Wasze pytania: polskie pianina i fortepiany

Pytania z internetu, cz. 5. Polskie fortepiany i pianina.

Wśród pytań Was interesujących znaczna część dotyczy fortepianów i pianin polskiej produkcji. Niniejszym więc postanawiam wyodrębnić dział ten z pozostałych, tak aby zgromadzić wszystkie „polskie” pytania i odpowiedzi w jednym miejscu. 

Tematyka pozostałych pytań:


August Brunner, Fryderyk Buchholtz, Tomasz Max, Jan Długosz
B. Gabryelska / Gabryelska Kraków pianino
Calisia pianino
Czy Legnica produkuje białe pianina?
Fabryka fortepianów w Krakowie / Fabryka pianin Kraków
Gdzie znajduje się rok produkcji w pianinie Betting?
Jakie były marki starych pianin w Polsce? / Producenci pianin w Polsce / Przedwojenni producenci pianin w Polsce
Kotykiewicz
Krall & Seidler / Fortepian Krall Seidler / Krall i Seidler fabryka fortepianów
Legnica fabryka pianin / Legnica numery seryjne pianin
Legnica pianina lata produkcji
Marka pianin produkowanych w Kaliszu
Marka polskich fortepianów / Najlepsi producenci fortepianów w Polsce przed wojną
Najlepsze przedwojenne pianina i fortepiany z Warszawy
Numery seryjne pianin Calisia
Pianina Drygas / A. Drygas pianina
Pianina niemieckie Dütz
Pianino Fibiger
Pianino Małecki / Fortepian Małecki / Małecki fortepiany
Pianino polskie / Polskie pianino
Rok produkcji pianina Betting
Stare polskie instrumenty
Theodor Betting pianino / Pianino Betting
W. Jahne pianina historia

August Brunner, Fryderyk Buchholtz, Tomasz Max, Jan Długosz

Warszawscy fabrykanci fortepianów, działający w połowie XIX wieku.

B. Gabryelska / Gabryelska Kraków pianino

Bronisława Gabryelska była właścicielką składu (magazynu) fortepianów i pianin w Krakowie na przełomie XIX-XX ww. Była to osoba dość znana w Europie, gdyż wiele zagranicznych instrumentów posiadało nadane im fabryczne oznaczenia „Für B. Gabryelska” (dla B. Gabryelskiej). Sama Gabryelska produkcją pianin czy fortepianów raczej się nie zajmowała, mimo to, jest ciekawą postacią. Być może uda mi się niedługo dowiedzieć o niej czegoś więcej.

Calisia pianino

Czy Legnica produkuje białe pianina?

Legnica już niczego nie produkuje. Kiedy fabryka istniała, produkowała czasem również białe pianina.

Fabryka fortepianów w Krakowie / Fabryka pianin Kraków

Gdzie znajduje się rok produkcji w pianinie Betting?

Nigdzie. Roku produkcji w pianinach się nie umieszcza (dotyczy to nie tylko pianin Bettinga). Rok produkcji można ustalić na inne sposoby (w czym bezinteresownie pomagam).

Jakie były marki starych pianin w Polsce? / Producenci pianin w Polsce / Przedwojenni producenci pianin w Polsce

Tych marek było parędziesiąt, jeżeli nie paręset. Wystarczy poczytać artykuł o produkcji pianin w przedwojennej Warszawie, żeby znaleźć tam kilkadziesiąt nazwisk. Z tych częściej spotykanych są marki, które umieściłem w kolejności od najbardziej do mniej popularnych:

 • Theodor Betting
 • Arnold Fibiger
 • K. & A. Fibiger (również pod nazwą „Apollo” – nie mylić z drezdeńskim producentem)
 • Julian Małecki
 • Jan Kerntopf i syn
 • Bruno Sommerfeld
 • Antoni Drygas, również „Wielkopolska Fabryka Fortepianów i Pianin”
 • Feliks Julian Nowicki
 • Willi Jähne
 • K. O. Fiedler
 • A. Janiszewski
 • Alois Kewitsch
 • Leon Banasikowski
 • Wł. Majewski
 • Otton Majewski
 • Jean Dütz (lub „Jan Dütz i syn”, lub „Antoni Dütz„)
 • Stanisław Kowalik
 • Bronisława Gabryelska
 • Gebethner & Wolff
 • Bracia Koischwitz (lub „Carl Koischwitz”, lub „Richard Koischwitz”)
 • Józefat Golmer
 • J. M. Kamieniecki
 • Krall & Seidler (świetna firma, ale pianin w porównaniu z fortepianami wyprodukowała znikomą ilość)

i inne. NB. Jasnym kolorem podałem znane imiona producentów, które nie były umieszczane na instrumentach. Np. Julian Małecki oznacza, że fortepiany były sygnowane jako „Małecki” (ewentualnie z dodatkami, np. „Małecki w Warszawie”, „Fabryka fortepianów Małecki” itd.); Józefat Golmer – że oznaczał swoje pianina jako „J. Golmer” etc.

Polskie pianina były bardzo dobrej jakości.

Kotykiewicz

Teofil Kotykiewicz (1849-1920) – polski producent koncertowych fisharmonii (tzw. fisharmonii artystycznych) działający w Wiedniu od roku 1873. Zbudował ponad 11000 fisharmonii, niezwykle dobrze wówczas ocenianych (produkcja jego firmy zdobyła sporo medali na wystawach przemysłowych). Część fisharmonii z wytwórni Kotykiewicza znajduje się do dzisiaj w Polsce (wg mojej oceny, kilkadziesiąt egzemplarzy). Firma Kotykiewicza istniała i po jego śmierci, prowadzona przez synów: Teofila młodszego i Emila, produkując fisharmonie i w niewielkim zakresie inne instrumenty muzyczne (np. czelesty) do II wojny światowej, a być może nawet i później.

Krall & Seidler / Fortepian Krall Seidler / Krall i Seidler fabryka fortepianów

To bez wątpienia najlepsza polska firma produkująca fortepiany oraz – w mniejszej ilości – pianina. Firma istniała w latach 1830-1896 i wyprodukowała w tym czasie około 5800 fortepianów, przeważnie „wiedeńskich”.

Legnica fabryka pianin / Legnica numery seryjne pianin

Legnica pianina lata produkcji

1947-1998

Marka pianin produkowanych w Kaliszu

Po wojnie produkowano pianina marki „Calisia” oraz „Polonez” (ostatnia marka to rzadkość). Znane przedwojenne kaliskie marki to „Theodor Betting”, „Arnold Fibiger”, „K. & A. Fibiger”, „Apollo” (nie mylić z drezdeńską fabryką pod tą samą nazwą!). Fortepiany w Kaliszu produkowali również Fryderyk Hintz oraz Jan Jerzy (wg innych źródeł – Grzegorz) Lindemann.

Marka polskich fortepianów / Najlepsi producenci fortepianów w Polsce przed wojną

Nie wszystko, co najlepsze, miało miejsce w Warszawie. Oto mój osobisty ranking dziesięciu najlepszych przedwojennych producentów pianin i fortepianów w Polsce, czyje instrumenty wciąż są obecne na rynku. Wśród dziesięciu firm cztery są spoza stolicy!

 • 1. Krall & Seidler (fortepiany)
 • 2. Kerntopf (fortepiany, pianina)
 • 3. Fibiger (pianina, fortepiany)
 • 4. Betting (pianina, fortepiany)
 • 5. Małecki (fortepiany, pianina)
 • 6. Antoni Hofer (fortepiany)
 • 7. J. Budynowicz (fortepiany)
 • 8. Sommerfeld (pianina, fortepiany)
 • 9. F. J. Nowicki (pianina)
 • 10. A. Drygas (pianina)

Najlepsze przedwojenne pianina i fortepiany z Warszawy

Gdybym miał z kolei robić ranking dziesięciu warszawskich producentów fortepianów i pianin, wciąż obecnych na rynku, ułożyłbym go w ten sposób:

A. Firmy „topowe”, z wyższej półki:

 • 1. Krall & Seidler (fortepiany)
 • 2. Kerntopf (fortepiany, pianina)
 • 3. Małecki (fortepiany, pianina)
 • 4. Antoni Hofer (fortepiany)
 • 5. J. Budynowicz (fortepiany)

B. Firmy „średniej ręki”:

C. Firmy niszowe:

Numery seryjne pianin Calisia

Pianina Drygas / A. Drygas pianina

„Drygas” – to marka przedwojennych poznańskich pianin, produkowanych w Wielkopolskiej Fabryce Fortepianów i Pianin Antoniego Drygasa w latach 1917-1935. Są to dobre, polecane instrumenty.

Pianina niemieckie Dütz

To nie są niemieckie, lecz polskie pianina. Nie potrafię ocenić instrumentów tej marki. Jest to dość niszowa firma warszawska, działająca w ostatniej trzeci XIX wieku.

Pianino Fibiger

Pianina oraz fortepiany Fibigera, produkowane w latach 1878-1939 w Kaliszu, to doskonałe instrumenty. Mimo to, rozważając ich zakup, trzeba pamiętać o upływie czasu i o tym, że wiekowe pianina, o ile nigdy nie były poddawane renowacji, prawie nigdy nie są w pełni funkcjonalnymi instrumentami muzycznymi. To dotyczy nie tylko instrumentów Fibigera, ale każdej historycznej marki.
Fabrykę Arnolda Fibigera po wojnie przemianowano na „Calisię”, czym rozpoczęto zupełnie nową erę w produkcji polskich pianin i fortepianów.

Pianino Małecki / Fortepian Małecki / Małecki fortepiany

Pianina i fortepiany z fabryki Juliana Małeckiego (działającej w latach 1860-1915?) to bardzo dobre polskie instrumenty, jak najbardziej godne polecenia (pod warunkiem, ze są w dobrym stanie zachowania). Fabryka Małeckiego produkowała jedne z najlepszych instrumentów w Polsce.

Pianino polskie / Polskie pianino

W powojennej Polsce istniały najpierw pięć (Legnica, Kalisz, Leszno, Brzeg, Lubin), później – dwie (Kalisz, Legnica) fabryki pianin i fortepianów, o czym więcej piszę tutaj. W Kaliszu produkowano instrumenty na rynek krajowy i zagraniczny – pianina i fortepiany marki „Calisia”. W Legnicy produkowano tylko pianina: na rynek krajowy szła marka „Legnica”, na rynek zagraniczny – pianina marek „Offberg”, „Lindbergh” oraz „Balthur”, a od 1992 do 1998 roku – pianina staro-nowej marki „Th. Betting” (dla odmiany, nie w Kaliszu, lecz w Legnicy). W Lubinie w latach 1963-66 wyprodukowano 1017 pianin marki „Lubin”. Wcześniej produkowano również fortepiany i pianina marki „Polonus” oraz „Fabrzeg” (w Brzegu) oraz pianina „Polonez” (prawdopodobnie w Kaliszu). Te cztery ostatnie marki są dziś bardzo rzadkie i należą, pomimo standardowej dla PRL jakości, do rarytasów. Niestety, ani fabryka w Kaliszu, ani fabryka w Legnicy nie przetrwała zmian ustrojowych, tak więc polskie pianino przeszło do historii. Dzisiaj w Polsce produkuje się jedynie niemieckie pianina i fortepiany „Schimmel” i „Vogel” na zasadach franczyzy.

Rok produkcji pianina Betting

W przypadku pianin Bettinga jest dość duży problem z datowaniem. Nie zawsze numery się zgadzają z innymi wytycznymi, poza tym, nie ma dobrze opracowanej tabeli jego numerów. Z tego wynika, że firmowa dokumentacja raczej się nie zachowała. Można próbować datować pianina Bettinga na podstawie cech wtórnych (wyglądu, napisów, szyldu, zdobień, medali, rozwiązań konstrukcyjnych itd.), lecz będą to ustalenia z dokładnością nie większą niż +/- 20 lat.

Stare polskie instrumenty

To temat rzeka… Polska jest słynna ze swoich organów, fortepianów, pianin i fisharmonii. Słynęła z nich również Warszawa. W innych krajach cała polska spuścizna historyczna nie jest w ogóle znana (wyjątkiem być może pozostaje wiedeńska firma Teofila Kotykiewicza, znana w kręgach amatorów fisharmonii). O tym będę w przyszłości pisał.

Theodor Betting pianino / Pianino Betting

Jest to jedna z lepszych polskich marek przedwojennych pianin oraz fortepianów, produkowanych od 2 połowy XIX wieku do roku 1939. Niestety, nie ma dokumentacji, która miarodajnie pozwoliłaby datować znane numery seryjne tych instrumentów. Po 1989 roku pianina marki „T. Betting” produkowała również Legnicka Fabryka Fortepianów i Pianin, nadając im numery seryjne wspólne z pianinami „Legnica”. Odróżnić nowe pianin od starych można z wyglądu oraz z pisowni („T. Betting” vs. „Theodor Betting”). Nowe legnickie pianina marki „T. Betting” również były dobrymi, godnymi polecenia instrumentami.

W. Jahne pianina historia

To stosunkowo niewielka fabryka pianin w Bydgoszczy, działająca w dwudziestoleciu międzywojennym (prawdopodobnie w latach 1926-33) przy ulicy Gdańskiej 149 (obecnie Gdańska 42). Willi Jähne, bydgoski fabrykant pianin, nie miał w ówczesnej prasie najlepszych notowań. Zarzucano mu liczne przekręty, za co trafił nawet do więzienia. Mimo to, obecnie pianina „W. Jähne” dość często spotykane są na rynku wtórnym i są całkiem dobrej jakości.

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • przestarzale o klawesynie (48)
 • ranking pianin (45)
 • legnicka fabryka fortepianów i pianin (25)
 • pianino drygas (18)
 • marka polskich fortepianow (17)
 • pianino w jahne (16)
 • pianino betting (13)
 • pianino a drygas (13)
 • pianino sommerfeld opinie (11)
 • a drygas pianino (11)
 • w jahne (11)
 • pianino k&a fibiger (10)
 • fortepiany produkowane w polsce na przełomie xix i xx wieku krakowie (10)
 • theodor betting pianino (7)
 • ranking producentów pianin (7)
 • pianina ranking (7)
 • k&a fibiger (7)
 • fortepiany polskie (6)
 • pianino theodor betting (6)
 • w jahne pianino (5)
 • produkcja fortepianów w polsce (5)
 • offberg pianino (5)
 • fortepian małecki (5)
 • offberg pianina (5)
 • ile może kosztować pianino k&a fibiger (5)
 • pianino małecki (5)
 • sprzedam pianino sommerfeld (4)
 • fabryka fortepianów w warszawie krall (4)
 • ranking najlepszych pianin (4)
 • rynek pianin w polsce (4)
 • polskie fortepiany (4)
 • ile kosztuje pianino I Kerntopf i Jan (4)
 • pianino Kowalik (4)
 • b gabryelska kraków (4)
 • strojenie pianin drygas poznan (4)
 • malecki fabryka fortepianów i pianin w warszawie (4)
 • wszystko o pianinie (4)
 • fabryki fortepianów w polsce (4)
 • polskie przedwojenne pianina (3)
 • polski producent fortepianów (3)
 • krall seidler sprzedam (3)
 • pianina schimmel (3)
 • pianina sommerfeld wartosc (3)
 • pianino arnold fibiger (3)
 • b gabryelska (3)
 • ocena pianin legnica i calisia (3)
 • w jahne pianina (3)
 • fortepiany produkowane w polsce na przełomie xix i xx wieku (3)
 • Franz Liehr Liegnitz jakość (3)
 • ile wazy pianino fibiger (3)
 • fabryka pianin w polsce (3)
 • gabryelska pianino (2)
 • gdzie produkuja fortepiany (2)
 • polskie wytwórnie fortepianów (2)
 • gdzie ten numer w pianinie legnica (2)
 • gebethner i wolff pianino (2)
 • milecki fortepian (2)
 • ile kosztuje fortepian malecki (2)
 • polskie pianina przedwojenne (2)
 • jak czyscic biala porcelane (2)
 • polska marka forepianów (2)
 • nowe pianina legnica (2)
 • nowicki wroclaw fortepiany pianina (2)
 • pianino malecki warszawa (2)
 • pianino malecki numery seryjne (2)
 • opinie o pianinach th betting (2)
 • pianino koischwitz (2)
 • pianina m-ki fabrzeg (2)
 • pianino k & a fibiger opinia (2)
 • pianino 1992 z starego gdańska (2)
 • pianino a fibiger (2)
 • pianino przedwojenne kowalik (2)
 • pianino seidler (2)
 • polska firma produkująca fortepiany (2)
 • krall seidler fortepian (2)
 • krall&seidler (2)
 • pianino w jahne wartosc (2)
 • legnica historia pianin (2)
 • pianino t beting (2)
 • marka fortepianów z kalisza (2)
 • pianino polskiej firmy (2)
 • pianino sommerfeld opinia (2)
 • pianino somerfeld opinie (2)
 • pianino arnold fibigier kiedy produkowano (2)
 • fortepiany produk owane w polsce (2)
 • zawiasy do fortepianu kalisz (2)
 • sommerfeld pianino oznakowanie (2)
 • schimmel kalisz opinie (2)
 • b koischwitz pianino (2)
 • fortepian producent Polska (2)
 • theodor betting (2)
 • fortepian małecki opinie (2)
 • s kowalik warszawa pianino (2)
 • wszystko o pianinach (2)
 • seidler teofil (2)
 • znane marki fortepianowe (2)
 • fortepian marka (2)
 • przedwojenne pianina organy (2)
 • Przedwojenne pianino A DRYGAS a POSEN (2)
 • fabryka przdwojenna fortepianów legnica (2)
 • a drygas pianina opinie (2)
 • th betting pianino gdzie jest data produkcji (2)
 • przedwojenni producenci pianin z berlina (2)
 • рояль j kerntopf i syn io cena (2)
 • email dei co th loc:PL (2)
 • pianino ksmieniecki (1)
 • th betting pianino (1)
 • w jahne giełda (1)
 • pianino krall & seidler ile warte (1)
 • pianino przedwojenne polskie (1)
 • pianino richard koichwitz (1)
 • wartosc pianina kerntopf i syn (1)
 • warszawa fortepian producent przedwojenny (1)
 • warszawa j golmer (1)
 • w jahne pianino wartość (1)
 • vogel-schimmel fabryka w polsce (1)
 • pianino legnica balthur review (1)
 • pianino louis seliger & sohn breslau schweidnitzer str 31 (1)
 • the betting piano opinie (1)
 • wymiary fortepianu koncertowego krall seidler (1)
 • wloskie fortepiany (1)
 • pianino jahne opinie (1)
 • znane przedwojenne marki (1)
 • pianino j m kamieniecki (1)
 • фортепіано Легнец 1896 р (1)
 • pianino j grosspietsch breslau ile wazy? (1)
 • pianino golmer (1)
 • pianino fibiger opis instrumentu (1)
 • pianino drygas opinie (1)
 • pianino johann gross cena (1)
 • pianino k & a fibiger (1)
 • wszystko o pianinach legnica (1)
 • producenci pianin obecni w polsce (1)
 • pianino k&a fibiger (1)
 • pianino k&a fibiger sprzedam (1)
 • wycena fortepianu krall (1)
 • pianino k & a fibiger sprzedam (1)
 • wytwórnie pianin przedwojenne (1)
 • xix wiek pianino b (1)
 • pianino karl fibiger (1)
 • pianino rok produkci 1873 (1)
 • przedwojenne marki (1)
 • ranking pianin w polsce (1)
 • rankinkg pianin (1)
 • polskie pianino przedwojenne warszawa (1)
 • renowacja fortepinów kalisz (1)
 • polskie pianina opinie (1)
 • richard fiedler pianino (1)
 • polskie firmy produkujace instrumenty muzyczne (1)
 • polskie firmy produkujace fortepiany (1)
 • polski producent pianin (1)
 • przestarzałe o klawesynie (1)
 • poskie pianina (1)
 • produkcja i renowacja pianin i fortepianow w kaliszu (1)
 • przedwojenne marki fortepianów (1)
 • producenci pianin w polsce w okresie miedzywojennym (1)
 • producenci pianin przedwojenni (1)
 • przedwojenni producenci pianin niemcy (1)
 • poznańska firma a drygas (1)
 • przedwojenny producent pianin (1)
 • produkcja pianin w niemczech do 1939 r (1)
 • przedwojjenne pianino majewski (1)
 • polski producent instrumentów (1)
 • polska wytwórnia fortepianów (1)
 • pianino th betting 1992 (1)
 • pianino t betting przedwojenne wartość (1)
 • spis najlepszych organów w Polsce (1)
 • sprzedam fortepian małecki (1)
 • stare książki nimieckie 1800rok jaka cena? (1)
 • stare pianino ze zdobieniami (1)
 • starzy producenci pianin (1)
 • pianino seidler opinie (1)
 • t betting opinie (1)
 • sommerfeld pianino opinia (1)
 • sommerfeld pianina opinie (1)
 • Richard koischwitz-lodz cena (1)
 • polscy producenci fortepianów i pianin (1)
 • pianoforti di amburgo emil trubger (1)
 • piano beting berlin (1)
 • pianino z kalisza teodor betting (1)
 • skup zlota berlin franz neumann (1)
 • slynne fortepiany ranking (1)
 • pianino theodor betting opinie (1)
 • sommerfeld fortepian (1)
 • t betting pianino opinie (1)
 • pianino drygas numery (1)
 • gabryelska organy (1)
 • fortepian produkcji polskiej warszawa (1)
 • fortepian małecki numer gdzie szukać (1)
 • fortepian małecki ars polonica (1)
 • fortepian marki apollo (1)
 • fortepian krall i seidler wartosc (1)
 • fortepian gabryelska kraków (1)
 • fortepian fibiger (1)
 • fortepian breslau ile kosztuje (1)
 • Fortepian bialy kupie ze zlotymi zdobieniami (1)
 • fortepian bialy krakow (1)
 • fortepian Betting (1)
 • fortepian apollo (1)
 • fibiger pianino poznań (1)
 • fibiger karol (1)
 • fortepian ranking (1)
 • fortepian wyprodukowany w polsce (1)
 • gabryelska fortepian (1)
 • gabryelska bronisława (1)
 • gabryelska b pianina (1)
 • franz seiler berlin pianino (1)
 • 6 znanych marek fortepianów (1)
 • fortepiany przedwojenne warszawa (1)
 • fortepiany produkowane w polsce (1)
 • fortepiany polska (1)
 • fortepiany i pianina schimmel (1)
 • fortepiany hofer wartosc (1)
 • fortepiany fibigera (1)
 • fortepiany do sprzedaży w krakowie (1)
 • fortepiano Malecki W Warszawie (1)
 • fortepian z lat 1830 allois (1)
 • fibiger arspolonica (1)
 • fabrzeg (1)
 • fabryki w przedwojennym krakowie (1)
 • bronisława gabryelska kraków (1)
 • Bronisława gabryelska (1)
 • Bronisław gabryelska (1)
 • białe pianina konserwacja (1)
 • Betting pianino\ (1)
 • betting pianina numer (1)
 • becker fortepian stary zniszczony (1)
 • b gabryelska pianist (1)
 • ars polonica pianino drygas (1)
 • arnold fibiger pianino (1)
 • arnold fibiger historia pianin (1)
 • allegro pianino legnica kraków (1)
 • allegro a fibiger pianino 2012 (1)
 • a drygas posen (1)
 • bronisława gabryelska kraków skład fortepianów (1)
 • Buchholtz fortepiany (1)
 • fabryki pianin w okresie przedwojennym w Polsce (1)
 • fabryka pianin i fortepianów brunona sommerfelda (1)
 • fabryka pianin i fortepianów b sommerfelda nr katalogowe (1)
 • fabryka koischwitz historia (1)
 • fabryka fortepianów w polsce działających (1)
 • f hinze flügelfabrik (1)
 • drygas pianina (1)
 • drygas czy calisia co lepsze (1)
 • carl koischwitz piano (1)
 • carl fibiger piano (1)
 • Carl August Koischwitz (1)
 • calisia pianino nr katalogowy (1)
 • bydgoszcz fabryka pianin (1)
 • bydgoska fabryka pianin jene (1)
 • a drygas pianino cena (1)
 • pianino carl hintze opinie (1)
 • ostatnie pianino bettinga (1)
 • o pianinach schimmel (1)
 • numery seryjne fortepian małecki (1)
 • numery katalogowe fortepianow krall&seidler (1)
 • numer seryjny pianina k&a Fibiger (1)
 • nazwy polskich pianin (1)
 • nazwa starych polskich fortepianów fits (1)
 • nazwa fortepianu z kalisz (1)
 • najlepsze producenci kaloryferow w polsce (1)
 • najlepsze pianino opinie fibiger (1)
 • najlepsze firmy oridukujace fortepian (1)
 • Muzika s pianinam (1)
 • małecki pianino cena (1)
 • małecki pianina (1)
 • oznaczenia pianino (1)
 • pianina calisia kraków (1)
 • pianino carl hintze opinia (1)
 • pianino betting zabytkowe (1)
 • pianino B Gabryelska Kraków (1)
 • pianino apollo opinie (1)
 • pianina-schimmel (1)
 • pianina w polsce (1)
 • pianina stare np betting (1)
 • pianina sommerfeld opinie (1)
 • pianina produkowane przed wojna w kaliszu (1)
 • pianina polskie przedwojenne (1)
 • pianina polski przedwojennej (1)
 • pianina olsztyn poland (1)
 • pianina małecki (1)
 • pianina i fortepiany ranking (1)
 • marki pianin wiedeńskich (1)
 • marki pianin produkowanych w berlinie (1)
 • malecki fortepiany (1)
 • k&a fibiger historia (1)
 • K i A Fibiger w okresie międzywojennym (1)
 • julian małecki fortepin (1)
 • janiszewski fisharmonie (1)
 • jakie są najlepsze firmy produkujące pianina i fortepiany (1)
 • jakie pianina produkuje sie w polsce (1)
 • jahnepianina (1)
 • jahne pianina (1)
 • jahne fabryka pianin (1)
 • historia polskich pianin (1)
 • historia polskich fortepianow (1)
 • historia fabryki schimmel (1)
 • golmer fortepian (1)
 • gdzie produkuja pianina w polsce (1)
 • K&A Fibiger Kalisz (1)
 • karl arnold pianino (1)
 • lustro starodawne z1984 jaka cena (1)
 • literatura dla uczących się gry na piabino (1)
 • legnica biala pianino (1)
 • kupie pianino przedwojenne (1)
 • kupię białe pianino legnica (1)
 • kupię antyczny fortepian fibiger (1)
 • kto budował villi calisia (1)
 • krall & seidler (1)
 • kowalik pianino (1)
 • KOWALIK FORTEPIAN (1)
 • koischwitz pianino (1)
 • klawesyn przestarzałe (1)
 • katalog pianin legnica przedwojennych (1)
 • Karol KOISCHWITZ (1)
 • gdzie produkuja fortepiany w polsce (1)