysfakcji. Na szczęście, po czterech latach nauki syn czyni znaczne postępy w muzyce dzięki wspaniałemu pedagogowi i naszemu udziałowi w jego zajęciach. I raptem półtora roku temu profesorka, widząc sukcesy syna, napomknęła, że „wreszcie trzeba zamienić pianino cyfrowe na prawdziwe”! Gdyż cyfrowe – to wcale nie prawdziwy instrument muzyczny, a zaledwie jego surogat. Byliśmy w szoku… Mówi się trudno, trzeba odkładać pieniądze na jakieś solidne akustyczne pianino, niemieckie lub czeskie. I raptem tydzień temu nasz „Korg” się spalił. Pieniędzy odłożyć nie zdążyliśmy. Ćwiczyć na czymś trzeba – zbliżają się egzaminy. Dzwonimy do stroiciela fortepianów i pytamy: czy pan naprawia również pianina elektroniczne? A on nas pyta, jak długo będziemy jeszcze znęcać się nad synem! „Kupcie mu prawdziwy instrument!” Mówię mu, że nie mamy na niego pieniędzy, a on – „rozumu pan nie ma, a nie pieniędzy!” Dał nam namiary na pierwsze lepsze „Nocturno”, które kupiliśmy za 200 zł [w oryginale – 2000 rubli], za 200 załatwiliśmy transport, za kolejne 200 – strojenie. Słuchajcie Państwo, dopiero dzisiaj się dowiedziałem, jaki to odlot – prawdziwe, żywe pianino!!! Długo mógłbym opisywać wszystkie odczucia, te wszystkie odcienie brzmienia, wibracje dźwięku, estetykę wyglądu. Przepraszam za porównanie, ale to tak samo jak gdyby przez całe życie współżyć z gumową „kobietą” i raptem poznać kobietę prawdziwą!”

:)

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pianino akustyczne (53)
 • jakie pianino cyfrowe (42)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe (37)
 • ranking pianin cyfrowych (35)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne (30)
 • pianina cyfrowe ranking (25)
 • ile klawiszy ma pianino (23)
 • pianino elektroniczne (19)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki (18)
 • pianino cyfrowe forum (17)
 • jakie pianino cyfrowe kupić (17)
 • pianino dla dziecka (15)
 • pianino cyfrowe a akustyczne (15)
 • pianino cyfrowe ranking (14)
 • pianino cyfrowe opinie (14)
 • najlepsze pianino cyfrowe (12)
 • jakie pianino do nauki (12)
 • wymiary pianina (11)
 • jakie pianino dla dziecka do nauki (11)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne (11)
 • pianino elektryczne (10)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe (10)
 • pianino elektryczne czy klasyczne (10)
 • pianino cyfrowe czy klasyczne (10)
 • pianino akustyczne a cyfrowe (9)
 • pianino klawinowe (8)
 • pianino cyfrowe na raty (8)
 • jakie pianino dla dziecka (8)
 • jakie pianino kupić dla dziecka (8)
 • pianino czy pianino cyfrowe (8)
 • pianino a pianino cyfrowe (8)
 • pianino elektryczne opinie (7)
 • pianino cyfrowe jakie kupić (7)
 • pianino cyfrowe do nauki (7)
 • pianino do nauki (7)
 • ile klawiszy ma klasyczne pianino (7)
 • pianino cyfrowe (7)
 • pianino cyfrowe dla dziecka (7)
 • jakie pianino elektryczne (7)
 • jakie pianino elektryczne kupić (7)
 • pianina akustyczne (7)
 • jakie pianino kupić do nauki (7)
 • fortepian cyfrowy (7)
 • pianino cyfrowe na początek (6)
 • ile klawiszy ma fortepian (6)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe (6)
 • najlepsze pianina cyfrowe (6)
 • pianina akustyczne czy cyfrowe (6)
 • ktore pianino cyfrowe (5)
 • jakie pianino cyfrowe dla dziecka (5)
 • pianino cyfrowe jakie (5)
 • wymiary klawiszy pianina (5)
 • pianino elektroniczne wyważoną klawiaturą (5)
 • nowoczesne pianino (5)
 • pianino cyfrowe używane (5)
 • pianina akustyczne używane (5)
 • pianina cyfrowe forum (5)
 • ranking pianina cyfrowe (5)
 • pianina cyfrowe opinie (4)
 • jakie pianino do nauki dla dziecka (4)
 • pianina akustyczne opinie (4)
 • pianino do nauki dla dziecka (4)
 • ile klawiszy ma standardowa klawiatura fortepianu (4)
 • co lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (4)
 • wymiary pianina cyfrowego (4)
 • pianino elektroniczne dla dzieci (4)
 • pianino elektryczne dla dziecka (4)
 • pianino cyfrowe a klasyczne (4)
 • czy pianino cyfrowe trzeba stroic (4)
 • czy warto kupić pianino cyfrowe (4)
 • tanie pianino cyfrowe (4)
 • używane pianino cyfrowe (4)
 • ile kosztuje pianino elektryczne (4)
 • pianina cyfrowe (3)
 • fortepian elektryczny cena (3)
 • pianino kontra samochód (3)
 • jakie pianino do szkoły muzycznej (3)
 • fortepian elektryczny (3)
 • pianina cyfrowe jakie wybrać (3)
 • Pianino elektryczne ile kosztuje (3)
 • pianina elektryczne opinie (3)
 • jakie kupić pianino cyfrowe (3)
 • pianino elektroniczne opinie (3)
 • pianino elektroniczne czy akustyczne (3)
 • ile klawiszy ma pianino cyfrowe (3)
 • pianino elektroniczne do nauki (3)
 • pianino elektroniczne cena (3)
 • pianino na prąd (3)
 • pianino elektryczne jakie wybrać (3)
 • fortepian cyfrowy opinie (3)
 • dobre pianino cyfrowe (3)
 • elektroniczne pianino jakie (3)
 • standardowe wymiary pianina (3)
 • dobre pianino elektryczne (3)
 • malo miejsca na pianino co wybrac ? (3)
 • pianino cyfrowe vs fortepian cyfrowy (3)
 • pianino cyfrowe wymiary (3)
 • pianina fortepiany do nauki dla dziecka (3)
 • pianino tradycyjne czy elektroniczne (3)
 • jakie pianino na początek (3)
 • kupno pianina elektronicznego a tradycyjnego (3)
 • kupno pianina cyfrowego (2)
 • pianino elektroniczne używane (2)
 • jakie kupić pianino do nauki (2)
 • pianina cyfrowe dla dzieci (2)
 • pianina elektryczne używane (2)
 • pianina klawinowe (2)
 • ile kosztuje pianino do nauki (2)
 • pianino elektroniczne dla dziecka (2)
 • pianino cyfrowe a pianino tradycyjne (2)
 • pianina elektryczne nowe ceny (2)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum (2)
 • jake pianino akustyczne kupic (2)
 • jaki dzwiek ma pianino (2)
 • jaki dzwięk to piano\ (2)
 • naprawa pianina cyfrowego (2)
 • pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (2)
 • pianino elektryczne czy tradycyjne (2)
 • pianino elektryczne czy akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • pianino cyfrowe dżwiek (2)
 • jakie pianino do nauki gry dla dziecka (2)
 • pianino cyfrowe keyboard a pianino tradycyjne (2)
 • pianino cyfrowe kontra akustyczne (2)
 • pianino akustyczne czy elektryczne (2)
 • klawiatura ważona co to oznacza (2)
 • pianina cyfrowe a klasyczne (2)
 • pianino dla dziecka do szkoły muzycznej ars (2)
 • jakie wymiary ma fortepian (2)
 • pianino akustyczne a elektryczne (2)
 • pianino cyfrowe vs akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe wady (2)
 • jakie pianino elektroniczne (2)
 • pianina akustyczne wroclaw (2)
 • pianin cyfrowe opinie (2)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka (2)
 • pianino cyfrowe porównanie (2)
 • pianino akustyczne nowe (2)
 • które pianino lepsze (2)
 • pianina elektryczne czy prawdziwe (2)
 • pianino akustyczne używane (2)
 • pianina dla dzieci (2)
 • pianina cyfrowe używane (2)
 • pianino elekktryczne (2)
 • pianino a elektryczne pianino (2)
 • pianino cyfrowe o klawiszach pianina klasycznego (2)
 • pianino do nauki forum (2)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • jakie pianino cyfrowe do szkoły muzycznej (2)
 • jakie pianino jest dobre (2)
 • jak podłączyć głosnik z elektrycznym pianinem (2)
 • gry elektrycznym pianinie (2)
 • co to jest pianino akustyczne (2)
 • ile kosztuje dobre pianino cyfrowe (2)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe do nauki gry w szkole muzycznej (2)
 • czy pianino elektryczne trzeba stroić (2)
 • uzywane pianino akustyczne jakie wybrac (2)
 • czy są fortepiany o mniejszych klawiszach? (2)
 • fortepiany akustyczne używane (2)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (2)
 • pianino jakie wybrac (2)
 • uzywane pianina akustyczne (2)
 • mechanika pianin cyfrowych (2)
 • elektroniczne pianino ranking (2)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe (2)
 • pianino kontra samochó (2)
 • ile klawiszy ma cyfrowe pianino (2)
 • pianino klawinowe cena (2)
 • tanie dobre pianino cyfrowe forum (2)
 • cyfrowe pianino (2)
 • pianino najtaniej (2)
 • forum najlepsze pianino cyfrowe do domu (2)
 • elektroniczne pianino (2)
 • fortepian elektroniczny allegro (2)
 • chcę ku pić dobre pianino cyfrowe (2)
 • pianino na początek (2)
 • dobre pianino elektryczne jaka firma (2)
 • czy kupowac uzywane pianino (2)
 • ranking pianino cyfrowe (2)
 • fortepian elektroniczny opinie (2)
 • fortepian elektryczny ile kosztuje (2)
 • pianino tradycyjne (2)
 • pianino ranking (2)
 • ranking pianin elektronicznych (2)
 • wady pianin cyfrowych (2)
 • jak kupić pianino cyfrowe (2)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe? (2)
 • budowa klawisz (2)
 • tanie pianina elektryczne (1)
 • pianino cyfrowe brak dzwieku (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe raty (1)
 • szkoła muzyczna dziecko jakie pianino (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe rzeszów (1)
 • pianino cyfrowe a pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe a tradycyjne (1)
 • pianino cyfrowe a pianino (1)
 • szkoła muzyczna najlepsze pianino cyfrowe (1)
 • pianino cyfrowe akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe a klasyczne forum (1)
 • strojenie elektrycznych pianin (1)
 • pianino cyfrowe apianino akustyczne (1)
 • sprzedam na raty pianino (1)
 • ranking pianin dla dzieci (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2013 (1)
 • pianino cyfrowe do nauki jaki model (1)
 • pianino cyfrowe do nauki szkola muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe do nauki w szkole (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2012 (1)
 • ranking fortepianów cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe głośne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe i klasyczne porownanie (1)
 • pianino cyfrowe ile kosztuje (1)
 • ranking pianin elektrycznych (1)
 • pianino cyfrowe dla poczuntkującego dziecka (1)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum opinie (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe czy elektryczne (1)
 • różnica między keyboardem a pianinem cyfrowym (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino (1)
 • ranking pianic cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne do nauki (1)
 • pianino cyfrowe dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe dla dziecka opini* (1)
 • pianino cyfrowe dla początkującego (1)
 • prawdziwei pianino dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe - jakie najlepsze? (1)
 • pianino akustyczne klawisze (1)
 • wymiary klawisza pianino (1)
 • wygląd pianina cyfrowego w domu (1)
 • pianinń ile ma klawiszy? (1)
 • pianino 7 oktaw ars polonica (1)
 • uzywany fortepian elektryczny (1)
 • uzywany fortepian cyfrowy cena (1)
 • pianino a fortepian liczba klawiszy (1)
 • używane pianino elektryczne (1)
 • uzywane pianino cyfrowe elektryczne (1)
 • pianinko do nauki dla 6 mie dziecka (1)
 • pianinko dla dzieci na prąd (1)
 • pianina klasyczne wymiary standardowe (1)
 • wymiary pianina klasycznego (1)
 • wymiary pianina elektrycznego (1)
 • wymiary pianina akustycznego (1)
 • pianina tradycyjne (1)
 • pianina z dobrymi głośnikami (1)
 • pianina z wyważoną klawiaturą (1)
 • pianinio cyfrowe dla dziecka (1)
 • pianinko cyfrowe dziecka (1)
 • pianino a pianino cyfrowe w edukacji muzycznej (1)
 • uzywane pianino akustyczne cena (1)
 • używane pianina akustyczne ceny (1)
 • pianino akustyczne forum (1)
 • zamiast pianina (1)
 • tanie dobre pianino cyfrowe (1)
 • pianino akustyczne tradycyjne (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe forum (1)
 • Pianino Akustyczne vs Fortepian Klasyczny Opinia (1)
 • pianino akustyczne wymiary (1)
 • pianino akustyczne wyważone (1)
 • pianino ctfrowe trzeba stroić (1)
 • Pianino akustyczne do 2000 (1)
 • tanie fortepiany używane dla dziecka do nauki (1)
 • Uzywana klawinowa (1)
 • tanie pianino cyfrowe z ważonymi klawiszami (1)
 • pianino akustyczne allegro (1)
 • pianino akustyczne cena nowe (1)
 • tanie pianina elektryczne używane (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe? (1)
 • tanie pianina cyfrowe (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowego (1)
 • tanie pianina akustyczne (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe (1)
 • pianino cyfrowe ile lat (1)
 • pianino nowoczesne zabiera malo miejsca (1)
 • PIANINO KLAWIATURA CIĘZKO CHODZI (1)
 • pianino elektroniczne czy aktustyczne (1)
 • pianino klasyczne jakie (1)
 • pianino elektroniczne czy klasyczne (1)
 • pianino klasyczne czy elektryczne (1)
 • pianino elektroniczne czy tradycyjne (1)
 • pianino klasyczne czy elektroniczne (1)
 • pianino elektroniczne na poczatek (1)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe ? (1)
 • pianino klasyczne akustyczne do nauki (1)
 • pianino klawinowe a keyboard (1)
 • pianino kustyczne małe wymiary (1)
 • pianino dla dziecka cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • pianino nierowne brzmienie (1)
 • pianino nauka dukla podkarpacie (1)
 • pianino dla dziecka do szkoły myzucznej (1)
 • pianino dla dziecka w szkole muzycznej forum (1)
 • pianino na raty krakow (1)
 • pianino do nauki cyfrowe czy akustyczne (1)
 • pianino na raty (1)
 • pianino do nauki elektryczne czy akustyczne (1)
 • pianino ma klawiszy (1)
 • pianino klasyczne a klawinowe (1)
 • pianino kalwinowe (1)
 • pianino elektryczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektryczne dobre do nauki (1)
 • pianino elektryczne wymiary (1)
 • pianino elektryczne uzywane (1)
 • pianino elektryczne strojenie (1)
 • pianino elektryczne jakie kupić (1)
 • pianino elektryczne rzeszów (1)
 • pianino elektryczne raty (1)
 • pianino elektryczne na jeden dzien (1)
 • pianino elektryczne na początek (1)
 • pianino elektryczne dla dzieci (1)
 • pianino gram rok i nie robie postepow (1)
 • pianino elektroniczne wady (1)
 • pianino elektroniczne wymiary (1)
 • pianino elektroniczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektronizcne (1)
 • pianino elektryczne a ciezkosc klawiszy (1)
 • pianino elektryczne a fortepian elektryczny (1)
 • pianino elektryczne budowa (1)
 • pianino elektryczne cyfrowe (1)
 • pianino ile oktaw (1)
 • pianino ile ma klawiszy (1)
 • pianino elektryczne najlepsze (1)
 • pianino prad (1)
 • pianino cyfrowe jak długo nauka (1)
 • polecane pianino dla poczatkujacych (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze dla pianistów (1)
 • polecane pianino cufrowe (1)
 • po ile fortepian dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe porównanie 2012 (1)
 • pianino cyfrowe poznaj budowę (1)
 • pinino cyfrowe czy akustczne (1)
 • pianino cyfrowe raty (1)
 • piano cyfrowe zy elktryczne (1)
 • polski ranking pianin cyfrowych (1)
 • polskie pianino akustyczne cena (1)
 • porównanie pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • porównanie pianin cyfrowych forum (1)
 • porównanie pianin cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe jakie najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe jakie wybrać 2000 (1)
 • pianino cyfrowe jakiej firmy kupic (1)
 • porównanie marek pianin elektrycznych (1)
 • pianino cyfrowe klawiatura ważona (1)
 • porównanie brzmienia pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • pianino cyfrowe mniejsze klawisze (1)
 • pianino cyfrowe rozmiar klawiszy (1)
 • pianino cyfrowe strojenie (1)
 • pianino tradycyjne mał (1)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe? (1)
 • pianino cyfrowe z ważoną klawiaturą do nauki (1)
 • pianino tradycyjne a cyfrowe (1)
 • pianino cyfrowe z wywazonym klawiszem (1)
 • pianino tanie lublin (1)
 • pianino seiler a pianino cyfrowe (1)
 • pianino czy pianino elektroniczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne co lepsze (1)
 • pianino cyfrowe ważone (1)
 • pianino używane akustyczne cena (1)
 • pianino cyfrowe szkoła muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe tanio (1)
 • pianino cyfrowe tanio polska (1)
 • pianiono cyfrowe jakie (1)
 • pianino cyfrowe uzywane cena (1)
 • pianino cyfrowe vs (1)
 • pianino cyfrowe vs akustyczna (1)
 • pianino z ważoną klawiaturą czy tradycyjne forum (1)
 • pianino w normalnej cenie (1)
 • pianino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pianino dla amatora (1)
 • fortepian cyfrowy cena (1)
 • ile czarnych klawiszy ma fortepian (1)
 • ile jestr klawiszy w pianinie (1)
 • ile klawiszy ma klasyczny kejboard (1)
 • Ile Klawiszy MA Klawiatura (1)
 • ile klawiszy ma pianinio? (1)
 • ile klawiszy ma pianino a ile organy (1)
 • ile klawiszy ma standardowe nowoczesne pianino (1)
 • ile kostuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino elektryczne (1)
 • ile kosztuje elektroniczne pianino (1)
 • ile kosztuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje keyboard standardowy (1)
 • ile kosztuje klasyczny fortepian (1)
 • ile kosztuje naprawa pianina cyfrowego (1)
 • historia pianin cyfrowych (1)
 • głośniki do pianina cyfrowego (1)
 • fortepian cyfrowy dobre a tanie (1)
 • fortepian cyfrowy tani i dobry (1)
 • fortepian cyfrowy zamiast strun (1)
 • fortepian digitalne (1)
 • fortepian dla dziecka (1)
 • fortepian elektryczny wymiary (1)
 • fortepian parapet (1)
 • fortepiany akustyczne czy cyfrowe (1)
 • fortepiany akustyczne używane sprzedaż (1)
 • fortepiany cyfrowe opinie (1)
 • fortepiany elektryczne (1)
 • fortepiany nowoczesne (1)
 • gniazdo słuchawkowe w pianinie - budowa (1)
 • głosne klawisze w pianinie cyfrowym (1)
 • głośnik do pianina (1)
 • ile kosztuje pianino aukustyczne (1)
 • ile kosztuje pianio cyfrowe (1)
 • jaki instrument kupic do nauki gry na fortepinie jak jest malo miejsca w domu (1)
 • jaki keyboard zamist pianian (1)
 • jaki pianino cufrowe (1)
 • Jakie cyfrowe pianino wybrać? (1)
 • jakie dobre pianino cyfrowe (1)
 • jakie elektoriniczne pianino najlepsze zamiast normalnego (1)
 • jakie elektroniczne pianino (1)
 • jakie funkcje ma pianino elektryczne (1)
 • jakie jest dobre p8anino cyfrowe (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki na gry dla dzieci (1)
 • jakie klawisze dla dziecka (1)
 • jakie klawisze ma fortepian (1)
 • jakie kupic pianino akustyczne do nauki gry (1)
 • jakie kupić pianino cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • jaki instrument dla dziecka pianino (1)
 • jaki fortepian elektryczny (1)
 • ile kosztuje prawdziwe pianino (1)
 • ile kosztuje puanino cyfrowe (1)
 • ile ma klawiszy czarnych pianino (1)
 • ile oktaw ma pianino (1)
 • ile pianino ma klawiszy (1)
 • ilość klawiszy fortepian pianino (1)
 • ilosc klawiszy w pianinie (1)
 • instrumenty muzyczne zamiast pianina (1)
 • jak podłączyć pianino do glosników (1)
 • jak powstaje dzwiek w pianinie cyfrowym (1)
 • jak wybrać pianino cyfrowe (1)
 • jak wybrac pianinodo nauki (1)
 • jaka jest najlepsza firma pianin cyfrowych (1)
 • jaki dzwięk ma elektryczne pianino (1)
 • jaki fortepian cyfrowy (1)
 • jakie najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • akie pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • cyfrowe a normalne pianiino roNoce (1)
 • cyfrowe pianina klasyczne opinie (1)
 • cyfrowe pianina na raty (1)
 • cyfrowe pianina opinie (1)
 • cyfrowe pianino czy forum klasyczne (1)
 • cyfrowe pianino na prad ? (1)
 • cyfrowe pianino ranking (1)
 • cyfrowy fortepian tanio (1)
 • czy do szkoły muzycznej musi być pianino akustyczne (1)
 • czy fortepian jest na prąd (1)
 • czy kupiliscie dziecku pianino (1)
 • czy kupowac pianino cyfrowe (1)
 • czy lepsze jest pianino akustyczne czy elektroniczne (1)
 • czy lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • czy organy to to smamo jak pianino (1)
 • co to jest pianino cyfrowe (1)
 • co tansze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • akustyczne pianino (1)
 • akustyczne pianino czeskie (1)
 • allegro elektryczny fortepiany (1)
 • allegro gumowe pianino (1)
 • ars polonica najlepsze pianina (1)
 • ars polonica pianina cyfrowe (1)
 • co do nauki zamiast pianina w domu (1)
 • co kupic pianino czy pianino elektryczne (1)
 • co lepsze do gry na pianinie (1)
 • co lepsze do nauki pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino cyfrowe czy (1)
 • co lepsze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianiono elektryczne (1)
 • co lepsze pianino elektryczne czy klasyczne? (1)
 • co sadza pianisci o pianinach elektornicznych (1)
 • czy pianino akustyczne jest prawdziwym instrumentem (1)
 • czy pianino cyfrowe dobre jest dla nauki (1)
 • dobre pianino rzeszow (1)
 • dźwięk fortepianu cyfrowego (1)
 • dzwiek klawiszy pianina cyfrowego (1)
 • eksploatacja pianina (1)
 • elektronicze pianino jakiw wybrac (1)
 • elektroniczne pianina czy dobre sa do nauki (1)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (bez kupna) (1)
 • elektroniczne pianino dla dziecka (1)
 • elektroniczne pianino do nauki 8 oktaw (1)
 • elektroniczne pianino lublin (1)
 • elektroniczne pianino online allegro (1)
 • elektroniczne pianio czy klasyczne (1)
 • elektryczny fortepian dla dzieci (1)
 • fajne ciezkie klawisze pianino forum (1)
 • fale drgania strun fortepianu (1)
 • dobre pianino cyfrowe opinie (1)
 • dobre pianina cyfrowe (1)
 • czy pianino cyfrowe jest dobre do nauki gry (1)
 • czy pianino cyfrowe jest gorsze (1)
 • czy pianino cyfrowe trzeba (1)
 • czy pianino cyfrowe wymaga strojenia (1)
 • czy pianino elektroniczne zastapi tradycyjne (1)
 • czy pianino po każdym transporcie trzeba stroić?\ (1)
 • czy warto grać na pianinie cyfrowym (1)
 • czy warto kupwać pianino cyfrow forum (1)
 • czy wtoruniu naprawiają organy elektroniczne (1)
 • czym różni się pianino cyfrowe a akustyczne (1)
 • czym rózni się pianino klawinowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego? (1)
 • digitalne pianina muzyka klasyczna (1)
 • dobre pianina akustyczne (1)
 • fortepian akustyczny to (1)
 • jakie najlepsze pianino do nauki (1)
 • nadmiernie brzmiacy klawisz w pianinie akustycznym (1)
 • najlepszy utwór na piano elektroniczne (1)
 • najtańsze elektryczne pianino (1)
 • najtańsze pianina cyfrowe na raty (1)
 • najtańsze pianino cyfrowe (1)
 • najtańsze pianino z ważónymi klawiszami (1)
 • naprawa klawiatury w pianinie cyfrowym (1)
 • naprawa pianin cyfrowych kielce (1)
 • naprawapianin elektronicznych wroclaw (1)
 • nauka gry na pianinie tradycyjnym czy cyfrowym (1)
 • niedrogie pianino dla dzieci (1)
 • normalne pianino ile klawiszy (1)
 • nowe dobre pianina cyfrowe (1)
 • nowe pianina akustyczne ceny (1)
 • nowe pianina elektryczne (1)
 • nowoczesne pianina cyfrowe (1)
 • najlepsze pianino elektroniczne (1)
 • najlepsze pianino dźwięk (1)
 • naepsze pianina cyfrowe (1)
 • najleprze pianino cyfrowe (1)
 • najlepsza marka pianin cyfrowych (1)
 • najlepsze cyfrowe pianina (1)
 • najlepsze elektroniczne pianina (1)
 • najlepsze fortepiany cyfrowe (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe ranking (1)
 • najlepsze pianina do nauki (1)
 • najlepsze pianina elektryczne (1)
 • najlepsze pianinko dla dzieci (1)
 • najlepsze pianino akustyczne dla początkujących (1)
 • Najlepsze pianino cyfrowe ? (1)
 • najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • najlepsze pianino do nauki (1)
 • najlepsze pianino dom (1)
 • nsjlepsze pianino dla dziecka (1)
 • od czego zalezy dzwiek pianina (1)
 • pianina cyfrowe czy normalne (1)
 • pianina cyfrowe i akustyczne które wybrać (1)
 • pianina cyfrowe jakie kupić (1)
 • pianina cyfrowe nowe (1)
 • pianina cyfrowe opinia (1)
 • pianina cyfrowe podłaczone do prądu (1)
 • pianina cyfrowe vs fortepian cyfrowy (1)
 • pianina cyfrowe zestawienie (1)
 • pianina cyfrowych (1)
 • pianina elektroniczne a pianina (1)
 • pianina elektroniczne jakie najlepsze (1)
 • pianina elektroniczne ranking (1)
 • Pianina elektryczne (1)
 • pianina elektryczne dobre? (1)
 • pianina elektryczne używane opinie (1)
 • pianina cyfrowe a klasyczne] (1)
 • pianina cyfrowe a akustyczne (1)
 • odkupie pianino elektroniczne (1)
 • oianino a pianino cyfrowe (1)
 • opinie o pianinie elektronicznym (1)
 • opłaca się kupić pianino elektryczne (1)
 • organy cyfrowe allegro (1)
 • panino akustyczne (1)
 • panino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pedały w pianinie akustycznym (1)
 • pianin cyfrowe na początek (1)
 • pianina akustyczne brzmienie (1)
 • pianina akustyczne czy elektroniczne (1)
 • pianina akustyczne Kraków (1)
 • pianina akustyczne raty (1)
 • pianina akustyczne używane Wrocław (1)
 • pianina akustycznre (1)
 • pianina elektryczne-które najlepsze do nauki gry dla dzieci? (1)
 • jakie nakpeiej kuic pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino do 2000 (1)
 • jakie pianino do gry dla dziecka (1)
 • jakie pianino do nauki gry (1)
 • jakie pianino do nauki w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino elektroniczne jest najlepsze opinie (1)
 • jakie pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • jakie pianino elektryczne zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino klasyczne warto kupic ile kosztuje? (1)
 • jakie pianino kupić do nauki dziecku (1)
 • jakie pianino najlepsze forum (1)
 • jakie pianino w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino wybrać akustyczne czy elektroniczne (1)
 • jakie pianino wybrać na początek nauki (1)
 • jakie pianio cyfrowe (1)
 • jakie pianiono lepsze klasyczne czy elektryczne (1)
 • jakie pianino dla poczatkujacego (1)
 • jakie pianino cyfrowe zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie organy zamiast pianina (1)
 • jakie pianino akustyczne (1)
 • jakie pianino akustyczne kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe 5k (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy klasyczne do nauki (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoly muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe do 2000 (1)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki dla dziecka (1)
 • jakie pianino cyfrowe forum (1)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? (1)
 • Jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe na początek (1)
 • jakie pianino cyfrowe warto kupic (1)
 • jakie piano elektroniczne kupic (1)
 • jakie sa wymiary pianina? mam malo miejsca (1)
 • które pianino lepsze elektroniczne czy cyfrowe (1)
 • ktore pianino najlepsze (1)
 • kupić pianino elektroniczne (1)
 • kupic pianino tradycyjne czy elktronicznie (1)
 • kupic piano akustyczne (1)
 • kupie elektroniczne pianino (1)
 • kupię pianino na raty (1)
 • kupię używane pianino cyfrowe (1)
 • kupno starego pianina akustycznego (1)
 • lepiej tanie pianino czy keyboard (1)
 • lepsze pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • ludzkie pianino elektryczne (1)
 • marki pianin elektryczney (1)
 • małe pianino cyfrowe forum (1)
 • małe pianino wymiaty (1)
 • które pianino jest najlepsze (1)
 • które pianino cyfrowe czy nie (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe do nauki gry (1)
 • JakiekupićorganyElektroniczne (1)
 • kazdy klawisz pianina cyfrowego (1)
 • keyboard ważonych klawiszy (1)
 • kiedy najlepiej kupic pianino cyfrowe (1)
 • klawiatura fortepianu kontra (1)
 • klawiatura ważona czy pianino cyfrowe (1)
 • klawinowa elektryczna (1)
 • korg kross 88 czy ma wyważone klawisze (1)
 • korg kross wady (1)
 • kto naprawia fortepiany (1)
 • ktore dobre pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • ktore lepsze pianino elektryczne czy (1)
 • które pianina cyfrowe są najlpsze (1)
 • na początek pianino czy fortepian (1)