Jeżeli wysłali Państwo do mnie wiadomość, lecz nie dostali ode mnie odpowiedzi, proszę przede wszystkim sprawdzić swój folder “Spam” oraz oznaczyć wiadomości od ap(a)ocross.net jako “nie-spam”. Proszę też o potwierdzenie odebrania ode mnie odpowiedzi.
Jeżeli po wysłaniu odpowiedzi nie otrzymam od Państwa potwierdzenia, po kilku dniach umieszczę ją tutaj (poniżej). Sprawa dotyczy przede wszystkim informacji odpłatnych (ustalenie roku produkcji pianina i innych), które nakładają na mnie obowiązek wykonania. Innych szczegółów prywatnej korespondencji do wiadomości publicznej podawać nie będę. Cały problem opisuję w osobnym poście.
Żeby nie ułatwiać życia botom spamującym, fragment maila wykropkowuję. Tak samo nie podaję pełnych nazwisk.
- Do Pani Beaty K. (mail z dnia 28.01.2018 oraz 14.02.2018, betiku***rz@interia.pl): Wartość pianina w tym stanie – ok. 1000 złotych.
- Do Pana Damiana O. (mail z dnia 28.01.2018, ostryx***@o2.pl):
Niestety, pianino nadaje się do remontu generalnego, jako że w obecnym stanie nie może być nawet nastrojone. Ma ono uszkodzoną strojnicę (nie widać tego na zdjęciach, ale słychać charakterne tego oznaki na filmie), co uniemożliwia strojenie nawet obniżone o cały ton w stosunku do kamertonu. Można, oczywiście, nastroić pianino 2 lub 3 tony niżej, niż powinno, ale to wyklucza pianino z opcji jego zakupu dla nauki dziecka, a umożliwia jedynie okazjonalne, amatorskie wykorzystanie. Również do wymiany są wszystkie części miękkie mechanizmu, które są sparciałe bądź zjedzone przez mole, zaś sam mechanizm jest do całkowitej regulacji. Więc nawet z myślą o jego amatorskim wykorzystaniu należałoby na prace wstępne wydać co najmniej tysiąc złotych.Koszt remontu generalnego wraz z wymianą strojnicy może natomiast wynosić ok. 15-20 tys. zł, przy czym wartość pianina w stanie już po remoncie będzie wynosić maks. 5 tys. zł, co czyni remont zupełnie nieopłacalnym. Z tego wynika, że raczej nikt z osób poszukujących pianina nie skusi się na zakup lub choćby bezpłatny odbiór tego instrumentu. Można jednak liczyć na amatorów polskich antyków lub ludzi chcących wyposażyć stylowe wnętrze. Niestety, w tym przypadku wartość “meblowa” pianina jest bardzo niewielka – w granicach 300 złotych.Jednocześnie trzeba podkreślić, że pianino jest unikatem historycznym (jedyne znane mi pianino tej firmy) i jako takie powinno być zachowane od zniszczenia. Niestety, jego unikatowość nie przekłada się ani na jego wycenę, ani na chęć muzeów co do jego posiadania.
- Do Pani Anny R. (mail z dnia 21.11.2017, g***oza-anna@wp.pl):
Pianino wyprodukowano w roku 1912 przez jedną z lepszych niemieckich firm, Rudolpha Ibacha i Synów z miasta Barmen. Firma należała do najdłużej działających w Europie, produkowała pianina i fortepiany w latach 1794-2007. Przez ten czas wyprodukowała ponad 150 tysięcy instrumentów cenionych za swoje brzmienie, konstrukcję oraz dbałość o wykonanie.Dane pianino zostało sprzedane przez łódzki magazyn pianin i fortepianów Karola Koiszwica, który sprowadzał instrumenty wiodących zagranicznych producentów w celu sprzedaży na rynku lokalnym.