Pianino: akustyczne czy cyfrowe?

To pytanie obecnie jest jednym z najczęściej stawianych przez potencjalnych kupców.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy nabyć instrument muzyczny. Jeżeli jesteśmy twórczy, kreatywni, „nieskażeni klasycznym wykształceniem muzycznym”, poszukujący nieszablonowych rozwiązań, nietypowych zróżnicowanych brzmień – rzecz jasna, wybieramy „pianino” cyfrowe, prędzej określane mianem keyboardu, klawiszy, „kasia”, „klawinowy” itp.

Jeżeli wybieramy instrument dla dziecka, uczęszczającego do szkoły muzycznej, sprawa już tak zabawnie nie wygląda.

Nie chcę powiedzieć, że jednoznacznie obstaję przy pianinie tradycyjnym. Czasem mamy zbyt mało miejsca, zbyt mało ambicji i zbyt mało zaplanowanych środków na obsługę instrumentu akustycznego.

Ale jedno należy zastrzec już na samym początku:

szukając ekwiwalentu dla pianina tradycyjnego, należy zadbać o to, by „pianino” cyfrowe miało 88 klawiszy, ciężką (wyważoną) klawiaturę o standardowych wymiarach klawiszy oraz dwa tradycyjne dla fortepianów pedały. Tylko w tym przypadku możemy mówić o jakimkolwiek ekwiwalencie.

Jakie są plusy pianina cyfrowego wobec tradycyjnego?

1. Pianina cyfrowego nie trzeba stroić, ani regulować mu mechaniki.

2. Pianino cyfrowe posiada wyjście słuchawkowe – możemy grać na nim o dowolnej porze dnia i nocy, nikomu nie przeszkadzając.

3. Pianino cyfrowe jest lżejsze i bardziej mobilne od pianina tradycyjnego – łatwiejsze w transporcie, przestawieniu itd. Jest też mniejsze (przede wszystkim niższe), czyli zajmuje zasadniczo mniej miejsca.

I to wszystko, jeżeli chodzi o plusy. Minusy z kolei są takie:

1. Pianino cyfrowe ma określony termin eksploatacji. Więcej, niż 7-10 lat, ono nie „pociągnie”. Nigdy nie będzie „stuletnich pianin elektrycznych”, tymczasem gdy tak stare pianino akustyczne nie jest wcale rzadkością. Co więcej, producenci celowo zakładają limit czasowy w działania pewnych podzespołów, co sprawia, że remont cyfrowego pianina będzie nieopłacalny. Przecież płynność finansowa musi być, nieprawdaż? Tak więc z myślą o „dzieciach-wnukach” pianina cyfrowego kupić po prostu się nie da.

2. Dobrej klasy pianino cyfrowe (nowe, co jest w tym przypadku istotne) kosztować będzie więcej, niż kilku- lub kilkunastoletnie pianino akustyczne, które ostatecznie i tak posłuży nam dłużej, niż cyfrowe.

3. Jakbykolwiek nie była „ważona” klawiatura cyfrowego pianina, zawsze będzie miało miejsce wrażenie sztuczności gry na nim. Klawiatura tradycyjnego pianina jest „ważona” w sposób naturalny – podłączona jest do wieloskładnikowego mechanizmu, podzespoły którego mają swój naturalny ciężar. Czymkolwiek są „obciążacze” klawiatury cyfrowej, nigdy nie stworzą wrażenia naturalnie działającego mechanizmu – a to dlatego, iż powstanie dźwięku tak naprawdę nie zależy od naszego kontaktu z klawiszami.

4. Dźwięk pianina tradycyjnego powstaje w sposób naturalny, akustyczny, czyli poprzez kontakt młotka ze struną, wzmocniony przez dno rezonansowe i drewnianą obudowę. Grając na takim pianinie całą masą, zmuszamy do brzmienia całego jego ogromnego i ciężkiego korpusu. Wibracja strun powoduje fale powietrzno-dźwiękowe, odbierane przez ucho i mózg. Z kolei, ledwo mlaskając klawisze, jesteśmy w stanie panować nad najcichszym możliwym dźwiękiem, co zaowocuje niemal niewyczuwalnym dotykiem młotków do strun. Tymczasem „pianino” cyfrowe jedyne źródło dźwięku ma w swoich głośnikach, i grając fortissimo, nie powodujemy rezonansu całego korpusu (którego przecież brak!), lecz przesterowanie głośnika, czym możemy go nawet uszkodzić! Z kolei, precyzyjne pianissimo nawet na lepszych pianinach cyfrowych jest w istocie niemożliwe, o czym wie każdy, kto próbował je osiągnąć nie za pomocą zakręcenia regulatora głośności, a za pomocą palców. Dźwięki wychodzą nierówne, raz ich nie ma wcale, raz są zbyt głośne. Brakuje tych najdrobniejszych gradacji, bo po prostu nie zostały one zapisane w pamięci komputerowej takiego „pianina”.

5. W pianinach cyfrowych gałka sterująca siłą dźwięku pełni niedźwiedzią przysługę. Wyobraźmy sobie sytuację: siadamy przed prawdziwym fortepianem, który raz, że ma swoje wymiary, swoją własną przestrzeń i ciężar, swoją ukrytą głębię potencjału dźwiękowego (który dopiero trzeba z niego wydobyć), a dwa, że stoi w określonym pomieszczeniu, które trzeba dźwiękiem odpowiednio wypełnić, a które może być zarówno bardzo duże (sala koncertowa), jak i bardzo małe (pokój, audytorium itp.). Co musi zrobić pianista? Dostosować się do instrumentu i pomieszczenia, co wymaga od niego odpowiednich starań i umiejętności. W cyfrzaku mamy natomiast gałkę, a więc to pianino dostosowujemy do siebie. Pytanie: jak powinno być ustawione pokrętło głośności? Jakie jego położenie domyślnie odpowiada natężeniu dźwięku pianina czy fortepianu? Od razu podpowiadam: na takim samym ustawieniu głośności pianina cyfrowego samymi palcami nie da się osiągnąć jednocześnie dynamicznego fortissimo, jak i tajemniczego pianissimo. Cały czas musimy sterować – nie, nie umiejętnościami swoich palców – gałką głośności. To tak, jakbyśmy nie widzieli „kątem oka”, nie mieli pola widzenia rzędu 190°, lecz zaledwie 90°, inaczej mówiąc, widzieliśmy tylko to, co jest przed nami, zaś cała reszta by nam uciekała. Żeby zobaczyć to, co znajduje się bardziej po lewej czy po prawej, musielibyśmy każdorazowo kręcić głową – a w pianinie cyfrowym musimy każdorazowo kręcić gałką.
Powiedzmy, że gramy sobie – a mama z kuchni krzyczy nam coś w rodzaju „Graj ciszej, sąsiedzi śpią!”. W pianinie prawdziwym musielibyśmy opanować innego rodzaju dotyk palcowy (touché), operując tymi samymi klawiszami, tym samym mechanizmem, aby uzyskać inne gradacje dźwiękowe. W cyfrzaku – przekręcamy gałkę, czyli tak naprawdę nie uczymy się innego, bardziej skomplikowanego dotyku. Dalej gramy jak dotychczas, tracąc poczucie powiązania dotyku palcem klawisza z dźwiękiem, który dzięki temu się wydobywa (lub też nigdy tego poczucia nie mając!).
Innym razem chcemy np. wyżyć się, grając coś bardzo głośnego. I co? W pianinie cyfrowym, bijąc klawisze, usłyszymy tylko głuchy stukot plastiku / drewna / metalu o filcowe amortyzatory. Nawet się nie dowiemy, jaki efekt osiągnęlibyśmy, grając w ten sposób na fortepianie prawdziwym! Ale cóż, po to jest regulator głośności! W pianinie na prąd zawsze możemy dokręcić gałkę, powodując, że głośniki zachłysną się przesterowanym dźwiękiem. Będzie baaardzo głośno i dynamicznie… ale nie naszych palców będzie to zasługa.

6. Z powyższych wywodów wynika pewna bardzo istotna wada: pianino cyfrowe nie jest w stanie nauczyć grającego pracy nad barwą dźwięku, nad dotykiem, nad precyzyjnym kontaktem w zespole palec – klawisz – struna. Nie jest w stanie nauczyć precyzyjnej, wielobarwnej pedalizacji. Jeżeli ono się jeszcze nadaje na początkową znajomość z muzyką, i to całkiem nieźle, w przypadku ambitnego grania już zupełnie nie sprosta pokładanym w nim nadziejom. Paradoksalnie, w pełni ukształtowany pianista może sobie radzić z „pianinem” elektrycznym, gdyż wie, pamięta, jak się gra na instrumencie prawdziwym. Ale pokażcie mi choćby jednego dobrego pianistę, który zamiast fortepianu prawdziwego kupiłby „fortepian” cyfrowy! Więc, wracając do tematu, instrument elektroniczny zupełnie nie pasuje temu, kto już wyrósł z „zabaw w muzykę”, ale jeszcze nie osiągnął takiego pułapu, gdy „nie ma odwrotu” od raz otrzymanego doświadczenia.

7. Minus nieco próżny, lecz dla wielu ludzi istotny: wygląd. Otóż pianino cyfrowe doskonale pasuje do wystroju pracowni komputerowej lub biura, i wcale – do stylowego salonu. Nigdy nie będzie „pięknym mebelkiem”, jakim jest choćby kilkudziesięcioletnie pianino akustyczne.

8. Prąd kosztuje – być może relatywnie mniej, niż dwukrotne w skali roku strojenie pianina akustycznego – lecz nie można powiedzieć, że używanie elektronicznego pianina nic nas nie kosztuje. Tak samo, w przypadku wyłączenia prądu nie możemy usiąść i pomuzykować tak jak na pianinie tradycyjnym – nasz „instrument muzyczny” będzie tak samo martwy, jak i wszystkie sprzęty dookoła.

Oczywiście, wybór instrumentu jest kwestią indywidualną, i nie należy patrzeć tu na ilość punktów „za” i „przeciw” – jeden nie jest równy drugiemu. Należy po prostu rozważyć to, co czujemy, co serce i głowa nam podpowiada.

Na koniec załączę piękną, acz pouczającą historię z pewnego rosyjskiego forum internetowego:

„Kupiliśmy synowi drogie cyfrowe pianino „Korg” na raty. Dwa lata trwała spłata, myśleliśmy, że chwyciliśmy los za ogon, jesteśmy najmądrzejsi, nie musimy płacić za strojenie, mamy w domu „czystą” Japonię i w ogóle etalon instrumentu. Oczywiście, kiedy wykładasz taką kwotę, oczekujesz wymiernej satysfakcji. Na szczęście, po czterech latach nauki syn czyni znaczne postępy w muzyce dzięki wspaniałemu pedagogowi i naszemu udziałowi w jego zajęciach. I raptem półtora roku temu profesorka, widząc sukcesy syna, napomknęła, że „wreszcie trzeba zamienić pianino cyfrowe na prawdziwe”! Gdyż cyfrowe – to wcale nie prawdziwy instrument muzyczny, a zaledwie jego surogat. Byliśmy w szoku… Mówi się trudno, trzeba odkładać pieniądze na jakieś solidne akustyczne pianino, niemieckie lub czeskie. I raptem tydzień temu nasz „Korg” się spalił. Pieniędzy odłożyć nie zdążyliśmy. Ćwiczyć na czymś trzeba – zbliżają się egzaminy. Dzwonimy do stroiciela fortepianów i pytamy: czy pan naprawia również pianina elektroniczne? A on nas pyta, jak długo będziemy jeszcze znęcać się nad synem! „Kupcie mu prawdziwy instrument!” Mówię mu, że nie mamy na niego pieniędzy, a on – „rozumu pan nie ma, a nie pieniędzy!” Dał nam namiary na pierwsze lepsze „Nocturno”, które kupiliśmy za 200 zł [w oryginale – 2000 rubli], za 200 załatwiliśmy transport, za kolejne 200 – strojenie. Słuchajcie Państwo, dopiero dzisiaj się dowiedziałem, jaki to odlot – prawdziwe, żywe pianino!!! Długo mógłbym opisywać wszystkie odczucia, te wszystkie odcienie brzmienia, wibracje dźwięku, estetykę wyglądu. Przepraszam za porównanie, ale to tak samo jak gdyby przez całe życie współżyć z gumową „kobietą” i raptem poznać kobietę prawdziwą!”

:)

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pianino akustyczne (53)
 • jakie pianino cyfrowe (42)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe (37)
 • ranking pianin cyfrowych (36)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne (32)
 • pianina cyfrowe ranking (25)
 • ile klawiszy ma pianino (23)
 • pianino elektroniczne (19)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki (18)
 • jakie pianino cyfrowe kupić (17)
 • pianino cyfrowe forum (17)
 • pianino cyfrowe opinie (15)
 • pianino cyfrowe a akustyczne (15)
 • pianino dla dziecka (15)
 • pianino cyfrowe ranking (14)
 • jakie pianino do nauki (13)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne (12)
 • wymiary pianina (12)
 • najlepsze pianino cyfrowe (12)
 • jakie pianino dla dziecka do nauki (11)
 • pianino cyfrowe czy klasyczne (11)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe (11)
 • pianino elektryczne (10)
 • pianino elektryczne czy klasyczne (10)
 • pianino akustyczne a cyfrowe (9)
 • pianino cyfrowe na raty (8)
 • jakie pianino kupić dla dziecka (8)
 • pianino a pianino cyfrowe (8)
 • jakie pianino dla dziecka (8)
 • pianino czy pianino cyfrowe (8)
 • pianino klawinowe (8)
 • ile klawiszy ma klasyczne pianino (8)
 • jakie pianino kupić do nauki (7)
 • fortepian cyfrowy (7)
 • pianino cyfrowe jakie kupić (7)
 • ile klawiszy ma fortepian (7)
 • pianino cyfrowe do nauki (7)
 • pianino cyfrowe dla dziecka (7)
 • jakie pianino elektryczne (7)
 • pianino do nauki (7)
 • pianino elektryczne opinie (7)
 • jakie pianino elektryczne kupić (7)
 • pianina akustyczne (7)
 • pianino cyfrowe (7)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe (6)
 • pianina akustyczne czy cyfrowe (6)
 • najlepsze pianina cyfrowe (6)
 • pianino cyfrowe na początek (6)
 • wymiary klawiszy pianina (6)
 • pianino cyfrowe jakie (5)
 • pianino elektroniczne wyważoną klawiaturą (5)
 • ktore pianino cyfrowe (5)
 • pianino cyfrowe używane (5)
 • pianina akustyczne używane (5)
 • pianina cyfrowe forum (5)
 • jakie pianino cyfrowe dla dziecka (5)
 • ranking pianina cyfrowe (5)
 • nowoczesne pianino (5)
 • pianino cyfrowe a klasyczne (5)
 • pianina cyfrowe opinie (4)
 • jakie pianino do nauki dla dziecka (4)
 • ile klawiszy ma standardowa klawiatura fortepianu (4)
 • pianino elektryczne dla dziecka (4)
 • wymiary pianina cyfrowego (4)
 • czy pianino cyfrowe trzeba stroic (4)
 • co lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (4)
 • ile kosztuje pianino elektryczne (4)
 • pianina akustyczne opinie (4)
 • pianino elektroniczne dla dzieci (4)
 • pianino do nauki dla dziecka (4)
 • używane pianino cyfrowe (4)
 • czy warto kupić pianino cyfrowe (4)
 • tanie pianino cyfrowe (4)
 • pianino tradycyjne czy elektroniczne (3)
 • ile klawiszy ma pianino cyfrowe (3)
 • jakie pianino na początek (3)
 • fortepian cyfrowy opinie (3)
 • Pianino elektryczne ile kosztuje (3)
 • fortepian elektryczny (3)
 • fortepian elektryczny cena (3)
 • pianino elektroniczne cena (3)
 • jakie pianino do szkoły muzycznej (3)
 • pianino kontra samochód (3)
 • pianino elektroniczne czy akustyczne (3)
 • jakie kupić pianino cyfrowe (3)
 • pianino na prąd (3)
 • pianino elektroniczne opinie (3)
 • pianino elektryczne jakie wybrać (3)
 • pianino cyfrowe wymiary (3)
 • elektroniczne pianino jakie (3)
 • pianino elektroniczne do nauki (3)
 • pianina cyfrowe (3)
 • dobre pianino cyfrowe (3)
 • malo miejsca na pianino co wybrac ? (3)
 • dobre pianino elektryczne (3)
 • kupno pianina elektronicznego a tradycyjnego (3)
 • standardowe wymiary pianina (3)
 • pianina cyfrowe jakie wybrać (3)
 • pianina elektryczne opinie (3)
 • pianino cyfrowe vs fortepian cyfrowy (3)
 • pianina fortepiany do nauki dla dziecka (3)
 • pianina klawinowe (2)
 • jak podłączyć głosnik z elektrycznym pianinem (2)
 • pianina akustyczne wroclaw (2)
 • czy pianino elektryczne trzeba stroić (2)
 • pianino akustyczne a elektryczne (2)
 • pianino elektroniczne dla dziecka (2)
 • pianin cyfrowe opinie (2)
 • pianino akustyczne czy elektryczne (2)
 • pianina elektryczne używane (2)
 • pianino akustyczne nowe (2)
 • pianino akustyczne używane (2)
 • pianino elektroniczne używane (2)
 • jakie kupić pianino do nauki (2)
 • pianino elektryczne czy tradycyjne (2)
 • pianina które lepsze cyfrowe czy elektryczne (2)
 • pianino elektryczne czy akustyczne (2)
 • pianina dla dzieci (2)
 • pianina cyfrowe używane (2)
 • pianina cyfrowe dla dzieci (2)
 • jaki dzwięk to piano\ (2)
 • jaki dzwiek ma pianino (2)
 • pianina elektryczne czy prawdziwe (2)
 • jake pianino akustyczne kupic (2)
 • pianina elektryczne nowe ceny (2)
 • pianino a elektryczne pianino (2)
 • pianina cyfrowe a klasyczne (2)
 • naprawa pianina cyfrowego (2)
 • jakie pianino do nauki gry dla dziecka (2)
 • pianino cyfrowe kontra akustyczne (2)
 • które pianino lepsze (2)
 • jakie pianino elektroniczne (2)
 • pianino cyfrowe o klawiszach pianina klasycznego (2)
 • pianino najtaniej (2)
 • pianino cyfrowe wady (2)
 • pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • jakie pianino jest dobre (2)
 • pianino cyfrowe porównanie (2)
 • klawiatura ważona co to oznacza (2)
 • jakie wymiary ma fortepian (2)
 • pianino cyfrowe keyboard a pianino tradycyjne (2)
 • kupno pianina cyfrowego (2)
 • pianino cyfrowe a pianino tradycyjne (2)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum (2)
 • jakie pianino cyfrowe do szkoły muzycznej (2)
 • pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (2)
 • najlepsze dźwięki w pianinie cyfrowym (2)
 • pianino cyfrowe dżwiek (2)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka (2)
 • pianino elekktryczne (2)
 • mechanika pianin cyfrowych (2)
 • pianino do nauki forum (2)
 • pianino dla dziecka do szkoły muzycznej ars (2)
 • pianino cyfrowe vs akustyczne (2)
 • dobre pianino elektryczne jaka firma (2)
 • pianino prad (2)
 • czy kupowac uzywane pianino (2)
 • forum najlepsze pianino cyfrowe do domu (2)
 • gry elektrycznym pianinie (2)
 • tanie dobre pianino cyfrowe forum (2)
 • pianino na początek (2)
 • ile klawiszy ma cyfrowe pianino (2)
 • pianino kontra samochó (2)
 • pianino klawinowe cena (2)
 • cyfrowe pianino (2)
 • ile kosztuje dobre pianino cyfrowe (2)
 • uzywane pianina akustyczne (2)
 • fortepiany akustyczne używane (2)
 • pianino ranking (2)
 • elektroniczne pianino (2)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (2)
 • ranking pianino cyfrowe (2)
 • czy są fortepiany o mniejszych klawiszach? (2)
 • elektroniczne pianino ranking (2)
 • ranking pianin elektronicznych (2)
 • pianino tradycyjne rozmiar (2)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe (2)
 • co to jest pianino akustyczne (2)
 • fortepian elektroniczny allegro (2)
 • fortepian elektroniczny opinie (2)
 • fortepian elektryczny ile kosztuje (2)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe do nauki gry w szkole muzycznej (2)
 • uzywane pianino akustyczne jakie wybrac (2)
 • wady pianin cyfrowych (2)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe? (2)
 • chcę ku pić dobre pianino cyfrowe (2)
 • budowa klawisz (2)
 • ile kosztuje pianino do nauki (2)
 • pianino tradycyjne (2)
 • jak kupić pianino cyfrowe (2)
 • pianino elektryczne uzywane (2)
 • pianino jakie wybrac (2)
 • roznica miedzy piano a organ (1)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum opinie (1)
 • wymiary pianina akustycznego (1)
 • różnica między keyboardem a pianinem cyfrowym (1)
 • wymiary pianina elektrycznego (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe rzeszów (1)
 • roznica pomiedzy fortepianem cyfrowym a tradycyjnym (1)
 • pianino cyfrowe a klasyczne forum (1)
 • pianino cyfrowe a pianino (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino cyfrowe brak dzwieku (1)
 • pianino cyfrowe a pianino akustyczne (1)
 • sprzedam na raty pianino (1)
 • pianino cyfrowe a tradycyjne (1)
 • pianino cyfrowe akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe apianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino akustyczne (1)
 • rozmiar klawiszy w elektrycznym (1)
 • pianina elektryczne-które najlepsze do nauki gry dla dzieci? (1)
 • pianino cyfrowe do nauki jaki model (1)
 • pianino cyfrowe do nauki szkola muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe do nauki w szkole (1)
 • ranking pianic cyfrowych (1)
 • ranking fortepianów cyfrowych (1)
 • prawdziwei pianino dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe głośne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe i klasyczne porownanie (1)
 • pianino cyfrowe ile kosztuje (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2012 (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2013 (1)
 • ranking pianin dla dzieci (1)
 • ranking pianin elektrycznych (1)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne do nauki (1)
 • pianino cyfrowe dla dzieci (1)
 • wymiary pianina klasycznego (1)
 • pianino cyfrowe dla dziecka opini* (1)
 • pianino cyfrowe dla początkującego (1)
 • pianino cyfrowe dla poczuntkującego dziecka (1)
 • pianino cyfrowe czy elektryczne (1)
 • pianino akustyczne forum (1)
 • porównanie pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • uzywane pianino cyfrowe elektryczne (1)
 • tanie pianina elektryczne używane (1)
 • tanie pianina elektryczne (1)
 • tanie pianina cyfrowe (1)
 • pianinko do nauki dla 6 mie dziecka (1)
 • uzywany fortepian cyfrowy cena (1)
 • pianinko dla dzieci na prąd (1)
 • pianino akustyczne allegro (1)
 • tanie pianina akustyczne (1)
 • tanie fortepiany używane dla dziecka do nauki (1)
 • tanie pianino cyfrowe z ważonymi klawiszami (1)
 • Uzywana klawinowa (1)
 • pianino 7 oktaw ars polonica (1)
 • wygląd pianina cyfrowego w domu (1)
 • uzywane pianino akustyczne cena (1)
 • pianino a fortepian liczba klawiszy (1)
 • pianino ctfrowe trzeba stroić (1)
 • używane pianina akustyczne ceny (1)
 • używane pianino elektryczne (1)
 • pianinń ile ma klawiszy? (1)
 • pianino a pianino cyfrowe w edukacji muzycznej (1)
 • pianinko cyfrowe dziecka (1)
 • pianino akustyczne cena nowe (1)
 • uzywany fortepian elektryczny (1)
 • Pianino Akustyczne vs Fortepian Klasyczny Opinia (1)
 • szkoła muzyczna najlepsze pianino cyfrowe (1)
 • pianino akustyczne wymiary (1)
 • pianina tradycyjne (1)
 • wymiary klawisza pianino (1)
 • pianino akustyczne wyważone (1)
 • szkoła muzyczna dziecko jakie pianino (1)
 • pianino cyfrowe - jakie najlepsze? (1)
 • pianina klasyczne wymiary standardowe (1)
 • pianina z dobrymi głośnikami (1)
 • pianina z wyważoną klawiaturą (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe? (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowego (1)
 • tanie dobre pianino cyfrowe (1)
 • pianinio cyfrowe dla dziecka (1)
 • Pianino akustyczne do 2000 (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe forum (1)
 • pianino akustyczne klawisze (1)
 • pianino akustyczne tradycyjne (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe (1)
 • strojenie elektrycznych pianin (1)
 • pianino nierowne brzmienie (1)
 • PIANINO KLAWIATURA CIĘZKO CHODZI (1)
 • pianino elektroniczne czy klasyczne (1)
 • pianino klasyczne jakie (1)
 • pianino elektroniczne czy tradycyjne (1)
 • pianino klasyczne czy elektryczne (1)
 • pianino klasyczne czy elektroniczne (1)
 • pianino elektroniczne na poczatek (1)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe ? (1)
 • pianino klasyczne akustyczne do nauki (1)
 • pianino elektroniczne wady (1)
 • pianino elektroniczne czy aktustyczne (1)
 • pianino klawinowe a keyboard (1)
 • pianino korg opinie (1)
 • pianino nauka dukla podkarpacie (1)
 • pianino dla dziecka do szkoły myzucznej (1)
 • pianino dla dziecka w szkole muzycznej forum (1)
 • pianino czy pianino elektryczne co lepsze (1)
 • pianino na raty krakow (1)
 • pianino do nauki cyfrowe czy akustyczne (1)
 • pianino do nauki elektryczne czy akustyczne (1)
 • pianino na raty (1)
 • pianino ma klawiszy (1)
 • pianino kustyczne małe wymiary (1)
 • pianino elektroniczne wymiary (1)
 • pianino klasyczne a klawinowe (1)
 • pianino elektryczne dobre do nauki (1)
 • pianino elektryczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektryczne jakie kupić (1)
 • pianino elektryczne wymiary (1)
 • pianino elektryczne vs normalne (1)
 • pianino elektryczne strojenie (1)
 • pianino elektryczne na jeden dzien (1)
 • pianino elektryczne na początek (1)
 • pianino elektryczne najlepsze (1)
 • pianino elektryczne rzeszów (1)
 • pianino elektryczne dla początkujących (1)
 • pianino gram rok i nie robie postepow (1)
 • pianino elektryczne dla dzieci (1)
 • pianino kalwinowe (1)
 • pianino elektroniczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektronizcne (1)
 • pianino elektryczne a ciezkosc klawiszy (1)
 • pianino elektryczne a fortepian elektryczny (1)
 • pianino elektryczne a tradycyjne (1)
 • pianino elektryczne budowa (1)
 • pianino elektryczne cyfrowe (1)
 • pianino ile oktaw (1)
 • pianino ile ma klawiszy (1)
 • pianino elektryczne raty (1)
 • pianino cyfrowe ile lat (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze dla pianistów (1)
 • polecane pianino dla poczatkujacych (1)
 • polecane pianino cufrowe (1)
 • po ile fortepian dla dzieci (1)
 • pinino cyfrowe czy akustczne (1)
 • pianino cyfrowe porównanie 2012 (1)
 • pianino cyfrowe poznaj budowę (1)
 • piano cyfrowe zy elktryczne (1)
 • pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino cyfrowe rozmiar klawiszy (1)
 • pianino cyfrowe najlepsze (1)
 • polski ranking pianin cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe mniejsze klawisze (1)
 • pianino cyfrowe jak długo nauka (1)
 • porównanie pianin cyfrowych forum (1)
 • pianino cyfrowe jakie najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe jakie wybrać 2000 (1)
 • porównanie pianin cyfrowych (1)
 • porównanie marek pianin elektrycznych (1)
 • pianino cyfrowe jakiej firmy kupic (1)
 • porównanie brzmienia pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • pianino cyfrowe klawiatura ważona (1)
 • polskie pianino akustyczne cena (1)
 • pianino cyfrowe strojenie (1)
 • pianino cyfrowe szkoła muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe z wywazonym klawiszem (1)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe? (1)
 • pianino tradycyjne a cyfrowe (1)
 • zamiast pianina (1)
 • pianino czy pianino elektroniczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne (1)
 • pianino tanie lublin (1)
 • pianino dla amatora (1)
 • pianino seiler a pianino cyfrowe (1)
 • pianino dla dziecka cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • pianino cyfrowe z ważoną klawiaturą do nauki (1)
 • pianino tradycyjne mał (1)
 • pianino cyfrowe ważone (1)
 • pianino cyfrowe tanio (1)
 • pianino cyfrowe tanio polska (1)
 • pianiono cyfrowe jakie (1)
 • pianino cyfrowe uzywane cena (1)
 • pianino z ważoną klawiaturą czy tradycyjne forum (1)
 • pianino cyfrowe vs (1)
 • pianino cyfrowe vs akustyczna (1)
 • pianino w normalnej cenie (1)
 • pianino używane akustyczne cena (1)
 • pianino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pianino nowoczesne zabiera malo miejsca (1)
 • pianina elektryczne używane opinie (1)
 • fortepian cyfrowy dobre a tanie (1)
 • ile jest najwięcej oktaw pianino cyfrowe (1)
 • ile jestr klawiszy w pianinie (1)
 • ile klawiszy ma klasyczny kejboard (1)
 • Ile Klawiszy MA Klawiatura (1)
 • ile klawiszy ma pianinio? (1)
 • ile klawiszy ma pianino a ile organy (1)
 • ile klawiszy ma standardowe nowoczesne pianino (1)
 • ile kostuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino elektryczne (1)
 • ile kosztuje elektroniczne pianino (1)
 • ile kosztuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje keyboard standardowy (1)
 • ile kosztuje klasyczny fortepian (1)
 • ile kosztuje naprawa pianina cyfrowego (1)
 • ile czarnych klawiszy ma fortepian (1)
 • historia pianin cyfrowych (1)
 • głośniki do pianina cyfrowego (1)
 • fortepian cyfrowy tani i dobry (1)
 • fortepian cyfrowy zamiast strun (1)
 • fortepian digitalne (1)
 • fortepian dla dziecka (1)
 • fortepian elektryczny wymiary (1)
 • fortepian parapet (1)
 • fortepiany akustyczne czy cyfrowe (1)
 • fortepiany akustyczne używane sprzedaż (1)
 • fortepiany cyfrowe opinie (1)
 • fortepiany elektryczne (1)
 • fortepiany nowoczesne (1)
 • forum pianino klasyczne czy cyfowe (1)
 • gniazdo słuchawkowe w pianinie - budowa (1)
 • głosne klawisze w pianinie cyfrowym (1)
 • głośnik do pianina (1)
 • ile kosztuje pianino aukustyczne (1)
 • ile kosztuje pianio cyfrowe (1)
 • jaki instrument kupic do nauki gry na fortepinie jak jest malo miejsca w domu (1)
 • jaki keyboard zamist pianian (1)
 • jaki pianino cufrowe (1)
 • Jakie cyfrowe pianino wybrać? (1)
 • jakie dobre pianino cyfrowe (1)
 • jakie elektoriniczne pianino najlepsze zamiast normalnego (1)
 • jakie elektroniczne pianino (1)
 • jakie funkcje ma pianino elektryczne (1)
 • jakie jest dobre p8anino cyfrowe (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki na gry dla dzieci (1)
 • jakie klawisze dla dziecka (1)
 • jakie klawisze ma fortepian (1)
 • jakie kupic pianino akustyczne do nauki gry (1)
 • jakie kupić pianino cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • jaki instrument dla dziecka pianino (1)
 • jaki fortepian elektryczny (1)
 • jaki fortepian cyfrowy (1)
 • ile kosztuje prawdziwe pianino (1)
 • ile kosztuje puanino cyfrowe (1)
 • ile ma klawiszy czarnych pianino (1)
 • ile oktaw ma fortepian (1)
 • ile oktaw ma pianino (1)
 • ile pianino ma klawiszy (1)
 • ilość klawiszy fortepian pianino (1)
 • ilosc klawiszy w pianinie (1)
 • instrumenty muzyczne zamiast pianina (1)
 • jak podłączyć pianino do glosników (1)
 • jak powstaje dzwiek w pianinie cyfrowym (1)
 • jak wybrać pianino cyfrowe (1)
 • jak wybrac pianinodo nauki (1)
 • jaka jest najlepsza firma pianin cyfrowych (1)
 • jaki dzwięk ma elektryczne pianino (1)
 • jakie najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • fortepian cyfrowy cena (1)
 • akie pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • cyfrowe pianina klasyczne opinie (1)
 • cyfrowe pianina na raty (1)
 • cyfrowe pianina opinie (1)
 • cyfrowe pianino czy forum klasyczne (1)
 • cyfrowe pianino na prad ? (1)
 • cyfrowe pianino ranking (1)
 • cyfrowy fortepian tanio (1)
 • czy do szkoły muzycznej musi być pianino akustyczne (1)
 • czy fortepian jest na prąd (1)
 • czy kupiliscie dziecku pianino (1)
 • czy kupowac pianino cyfrowe (1)
 • czy lepsze jest pianino akustyczne czy elektroniczne (1)
 • czy lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • czy organy to to smamo jak pianino (1)
 • czy pianino akustyczne jest prawdziwym instrumentem (1)
 • cyfrowe a normalne pianiino roNoce (1)
 • co to jest pianino cyfrowe (1)
 • co tansze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • akustyczne pianino (1)
 • akustyczne pianino czeskie (1)
 • allegro elektryczny fortepiany (1)
 • allegro gumowe pianino (1)
 • ars polonica najlepsze pianina (1)
 • ars polonica pianina cyfrowe (1)
 • co do nauki zamiast pianina w domu (1)
 • co kupic pianino czy pianino elektryczne (1)
 • co lepsze do gry na pianinie (1)
 • co lepsze do nauki pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino cyfrowe czy (1)
 • co lepsze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianiono elektryczne (1)
 • co lepsze pianino elektryczne czy klasyczne? (1)
 • co sadza pianisci o pianinach elektornicznych (1)
 • czy pianino cyfrowe dobre jest dla nauki (1)
 • czy pianino cyfrowe jest dobre do nauki gry (1)
 • dobre pianino rzeszow (1)
 • dźwięk fortepianu cyfrowego (1)
 • dzwiek klawiszy pianina cyfrowego (1)
 • eksploatacja pianina (1)
 • elektronicze pianino jakiw wybrac (1)
 • elektroniczne pianina czy dobre sa do nauki (1)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (bez kupna) (1)
 • elektroniczne pianino dla dziecka (1)
 • elektroniczne pianino do nauki 8 oktaw (1)
 • elektroniczne pianino lublin (1)
 • elektroniczne pianino online allegro (1)
 • elektroniczne pianio czy klasyczne (1)
 • elektryczny fortepian dla dzieci (1)
 • fajne ciezkie klawisze pianino forum (1)
 • fale drgania strun fortepianu (1)
 • dobre pianino cyfrowe opinie (1)
 • dobre pianina cyfrowe (1)
 • dobre pianina akustyczne (1)
 • czy pianino cyfrowe jest gorsze (1)
 • czy pianino cyfrowe trzeba (1)
 • czy pianino cyfrowe wymaga strojenia (1)
 • czy pianino elektroniczne zastapi tradycyjne (1)
 • czy pianino elektyczne glosno chodzi (1)
 • czy pianino po każdym transporcie trzeba stroić?\ (1)
 • czy warto grać na pianinie cyfrowym (1)
 • czy warto kupwać pianino cyfrow forum (1)
 • czy wtoruniu naprawiają organy elektroniczne (1)
 • czym różni się pianino cyfrowe a akustyczne (1)
 • czym rózni się pianino klawinowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego? (1)
 • czym sie rozni synteza (1)
 • digitalne pianina muzyka klasyczna (1)
 • fortepian akustyczny to (1)
 • jakie najlepsze pianino do nauki (1)
 • na początek pianino czy fortepian (1)
 • najlepsze pianino elektryczne opinie (1)
 • najlepszy utwór na piano elektroniczne (1)
 • najtańsze elektryczne pianino (1)
 • najtańsze pianina cyfrowe na raty (1)
 • najtańsze pianino cyfrowe (1)
 • najtańsze pianino z ważónymi klawiszami (1)
 • naprawa klawiatury w pianinie cyfrowym (1)
 • naprawa pianin cyfrowych kielce (1)
 • naprawapianin elektronicznych wroclaw (1)
 • nauka gry na fortepianie a pianino cyfrowe (1)
 • nauka gry na pianinie tradycyjnym czy cyfrowym (1)
 • niedrogie pianino dla dzieci (1)
 • normalne pianino ile klawiszy (1)
 • nowe dobre pianina cyfrowe (1)
 • nowe pianina akustyczne ceny (1)
 • najlepsze pianino elektroniczne (1)
 • najlepsze pianino dźwięk (1)
 • najlepsze pianino dom (1)
 • nadmiernie brzmiacy klawisz w pianinie akustycznym (1)
 • naepsze pianina cyfrowe (1)
 • najleprze pianino cyfrowe (1)
 • najlepsza marka pianin cyfrowych (1)
 • najlepsze cyfrowe pianina (1)
 • najlepsze elektroniczne pianina (1)
 • najlepsze fortepiany cyfrowe (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe ranking (1)
 • najlepsze pianina do nauki (1)
 • najlepsze pianina elektryczne (1)
 • najlepsze pianinko dla dzieci (1)
 • najlepsze pianino akustyczne dla początkujących (1)
 • Najlepsze pianino cyfrowe ? (1)
 • najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • najlepsze pianino do nauki (1)
 • nowe pianina elektryczne (1)
 • nowoczesne pianina cyfrowe (1)
 • pianina cyfrowe a akustyczne (1)
 • pianina cyfrowe a klasyczne] (1)
 • pianina cyfrowe czy normalne (1)
 • pianina cyfrowe i akustyczne które wybrać (1)
 • pianina cyfrowe jakie kupić (1)
 • pianina cyfrowe nowe (1)
 • pianina cyfrowe opinia (1)
 • pianina cyfrowe podłaczone do prądu (1)
 • pianina cyfrowe vs fortepian cyfrowy (1)
 • pianina cyfrowe zestawienie (1)
 • pianina cyfrowych (1)
 • pianina elektroniczne a pianina (1)
 • pianina elektroniczne jakie najlepsze (1)
 • pianina elektroniczne ranking (1)
 • Pianina elektryczne (1)
 • pianina akustycznre (1)
 • pianina akustyczne używane Wrocław (1)
 • pianina akustyczne raty (1)
 • nsjlepsze pianino dla dziecka (1)
 • od czego zalezy dzwiek pianina (1)
 • odkupie pianino elektroniczne (1)
 • oianino a pianino cyfrowe (1)
 • opinie o pianinie elektronicznym (1)
 • opłaca się kupić pianino elektryczne (1)
 • organy cyfrowe allegro (1)
 • panino akustyczne (1)
 • panino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • parapet pianino (1)
 • pedały w pianinie akustycznym (1)
 • pianin cyfrowe na początek (1)
 • pianina akustyczne brzmienie (1)
 • pianina akustyczne czy elektroniczne (1)
 • pianina akustyczne Kraków (1)
 • pianina elektryczne dobre? (1)
 • małe pianino wymiaty (1)
 • jakie nakpeiej kuic pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino do 2000 (1)
 • jakie pianino do gry dla dziecka (1)
 • jakie pianino do nauki gry (1)
 • jakie pianino do nauki w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino elektroniczne jest najlepsze opinie (1)
 • jakie pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • jakie pianino elektryczne zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino klasyczne warto kupic ile kosztuje? (1)
 • jakie pianino kupić do nauki dziecku (1)
 • jakie pianino najlepsze forum (1)
 • jakie pianino w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino wybrać akustyczne czy elektroniczne (1)
 • jakie pianino wybrać na początek nauki (1)
 • jakie pianio cyfrowe (1)
 • jakie pianiono lepsze klasyczne czy elektryczne (1)
 • jakie pianino dla poczatkujacego (1)
 • jakie pianino dla dziecka w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie organy zamiast pianina (1)
 • jakie pianino akustyczne (1)
 • jakie pianino akustyczne kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe 5k (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy klasyczne do nauki (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoly muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe do 2000 (1)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki dla dziecka (1)
 • jakie pianino cyfrowe forum (1)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? (1)
 • Jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie pianino cyfrowe na początek (1)
 • jakie pianino cyfrowe warto kupic (1)
 • jakie piano elektroniczne kupic (1)
 • jakie sa wymiary pianina? mam malo miejsca (1)
 • ktore pianino najlepsze (1)
 • kupić pianino elektroniczne (1)
 • kupic pianino tradycyjne czy elktronicznie (1)
 • kupic piano akustyczne (1)
 • kupie elektroniczne pianino (1)
 • kupię pianino na raty (1)
 • kupię używane pianino cyfrowe (1)
 • kupno starego pianina akustycznego (1)
 • lepiej kupic pianino cyfrowe czy (1)
 • lepiej tanie pianino czy keyboard (1)
 • lepsze pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • ludzkie pianino elektryczne (1)
 • male panino pod komputer (1)
 • marki pianin elektryczney (1)
 • małe pianino (1)
 • które pianino lepsze elektroniczne czy cyfrowe (1)
 • które pianino jest najlepsze (1)
 • które pianino cyfrowe czy nie (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe do nauki gry (1)
 • JakiekupićorganyElektroniczne (1)
 • kazdy klawisz pianina cyfrowego (1)
 • keyboard ważonych klawiszy (1)
 • kiedy najlepiej kupic pianino cyfrowe (1)
 • klawiatura fortepianu kontra (1)
 • klawiatura ważona czy pianino cyfrowe (1)
 • klawinowa elektryczna (1)
 • korg kross 88 czy ma wyważone klawisze (1)
 • korg kross wady (1)
 • kto naprawia fortepiany (1)
 • ktore dobre pianino cyfrowe dla dziecka (1)
 • ktore lepsze pianino elektryczne czy (1)
 • które pianina cyfrowe są najlpsze (1)
 • małe pianino cyfrowe forum (1)