Liczba wyświetleń: 4 631

Feliks Nowowiejski (1877-1946)

Zbliża się 70. rocznica śmierci Feliksa Nowowiejskiego.

Wszystkich muzyków i melomanów z Poznania serdecznie zapraszam w sobotę 16 stycznia do Archikatedry Poznańskiej, gdzie razem z wokalistką Anną Alexandrowicz zagramy koncert złożony z dzieł Feliksa Nowowiejskiego (m.in. Symfonia organowa “Moja śmierć i pogrzeb”, fantazja “Pasterka na Wawelu”, niedawno odnalezione Offertorium “Kto się w opiekę”, Marsz “Chrześcijan do lwów!” z oratorium “Quo Vadis” w mojej transkrypcji na organy, pieśni, a na koniec “Rota”). Początek o godz. 17:00.

Muzyka Feliksa Nowowiejskiego nieczęsto wypełnia koncerty w całości, choć na to ze wszech miar zasługuje. Postarałem się, żeby dobrane utwory, pomimo zachowania ogólnej koncepcji koncertu (śmierć kompozytora – Boże Narodzenie), były atrakcyjne nie tylko dla wąskiego grona znawców, ale i dla szerokiego profilu melomanów muzyki polskiej i muzyki organowej.

Dla mnie zagrać jubileuszowy koncert w Poznaniu, gdzie Nowowiejski wiele lat żył i tworzył, i gdzie też zmarł, i gdzie 10 lat temu wygrałem międzynarodowy konkurs organowy jego imienia, jest dużym przeżyciem etycznym i artystycznym.

Koncert nie doszedłby do skutku bez pomocy zaangażowanych, oddanych muzyce i kulturze osób, a więc serdecznie dziękuję Księdzu Proboszczowi katedry Kanonikowi Ireneuszowi Szwarcowi, Profesor Elżbiecie Karolak, Profesorowi Romanowi Sowińskiemu, budowniczemu organów katedralnych mgr. Janowi Drozdowiczowi oraz poznańskiej fundacji Puenta.

Rostislaw Wygranienko

nowowiejski-wygranienko-arspolonica

Możliwość komentowania została wyłączona.