Pianino: akustyczne czy cyfrowe?

To pytanie obecnie jest jednym z najczęściej stawianych przez potencjalnych kupców.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakim celu chcemy nabyć instrument muzyczny. Jeżeli jesteśmy twórczy, kreatywni, „nieskażeni klasycznym wykształceniem muzycznym”, poszukujący nieszablonowych rozwiązań, nietypowych zróżnicowanych brzmień – rzecz jasna, wybieramy „pianino” cyfrowe, prędzej określane mianem keyboardu, klawiszy, „kasia”, „klawinowy” itp.

Jeżeli wybieramy instrument dla dziecka, uczęszczającego do szkoły muzycznej, sprawa już tak zabawnie nie wygląda.

Nie chcę powiedzieć, że jednoznacznie obstaję przy pianinie tradycyjnym. Czasem mamy zbyt mało miejsca, zbyt mało ambicji i zbyt mało zaplanowanych środków na obsługę instrumentu akustycznego.

Ale jedno należy zastrzec już na samym początku:

szukając ekwiwalentu dla pianina tradycyjnego, należy zadbać o to, by „pianino” cyfrowe miało 88 klawiszy, ciężką (wyważoną) klawiaturę o standardowych wymiarach klawiszy oraz dwa tradycyjne dla fortepianów pedały. Tylko w tym przypadku możemy mówić o jakimkolwiek ekwiwalencie.

Jakie są plusy pianina cyfrowego wobec tradycyjnego?

1. Pianina cyfrowego nie trzeba stroić, ani regulować mu mechaniki.

2. Pianino cyfrowe posiada wyjście słuchawkowe – możemy grać na nim o dowolnej porze dnia i nocy, nikomu nie przeszkadzając.

3. Pianino cyfrowe jest lżejsze i bardziej mobilne od pianina tradycyjnego – łatwiejsze w transporcie, przestawieniu itd. Jest też mniejsze (przede wszystkim niższe), czyli zajmuje zasadniczo mniej miejsca.

I to wszystko, jeżeli chodzi o plusy. Minusy z kolei są takie:

1. Pianino cyfrowe ma określony termin eksploatacji. Więcej, niż 7-10 lat, ono nie „pociągnie”. Nigdy nie będzie „stuletnich pianin elektrycznych”, tymczasem gdy tak stare pianino akustyczne nie jest wcale rzadkością. Co więcej, producenci celowo zakładają limit czasowy w działania pewnych podzespołów, co sprawia, że remont cyfrowego pianina będzie nieopłacalny. Przecież płynność finansowa musi być, nieprawdaż? Tak więc z myślą o „dzieciach-wnukach” pianina cyfrowego kupić po prostu się nie da.

2. Dobrej klasy pianino cyfrowe (nowe, co jest w tym przypadku istotne) kosztować będzie więcej, niż kilku- lub kilkunastoletnie pianino akustyczne, które ostatecznie i tak posłuży nam dłużej, niż cyfrowe.

3. Jakbykolwiek nie była „ważona” klawiatura cyfrowego pianina, zawsze będzie miało miejsce wrażenie sztuczności gry na nim. Klawiatura tradycyjnego pianina jest „ważona” w sposób naturalny – podłączona jest do wieloskładnikowego mechanizmu, podzespoły którego mają swój naturalny ciężar. Czymkolwiek są „obciążacze” klawiatury cyfrowej, nigdy nie stworzą wrażenia naturalnie działającego mechanizmu – a to dlatego, iż powstanie dźwięku tak naprawdę nie zależy od naszego kontaktu z klawiszami.

4. Dźwięk pianina tradycyjnego powstaje w sposób naturalny, akustyczny, czyli poprzez kontakt młotka ze struną, wzmocniony przez dno rezonansowe i drewnianą obudowę. Grając na takim pianinie całą masą, zmuszamy do brzmienia całego jego ogromnego i ciężkiego korpusu. Wibracja strun powoduje fale powietrzno-dźwiękowe, odbierane przez ucho i mózg. Z kolei, ledwo mlaskając klawisze, jesteśmy w stanie panować nad najcichszym możliwym dźwiękiem, co zaowocuje niemal niewyczuwalnym dotykiem młotków do strun. Tymczasem „pianino” cyfrowe jedyne źródło dźwięku ma w swoich głośnikach, i grając fortissimo, nie powodujemy rezonansu całego korpusu (którego przecież brak!), lecz przesterowanie głośnika, czym możemy go nawet uszkodzić! Z kolei, precyzyjne pianissimo nawet na lepszych pianinach cyfrowych jest w istocie niemożliwe, o czym wie każdy, kto próbował je osiągnąć nie za pomocą zakręcenia regulatora głośności, a za pomocą palców. Dźwięki wychodzą nierówne, raz ich nie ma wcale, raz są zbyt głośne. Brakuje tych najdrobniejszych gradacji, bo po prostu nie zostały one zapisane w pamięci komputerowej takiego „pianina”.

5. W pianinach cyfrowych gałka sterująca siłą dźwięku pełni niedźwiedzią przysługę. Wyobraźmy sobie sytuację: siadamy przed prawdziwym fortepianem, który raz, że ma swoje wymiary, swoją własną przestrzeń i ciężar, swoją ukrytą głębię potencjału dźwiękowego (który dopiero trzeba z niego wydobyć), a dwa, że stoi w określonym pomieszczeniu, które trzeba dźwiękiem odpowiednio wypełnić, a które może być zarówno bardzo duże (sala koncertowa), jak i bardzo małe (pokój, audytorium itp.). Co musi zrobić pianista? Dostosować się do instrumentu i pomieszczenia, co wymaga od niego odpowiednich starań i umiejętności. W cyfrzaku mamy natomiast gałkę, a więc to pianino dostosowujemy do siebie. Pytanie: jak powinno być ustawione pokrętło głośności? Jakie jego położenie domyślnie odpowiada natężeniu dźwięku pianina czy fortepianu? Od razu podpowiadam: na takim samym ustawieniu głośności pianina cyfrowego samymi palcami nie da się osiągnąć jednocześnie dynamicznego fortissimo, jak i tajemniczego pianissimo. Cały czas musimy sterować – nie, nie umiejętnościami swoich palców – gałką głośności. To tak, jakbyśmy nie widzieli „kątem oka”, nie mieli pola widzenia rzędu 190°, lecz zaledwie 90°, inaczej mówiąc, widzieliśmy tylko to, co jest przed nami, zaś cała reszta by nam uciekała. Żeby zobaczyć to, co znajduje się bardziej po lewej czy po prawej, musielibyśmy każdorazowo kręcić głową – a w pianinie cyfrowym musimy każdorazowo kręcić gałką.
Powiedzmy, że gramy sobie – a mama z kuchni krzyczy nam coś w rodzaju „Graj ciszej, sąsiedzi śpią!”. W pianinie prawdziwym musielibyśmy opanować innego rodzaju dotyk palcowy (touché), operując tymi samymi klawiszami, tym samym mechanizmem, aby uzyskać inne gradacje dźwiękowe. W cyfrzaku – przekręcamy gałkę, czyli tak naprawdę nie uczymy się innego, bardziej skomplikowanego dotyku. Dalej gramy jak dotychczas, tracąc poczucie powiązania dotyku palcem klawisza z dźwiękiem, który dzięki temu się wydobywa (lub też nigdy tego poczucia nie mając!).
Innym razem chcemy np. wyżyć się, grając coś bardzo głośnego. I co? W pianinie cyfrowym, bijąc klawisze, usłyszymy tylko głuchy stukot plastiku / drewna / metalu o filcowe amortyzatory. Nawet się nie dowiemy, jaki efekt osiągnęlibyśmy, grając w ten sposób na fortepianie prawdziwym! Ale cóż, po to jest regulator głośności! W pianinie na prąd zawsze możemy dokręcić gałkę, powodując, że głośniki zachłysną się przesterowanym dźwiękiem. Będzie baaardzo głośno i dynamicznie… ale nie naszych palców będzie to zasługa.

6. Z powyższych wywodów wynika pewna bardzo istotna wada: pianino cyfrowe nie jest w stanie nauczyć grającego pracy nad barwą dźwięku, nad dotykiem, nad precyzyjnym kontaktem w zespole palec – klawisz – struna. Nie jest w stanie nauczyć precyzyjnej, wielobarwnej pedalizacji. Jeżeli ono się jeszcze nadaje na początkową znajomość z muzyką, i to całkiem nieźle, w przypadku ambitnego grania już zupełnie nie sprosta pokładanym w nim nadziejom. Paradoksalnie, w pełni ukształtowany pianista może sobie radzić z „pianinem” elektrycznym, gdyż wie, pamięta, jak się gra na instrumencie prawdziwym. Ale pokażcie mi choćby jednego dobrego pianistę, który zamiast fortepianu prawdziwego kupiłby „fortepian” cyfrowy! Więc, wracając do tematu, instrument elektroniczny zupełnie nie pasuje temu, kto już wyrósł z „zabaw w muzykę”, ale jeszcze nie osiągnął takiego pułapu, gdy „nie ma odwrotu” od raz otrzymanego doświadczenia.

7. Minus nieco próżny, lecz dla wielu ludzi istotny: wygląd. Otóż pianino cyfrowe doskonale pasuje do wystroju pracowni komputerowej lub biura, i wcale – do stylowego salonu. Nigdy nie będzie „pięknym mebelkiem”, jakim jest choćby kilkudziesięcioletnie pianino akustyczne.

8. Prąd kosztuje – być może relatywnie mniej, niż dwukrotne w skali roku strojenie pianina akustycznego – lecz nie można powiedzieć, że używanie elektronicznego pianina nic nas nie kosztuje. Tak samo, w przypadku wyłączenia prądu nie możemy usiąść i pomuzykować tak jak na pianinie tradycyjnym – nasz „instrument muzyczny” będzie tak samo martwy, jak i wszystkie sprzęty dookoła.

Oczywiście, wybór instrumentu jest kwestią indywidualną, i nie należy patrzeć tu na ilość punktów „za” i „przeciw” – jeden nie jest równy drugiemu. Należy po prostu rozważyć to, co czujemy, co serce i głowa nam podpowiada.

Koniecznie przeczytaj kolejny tekst o wyborze cyfrowego pianina!

Na koniec załączę piękną, acz pouczającą historię z pewnego rosyjskiego forum internetowego:

„Kupiliśmy synowi drogie cyfrowe pianino „Korg” na raty. Dwa lata trwała spłata, myśleliśmy, że chwyciliśmy los za ogon, jesteśmy najmądrzejsi, nie musimy płacić za strojenie, mamy w domu „czystą” Japonię i w ogóle etalon instrumentu. Oczywiście, kiedy wykładasz taką kwotę, oczekujesz wymiernej satysfakcji. Na szczęście, po czterech latach nauki syn czyni znaczne postępy w muzyce dzięki wspaniałemu pedagogowi i naszemu udziałowi w jego zajęciach. I raptem półtora roku temu profesorka, widząc sukcesy syna, napomknęła, że „wreszcie trzeba zamienić pianino cyfrowe na prawdziwe”! Gdyż cyfrowe – to wcale nie prawdziwy instrument muzyczny, a zaledwie jego surogat. Byliśmy w szoku… Mówi się trudno, trzeba odkładać pieniądze na jakieś solidne akustyczne pianino, niemieckie lub czeskie. I raptem tydzień temu nasz „Korg” się spalił. Pieniędzy odłożyć nie zdążyliśmy. Ćwiczyć na czymś trzeba – zbliżają się egzaminy. Dzwonimy do stroiciela fortepianów i pytamy: czy pan naprawia również pianina elektroniczne? A on nas pyta, jak długo będziemy jeszcze znęcać się nad synem! „Kupcie mu prawdziwy instrument!” Mówię mu, że nie mamy na niego pieniędzy, a on – „rozumu pan nie ma, a nie pieniędzy!” Dał nam namiary na pierwsze lepsze „Nocturno”, które kupiliśmy za 200 zł [w oryginale – 2000 rubli], za 200 załatwiliśmy transport, za kolejne 200 – strojenie. Słuchajcie Państwo, dopiero dzisiaj się dowiedziałem, jaki to odlot – prawdziwe, żywe pianino!!! Długo mógłbym opisywać wszystkie odczucia, te wszystkie odcienie brzmienia, wibracje dźwięku, estetykę wyglądu. Przepraszam za porównanie, ale to tak samo jak gdyby przez całe życie współżyć z gumową „kobietą” i raptem poznać kobietę prawdziwą!”

:)

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • pianino akustyczne (54)
 • jakie pianino cyfrowe (42)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe (37)
 • ranking pianin cyfrowych (36)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne (34)
 • pianina cyfrowe ranking (25)
 • ile klawiszy ma pianino (24)
 • pianino elektroniczne (19)
 • jakie pianino cyfrowe kupić (18)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki (18)
 • pianino cyfrowe forum (17)
 • pianino cyfrowe opinie (15)
 • pianino cyfrowe ranking (15)
 • pianino cyfrowe a akustyczne (15)
 • pianino dla dziecka (15)
 • jakie pianino do nauki (14)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne (13)
 • pianino cyfrowe czy klasyczne (12)
 • najlepsze pianino cyfrowe (12)
 • wymiary pianina (12)
 • pianino elektryczne czy klasyczne (11)
 • jakie pianino dla dziecka do nauki (11)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe (11)
 • pianino akustyczne a cyfrowe (11)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe (10)
 • pianino elektryczne (10)
 • pianino klawinowe (8)
 • pianino do nauki (8)
 • jakie pianino kupić dla dziecka (8)
 • jakie pianino elektryczne kupić (8)
 • jakie pianino dla dziecka (8)
 • ile klawiszy ma klasyczne pianino (8)
 • pianino cyfrowe na raty (8)
 • pianino czy pianino cyfrowe (8)
 • pianino a pianino cyfrowe (8)
 • pianino cyfrowe dla dziecka (8)
 • pianino cyfrowe do nauki (7)
 • ile klawiszy ma fortepian (7)
 • jakie pianino kupić do nauki (7)
 • pianino elektryczne opinie (7)
 • jakie pianino elektryczne (7)
 • pianino cyfrowe a klasyczne (7)
 • fortepian cyfrowy (7)
 • pianino cyfrowe (7)
 • pianina akustyczne (7)
 • pianino cyfrowe jakie kupić (7)
 • pianina akustyczne czy cyfrowe (6)
 • najlepsze pianina cyfrowe (6)
 • nowoczesne pianino (6)
 • wymiary klawiszy pianina (6)
 • czy pianino cyfrowe trzeba stroic (6)
 • pianino cyfrowe na początek (6)
 • pianina cyfrowe forum (5)
 • jakie pianino cyfrowe dla dziecka (5)
 • ranking pianina cyfrowe (5)
 • ktore pianino cyfrowe (5)
 • pianino elektroniczne wyważoną klawiaturą (5)
 • pianino cyfrowe używane (5)
 • pianino cyfrowe jakie (5)
 • pianina akustyczne używane (5)
 • ile kosztuje pianino elektryczne (5)
 • dobre pianino cyfrowe (4)
 • pianino do nauki dla dziecka (4)
 • dobre pianino elektryczne (4)
 • pianino elektroniczne dla dzieci (4)
 • pianina akustyczne opinie (4)
 • ile klawiszy ma standardowa klawiatura fortepianu (4)
 • pianino elektryczne czy tradycyjne (4)
 • pianino elektryczne dla dziecka (4)
 • jakie pianino do nauki dla dziecka (4)
 • czy warto kupić pianino cyfrowe (4)
 • wymiary pianina cyfrowego (4)
 • tanie pianino cyfrowe (4)
 • pianina cyfrowe opinie (4)
 • używane pianino cyfrowe (4)
 • co lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (4)
 • kupno pianina elektronicznego a tradycyjnego (3)
 • ile klawiszy ma pianino cyfrowe (3)
 • pianino elektroniczne do nauki (3)
 • pianina cyfrowe (3)
 • pianina fortepiany do nauki dla dziecka (3)
 • fortepian cyfrowy opinie (3)
 • pianino cyfrowe dżwiek (3)
 • pianino jakie wybrac (3)
 • jakie wymiary ma fortepian (3)
 • pianina cyfrowe jakie wybrać (3)
 • fortepian elektryczny cena (3)
 • fortepian elektryczny (3)
 • jakie pianino na początek (3)
 • pianino elektryczne jakie wybrać (3)
 • jakie kupić pianino cyfrowe (3)
 • pianino cyfrowe wymiary (3)
 • naprawa pianina cyfrowego (3)
 • pianino elektroniczne cena (3)
 • pianino elektroniczne czy akustyczne (3)
 • pianino cyfrowe vs fortepian cyfrowy (3)
 • pianino elektroniczne opinie (3)
 • pianina elektryczne opinie (3)
 • jakie pianino do szkoły muzycznej (3)
 • jakie pianino jest dobre (3)
 • malo miejsca na pianino co wybrac ? (3)
 • Pianino elektryczne ile kosztuje (3)
 • pianino kontra samochód (3)
 • standardowe wymiary pianina (3)
 • pianino tradycyjne czy elektroniczne (3)
 • pianino na prąd (3)
 • elektroniczne pianino jakie (3)
 • pianina tradycyjne (2)
 • pianino akustyczne a elektryczne (2)
 • pianino tradycyjne rozmiar (2)
 • naprawa pianin cyfrowych kielce (2)
 • pianino dla dziecka do szkoły muzycznej ars (2)
 • pianino akustyczne czy elektryczne (2)
 • pianino akustyczne nowe (2)
 • jakie pianino cyfrowe czy akustyczne (2)
 • najlepsze pianino do nauki (2)
 • pianino akustyczne używane (2)
 • wady pianin cyfrowych (2)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • pianino do nauki forum (2)
 • pianino elekktryczne (2)
 • elektroniczne pianino (2)
 • jak kupić pianino cyfrowe (2)
 • jak podłączyć głosnik z elektrycznym pianinem (2)
 • pianino tradycyjne (2)
 • jake pianino akustyczne kupic (2)
 • jaki dzwiek ma pianino (2)
 • jaki dzwięk to piano\ (2)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe (2)
 • pianino elektroniczne dla dziecka (2)
 • pianino a elektryczne pianino (2)
 • tanie dobre pianino cyfrowe forum (2)
 • jakie kupić pianino do nauki (2)
 • dobre pianino elektryczne jaka firma (2)
 • jakie pianino cyfrowe do szkoły muzycznej (2)
 • opienie jakie pianino dla dziecka (2)
 • pianino cyfrowe o klawiszach pianina klasycznego (2)
 • wymiary pianina klasycznego (2)
 • ranking pianin elektronicznych (2)
 • czy kupowac uzywane pianino (2)
 • pianino cyfrowe kontra akustyczne (2)
 • cyfrowe pianino (2)
 • pianino cyfrowe keyboard a pianino tradycyjne (2)
 • kupno pianina cyfrowego (2)
 • klawiatura ważona co to oznacza (2)
 • pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (2)
 • ranking pianino cyfrowe (2)
 • pianino cyfrowe do nauki gry (2)
 • v piano stuk klawiszy opinie forum (2)
 • pianino cyfrowe porównanie (2)
 • małe pianino (2)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka (2)
 • pianino cyfrowe wady (2)
 • co to jest pianino akustyczne (2)
 • pianino cyfrowe vs akustyczne (2)
 • najlepsze dźwięki w pianinie cyfrowym (2)
 • pianino cyfrowe a pianino tradycyjne (2)
 • czy są fortepiany o mniejszych klawiszach? (2)
 • jakie pianino do nauki gry dla dziecka (2)
 • jakie pianino elektroniczne (2)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum (2)
 • mechanika pianin cyfrowych (2)
 • czy pianino elektryczne trzeba stroić (2)
 • małe prawdziwe pianino dla dzicka (2)
 • które pianino lepsze (2)
 • pianina które lepsze cyfrowe czy elektryczne (2)
 • pianino ile oktaw (2)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe do nauki gry w szkole muzycznej (2)
 • pianina elektryczne czy prawdziwe (2)
 • pianino klasyczne czy elektryczne (2)
 • pianina cyfrowe używane (2)
 • fortepiany akustyczne używane (2)
 • elektroniczne pianino ranking (2)
 • pianina elektryczne nowe ceny (2)
 • ile kosztuje dobre pianino cyfrowe (2)
 • chcę ku pić dobre pianino cyfrowe (2)
 • fortepian cyfrowy forum (2)
 • pianina elektryczne czy akustyczne (2)
 • pianino najtaniej (2)
 • pianina cyfrowe dla dzieci (2)
 • pianina cyfrowe a klasyczne (2)
 • ile klawiszy ma cyfrowe pianino (2)
 • gry elektrycznym pianinie (2)
 • uzywane pianino akustyczne jakie wybrac (2)
 • pianina dla dzieci (2)
 • pianina akustyczne wroclaw (2)
 • pianino na początek (2)
 • pianino elektryczne uzywane (2)
 • forum najlepsze pianino cyfrowe do domu (2)
 • pianin cyfrowe opinie (2)
 • pianino prad (2)
 • pianino kontra samochó (2)
 • pianino elektryczne czy akustyczne (2)
 • budowa klawisz (2)
 • pianino elektroniczne używane (2)
 • ile kosztuje pianino do nauki (2)
 • fortepian elektroniczny opinie (2)
 • fortepian elektroniczny allegro (2)
 • pianino ranking (2)
 • pianino klawinowe cena (2)
 • panino cofrowe a akustyczne (2)
 • pianina elektryczne używane (2)
 • fortepian elektryczny ile kosztuje (2)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (2)
 • ile kosztuje pianino cyfrowe? (2)
 • uzywane pianina akustyczne (2)
 • pianina klawinowe (2)
 • pianino cyfrowe do nauki szkola muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe do nauki w szkole (1)
 • pianino cyfrowe czy akustyczne forum opinie (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe rzeszów (1)
 • pianino cyfrowe brak dzwieku (1)
 • pianino cyfrowe apianino akustyczne (1)
 • różnica między keyboardem a pianinem cyfrowym (1)
 • pianina elektroniczne ranking (1)
 • pianino cyfrowe akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe a tradycyjne (1)
 • pianina cyfrowych (1)
 • pianino cyfrowe do nauki ktore lepsze? (1)
 • pianino cyfrowe do nauki jaki model (1)
 • pianino cyfrowe dla poczuntkującego dziecka (1)
 • pianino a pianino cyfrowe w edukacji muzycznej (1)
 • pianina cyfrowe vs fortepian cyfrowy (1)
 • pianino cyfrowe dla początkującego (1)
 • pianina cyfrowe zestawienie (1)
 • roznica pomiedzy fortepianem cyfrowym a tradycyjnym (1)
 • tanie pianina elektryczne używane (1)
 • pianino cyfrowe dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe czy tradycyjne do nauki (1)
 • róznica pomiędzy paninem cyfrowym a klasycznym (1)
 • pianino cyfrowe dla dziecka opini* (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe czy pianino (1)
 • roznica miedzy piano a organ (1)
 • sprzedam pianino cyfrowe raty (1)
 • pianino cyfrowe czy elektryczne (1)
 • sprzedam na raty pianino (1)
 • pianino ctfrowe trzeba stroić (1)
 • pianino a fortepian liczba klawiszy (1)
 • tanie dobre pianino cyfrowe (1)
 • tanie pianina akustyczne (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe forum (1)
 • pianina elektroniczne a pianina (1)
 • szkoła muzyczna pianino cyfrowe (1)
 • pianino akustyczne allegro (1)
 • pianino akustyczne cena nowe (1)
 • pianino akustyczne czy (1)
 • pianina elektryczne używane opinie (1)
 • pianino 7 oktaw ars polonica (1)
 • pianinń ile ma klawiszy? (1)
 • pianina z dobrymi głośnikami (1)
 • pianina klasyczne wymiary standardowe (1)
 • pianina z wyważoną klawiaturą (1)
 • pianinio cyfrowe dla dziecka (1)
 • pianinko cyfrowe dziecka (1)
 • tanie fortepiany używane dla dziecka do nauki (1)
 • pianinko dla dzieci na prąd (1)
 • tanie klawisze do nauki pianina (1)
 • pianinko do nauki dla 6 mie dziecka (1)
 • szkoła muzyczna najlepsze pianino cyfrowe (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowe? (1)
 • pianina elektryczne dobre? (1)
 • tanie pianina elektryczne (1)
 • strojenie elektrycznych pianin (1)
 • pianina elektryczne-które najlepsze do nauki gry dla dzieci? (1)
 • pianino cyfrowe - jakie najlepsze? (1)
 • pianina elektroniczne opinie (1)
 • standardowe pianino ile klawiszy? (1)
 • pianino cyfrowe a klasyczne forum (1)
 • pianino cyfrowe a pianino (1)
 • pianina elektroniczne jakie najlepsze (1)
 • Pianina elektryczne (1)
 • pianino akustyczne wyważone (1)
 • pianino akustyczne wymiary (1)
 • pianino akustyczne czy cyfrowego (1)
 • tanie pianina akustyczne używane (1)
 • Pianino akustyczne do 2000 (1)
 • pianino akustyczne forum (1)
 • pianino akustyczne klawisze (1)
 • pianino akustyczne tradycyjne (1)
 • tanie pianina cyfrowe (1)
 • Pianino Akustyczne vs Fortepian Klasyczny Opinia (1)
 • szkoła muzyczna dziecko jakie pianino (1)
 • pianino cyfrowe a pianino akustyczne (1)
 • pianino do 2000 (1)
 • pianino elektroniczne wady (1)
 • pianino elektroniczne wymiary (1)
 • pianino elektroniczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino elektronizcne (1)
 • pianino elektryczne a ciezkosc klawiszy (1)
 • pianino elektryczne a fortepian elektryczny (1)
 • pianino elektryczne a tradycyjne (1)
 • pianino elektryczne budowa (1)
 • pianino elektryczne cyfrowe (1)
 • pianino elektryczne czy dobre zamiast pianina do szkoły muzycznejj (1)
 • pianino tanie lublin (1)
 • pianino elektryczne dla dzieci (1)
 • pianino korg opinie (1)
 • pianino tradycyjne a cyfrowe (1)
 • pianino elektroniczne na poczatek (1)
 • pianino z ważoną klawiaturą czy tradycyjne forum (1)
 • pianino w normalnej cenie (1)
 • pianino używane akustyczne cena (1)
 • pianino do nauki cyfrowe czy akustyczne (1)
 • pianino do nauki elektryczne czy akustyczne (1)
 • pianino do nauki gry dla dzieci (1)
 • pianino tradycyjne mał (1)
 • pianino elektroniczne czy aktustyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy klasyczne (1)
 • pianino elektroniczne czy tradycyjne (1)
 • pianino elektroniczne czy ttadycyjne (1)
 • pianino tradycyjne czy cyfrowe? (1)
 • pianino seiler a pianino cyfrowe (1)
 • pianino elektryczne dla początkujących (1)
 • pianino elektryczne dobre do nauki (1)
 • pianino gram rok i nie robie postepow (1)
 • pianino ile ma klawiszy (1)
 • pianino kalwinowe (1)
 • pianino klasyczne a klawinowe (1)
 • pianino klasyczne akustyczne do nauki (1)
 • pianino ma klawiszy (1)
 • pianino klasyczne czy cyfrowe ? (1)
 • pianino klasyczne czy elektroniczne (1)
 • pianino klasyczne jakie (1)
 • PIANINO KLAWIATURA CIĘZKO CHODZI (1)
 • pianino klawinowe a keyboard (1)
 • porównanie pianin cyfrowych forum (1)
 • pianino elektryczne z wyważonymi klawiszami (1)
 • pianino na raty (1)
 • pianino na raty krakow (1)
 • pianino elektryczne jakie kupić (1)
 • pianino nowoczesne zabiera malo miejsca (1)
 • pianino elektryczne na jeden dzien (1)
 • pianino elektryczne na początek (1)
 • pianino elektryczne najlepsze (1)
 • pianino elektryczne raty (1)
 • pianino elektryczne rzeszów (1)
 • pianino nierowne brzmienie (1)
 • pianino nauka dukla podkarpacie (1)
 • pianino elektryczne strojenie (1)
 • pianino elektryczne vs normalne (1)
 • pianino elektryczne wymiary (1)
 • pianino kustyczne małe wymiary (1)
 • pianino dla dziecka w szkole muzycznej forum (1)
 • pianino cyfrowe głośne klawisze (1)
 • pianino cyfrowe porównanie 2012 (1)
 • pianino cyfrowe poznaj budowę (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2012 (1)
 • ranking pianic cyfrowych (1)
 • ranking najlepszych pianin cyfrowych (1)
 • ranking fortepianów cyfrowych (1)
 • prawdziwei pianino dla dzieci (1)
 • pianino cyfrowe raty (1)
 • porównanie pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • pianino cyfrowe rozmiar klawiszy (1)
 • pianino cyfrowe strojenie (1)
 • porównanie pianin cyfrowych (1)
 • ranking pianin cyfrowych 2013 (1)
 • ranking pianin dla dzieci (1)
 • ranking pianin elektrycznych (1)
 • rozmiar klawiszy w elektrycznym (1)
 • pianino cyfrowe i klasyczne porownanie (1)
 • pianino cyfrowe ile kosztuje (1)
 • pianino cyfrowe ile lat (1)
 • pianino cyfrowe ile wytrzymuje (1)
 • pianino cyfrowe jak długo nauka (1)
 • rónice w dźwięku instrumentów elektronicznym a tradycyjnym (1)
 • pianino cyfrowe jakie najlepsze (1)
 • pianino cyfrowe jakie wybrać 2000 (1)
 • pianino cyfrowe jakiej firmy kupic (1)
 • pianino cyfrowe klawiatura ważona (1)
 • pianino cyfrowe mniejsze klawisze (1)
 • pianino cyfrowe szkoła muzyczna (1)
 • pianino cyfrowe tanio (1)
 • porównanie marek pianin elektrycznych (1)
 • pianino cyfrowe z wywazonym klawiszem (1)
 • pinino cyfrowe czy akustczne (1)
 • pianino czy pianino elektroniczne (1)
 • piano cyfrowe zy elktryczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne (1)
 • pianino czy pianino elektryczne co lepsze (1)
 • piano -mloteczkowe czy elektroniczne (1)
 • pianino czy pianio cyfrowe (1)
 • pianino dla amatora (1)
 • pianino dla dzieci (1)
 • pianiono cyfrowe jakie (1)
 • pianino dla dziecka cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • pianino cyfrowe z ważoną klawiaturą do nauki (1)
 • po ile fortepian dla dzieci (1)
 • poanino cyfrowe vs pianino akustyczne (1)
 • pianino cyfrowe tanio polska (1)
 • porównanie brzmienia pianina akustycznego i cyfrowego (1)
 • polskie pianino akustyczne cena (1)
 • pianino cyfrowe uzywane cena (1)
 • pianino cyfrowe vs (1)
 • pianino cyfrowe vs akustyczna (1)
 • polski ranking pianin cyfrowych (1)
 • polecane pianino dla poczatkujacych (1)
 • polecane pianino cufrowe (1)
 • pianino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • pianino cyfrowe wady i zalety (1)
 • pianino cyfrowe ważone (1)
 • pianino dla dziecka do szkoły myzucznej (1)
 • pianina cyfrowe podłaczone do prądu (1)
 • fortepian cyfrowy dobre a tanie (1)
 • ile czarnych klawiszy ma fortepian (1)
 • ile jest najwięcej oktaw pianino cyfrowe (1)
 • ile jestr klawiszy w pianinie (1)
 • ile klawiszy ma klasyczny kejboard (1)
 • Ile Klawiszy MA Klawiatura (1)
 • ile klawiszy ma pianinio? (1)
 • ile klawiszy ma pianino a ile organy (1)
 • ile klawiszy ma standardowe nowoczesne pianino (1)
 • ile kostuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje dobre cyfrowe pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino (1)
 • ile kosztuje dobre pianino elektryczne (1)
 • ile kosztuje elektroniczne pianino (1)
 • ile kosztuje elektryczne pianino (1)
 • ile kosztuje keyboard standardowy (1)
 • ile kosztuje klasyczny fortepian (1)
 • zamiast pianina (1)
 • głośniki do pianina cyfrowego (1)
 • głośnik do pianina (1)
 • fortepian cyfrowy tani i dobry (1)
 • fortepian cyfrowy zamiast strun (1)
 • fortepian digitalne (1)
 • fortepian dla dziecka (1)
 • fortepian do nauki dla dzieci uzywany allegro (1)
 • fortepian elektryczny wymiary (1)
 • fortepian parapet (1)
 • fortepiany akustyczne czy cyfrowe (1)
 • fortepiany akustyczne używane sprzedaż (1)
 • fortepiany cyfrowe opinie (1)
 • fortepiany elektryczne (1)
 • fortepiany nowoczesne (1)
 • forum pianina cyfrowe (1)
 • forum pianino klasyczne czy cyfowe (1)
 • gniazdo słuchawkowe w pianinie - budowa (1)
 • głosne klawisze w pianinie cyfrowym (1)
 • ile kosztuje naprawa pianina cyfrowego (1)
 • ile kosztuje pianina (1)
 • jaki fortepian cyfrowy (1)
 • jaki fortepian elektryczny (1)
 • jaki instrument dla dziecka pianino (1)
 • jaki instrument kupic do nauki gry na fortepinie jak jest malo miejsca w domu (1)
 • jaki keyboard zamist pianian (1)
 • jaki pianino cufrowe (1)
 • Jakie cyfrowe pianino wybrać? (1)
 • jakie dobre pianino cyfrowe (1)
 • jakie elektoriniczne pianino najlepsze zamiast normalnego (1)
 • jakie elektroniczne pianino (1)
 • jakie funkcje ma pianino elektryczne (1)
 • jakie jest dobre p8anino cyfrowe (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie jest najlepsze pianino do nauki na gry dla dzieci (1)
 • jakie klawisze dla dziecka (1)
 • jakie klawisze ma fortepian (1)
 • jaki dzwięk ma elektryczne pianino (1)
 • jaka jest roznica między keyboardem a pianinem elektrycznym (1)
 • jaka jest najlepsza firma pianin cyfrowych (1)
 • ile kosztuje pianino aukustyczne (1)
 • ile kosztuje pianio cyfrowe (1)
 • ile kosztuje prawdziwe pianino (1)
 • ile kosztuje puanino cyfrowe (1)
 • ile ma klawiszy czarnych pianino (1)
 • ile oktaw ma fortepian (1)
 • ile oktaw ma pianino (1)
 • ile pianino ma klawiszy (1)
 • ile prądu pianino (1)
 • ilość klawiszy fortepian pianino (1)
 • ilosc klawiszy w pianinie (1)
 • instrumenty muzyczne zamiast pianina (1)
 • jak podłączyć pianino do glosników (1)
 • jak powstaje dzwiek w pianinie cyfrowym (1)
 • jak wybrać pianino cyfrowe (1)
 • jak wybrac pianinodo nauki (1)
 • jakie kupic pianino akustyczne do nauki gry (1)
 • akustyczne pianino czeskie (1)
 • cyfrowe pianina opinie (1)
 • cyfrowe pianino czy forum klasyczne (1)
 • cyfrowe pianino ranking (1)
 • cyfrowy fortepian tanio (1)
 • czy do szkoły muzycznej musi być pianino akustyczne (1)
 • czy fortepian jest na prąd (1)
 • czy kupiliscie dziecku pianino (1)
 • czy kupowac pianino cyfrowe (1)
 • czy lepsze jest pianino akustyczne czy elektroniczne (1)
 • czy lepsze pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • czy mozna zastąpić fortepian pianinem elektronicznym? (1)
 • czy organy to to smamo jak pianino (1)
 • czy pianino akustyczne jest prawdziwym instrumentem (1)
 • czy pianino cyfrowe dobre jest dla nauki (1)
 • czy pianino cyfrowe jest dobre do nauki gry (1)
 • czy pianino cyfrowe jest gorsze (1)
 • cyfrowe pianina na raty (1)
 • cyfrowe pianina klasyczne opinie (1)
 • Cyfrowe czy akustyczne (1)
 • allegro gumowe pianino (1)
 • ars polonica najlepsze pianina (1)
 • ars polonica pianina cyfrowe (1)
 • co do nauki zamiast pianina w domu (1)
 • co kupic pianino czy pianino elektryczne (1)
 • co kupic zamiast pianina (1)
 • co lepsze do gry na pianinie (1)
 • co lepsze do nauki pianino akustyczne czy cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co lepsze pianino czy pianiono elektryczne (1)
 • co lepsze pianino elektryczne czy klasyczne? (1)
 • co lepsze pianino zwykłe czy elektroniczne (1)
 • co sadza pianisci o pianinach elektornicznych (1)
 • co tansze pianino czy pianino cyfrowe (1)
 • co to jest pianino cyfrowe (1)
 • cyfrowe a normalne pianiino roNoce (1)
 • czy pianino cyfrowe trzeba (1)
 • czy pianino cyfrowe wymaga strojenia (1)
 • dźwięk fortepianu cyfrowego (1)
 • dzwiek klawiszy pianina cyfrowego (1)
 • eksploatacja pianina (1)
 • elektronicze pianino jakiw wybrac (1)
 • elektroniczne pianina czy dobre sa do nauki (1)
 • elektroniczne pianino dla dzieci (bez kupna) (1)
 • elektroniczne pianino dla dziecka (1)
 • elektroniczne pianino do nauki 8 oktaw (1)
 • elektroniczne pianino lublin (1)
 • elektroniczne pianino online allegro (1)
 • elektroniczne pianio czy klasyczne (1)
 • elektroniczny fortepian forum (1)
 • elektryczny fortepian dla dzieci (1)
 • fajne ciezkie klawisze pianino forum (1)
 • fale drgania strun fortepianu (1)
 • fortepian akustyczny to (1)
 • dobre pianino rzeszow (1)
 • dobre pianino cyfrowe opinie (1)
 • dobre pianino cufrowe jak prawdziwe (1)
 • czy pianino elektroniczne zastapi tradycyjne (1)
 • czy pianino elektyczne glosno chodzi (1)
 • czy pianino po każdym transporcie trzeba stroić?\ (1)
 • Czy święty mikołaj przynosi prawdziwe elektryczne pianino (1)
 • czy warto grać na pianinie cyfrowym (1)
 • czy warto kupwać pianino cyfrow forum (1)
 • czy wtoruniu naprawiają organy elektroniczne (1)
 • czym różni się pianino cyfrowe a akustyczne (1)
 • czym rózni się pianino klawinowe od normalnego (1)
 • czym się różni pianino cyfrowe od normalnego (1)
 • czym sie rozni synteza (1)
 • digitalne pianina muzyka klasyczna (1)
 • dlaczego pienino akustyczne brzęczy (1)
 • do czego służą pedały w pianinie cyfrowym (1)
 • dobre pianina akustyczne (1)
 • dobre pianina cyfrowe (1)
 • fortepian cyfrowy cena (1)
 • jakie kupić pianino cyfrowe czy tradycyjne (1)
 • małe organki yamaha (1)
 • najlepsze pianino akustyczne dla początkujących (1)
 • Najlepsze pianino cyfrowe ? (1)
 • najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • najlepsze pianino do nauki dziecka (1)
 • najlepsze pianino dom (1)
 • najlepsze pianino dźwięk (1)
 • najlepsze pianino elektroniczne (1)
 • najlepsze pianino elektryczne opinie (1)
 • najlepszy producent pianin cyfrowych (1)
 • najlepszy utwór na piano elektroniczne (1)
 • najtańsze elektryczne pianino (1)
 • najtańsze pianina cyfrowe na raty (1)
 • najtańsze pianino cyfrowe (1)
 • najtańsze pianino z ważónymi klawiszami (1)
 • naprawa klawiatury w pianinie cyfrowym (1)
 • naprawapianin elektronicznych wroclaw (1)
 • najlepsze pianinko dla dzieci (1)
 • najlepsze pianina elektryczne (1)
 • najlepsze pianina do nauki (1)
 • małe pianino cyfrowe forum (1)
 • małe pianino wymiaty (1)
 • mechanizm wychwytu a wymyku jaka roznica pianino cyfrowe co to jest (1)
 • mobilne pianino (1)
 • na co patrzec przy wyborze pianina (1)
 • na początek pianino czy fortepian (1)
 • nadmiernie brzmiacy klawisz w pianinie akustycznym (1)
 • naepsze pianina cyfrowe (1)
 • najleprze pianino cyfrowe (1)
 • najlepsza marka pianin cyfrowych (1)
 • najlepsze cyfrowe pianina (1)
 • najlepsze elektroniczne pianina (1)
 • najlepsze fortepiany cyfrowe (1)
 • najlepsze marki saxsofon do nauki gry (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe opinie (1)
 • najlepsze pianina cyfrowe ranking (1)
 • nauka gry na fortepianie a pianino cyfrowe (1)
 • nauka gry na pianinie czy warto kupic cyfrowe (1)
 • pianin cyfrowe na początek (1)
 • pianina akustyczne brzmienie (1)
 • pianina akustyczne czy elektroniczne (1)
 • pianina akustyczne Kraków (1)
 • pianina akustyczne raty (1)
 • pianina akustyczne używane Wrocław (1)
 • pianina akustycznre (1)
 • pianina cyfrowe - naprawa Rybnik (1)
 • pianina cyfrowe a akustyczne (1)
 • pianina cyfrowe a klasyczne] (1)
 • pianina cyfrowe czy normalne (1)
 • pianina cyfrowe i akustyczne które wybrać (1)
 • pianina cyfrowe jakie kupić (1)
 • pianina cyfrowe na raty (1)
 • pianina cyfrowe nieakustyczne (1)
 • pianina cyfrowe nowe (1)
 • pedały w pianinie akustycznym (1)
 • parapet pianino (1)
 • panino cyfrowe w szkole muzycznej (1)
 • nauka gry na pianinie tradycyjnym czy cyfrowym (1)
 • niedrogie pianino dla dzieci (1)
 • Njtansze pianino cyfrowe Korga dla dziecka (1)
 • normalne pianino ile klawiszy (1)
 • nowe dobre pianina cyfrowe (1)
 • nowe pianina akustyczne ceny (1)
 • nowe pianina elektryczne (1)
 • nowoczesne pianina cyfrowe (1)
 • nsjlepsze pianino dla dziecka (1)
 • od czego zalezy dzwiek pianina (1)
 • odkupie pianino elektroniczne (1)
 • oianino a pianino cyfrowe (1)
 • opinie o pianinie elektronicznym (1)
 • opłaca się kupić pianino elektryczne (1)
 • organy cyfrowe allegro (1)
 • panino akustyczne (1)
 • pianina cyfrowe opinia (1)
 • jakie kupić pianino elektryczne (1)
 • jakie pianino cyfrowe zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino dla dziecka w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino dla poczatkujacego (1)
 • jakie pianino do 2000 (1)
 • jakie pianino do gry dla dziecka (1)
 • jakie pianino do nauki gry (1)
 • jakie pianino do nauki w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino elektroniczne jest najlepsze opinie (1)
 • jakie pianino elektryczn (1)
 • jakie pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • jakie pianino elektryczne zamiast tradycyjnego (1)
 • jakie pianino klasyczne warto kupic ile kosztuje? (1)
 • jakie pianino kupić do nauki dziecku (1)
 • jakie pianino w szkole muzycznej (1)
 • jakie pianino wybrać akustyczne czy elektroniczne (1)
 • jakie pianino wybrać na początek nauki (1)
 • jakie pianino cyfrowe warto kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe na początek (1)
 • Jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie najlepsze pianino dla dziecka (1)
 • jakie najlepsze pianino do nauki (1)
 • jakie nakpeiej kuic pianino cyfrowe (1)
 • jakie organy kupić do nauki gry na pianinie (1)
 • jakie organy zamiast pianina (1)
 • jakie pianino akustyczne (1)
 • jakie pianino akustyczne do grania (1)
 • jakie pianino akustyczne kupic (1)
 • jakie pianino cyfrowe 5k (1)
 • jakie pianino cyfrowe czy klasyczne do nauki (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoly muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe dla ucznia szkoły muzycznej (1)
 • jakie pianino cyfrowe do 2000 (1)
 • jakie pianino cyfrowe do nauki dla dziecka (1)
 • jakie pianino cyfrowe forum (1)
 • jakie pianino cyfrowe kupić dla dziecka do nauki? (1)
 • jakie pianio cyfrowe (1)
 • jakie pianiono lepsze klasyczne czy elektryczne (1)
 • które pianino jest najlepsze (1)
 • które pianino lepsze elektroniczne czy cyfrowe (1)
 • ktore pianino najlepsze (1)
 • kupić pianino elektroniczne (1)
 • kupic pianino tradycyjne czy elktronicznie (1)
 • kupic piano akustyczne (1)
 • kupie elektroniczne pianino (1)
 • kupię pianino na raty (1)
 • kupię używane pianino cyfrowe (1)
 • kupno starego pianina akustycznego (1)
 • lepiej kupic pianino cyfrowe czy (1)
 • lepiej tanie pianino czy keyboard (1)
 • lepsze pianino cyfrowe czy akustyczne (1)
 • lepsze pianino elektryczne czy klasyczne (1)
 • ludzkie pianino elektryczne (1)
 • male panino pod komputer (1)
 • które pianino cyfrowe czy nie (1)
 • które pianina cyfrowe są najlpsze (1)
 • ktore lepsze pianino elektryczne czy (1)
 • jakie piano elektroniczne kupic (1)
 • jakie sa wymiary pianina? mam malo miejsca (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe (1)
 • jakie tanie pianino cyfrowe do nauki gry (1)
 • JakiekupićorganyElektroniczne (1)
 • kazdy klawisz pianina cyfrowego (1)
 • keyboard ważonych klawiszy (1)
 • kiedy najlepiej kupic pianino cyfrowe (1)
 • klawiatura fortepianu kontra (1)
 • klawiatura ważona czy pianino cyfrowe (1)
 • klawinowa elektryczna (1)
 • korg kross 88 czy ma wyważone klawisze (1)
 • korg kross recenzja (1)
 • korg kross wady (1)
 • kto naprawia fortepiany (1)
 • ktore dobre pianino cyfrowe dla dziecka (1)