Pianino: akustyczne czy cyfrowe?

To pytanie obecnie jest jednym z najczęściej stawianych przez potencjalnych kupców.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy nabyć instrument muzyczny. Jeżeli jesteśmy twórczy, kreatywni, „nieskażeni klasycznym wykształceniem muzycznym”, poszukujący nieszablonowych rozwiązań, nietypowych zróżnicowanych brzmień – rzecz jasna, wybieramy „pianino” cyfrowe, prędzej określane mianem keyboardu, klawiszy, „kasia”, „klawinowy” itp.

Jeżeli wybieramy instrument dla dziecka, uczęszczającego do szkoły muzycznej, sprawa już tak zabawnie nie wygląda.

Nie chcę powiedzieć, że jednoznacznie obstaję przy pianinie tradycyjnym. Czasem mamy zbyt mało miejsca, zbyt mało ambicji i zbyt mało zaplanowanych środków na obsługę instrumentu akustycznego.

Ale jedno należy zastrzec już na samym początku:

szukając ekwiwalentu dla pianina tradycyjnego, należy zadbać o to, by „pianino” cyfrowe miało 88 klawiszy, ciężką (wyważoną) klawiaturę o standardowych wymiarach klawiszy oraz dwa tradycyjne dla fortepianów pedały. Tylko w tym przypadku możemy mówić o jakimkolwiek ekwiwalencie.

Jakie są plusy pianina cyfrowego wobec tradycyjnego?

1. Pianina cyfrowego nie trzeba stroić, ani regulować mu mechaniki.

2. Pianino cyfrowe posiada wyjście słuchawkowe – możemy grać na nim o dowolnej porze dnia i nocy, nikomu nie przeszkadzając.

3. Pianino cyfrowe jest lżejsze i bardziej mobilne od pianina tradycyjnego – łatwiejsze w transporcie, przestawieniu itd. Jest też mniejsze (przede wszystkim niższe), czyli zajmuje zasadniczo mniej miejsca.

I to wszystko, jeżeli chodzi o plusy. Minusy z kolei są takie:

1. Pianino cyfrowe ma określony termin eksploatacji. Więcej, niż 7-10 lat, ono nie „pociągnie”. Nigdy nie będzie „stuletnich pianin elektrycznych”, tymczasem gdy tak stare pianino akustyczne nie jest wcale rzadkością. Co więcej, producenci celowo zakładają limit czasowy w działania pewnych podzespołów, co sprawia, że remont cyfrowego pianina będzie nieopłacalny. Przecież płynność finansowa musi być, nieprawdaż? Tak więc z myślą o „dzieciach-wnukach” pianina cyfrowego kupić po prostu się nie da.

2. Dobrej klasy pianino cyfrowe (nowe, co jest w tym przypadku istotne) kosztować będzie więcej, niż kilku- lub kilkunastoletnie pianino akustyczne, które ostatecznie i tak posłuży nam dłużej, niż cyfrowe.

3. Jakbykolwiek nie była „ważona” klawiatura cyfrowego pianina, zawsze będzie miało miejsce wrażenie sztuczności gry na nim. Klawiatura tradycyjnego pianina jest „ważona” w sposób naturalny – podłączona jest do wieloskładnikowego mechanizmu, podzespoły którego mają swój naturalny ciężar. Czymkolwiek są „obciążacze” klawiatury cyfrowej, nigdy nie stworzą wrażenia naturalnie działającego mechanizmu – a to dlatego, iż powstanie dźwięku tak naprawdę nie zależy od naszego kontaktu z klawiszami.

4. Dźwięk pianina tradycyjnego powstaje w sposób naturalny, akustyczny, czyli poprzez kontakt młotka ze struną, wzmocniony przez dno rezonansowe i drewnianą obudowę. Grając na takim pianinie całą masą, zmuszamy do brzmienia całego jego ogromnego i ciężkiego korpusu. Wibracja strun powoduje fale powietrzno-dźwiękowe, odbierane przez ucho i mózg. Z kolei, ledwo mlaskając klawisze, jesteśmy w stanie panować nad najcichszym możliwym dźwiękiem, co zaowocuje niemal niewyczuwalnym dotykiem młotków do strun. Tymczasem „pianino” cyfrowe jedyne źródło dźwięku ma w swoich głośnikach, i grając fortissimo, nie powodujemy rezonansu całego korpusu (którego przecież brak!), lecz przesterowanie głośnika, czym możemy go nawet uszkodzić! Z kolei, precyzyjne pianissimo nawet na lepszych pianinach cyfrowych jest w istocie niemożliwe, o czym wie każdy, kto próbował je osiągnąć nie za pomocą zakręcenia regulatora głośności, a za pomocą palców. Dźwięki wychodzą nierówne, raz ich nie ma wcale, raz są zbyt głośne. Brakuje tych najdrobniejszych gradacji, bo po prostu nie zostały one zapisane w pamięci komputerowej takiego „pianina”.

5. W pianinach cyfrowych gałka sterująca siłą dźwięku pełni niedźwiedzią przysługę. Wyobraźmy sobie sytuację: siadamy przed prawdziwym fortepianem, który raz, że ma swoje wymiary, swoją własną przestrzeń i ciężar, swoją ukrytą głębię potencjału dźwiękowego (który dopiero trzeba z niego wydobyć), a dwa, że stoi w określonym pomieszczeniu, które trzeba dźwiękiem odpowiednio wypełnić, a które może być zarówno bardzo duże (sala koncertowa), jak i bardzo małe (pokój, audytorium itp.). Co musi zrobić pianista? Dostosować się do instrumentu i pomieszczenia, co wymaga od niego odpowiednich starań i umiejętności. W cyfrzaku mamy natomiast gałkę, a więc to pianino dostosowujemy do siebie. Pytanie: jak powinno być ustawione pokrętło głośności? Jakie jego położenie domyślnie odpowiada natężeniu dźwięku pianina czy fortepianu? Od razu podpowiadam: na takim samym ustawieniu głośności pianina cyfrowego samymi palcami nie da się osiągnąć jednocześnie dynamicznego fortissimo, jak i tajemniczego pianissimo. Cały czas musimy sterować – nie, nie umiejętnościami swoich palców – gałką głośności. To tak, jakbyśmy nie widzieli „kątem oka”, nie mieli pola widzenia rzędu 190°, lecz zaledwie 90°, inaczej mówiąc, widzieliśmy tylko to, co jest przed nami, zaś cała reszta by nam uciekała. Żeby zobaczyć to, co znajduje się bardziej po lewej czy po prawej, musielibyśmy każdorazowo kręcić głową – a w pianinie cyfrowym musimy każdorazowo kręcić gałką.
Powiedzmy, że gramy sobie – a mama z kuchni krzyczy nam coś w rodzaju „Graj ciszej, sąsiedzi śpią!”. W pianinie prawdziwym musielibyśmy opanować innego rodzaju dotyk palcowy (touché), operując tymi samymi klawiszami, tym samym mechanizmem, aby uzyskać inne gradacje dźwiękowe. W cyfrzaku – przekręcamy gałkę, czyli tak naprawdę nie uczymy się innego, bardziej skomplikowanego dotyku. Dalej gramy jak dotychczas, tracąc poczucie powiązania dotyku palcem klawisza z dźwiękiem, który dzięki temu się wydobywa (lub też nigdy tego poczucia nie mając!).
Innym razem chcemy np. wyżyć się, grając coś bardzo głośnego. I co? W pianinie cyfrowym, bijąc klawisze, usłyszymy tylko głuchy stukot plastiku / drewna / metalu o filcowe amortyzatory. Nawet się nie dowiemy, jaki efekt osiągnęlibyśmy, grając w ten sposób na fortepianie prawdziwym! Ale cóż, po to jest regulator głośności! W pianinie na prąd zawsze możemy dokręcić gałkę, powodując, że głośniki zachłysną się przesterowanym dźwiękiem. Będzie baaardzo głośno i dynamicznie… ale nie naszych palców będzie to zasługa.

6. Z powyższych wywodów wynika pewna bardzo istotna wada: pianino cyfrowe nie jest w stanie nauczyć grającego pracy nad barwą dźwięku, nad dotykiem, nad precyzyjnym kontaktem w zespole palec – klawisz – struna. Nie jest w stanie nauczyć precyzyjnej, wielobarwnej pedalizacji. Jeżeli ono się jeszcze nadaje na początkową znajomość z muzyką, i to całkiem nieźle, w przypadku ambitnego grania już zupełnie nie sprosta pokładanym w nim nadziejom. Paradoksalnie, w pełni ukształtowany pianista może sobie radzić z „pianinem” elektrycznym, gdyż wie, pamięta, jak się gra na instrumencie prawdziwym. Ale pokażcie mi choćby jednego dobrego pianistę, który zamiast fortepianu prawdziwego kupiłby „fortepian” cyfrowy! Więc, wracając do tematu, instrument elektroniczny zupełnie nie pasuje temu, kto już wyrósł z „zabaw w muzykę”, ale jeszcze nie osiągnął takiego pułapu, gdy „nie ma odwrotu” od raz otrzymanego doświadczenia.

7. Minus nieco próżny, lecz dla wielu ludzi istotny: wygląd. Otóż pianino cyfrowe doskonale pasuje do wystroju pracowni komputerowej lub biura, i wcale – do stylowego salonu. Nigdy nie będzie „pięknym mebelkiem”, jakim jest choćby kilkudziesięcioletnie pianino akustyczne.

8. Prąd kosztuje – być może relatywnie mniej, niż dwukrotne w skali roku strojenie pianina akustycznego – lecz nie można powiedzieć, że używanie elektronicznego pianina nic nas nie kosztuje. Tak samo, w przypadku wyłączenia prądu nie możemy usiąść i pomuzykować tak jak na pianinie tradycyjnym – nasz „instrument muzyczny” będzie tak samo martwy, jak i wszystkie sprzęty dookoła.

Oczywiście, wybór instrumentu jest kwestią indywidualną, i nie należy patrzeć tu na ilość punktów „za” i „przeciw” – jeden nie jest równy drugiemu. Należy po prostu rozważyć to, co czujemy, co serce i głowa nam podpowiada.

Na koniec załączę piękną, acz pouczającą historię z pewnego rosyjskiego forum internetowego:

„Kupiliśmy synowi drogie cyfrowe pianino „Korg” na raty. Dwa lata trwała spłata, myśleliśmy, że chwyciliśmy los za ogon, jesteśmy najmądrzejsi, nie musimy płacić za strojenie, mamy w domu „czystą” Japonię i w ogóle etalon instrumentu. Oczywiście, kiedy wykładasz taką kwotę, oczekujesz wymiernej satysfakcji. Na szczęście, po czterech latach nauki syn czyni znaczne postępy w muzyce dzięki wspaniałemu pedagogowi i naszemu udziałowi w jego zajęciach. I raptem półtora roku temu profesorka, widząc sukcesy syna, napomknęła, że „wreszcie trzeba zamienić pianino cyfrowe na prawdziwe”! Gdyż cyfrowe – to wcale nie prawdziwy instrument muzyczny, a zaledwie jego surogat. Byliśmy w szoku… Mówi się trudno, trzeba odkładać pieniądze na jakieś solidne akustyczne pianino, niemieckie lub czeskie. I raptem tydzień temu nasz „Korg” się spalił. Pieniędzy odłożyć nie zdążyliśmy. Ćwiczyć na czymś trzeba – zbliżają się egzaminy. Dzwonimy do stroiciela fortepianów i pytamy: czy pan naprawia również pianina elektroniczne? A on nas pyta, jak długo będziemy jeszcze znęcać się nad synem! „Kupcie mu prawdziwy instrument!” Mówię mu, że nie mamy na niego pieniędzy, a on – „rozumu pan nie ma, a nie pieniędzy!” Dał nam namiary na pierwsze lepsze „Nocturno”, które kupiliśmy za 200 zł [w oryginale – 2000 rubli], za 200 załatwiliśmy transport, za kolejne 200 – strojenie. Słuchajcie Państwo, dopiero dzisiaj się dowiedziałem, jaki to odlot – prawdziwe, żywe pianino!!! Długo mógłbym opisywać wszystkie odczucia, te wszystkie odcienie brzmienia, wibracje dźwięku, estetykę wyglądu. Przepraszam za porównanie, ale to tak samo jak gdyby przez całe życie współżyć z gumową „kobietą” i raptem poznać kobietę prawdziwą!”

:)

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pianino akustyczne (53)
 • jakie pianino cyfrowe (42)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe (37)
 • ranking pianin cyfrowych (36)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne (32)
 • pianina cyfrowe ranking (25)
 • ile klawiszy ma pianino (23)
 • pianino elektroniczne (19)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki (18)
 • jakie pianino cyfrowe kupić (17)
 • pianino cyfrowe forum (17)
 • pianino cyfrowe a akustyczne (15)
 • pianino cyfrowe opinie (15)
 • pianino dla dziecka (15)
 • pianino cyfrowe ranking (14)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne (13)
 • jakie pianino do nauki (13)
 • wymiary pianina (12)
 • najlepsze pianino cyfrowe (12)
 • jakie pianino dla dziecka do nauki (11)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe (11)
 • pianino cyfrowe czy klasyczne (11)
 • pianino elektryczne (10)
 • pianino elektryczne czy klasyczne (10)
 • pianino akustyczne a cyfrowe (9)
 • pianino czy pianino cyfrowe (8)
 • pianino cyfrowe na raty (8)
 • jakie pianino dla dziecka (8)
 • jakie pianino kupić dla dziecka (8)
 • ile klawiszy ma klasyczne pianino (8)
 • pianino klawinowe (8)
 • pianino a pianino cyfrowe (8)
 • pianino elektryczne opinie (7)
 • jakie pianino elektryczne kupić (7)
 • jakie pianino kupić do nauki (7)
 • pianino cyfrowe do nauki (7)
 • fortepian cyfrowy (7)
 • pianino cyfrowe jakie kupić (7)
 • jakie pianino elektryczne (7)
 • pianino cyfrowe (7)
 • pianina akustyczne (7)
 • pianino cyfrowe dla dziecka (7)
 • ile klawiszy ma fortepian (7)
 • pianino do nauki (7)
 • najlepsze pianina cyfrowe (6)
 • wymiary klawiszy pianina (6)
 • pianino cyfrowe a klasyczne (6)
 • pianina akustyczne czy cyfrowe (6)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe (6)
 • pianino cyfrowe na początek (6)
 • ranking pianina cyfrowe (5)
 • nowoczesne pianino (5)
 • pianina akustyczne używane (5)
 • pianino cyfrowe używane (5)
 • ktore pianino cyfrowe (5)
 • pianino elektroniczne wyważoną klawiaturą (5)
 • jakie pianino cyfrowe dla dziecka (5)
 • pianina cyfrowe forum (5)
 • pianino cyfrowe jakie (5)
 • co lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (4)
 • pianino elektroniczne dla dzieci (4)
 • tanie pianino cyfrowe (4)
 • pianina cyfrowe opinie (4)
 • czy warto kupić pianino cyfrowe (4)
 • ile klawiszy ma standardowa klawiatura fortepianu (4)
 • wymiary pianina cyfrowego (4)
 • ile kosztuje pianino elektryczne (4)
 • jakie pianino do nauki dla dziecka (4)
 • czy pianino cyfrowe trzeba stroic (4)
 • używane pianino cyfrowe (4)
 • pianino do nauki dla dziecka (4)
 • pianina akustyczne opinie (4)
 • pianino elektryczne dla dziecka (4)
 • jakie pianino na początek (3)
 • pianino tradycyjne czy elektroniczne (3)
 • fortepian cyfrowy opinie (3)
 • ile klawiszy ma pianino cyfrowe (3)
 • pianino kontra samochód (3)
 • fortepian elektryczny (3)
 • jakie kupić pianino cyfrowe (3)
 • fortepian elektryczny cena (3)
 • pianino na prąd (3)
 • naprawa pianina cyfrowego (3)
 • jakie pianino jest dobre (3)
 • jakie pianino do szkoły muzycznej (3)
 • dobre pianino elektryczne (3)
 • pianino elektroniczne opinie (3)
 • Pianino elektryczne ile kosztuje (3)
 • kupno pianina elektronicznego a tradycyjnego (3)
 • dobre pianino cyfrowe (3)
 • pianino cyfrowe vs fortepian cyfrowy (3)
 • pianina cyfrowe (3)
 • pianina fortepiany do nauki dla dziecka (3)
 • malo miejsca na pianino co wybrac ? (3)
 • pianino elektroniczne do nauki (3)
 • pianino cyfrowe dżwiek (3)
 • pianino elektroniczne cena (3)
 • pianina elektryczne opinie (3)
 • pianino elektryczne jakie wybrać (3)
 • elektroniczne pianino jakie (3)
 • standardowe wymiary pianina (3)
 • pianino cyfrowe wymiary (3)
 • pianina cyfrowe jakie wybrać (3)
 • pianino elektroniczne czy akustyczne (3)
 • pianino jakie wybrac (2)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka (2)
 • pianino elektroniczne dla dziecka (2)
 • jakie kupić pianino do nauki (2)
 • pianino elektroniczne używane (2)
 • jakie pianino do nauki gry dla dziecka (2)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • najlepsze pianino do nauki (2)
 • jakie pianino cyfrowe do szkoły muzycznej (2)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe do nauki gry w szkole muzycznej (2)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe? (2)
 • pianino elekktryczne (2)
 • kupno pianina cyfrowego (2)
 • pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • jak kupić pianino cyfrowe (2)
 • pianino cyfrowe kontra akustyczne (2)
 • najlepsze dźwięki w pianinie cyfrowym (2)
 • pianino elektryczne uzywane (2)
 • jaki dzwiek ma pianino (2)
 • jaki dzwięk to piano\ (2)
 • pianino elektryczne czy tradycyjne (2)
 • pianino dla dziecka do szkoły muzycznej ars (2)
 • pianino elektryczne czy akustyczne (2)
 • mechanika pianin cyfrowych (2)
 • jake pianino akustyczne kupic (2)
 • pianino cyfrowe keyboard a pianino tradycyjne (2)
 • ile kosztuje pianino do nauki (2)
 • pianino do nauki forum (2)
 • jak podłączyć głosnik z elektrycznym pianinem (2)
 • ile kosztuje dobre pianino cyfrowe (2)
 • pianina elektryczne używane (2)
 • czy kupowac uzywane pianino (2)
 • jakie wymiary ma fortepian (2)
 • pianina cyfrowe dla dzieci (2)
 • pianino a elektryczne pianino (2)
 • pianino cyfrowe vs akustyczne (2)
 • pianina cyfrowe a klasyczne (2)
 • czy pianino elektryczne trzeba stroić (2)
 • czy są fortepiany o mniejszych klawiszach? (2)
 • ranking pianino cyfrowe (2)
 • pianina akustyczne wroclaw (2)
 • ranking pianin elektronicznych (2)
 • pianino akustyczne a elektryczne (2)
 • pianino cyfrowe porównanie (2)
 • dobre pianino elektryczne jaka firma (2)
 • tanie dobre pianino cyfrowe forum (2)
 • pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (2)
 • pianina cyfrowe używane (2)
 • budowa klawisz (2)
 • chcę ku pić dobre pianino cyfrowe (2)
 • pianina elektryczne nowe ceny (2)
 • wady pianin cyfrowych (2)
 • pianina elektryczne czy prawdziwe (2)
 • pianina klawinowe (2)
 • pianina które lepsze cyfrowe czy elektryczne (2)
 • uzywane pianino akustyczne jakie wybrac (2)
 • pianina tradycyjne (2)
 • co to jest pianino akustyczne (2)
 • pianina dla dzieci (2)
 • uzywane pianina akustyczne (2)
 • klawiatura ważona co to oznacza (2)
 • cyfrowe pianino (2)
 • pianino cyfrowe wady (2)
 • pianin cyfrowe opinie (2)
 • fortepian elektryczny ile kosztuje (2)
 • pianino tradycyjne (2)
 • pianino klawinowe cena (2)
 • fortepian elektroniczny opinie (2)
 • fortepiany akustyczne używane (2)
 • pianino ranking (2)
 • pianino prad (2)
 • forum najlepsze pianino cyfrowe do domu (2)
 • gry elektrycznym pianinie (2)
 • pianino na początek (2)
 • pianino cyfrowe a pianino tradycyjne (2)
 • pianino najtaniej (2)
 • ile klawiszy ma cyfrowe pianino (2)
 • panino cofrowe a akustyczne (2)
 • fortepian elektroniczny allegro (2)
 • elektroniczne pianino (2)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (2)
 • pianino akustyczne czy elektryczne (2)
 • które pianino lepsze (2)
 • pianino cyfrowe o klawiszach pianina klasycznego (2)
 • elektroniczne pianino ranking (2)
 • pianino akustyczne nowe (2)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum (2)
 • pianino akustyczne używane (2)
 • pianino tradycyjne rozmiar (2)
 • jakie pianino elektroniczne (2)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe (2)
 • pianino kontra samochó (2)
 • pianino cyfrowe mniejsze klawisze (1)
 • pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino cyfrowe poznaj budowę (1)
 • pianino cyfrowe porównanie 2012 (1)
 • pianino cyfrowe klawiatura ważona (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze dla pianistów (1)
 • pianino cyfrowe rozmiar klawiszy (1)
 • pianina elektryczne-które najlepsze do nauki gry dla dzieci? (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowego (1)
 • Pianino akustyczne do 2000 (1)
 • pianino akustyczne forum (1)
 • pianino akustyczne klawisze (1)
 • pianino akustyczne tradycyjne (1)
 • Pianino Akustyczne vs Fortepian Klasyczny Opinia (1)
 • pianino akustyczne wymiary (1)
 • pianino akustyczne wyważone (1)
 • pianino cyfrowe - jakie najlepsze? (1)
 • pianino cyfrowe a klasyczne forum (1)
 • pianino cyfrowe a pianino (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe? (1)
 • pianino akustyczne cena nowe (1)
 • pianina klasyczne wymiary standardowe (1)
 • pianina z dobrymi głośnikami (1)
 • pianina z wyważoną klawiaturą (1)
 • pianinio cyfrowe dla dziecka (1)
 • pianinko cyfrowe dziecka (1)
 • pianinko do nauki dla 6 mie dziecka (1)
 • pianinń ile ma klawiszy? (1)
 • pianino 7 oktaw ars polonica (1)
 • pianino a fortepian liczba klawiszy (1)
 • pianino a pianino cyfrowe w edukacji muzycznej (1)
 • pianino akustyczne allegro (1)
 • pianino cyfrowe a pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe a tradycyjne (1)
 • pianino ctfrowe trzeba stroić (1)
 • pianino cyfrowe do nauki jaki model (1)
 • pianino cyfrowe do nauki szkola muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe do nauki w szkole (1)
 • pianino cyfrowe głośne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe i klasyczne porownanie (1)
 • pianino cyfrowe ile kosztuje (1)
 • pianino cyfrowe ile lat (1)
 • pianino cyfrowe jak długo nauka (1)
 • pianino cyfrowe jakie najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe jakie wybrać 2000 (1)
 • pianino cyfrowe dla poczuntkującego dziecka (1)
 • pianino cyfrowe dla początkującego (1)
 • pianino cyfrowe akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe apianino akustyczne (1)
 • pianinko dla dzieci na prąd (1)
 • pianino cyfrowe brak dzwieku (1)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum opinie (1)
 • pianino cyfrowe czy elektryczne (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne do nauki (1)
 • pianino cyfrowe dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe dla dziecka opini* (1)
 • pianino cyfrowe jakiej firmy kupic (1)
 • pianino cyfrowe strojenie (1)
 • pianino dla amatora (1)
 • polecane pianino cufrowe (1)
 • polecane pianino dla poczatkujacych (1)
 • polski ranking pianin cyfrowych (1)
 • polskie pianino akustyczne cena (1)
 • porównanie brzmienia pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • porównanie marek pianin elektrycznych (1)
 • porównanie pianin cyfrowych (1)
 • porównanie pianin cyfrowych forum (1)
 • porównanie pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • prawdziwei pianino dla dzieci (1)
 • ranking fortepianów cyfrowych (1)
 • ranking pianic cyfrowych (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2012 (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2013 (1)
 • po ile fortepian dla dzieci (1)
 • pinino cyfrowe czy akustczne (1)
 • pianino nauka dukla podkarpacie (1)
 • pianino nierowne brzmienie (1)
 • pianino nowoczesne zabiera malo miejsca (1)
 • pianino seiler a pianino cyfrowe (1)
 • pianino tanie lublin (1)
 • zamiast pianina (1)
 • pianino tradycyjne a cyfrowe (1)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe? (1)
 • pianino tradycyjne mał (1)
 • pianino używane akustyczne cena (1)
 • pianino w normalnej cenie (1)
 • pianino z ważoną klawiaturą czy tradycyjne forum (1)
 • pianiono cyfrowe jakie (1)
 • piano cyfrowe zy elktryczne (1)
 • ranking pianin dla dzieci (1)
 • ranking pianin elektrycznych (1)
 • tanie pianina elektryczne (1)
 • tanie pianina elektryczne używane (1)
 • tanie pianino cyfrowe z ważonymi klawiszami (1)
 • Uzywana klawinowa (1)
 • używane pianina akustyczne ceny (1)
 • uzywane pianino akustyczne cena (1)
 • uzywane pianino cyfrowe elektryczne (1)
 • używane pianino elektryczne (1)
 • uzywany fortepian cyfrowy cena (1)
 • uzywany fortepian elektryczny (1)
 • wygląd pianina cyfrowego w domu (1)
 • wymiary klawisza pianino (1)
 • wymiary pianina akustycznego (1)
 • wymiary pianina elektrycznego (1)
 • tanie pianina cyfrowe (1)
 • tanie pianina akustyczne (1)
 • rozmiar klawiszy w elektrycznym (1)
 • różnica między keyboardem a pianinem cyfrowym (1)
 • roznica pomiedzy fortepianem cyfrowym a tradycyjnym (1)
 • sprzedam na raty pianino (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe raty (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe rzeszów (1)
 • strojenie elektrycznych pianin (1)
 • szkoła muzyczna dziecko jakie pianino (1)
 • szkoła muzyczna najlepsze pianino cyfrowe (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe forum (1)
 • tanie dobre pianino cyfrowe (1)
 • tanie fortepiany używane dla dziecka do nauki (1)
 • tanie klawisze do nauki pianina (1)
 • wymiary pianina klasycznego (1)
 • pianino na raty krakow (1)
 • pianino cyfrowe szkoła muzyczna (1)
 • pianino do 2000 (1)
 • pianino do nauki cyfrowe czy akustyczne (1)
 • pianino do nauki elektryczne czy akustyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy aktustyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy klasyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy tradycyjne (1)
 • roznica miedzy piano a organ (1)
 • pianino elektroniczne na poczatek (1)
 • pianino elektroniczne wady (1)
 • pianino elektroniczne wymiary (1)
 • pianino elektroniczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektronizcne (1)
 • pianino elektryczne a ciezkosc klawiszy (1)
 • pianino elektryczne a fortepian elektryczny (1)
 • pianino dla dziecka w szkole muzycznej forum (1)
 • pianino dla dziecka do szkoły myzucznej (1)
 • pianino cyfrowe tanio (1)
 • pianino cyfrowe tanio polska (1)
 • pianino cyfrowe uzywane cena (1)
 • pianino cyfrowe vs (1)
 • pianino cyfrowe vs akustyczna (1)
 • pianino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pianino cyfrowe ważone (1)
 • pianino cyfrowe z ważoną klawiaturą do nauki (1)
 • pianino cyfrowe z wywazonym klawiszem (1)
 • pianino czy pianino elektroniczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne co lepsze (1)
 • pianino czy pianio cyfrowe (1)
 • pianino dla dziecka cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • pianino elektryczne a tradycyjne (1)
 • pianino elektryczne budowa (1)
 • pianino ile ma klawiszy (1)
 • pianino ile oktaw (1)
 • pianino kalwinowe (1)
 • pianino klasyczne a klawinowe (1)
 • pianino klasyczne akustyczne do nauki (1)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe ? (1)
 • pianino klasyczne czy elektroniczne (1)
 • pianino klasyczne czy elektryczne (1)
 • pianino klasyczne jakie (1)
 • PIANINO KLAWIATURA CIĘZKO CHODZI (1)
 • pianino klawinowe a keyboard (1)
 • pianino korg opinie (1)
 • pianino kustyczne małe wymiary (1)
 • pianino ma klawiszy (1)
 • pianino gram rok i nie robie postepow (1)
 • pianino elektryczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektryczne cyfrowe (1)
 • pianino elektryczne czy dobre zamiast pianina do szkoły muzycznejj (1)
 • pianino elektryczne dla dzieci (1)
 • pianino elektryczne dla początkujących (1)
 • pianino elektryczne dobre do nauki (1)
 • pianino elektryczne jakie kupić (1)
 • pianino elektryczne na jeden dzien (1)
 • pianino elektryczne na początek (1)
 • pianino elektryczne najlepsze (1)
 • pianino elektryczne raty (1)
 • pianino elektryczne rzeszów (1)
 • pianino elektryczne strojenie (1)
 • pianino elektryczne vs normalne (1)
 • pianino elektryczne wymiary (1)
 • pianino na raty (1)
 • fortepian cyfrowy tani i dobry (1)
 • ile jest najwięcej oktaw pianino cyfrowe (1)
 • ile jestr klawiszy w pianinie (1)
 • ile klawiszy ma klasyczny kejboard (1)
 • Ile Klawiszy MA Klawiatura (1)
 • ile klawiszy ma pianinio? (1)
 • ile klawiszy ma pianino a ile organy (1)
 • ile klawiszy ma standardowe nowoczesne pianino (1)
 • ile kostuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino elektryczne (1)
 • ile kosztuje elektroniczne pianino (1)
 • ile kosztuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje keyboard standardowy (1)
 • ile kosztuje klasyczny fortepian (1)
 • ile kosztuje naprawa pianina cyfrowego (1)
 • ile czarnych klawiszy ma fortepian (1)
 • historia pianin cyfrowych (1)
 • głośność pianina (1)
 • fortepian cyfrowy zamiast strun (1)
 • fortepian digitalne (1)
 • fortepian dla dziecka (1)
 • fortepian elektryczny wymiary (1)
 • fortepian parapet (1)
 • fortepiany akustyczne czy cyfrowe (1)
 • fortepiany akustyczne używane sprzedaż (1)
 • fortepiany cyfrowe opinie (1)
 • fortepiany elektryczne (1)
 • fortepiany nowoczesne (1)
 • forum pianino klasyczne czy cyfowe (1)
 • gniazdo słuchawkowe w pianinie - budowa (1)
 • głosne klawisze w pianinie cyfrowym (1)
 • głośnik do pianina (1)
 • głośniki do pianina cyfrowego (1)
 • ile kosztuje pianina (1)
 • ile kosztuje pianino aukustyczne (1)
 • ile kosztuje pianio cyfrowe (1)
 • jaki instrument kupic do nauki gry na fortepinie jak jest malo miejsca w domu (1)
 • jaki keyboard zamist pianian (1)
 • jaki pianino cufrowe (1)
 • Jakie cyfrowe pianino wybrać? (1)
 • jakie dobre pianino cyfrowe (1)
 • jakie elektoriniczne pianino najlepsze zamiast normalnego (1)
 • jakie elektroniczne pianino (1)
 • jakie funkcje ma pianino elektryczne (1)
 • jakie jest dobre p8anino cyfrowe (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki na gry dla dzieci (1)
 • jakie klawisze dla dziecka (1)
 • jakie klawisze ma fortepian (1)
 • jakie kupic pianino akustyczne do nauki gry (1)
 • jakie kupić pianino cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • jaki instrument dla dziecka pianino (1)
 • jaki fortepian elektryczny (1)
 • jaki fortepian cyfrowy (1)
 • ile kosztuje prawdziwe pianino (1)
 • ile kosztuje puanino cyfrowe (1)
 • ile ma klawiszy czarnych pianino (1)
 • ile oktaw ma fortepian (1)
 • ile oktaw ma pianino (1)
 • ile pianino ma klawiszy (1)
 • ilość klawiszy fortepian pianino (1)
 • ilosc klawiszy w pianinie (1)
 • instrumenty muzyczne zamiast pianina (1)
 • jak podłączyć pianino do glosników (1)
 • jak powstaje dzwiek w pianinie cyfrowym (1)
 • jak wybrać pianino cyfrowe (1)
 • jak wybrac pianinodo nauki (1)
 • jaka jest najlepsza firma pianin cyfrowych (1)
 • jaki dzwięk ma elektryczne pianino (1)
 • jakie najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • fortepian cyfrowy dobre a tanie (1)
 • akie pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • cyfrowe pianina klasyczne opinie (1)
 • cyfrowe pianina na raty (1)
 • cyfrowe pianina opinie (1)
 • cyfrowe pianino czy forum klasyczne (1)
 • cyfrowe pianino na prad ? (1)
 • cyfrowe pianino ranking (1)
 • cyfrowy fortepian tanio (1)
 • czy do szkoły muzycznej musi być pianino akustyczne (1)
 • czy fortepian jest na prąd (1)
 • czy kupiliscie dziecku pianino (1)
 • czy kupowac pianino cyfrowe (1)
 • czy lepsze jest pianino akustyczne czy elektroniczne (1)
 • czy lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • czy organy to to smamo jak pianino (1)
 • czy pianino akustyczne jest prawdziwym instrumentem (1)
 • cyfrowe a normalne pianiino roNoce (1)
 • co to jest pianino cyfrowe (1)
 • co tansze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • akustyczne pianino (1)
 • akustyczne pianino czeskie (1)
 • allegro elektryczny fortepiany (1)
 • allegro gumowe pianino (1)
 • ars polonica najlepsze pianina (1)
 • ars polonica pianina cyfrowe (1)
 • co do nauki zamiast pianina w domu (1)
 • co kupic pianino czy pianino elektryczne (1)
 • co lepsze do gry na pianinie (1)
 • co lepsze do nauki pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino cyfrowe czy (1)
 • co lepsze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianiono elektryczne (1)
 • co lepsze pianino elektryczne czy klasyczne? (1)
 • co sadza pianisci o pianinach elektornicznych (1)
 • czy pianino cyfrowe dobre jest dla nauki (1)
 • czy pianino cyfrowe jest dobre do nauki gry (1)
 • czy pianino cyfrowe jest gorsze (1)
 • dźwięk fortepianu cyfrowego (1)
 • dzwiek klawiszy pianina cyfrowego (1)
 • eksploatacja pianina (1)
 • elektronicze pianino jakiw wybrac (1)
 • elektroniczne pianina czy dobre sa do nauki (1)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (bez kupna) (1)
 • elektroniczne pianino dla dziecka (1)
 • elektroniczne pianino do nauki 8 oktaw (1)
 • elektroniczne pianino lublin (1)
 • elektroniczne pianino online allegro (1)
 • elektroniczne pianio czy klasyczne (1)
 • elektryczny fortepian dla dzieci (1)
 • fajne ciezkie klawisze pianino forum (1)
 • fale drgania strun fortepianu (1)
 • fortepian akustyczny to (1)
 • dobre pianino rzeszow (1)
 • dobre pianino cyfrowe opinie (1)
 • dobre pianina cyfrowe (1)
 • czy pianino cyfrowe trzeba (1)
 • czy pianino cyfrowe wymaga strojenia (1)
 • czy pianino elektroniczne zastapi tradycyjne (1)
 • czy pianino elektyczne glosno chodzi (1)
 • czy pianino po każdym transporcie trzeba stroić?\ (1)
 • czy warto grać na pianinie cyfrowym (1)
 • czy warto kupwać pianino cyfrow forum (1)
 • czy wtoruniu naprawiają organy elektroniczne (1)
 • czym różni się pianino cyfrowe a akustyczne (1)
 • czym rózni się pianino klawinowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego? (1)
 • czym sie rozni synteza (1)
 • digitalne pianina muzyka klasyczna (1)
 • dobre pianina akustyczne (1)
 • fortepian cyfrowy cena (1)
 • jakie najlepsze pianino do nauki (1)
 • na początek pianino czy fortepian (1)
 • najlepsze pianino elektryczne opinie (1)
 • najlepszy utwór na piano elektroniczne (1)
 • najtańsze elektryczne pianino (1)
 • najtańsze pianina cyfrowe na raty (1)
 • najtańsze pianino cyfrowe (1)
 • najtańsze pianino z ważónymi klawiszami (1)
 • naprawa klawiatury w pianinie cyfrowym (1)
 • naprawa pianin cyfrowych kielce (1)
 • naprawapianin elektronicznych wroclaw (1)
 • nauka gry na fortepianie a pianino cyfrowe (1)
 • nauka gry na pianinie tradycyjnym czy cyfrowym (1)
 • niedrogie pianino dla dzieci (1)
 • normalne pianino ile klawiszy (1)
 • nowe dobre pianina cyfrowe (1)
 • nowe pianina akustyczne ceny (1)
 • najlepsze pianino elektroniczne (1)
 • najlepsze pianino dźwięk (1)
 • najlepsze pianino dom (1)
 • nadmiernie brzmiacy klawisz w pianinie akustycznym (1)
 • naepsze pianina cyfrowe (1)
 • najleprze pianino cyfrowe (1)
 • najlepsza marka pianin cyfrowych (1)
 • najlepsze cyfrowe pianina (1)
 • najlepsze elektroniczne pianina (1)
 • najlepsze fortepiany cyfrowe (1)
 • najlepsze marki saxsofon do nauki gry (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe ranking (1)
 • najlepsze pianina do nauki (1)
 • najlepsze pianina elektryczne (1)
 • najlepsze pianinko dla dzieci (1)
 • najlepsze pianino akustyczne dla początkujących (1)
 • Najlepsze pianino cyfrowe ? (1)
 • najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • nowe pianina elektryczne (1)
 • nowoczesne pianina cyfrowe (1)
 • nsjlepsze pianino dla dziecka (1)
 • pianina cyfrowe a klasyczne] (1)
 • pianina cyfrowe czy normalne (1)
 • pianina cyfrowe i akustyczne które wybrać (1)
 • pianina cyfrowe jakie kupić (1)
 • pianina cyfrowe nowe (1)
 • pianina cyfrowe opinia (1)
 • pianina cyfrowe podłaczone do prądu (1)
 • pianina cyfrowe vs fortepian cyfrowy (1)
 • pianina cyfrowe zestawienie (1)
 • pianina cyfrowych (1)
 • pianina elektroniczne a pianina (1)
 • pianina elektroniczne jakie najlepsze (1)
 • pianina elektroniczne ranking (1)
 • Pianina elektryczne (1)
 • pianina elektryczne dobre? (1)
 • pianina cyfrowe a akustyczne (1)
 • pianina akustycznre (1)
 • pianina akustyczne używane Wrocław (1)
 • od czego zalezy dzwiek pianina (1)
 • odkupie pianino elektroniczne (1)
 • oianino a pianino cyfrowe (1)
 • opinie o pianinie elektronicznym (1)
 • opłaca się kupić pianino elektryczne (1)
 • organy cyfrowe allegro (1)
 • panino akustyczne (1)
 • panino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • parapet pianino (1)
 • pedały w pianinie akustycznym (1)
 • pianin cyfrowe na początek (1)
 • pianina akustyczne brzmienie (1)
 • pianina akustyczne czy elektroniczne (1)
 • pianina akustyczne Kraków (1)
 • pianina akustyczne raty (1)
 • pianina elektryczne używane opinie (1)
 • małe pianino wymiaty (1)
 • jakie nakpeiej kuic pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino do 2000 (1)
 • jakie pianino do gry dla dziecka (1)
 • jakie pianino do nauki gry (1)
 • jakie pianino do nauki w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino elektroniczne jest najlepsze opinie (1)
 • jakie pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • jakie pianino elektryczne zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino klasyczne warto kupic ile kosztuje? (1)
 • jakie pianino kupić do nauki dziecku (1)
 • jakie pianino najlepsze forum (1)
 • jakie pianino w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino wybrać akustyczne czy elektroniczne (1)
 • jakie pianino wybrać na początek nauki (1)
 • jakie pianio cyfrowe (1)
 • jakie pianiono lepsze klasyczne czy elektryczne (1)
 • jakie pianino dla poczatkujacego (1)
 • jakie pianino dla dziecka w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie organy zamiast pianina (1)
 • jakie pianino akustyczne (1)
 • jakie pianino akustyczne kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe 5k (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy klasyczne do nauki (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoly muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe do 2000 (1)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki dla dziecka (1)
 • jakie pianino cyfrowe forum (1)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? (1)
 • Jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe na początek (1)
 • jakie pianino cyfrowe warto kupic (1)
 • jakie piano elektroniczne kupic (1)
 • jakie sa wymiary pianina? mam malo miejsca (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe (1)
 • kupić pianino elektroniczne (1)
 • kupic pianino tradycyjne czy elktronicznie (1)
 • kupic piano akustyczne (1)
 • kupie elektroniczne pianino (1)
 • kupię pianino na raty (1)
 • kupię używane pianino cyfrowe (1)
 • kupno starego pianina akustycznego (1)
 • lepiej kupic pianino cyfrowe czy (1)
 • lepiej tanie pianino czy keyboard (1)
 • lepsze pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • ludzkie pianino elektryczne (1)
 • male panino pod komputer (1)
 • marki pianin elektryczney (1)
 • małe organki yamaha (1)
 • małe pianino (1)
 • ktore pianino najlepsze (1)
 • które pianino lepsze elektroniczne czy cyfrowe (1)
 • które pianino jest najlepsze (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe do nauki gry (1)
 • JakiekupićorganyElektroniczne (1)
 • kazdy klawisz pianina cyfrowego (1)
 • keyboard ważonych klawiszy (1)
 • kiedy najlepiej kupic pianino cyfrowe (1)
 • klawiatura fortepianu kontra (1)
 • klawiatura ważona czy pianino cyfrowe (1)
 • klawinowa elektryczna (1)
 • korg kross 88 czy ma wyważone klawisze (1)
 • korg kross wady (1)
 • kto naprawia fortepiany (1)
 • ktore dobre pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • ktore lepsze pianino elektryczne czy (1)
 • które pianina cyfrowe są najlpsze (1)
 • które pianino cyfrowe czy nie (1)
 • małe pianino cyfrowe forum (1)