Pianino: akustyczne czy cyfrowe?

To pytanie obecnie jest jednym z najczęściej stawianych przez potencjalnych kupców.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy nabyć instrument muzyczny. Jeżeli jesteśmy twórczy, kreatywni, „nieskażeni klasycznym wykształceniem muzycznym”, poszukujący nieszablonowych rozwiązań, nietypowych zróżnicowanych brzmień – rzecz jasna, wybieramy „pianino” cyfrowe, prędzej określane mianem keyboardu, klawiszy, „kasia”, „klawinowy” itp.

Jeżeli wybieramy instrument dla dziecka, uczęszczającego do szkoły muzycznej, sprawa już tak zabawnie nie wygląda.

Nie chcę powiedzieć, że jednoznacznie obstaję przy pianinie tradycyjnym. Czasem mamy zbyt mało miejsca, zbyt mało ambicji i zbyt mało zaplanowanych środków na obsługę instrumentu akustycznego.

Ale jedno należy zastrzec już na samym początku:

szukając ekwiwalentu dla pianina tradycyjnego, należy zadbać o to, by „pianino” cyfrowe miało 88 klawiszy, ciężką (wyważoną) klawiaturę o standardowych wymiarach klawiszy oraz dwa tradycyjne dla fortepianów pedały. Tylko w tym przypadku możemy mówić o jakimkolwiek ekwiwalencie.

Jakie są plusy pianina cyfrowego wobec tradycyjnego?

1. Pianina cyfrowego nie trzeba stroić, ani regulować mu mechaniki.

2. Pianino cyfrowe posiada wyjście słuchawkowe – możemy grać na nim o dowolnej porze dnia i nocy, nikomu nie przeszkadzając.

3. Pianino cyfrowe jest lżejsze i bardziej mobilne od pianina tradycyjnego – łatwiejsze w transporcie, przestawieniu itd. Jest też mniejsze (przede wszystkim niższe), czyli zajmuje zasadniczo mniej miejsca.

I to wszystko, jeżeli chodzi o plusy. Minusy z kolei są takie:

1. Pianino cyfrowe ma określony termin eksploatacji. Więcej, niż 7-10 lat, ono nie „pociągnie”. Nigdy nie będzie „stuletnich pianin elektrycznych”, tymczasem gdy tak stare pianino akustyczne nie jest wcale rzadkością. Co więcej, producenci celowo zakładają limit czasowy w działania pewnych podzespołów, co sprawia, że remont cyfrowego pianina będzie nieopłacalny. Przecież płynność finansowa musi być, nieprawdaż? Tak więc z myślą o „dzieciach-wnukach” pianina cyfrowego kupić po prostu się nie da.

2. Dobrej klasy pianino cyfrowe (nowe, co jest w tym przypadku istotne) kosztować będzie więcej, niż kilku- lub kilkunastoletnie pianino akustyczne, które ostatecznie i tak posłuży nam dłużej, niż cyfrowe.

3. Jakbykolwiek nie była „ważona” klawiatura cyfrowego pianina, zawsze będzie miało miejsce wrażenie sztuczności gry na nim. Klawiatura tradycyjnego pianina jest „ważona” w sposób naturalny – podłączona jest do wieloskładnikowego mechanizmu, podzespoły którego mają swój naturalny ciężar. Czymkolwiek są „obciążacze” klawiatury cyfrowej, nigdy nie stworzą wrażenia naturalnie działającego mechanizmu – a to dlatego, iż powstanie dźwięku tak naprawdę nie zależy od naszego kontaktu z klawiszami.

4. Dźwięk pianina tradycyjnego powstaje w sposób naturalny, akustyczny, czyli poprzez kontakt młotka ze struną, wzmocniony przez dno rezonansowe i drewnianą obudowę. Grając na takim pianinie całą masą, zmuszamy do brzmienia całego jego ogromnego i ciężkiego korpusu. Wibracja strun powoduje fale powietrzno-dźwiękowe, odbierane przez ucho i mózg. Z kolei, ledwo mlaskając klawisze, jesteśmy w stanie panować nad najcichszym możliwym dźwiękiem, co zaowocuje niemal niewyczuwalnym dotykiem młotków do strun. Tymczasem „pianino” cyfrowe jedyne źródło dźwięku ma w swoich głośnikach, i grając fortissimo, nie powodujemy rezonansu całego korpusu (którego przecież brak!), lecz przesterowanie głośnika, czym możemy go nawet uszkodzić! Z kolei, precyzyjne pianissimo nawet na lepszych pianinach cyfrowych jest w istocie niemożliwe, o czym wie każdy, kto próbował je osiągnąć nie za pomocą zakręcenia regulatora głośności, a za pomocą palców. Dźwięki wychodzą nierówne, raz ich nie ma wcale, raz są zbyt głośne. Brakuje tych najdrobniejszych gradacji, bo po prostu nie zostały one zapisane w pamięci komputerowej takiego „pianina”.

5. W pianinach cyfrowych gałka sterująca siłą dźwięku pełni niedźwiedzią przysługę. Wyobraźmy sobie sytuację: siadamy przed prawdziwym fortepianem, który raz, że ma swoje wymiary, swoją własną przestrzeń i ciężar, swoją ukrytą głębię potencjału dźwiękowego (który dopiero trzeba z niego wydobyć), a dwa, że stoi w określonym pomieszczeniu, które trzeba dźwiękiem odpowiednio wypełnić, a które może być zarówno bardzo duże (sala koncertowa), jak i bardzo małe (pokój, audytorium itp.). Co musi zrobić pianista? Dostosować się do instrumentu i pomieszczenia, co wymaga od niego odpowiednich starań i umiejętności. W cyfrzaku mamy natomiast gałkę, a więc to pianino dostosowujemy do siebie. Pytanie: jak powinno być ustawione pokrętło głośności? Jakie jego położenie domyślnie odpowiada natężeniu dźwięku pianina czy fortepianu? Od razu podpowiadam: na takim samym ustawieniu głośności pianina cyfrowego samymi palcami nie da się osiągnąć jednocześnie dynamicznego fortissimo, jak i tajemniczego pianissimo. Cały czas musimy sterować – nie, nie umiejętnościami swoich palców – gałką głośności. To tak, jakbyśmy nie widzieli „kątem oka”, nie mieli pola widzenia rzędu 190°, lecz zaledwie 90°, inaczej mówiąc, widzieliśmy tylko to, co jest przed nami, zaś cała reszta by nam uciekała. Żeby zobaczyć to, co znajduje się bardziej po lewej czy po prawej, musielibyśmy każdorazowo kręcić głową – a w pianinie cyfrowym musimy każdorazowo kręcić gałką.
Powiedzmy, że gramy sobie – a mama z kuchni krzyczy nam coś w rodzaju „Graj ciszej, sąsiedzi śpią!”. W pianinie prawdziwym musielibyśmy opanować innego rodzaju dotyk palcowy (touché), operując tymi samymi klawiszami, tym samym mechanizmem, aby uzyskać inne gradacje dźwiękowe. W cyfrzaku – przekręcamy gałkę, czyli tak naprawdę nie uczymy się innego, bardziej skomplikowanego dotyku. Dalej gramy jak dotychczas, tracąc poczucie powiązania dotyku palcem klawisza z dźwiękiem, który dzięki temu się wydobywa (lub też nigdy tego poczucia nie mając!).
Innym razem chcemy np. wyżyć się, grając coś bardzo głośnego. I co? W pianinie cyfrowym, bijąc klawisze, usłyszymy tylko głuchy stukot plastiku / drewna / metalu o filcowe amortyzatory. Nawet się nie dowiemy, jaki efekt osiągnęlibyśmy, grając w ten sposób na fortepianie prawdziwym! Ale cóż, po to jest regulator głośności! W pianinie na prąd zawsze możemy dokręcić gałkę, powodując, że głośniki zachłysną się przesterowanym dźwiękiem. Będzie baaardzo głośno i dynamicznie… ale nie naszych palców będzie to zasługa.

6. Z powyższych wywodów wynika pewna bardzo istotna wada: pianino cyfrowe nie jest w stanie nauczyć grającego pracy nad barwą dźwięku, nad dotykiem, nad precyzyjnym kontaktem w zespole palec – klawisz – struna. Nie jest w stanie nauczyć precyzyjnej, wielobarwnej pedalizacji. Jeżeli ono się jeszcze nadaje na początkową znajomość z muzyką, i to całkiem nieźle, w przypadku ambitnego grania już zupełnie nie sprosta pokładanym w nim nadziejom. Paradoksalnie, w pełni ukształtowany pianista może sobie radzić z „pianinem” elektrycznym, gdyż wie, pamięta, jak się gra na instrumencie prawdziwym. Ale pokażcie mi choćby jednego dobrego pianistę, który zamiast fortepianu prawdziwego kupiłby „fortepian” cyfrowy! Więc, wracając do tematu, instrument elektroniczny zupełnie nie pasuje temu, kto już wyrósł z „zabaw w muzykę”, ale jeszcze nie osiągnął takiego pułapu, gdy „nie ma odwrotu” od raz otrzymanego doświadczenia.

7. Minus nieco próżny, lecz dla wielu ludzi istotny: wygląd. Otóż pianino cyfrowe doskonale pasuje do wystroju pracowni komputerowej lub biura, i wcale – do stylowego salonu. Nigdy nie będzie „pięknym mebelkiem”, jakim jest choćby kilkudziesięcioletnie pianino akustyczne.

8. Prąd kosztuje – być może relatywnie mniej, niż dwukrotne w skali roku strojenie pianina akustycznego – lecz nie można powiedzieć, że używanie elektronicznego pianina nic nas nie kosztuje. Tak samo, w przypadku wyłączenia prądu nie możemy usiąść i pomuzykować tak jak na pianinie tradycyjnym – nasz „instrument muzyczny” będzie tak samo martwy, jak i wszystkie sprzęty dookoła.

Oczywiście, wybór instrumentu jest kwestią indywidualną, i nie należy patrzeć tu na ilość punktów „za” i „przeciw” – jeden nie jest równy drugiemu. Należy po prostu rozważyć to, co czujemy, co serce i głowa nam podpowiada.

Koniecznie przeczytaj kolejny tekst o wyborze cyfrowego pianina!

Na koniec załączę piękną, acz pouczającą historię z pewnego rosyjskiego forum internetowego:

„Kupiliśmy synowi drogie cyfrowe pianino „Korg” na raty. Dwa lata trwała spłata, myśleliśmy, że chwyciliśmy los za ogon, jesteśmy najmądrzejsi, nie musimy płacić za strojenie, mamy w domu „czystą” Japonię i w ogóle etalon instrumentu. Oczywiście, kiedy wykładasz taką kwotę, oczekujesz wymiernej satysfakcji. Na szczęście, po czterech latach nauki syn czyni znaczne postępy w muzyce dzięki wspaniałemu pedagogowi i naszemu udziałowi w jego zajęciach. I raptem półtora roku temu profesorka, widząc sukcesy syna, napomknęła, że „wreszcie trzeba zamienić pianino cyfrowe na prawdziwe”! Gdyż cyfrowe – to wcale nie prawdziwy instrument muzyczny, a zaledwie jego surogat. Byliśmy w szoku… Mówi się trudno, trzeba odkładać pieniądze na jakieś solidne akustyczne pianino, niemieckie lub czeskie. I raptem tydzień temu nasz „Korg” się spalił. Pieniędzy odłożyć nie zdążyliśmy. Ćwiczyć na czymś trzeba – zbliżają się egzaminy. Dzwonimy do stroiciela fortepianów i pytamy: czy pan naprawia również pianina elektroniczne? A on nas pyta, jak długo będziemy jeszcze znęcać się nad synem! „Kupcie mu prawdziwy instrument!” Mówię mu, że nie mamy na niego pieniędzy, a on – „rozumu pan nie ma, a nie pieniędzy!” Dał nam namiary na pierwsze lepsze „Nocturno”, które kupiliśmy za 200 zł [w oryginale – 2000 rubli], za 200 załatwiliśmy transport, za kolejne 200 – strojenie. Słuchajcie Państwo, dopiero dzisiaj się dowiedziałem, jaki to odlot – prawdziwe, żywe pianino!!! Długo mógłbym opisywać wszystkie odczucia, te wszystkie odcienie brzmienia, wibracje dźwięku, estetykę wyglądu. Przepraszam za porównanie, ale to tak samo jak gdyby przez całe życie współżyć z gumową „kobietą” i raptem poznać kobietę prawdziwą!”

:)

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pianino akustyczne (54)
 • jakie pianino cyfrowe (42)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe (37)
 • ranking pianin cyfrowych (36)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne (34)
 • pianina cyfrowe ranking (25)
 • ile klawiszy ma pianino (24)
 • pianino elektroniczne (19)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki (18)
 • jakie pianino cyfrowe kupić (18)
 • pianino cyfrowe forum (17)
 • pianino cyfrowe ranking (15)
 • pianino cyfrowe opinie (15)
 • pianino dla dziecka (15)
 • pianino cyfrowe a akustyczne (15)
 • jakie pianino do nauki (14)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne (13)
 • wymiary pianina (12)
 • najlepsze pianino cyfrowe (12)
 • pianino cyfrowe czy klasyczne (12)
 • pianino akustyczne a cyfrowe (11)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe (11)
 • pianino elektryczne czy klasyczne (11)
 • jakie pianino dla dziecka do nauki (11)
 • pianino elektryczne (10)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe (10)
 • ile klawiszy ma klasyczne pianino (8)
 • pianino do nauki (8)
 • jakie pianino kupić dla dziecka (8)
 • jakie pianino elektryczne kupić (8)
 • pianino cyfrowe na raty (8)
 • pianino cyfrowe a klasyczne (8)
 • jakie pianino dla dziecka (8)
 • pianino czy pianino cyfrowe (8)
 • pianino klawinowe (8)
 • pianino cyfrowe dla dziecka (8)
 • pianino a pianino cyfrowe (8)
 • pianino cyfrowe do nauki (7)
 • pianino cyfrowe (7)
 • pianino elektryczne opinie (7)
 • pianino cyfrowe jakie kupić (7)
 • pianina akustyczne (7)
 • fortepian cyfrowy (7)
 • jakie pianino elektryczne (7)
 • jakie pianino kupić do nauki (7)
 • ile klawiszy ma fortepian (7)
 • pianino cyfrowe na początek (6)
 • pianina akustyczne czy cyfrowe (6)
 • wymiary klawiszy pianina (6)
 • nowoczesne pianino (6)
 • czy pianino cyfrowe trzeba stroic (6)
 • najlepsze pianina cyfrowe (6)
 • ktore pianino cyfrowe (5)
 • pianino cyfrowe jakie (5)
 • pianino cyfrowe używane (5)
 • ile kosztuje pianino elektryczne (5)
 • jakie pianino cyfrowe dla dziecka (5)
 • pianino elektroniczne wyważoną klawiaturą (5)
 • pianina akustyczne używane (5)
 • ranking pianina cyfrowe (5)
 • pianina cyfrowe forum (5)
 • czy warto kupić pianino cyfrowe (4)
 • dobre pianino cyfrowe (4)
 • pianina cyfrowe opinie (4)
 • tanie pianino cyfrowe (4)
 • ile klawiszy ma standardowa klawiatura fortepianu (4)
 • jakie pianino do nauki dla dziecka (4)
 • pianino elektroniczne dla dzieci (4)
 • wymiary pianina cyfrowego (4)
 • używane pianino cyfrowe (4)
 • pianino elektryczne dla dziecka (4)
 • pianino do nauki dla dziecka (4)
 • co lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (4)
 • pianina akustyczne opinie (4)
 • dobre pianino elektryczne (4)
 • pianino elektryczne czy tradycyjne (4)
 • pianina elektryczne opinie (3)
 • pianino kontra samochód (3)
 • jakie pianino jest dobre (3)
 • fortepian cyfrowy opinie (3)
 • naprawa pianina cyfrowego (3)
 • ile klawiszy ma pianino cyfrowe (3)
 • pianino cyfrowe wymiary (3)
 • pianino jakie wybrac (3)
 • standardowe wymiary pianina (3)
 • fortepian elektryczny (3)
 • jakie kupić pianino cyfrowe (3)
 • pianino cyfrowe vs fortepian cyfrowy (3)
 • fortepian elektryczny cena (3)
 • pianina cyfrowe (3)
 • pianina fortepiany do nauki dla dziecka (3)
 • jakie pianino do szkoły muzycznej (3)
 • pianino na prąd (3)
 • pianino elektroniczne cena (3)
 • pianino elektroniczne opinie (3)
 • pianino elektryczne jakie wybrać (3)
 • pianino tradycyjne czy elektroniczne (3)
 • pianino cyfrowe dżwiek (3)
 • pianino elektroniczne do nauki (3)
 • pianina cyfrowe jakie wybrać (3)
 • kupno pianina elektronicznego a tradycyjnego (3)
 • malo miejsca na pianino co wybrac ? (3)
 • jakie wymiary ma fortepian (3)
 • Pianino elektryczne ile kosztuje (3)
 • jakie pianino na początek (3)
 • elektroniczne pianino jakie (3)
 • pianino elektroniczne czy akustyczne (3)
 • pianino elektroniczne używane (2)
 • jak podłączyć głosnik z elektrycznym pianinem (2)
 • fortepian cyfrowy forum (2)
 • pianina elektryczne czy akustyczne (2)
 • jak kupić pianino cyfrowe (2)
 • pianina cyfrowe używane (2)
 • pianina cyfrowe a klasyczne (2)
 • pianino cyfrowe a pianino tradycyjne (2)
 • pianina dla dzieci (2)
 • pianino do nauki forum (2)
 • pianina cyfrowe dla dzieci (2)
 • jake pianino akustyczne kupic (2)
 • pianino elektroniczne dla dziecka (2)
 • jaki dzwiek ma pianino (2)
 • pianino elekktryczne (2)
 • jaki dzwięk to piano\ (2)
 • pianina akustyczne wroclaw (2)
 • Pianina elektryczne (2)
 • pianino dla dziecka do szkoły muzycznej ars (2)
 • jakie pianino cyfrowe czy akustyczne (2)
 • pianina elektryczne czy prawdziwe (2)
 • pianino akustyczne czy elektryczne (2)
 • pianino cyfrowe o klawiszach pianina klasycznego (2)
 • wymiary pianina klasycznego (2)
 • pianino akustyczne nowe (2)
 • najlepsze pianino do nauki (2)
 • pianino cyfrowe kontra akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe keyboard a pianino tradycyjne (2)
 • klawiatura ważona co to oznacza (2)
 • pianino akustyczne używane (2)
 • najlepsze dźwięki w pianinie cyfrowym (2)
 • które pianino lepsze (2)
 • pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum (2)
 • pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (2)
 • kupno pianina cyfrowego (2)
 • mechanika pianin cyfrowych (2)
 • małe prawdziwe pianino dla dzicka (2)
 • pianino cyfrowe porównanie (2)
 • pianino akustyczne a elektryczne (2)
 • naprawa pianin cyfrowych kielce (2)
 • pianino cyfrowe wyglad jak akustyczne (2)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • jakie pianino cyfrowe do szkoły muzycznej (2)
 • pianino cyfrowe wady (2)
 • pianina elektryczne nowe ceny (2)
 • pianin cyfrowe opinie (2)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka (2)
 • pianino cyfrowe vs akustyczne (2)
 • opienie jakie pianino dla dziecka (2)
 • pianina elektryczne używane (2)
 • panino cofrowe a akustyczne (2)
 • jakie pianino do nauki gry dla dziecka (2)
 • pianina klawinowe (2)
 • pianino a elektryczne pianino (2)
 • jakie pianino elektroniczne (2)
 • pianina które lepsze cyfrowe czy elektryczne (2)
 • pianina tradycyjne (2)
 • małe pianino (2)
 • pianino klawinowe cena (2)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (2)
 • pianino ile oktaw (2)
 • gry elektrycznym pianinie (2)
 • pianino prad (2)
 • pianino ranking (2)
 • cyfrowe pianino (2)
 • pianino tradycyjne (2)
 • dobre pianino elektryczne jaka firma (2)
 • pianino elektryczne uzywane (2)
 • ile klawiszy ma cyfrowe pianino (2)
 • co to jest pianino akustyczne (2)
 • elektroniczne pianino (2)
 • forum najlepsze pianino cyfrowe do domu (2)
 • pianino najtaniej (2)
 • pianino kontra samochó (2)
 • czy kupowac uzywane pianino (2)
 • fortepian elektroniczny allegro (2)
 • ranking pianin elektronicznych (2)
 • fortepian elektroniczny opinie (2)
 • pianino na początek (2)
 • pianino klasyczne czy elektryczne (2)
 • ranking pianino cyfrowe (2)
 • v piano stuk klawiszy opinie forum (2)
 • elektroniczne pianino ranking (2)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe do nauki gry w szkole muzycznej (2)
 • fortepiany akustyczne używane (2)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe (2)
 • budowa klawisz (2)
 • fortepian elektryczny ile kosztuje (2)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe? (2)
 • jakie kupić pianino do nauki (2)
 • ile kosztuje pianino do nauki (2)
 • ile kosztuje dobre pianino cyfrowe (2)
 • pianino elektryczne czy akustyczne (2)
 • wady pianin cyfrowych (2)
 • uzywane pianino akustyczne jakie wybrac (2)
 • uzywane pianina akustyczne (2)
 • chcę ku pić dobre pianino cyfrowe (2)
 • czy pianino elektryczne trzeba stroić (2)
 • czy są fortepiany o mniejszych klawiszach? (2)
 • pianino tradycyjne rozmiar (2)
 • tanie dobre pianino cyfrowe forum (2)
 • pianino cyfrowe a tradycyjne (1)
 • ranking najlepszych pianin cyfrowych (1)
 • pinino cyfrowe czy akustczne (1)
 • po ile fortepian dla dzieci (1)
 • polskie pianino akustyczne cena (1)
 • polski ranking pianin cyfrowych (1)
 • ranking fortepianów cyfrowych (1)
 • Pianino akustyczne do 2000 (1)
 • piano cyfrowe zy elktryczne (1)
 • pianino akustyczne tradycyjne (1)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne do nauki (1)
 • ranking pianic cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe apianino akustyczne (1)
 • pianino akustyczne klawisze (1)
 • pianino akustyczne forum (1)
 • pianino cyfrowe czy warto (1)
 • pianino ctfrowe trzeba stroić (1)
 • poanino cyfrowe vs pianino akustyczne (1)
 • prawdziwei pianino dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe - jakie najlepsze? (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino (1)
 • porównanie pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • porównanie pianin cyfrowych forum (1)
 • porównanie pianin cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe a klasyczne forum (1)
 • pianino cyfrowe brak dzwieku (1)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum opinie (1)
 • pianino cyfrowe akustyczne (1)
 • Pianino Akustyczne vs Fortepian Klasyczny Opinia (1)
 • pianino akustyczne wymiary (1)
 • pianino cyfrowe a pianino akustyczne (1)
 • pianino akustyczne wyważone (1)
 • polecane pianino dla poczatkujacych (1)
 • polecane pianino cufrowe (1)
 • pianino cyfrowe a pianino (1)
 • pianino cyfrowe czy elektryczne (1)
 • porównanie marek pianin elektrycznych (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2012 (1)
 • pianina cyfrowe podłaczone do prądu (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe (1)
 • szkoła muzyczna najlepsze pianino cyfrowe (1)
 • szkoła muzyczna dziecko jakie pianino (1)
 • pianina elektryczne dobre? (1)
 • strojenie elektrycznych pianin (1)
 • standardowe pianino ile klawiszy? (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe rzeszów (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe raty (1)
 • sprzedam na raty pianino (1)
 • pianina elektryczne używane opinie (1)
 • pianina elektryczne-które najlepsze do nauki gry dla dzieci? (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe forum (1)
 • tanie dobre pianino cyfrowe (1)
 • tanie pianina akustyczne używane (1)
 • pianina cyfrowe vs fortepian cyfrowy (1)
 • pianina cyfrowe zestawienie (1)
 • pianina cyfrowych (1)
 • tanie pianina akustyczne (1)
 • tanie klawisze do nauki pianina (1)
 • tanie fortepiany używane dla dziecka do nauki (1)
 • pianina elektroniczne a pianina (1)
 • pianina elektroniczne jakie najlepsze (1)
 • pianina elektroniczne opinie (1)
 • pianina elektroniczne ranking (1)
 • róznica pomiędzy paninem cyfrowym a klasycznym (1)
 • roznica pomiedzy fortepianem cyfrowym a tradycyjnym (1)
 • pianina klasyczne wymiary standardowe (1)
 • pianino a fortepian liczba klawiszy (1)
 • pianino elektryczne dla dzieci (1)
 • pianino a pianino cyfrowe w edukacji muzycznej (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino akustyczne (1)
 • ranking pianin elektrycznych (1)
 • ranking pianin dla dzieci (1)
 • pianino akustyczne allegro (1)
 • pianino akustyczne cena nowe (1)
 • pianino akustyczne czy (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2013 (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe? (1)
 • jakie piano elektroniczne kupic (1)
 • pianino 7 oktaw ars polonica (1)
 • roznica miedzy piano a organ (1)
 • różnica między keyboardem a pianinem cyfrowym (1)
 • rozmiar klawiszy w elektrycznym (1)
 • pianina z dobrymi głośnikami (1)
 • pianina z wyważoną klawiaturą (1)
 • pianinio cyfrowe dla dziecka (1)
 • rónice w dźwięku instrumentów elektronicznym a tradycyjnym (1)
 • pianinko cyfrowe dziecka (1)
 • pianinko dla dzieci na prąd (1)
 • pianinko do nauki dla 6 mie dziecka (1)
 • pianinń ile ma klawiszy? (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowego (1)
 • pianino klasyczne czy elektroniczne (1)
 • pianino czy pianino elektroniczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne co lepsze (1)
 • pianino czy pianio cyfrowe (1)
 • pianino dla amatora (1)
 • pianino dla dzieci (1)
 • pianino elektryczne vs normalne (1)
 • pianino dla dziecka cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • pianino elektryczne strojenie (1)
 • pianino dla dziecka do szkoły myzucznej (1)
 • pianino dla dziecka w szkole muzycznej forum (1)
 • pianino elektryczne wymiary (1)
 • pianino elektryczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe ? (1)
 • pianino klasyczne akustyczne do nauki (1)
 • pianino klasyczne a klawinowe (1)
 • pianino cyfrowe wady i zalety (1)
 • pianino kalwinowe (1)
 • pianino cyfrowe ważone (1)
 • pianino ile ma klawiszy (1)
 • pianino cyfrowe z ważoną klawiaturą do nauki (1)
 • pianino gram rok i nie robie postepow (1)
 • pianino cyfrowe z wywazonym klawiszem (1)
 • pianino do 2000 (1)
 • pianino elektryczne rzeszów (1)
 • pianino elektryczne dla początkujących (1)
 • pianino elektryczne czy dobre zamiast pianina do szkoły muzycznejj (1)
 • pianino elektroniczne na poczatek (1)
 • pianino elektryczne cyfrowe (1)
 • pianino elektroniczne wady (1)
 • pianino elektryczne budowa (1)
 • pianino elektryczne a tradycyjne (1)
 • pianino elektroniczne wymiary (1)
 • pianino elektryczne a fortepian elektryczny (1)
 • pianino elektroniczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektronizcne (1)
 • pianino elektryczne dobre do nauki (1)
 • pianino elektroniczne czy ttadycyjne (1)
 • pianino do nauki cyfrowe czy akustyczne (1)
 • pianino elektryczne raty (1)
 • pianino do nauki elektryczne czy akustyczne (1)
 • pianino elektryczne najlepsze (1)
 • pianino do nauki gry dla dzieci (1)
 • pianino elektryczne na początek (1)
 • pianino elektryczne na jeden dzien (1)
 • pianino elektryczne jakie kupić (1)
 • pianino elektroniczne czy aktustyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy klasyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy tradycyjne (1)
 • pianino elektryczne a ciezkosc klawiszy (1)
 • pianino cyfrowe dla dzieci (1)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe? (1)
 • pianino cyfrowe głośne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe i klasyczne porownanie (1)
 • pianino cyfrowe ile kosztuje (1)
 • pianino cyfrowe ile lat (1)
 • pianino cyfrowe ile wytrzymuje (1)
 • pianino cyfrowe jak długo nauka (1)
 • pianino tradycyjne a cyfrowe (1)
 • pianino cyfrowe jakie najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe jakie wybrać 2000 (1)
 • pianino cyfrowe jakiej firmy kupic (1)
 • pianino tradycyjne mał (1)
 • pianino cyfrowe do nauki w szkole (1)
 • piano -mloteczkowe czy elektroniczne (1)
 • pianino cyfrowe dla dziecka opini* (1)
 • pianiono cyfrowe jakie (1)
 • pianino cyfrowe dla początkującego (1)
 • pianino cyfrowe dla poczuntkującego dziecka (1)
 • pianino z ważoną klawiaturą czy tradycyjne forum (1)
 • pianino w normalnej cenie (1)
 • pianino używane akustyczne cena (1)
 • pianino cyfrowe do nauki jaki model (1)
 • pianino cyfrowe do nauki ktore lepsze? (1)
 • pianino cyfrowe do nauki szkola muzyczna (1)
 • pianino tanie lublin (1)
 • pianino cyfrowe klawiatura ważona (1)
 • pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino cyfrowe rozmiar klawiszy (1)
 • pianino klawinowe a keyboard (1)
 • pianino cyfrowe strojenie (1)
 • PIANINO KLAWIATURA CIĘZKO CHODZI (1)
 • pianino cyfrowe szkoła muzyczna (1)
 • pianino klasyczne jakie (1)
 • pianino cyfrowe tanio (1)
 • pianino cyfrowe tanio polska (1)
 • pianino cyfrowe uzywane cena (1)
 • pianino cyfrowe vs (1)
 • porównanie brzmienia pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • pianino korg opinie (1)
 • pianino seiler a pianino cyfrowe (1)
 • pianino nowoczesne zabiera malo miejsca (1)
 • pianino nierowne brzmienie (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze dla pianistów (1)
 • pianino nauka dukla podkarpacie (1)
 • pianino na raty krakow (1)
 • pianino na raty (1)
 • pianino ma klawiszy (1)
 • pianino cyfrowe porównanie 2012 (1)
 • pianino kustyczne małe wymiary (1)
 • pianino cyfrowe poznaj budowę (1)
 • pianino cyfrowe vs akustyczna (1)
 • fortepian cyfrowy cena (1)
 • historia pianin cyfrowych (1)
 • ile czarnych klawiszy ma fortepian (1)
 • ile jest najwięcej oktaw pianino cyfrowe (1)
 • ile jestr klawiszy w pianinie (1)
 • ile klawiszy ma klasyczny kejboard (1)
 • Ile Klawiszy MA Klawiatura (1)
 • ile klawiszy ma pianinio? (1)
 • ile klawiszy ma pianino a ile organy (1)
 • ile klawiszy ma standardowe nowoczesne pianino (1)
 • ile kostuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje dobre cyfrowe pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino elektryczne (1)
 • ile kosztuje elektroniczne pianino (1)
 • ile kosztuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje keyboard standardowy (1)
 • zamiast pianina (1)
 • głośnik do pianina (1)
 • głosne klawisze w pianinie cyfrowym (1)
 • fortepian cyfrowy dobre a tanie (1)
 • fortepian cyfrowy tani i dobry (1)
 • fortepian cyfrowy zamiast strun (1)
 • fortepian digitalne (1)
 • fortepian dla dziecka (1)
 • fortepian do nauki dla dzieci uzywany allegro (1)
 • fortepian elektryczny wymiary (1)
 • fortepian parapet (1)
 • fortepiany akustyczne czy cyfrowe (1)
 • fortepiany akustyczne używane sprzedaż (1)
 • fortepiany cyfrowe opinie (1)
 • fortepiany elektryczne (1)
 • fortepiany nowoczesne (1)
 • forum pianina cyfrowe (1)
 • forum pianino klasyczne czy cyfowe (1)
 • gniazdo słuchawkowe w pianinie - budowa (1)
 • ile kosztuje klasyczny fortepian (1)
 • ile kosztuje naprawa pianina cyfrowego (1)
 • jaki dzwięk ma elektryczne pianino (1)
 • jaki fortepian cyfrowy (1)
 • jaki fortepian elektryczny (1)
 • jaki instrument dla dziecka pianino (1)
 • jaki instrument kupic do nauki gry na fortepinie jak jest malo miejsca w domu (1)
 • jaki keyboard zamist pianian (1)
 • jaki pianino cufrowe (1)
 • Jakie cyfrowe pianino wybrać? (1)
 • jakie dobre pianino cyfrowe (1)
 • jakie elektoriniczne pianino najlepsze zamiast normalnego (1)
 • jakie elektroniczne pianino (1)
 • jakie funkcje ma pianino elektryczne (1)
 • jakie jest dobre p8anino cyfrowe (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki na gry dla dzieci (1)
 • jakie klawisze dla dziecka (1)
 • jaka jest roznica między keyboardem a pianinem elektrycznym (1)
 • jaka jest najlepsza firma pianin cyfrowych (1)
 • jak wybrac pianinodo nauki (1)
 • ile kosztuje pianina (1)
 • ile kosztuje pianino aukustyczne (1)
 • ile kosztuje pianio cyfrowe (1)
 • ile kosztuje prawdziwe pianino (1)
 • ile kosztuje puanino cyfrowe (1)
 • ile ma klawiszy czarnych pianino (1)
 • ile oktaw ma fortepian (1)
 • ile oktaw ma pianino (1)
 • ile pianino ma klawiszy (1)
 • ile prądu pianino (1)
 • ilość klawiszy fortepian pianino (1)
 • ilosc klawiszy w pianinie (1)
 • instrumenty muzyczne zamiast pianina (1)
 • jak podłączyć pianino do glosników (1)
 • jak powstaje dzwiek w pianinie cyfrowym (1)
 • jak wybrać pianino cyfrowe (1)
 • jakie klawisze ma fortepian (1)
 • akustyczne pianino czeskie (1)
 • cyfrowe pianina opinie (1)
 • cyfrowe pianino czy forum klasyczne (1)
 • cyfrowe pianino ranking (1)
 • cyfrowy fortepian tanio (1)
 • czy do szkoły muzycznej musi być pianino akustyczne (1)
 • czy fortepian jest na prąd (1)
 • Czy klawiatura w pianinie elektronicznym może się rozważyć (1)
 • czy kupiliscie dziecku pianino (1)
 • czy kupowac pianino cyfrowe (1)
 • czy lepsze jest pianino akustyczne czy elektroniczne (1)
 • czy lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • czy mozna zastąpić fortepian pianinem elektronicznym? (1)
 • czy organy to to smamo jak pianino (1)
 • czy pianino akustyczne jest prawdziwym instrumentem (1)
 • czy pianino cyfrowe dobre jest dla nauki (1)
 • czy pianino cyfrowe jest dobre do nauki gry (1)
 • cyfrowe pianina na raty (1)
 • cyfrowe pianina klasyczne opinie (1)
 • Cyfrowe czy akustyczne (1)
 • allegro gumowe pianino (1)
 • ars polonica najlepsze pianina (1)
 • ars polonica pianina cyfrowe (1)
 • co do nauki zamiast pianina w domu (1)
 • co kupic pianino czy pianino elektryczne (1)
 • co kupic zamiast pianina (1)
 • co lepsze do gry na pianinie (1)
 • co lepsze do nauki pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianiono elektryczne (1)
 • co lepsze pianino elektryczne czy klasyczne? (1)
 • co lepsze pianino zwykłe czy elektroniczne (1)
 • co sadza pianisci o pianinach elektornicznych (1)
 • co tansze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co to jest pianino cyfrowe (1)
 • cyfrowe a normalne pianiino roNoce (1)
 • czy pianino cyfrowe jest gorsze (1)
 • czy pianino cyfrowe trzeba (1)
 • dobre pianino rzeszow (1)
 • dźwięk fortepianu cyfrowego (1)
 • dzwiek klawiszy pianina cyfrowego (1)
 • eksploatacja pianina (1)
 • elektronicze pianino jakiw wybrac (1)
 • elektroniczne pianina czy dobre sa do nauki (1)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (bez kupna) (1)
 • elektroniczne pianino dla dziecka (1)
 • elektroniczne pianino do nauki 8 oktaw (1)
 • elektroniczne pianino lublin (1)
 • elektroniczne pianino online allegro (1)
 • elektroniczne pianio czy klasyczne (1)
 • elektroniczny fortepian forum (1)
 • elektryczny fortepian dla dzieci (1)
 • fajne ciezkie klawisze pianino forum (1)
 • fale drgania strun fortepianu (1)
 • dobre pianino cyfrowe opinie (1)
 • dobre pianino cufrowe jak prawdziwe (1)
 • dobre pianina cyfrowe (1)
 • czy pianino cyfrowe wymaga strojenia (1)
 • czy pianino elektroniczne zastapi tradycyjne (1)
 • czy pianino elektyczne glosno chodzi (1)
 • czy pianino po każdym transporcie trzeba stroić?\ (1)
 • Czy święty mikołaj przynosi prawdziwe elektryczne pianino (1)
 • czy warto grać na pianinie cyfrowym (1)
 • czy warto kupwać pianino cyfrow forum (1)
 • czy wtoruniu naprawiają organy elektroniczne (1)
 • czym różni się pianino cyfrowe a akustyczne (1)
 • czym rózni się pianino klawinowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego? (1)
 • czym sie rozni synteza (1)
 • digitalne pianina muzyka klasyczna (1)
 • dlaczego pienino akustyczne brzęczy (1)
 • do czego służą pedały w pianinie cyfrowym (1)
 • dobre pianina akustyczne (1)
 • fortepian akustyczny to (1)
 • jakie kupic pianino akustyczne do nauki gry (1)
 • małe organki yamaha (1)
 • najlepsze pianino akustyczne dla początkujących (1)
 • Najlepsze pianino cyfrowe ? (1)
 • najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • najlepsze pianino do nauki dziecka (1)
 • najlepsze pianino dom (1)
 • najlepsze pianino dźwięk (1)
 • najlepsze pianino elektroniczne (1)
 • najlepsze pianino elektryczne opinie (1)
 • najlepszy producent pianin cyfrowych (1)
 • najlepszy utwór na piano elektroniczne (1)
 • najtańsze elektryczne pianino (1)
 • najtańsze pianina cyfrowe na raty (1)
 • najtańsze pianino cyfrowe (1)
 • najtańsze pianino z ważónymi klawiszami (1)
 • naprawa klawiatury w pianinie cyfrowym (1)
 • naprawapianin elektronicznych wroclaw (1)
 • najlepsze pianinko dla dzieci (1)
 • najlepsze pianina elektryczne (1)
 • najlepsze pianina do nauki (1)
 • małe pianino cyfrowe forum (1)
 • małe pianino wymiaty (1)
 • mechanizm wychwytu a wymyku jaka roznica pianino cyfrowe co to jest (1)
 • mobilne pianino (1)
 • na co patrzec przy wyborze pianina (1)
 • na początek pianino czy fortepian (1)
 • nadmiernie brzmiacy klawisz w pianinie akustycznym (1)
 • naepsze pianina cyfrowe (1)
 • najleprze pianino cyfrowe (1)
 • najlepsza marka pianin cyfrowych (1)
 • najlepsze cyfrowe pianina (1)
 • najlepsze elektroniczne pianina (1)
 • najlepsze fortepiany cyfrowe (1)
 • najlepsze marki saxsofon do nauki gry (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe opinie (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe ranking (1)
 • nauka gry na fortepianie a pianino cyfrowe (1)
 • nauka gry na pianinie czy warto kupic cyfrowe (1)
 • pianin cyfrowe na początek (1)
 • pianina akustyczne brzmienie (1)
 • pianina akustyczne czy elektroniczne (1)
 • pianina akustyczne Kraków (1)
 • pianina akustyczne raty (1)
 • pianina akustyczne używane Wrocław (1)
 • pianina akustycznre (1)
 • pianina cyfrowe - naprawa Rybnik (1)
 • pianina cyfrowe a akustyczne (1)
 • pianina cyfrowe a klasyczne] (1)
 • pianina cyfrowe czy normalne (1)
 • pianina cyfrowe i akustyczne które wybrać (1)
 • pianina cyfrowe jakie kupić (1)
 • pianina cyfrowe na raty (1)
 • pianina cyfrowe nieakustyczne (1)
 • pianina cyfrowe nowe (1)
 • pedały w pianinie akustycznym (1)
 • parapet pianino (1)
 • panino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • nauka gry na pianinie tradycyjnym czy cyfrowym (1)
 • niedrogie pianino dla dzieci (1)
 • Njtansze pianino cyfrowe Korga dla dziecka (1)
 • normalne pianino ile klawiszy (1)
 • nowe dobre pianina cyfrowe (1)
 • nowe pianina akustyczne ceny (1)
 • nowe pianina elektryczne (1)
 • nowoczesne pianina cyfrowe (1)
 • nsjlepsze pianino dla dziecka (1)
 • od czego zalezy dzwiek pianina (1)
 • odkupie pianino elektroniczne (1)
 • oianino a pianino cyfrowe (1)
 • opinie o pianinie elektronicznym (1)
 • opłaca się kupić pianino elektryczne (1)
 • organy cyfrowe allegro (1)
 • panino akustyczne (1)
 • pianina cyfrowe opinia (1)
 • jakie kupić pianino cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • jakie pianino cyfrowe warto kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino dla dziecka w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino dla poczatkujacego (1)
 • jakie pianino do 2000 (1)
 • jakie pianino do gry dla dziecka (1)
 • jakie pianino do nauki gry (1)
 • jakie pianino do nauki w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino elektroniczne jest najlepsze opinie (1)
 • jakie pianino elektryczn (1)
 • jakie pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • jakie pianino elektryczne zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino klasyczne warto kupic ile kosztuje? (1)
 • jakie pianino najlepsze forum (1)
 • jakie pianino w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino wybrać akustyczne czy elektroniczne (1)
 • jakie pianino cyfrowe na początek (1)
 • Jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? (1)
 • jakie kupić pianino elektryczne (1)
 • jakie najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • jakie najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie nakpeiej kuic pianino cyfrowe (1)
 • jakie organy kupić do nauki gry na pianinie (1)
 • jakie organy zamiast pianina (1)
 • jakie pianino akustyczne (1)
 • jakie pianino akustyczne do grania (1)
 • jakie pianino akustyczne kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe 5k (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy klasyczne do nauki (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoly muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe do 2000 (1)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki dla dziecka (1)
 • jakie pianino cyfrowe forum (1)
 • jakie pianino wybrać na początek nauki (1)
 • jakie pianio cyfrowe (1)
 • które pianino jest najlepsze (1)
 • które pianino lepsze elektroniczne czy cyfrowe (1)
 • ktore pianino najlepsze (1)
 • kupić pianino elektroniczne (1)
 • kupic pianino tradycyjne czy elktronicznie (1)
 • kupic piano akustyczne (1)
 • kupie elektroniczne pianino (1)
 • kupię pianino na raty (1)
 • kupię używane pianino cyfrowe (1)
 • kupno starego pianina akustycznego (1)
 • lepiej kupic pianino cyfrowe czy (1)
 • lepiej tanie pianino czy keyboard (1)
 • lepsze pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • lepsze pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • ludzkie pianino elektryczne (1)
 • male panino pod komputer (1)
 • które pianino cyfrowe czy nie (1)
 • które pianina cyfrowe są najlpsze (1)
 • ktore lepsze pianino elektryczne czy (1)
 • jakie pianiono lepsze klasyczne czy elektryczne (1)
 • jakie sa wymiary pianina? mam malo miejsca (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe do nauki gry (1)
 • JakiekupićorganyElektroniczne (1)
 • kazdy klawisz pianina cyfrowego (1)
 • keyboard ważonych klawiszy (1)
 • kiedy najlepiej kupic pianino cyfrowe (1)
 • klawiatura fortepianu kontra (1)
 • klawiatura ważona czy pianino cyfrowe (1)
 • klawinowa elektryczna (1)
 • korg kross 88 czy ma wyważone klawisze (1)
 • korg kross recenzja (1)
 • korg kross wady (1)
 • kto naprawia fortepiany (1)
 • ktore dobre pianino cyfrowe dla dziecka (1)