Pianino: akustyczne czy cyfrowe?

To pytanie obecnie jest jednym z najczęściej stawianych przez potencjalnych kupców.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy nabyć instrument muzyczny. Jeżeli jesteśmy twórczy, kreatywni, „nieskażeni klasycznym wykształceniem muzycznym”, poszukujący nieszablonowych rozwiązań, nietypowych zróżnicowanych brzmień – rzecz jasna, wybieramy „pianino” cyfrowe, prędzej określane mianem keyboardu, klawiszy, „kasia”, „klawinowy” itp.

Jeżeli wybieramy instrument dla dziecka, uczęszczającego do szkoły muzycznej, sprawa już tak zabawnie nie wygląda.

Nie chcę powiedzieć, że jednoznacznie obstaję przy pianinie tradycyjnym. Czasem mamy zbyt mało miejsca, zbyt mało ambicji i zbyt mało zaplanowanych środków na obsługę instrumentu akustycznego.

Ale jedno należy zastrzec już na samym początku:

szukając ekwiwalentu dla pianina tradycyjnego, należy zadbać o to, by „pianino” cyfrowe miało 88 klawiszy, ciężką (wyważoną) klawiaturę o standardowych wymiarach klawiszy oraz dwa tradycyjne dla fortepianów pedały. Tylko w tym przypadku możemy mówić o jakimkolwiek ekwiwalencie.

Jakie są plusy pianina cyfrowego wobec tradycyjnego?

1. Pianina cyfrowego nie trzeba stroić, ani regulować mu mechaniki.

2. Pianino cyfrowe posiada wyjście słuchawkowe – możemy grać na nim o dowolnej porze dnia i nocy, nikomu nie przeszkadzając.

3. Pianino cyfrowe jest lżejsze i bardziej mobilne od pianina tradycyjnego – łatwiejsze w transporcie, przestawieniu itd. Jest też mniejsze (przede wszystkim niższe), czyli zajmuje zasadniczo mniej miejsca.

I to wszystko, jeżeli chodzi o plusy. Minusy z kolei są takie:

1. Pianino cyfrowe ma określony termin eksploatacji. Więcej, niż 7-10 lat, ono nie „pociągnie”. Nigdy nie będzie „stuletnich pianin elektrycznych”, tymczasem gdy tak stare pianino akustyczne nie jest wcale rzadkością. Co więcej, producenci celowo zakładają limit czasowy w działania pewnych podzespołów, co sprawia, że remont cyfrowego pianina będzie nieopłacalny. Przecież płynność finansowa musi być, nieprawdaż? Tak więc z myślą o „dzieciach-wnukach” pianina cyfrowego kupić po prostu się nie da.

2. Dobrej klasy pianino cyfrowe (nowe, co jest w tym przypadku istotne) kosztować będzie więcej, niż kilku- lub kilkunastoletnie pianino akustyczne, które ostatecznie i tak posłuży nam dłużej, niż cyfrowe.

3. Jakbykolwiek nie była „ważona” klawiatura cyfrowego pianina, zawsze będzie miało miejsce wrażenie sztuczności gry na nim. Klawiatura tradycyjnego pianina jest „ważona” w sposób naturalny – podłączona jest do wieloskładnikowego mechanizmu, podzespoły którego mają swój naturalny ciężar. Czymkolwiek są „obciążacze” klawiatury cyfrowej, nigdy nie stworzą wrażenia naturalnie działającego mechanizmu – a to dlatego, iż powstanie dźwięku tak naprawdę nie zależy od naszego kontaktu z klawiszami.

4. Dźwięk pianina tradycyjnego powstaje w sposób naturalny, akustyczny, czyli poprzez kontakt młotka ze struną, wzmocniony przez dno rezonansowe i drewnianą obudowę. Grając na takim pianinie całą masą, zmuszamy do brzmienia całego jego ogromnego i ciężkiego korpusu. Wibracja strun powoduje fale powietrzno-dźwiękowe, odbierane przez ucho i mózg. Z kolei, ledwo mlaskając klawisze, jesteśmy w stanie panować nad najcichszym możliwym dźwiękiem, co zaowocuje niemal niewyczuwalnym dotykiem młotków do strun. Tymczasem „pianino” cyfrowe jedyne źródło dźwięku ma w swoich głośnikach, i grając fortissimo, nie powodujemy rezonansu całego korpusu (którego przecież brak!), lecz przesterowanie głośnika, czym możemy go nawet uszkodzić! Z kolei, precyzyjne pianissimo nawet na lepszych pianinach cyfrowych jest w istocie niemożliwe, o czym wie każdy, kto próbował je osiągnąć nie za pomocą zakręcenia regulatora głośności, a za pomocą palców. Dźwięki wychodzą nierówne, raz ich nie ma wcale, raz są zbyt głośne. Brakuje tych najdrobniejszych gradacji, bo po prostu nie zostały one zapisane w pamięci komputerowej takiego „pianina”.

5. W pianinach cyfrowych gałka sterująca siłą dźwięku pełni niedźwiedzią przysługę. Wyobraźmy sobie sytuację: siadamy przed prawdziwym fortepianem, który raz, że ma swoje wymiary, swoją własną przestrzeń i ciężar, swoją ukrytą głębię potencjału dźwiękowego (który dopiero trzeba z niego wydobyć), a dwa, że stoi w określonym pomieszczeniu, które trzeba dźwiękiem odpowiednio wypełnić, a które może być zarówno bardzo duże (sala koncertowa), jak i bardzo małe (pokój, audytorium itp.). Co musi zrobić pianista? Dostosować się do instrumentu i pomieszczenia, co wymaga od niego odpowiednich starań i umiejętności. W cyfrzaku mamy natomiast gałkę, a więc to pianino dostosowujemy do siebie. Pytanie: jak powinno być ustawione pokrętło głośności? Jakie jego położenie domyślnie odpowiada natężeniu dźwięku pianina czy fortepianu? Od razu podpowiadam: na takim samym ustawieniu głośności pianina cyfrowego samymi palcami nie da się osiągnąć jednocześnie dynamicznego fortissimo, jak i tajemniczego pianissimo. Cały czas musimy sterować – nie, nie umiejętnościami swoich palców – gałką głośności. To tak, jakbyśmy nie widzieli „kątem oka”, nie mieli pola widzenia rzędu 190°, lecz zaledwie 90°, inaczej mówiąc, widzieliśmy tylko to, co jest przed nami, zaś cała reszta by nam uciekała. Żeby zobaczyć to, co znajduje się bardziej po lewej czy po prawej, musielibyśmy każdorazowo kręcić głową – a w pianinie cyfrowym musimy każdorazowo kręcić gałką.
Powiedzmy, że gramy sobie – a mama z kuchni krzyczy nam coś w rodzaju „Graj ciszej, sąsiedzi śpią!”. W pianinie prawdziwym musielibyśmy opanować innego rodzaju dotyk palcowy (touché), operując tymi samymi klawiszami, tym samym mechanizmem, aby uzyskać inne gradacje dźwiękowe. W cyfrzaku – przekręcamy gałkę, czyli tak naprawdę nie uczymy się innego, bardziej skomplikowanego dotyku. Dalej gramy jak dotychczas, tracąc poczucie powiązania dotyku palcem klawisza z dźwiękiem, który dzięki temu się wydobywa (lub też nigdy tego poczucia nie mając!).
Innym razem chcemy np. wyżyć się, grając coś bardzo głośnego. I co? W pianinie cyfrowym, bijąc klawisze, usłyszymy tylko głuchy stukot plastiku / drewna / metalu o filcowe amortyzatory. Nawet się nie dowiemy, jaki efekt osiągnęlibyśmy, grając w ten sposób na fortepianie prawdziwym! Ale cóż, po to jest regulator głośności! W pianinie na prąd zawsze możemy dokręcić gałkę, powodując, że głośniki zachłysną się przesterowanym dźwiękiem. Będzie baaardzo głośno i dynamicznie… ale nie naszych palców będzie to zasługa.

6. Z powyższych wywodów wynika pewna bardzo istotna wada: pianino cyfrowe nie jest w stanie nauczyć grającego pracy nad barwą dźwięku, nad dotykiem, nad precyzyjnym kontaktem w zespole palec – klawisz – struna. Nie jest w stanie nauczyć precyzyjnej, wielobarwnej pedalizacji. Jeżeli ono się jeszcze nadaje na początkową znajomość z muzyką, i to całkiem nieźle, w przypadku ambitnego grania już zupełnie nie sprosta pokładanym w nim nadziejom. Paradoksalnie, w pełni ukształtowany pianista może sobie radzić z „pianinem” elektrycznym, gdyż wie, pamięta, jak się gra na instrumencie prawdziwym. Ale pokażcie mi choćby jednego dobrego pianistę, który zamiast fortepianu prawdziwego kupiłby „fortepian” cyfrowy! Więc, wracając do tematu, instrument elektroniczny zupełnie nie pasuje temu, kto już wyrósł z „zabaw w muzykę”, ale jeszcze nie osiągnął takiego pułapu, gdy „nie ma odwrotu” od raz otrzymanego doświadczenia.

7. Minus nieco próżny, lecz dla wielu ludzi istotny: wygląd. Otóż pianino cyfrowe doskonale pasuje do wystroju pracowni komputerowej lub biura, i wcale – do stylowego salonu. Nigdy nie będzie „pięknym mebelkiem”, jakim jest choćby kilkudziesięcioletnie pianino akustyczne.

8. Prąd kosztuje – być może relatywnie mniej, niż dwukrotne w skali roku strojenie pianina akustycznego – lecz nie można powiedzieć, że używanie elektronicznego pianina nic nas nie kosztuje. Tak samo, w przypadku wyłączenia prądu nie możemy usiąść i pomuzykować tak jak na pianinie tradycyjnym – nasz „instrument muzyczny” będzie tak samo martwy, jak i wszystkie sprzęty dookoła.

Oczywiście, wybór instrumentu jest kwestią indywidualną, i nie należy patrzeć tu na ilość punktów „za” i „przeciw” – jeden nie jest równy drugiemu. Należy po prostu rozważyć to, co czujemy, co serce i głowa nam podpowiada.

Na koniec załączę piękną, acz pouczającą historię z pewnego rosyjskiego forum internetowego:

„Kupiliśmy synowi drogie cyfrowe pianino „Korg” na raty. Dwa lata trwała spłata, myśleliśmy, że chwyciliśmy los za ogon, jesteśmy najmądrzejsi, nie musimy płacić za strojenie, mamy w domu „czystą” Japonię i w ogóle etalon instrumentu. Oczywiście, kiedy wykładasz taką kwotę, oczekujesz wymiernej satysfakcji. Na szczęście, po czterech latach nauki syn czyni znaczne postępy w muzyce dzięki wspaniałemu pedagogowi i naszemu udziałowi w jego zajęciach. I raptem półtora roku temu profesorka, widząc sukcesy syna, napomknęła, że „wreszcie trzeba zamienić pianino cyfrowe na prawdziwe”! Gdyż cyfrowe – to wcale nie prawdziwy instrument muzyczny, a zaledwie jego surogat. Byliśmy w szoku… Mówi się trudno, trzeba odkładać pieniądze na jakieś solidne akustyczne pianino, niemieckie lub czeskie. I raptem tydzień temu nasz „Korg” się spalił. Pieniędzy odłożyć nie zdążyliśmy. Ćwiczyć na czymś trzeba – zbliżają się egzaminy. Dzwonimy do stroiciela fortepianów i pytamy: czy pan naprawia również pianina elektroniczne? A on nas pyta, jak długo będziemy jeszcze znęcać się nad synem! „Kupcie mu prawdziwy instrument!” Mówię mu, że nie mamy na niego pieniędzy, a on – „rozumu pan nie ma, a nie pieniędzy!” Dał nam namiary na pierwsze lepsze „Nocturno”, które kupiliśmy za 200 zł [w oryginale – 2000 rubli], za 200 załatwiliśmy transport, za kolejne 200 – strojenie. Słuchajcie Państwo, dopiero dzisiaj się dowiedziałem, jaki to odlot – prawdziwe, żywe pianino!!! Długo mógłbym opisywać wszystkie odczucia, te wszystkie odcienie brzmienia, wibracje dźwięku, estetykę wyglądu. Przepraszam za porównanie, ale to tak samo jak gdyby przez całe życie współżyć z gumową „kobietą” i raptem poznać kobietę prawdziwą!”

:)

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pianino akustyczne (53)
 • jakie pianino cyfrowe (42)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe (37)
 • ranking pianin cyfrowych (36)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne (32)
 • pianina cyfrowe ranking (25)
 • ile klawiszy ma pianino (23)
 • pianino elektroniczne (19)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki (18)
 • pianino cyfrowe forum (17)
 • jakie pianino cyfrowe kupić (17)
 • pianino dla dziecka (15)
 • pianino cyfrowe opinie (15)
 • pianino cyfrowe a akustyczne (15)
 • pianino cyfrowe ranking (14)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne (13)
 • jakie pianino do nauki (13)
 • najlepsze pianino cyfrowe (12)
 • wymiary pianina (12)
 • pianino cyfrowe czy klasyczne (11)
 • jakie pianino dla dziecka do nauki (11)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe (11)
 • pianino elektryczne (10)
 • pianino elektryczne czy klasyczne (10)
 • pianino akustyczne a cyfrowe (9)
 • pianino czy pianino cyfrowe (8)
 • ile klawiszy ma klasyczne pianino (8)
 • pianino klawinowe (8)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe (8)
 • jakie pianino dla dziecka (8)
 • pianino cyfrowe na raty (8)
 • jakie pianino kupić dla dziecka (8)
 • pianino a pianino cyfrowe (8)
 • pianino cyfrowe jakie kupić (7)
 • jakie pianino kupić do nauki (7)
 • fortepian cyfrowy (7)
 • ile klawiszy ma fortepian (7)
 • jakie pianino elektryczne (7)
 • pianino cyfrowe do nauki (7)
 • jakie pianino elektryczne kupić (7)
 • pianino do nauki (7)
 • pianino cyfrowe dla dziecka (7)
 • pianino cyfrowe (7)
 • pianina akustyczne (7)
 • pianino elektryczne opinie (7)
 • wymiary klawiszy pianina (6)
 • pianino cyfrowe na początek (6)
 • pianina akustyczne czy cyfrowe (6)
 • najlepsze pianina cyfrowe (6)
 • pianino cyfrowe a klasyczne (6)
 • pianino cyfrowe jakie (5)
 • pianino cyfrowe używane (5)
 • pianina cyfrowe forum (5)
 • jakie pianino cyfrowe dla dziecka (5)
 • ranking pianina cyfrowe (5)
 • pianino elektroniczne wyważoną klawiaturą (5)
 • pianina akustyczne używane (5)
 • ktore pianino cyfrowe (5)
 • nowoczesne pianino (5)
 • tanie pianino cyfrowe (4)
 • pianina akustyczne opinie (4)
 • jakie pianino do nauki dla dziecka (4)
 • używane pianino cyfrowe (4)
 • ile klawiszy ma standardowa klawiatura fortepianu (4)
 • wymiary pianina cyfrowego (4)
 • czy pianino cyfrowe trzeba stroic (4)
 • co lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (4)
 • czy warto kupić pianino cyfrowe (4)
 • pianino do nauki dla dziecka (4)
 • pianina cyfrowe opinie (4)
 • pianino elektroniczne dla dzieci (4)
 • pianino elektryczne dla dziecka (4)
 • ile kosztuje pianino elektryczne (4)
 • jakie pianino na początek (3)
 • pianino cyfrowe wymiary (3)
 • jakie pianino jest dobre (3)
 • pianina cyfrowe (3)
 • fortepian cyfrowy opinie (3)
 • pianina cyfrowe jakie wybrać (3)
 • pianina elektryczne opinie (3)
 • pianino kontra samochód (3)
 • pianino elektroniczne cena (3)
 • pianina fortepiany do nauki dla dziecka (3)
 • pianino na prąd (3)
 • pianino elektroniczne czy akustyczne (3)
 • jakie pianino do szkoły muzycznej (3)
 • standardowe wymiary pianina (3)
 • ile klawiszy ma pianino cyfrowe (3)
 • fortepian elektryczny (3)
 • pianino elektroniczne do nauki (3)
 • pianino cyfrowe vs fortepian cyfrowy (3)
 • kupno pianina elektronicznego a tradycyjnego (3)
 • malo miejsca na pianino co wybrac ? (3)
 • dobre pianino elektryczne (3)
 • dobre pianino cyfrowe (3)
 • pianino cyfrowe dżwiek (3)
 • Pianino elektryczne ile kosztuje (3)
 • pianino elektryczne jakie wybrać (3)
 • naprawa pianina cyfrowego (3)
 • jakie kupić pianino cyfrowe (3)
 • jakie wymiary ma fortepian (3)
 • pianino elektroniczne opinie (3)
 • pianino tradycyjne czy elektroniczne (3)
 • fortepian elektryczny cena (3)
 • elektroniczne pianino jakie (3)
 • pianina które lepsze cyfrowe czy elektryczne (2)
 • jake pianino akustyczne kupic (2)
 • pianina dla dzieci (2)
 • pianina cyfrowe a klasyczne (2)
 • jak podłączyć głosnik z elektrycznym pianinem (2)
 • jak kupić pianino cyfrowe (2)
 • pianina klawinowe (2)
 • jakie kupić pianino do nauki (2)
 • jaki dzwiek ma pianino (2)
 • pianino elektryczne czy tradycyjne (2)
 • pianino elektroniczne dla dziecka (2)
 • ile kosztuje pianino do nauki (2)
 • pianino elektryczne czy akustyczne (2)
 • pianino elektroniczne używane (2)
 • pianina elektryczne używane (2)
 • pianina elektryczne czy prawdziwe (2)
 • pianino do nauki forum (2)
 • pianino elekktryczne (2)
 • pianina tradycyjne (2)
 • pianino cyfrowe kontra akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe keyboard a pianino tradycyjne (2)
 • kupno pianina cyfrowego (2)
 • pianin cyfrowe opinie (2)
 • pianino akustyczne a elektryczne (2)
 • panino cofrowe a akustyczne (2)
 • mechanika pianin cyfrowych (2)
 • pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • pianino akustyczne czy elektryczne (2)
 • pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (2)
 • najlepsze dźwięki w pianinie cyfrowym (2)
 • pianino akustyczne nowe (2)
 • pianina elektryczne nowe ceny (2)
 • najlepsze pianino do nauki (2)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum (2)
 • które pianino lepsze (2)
 • pianino cyfrowe o klawiszach pianina klasycznego (2)
 • pianino cyfrowe porównanie (2)
 • pianina cyfrowe używane (2)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • jakie pianino cyfrowe do szkoły muzycznej (2)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka (2)
 • pianino dla dziecka do szkoły muzycznej ars (2)
 • pianina cyfrowe dla dzieci (2)
 • pianino najtaniej (2)
 • jakie pianino do nauki gry dla dziecka (2)
 • jakie pianino elektroniczne (2)
 • pianino cyfrowe vs akustyczne (2)
 • pianino a elektryczne pianino (2)
 • pianina akustyczne wroclaw (2)
 • pianino cyfrowe wady (2)
 • pianino akustyczne używane (2)
 • klawiatura ważona co to oznacza (2)
 • pianino cyfrowe a pianino tradycyjne (2)
 • gry elektrycznym pianinie (2)
 • forum najlepsze pianino cyfrowe do domu (2)
 • elektroniczne pianino ranking (2)
 • pianino tradycyjne rozmiar (2)
 • czy pianino elektryczne trzeba stroić (2)
 • uzywane pianino akustyczne jakie wybrac (2)
 • pianino jakie wybrac (2)
 • pianino klawinowe cena (2)
 • ranking pianino cyfrowe (2)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe do nauki gry w szkole muzycznej (2)
 • ile kosztuje dobre pianino cyfrowe (2)
 • uzywane pianina akustyczne (2)
 • tanie dobre pianino cyfrowe forum (2)
 • pianino kontra samochó (2)
 • ile klawiszy ma cyfrowe pianino (2)
 • pianino tradycyjne (2)
 • cyfrowe pianino (2)
 • czy kupowac uzywane pianino (2)
 • pianino na początek (2)
 • czy są fortepiany o mniejszych klawiszach? (2)
 • pianino prad (2)
 • ranking pianin elektronicznych (2)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (2)
 • budowa klawisz (2)
 • fortepiany akustyczne używane (2)
 • pianino elektryczne uzywane (2)
 • fortepian elektryczny ile kosztuje (2)
 • dobre pianino elektryczne jaka firma (2)
 • fortepian elektroniczny opinie (2)
 • fortepian elektroniczny allegro (2)
 • jaki dzwięk to piano\ (2)
 • co to jest pianino akustyczne (2)
 • chcę ku pić dobre pianino cyfrowe (2)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe (2)
 • wady pianin cyfrowych (2)
 • elektroniczne pianino (2)
 • pianino ranking (2)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe? (2)
 • szkoła muzyczna dziecko jakie pianino (1)
 • pianino cyfrowe brak dzwieku (1)
 • pianino cyfrowe a klasyczne forum (1)
 • ranking pianic cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe a pianino (1)
 • pianino cyfrowe apianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe a pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe - jakie najlepsze? (1)
 • strojenie elektrycznych pianin (1)
 • szkoła muzyczna najlepsze pianino cyfrowe (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe rzeszów (1)
 • pianino cyfrowe a tradycyjne (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe raty (1)
 • ranking pianin elektrycznych (1)
 • ranking pianin dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe do nauki jaki model (1)
 • pianino cyfrowe do nauki szkola muzyczna (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2013 (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2012 (1)
 • ranking fortepianów cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe głośne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe i klasyczne porownanie (1)
 • pianino cyfrowe ile kosztuje (1)
 • pianino cyfrowe dla poczuntkującego dziecka (1)
 • pianino cyfrowe dla początkującego (1)
 • pianino cyfrowe dla dziecka opini* (1)
 • sprzedam na raty pianino (1)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum opinie (1)
 • rozmiar klawiszy w elektrycznym (1)
 • pianino cyfrowe czy elektryczne (1)
 • roznica miedzy piano a organ (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne do nauki (1)
 • pianino cyfrowe dla dzieci (1)
 • różnica między keyboardem a pianinem cyfrowym (1)
 • pianino cyfrowe ile lat (1)
 • zamiast pianina (1)
 • pianinko cyfrowe dziecka (1)
 • pianinko dla dzieci na prąd (1)
 • używane pianino elektryczne (1)
 • uzywane pianino cyfrowe elektryczne (1)
 • pianinko do nauki dla 6 mie dziecka (1)
 • pianinń ile ma klawiszy? (1)
 • pianino 7 oktaw ars polonica (1)
 • pianino cyfrowe do nauki w szkole (1)
 • uzywane pianino akustyczne cena (1)
 • używane pianina akustyczne ceny (1)
 • uzywany fortepian cyfrowy cena (1)
 • pianinio cyfrowe dla dziecka (1)
 • pianina z wyważoną klawiaturą (1)
 • wymiary pianina klasycznego (1)
 • pianina elektryczne używane opinie (1)
 • pianina elektryczne-które najlepsze do nauki gry dla dzieci? (1)
 • wymiary pianina elektrycznego (1)
 • pianina klasyczne wymiary standardowe (1)
 • wymiary pianina akustycznego (1)
 • wymiary klawisza pianino (1)
 • wygląd pianina cyfrowego w domu (1)
 • pianina z dobrymi głośnikami (1)
 • uzywany fortepian elektryczny (1)
 • pianino a fortepian liczba klawiszy (1)
 • Uzywana klawinowa (1)
 • pianino akustyczne forum (1)
 • pianino akustyczne klawisze (1)
 • tanie dobre pianino cyfrowe (1)
 • pianino akustyczne tradycyjne (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe forum (1)
 • kiedy najlepiej kupic pianino cyfrowe (1)
 • Pianino Akustyczne vs Fortepian Klasyczny Opinia (1)
 • pianino akustyczne wymiary (1)
 • pianino akustyczne wyważone (1)
 • pianino ctfrowe trzeba stroić (1)
 • Pianino akustyczne do 2000 (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowego (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe? (1)
 • tanie pianino cyfrowe z ważonymi klawiszami (1)
 • pianino a pianino cyfrowe w edukacji muzycznej (1)
 • tanie pianina elektryczne używane (1)
 • tanie pianina elektryczne (1)
 • tanie pianina cyfrowe (1)
 • tanie pianina akustyczne (1)
 • tanie klawisze do nauki pianina (1)
 • pianino akustyczne allegro (1)
 • pianino akustyczne cena nowe (1)
 • tanie fortepiany używane dla dziecka do nauki (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe (1)
 • pianino dla dziecka cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • PIANINO KLAWIATURA CIĘZKO CHODZI (1)
 • pianino elektroniczne czy aktustyczne (1)
 • pianino klasyczne jakie (1)
 • pianino elektroniczne czy klasyczne (1)
 • pianino klasyczne czy elektryczne (1)
 • pianino elektroniczne czy tradycyjne (1)
 • pianino klasyczne czy elektroniczne (1)
 • pianino elektroniczne na poczatek (1)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe ? (1)
 • pianino klasyczne akustyczne do nauki (1)
 • pianino klasyczne a klawinowe (1)
 • pianino klawinowe a keyboard (1)
 • pianino korg opinie (1)
 • pianino nauka dukla podkarpacie (1)
 • pianino dla dziecka do szkoły myzucznej (1)
 • pianino dla amatora (1)
 • pianino dla dziecka w szkole muzycznej forum (1)
 • pianino do 2000 (1)
 • pianino na raty krakow (1)
 • pianino do nauki cyfrowe czy akustyczne (1)
 • pianino na raty (1)
 • pianino do nauki elektryczne czy akustyczne (1)
 • pianino ma klawiszy (1)
 • pianino kustyczne małe wymiary (1)
 • pianino elektroniczne wady (1)
 • pianino kalwinowe (1)
 • pianino elektryczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektryczne dla początkujących (1)
 • pianino elektryczne dobre do nauki (1)
 • pianino elektryczne wymiary (1)
 • pianino elektryczne vs normalne (1)
 • pianino elektryczne jakie kupić (1)
 • pianino elektryczne strojenie (1)
 • pianino elektryczne na jeden dzien (1)
 • pianino elektryczne na początek (1)
 • pianino elektryczne najlepsze (1)
 • pianino elektryczne rzeszów (1)
 • pianino elektryczne dla dzieci (1)
 • pianino gram rok i nie robie postepow (1)
 • pianino elektroniczne wymiary (1)
 • pianino elektroniczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektronizcne (1)
 • pianino ile oktaw (1)
 • pianino elektryczne a ciezkosc klawiszy (1)
 • pianino elektryczne a fortepian elektryczny (1)
 • pianino elektryczne a tradycyjne (1)
 • pianino elektryczne budowa (1)
 • pianino elektryczne cyfrowe (1)
 • pianino elektryczne czy dobre zamiast pianina do szkoły muzycznejj (1)
 • pianino ile ma klawiszy (1)
 • pianino elektryczne raty (1)
 • pianino cyfrowe jak długo nauka (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze dla pianistów (1)
 • polski ranking pianin cyfrowych (1)
 • polecane pianino dla poczatkujacych (1)
 • polecane pianino cufrowe (1)
 • po ile fortepian dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe porównanie 2012 (1)
 • pianino cyfrowe poznaj budowę (1)
 • pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino cyfrowe rozmiar klawiszy (1)
 • pianino cyfrowe strojenie (1)
 • pinino cyfrowe czy akustczne (1)
 • polskie pianino akustyczne cena (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze (1)
 • prawdziwei pianino dla dzieci (1)
 • porównanie pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • pianino cyfrowe jakie najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe jakie wybrać 2000 (1)
 • porównanie pianin cyfrowych forum (1)
 • porównanie pianin cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe jakiej firmy kupic (1)
 • porównanie marek pianin elektrycznych (1)
 • pianino cyfrowe klawiatura ważona (1)
 • porównanie brzmienia pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • pianino cyfrowe mniejsze klawisze (1)
 • pianino cyfrowe szkoła muzyczna (1)
 • piano cyfrowe zy elktryczne (1)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe? (1)
 • pianino cyfrowe z wywazonym klawiszem (1)
 • pianino tradycyjne a cyfrowe (1)
 • roznica pomiedzy fortepianem cyfrowym a tradycyjnym (1)
 • pianino czy pianino elektroniczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne co lepsze (1)
 • pianino tanie lublin (1)
 • pianino seiler a pianino cyfrowe (1)
 • pianino czy pianio cyfrowe (1)
 • pianino nowoczesne zabiera malo miejsca (1)
 • pianino cyfrowe z ważoną klawiaturą do nauki (1)
 • pianino tradycyjne mał (1)
 • pianino cyfrowe tanio (1)
 • pianino cyfrowe tanio polska (1)
 • pianiono cyfrowe jakie (1)
 • pianino z ważoną klawiaturą czy tradycyjne forum (1)
 • pianino cyfrowe uzywane cena (1)
 • pianino cyfrowe vs (1)
 • pianino cyfrowe vs akustyczna (1)
 • pianino w normalnej cenie (1)
 • pianino używane akustyczne cena (1)
 • pianino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pianino cyfrowe ważone (1)
 • pianino nierowne brzmienie (1)
 • fortepian cyfrowy tani i dobry (1)
 • ile czarnych klawiszy ma fortepian (1)
 • ile jest najwięcej oktaw pianino cyfrowe (1)
 • ile jestr klawiszy w pianinie (1)
 • ile klawiszy ma klasyczny kejboard (1)
 • Ile Klawiszy MA Klawiatura (1)
 • ile klawiszy ma pianinio? (1)
 • ile klawiszy ma pianino a ile organy (1)
 • ile klawiszy ma standardowe nowoczesne pianino (1)
 • ile kostuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino elektryczne (1)
 • ile kosztuje elektroniczne pianino (1)
 • ile kosztuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje keyboard standardowy (1)
 • ile kosztuje klasyczny fortepian (1)
 • ile kosztuje naprawa pianina cyfrowego (1)
 • historia pianin cyfrowych (1)
 • głośność pianina (1)
 • fortepian cyfrowy zamiast strun (1)
 • fortepian digitalne (1)
 • fortepian dla dziecka (1)
 • fortepian do nauki dla dzieci uzywany allegro (1)
 • fortepian elektryczny wymiary (1)
 • fortepian parapet (1)
 • fortepiany akustyczne czy cyfrowe (1)
 • fortepiany akustyczne używane sprzedaż (1)
 • fortepiany cyfrowe opinie (1)
 • fortepiany elektryczne (1)
 • fortepiany nowoczesne (1)
 • forum pianino klasyczne czy cyfowe (1)
 • gniazdo słuchawkowe w pianinie - budowa (1)
 • głosne klawisze w pianinie cyfrowym (1)
 • głośnik do pianina (1)
 • głośniki do pianina cyfrowego (1)
 • ile kosztuje pianina (1)
 • ile kosztuje pianino aukustyczne (1)
 • jaki fortepian elektryczny (1)
 • jaki instrument dla dziecka pianino (1)
 • jaki instrument kupic do nauki gry na fortepinie jak jest malo miejsca w domu (1)
 • jaki keyboard zamist pianian (1)
 • jaki pianino cufrowe (1)
 • Jakie cyfrowe pianino wybrać? (1)
 • jakie dobre pianino cyfrowe (1)
 • jakie elektoriniczne pianino najlepsze zamiast normalnego (1)
 • jakie elektroniczne pianino (1)
 • jakie funkcje ma pianino elektryczne (1)
 • jakie jest dobre p8anino cyfrowe (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki na gry dla dzieci (1)
 • jakie klawisze dla dziecka (1)
 • jakie klawisze ma fortepian (1)
 • jakie kupic pianino akustyczne do nauki gry (1)
 • jaki fortepian cyfrowy (1)
 • akie pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • ile kosztuje pianio cyfrowe (1)
 • ile kosztuje prawdziwe pianino (1)
 • ile kosztuje puanino cyfrowe (1)
 • ile ma klawiszy czarnych pianino (1)
 • ile oktaw ma fortepian (1)
 • ile oktaw ma pianino (1)
 • ile pianino ma klawiszy (1)
 • ilość klawiszy fortepian pianino (1)
 • ilosc klawiszy w pianinie (1)
 • instrumenty muzyczne zamiast pianina (1)
 • jak podłączyć pianino do glosników (1)
 • jak powstaje dzwiek w pianinie cyfrowym (1)
 • jak wybrać pianino cyfrowe (1)
 • jak wybrac pianinodo nauki (1)
 • jaka jest najlepsza firma pianin cyfrowych (1)
 • jaki dzwięk ma elektryczne pianino (1)
 • jakie kupić pianino cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • akustyczne pianino (1)
 • cyfrowe pianina na raty (1)
 • cyfrowe pianina opinie (1)
 • cyfrowe pianino czy forum klasyczne (1)
 • cyfrowe pianino na prad ? (1)
 • cyfrowe pianino ranking (1)
 • cyfrowy fortepian tanio (1)
 • czy do szkoły muzycznej musi być pianino akustyczne (1)
 • czy fortepian jest na prąd (1)
 • czy kupiliscie dziecku pianino (1)
 • czy kupowac pianino cyfrowe (1)
 • czy lepsze jest pianino akustyczne czy elektroniczne (1)
 • czy lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • czy organy to to smamo jak pianino (1)
 • czy pianino akustyczne jest prawdziwym instrumentem (1)
 • czy pianino cyfrowe dobre jest dla nauki (1)
 • czy pianino cyfrowe jest dobre do nauki gry (1)
 • cyfrowe pianina klasyczne opinie (1)
 • cyfrowe a normalne pianiino roNoce (1)
 • akustyczne pianino czeskie (1)
 • allegro elektryczny fortepiany (1)
 • allegro gumowe pianino (1)
 • ars polonica najlepsze pianina (1)
 • ars polonica pianina cyfrowe (1)
 • co do nauki zamiast pianina w domu (1)
 • co kupic pianino czy pianino elektryczne (1)
 • co lepsze do gry na pianinie (1)
 • co lepsze do nauki pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino cyfrowe czy (1)
 • co lepsze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianiono elektryczne (1)
 • co lepsze pianino elektryczne czy klasyczne? (1)
 • co sadza pianisci o pianinach elektornicznych (1)
 • co tansze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co to jest pianino cyfrowe (1)
 • czy pianino cyfrowe jest gorsze (1)
 • czy pianino cyfrowe trzeba (1)
 • dzwiek klawiszy pianina cyfrowego (1)
 • eksploatacja pianina (1)
 • elektronicze pianino jakiw wybrac (1)
 • elektroniczne pianina czy dobre sa do nauki (1)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (bez kupna) (1)
 • elektroniczne pianino dla dziecka (1)
 • elektroniczne pianino do nauki 8 oktaw (1)
 • elektroniczne pianino lublin (1)
 • elektroniczne pianino online allegro (1)
 • elektroniczne pianio czy klasyczne (1)
 • elektroniczny fortepian forum (1)
 • elektryczny fortepian dla dzieci (1)
 • fajne ciezkie klawisze pianino forum (1)
 • fale drgania strun fortepianu (1)
 • fortepian akustyczny to (1)
 • fortepian cyfrowy cena (1)
 • dźwięk fortepianu cyfrowego (1)
 • dobre pianino rzeszow (1)
 • czy pianino cyfrowe wymaga strojenia (1)
 • czy pianino elektroniczne zastapi tradycyjne (1)
 • czy pianino elektyczne glosno chodzi (1)
 • czy pianino po każdym transporcie trzeba stroić?\ (1)
 • czy warto grać na pianinie cyfrowym (1)
 • czy warto kupwać pianino cyfrow forum (1)
 • czy wtoruniu naprawiają organy elektroniczne (1)
 • czym różni się pianino cyfrowe a akustyczne (1)
 • czym rózni się pianino klawinowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego? (1)
 • czym sie rozni synteza (1)
 • digitalne pianina muzyka klasyczna (1)
 • dobre pianina akustyczne (1)
 • dobre pianina cyfrowe (1)
 • dobre pianino cyfrowe opinie (1)
 • fortepian cyfrowy dobre a tanie (1)
 • jakie najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • małe pianino cyfrowe forum (1)
 • najlepsze pianino dźwięk (1)
 • najlepsze pianino elektroniczne (1)
 • najlepsze pianino elektryczne opinie (1)
 • najlepszy utwór na piano elektroniczne (1)
 • najtańsze elektryczne pianino (1)
 • najtańsze pianina cyfrowe na raty (1)
 • najtańsze pianino cyfrowe (1)
 • najtańsze pianino z ważónymi klawiszami (1)
 • naprawa klawiatury w pianinie cyfrowym (1)
 • naprawa pianin cyfrowych kielce (1)
 • naprawapianin elektronicznych wroclaw (1)
 • nauka gry na fortepianie a pianino cyfrowe (1)
 • nauka gry na pianinie tradycyjnym czy cyfrowym (1)
 • niedrogie pianino dla dzieci (1)
 • normalne pianino ile klawiszy (1)
 • nowe dobre pianina cyfrowe (1)
 • najlepsze pianino dom (1)
 • najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • małe pianino wymiaty (1)
 • na początek pianino czy fortepian (1)
 • nadmiernie brzmiacy klawisz w pianinie akustycznym (1)
 • naepsze pianina cyfrowe (1)
 • najleprze pianino cyfrowe (1)
 • najlepsza marka pianin cyfrowych (1)
 • najlepsze cyfrowe pianina (1)
 • najlepsze elektroniczne pianina (1)
 • najlepsze fortepiany cyfrowe (1)
 • najlepsze marki saxsofon do nauki gry (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe ranking (1)
 • najlepsze pianina do nauki (1)
 • najlepsze pianina elektryczne (1)
 • najlepsze pianinko dla dzieci (1)
 • najlepsze pianino akustyczne dla początkujących (1)
 • Najlepsze pianino cyfrowe ? (1)
 • nowe pianina akustyczne ceny (1)
 • nowe pianina elektryczne (1)
 • pianina akustycznre (1)
 • pianina cyfrowe a akustyczne (1)
 • pianina cyfrowe a klasyczne] (1)
 • pianina cyfrowe czy normalne (1)
 • pianina cyfrowe i akustyczne które wybrać (1)
 • pianina cyfrowe jakie kupić (1)
 • pianina cyfrowe nowe (1)
 • pianina cyfrowe opinia (1)
 • pianina cyfrowe podłaczone do prądu (1)
 • pianina cyfrowe vs fortepian cyfrowy (1)
 • pianina cyfrowe zestawienie (1)
 • pianina cyfrowych (1)
 • pianina elektroniczne a pianina (1)
 • pianina elektroniczne jakie najlepsze (1)
 • pianina elektroniczne ranking (1)
 • Pianina elektryczne (1)
 • pianina akustyczne używane Wrocław (1)
 • pianina akustyczne raty (1)
 • nowoczesne pianina cyfrowe (1)
 • nsjlepsze pianino dla dziecka (1)
 • od czego zalezy dzwiek pianina (1)
 • odkupie pianino elektroniczne (1)
 • oianino a pianino cyfrowe (1)
 • opinie o pianinie elektronicznym (1)
 • opłaca się kupić pianino elektryczne (1)
 • organy cyfrowe allegro (1)
 • panino akustyczne (1)
 • panino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • parapet pianino (1)
 • pedały w pianinie akustycznym (1)
 • pianin cyfrowe na początek (1)
 • pianina akustyczne brzmienie (1)
 • pianina akustyczne czy elektroniczne (1)
 • pianina akustyczne Kraków (1)
 • pianina elektryczne dobre? (1)
 • jakie najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie pianino dla dziecka w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino dla poczatkujacego (1)
 • jakie pianino do 2000 (1)
 • jakie pianino do gry dla dziecka (1)
 • jakie pianino do nauki gry (1)
 • jakie pianino do nauki w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino elektroniczne jest najlepsze opinie (1)
 • jakie pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • jakie pianino elektryczne zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino klasyczne warto kupic ile kosztuje? (1)
 • jakie pianino kupić do nauki dziecku (1)
 • jakie pianino najlepsze forum (1)
 • jakie pianino w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino wybrać akustyczne czy elektroniczne (1)
 • jakie pianino wybrać na początek nauki (1)
 • jakie pianio cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino cyfrowe warto kupic (1)
 • jakie nakpeiej kuic pianino cyfrowe (1)
 • jakie organy zamiast pianina (1)
 • jakie pianino akustyczne (1)
 • jakie pianino akustyczne do grania (1)
 • jakie pianino akustyczne kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe 5k (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy klasyczne do nauki (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoly muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe do 2000 (1)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki dla dziecka (1)
 • jakie pianino cyfrowe forum (1)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? (1)
 • Jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe na początek (1)
 • jakie pianiono lepsze klasyczne czy elektryczne (1)
 • jakie piano elektroniczne kupic (1)
 • ktore pianino najlepsze (1)
 • kupić pianino elektroniczne (1)
 • kupic pianino tradycyjne czy elktronicznie (1)
 • kupic piano akustyczne (1)
 • kupie elektroniczne pianino (1)
 • kupię pianino na raty (1)
 • kupię używane pianino cyfrowe (1)
 • kupno starego pianina akustycznego (1)
 • lepiej kupic pianino cyfrowe czy (1)
 • lepiej tanie pianino czy keyboard (1)
 • lepsze pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • lepsze pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • ludzkie pianino elektryczne (1)
 • male panino pod komputer (1)
 • marki pianin elektryczney (1)
 • małe organki yamaha (1)
 • które pianino lepsze elektroniczne czy cyfrowe (1)
 • które pianino jest najlepsze (1)
 • jakie sa wymiary pianina? mam malo miejsca (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe do nauki gry (1)
 • JakiekupićorganyElektroniczne (1)
 • kazdy klawisz pianina cyfrowego (1)
 • keyboard ważonych klawiszy (1)
 • klawiatura fortepianu kontra (1)
 • klawiatura ważona czy pianino cyfrowe (1)
 • klawinowa elektryczna (1)
 • korg kross 88 czy ma wyważone klawisze (1)
 • korg kross wady (1)
 • kto naprawia fortepiany (1)
 • ktore dobre pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • ktore lepsze pianino elektryczne czy (1)
 • które pianina cyfrowe są najlpsze (1)
 • które pianino cyfrowe czy nie (1)
 • małe pianino (1)