Jan Dütz, “Jean Dütz”, “Jan Dütz i syn” – dość niszowa wytwórnia pianin i, w znacznie mniejszym stopniu, fortepianów w Warszawie, działająca w latach 1872 (1873) – 1895.
Jan (Johann?) Dütz pochodził z Wiednia, gdzie urodził się w roku 1814 lub 1815 (co wynika z informacji o śmierci “w wieku 80 lat” na grobowcu; wg Vogla – 1816), zmarł w Warszawie 13.IX.1895 (pochowany jest na Powązkach). Syn Petera Dütza i Rosalii (Löffler). Fachu uczył się w Wiedniu, gdzie też prowadził skład i wytwórnię fortepianów. Zachował się jego fortepian jeszcze sprzed przeprowadzki do Warszawy, sygnowany “Joh. E. Dütz in Wien”. Jego żoną była Cecylia z domu Hawliczek (rodzina wiedeńskich fabrykantów fortpianów pochodzenia słowiańskiego, Hawlitschek), zmarła w wieku 24 lat prawdopodobnie jeszcze w Wiedniu, bo w roku 1857 (jej grób, być może symboliczny, również znajduje się w grobowcu rodzinnym na Powązkach). Później (18.VII.1858) ożenił się ponownie, tym razem z Pauliną Augustą Amalią z Burgerów.
Po roku 1866, w wyniku lokalnego kryzysu ekonomicznego (wojna Austrii z Włochami), przeniósł się do Krakowa, gdzie prawdopodobnie pracował w bliżej nieznanej firmie fortepianmistrzowskiej; później przeprowadził się do Warszawy, gdzie pracował w wytwórniach Kralla i Seidlera oraz Antoniego Hofera.
W roku 1872 (wg innych źródeł – 1873, a nawet 1873/74) powstała fabryka w Warszawie, prawdopodobnie, od samego początku jako spółka ojca z synem. Pianino, sygnowane jako “Jean Dütz”, w środku ma pieczątkę fabryczną o treści: “Fabryka Fortepianów i Pianin / Jana Dütz i Syn / egzyst. od 1872 / w Warszawie / Marszałkowska № 140”.
Na rynku pozostały nieliczne instrumenty tej firmy; należą one do rzadkości, zwłaszcza fortepiany. Jest mi znany jeden fortepian tej firmy, posiadający mechanikę wiedeńską. Ogólna liczba wyprodukowanych instrumentów nie jest znana; najwyższy znany numer seryjny to nr 604 (pianino “Jean Dütz”). Z pozostałych instrumentów znane jest również identycznie sygnowane pianino nr 564.
Udział w wystawach:
- nieznany. Patrz Antoni Dütz (udział w wystawach).
Adres w Warszawie:
- (1870) ul. Biała 3
- (rok nieznany; być może ok. 1880): ul. Marszałkowska, 140
- ul. Elektoralna 20 (skład fortepianów, notowany już w roku 1875).
Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:
- stroiciel pianin klodzko (7)
- jan dutz i synowie (5)
- fortepian Jan Dutz i Syn (4)
- jean dutz (4)
- jan dutz pianino (3)
- jan dutz i syn w warszawie (2)
- pianino jean (2)
- pianino jean dutz (2)
- jean dutz pianino cena (2)
- kupie biale pianino nowe warsszawa (1)
- joh e dütz in wien (1)
- Jean Dütz пианино (1)
- jean dutz pianina (1)
- jean dutz cena (1)
- jan dutz w warszawie (1)
- jan dutz i syn (1)
- fortepian joh burger (1)
- fortepian hofer (1)
Pingback: Produkcja fortepianów w Warszawie | Ars Polonica
Pingback: Wasze pytania: polskie pianina i fortepiany | Ars Polonica
Pingback: Antoni Dütz | Ars Polonica
Pingback: Produkcja pianin i fortepianów w Legnicy przed 1945 rokiem | Ars Polonica
Pingback: Produkcja pianin i fortepianów w Polsce | Ars Polonica