Liczba wyświetleń: 24 124

Wytypowanie pianina do zakupu

Dziś, żeby kupić sensowne pianino, potrzebny jest internet. Lwia część wszystkich instrumentów sprzedaje się właśnie tam. Oczywiście, w dalszym ciągu można kupić jakieś pianino “po znajomości”, z ogłoszenia w gazecie, z tablicy ogłoszeń w szkole, ewentualnie pianino zauważone przez szybę jakiegoś salonu muzycznego – ale śmiało można powiedzieć, że nie na tym to wszystko dzisiaj polega.

Nie chcemy wchodzić do salonu i poddawać się czarowi sprzedawcy. Nie chcemy wydzwaniać po ogłoszeniach i jechać oglądać pianino, które od początku może się okazać pomyłką. Chcemy sobie pianina pooglądać wygodnie, siedząc w domu przed komputerem, a przy tym anonimowo – tak, aby nie pozostawiać śladu po swojej wizycie. Chcemy móc wybierać między różnymi instrumentami, a nie między “kupić – nie kupić”.

Otwieramy więc Allegro, OLX, Gumtree lub Giełdę instrumentów muzycznych… i czujemy się niczym na środku perfumerii, gdzie liczba zapachów, kolorów, kształtów, epitetów, cen jest przerażająca. Okazuje się, że nie dość, że nie wiemy, czego chcemy, to jeszcze nie wiemy, jak to wszystko ogarnąć, obejrzeć i ocenić. Bo i to pianino wygląda dobrze, i tamto; to jest niby nieco gorsze, ale za to 2x tańsze. Natomiast z opisów wynika, że każde jest cudowne. Jak za to się zabrać, jak stwierdzić, które pianino naprawdę warte jest uwagi?

Cóż, też kiedyś byłem nastawiony bojowo i postanowiłem, że lodówkę oraz pralkę kupię “najtańszą, byle by chodziła”, bo “absolutnie nie mam zamiaru przepłacać”, bo “to pralka powinna być dla mnie, a nie ja dla pralki”. No a skończyło się to wielotygodniową epopeją – wizytami w sklepach, otwarciem setek stron internetowych, porównaniem modeli, czytaniem forów itp. No a zakupione ostatecznie sprzęty były bardzo dalekie od moich pierwotnych postanowień – za to stały się wymarzonymi, kochanymi. Niech no spróbują się teraz zepsuć!

Co więc proponuję Państwu?

Możliwość zaopiniowania pianin i fortepianów wystawionych w internecie.

Zainteresowało Państwa jakieś ogłoszenie z pianinem? Chcą Państwo wiedzieć, czy warto takim instrumentem bliżej się zainteresować? Można wysłać do mnie link i uzyskać moją odpowiedź – co ja o tym instrumencie sądzę.
Jeżeli wyślą Państwo do mnie kilka linków – nie tylko zaopiniuję każdy z nadesłanych instrumentów, ale i wskażę, który (albo które) w mojej subiektywnej opinii są najbardziej warte uwagi i dlaczego. Ma to sens, gdyż jednego pianina nie ma za bardzo z czym porównać.

Linki lub zdjęcia można wysyłać na adres mailowy 

Ile to kosztuje?

Zaopiniowanie jednego linku lub kompletu zdjęć jednego pianina kosztuje 20 złotych (22 zł przy wpłacie poprzez PayPal/DotPay). Poniżej są dane do wpłaty oraz przyciski przekierowujące do stron z płatnościami.

Ars PolonicaTylko 20 złotych* za zaopiniowanie pianina

*Cena przy wpłacie bezpośrednio na konto:
11 2490 1044 0000 4200 9258 7302
(Rościsław Wygranienko) lub przelewem BLIK na telefon
(22 złote)*
(22 złote)*
Po wpłaceniu proszę o wysłanie do mnie maila z informacją o wpłacie. Zaopiniuję nadesłane linki w ciągu 48h.

* Podwyższona opłata wynika z prowizji pobieranych przez Dotpay i PayPal.

NB. The conditions indicated above are available for pianos selling in Poland. If you wish to buy the piano in another country, and you need my opinion, first ask me about the possibility, price and the currency.

Zakres odpowiedzialności

Zaopiniować mogę jedynie to, co zobaczę i co przeczytam. Czasem potrzebne jest nawiązanie bardziej szczegółowego kontaktu ze sprzedawcą w celu uzyskania dodatkowych zdjęć lub informacji, a czasem i nagrania brzmienia danego instrumentu. Kontakt ze sprzedawcą leży w Państwa zakresie, ale te dalsze zdjęcia i informacje, które dotyczą tego samego instrumentu, rozpatruję w ramach już uiszczonej opłaty.

Co dalej?

Zaopiniowanie nadesłanych linków nie odpowiada na pytanie, “czy warto KUPIĆ to pianino”, lecz, “czy warto OBEJRZEĆ to pianino”. Pianino – to instrument muzyczny, więc tego, jak on brzmi i jak się na nim gra, nie da się zobaczyć na obrazkach. Tak samo, jak i zweryfikować prawdziwości podanych informacji. Obejrzenie zdjęć nie zastąpi głębokiego sprawdzenia stanu technicznego pianina, potrzebnego choćby po to, by uchronić jego przyszłego właściciela przed niezapowiedzianymi inwestycjami.

Po co?

Zdalne zaopiniowanie pianina ma na celu ograniczenie zakresu poszukiwań. Obojętnie, czy pianino będziemy potem oglądać sami, czy z fachowcem, zaoszczędzimy sporo czasu, energii oraz pieniędzy, jeżeli ograniczymy nasze poszukiwania do pianin, które już na wstępie są interesujące i lepiej rokują – i odrzucimy ewidentne przypadki niewarte żadnej uwagi.

Tak samo, korzystając z opcji zdalnego zaopiniowania pianin, mogą Państwo poznać moją opinię o tym, które z porównywanych pianin jest lepsze.

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • wybór pianina (1)

 1. Pingback: Moderator w pianinie | Ars Polonica

 2. Pingback: Pianino za 2000 złotych – jak kupić? | Ars Polonica

 3. Pingback: Bezpłatna wycena fortepianów i pianin | Ars Polonica

 4. Pingback: Gdzie kupić lub sprzedać pianino czy fortepian | Ars Polonica

 5. Pingback: O tych, co nie umieją czytać | Ars Polonica

 6. Mam do oddania stare i b. zniszczone pianino K & A Fibiger Diplome d’honeur. Przypuszczam, że może być atrakcyjne jedynie dla osób zajmujących się czy zainteresowanych renowacją, jeśli w ogóle. Nie znam się kompletnie na pianinach i jakoś nie mam serca wyrzucić go na śmietnik. Telefonicznie nie zdołałam zainteresować nim dwóch firm zajmujących się renowacją pianin. To chyba moja ostatnia próba ocalenia tego “grata” z duszą. Mieszkam na Lubelszczyźnie. Czy mogę liczyć na jakąś podpowiedź albo pośrednictwo? Z uszanowaniem

  • Na pośrednictwo nie, a co do podpowiedzi, to nie ma innego sposobu na zainteresowanie kogoś pianinem, jak wystawienie go na portalach, na których wszyscy wystawiają i poszukują pianin. Polecam np. Giełdę instrumentów muzycznych (zakładka na górze strony), ew. Allegro, Sprzedajemy, OLX czy Gumtree. Proszę nie pisać o tym, że jest “bardzo zniszczone” – tym Pani nikogo nie zachęci – ale do ogłoszenia dodać kilka ładnych zdjęć pianina.

 7. Pingback: Nieprzydatna pomoc | Ars Polonica

 8. Pingback: Bądźmy razem | Ars Polonica

 9. Pingback: Konsultacje telefoniczne | Ars Polonica

 10. Pingback: O tym, jak każdy słyszy i myśli inaczej | Ars Polonica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *