Pianino: akustyczne czy cyfrowe?

To pytanie obecnie jest jednym z najczęściej stawianych przez potencjalnych kupców.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy nabyć instrument muzyczny. Jeżeli jesteśmy twórczy, kreatywni, „nieskażeni klasycznym wykształceniem muzycznym”, poszukujący nieszablonowych rozwiązań, nietypowych zróżnicowanych brzmień – rzecz jasna, wybieramy „pianino” cyfrowe, prędzej określane mianem keyboardu, klawiszy, „kasia”, „klawinowy” itp.

Jeżeli wybieramy instrument dla dziecka, uczęszczającego do szkoły muzycznej, sprawa już tak zabawnie nie wygląda.

Nie chcę powiedzieć, że jednoznacznie obstaję przy pianinie tradycyjnym. Czasem mamy zbyt mało miejsca, zbyt mało ambicji i zbyt mało zaplanowanych środków na obsługę instrumentu akustycznego.

Ale jedno należy zastrzec już na samym początku:

szukając ekwiwalentu dla pianina tradycyjnego, należy zadbać o to, by „pianino” cyfrowe miało 88 klawiszy, ciężką (wyważoną) klawiaturę o standardowych wymiarach klawiszy oraz dwa tradycyjne dla fortepianów pedały. Tylko w tym przypadku możemy mówić o jakimkolwiek ekwiwalencie.

Jakie są plusy pianina cyfrowego wobec tradycyjnego?

1. Pianina cyfrowego nie trzeba stroić, ani regulować mu mechaniki.

2. Pianino cyfrowe posiada wyjście słuchawkowe – możemy grać na nim o dowolnej porze dnia i nocy, nikomu nie przeszkadzając.

3. Pianino cyfrowe jest lżejsze i bardziej mobilne od pianina tradycyjnego – łatwiejsze w transporcie, przestawieniu itd. Jest też mniejsze (przede wszystkim niższe), czyli zajmuje zasadniczo mniej miejsca.

I to wszystko, jeżeli chodzi o plusy. Minusy z kolei są takie:

1. Pianino cyfrowe ma określony termin eksploatacji. Więcej, niż 7-10 lat, ono nie „pociągnie”. Nigdy nie będzie „stuletnich pianin elektrycznych”, tymczasem gdy tak stare pianino akustyczne nie jest wcale rzadkością. Co więcej, producenci celowo zakładają limit czasowy w działania pewnych podzespołów, co sprawia, że remont cyfrowego pianina będzie nieopłacalny. Przecież płynność finansowa musi być, nieprawdaż? Tak więc z myślą o „dzieciach-wnukach” pianina cyfrowego kupić po prostu się nie da.

2. Dobrej klasy pianino cyfrowe (nowe, co jest w tym przypadku istotne) kosztować będzie więcej, niż kilku- lub kilkunastoletnie pianino akustyczne, które ostatecznie i tak posłuży nam dłużej, niż cyfrowe.

3. Jakbykolwiek nie była „ważona” klawiatura cyfrowego pianina, zawsze będzie miało miejsce wrażenie sztuczności gry na nim. Klawiatura tradycyjnego pianina jest „ważona” w sposób naturalny – podłączona jest do wieloskładnikowego mechanizmu, podzespoły którego mają swój naturalny ciężar. Czymkolwiek są „obciążacze” klawiatury cyfrowej, nigdy nie stworzą wrażenia naturalnie działającego mechanizmu – a to dlatego, iż powstanie dźwięku tak naprawdę nie zależy od naszego kontaktu z klawiszami.

4. Dźwięk pianina tradycyjnego powstaje w sposób naturalny, akustyczny, czyli poprzez kontakt młotka ze struną, wzmocniony przez dno rezonansowe i drewnianą obudowę. Grając na takim pianinie całą masą, zmuszamy do brzmienia całego jego ogromnego i ciężkiego korpusu. Wibracja strun powoduje fale powietrzno-dźwiękowe, odbierane przez ucho i mózg. Z kolei, ledwo mlaskając klawisze, jesteśmy w stanie panować nad najcichszym możliwym dźwiękiem, co zaowocuje niemal niewyczuwalnym dotykiem młotków do strun. Tymczasem „pianino” cyfrowe jedyne źródło dźwięku ma w swoich głośnikach, i grając fortissimo, nie powodujemy rezonansu całego korpusu (którego przecież brak!), lecz przesterowanie głośnika, czym możemy go nawet uszkodzić! Z kolei, precyzyjne pianissimo nawet na lepszych pianinach cyfrowych jest w istocie niemożliwe, o czym wie każdy, kto próbował je osiągnąć nie za pomocą zakręcenia regulatora głośności, a za pomocą palców. Dźwięki wychodzą nierówne, raz ich nie ma wcale, raz są zbyt głośne. Brakuje tych najdrobniejszych gradacji, bo po prostu nie zostały one zapisane w pamięci komputerowej takiego „pianina”.

5. W pianinach cyfrowych gałka sterująca siłą dźwięku pełni niedźwiedzią przysługę. Wyobraźmy sobie sytuację: siadamy przed prawdziwym fortepianem, który raz, że ma swoje wymiary, swoją własną przestrzeń i ciężar, swoją ukrytą głębię potencjału dźwiękowego (który dopiero trzeba z niego wydobyć), a dwa, że stoi w określonym pomieszczeniu, które trzeba dźwiękiem odpowiednio wypełnić, a które może być zarówno bardzo duże (sala koncertowa), jak i bardzo małe (pokój, audytorium itp.). Co musi zrobić pianista? Dostosować się do instrumentu i pomieszczenia, co wymaga od niego odpowiednich starań i umiejętności. W cyfrzaku mamy natomiast gałkę, a więc to pianino dostosowujemy do siebie. Pytanie: jak powinno być ustawione pokrętło głośności? Jakie jego położenie domyślnie odpowiada natężeniu dźwięku pianina czy fortepianu? Od razu podpowiadam: na takim samym ustawieniu głośności pianina cyfrowego samymi palcami nie da się osiągnąć jednocześnie dynamicznego fortissimo, jak i tajemniczego pianissimo. Cały czas musimy sterować – nie, nie umiejętnościami swoich palców – gałką głośności. To tak, jakbyśmy nie widzieli „kątem oka”, nie mieli pola widzenia rzędu 190°, lecz zaledwie 90°, inaczej mówiąc, widzieliśmy tylko to, co jest przed nami, zaś cała reszta by nam uciekała. Żeby zobaczyć to, co znajduje się bardziej po lewej czy po prawej, musielibyśmy każdorazowo kręcić głową – a w pianinie cyfrowym musimy każdorazowo kręcić gałką.
Powiedzmy, że gramy sobie – a mama z kuchni krzyczy nam coś w rodzaju „Graj ciszej, sąsiedzi śpią!”. W pianinie prawdziwym musielibyśmy opanować innego rodzaju dotyk palcowy (touché), operując tymi samymi klawiszami, tym samym mechanizmem, aby uzyskać inne gradacje dźwiękowe. W cyfrzaku – przekręcamy gałkę, czyli tak naprawdę nie uczymy się innego, bardziej skomplikowanego dotyku. Dalej gramy jak dotychczas, tracąc poczucie powiązania dotyku palcem klawisza z dźwiękiem, który dzięki temu się wydobywa (lub też nigdy tego poczucia nie mając!).
Innym razem chcemy np. wyżyć się, grając coś bardzo głośnego. I co? W pianinie cyfrowym, bijąc klawisze, usłyszymy tylko głuchy stukot plastiku / drewna / metalu o filcowe amortyzatory. Nawet się nie dowiemy, jaki efekt osiągnęlibyśmy, grając w ten sposób na fortepianie prawdziwym! Ale cóż, po to jest regulator głośności! W pianinie na prąd zawsze możemy dokręcić gałkę, powodując, że głośniki zachłysną się przesterowanym dźwiękiem. Będzie baaardzo głośno i dynamicznie… ale nie naszych palców będzie to zasługa.

6. Z powyższych wywodów wynika pewna bardzo istotna wada: pianino cyfrowe nie jest w stanie nauczyć grającego pracy nad barwą dźwięku, nad dotykiem, nad precyzyjnym kontaktem w zespole palec – klawisz – struna. Nie jest w stanie nauczyć precyzyjnej, wielobarwnej pedalizacji. Jeżeli ono się jeszcze nadaje na początkową znajomość z muzyką, i to całkiem nieźle, w przypadku ambitnego grania już zupełnie nie sprosta pokładanym w nim nadziejom. Paradoksalnie, w pełni ukształtowany pianista może sobie radzić z „pianinem” elektrycznym, gdyż wie, pamięta, jak się gra na instrumencie prawdziwym. Ale pokażcie mi choćby jednego dobrego pianistę, który zamiast fortepianu prawdziwego kupiłby „fortepian” cyfrowy! Więc, wracając do tematu, instrument elektroniczny zupełnie nie pasuje temu, kto już wyrósł z „zabaw w muzykę”, ale jeszcze nie osiągnął takiego pułapu, gdy „nie ma odwrotu” od raz otrzymanego doświadczenia.

7. Minus nieco próżny, lecz dla wielu ludzi istotny: wygląd. Otóż pianino cyfrowe doskonale pasuje do wystroju pracowni komputerowej lub biura, i wcale – do stylowego salonu. Nigdy nie będzie „pięknym mebelkiem”, jakim jest choćby kilkudziesięcioletnie pianino akustyczne.

8. Prąd kosztuje – być może relatywnie mniej, niż dwukrotne w skali roku strojenie pianina akustycznego – lecz nie można powiedzieć, że używanie elektronicznego pianina nic nas nie kosztuje. Tak samo, w przypadku wyłączenia prądu nie możemy usiąść i pomuzykować tak jak na pianinie tradycyjnym – nasz „instrument muzyczny” będzie tak samo martwy, jak i wszystkie sprzęty dookoła.

Oczywiście, wybór instrumentu jest kwestią indywidualną, i nie należy patrzeć tu na ilość punktów „za” i „przeciw” – jeden nie jest równy drugiemu. Należy po prostu rozważyć to, co czujemy, co serce i głowa nam podpowiada.

Na koniec załączę piękną, acz pouczającą historię z pewnego rosyjskiego forum internetowego:

„Kupiliśmy synowi drogie cyfrowe pianino „Korg” na raty. Dwa lata trwała spłata, myśleliśmy, że chwyciliśmy los za ogon, jesteśmy najmądrzejsi, nie musimy płacić za strojenie, mamy w domu „czystą” Japonię i w ogóle etalon instrumentu. Oczywiście, kiedy wykładasz taką kwotę, oczekujesz wymiernej satysfakcji. Na szczęście, po czterech latach nauki syn czyni znaczne postępy w muzyce dzięki wspaniałemu pedagogowi i naszemu udziałowi w jego zajęciach. I raptem półtora roku temu profesorka, widząc sukcesy syna, napomknęła, że „wreszcie trzeba zamienić pianino cyfrowe na prawdziwe”! Gdyż cyfrowe – to wcale nie prawdziwy instrument muzyczny, a zaledwie jego surogat. Byliśmy w szoku… Mówi się trudno, trzeba odkładać pieniądze na jakieś solidne akustyczne pianino, niemieckie lub czeskie. I raptem tydzień temu nasz „Korg” się spalił. Pieniędzy odłożyć nie zdążyliśmy. Ćwiczyć na czymś trzeba – zbliżają się egzaminy. Dzwonimy do stroiciela fortepianów i pytamy: czy pan naprawia również pianina elektroniczne? A on nas pyta, jak długo będziemy jeszcze znęcać się nad synem! „Kupcie mu prawdziwy instrument!” Mówię mu, że nie mamy na niego pieniędzy, a on – „rozumu pan nie ma, a nie pieniędzy!” Dał nam namiary na pierwsze lepsze „Nocturno”, które kupiliśmy za 200 zł [w oryginale – 2000 rubli], za 200 załatwiliśmy transport, za kolejne 200 – strojenie. Słuchajcie Państwo, dopiero dzisiaj się dowiedziałem, jaki to odlot – prawdziwe, żywe pianino!!! Długo mógłbym opisywać wszystkie odczucia, te wszystkie odcienie brzmienia, wibracje dźwięku, estetykę wyglądu. Przepraszam za porównanie, ale to tak samo jak gdyby przez całe życie współżyć z gumową „kobietą” i raptem poznać kobietę prawdziwą!”

:)

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pianino akustyczne (53)
 • jakie pianino cyfrowe (42)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe (35)
 • ranking pianin cyfrowych (34)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne (30)
 • pianina cyfrowe ranking (24)
 • ile klawiszy ma pianino (20)
 • pianino elektroniczne (19)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki (18)
 • pianino cyfrowe forum (17)
 • jakie pianino cyfrowe kupić (17)
 • pianino cyfrowe ranking (14)
 • pianino cyfrowe opinie (14)
 • pianino cyfrowe a akustyczne (14)
 • pianino dla dziecka (13)
 • jakie pianino do nauki (12)
 • najlepsze pianino cyfrowe (11)
 • jakie pianino dla dziecka do nauki (11)
 • pianino elektryczne (10)
 • pianino elektryczne czy klasyczne (10)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe (10)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne (9)
 • pianino akustyczne a cyfrowe (9)
 • pianino cyfrowe czy klasyczne (9)
 • pianino cyfrowe na raty (8)
 • jakie pianino dla dziecka (8)
 • jakie pianino kupić dla dziecka (8)
 • pianino czy pianino cyfrowe (8)
 • pianino a pianino cyfrowe (8)
 • pianino klawinowe (8)
 • jakie pianino elektryczne (7)
 • pianino cyfrowe jakie kupić (7)
 • pianino cyfrowe do nauki (7)
 • fortepian cyfrowy (7)
 • pianino cyfrowe dla dziecka (7)
 • jakie pianino kupić do nauki (7)
 • pianino cyfrowe (7)
 • pianina akustyczne (7)
 • jakie pianino elektryczne kupić (7)
 • wymiary pianina (7)
 • ile klawiszy ma klasyczne pianino (7)
 • najlepsze pianina cyfrowe (6)
 • pianino elektryczne opinie (6)
 • pianino do nauki (6)
 • pianina akustyczne czy cyfrowe (6)
 • pianino elektroniczne wyważoną klawiaturą (5)
 • pianino cyfrowe używane (5)
 • wymiary klawiszy pianina (5)
 • pianino cyfrowe jakie (5)
 • pianino cyfrowe na początek (5)
 • ranking pianina cyfrowe (5)
 • pianina cyfrowe forum (5)
 • ile klawiszy ma fortepian (5)
 • ktore pianino cyfrowe (5)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe (5)
 • pianina akustyczne używane (5)
 • pianino elektryczne dla dziecka (4)
 • używane pianino cyfrowe (4)
 • pianino do nauki dla dziecka (4)
 • pianino elektroniczne dla dzieci (4)
 • ile klawiszy ma standardowa klawiatura fortepianu (4)
 • jakie pianino cyfrowe dla dziecka (4)
 • pianina akustyczne opinie (4)
 • tanie pianino cyfrowe (4)
 • wymiary pianina cyfrowego (4)
 • nowoczesne pianino (4)
 • co lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (4)
 • pianino cyfrowe a klasyczne (4)
 • standardowe wymiary pianina (3)
 • jakie pianino do szkoły muzycznej (3)
 • pianino elektroniczne opinie (3)
 • jakie pianino do nauki dla dziecka (3)
 • jakie kupić pianino cyfrowe (3)
 • pianina fortepiany do nauki dla dziecka (3)
 • fortepian elektryczny cena (3)
 • pianino elektroniczne czy akustyczne (3)
 • pianina cyfrowe opinie (3)
 • ile klawiszy ma pianino cyfrowe (3)
 • pianino elektroniczne do nauki (3)
 • pianino na prąd (3)
 • pianino kontra samochód (3)
 • pianino elektroniczne cena (3)
 • pianina cyfrowe jakie wybrać (3)
 • czy pianino cyfrowe trzeba stroic (3)
 • pianino tradycyjne czy elektroniczne (3)
 • elektroniczne pianino jakie (3)
 • kupno pianina elektronicznego a tradycyjnego (3)
 • dobre pianino elektryczne (3)
 • pianina cyfrowe (3)
 • dobre pianino cyfrowe (3)
 • malo miejsca na pianino co wybrac ? (3)
 • pianino elektryczne jakie wybrać (3)
 • Pianino elektryczne ile kosztuje (3)
 • czy warto kupić pianino cyfrowe (3)
 • jakie pianino na początek (3)
 • pianino cyfrowe wymiary (3)
 • pianino cyfrowe vs fortepian cyfrowy (3)
 • pianino elekktryczne (2)
 • pianino elektroniczne używane (2)
 • jaki dzwiek ma pianino (2)
 • pianina dla dzieci (2)
 • jake pianino akustyczne kupic (2)
 • jak podłączyć głosnik z elektrycznym pianinem (2)
 • pianina elektryczne nowe ceny (2)
 • jaki dzwięk to piano\ (2)
 • pianina cyfrowe używane (2)
 • pianina klawinowe (2)
 • pianina elektryczne używane (2)
 • pianina elektryczne opinie (2)
 • pianino a elektryczne pianino (2)
 • pianino elektroniczne dla dziecka (2)
 • pianino elektryczne czy tradycyjne (2)
 • pianina elektryczne czy prawdziwe (2)
 • pianina cyfrowe dla dzieci (2)
 • pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • pianino cyfrowe vs akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe dżwiek (2)
 • pianino akustyczne używane (2)
 • klawiatura ważona co to oznacza (2)
 • mechanika pianin cyfrowych (2)
 • pianino cyfrowe porównanie (2)
 • kupno pianina cyfrowego (2)
 • pianino cyfrowe o klawiszach pianina klasycznego (2)
 • które pianino lepsze (2)
 • pianino cyfrowe kontra akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (2)
 • jakie pianino jest dobre (2)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum (2)
 • pianino akustyczne a elektryczne (2)
 • pianina cyfrowe a klasyczne (2)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • jakie pianino cyfrowe do szkoły muzycznej (2)
 • pianino do nauki forum (2)
 • pianina akustyczne wroclaw (2)
 • pianino dla dziecka do szkoły muzycznej ars (2)
 • pianino cyfrowe a pianino tradycyjne (2)
 • jakie pianino do nauki gry dla dziecka (2)
 • naprawa pianina cyfrowego (2)
 • jakie pianino elektroniczne (2)
 • pianino cyfrowe keyboard a pianino tradycyjne (2)
 • jak kupić pianino cyfrowe (2)
 • fortepian cyfrowy opinie (2)
 • ile klawiszy ma cyfrowe pianino (2)
 • uzywane pianina akustyczne (2)
 • fortepian elektroniczny opinie (2)
 • pianino kontra samochó (2)
 • pianino klawinowe cena (2)
 • ile kosztuje dobre pianino cyfrowe (2)
 • co to jest pianino akustyczne (2)
 • uzywane pianino akustyczne jakie wybrac (2)
 • elektroniczne pianino ranking (2)
 • czy pianino elektryczne trzeba stroić (2)
 • pianino na początek (2)
 • cyfrowe pianino (2)
 • gry elektrycznym pianinie (2)
 • czy kupowac uzywane pianino (2)
 • fortepian elektroniczny allegro (2)
 • ranking pianino cyfrowe (2)
 • fortepian elektryczny (2)
 • fortepian elektryczny ile kosztuje (2)
 • pianino tradycyjne (2)
 • fortepiany akustyczne używane (2)
 • pianino ranking (2)
 • tanie dobre pianino cyfrowe forum (2)
 • forum najlepsze pianino cyfrowe do domu (2)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe do nauki gry w szkole muzycznej (2)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (2)
 • ranking pianin elektronicznych (2)
 • ile kosztuje pianino elektryczne (2)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe (2)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe? (2)
 • czy są fortepiany o mniejszych klawiszach? (2)
 • elektroniczne pianino (2)
 • pianino jakie wybrac (2)
 • budowa klawisz (2)
 • wady pianin cyfrowych (2)
 • chcę ku pić dobre pianino cyfrowe (2)
 • ile kosztuje pianino do nauki (2)
 • pianino cyfrowe a tradycyjne (1)
 • pianino cyfrowe akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe głośne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe i klasyczne porownanie (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2013 (1)
 • pianino cyfrowe ile kosztuje (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino cyfrowe ile lat (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2012 (1)
 • pianino cyfrowe a pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe a pianino (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe forum (1)
 • tanie dobre pianino cyfrowe (1)
 • pianino cyfrowe apianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe czy elektryczne (1)
 • szkoła muzyczna najlepsze pianino cyfrowe (1)
 • różnica między keyboardem a pianinem cyfrowym (1)
 • pianino cyfrowe dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne do nauki (1)
 • pianino z ważoną klawiaturą czy tradycyjne forum (1)
 • ranking pianin elektrycznych (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino (1)
 • pianino cyfrowe do nauki jaki model (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe rzeszów (1)
 • pianino cyfrowe do nauki szkola muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe dla dziecka opini* (1)
 • pianino cyfrowe do nauki w szkole (1)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum opinie (1)
 • strojenie elektrycznych pianin (1)
 • ranking pianin dla dzieci (1)
 • szkoła muzyczna dziecko jakie pianino (1)
 • pianino cyfrowe brak dzwieku (1)
 • pianino cyfrowe dla poczuntkującego dziecka (1)
 • pianino cyfrowe - jakie najlepsze? (1)
 • pianina tradycyjne (1)
 • pianino 7 oktaw ars polonica (1)
 • wymiary klawisza pianino (1)
 • wygląd pianina cyfrowego w domu (1)
 • pianino a fortepian liczba klawiszy (1)
 • uzywany fortepian elektryczny (1)
 • uzywany fortepian cyfrowy cena (1)
 • używane pianino elektryczne (1)
 • pianino a pianino cyfrowe w edukacji muzycznej (1)
 • pianinń ile ma klawiszy? (1)
 • pianino akustyczne forum (1)
 • pianinko do nauki dla 6 mie dziecka (1)
 • pianina z dobrymi głośnikami (1)
 • wymiary pianina klasycznego (1)
 • wymiary pianina elektrycznego (1)
 • wymiary pianina akustycznego (1)
 • pianina z wyważoną klawiaturą (1)
 • pianinio cyfrowe dla dziecka (1)
 • pianinko cyfrowe dziecka (1)
 • pianinko dla dzieci na prąd (1)
 • uzywane pianino cyfrowe elektryczne (1)
 • uzywane pianino akustyczne cena (1)
 • używane pianina akustyczne ceny (1)
 • tanie fortepiany używane dla dziecka do nauki (1)
 • sprzedam na raty pianino (1)
 • pianino akustyczne klawisze (1)
 • pianino akustyczne nowe (1)
 • pianino akustyczne tradycyjne (1)
 • klawiatura fortepianu kontra (1)
 • pianino akustyczne wymiary (1)
 • pianino akustyczne wyważone (1)
 • Pianino akustyczne do 2000 (1)
 • tanie pianina akustyczne (1)
 • pianino akustyczne czy elektryczne (1)
 • pianino akustyczne allegro (1)
 • Uzywana klawinowa (1)
 • pianino akustyczne cena nowe (1)
 • tanie pianino cyfrowe z ważonymi klawiszami (1)
 • tanie pianina elektryczne (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe? (1)
 • tanie pianina cyfrowe (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowego (1)
 • pianino ctfrowe trzeba stroić (1)
 • pianino cyfrowe jak długo nauka (1)
 • pianino dla amatora (1)
 • pianino na raty (1)
 • pianino ma klawiszy (1)
 • pianino kustyczne małe wymiary (1)
 • pianino elektroniczne czy klasyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy tradycyjne (1)
 • PIANINO KLAWIATURA CIĘZKO CHODZI (1)
 • pianino klasyczne jakie (1)
 • pianino klasyczne czy elektryczne (1)
 • pianino elektroniczne wady (1)
 • pianino na raty krakow (1)
 • pianino najtaniej (1)
 • pianino nauka dukla podkarpacie (1)
 • pianino dla dziecka cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • pianino tanie lublin (1)
 • pianino seiler a pianino cyfrowe (1)
 • pianino prad (1)
 • pianino dla dziecka do szkoły myzucznej (1)
 • pianino nowoczesne zabiera malo miejsca (1)
 • pianino do nauki cyfrowe czy akustyczne (1)
 • pianino do nauki elektryczne czy akustyczne (1)
 • pianino nierowne brzmienie (1)
 • pianino elektroniczne wymiary (1)
 • pianino klasyczne czy elektroniczne (1)
 • pianino elektryczne na jeden dzien (1)
 • pianino elektryczne na początek (1)
 • pianino kalwinowe (1)
 • pianino elektryczne najlepsze (1)
 • pianino ile ma klawiszy (1)
 • pianino gram rok i nie robie postepow (1)
 • pianino elektryczne raty (1)
 • pianino elektryczne strojenie (1)
 • pianino elektryczne uzywane (1)
 • pianino klasyczne a klawinowe (1)
 • pianino elektryczne jakie kupić (1)
 • pianino klasyczne akustyczne do nauki (1)
 • pianino elektroniczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektronizcne (1)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe ? (1)
 • pianino elektryczne a ciezkosc klawiszy (1)
 • pianino elektryczne a fortepian elektryczny (1)
 • pianino elektryczne cyfrowe (1)
 • pianino elektryczne czy akustyczne (1)
 • pianino elektryczne dla dzieci (1)
 • pianino elektryczne dobre do nauki (1)
 • pianino elektryczne wymiary (1)
 • ranking pianic cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze dla pianistów (1)
 • polskie pianino akustyczne cena (1)
 • polski ranking pianin cyfrowych (1)
 • polecane pianino dla poczatkujacych (1)
 • polecane pianino cufrowe (1)
 • pianino cyfrowe porównanie 2012 (1)
 • pianino cyfrowe poznaj budowę (1)
 • po ile fortepian dla dzieci (1)
 • porównanie brzmienia pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • pianino cyfrowe mniejsze klawisze (1)
 • porównanie marek pianin elektrycznych (1)
 • ranking fortepianów cyfrowych (1)
 • prawdziwei pianino dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe jakie najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe jakie wybrać 2000 (1)
 • pianino cyfrowe jakiej firmy kupic (1)
 • porównanie pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • porównanie pianin cyfrowych forum (1)
 • porównanie pianin cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe klawiatura ważona (1)
 • pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino cyfrowe rozmiar klawiszy (1)
 • pianino w normalnej cenie (1)
 • pianino cyfrowe z ważoną klawiaturą do nauki (1)
 • pianino używane akustyczne cena (1)
 • pianino cyfrowe z wywazonym klawiszem (1)
 • pianino tradycyjne mał (1)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe? (1)
 • zamiast pianina (1)
 • pianino czy pianino elektroniczne (1)
 • pianino tradycyjne a cyfrowe (1)
 • pianino cyfrowe ważone (1)
 • pianino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pianiono cyfrowe jakie (1)
 • pianino cyfrowe strojenie (1)
 • pinino cyfrowe czy akustczne (1)
 • pianino cyfrowe szkoła muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe tanio (1)
 • pianino cyfrowe tanio polska (1)
 • piano cyfrowe zy elktryczne (1)
 • pianino cyfrowe uzywane cena (1)
 • pianino cyfrowe vs (1)
 • pianino cyfrowe vs akustyczna (1)
 • pianino czy pianino elektryczne (1)
 • fortepian cyfrowy cena (1)
 • ile czarnych klawiszy ma fortepian (1)
 • ile jestr klawiszy w pianinie (1)
 • Ile Klawiszy MA Klawiatura (1)
 • ile klawiszy ma pianinio? (1)
 • ile klawiszy ma pianino a ile organy (1)
 • ile klawiszy ma standardowe nowoczesne pianino (1)
 • ile kostuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino elektryczne (1)
 • ile kosztuje elektroniczne pianino (1)
 • ile kosztuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje keyboard standardowy (1)
 • ile kosztuje klasyczny fortepian (1)
 • ile kosztuje naprawa pianina cyfrowego (1)
 • historia pianin cyfrowych (1)
 • głośniki do pianina cyfrowego (1)
 • fortepian cyfrowy dobre a tanie (1)
 • fortepian cyfrowy tani i dobry (1)
 • fortepian cyfrowy zamiast strun (1)
 • fortepian digitalne (1)
 • fortepian dla dziecka (1)
 • fortepian elektryczny wymiary (1)
 • fortepiany akustyczne czy cyfrowe (1)
 • fortepiany akustyczne używane sprzedaż (1)
 • fortepiany cyfrowe opinie (1)
 • fortepiany elektryczne (1)
 • fortepiany nowoczesne (1)
 • gniazdo słuchawkowe w pianinie - budowa (1)
 • głosne klawisze w pianinie cyfrowym (1)
 • głośnik do pianina (1)
 • ile kosztuje pianio cyfrowe (1)
 • ile kosztuje puanino cyfrowe (1)
 • Jakie cyfrowe pianino wybrać? (1)
 • jakie dobre pianino cyfrowe (1)
 • jakie elektoriniczne pianino najlepsze zamiast normalnego (1)
 • jakie elektroniczne pianino (1)
 • jakie funkcje ma pianino elektryczne (1)
 • jakie jest dobre p8anino cyfrowe (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki na gry dla dzieci (1)
 • jakie klawisze dla dziecka (1)
 • jakie klawisze ma fortepian (1)
 • jakie kupic pianino akustyczne do nauki gry (1)
 • jakie kupić pianino cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • jakie kupić pianino do nauki (1)
 • jakie najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • jaki pianino cufrowe (1)
 • jaki keyboard zamist pianian (1)
 • ile ma klawiszy czarnych pianino (1)
 • ile oktaw ma pianino (1)
 • ile pianino ma klawiszy (1)
 • ilość klawiszy fortepian pianino (1)
 • ilosc klawiszy w pianinie (1)
 • instrumenty muzyczne zamiast pianina (1)
 • jak powstaje dzwiek w pianinie cyfrowym (1)
 • jak wybrać pianino cyfrowe (1)
 • jak wybrac pianinodo nauki (1)
 • jaka jest najlepsza firma pianin cyfrowych (1)
 • jaki dzwięk ma elektryczne pianino (1)
 • jaki fortepian cyfrowy (1)
 • jaki fortepian elektryczny (1)
 • jaki instrument dla dziecka pianino (1)
 • jakie najlepsze pianino do nauki (1)
 • akie pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • co to jest pianino cyfrowe (1)
 • cyfrowe a normalne pianiino roNoce (1)
 • cyfrowe pianina klasyczne opinie (1)
 • cyfrowe pianina na raty (1)
 • cyfrowe pianino czy forum klasyczne (1)
 • cyfrowe pianino na prad ? (1)
 • cyfrowe pianino ranking (1)
 • cyfrowy fortepian tanio (1)
 • czy do szkoły muzycznej musi być pianino akustyczne (1)
 • czy fortepian jest na prąd (1)
 • czy kupiliscie dziecku pianino (1)
 • czy kupowac pianino cyfrowe (1)
 • czy lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • czy organy to to smamo jak pianino (1)
 • co tansze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co sadza pianisci o pianinach elektornicznych (1)
 • akustyczne pianino (1)
 • akustyczne pianino czeskie (1)
 • allegro elektryczny fortepiany (1)
 • allegro gumowe pianino (1)
 • ars polonica najlepsze pianina (1)
 • ars polonica pianina cyfrowe (1)
 • co do nauki zamiast pianina w domu (1)
 • co kupic pianino czy pianino elektryczne (1)
 • co lepsze do gry na pianinie (1)
 • co lepsze do nauki pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino cyfrowe czy (1)
 • co lepsze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianiono elektryczne (1)
 • co lepsze pianino elektryczne czy klasyczne? (1)
 • czy pianino akustyczne jest prawdziwym instrumentem (1)
 • czy pianino cyfrowe dobre jest dla nauki (1)
 • dźwięk fortepianu cyfrowego (1)
 • dzwiek klawiszy pianina cyfrowego (1)
 • eksploatacja pianina (1)
 • elektronicze pianino jakiw wybrac (1)
 • elektroniczne pianina czy dobre sa do nauki (1)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (bez kupna) (1)
 • elektroniczne pianino dla dziecka (1)
 • elektroniczne pianino do nauki 8 oktaw (1)
 • elektroniczne pianino lublin (1)
 • elektroniczne pianino online allegro (1)
 • elektroniczne pianio czy klasyczne (1)
 • elektryczny fortepian dla dzieci (1)
 • fajne ciezkie klawisze pianino forum (1)
 • fale drgania strun fortepianu (1)
 • dobre pianino cyfrowe opinie (1)
 • dobre pianina cyfrowe (1)
 • czy pianino cyfrowe jest dobre do nauki gry (1)
 • czy pianino cyfrowe jest gorsze (1)
 • czy pianino cyfrowe trzeba (1)
 • czy pianino cyfrowe wymaga strojenia (1)
 • czy pianino elektroniczne zastapi tradycyjne (1)
 • czy pianino po każdym transporcie trzeba stroić?\ (1)
 • czy warto grać na pianinie cyfrowym (1)
 • czy warto kupwać pianino cyfrow forum (1)
 • czy wtoruniu naprawiają organy elektroniczne (1)
 • czym różni się pianino cyfrowe a akustyczne (1)
 • czym rózni się pianino klawinowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego? (1)
 • digitalne pianina muzyka klasyczna (1)
 • dobre pianina akustyczne (1)
 • fortepian akustyczny to (1)
 • jakie nakpeiej kuic pianino cyfrowe (1)
 • najlepsza marka pianin cyfrowych (1)
 • najtańsze pianina cyfrowe na raty (1)
 • najtańsze pianino cyfrowe (1)
 • najtańsze pianino z ważónymi klawiszami (1)
 • naprawa klawiatury w pianinie cyfrowym (1)
 • naprawa pianin cyfrowych kielce (1)
 • naprawapianin elektronicznych wroclaw (1)
 • nauka gry na pianinie tradycyjnym czy cyfrowym (1)
 • niedrogie pianino dla dzieci (1)
 • normalne pianino ile klawiszy (1)
 • nowe dobre pianina cyfrowe (1)
 • nowe pianina akustyczne ceny (1)
 • nowe pianina elektryczne (1)
 • nowoczesne pianina cyfrowe (1)
 • nsjlepsze pianino dla dziecka (1)
 • najtańsze elektryczne pianino (1)
 • najlepszy utwór na piano elektroniczne (1)
 • najlepsze cyfrowe pianina (1)
 • najlepsze elektroniczne pianina (1)
 • najlepsze fortepiany cyfrowe (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe ranking (1)
 • najlepsze pianina do nauki (1)
 • najlepsze pianina elektryczne (1)
 • najlepsze pianinko dla dzieci (1)
 • najlepsze pianino akustyczne dla początkujących (1)
 • Najlepsze pianino cyfrowe ? (1)
 • najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • najlepsze pianino do nauki (1)
 • najlepsze pianino dom (1)
 • najlepsze pianino dźwięk (1)
 • najlepsze pianino elektroniczne (1)
 • od czego zalezy dzwiek pianina (1)
 • odkupie pianino elektroniczne (1)
 • pianina cyfrowe i akustyczne które wybrać (1)
 • pianina cyfrowe jakie kupić (1)
 • pianina cyfrowe nowe (1)
 • pianina cyfrowe podłaczone do prądu (1)
 • pianina cyfrowe vs fortepian cyfrowy (1)
 • pianina cyfrowe zestawienie (1)
 • pianina cyfrowych (1)
 • pianina elektroniczne a pianina (1)
 • pianina elektroniczne jakie najlepsze (1)
 • pianina elektroniczne ranking (1)
 • Pianina elektryczne (1)
 • pianina elektryczne dobre? (1)
 • pianina elektryczne używane opinie (1)
 • pianina elektryczne-które najlepsze do nauki gry dla dzieci? (1)
 • pianina cyfrowe czy normalne (1)
 • pianina cyfrowe a klasyczne] (1)
 • oianino a pianino cyfrowe (1)
 • opinie o pianinie elektronicznym (1)
 • opłaca się kupić pianino elektryczne (1)
 • organy cyfrowe allegro (1)
 • panino akustyczne (1)
 • panino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pedały w pianinie akustycznym (1)
 • pianina akustyczne brzmienie (1)
 • pianina akustyczne czy elektroniczne (1)
 • pianina akustyczne Kraków (1)
 • pianina akustyczne raty (1)
 • pianina akustyczne używane Wrocław (1)
 • pianina akustycznre (1)
 • pianina cyfrowe a akustyczne (1)
 • pianina klasyczne wymiary standardowe (1)
 • jakie organy zamiast pianina (1)
 • jakie pianino do nauki gry (1)
 • jakie pianino do nauki w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino elektroniczne jest najlepsze opinie (1)
 • jakie pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • jakie pianino elektryczne zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino klasyczne warto kupic ile kosztuje? (1)
 • jakie pianino kupić do nauki dziecku (1)
 • jakie pianino najlepsze forum (1)
 • jakie pianino w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino wybrać akustyczne czy elektroniczne (1)
 • jakie pianino wybrać na początek nauki (1)
 • jakie pianio cyfrowe (1)
 • jakie pianiono lepsze klasyczne czy elektryczne (1)
 • jakie piano elektroniczne kupic (1)
 • jakie pianino do gry dla dziecka (1)
 • jakie pianino cyfrowe zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino akustyczne (1)
 • jakie pianino akustyczne kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe 5k (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy klasyczne do nauki (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoly muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe do 2000 (1)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki dla dziecka (1)
 • jakie pianino cyfrowe forum (1)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? (1)
 • Jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe na początek (1)
 • jakie pianino cyfrowe warto kupic (1)
 • jakie sa wymiary pianina? mam malo miejsca (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe (1)
 • kupic pianino tradycyjne czy elktronicznie (1)
 • kupic piano akustyczne (1)
 • kupie elektroniczne pianino (1)
 • kupię pianino na raty (1)
 • kupię używane pianino cyfrowe (1)
 • kupno starego pianina akustycznego (1)
 • lepiej tanie pianino czy keyboard (1)
 • lepsze pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • ludzkie pianino elektryczne (1)
 • małe pianino cyfrowe forum (1)
 • małe pianino wymiaty (1)
 • na początek pianino czy fortepian (1)
 • nadmiernie brzmiacy klawisz w pianinie akustycznym (1)
 • naepsze pianina cyfrowe (1)
 • kupić pianino elektroniczne (1)
 • ktore pianino najlepsze (1)
 • jakie wymiary ma fortepian (1)
 • kazdy klawisz pianina cyfrowego (1)
 • keyboard ważonych klawiszy (1)
 • kiedy najlepiej kupic pianino cyfrowe (1)
 • klawiatura ważona czy pianino cyfrowe (1)
 • klawinowa elektryczna (1)
 • korg kross 88 czy ma wyważone klawisze (1)
 • kto naprawia fortepiany (1)
 • ktore dobre pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • ktore lepsze pianino elektryczne czy (1)
 • które pianina cyfrowe są najlpsze (1)
 • które pianino cyfrowe czy nie (1)
 • które pianino jest najlepsze (1)
 • które pianino lepsze elektroniczne czy cyfrowe (1)
 • najleprze pianino cyfrowe (1)