Wasze pytania: polskie pianina i fortepiany

Pytania z internetu, cz. 5. Polskie fortepiany i pianina.

Wśród pytań Was interesujących znaczna część dotyczy fortepianów i pianin polskiej produkcji. Niniejszym więc postanawiam wyodrębnić dział ten z pozostałych, tak aby zgromadzić wszystkie „polskie” pytania i odpowiedzi w jednym miejscu. 

Tematyka pozostałych pytań:


August Brunner, Fryderyk Buchholtz, Tomasz Max, Jan Długosz
B. Gabryelska / Gabryelska Kraków pianino
Calisia pianino
Czy Legnica produkuje białe pianina?
Fabryka fortepianów w Krakowie / Fabryka pianin Kraków
Gdzie znajduje się rok produkcji w pianinie Betting?
Jakie były marki starych pianin w Polsce? / Producenci pianin w Polsce / Przedwojenni producenci pianin w Polsce
Kotykiewicz
Krall & Seidler / Fortepian Krall Seidler / Krall i Seidler fabryka fortepianów
Legnica fabryka pianin / Legnica numery seryjne pianin
Legnica pianina lata produkcji
Marka pianin produkowanych w Kaliszu
Marka polskich fortepianów / Najlepsi producenci fortepianów w Polsce przed wojną
Najlepsze przedwojenne pianina i fortepiany z Warszawy
Numery seryjne pianin Calisia
Pianina Drygas / A. Drygas pianina
Pianina niemieckie Dütz
Pianino Fibiger
Pianino Małecki / Fortepian Małecki / Małecki fortepiany
Pianino polskie / Polskie pianino
Rok produkcji pianina Betting
Stare polskie instrumenty
Theodor Betting pianino / Pianino Betting
W. Jahne pianina historia

August Brunner, Fryderyk Buchholtz, Tomasz Max, Jan Długosz

Warszawscy fabrykanci fortepianów, działający w połowie XIX wieku.

B. Gabryelska / Gabryelska Kraków pianino

Bronisława Gabryelska była właścicielką składu (magazynu) fortepianów i pianin w Krakowie na przełomie XIX-XX ww. Była to osoba dość znana w Europie, gdyż wiele zagranicznych instrumentów posiadało nadane im fabryczne oznaczenia „Für B. Gabryelska” (dla B. Gabryelskiej). Sama Gabryelska produkcją pianin czy fortepianów raczej się nie zajmowała, mimo to, jest ciekawą postacią. Być może uda mi się niedługo dowiedzieć o niej czegoś więcej.

Calisia pianino

Czy Legnica produkuje białe pianina?

Legnica już niczego nie produkuje. Kiedy fabryka istniała, produkowała czasem również białe pianina.

Fabryka fortepianów w Krakowie / Fabryka pianin Kraków

Gdzie znajduje się rok produkcji w pianinie Betting?

Nigdzie. Roku produkcji w pianinach się nie umieszcza (dotyczy to nie tylko pianin Bettinga). Rok produkcji można ustalić na inne sposoby (w czym bezinteresownie pomagam).

Jakie były marki starych pianin w Polsce? / Producenci pianin w Polsce / Przedwojenni producenci pianin w Polsce

Tych marek było parędziesiąt, jeżeli nie paręset. Wystarczy poczytać artykuł o produkcji pianin w przedwojennej Warszawie, żeby znaleźć tam kilkadziesiąt nazwisk. Z tych częściej spotykanych są marki, które umieściłem w kolejności od najbardziej do mniej popularnych:

 • Theodor Betting
 • Arnold Fibiger
 • K. & A. Fibiger (również pod nazwą „Apollo” – nie mylić z drezdeńskim producentem)
 • Julian Małecki
 • Jan Kerntopf i syn
 • Bruno Sommerfeld
 • Antoni Drygas, również „Wielkopolska Fabryka Fortepianów i Pianin”
 • Feliks Julian Nowicki
 • Willi Jähne
 • K. O. Fiedler
 • A. Janiszewski
 • Alois Kewitsch
 • Leon Banasikowski
 • Wł. Majewski
 • Otton Majewski
 • Jean Dütz (lub „Jan Dütz i syn”, lub „Antoni Dütz„)
 • Stanisław Kowalik
 • Bronisława Gabryelska
 • Gebethner & Wolff
 • Bracia Koischwitz (lub „Carl Koischwitz”, lub „Richard Koischwitz”)
 • Józefat Golmer
 • J. M. Kamieniecki
 • Krall & Seidler (świetna firma, ale pianin w porównaniu z fortepianami wyprodukowała znikomą ilość)

i inne. NB. Jasnym kolorem podałem znane imiona producentów, które nie były umieszczane na instrumentach. Np. Julian Małecki oznacza, że fortepiany były sygnowane jako „Małecki” (ewentualnie z dodatkami, np. „Małecki w Warszawie”, „Fabryka fortepianów Małecki” itd.); Józefat Golmer – że oznaczał swoje pianina jako „J. Golmer” etc.

Polskie pianina były bardzo dobrej jakości.

Kotykiewicz

Teofil Kotykiewicz (1849-1920) – polski producent koncertowych fisharmonii (tzw. fisharmonii artystycznych) działający w Wiedniu od roku 1873. Zbudował ponad 11000 fisharmonii, niezwykle dobrze wówczas ocenianych (produkcja jego firmy zdobyła sporo medali na wystawach przemysłowych). Część fisharmonii z wytwórni Kotykiewicza znajduje się do dzisiaj w Polsce (wg mojej oceny, kilkadziesiąt egzemplarzy). Firma Kotykiewicza istniała i po jego śmierci, prowadzona przez synów: Teofila młodszego i Emila, produkując fisharmonie i w niewielkim zakresie inne instrumenty muzyczne (np. czelesty) do II wojny światowej, a być może nawet i później.

Krall & Seidler / Fortepian Krall Seidler / Krall i Seidler fabryka fortepianów

To bez wątpienia najlepsza polska firma produkująca fortepiany oraz – w mniejszej ilości – pianina. Firma istniała w latach 1830-1896 i wyprodukowała w tym czasie około 5800 fortepianów, przeważnie „wiedeńskich”.

Legnica fabryka pianin / Legnica numery seryjne pianin

Legnica pianina lata produkcji

1947-1998

Marka pianin produkowanych w Kaliszu

Po wojnie produkowano pianina marki „Calisia” oraz „Polonez” (ostatnia marka to rzadkość). Znane przedwojenne kaliskie marki to „Theodor Betting”, „Arnold Fibiger”, „K. & A. Fibiger”, „Apollo” (nie mylić z drezdeńską fabryką pod tą samą nazwą!). Fortepiany w Kaliszu produkowali również Fryderyk Hintz oraz Jan Jerzy (wg innych źródeł – Grzegorz) Lindemann.

Marka polskich fortepianów / Najlepsi producenci fortepianów w Polsce przed wojną

Nie wszystko, co najlepsze, miało miejsce w Warszawie. Oto mój osobisty ranking dziesięciu najlepszych przedwojennych producentów pianin i fortepianów w Polsce, czyje instrumenty wciąż są obecne na rynku. Wśród dziesięciu firm cztery są spoza stolicy!

 • 1. Krall & Seidler (fortepiany)
 • 2. Kerntopf (fortepiany, pianina)
 • 3. Fibiger (pianina, fortepiany)
 • 4. Betting (pianina, fortepiany)
 • 5. Małecki (fortepiany, pianina)
 • 6. Antoni Hofer (fortepiany)
 • 7. J. Budynowicz (fortepiany)
 • 8. Sommerfeld (pianina, fortepiany)
 • 9. F. J. Nowicki (pianina)
 • 10. A. Drygas (pianina)

Najlepsze przedwojenne pianina i fortepiany z Warszawy

Gdybym miał z kolei robić ranking dziesięciu warszawskich producentów fortepianów i pianin, wciąż obecnych na rynku, ułożyłbym go w ten sposób:

A. Firmy „topowe”, z wyższej półki:

 • 1. Krall & Seidler (fortepiany)
 • 2. Kerntopf (fortepiany, pianina)
 • 3. Małecki (fortepiany, pianina)
 • 4. Antoni Hofer (fortepiany)
 • 5. J. Budynowicz (fortepiany)

B. Firmy „średniej ręki”:

C. Firmy niszowe:

Numery seryjne pianin Calisia

Pianina Drygas / A. Drygas pianina

„Drygas” – to marka przedwojennych poznańskich pianin, produkowanych w Wielkopolskiej Fabryce Fortepianów i Pianin Antoniego Drygasa w latach 1917-1935. Są to dobre, polecane instrumenty.

Pianina niemieckie Dütz

To nie są niemieckie, lecz polskie pianina. Nie potrafię ocenić instrumentów tej marki. Jest to dość niszowa firma warszawska, działająca w ostatniej trzeci XIX wieku.

Pianino Fibiger

Pianina oraz fortepiany Fibigera, produkowane w latach 1878-1939 w Kaliszu, to doskonałe instrumenty. Mimo to, rozważając ich zakup, trzeba pamiętać o upływie czasu i o tym, że wiekowe pianina, o ile nigdy nie były poddawane renowacji, prawie nigdy nie są w pełni funkcjonalnymi instrumentami muzycznymi. To dotyczy nie tylko instrumentów Fibigera, ale każdej historycznej marki.
Fabrykę Arnolda Fibigera po wojnie przemianowano na „Calisię”, czym rozpoczęto zupełnie nową erę w produkcji polskich pianin i fortepianów.

Pianino Małecki / Fortepian Małecki / Małecki fortepiany

Pianina i fortepiany z fabryki Juliana Małeckiego (działającej w latach 1860-1915?) to bardzo dobre polskie instrumenty, jak najbardziej godne polecenia (pod warunkiem, ze są w dobrym stanie zachowania). Fabryka Małeckiego produkowała jedne z najlepszych instrumentów w Polsce.

Pianino polskie / Polskie pianino

W powojennej Polsce istniały najpierw pięć (Legnica, Kalisz, Leszno, Brzeg, Lubin), później – dwie (Kalisz, Legnica) fabryki pianin i fortepianów, o czym więcej piszę tutaj. W Kaliszu produkowano instrumenty na rynek krajowy i zagraniczny – pianina i fortepiany marki „Calisia”. W Legnicy produkowano tylko pianina: na rynek krajowy szła marka „Legnica”, na rynek zagraniczny – pianina marek „Offberg”, „Lindbergh” oraz „Balthur”, a od 1992 do 1998 roku – pianina staro-nowej marki „Th. Betting” (dla odmiany, nie w Kaliszu, lecz w Legnicy). W Lubinie w latach 1963-66 wyprodukowano 1017 pianin marki „Lubin”. Wcześniej produkowano również fortepiany i pianina marki „Polonus” oraz „Fabrzeg” (w Brzegu) oraz pianina „Polonez” (prawdopodobnie w Kaliszu). Te cztery ostatnie marki są dziś bardzo rzadkie i należą, pomimo standardowej dla PRL jakości, do rarytasów. Niestety, ani fabryka w Kaliszu, ani fabryka w Legnicy nie przetrwała zmian ustrojowych, tak więc polskie pianino przeszło do historii. Dzisiaj w Polsce produkuje się jedynie niemieckie pianina i fortepiany „Schimmel” i „Vogel” na zasadach franczyzy.

Rok produkcji pianina Betting

W przypadku pianin Bettinga jest dość duży problem z datowaniem. Nie zawsze numery się zgadzają z innymi wytycznymi, poza tym, nie ma dobrze opracowanej tabeli jego numerów. Z tego wynika, że firmowa dokumentacja raczej się nie zachowała. Można próbować datować pianina Bettinga na podstawie cech wtórnych (wyglądu, napisów, szyldu, zdobień, medali, rozwiązań konstrukcyjnych itd.), lecz będą to ustalenia z dokładnością nie większą niż +/- 20 lat.

Stare polskie instrumenty

To temat rzeka… Polska jest słynna ze swoich organów, fortepianów, pianin i fisharmonii. Słynęła z nich również Warszawa. W innych krajach cała polska spuścizna historyczna nie jest w ogóle znana (wyjątkiem być może pozostaje wiedeńska firma Teofila Kotykiewicza, znana w kręgach amatorów fisharmonii). O tym będę w przyszłości pisał.

Theodor Betting pianino / Pianino Betting

Jest to jedna z lepszych polskich marek przedwojennych pianin oraz fortepianów, produkowanych od 2 połowy XIX wieku do roku 1939. Niestety, nie ma dokumentacji, która miarodajnie pozwoliłaby datować znane numery seryjne tych instrumentów. Po 1989 roku pianina marki „T. Betting” produkowała również Legnicka Fabryka Fortepianów i Pianin, nadając im numery seryjne wspólne z pianinami „Legnica”. Odróżnić nowe pianin od starych można z wyglądu oraz z pisowni („T. Betting” vs. „Theodor Betting”). Nowe legnickie pianina marki „T. Betting” również były dobrymi, godnymi polecenia instrumentami.

W. Jahne pianina historia

To stosunkowo niewielka fabryka pianin w Bydgoszczy, działająca w dwudziestoleciu międzywojennym (prawdopodobnie w latach 1926-33) przy ulicy Gdańskiej 149 (obecnie Gdańska 42). Willi Jähne, bydgoski fabrykant pianin, nie miał w ówczesnej prasie najlepszych notowań. Zarzucano mu liczne przekręty, za co trafił nawet do więzienia. Mimo to, obecnie pianina „W. Jähne” dość często spotykane są na rynku wtórnym i są całkiem dobrej jakości.

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • przestarzale o klawesynie (48)
 • ranking pianin (46)
 • legnicka fabryka fortepianów i pianin (25)
 • pianino drygas (18)
 • marka polskich fortepianow (17)
 • pianino w jahne (16)
 • pianino betting (14)
 • pianino a drygas (13)
 • pianino sommerfeld opinie (12)
 • a drygas pianino (11)
 • w jahne (11)
 • fortepiany produkowane w polsce na przełomie xix i xx wieku krakowie (10)
 • pianino k&a fibiger (10)
 • pianino theodor betting (7)
 • pianina ranking (7)
 • ranking producentów pianin (7)
 • theodor betting pianino (7)
 • k&a fibiger (7)
 • fortepiany polskie (6)
 • produkcja fortepianów w polsce (5)
 • ile może kosztować pianino k&a fibiger (5)
 • w jahne pianino (5)
 • offberg pianino (5)
 • pianino małecki (5)
 • fortepian małecki (5)
 • offberg pianina (5)
 • fabryka fortepianów w warszawie krall (4)
 • malecki fabryka fortepianów i pianin w warszawie (4)
 • pianino Kowalik (4)
 • fabryki fortepianów w polsce (4)
 • ile kosztuje pianino I Kerntopf i Jan (4)
 • polskie fortepiany (4)
 • b gabryelska kraków (4)
 • ranking najlepszych pianin (4)
 • sprzedam pianino sommerfeld (4)
 • strojenie pianin drygas poznan (4)
 • rynek pianin w polsce (4)
 • wszystko o pianinie (4)
 • marka fortepianów z kalisza (3)
 • pianino arnold fibiger (3)
 • krall seidler sprzedam (3)
 • pianina sommerfeld wartosc (3)
 • ile wazy pianino fibiger (3)
 • pianina schimmel (3)
 • w jahne pianina (3)
 • Franz Liehr Liegnitz jakość (3)
 • fortepiany produkowane w polsce na przełomie xix i xx wieku (3)
 • b gabryelska (3)
 • ocena pianin legnica i calisia (3)
 • polski producent fortepianów (3)
 • polskie przedwojenne pianina (3)
 • fabryka pianin w polsce (3)
 • polska firma produkująca fortepiany (2)
 • pianino w jahne wartosc (2)
 • milecki fortepian (2)
 • ile kosztuje fortepian malecki (2)
 • nowe pianina legnica (2)
 • theodor betting (2)
 • nowicki wroclaw fortepiany pianina (2)
 • przedwojenne pianina organy (2)
 • polska marka forepianów (2)
 • polskie wytwórnie fortepianów (2)
 • рояль j kerntopf i syn io cena (2)
 • znane marki fortepianowe (2)
 • jak czyscic biala porcelane (2)
 • zawiasy do fortepianu kalisz (2)
 • sommerfeld pianino oznakowanie (2)
 • krall&seidler (2)
 • legnica historia pianin (2)
 • wszystko o pianinach (2)
 • th betting pianino gdzie jest data produkcji (2)
 • Przedwojenne pianino A DRYGAS a POSEN (2)
 • pianino arnold fibigier kiedy produkowano (2)
 • pianino somerfeld opinie (2)
 • schimmel kalisz opinie (2)
 • pianino k & a fibiger opinia (2)
 • pianino koischwitz (2)
 • s kowalik warszawa pianino (2)
 • pianino malecki numery seryjne (2)
 • pianino malecki warszawa (2)
 • pianino przedwojenne kowalik (2)
 • seidler teofil (2)
 • pianino seidler (2)
 • opinie o pianinach th betting (2)
 • krall seidler fortepian (2)
 • pianina m-ki fabrzeg (2)
 • przedwojenni producenci pianin z berlina (2)
 • pianino t beting (2)
 • pianino sommerfeld opinia (2)
 • pianino 1992 z starego gdańska (2)
 • polskie pianina przedwojenne (2)
 • pianino a fibiger (2)
 • pianino polskiej firmy (2)
 • fabryka przdwojenna fortepianów legnica (2)
 • gdzie produkuja fortepiany (2)
 • email dei co th loc:PL (2)
 • b koischwitz pianino (2)
 • gabryelska pianino (2)
 • fortepian producent Polska (2)
 • fortepiany produk owane w polsce (2)
 • fortepian małecki opinie (2)
 • gdzie ten numer w pianinie legnica (2)
 • gebethner i wolff pianino (2)
 • fortepian marka (2)
 • a drygas pianina opinie (2)
 • polskie pianina opinie (1)
 • polskiej produkcji fortepiany (1)
 • drygas czy calisia co lepsze (1)
 • drygas pianina (1)
 • polskie pianino przedwojenne warszawa (1)
 • polskie firmy produkujace instrumenty muzyczne (1)
 • f hinze flügelfabrik (1)
 • przedwojenny producent pianin (1)
 • poskie pianina (1)
 • Carl August Koischwitz (1)
 • przedwojenni producenci pianin niemcy (1)
 • carl fibiger piano (1)
 • carl hintze wytwórnia (1)
 • przedwojenne marki fortepianów (1)
 • przedwojenne marki (1)
 • produkcja pianin w niemczech do 1939 r (1)
 • produkcja i renowacja pianin i fortepianow w kaliszu (1)
 • carl koischwitz piano (1)
 • producenci pianin w polsce w okresie miedzywojennym (1)
 • producenci pianin przedwojenni (1)
 • producenci pianin obecni w polsce (1)
 • poznańska firma a drygas (1)
 • polskie firmy produkujace fortepiany (1)
 • polski producent pianin (1)
 • fabryki w przedwojennym krakowie (1)
 • fabrzeg (1)
 • fibiger arspolonica (1)
 • fibiger karol (1)
 • pianino seidler opinie (1)
 • fibiger pianino poznań (1)
 • pianino rok produkci 1873 (1)
 • pianino richard koichwitz (1)
 • pianino przedwojenne polskie (1)
 • fortepian apollo (1)
 • fortepian Betting (1)
 • pianino t betting przedwojenne wartość (1)
 • pianino th betting 1992 (1)
 • fabryki pianin w okresie przedwojennym w Polsce (1)
 • polski producent instrumentów (1)
 • fabryka fortepianów w polsce działających (1)
 • polska wytwórnia fortepianów (1)
 • fabryka koischwitz historia (1)
 • fabryka pianin i fortepianów b sommerfelda nr katalogowe (1)
 • polscy producenci fortepianów i pianin (1)
 • pianoforti di amburgo emil trubger (1)
 • piano beting berlin (1)
 • pianino z kalisza teodor betting (1)
 • fabryka pianin i fortepianów brunona sommerfelda (1)
 • pianino theodor betting opinie (1)
 • fortepian bialy krakow (1)
 • фортепіано Легнец 1896 р (1)
 • w jahne pianino wartość (1)
 • arnold fibiger historia pianin (1)
 • arnold fibiger pianino (1)
 • w jahne giełda (1)
 • ars polonica pianino drygas (1)
 • vogel-schimmel fabryka w polsce (1)
 • b gabryelska pianist (1)
 • the betting piano opinie (1)
 • becker fortepian stary zniszczony (1)
 • th betting pianino (1)
 • t betting pianino opinie (1)
 • warszawa fortepian producent przedwojenny (1)
 • warszawa j golmer (1)
 • wartosc pianina kerntopf i syn (1)
 • znane przedwojenne marki (1)
 • a drygas pianino cena (1)
 • a drygas posen (1)
 • xix wiek pianino b (1)
 • wytwórnie pianin przedwojenne (1)
 • wymiary fortepianu koncertowego krall seidler (1)
 • wycena fortepianu krall (1)
 • allegro a fibiger pianino 2012 (1)
 • wszystko o pianinach legnica (1)
 • allegro pianino legnica kraków (1)
 • wloskie fortepiany (1)
 • t betting opinie (1)
 • betting pianina numer (1)
 • starzy producenci pianin (1)
 • bronisława gabryelska kraków skład fortepianów (1)
 • Richard koischwitz-lodz cena (1)
 • richard fiedler pianino (1)
 • renowacja fortepinów kalisz (1)
 • rankinkg pianin (1)
 • Buchholtz fortepiany (1)
 • ranking pianin w polsce (1)
 • bydgoska fabryka pianin jene (1)
 • bydgoszcz fabryka pianin (1)
 • przestarzałe o klawesynie (1)
 • calisia pianino nr katalogowy (1)
 • bronisława gabryelska kraków (1)
 • Bronisława gabryelska (1)
 • Bronisław gabryelska (1)
 • stare pianino ze zdobieniami (1)
 • stare książki nimieckie 1800rok jaka cena? (1)
 • Betting pianino\ (1)
 • sprzedam fortepian małecki (1)
 • spis najlepszych organów w Polsce (1)
 • białe pianina konserwacja (1)
 • sommerfeld pianino opinia (1)
 • sommerfeld pianina opinie (1)
 • sommerfeld fortepian (1)
 • slynne fortepiany ranking (1)
 • skup zlota berlin franz neumann (1)
 • przedwojjenne pianino majewski (1)
 • numery katalogowe fortepianow krall&seidler (1)
 • 6 znanych marek fortepianów (1)
 • fortepiany przedwojenne warszawa (1)
 • malecki fortepiany (1)
 • franz seiler berlin pianino (1)
 • lustro starodawne z1984 jaka cena (1)
 • literatura dla uczących się gry na piabino (1)
 • gabryelska b pianina (1)
 • gabryelska bronisława (1)
 • legnica biala pianino (1)
 • kupie pianino przedwojenne (1)
 • kupię białe pianino legnica (1)
 • marki pianin produkowanych w berlinie (1)
 • marki pianin wiedeńskich (1)
 • małecki pianina (1)
 • numer seryjny pianina k&a Fibiger (1)
 • fortepiany polska (1)
 • nazwy polskich pianin (1)
 • nazwa starych polskich fortepianów fits (1)
 • nazwa fortepianu z kalisz (1)
 • najlepsze producenci kaloryferow w polsce (1)
 • najlepsze pianino opinie fibiger (1)
 • najlepsze firmy oridukujace fortepian (1)
 • Muzika s pianinam (1)
 • fortepiany produkowane w polsce (1)
 • małecki pianino cena (1)
 • kupię antyczny fortepian fibiger (1)
 • kto budował villi calisia (1)
 • janiszewski fisharmonie (1)
 • jakie są najlepsze firmy produkujące pianina i fortepiany (1)
 • jakie pianina produkuje sie w polsce (1)
 • gdzie produkuja fortepiany w polsce (1)
 • jahnepianina (1)
 • jahne pianina (1)
 • jahne fabryka pianin (1)
 • gdzie produkuja pianina w polsce (1)
 • golmer fortepian (1)
 • historia polskich pianin (1)
 • historia polskich fortepianow (1)
 • julian małecki fortepin (1)
 • K i A Fibiger w okresie międzywojennym (1)
 • k&a fibiger historia (1)
 • gabryelska fortepian (1)
 • gabryelska organy (1)
 • krall & seidler (1)
 • kowalik pianino (1)
 • KOWALIK FORTEPIAN (1)
 • koischwitz pianino (1)
 • klawesyn przestarzałe (1)
 • katalog pianin legnica przedwojennych (1)
 • Karol KOISCHWITZ (1)
 • karl arnold pianino (1)
 • K&A Fibiger Kalisz (1)
 • historia fabryki schimmel (1)
 • numery seryjne fortepian małecki (1)
 • Fortepian bialy kupie ze zlotymi zdobieniami (1)
 • pianino johann gross cena (1)
 • pianino jahne opinie (1)
 • pianino j m kamieniecki (1)
 • pianino j grosspietsch breslau ile wazy? (1)
 • pianino golmer (1)
 • pianino fibiger opis instrumentu (1)
 • pianino drygas opinie (1)
 • pianino drygas numery (1)
 • fortepian malecki wartosc (1)
 • pianino carl hintze opinie (1)
 • pianino carl hintze opinia (1)
 • pianino k & a fibiger (1)
 • fortepian krall i seidler wartosc (1)
 • pianino k & a fibiger sprzedam (1)
 • fortepian breslau ile kosztuje (1)
 • pianino louis seliger & sohn breslau schweidnitzer str 31 (1)
 • pianino legnica balthur review (1)
 • pianino ksmieniecki (1)
 • pianino krall & seidler ile warte (1)
 • fortepian fibiger (1)
 • fortepian gabryelska kraków (1)
 • pianino karl fibiger (1)
 • pianino k&a fibiger (1)
 • pianino k&a fibiger sprzedam (1)
 • oznaczenia pianino (1)
 • pianino betting zabytkowe (1)
 • pianino B Gabryelska Kraków (1)
 • pianina olsztyn poland (1)
 • pianina małecki (1)
 • fortepian z lat 1830 allois (1)
 • pianina i fortepiany ranking (1)
 • pianina calisia kraków (1)
 • fortepiano Malecki W Warszawie (1)
 • ostatnie pianino bettinga (1)
 • fortepiany do sprzedaży w krakowie (1)
 • fortepiany fibigera (1)
 • fortepiany hofer wartosc (1)
 • fortepiany i pianina schimmel (1)
 • pianina polski przedwojennej (1)
 • pianina polskie przedwojenne (1)
 • pianina produkowane przed wojna w kaliszu (1)
 • fortepian marki apollo (1)
 • fortepian małecki ars polonica (1)
 • pianino apollo opinie (1)
 • fortepian małecki numer gdzie szukać (1)
 • pianina-schimmel (1)
 • pianina w polsce (1)
 • pianina stare np betting (1)
 • fortepian produkcji polskiej warszawa (1)
 • pianina sommerfeld opinie (1)
 • fortepian ranking (1)
 • fortepian wyprodukowany w polsce (1)
 • o pianinach schimmel (1)