Przeglądając statystykę odwiedzin tej strony oraz jej wcześniejszej wersji, obserwuję frazy, szukane przez Was, odwiedzających, w internecie. Wiem zatem, co Was interesuje. Postaram się co ciekawsze zagadnienia ująć tutaj w jednym miejscu i albo odpowiedzieć na nie krótko i zwięźle, albo odesłać na stosowną podstronę.
“Chec szprzeadc pianio” / “Sprzedam dziewictwo tanio – Śląsk”
Co najmniej jedna trzecia fraz szukanych w Google’u wygląda podobnie 🙂 Aż się dziwię, że poprzez takie wpisy trafiacie na moją stronę 🙂 Oczywiście, w celu powyższej publikacji nadałem podobnym wpisom cechy polskości, a co niektóre inne – pominąłem w ogóle.
Część I. Historia instrumentów klawiszowych – fortepianu, pianina, fisharmonii.
Część II. Przechowywanie, strojenie, obsługa, remont pianina lub fortepianu.
Część III. Pytania dotyczące sprzedaży lub kupna pianina / fortepianu.
Część IV. Pytania ogólnego charakteru.
Część V. Polskie pianina i fortepiany.
Część VI. Producenci pianin i fortepianów, polecane i niepolecane marki, opinie.
Każdy z tych działów będzie aktualizowany z osobna wraz z napływem nowych pytań.
Wszystkie, absolutnie wszystkie pytania w kolejności alfabetycznej zamieszczone są również na liście FAQ.
Za merytoryczną pomoc w udzieleniu odpowiedzi na pytania i innej informacji serdecznie dziękuję Panu Arturowi Baucowi.
Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:
- jolanta hagen witek (7)
- na jakiej wysokości jest klawiatura pianina (4)
- pianina feurich (3)
- pianino feurich (3)
- feurich pianina (2)
- widelki do strojenia pianin (2)
- julius feurich leipzig 1895 cena (2)
- feurich ars polonica (2)
- pianino bayer 1898 (2)
- jacek guzowski stroiciel (2)
- sprzedam dziewictwo tanio (2)
- gustav fiedler leipzig pianino 8895 cena (2)
- pianino feurich sprzedam (1)
- pianino z roku 1898 (1)
- pianino 1898 (1)
- pianina holstein (1)
- rozpoznaj ze figurka jest z kosci (1)
- antyki kosc figurki (1)
- julius feurich opinie (1)
- Artiom cyrylica (1)
- feurich leipzig cena (1)
- fortepian feurich (1)
- fortepian feurich opinie (1)
- guzowski jacek stroic (1)
- ile liczy klawiatura fortepianu koncertowego (1)
- jolanta hagen (1)
- julius feurich leipzig cena (1)
- julius feurich leipzig fortepiano (1)
- zaproszono nas do stolu dano poznac slowa smak tylko serce cicho serce tlucze sie jak ptakzaraz wniosek wiersze na klawisze fortepianu pofrunely czyjes rece (1)
Posiadam pianino Julius Feurich o numerze 13017. Proszę o pomoc w określeniu daty powstania instrumentu.
Pianino wyprodukowano w roku 1898 lub 1899.
Wielkie dzięki.
Czy mógłbym dostać link do strony na której znajduje się ta informacja?
Nie da się, bo ta strona jest w książce u mnie na półce. Proszę uwierzyć na słowo.
Posiadam pianino Holstein z 1991roku. Czy wie Pan może co to za pianino? Jaki jest jego kraj pochodzenia? Dziękuję z góry za pomoc!
O ile wiem, to ksywa pianina “Belarus”, a więc powstało na fabryce muzyczno-meblowej w Borysowie na Białorusi, na północny wschód od Mińska.
Zastanawiam się dlaczego nie mogę znaleźć w internecie nic na temat tego pianina? Jedynie pojedyncze oferty sprzedaży we Francji. Cały czas myślałam że mam niemieckie pianino a teraz dowiaduję się że nie. Czy warto takie pianino zostawić dla potomnych czy jednak sprzedać? Dziękuję bardzo za odpowiedź.Pozdrawiam
Tak, to definitywnie “Białoruś”: na jednej z aukcji znalazłem zdjęcie wnętrza, na którym był mały emblemacik stosowany właśnie przez fabrykę w Borysowie. Dodatkowo mogę Panią zmartwić: rok 1991 to rok największego kryzysu ekonomicznego w ZSRR, kiedy pianina klepali dosłownie “z czego tylko się da”.
Natomiast to normalne, że nic Pani nie może znaleźć w internecie: te (i inne) pianina wprowadzano na rynki po cichu, bez reklamy, licząc na to, że nikt się nie zorientuje, że to ZSRR. Podobnie jak teraz większość chińskich fortepianów wprowadzają do obiegu nie informując nikogo, że to Chiny lub, jeszcze lepiej, Indonezja. One mają szansę na sprzedaż tylko dzięki bardzo niskiej cenie.
Moja rada: pozbywać się im najprędzej. To może zająć bardzo dużo czasu, a z biegiem lat pianino wcale nie nabiera na wartości.
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Muszę podjąć decyzję o sprzedaży pianina, która mnie wiele kosztuje.Pozdrawiam
Pingback: Cena popularności | Ars Polonica
Posiadam fortepian Gustav Fiedler – Leipzig, jego numer to 6000.
Czy może jest Pan w stanie określić rok jego produkcji.
Z góry dziękuję 😉
Niestety, numeracji Fiedlera nie posiadam. Zatem w określeniu wieku pomoże tylko analiza cech wtórnych.
Witam Pana
Caloksztalt materialu który posiadam w opisie mojej podrórzy w odlegla przeszlosc, dotyczacy instrumentu który posiadam z roku 1895/ katalog /chcialabym przedyskutowac ten temat raz jeszcze, gdyz mam pewne pytania.Czy droga telefoniczna czy tez mail’owa?
prosze o info. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,
proszę uprzejmie o mail. Pozdrawiam!
Witam,
dysponuję powojennym pianinem Calisia z numerem seryjnym 5180.
Sprawdzałem kilka razy. Jest nalepka z adresem fabryki przy ulicy Szopena. Proszę o uzupełnienie tabeli z numerami seryjnymi tego instrumentu.
Pozdrawiam Jacek Guzowski
Witam.
To nie takie proste.
Pianina Calisia o numerach z puli [0001] – ok. 20.000 produkowano równolegle do tych od numeru 20698 i wyżej. Natomiast owej puli nie da się poukładać wg lat produkcji. Nie wiadomo też, w jakim celu zastosowano całkiem odmienną pulę numerów seryjnych. Ponieważ nie ma żadnej dokumentacji (a przynajmniej ja nie mam do niej dostępu), ustalenie czegokolwiek o numerach Calisii 0001-20000 zajmie jeszcze dobrych parę lat.
Chciałbym zapytać czy pianina marki C. J. Quandt in Berlin były produkowane tylko przed II WŚ, czy także po jej zakończeniu. Czy firma ta produkowała przyzwoitej jakości instrumenty?
Po wojnie Quandt wyprodukował zaledwie kilkanaście instrumentów, więc ewentualność napotkania ich na rynku wtórnym dzisiaj jest znikoma.
Instrumenty Quandta były całkiem przyzwoite. Dziś wszystko zależy od stanu zachowania.
Gdzie w jakim sklepie najlepiej kupić używane pianino.
Na czym polega sens życia? Co jest dobre, a co złe? W którym kraju ludzie są szczęśliwi, a wszystkim żyje się dostatnio? To pytania z tej samej serii… NIE MA takich sklepów, choć ich właściciele zapewne by mnie ukrzyżowali za to stwierdzenie. Wszędzie trzeba wybierać, oglądać, sprawdzać, patrzeć na ręce sprzedawcy – i robić to albo osobiście, albo z pomocą osoby zaufanej, a przy tym doświadczonej.
Dzień dobry
Posiadam pianino Scholze, które ma miękki, trochę jakby przytłumiony, nieco mdławy dźwięk. Ta marka chyba tak ma. Podobno można dźwięk wyostrzyć mocząc młoteczki. Czy warto to robić i psuć to oryginalne brzmienie? Bardzo proszę o Pana opinię.
Dzień dobry.
1. Nie mocząc, lecz nasączając specjalnym płynem + ewentualnie prasując.
2. Czy warto? Trudno powiedzieć, bo nie znam instrumentu, a w każdym takim przypadku liczy się jego bezpośredni odbiór i zrozumienie, czy istotnie są w nim jakieś możliwości kreowania dźwięku. Pianino – to instrument konserwatywny, zbyt inwazyjne ingerencje są niewskazane, o ile nie ma prawdziwej konieczności. Zepsuć jest o wiele łatwiej, niż poprawić. Nawet jeżeli zrobimy wg podręcznika wszystko, co zazwyczaj się robi z młotkami, nie mogę na wstępie zagwarantować, że dźwięk istotnie się poprawi. Bo może będzie ostrzejszy i twardszy, ale czy ładniejszy? Czy stanie się po prostu hałaśliwy i perkusyjny? Tak więc, ingerując, można więcej stracić, niż zyskać. Sugeruję zacząć od małego – zwolnić górę pianina i grać z uniesioną pokrywą. To jest najmniej inwazyjne rozwiązanie, a najbardziej skuteczne. Proszę je wypróbować – jeżeli niewiele to da, dopiero kombinować dalej.