Liczba wyświetleń: 9 173

NA SKRÓTY

Ponieważ na blogu mamy już paręset postów, a zakres poruszonej problematyki jest ogromny, siłą rzeczy różne ważne informacje mogą być gdzieś głęboko ukryte. Żeby osobom zainteresowanym ułatwić znalezienie tego, co jest dla nich najważniejsze, postanowiłem pomóc czytającym i pogrupować informacje tematycznie.

Nie ma tutaj wszystkich postów, lecz jedynie kluczowe, zbiórcze, najważniejsze. Do bardziej szczegółowych informacji prowadzą linki umieszczone w tekście tych postów.

Ważne. Poniższa lista powstała 14 stycznia 2017 roku i zawiera jedynie posty umieszczone przed tą datą. Nowsze posty sugeruję sprawdzać osobno, korzystając ze Spisu Treści.

1. Zakup pianina
2. Sprzedaż pianina
3. Akustyczne czy cyfrowe?
4. Chcesz wiedzieć więcej o swoim pianinie?w
6. Konserwacja i strojenie pianina
7. Renowacja pianina
8. Polskie pianina i fortepiany
9. Muzyka polska
10. Temperacja i muzyka dawna

1. Chcesz kupić pianino (fortepian, fisharmonię)?

Ten dział jest dla Ciebie absolutnie konieczny do przestudiowania. Nie traktuj tych informacji powierzchownie – to się potem zemści na Tobie! I na Twoim dziecku, jeżeli kupujesz instrument dla niego.

2. Chcesz sprzedać pianino (fortepian)?

Nie jest dziś łatwo sprzedać pianino, zwłaszcza jeżeli jest zaniedbane, długo niestrojone i nieużywane, ma przestarzałą konstrukcję… Tutaj znajdziesz sugestie i rady, które pomogą jakoś Tobie zaradzić. Nie traktuj wszystkiego poważnie – poprzez dawkę nieraz czarnego humoru spróbuję przygotować Cię na najgorsze.

3. Zastanawiasz się, czy kupić prawdziwe (akustyczne) pianino, czy cyfrowe?

Podchodzę do tematu z punktu widzenia muzyka klasycznego i kogoś, kto poważnie podchodzi do nauki gry na fortepianie. Jeżeli jesteś muzykiem rozrywkowym, moje rady niekoniecznie się Tobie spodobają.

4. Masz pianino lub fortepian, ale nic o nim nie wiesz?

Nie można wiedzieć wszystkiego, tak samo jak i nie można napisać wszystkiego o dziesiątkach tysięcy producentów pianin i fortepianów, którzy kiedykolwiek istnieli. Jeżeli nie znajdziesz tu niczego o swoim instrumencie – napisz do mnie. Sprawdzę, czy w swoich obszernych zbiorach nie mam czegoś i o Twoim pianinie.

5. Szukasz stroiciela pianin i fortepianów?

Mógłbym tu już na wstępie umieścić swój numer telefonu i adres mailowy – ale nie na tym to polega. Jeżeli chcesz, żebym to ja nastroił Twoje pianino – sprawdź, w których miastach pracuję, i zadzwoń. Ale równolegle poczytaj co-nieco o stosunkach w trójkącie właściciel-pianino-stroiciel. Uwielbiam pracować ze świadomymi Klientami!

6. Interesują Cię kwestie techniczne budowy, strojenia i konserwacji pianina czy fortepianu?

Jeżeli planujesz własnoręcznie przeprowadzić remont generalny swojego instrumentu, nie sądzę, że przeczytasz tu coś nowego. Ale jeżeli jesteś na etapie odkrywania dla siebie tajemnic swojego pianina i już wiesz, że pianino – to nie mebel, to zapraszam do lektury. Im więcej będziesz wiedział, tym lepiej będzie Twemu pianinu w Twoim domu.

7. Zastanawiasz się, czy poddać swoje pianino renowacji?

Zanim się wpakujesz w drogi i bezsensowny remont, zasięgnij informacji. Potem będzie już za późno – pieniądze zostaną wydane, a pianino może do niczego się nie nadawać. Pamiętaj również, że w dzisiejszych czasach rzadko który remont jest opłacalny. Nie każdy remont też służy pianinu.

8. Interesują Cię polskie pianina i fortepiany? A może polskie fisharmonie?

Polskie pianina czy pianina produkowane na terenie dzisiejszej Polski? Przeczytasz tu i o tym, i o tamtym. Zgromadzone tu informacje – to mój powód do dumy. Nikt nie zgromadził i nie upublicznił aż tylu informacji – nawet jeżeli stoi za nim instytucja i pieniądze podatników! A produkcja pianin i fortepianów w Polsce – to prawdziwa narodowa chluba.

9. Interesuje Cię muzyka polska? A może nie tylko polska, ale na ogół rzadka i ciekawa?

Nie jest to portal ściśle muzyczny. Ale znajdziesz tu kilka ciekawych szczegółów, o których nie przeczytasz nigdzie indziej.

10. Interesują Cię sprawy muzyki dawnej?

Bach, temperacja, klawesyn – wiedza jest ważna, zwłaszcza ta nieoczywista, na której nie stawiają akcentów w szkole.