Karol Fiedler, “Fiedler”, “K. O. Fiedler”, nieprawidłowo również Karol Fidler (lata działalności: przed 1881 – po 1926) – producent pianin w Warszawie.
Daty życia Karola Fiedlera pozostają nieznane. Nie udało się ustalić ewentualnych powiązań z lipską firmą Gustava Fiedlera. Lista majstrów cechowych, upubliczniana przez Zgromadzenie Organmistrzów i Fabrykantów Instrumentów Muzycznych w latach 1889-90, nazwiska Fiedlera nie wymienia, co oznacza, że nie należał on do cechu; wymienia je natomiast kolejna lista z grudnia 1902.
Na rynku pozostały stosunkowo rzadkie pianina Fiedlera, jednak zapewne część “Fiedlerów” należy do producenta z Lipska. Ustalenie proweniencji nie powinno być problemem, jako że w środku pianina warszawskiego Fiedlera zobaczymy odpowiednie napisy, zawierające m.in. adres i numer seryjny. Standardowy trafaret firmowy zawiera w sobie napis “Manufacture de pianos K. O. Fiedler à Varsovie, Nowy-Świat №64”.
Najwyższy znany mi numer seryjny pianina warszawskiego Fiedlera to 6809 6978 7042. Wydaje się absolutnie nieprawdopodobnym, żeby niszowa wytwórnia wyprodukowała więcej instrumentów, niż choćby duża i zasłużona fabryka “Krall i Seidler”. Być może, w tym przypadku zastosowane zostało “zwykłe” rozwiązanie używane przez marginalne, nikomu bliżej nie znane firmy: rozpoczęcie numeracji seryjnej nie od numeru 001, a od 0501, 1001, 2501 lub 5001…
Udział w wystawach:
- nieznany. W środku pianin Fiedlera widnieje wizerunek medalu z podobizną cesarza Aleksandra III. Jest to prawdopodobnie medal “Za trudolubije w iskusstwie” (za pracowitość w sztuce), którą otrzymywali również inni warszawscy fabrykanci – Antoni Dütz oraz Julian Małecki. Medal ten był przyznawany w różnych latach, niezależnie od udziału w wystawach przemysłowych.
Adres w Warszawie:
- ul. Nowy Świat 55, również Nowy Świat 64.
Powrót do strony Budownictwo fortepianów w Warszawie
Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:
- pianino fiedler (16)
- pianina fiedler (7)
- fiedler pianina (3)
- pianino firmy fiedler (3)
- k o fiedler nowy-swiat n-64 (2)
- co oznacza nazwisko fiedler (2)
- pianono fiedler (2)
- fidler historia (2)
- pianino fiedler o (1)
- pianino fiedle (1)
- karol owczarski 64 lata (1)
- karol fiedker organmistrz (1)
- karol fieder (1)
- karol fidler łódź (1)
- karol fidler lodz (1)
- K O Fiedler (1)
- fortepian kapitan fiedler (1)
- fortepian fiedler 6503 (1)
- fiedler pianino środek (1)
- fidler nazwisko to oznacza (1)
- wyniki crossu fiedlera 24 (1)
Pingback: Produkcja fortepianów w Warszawie | Ars Polonica
Pingback: Wasze pytania: polskie pianina i fortepiany | Ars Polonica
Pingback: Co oznacza numer seryjny w pianinie? | Ars Polonica
Dzień dobry, znalazłam stronę ponieważ zainteresowało mnie pochodzenie pianina, które uratował mój mąż przed wyrzuceniem na śmietnik. Jest to pianino marki K.O. Fiedler z Manufaktury w Warszawie Nowy Świat 64. Ma numer seryjny 6978 a więc wyższy od najwyższego podanego w artykule.
Dziękuję bardzo! Już poprawiam.
Ja mam o numerze 7047
Dzień dobry, pianino Fiedler, które stoi u mojej cioci ma jeszcze wyższy numer seryjny, bo 7042. Jest z warszawskiej manufaktury Karola Fiedlera. W linkach przesyłam zdjęcia: https://ibb.co/tJw4wWd https://ibb.co/wQQ9qbz
Instrument jest bardzo stary i zastanawiam się, czy firma mogła numerować egzemplarze od wysokiego numeru w dół. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, pianino Fiedler, które stoi u mojej cioci ma jeszcze wyższy numer seryjny, bo 7042. Jest z warszawskiej manufaktury Karola Fiedlera. Chciałem wstawić linki do zdjęć, ale komentarz był usuwany. Mogę przesłać zdjęcia w inny sposób, aby to potwierdzić. Instrument jest bardzo stary i zastanawiam się, czy firma mogła numerować pianina od wysokiego numeru w dół. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, dziękuję za wiadomość. Komentarz nie był usuwany, tylko trafił na premoderację. Jeżeli chodzi o wyższy numer, to dziękuję, już uzupełniłem post. Tak to działa, że nikt nie wie, jak wiele pianin zostało wyprodukowanych i jaki może być ten numer najwyższy – on się “wyłania” dopiero z czasem i z nadejściem wiadomości informujących o JESZCZE wyższych numerach (tak, jak uczynił to Pan). Natomiast raczej nie ma możliwości, żeby pianina numerowano “w dół”. A że pianino jest bardzo stare, to po prostu jest 🙂
Dziękuję i pozdrawiam.