Renowacja a strojenie pianina

Pianino, jako drogi i bardzo pracochłonny w produkcji instrument muzyczny, budowane jest tak, by przy odpowiedniej obsłudze technicznej służyło grubo ponad 100 lat. Niemniej, ocenia się, że fabrycznie nowe pianino powinno przejść remont generalny po 40-50 latach od wyprodukowania (i przy odpowiedniej obsłudze); natomiast kolejne remonty generalne powinny się odbywać co ok. 20-25 lat. W przeciwnym wypadku „termin przydatności” zdecydowanie się skraca, a pianino przestaje być sprawnym narzędziem w rękach muzyka, mimo iż z niego „nadal wydobywają się jakieś dźwięki”. Niestety, w obecnych czasach, kiedy wymieniamy sprzęty co 2-5-10 lat, nikt nie myśli długoterminowo, o przyszłych pokoleniach itd.

Jakiś czas temu skontaktowała się ze mną pewna właścicielka pianina, która w dobrej wierze chciała zająć się swoim pianinem. Cieszę się, że jeszcze są tacy ludzie, choć coraz bardziej normalnym jest to, że dla nich domowe pianino jest symbolem (lub wręcz reliktem) dawnej, minionej już epoki, za który nie bardzo wiadomo jak się zabrać. A przecież jeszcze 20 lat temu sytuacja wyglądała zgoła inaczej! Przecież ta zmiana, ta „rewolucja” dokonała się na naszych oczach, a mimo to prawie nikt jej nie zauważył, nie docenił jej wagi!

I znów, i znów przypomina się przepowiednia o dwóch żabach. Jedna, wrzucona do wrzątku, natychmiast wyskoczyła i się uratowała. Druga, wrzucona do zimnej wody, powoli się ugotowała, nie dostrzegając stopniowego wzrostu temperatury.

Opowiem rozwinięcie historii drugiej żaby. Wiecie, co by było, gdyby w stopniowo podgrzewanym kotle siedziało kilka żab, a nie jedna? Może pomogłyby sobie w wydostaniu się? Może wspólnie wypracowałyby jakiś plan? Może któraś nadstawiłaby własny kark, żeby inne mogły się wydostać, wiedząc, że sama nie zdąży, bo nikt jej nie wyciągnie – ale że ta ofiara jest konieczna?

Nie. Te żaby zaczęłyby walkę ze sobą. Zaczęłyby się bić, wyjaśniając, kto ma więcej racji, kto ma więcej praw i kto bardziej zawinił w tym, że woda staje się coraz gorętsza. Wzrost temperatury skutecznie zabiłby zdolność do racjonalnego myślenia; wzrastający ból zaćmiłby rozum. Szczytem satysfakcji stanie się dołożenie słabszej sąsiadce, niż wypracowanie strategicznego pomysłu na wspólne uratowanie się. Wcześniejsza śmierć sąsiadki dostarczy znacznie więcej radości, niż ewentualny ratunek dla wszystkich.

Wracając do pianina… Jego właścicielka pytała mnie o sens przeprowadzenia remontu, jego możliwy zakres, jak również i o to, czy po takim remoncie z oryginalnego pianina zostanie jedynie obudowa. Pytała również o to, czy ewentualne regularne serwisowanie pianina sprawi, że żaden remont nie będzie konieczny. Myślę, że zarówno takie postawienie problemu, jak i szczegółowa odpowiedź na wszystkie pytania, zainteresuje szersze grono odbiorców, którzy chcą na nowo „odkryć” swoje stare pianino.

Co oznacza „odpowiednia obsługa pianina”? Po pierwsze, strojenie (co 6 miesięcy w przypadku używanego i co 12 miesięcy w przypadku nieużywanego pianina), po drugie, regulacja mechanizmu pianina (co 5 lat), po trzecie, zapewnienie pianinu odpowiednich warunków klimatycznych, prościej mówiąc dowilżanie. Wieloletni brak takiej obsługi doprowadza do tego, że pianino staje się trupem, i jedyne, co można z nim zrobić, to całkowicie wymienić mu środek. Koszt takiego remontu wynosi ok. 10 tysięcy zł i jest porównywalny do ceny nowego pianina. Mimo to, taki remont zapewnia sprawność instrumentu nie na 100 lat, a na góra 25, przy odpowiedniej obsłudze (i wszystko od początku).

Na czym polega generalny remont pianina? Tutaj wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest drewniana strojnica, w której tkwią kołki (wydaje się, że one tkwią w metalu, ale to nieprawda. Pod metalem jest drewno). Strojnica wysycha, pęka, kruszy się, otwory w niej się wyrabiają, czego nie widać, gdyż jest przesłoniona metalem. Jej wymiana to bardzo trudna i kosztowna rzecz.

Przy pękniętej strojnicy pianina nie da się nastroić.

Nawet jeżeli strojnica nie jest uszkodzona, czyli pęknięta, to i tak otwory w niej są wyrobione, a kołki siedzą zbyt luźno. Wówczas strojenia pianina może nie starczyć nawet na 6 miesięcy (a więc są potrzebne częstsze strojenia i przez to większe koszty). Wówczas należy wymienić komplet kołków, co jest tańsze od wymiany strojnicy.
Prawdopodobnie dojdzie wówczas również do wymiany strun, jako że stare struny po ich zdjęciu (poluzowaniu) raczej urwą się podczas próby ponownego naciągu. Jeżeli nawet któreś się nie urwą, i tak lepiej wymienić wszystkie, żeby wyrównać brzmienie pianina (nowe będą brzmieć inaczej, niż stare).

Mechanizm pianina, o ile nie ma części złamanych, poddawany jest regeneracji przy zachowaniu części oryginalnych. Do wymiany być może będą młotki, jeżeli ich filc już się nie nadaje do regeneracji – jako że filc się zużywa i starzeje, jest jedzony przez mole itp. Do wymiany mogą być niektóre inne drobne części mechanizmu, np. ośki, na których funkcjonują wszystkie części ruchome – one mogą się wygiąć lub zardzewieć, i naprawić tego (bez ich wymiany) się nie da. Często wymianie podlega zużyty (lub zjedzony przez mole) filc tłumików. Po wymianie mechanizm należy ponownie wyregulować, a młotki – zintonować.

Oczywiście, podczas takiego remontu zamienia się części, które w opinii fortepianmistrza są na granicy wyczerpania ich terminu służby, lub starczy ich jeszcze na kilka lat. Inaczej potem będą reklamacje, kiedy 2-3 lata po remoncie generalnym będzie konieczny kolejny remont. Stąd osoby remontujące często „odcinają za dużo” i wymieniają więcej części, niż aktualnie trzeba – żeby zabezpieczyć się przed taką nieprzyjemną sytuacją.

Remont obejmuje również likwidację pęknięć płyty rezonansowej (pod strunami) oraz pracę nad innymi częściami drewnianymi, np. klawiszami lub korpusem (z lub bez części wizualnej, która sprawia, że remont jest droższy).

Czyli – podsumowując – remont generalny to praca nad neuralgicznymi częściami pianina:

1. Strojnica – może być popękana; tkwią w niej kołki, na każdym z których wisi ciężar o wadze średnio 80 kg (z taką siłą naciągnięta jest każda z ok. 230 strun pianina);
2. Kołki – mogą być zużyte, wyrobione, zbyt cienkie dla wypracowanych otworów strojnicy;
3. Struny – po ich poluzowaniu mogą się nie dać naciągnąć; do tego mogą być np. zardzewiałe lub głuche (poluzowanie nawoju strun basowych – nie da się tego naprawić);

4. Mechanizm pianina, zwłaszcza od wielu lat nieregulowany;

5. Płyta rezonansowa pianina, która rzadko w którym ponadpięćdziesiątletnim pianinie jest cała (pęka przez suchość w pomieszczeniu). Trzeba wiedzieć, że remont płyty rezonansowej wiąże się ze zdjęciem strun, zatem może spowodować ich wymianę. Zaś zdjęcie strun może się wiązać z wymianą kołków.

Inne rzeczy psują się o wiele rzadziej i praca nad nimi jest opcjonalna.

Oczywiście, jeżeli w pianinie pęka rama metalowa, pianino idzie na śmietnik – jej naprawa nie jest możliwa.

Jak widać, po remoncie z pianina nie zostaje „tylko drewniana skrzynia”. Ale – po pierwsze – zakres remontu uzależniony jest od tego, jak się o pianino przez lata dbało, a po drugie, najbardziej widoczną ingerencją jest wymiana kołków i strun. Z tym że kołki – oprócz trzymania strun – nie odgrywają żadnej „semantycznej” roli, nijak nie wpływają na „duszę” pianina – więc ich wymiana nie jest żadnym sponiewieraniem.

Natomiast, co do strun, to ich wymiana może być konieczna poprzez zmęczenie materiału, wieloletnie „nieruszanie”, rdzę lub poluzowanie się nawoju miedzianego w basie. Tak więc praktycznie się nie da zostawić oryginalnych strun podczas wymiany strojnicy, i / lub wymiany kołków, i / lub naprawy płyty rezonansowej, bo za każdym razem w tych przypadkach struny pianina należy zdjąć, a niekoniecznie da się potem założyć.

Trzeba też przestrzec tych, którzy myślą, że możliwe jest przeprowadzenie remontu pianina „na raty”. Na „raty” można rozłożyć odnowienie pianina na zewnątrz („meblowe”) oraz odnowienie wewnątrz (muzyczne), z tym że właściwą kolejnością byłaby najpierw renowacja wewnętrzna, i – dopiero gdy się ona powiedzie – renowacja zewnętrzna. Inaczej będzie, jak w przypadku pewnego pana, który również do mnie napisał – jego niesprawne pianino o przestarzałej konstrukcji górnotłumikowej i ogromnym pęknięciu wewnątrz poddano renowacji politury, a teraz jest problem, co zrobić z tym pięknym, lecz absolutnie bezużytecznym meblem… Bo nikt nie chce go kupić nawet za ułamek kosztów wydanych na renowację politury. Zaś remont części muzycznej tego pianina jest w zasadzie bezcelowy.

Nie da się natomiast rozłożyć na raty remontu wewnętrznego – choćby dlatego, że wszystkie podzespoły pianina są ze sobą połączone, i praktycznie każda czynność renowacyjna wymaga zdjęcia strun pianina. Jak już pisałem – strun nie da się zdejmować i zakładać w nieskończoność. Ktoś już pytał mnie, czy jest możliwość remontu pianina w tempie „tysiąc złotych rocznie”. Cóż: tylko w teorii. Przez dobrych kilka lat pianino byłoby wyłączone z użytku, miałoby zdjęte struny, i w ogóle musiałoby się cały czas znajdować w pracowni fortepianmistrzowskiej – tymczasem wątpię, żeby w ogóle się dało znaleźć pracownię chętną zajmować się jednym pianinem przez 7-10 lat…

Na zakończenie muszę przypomnieć o czymś, co pewnie zdziwi wielu posiadaczy pianin.

Koszt utrzymania pianina – używanego czy nieużywanego – to kilkaset złotych rocznie (ściślej mówiąc, od 200 do 500). Składa się na to koszt 1 lub 2 strojeń i bieżących drobnych napraw / regulacji.

Możemy, oczywiście, pozwolić pianinu przez długie lata „po prostu stać”, ale bądźmy wówczas przygotowani na to, że pianino, a dokładnie stroiciel, mocno nas ukarze. Finansowo.

Zapuszczone pianino – to jak zapuszczona choroba człowieka. Jej leczenie będzie o wiele bardziej skomplikowane, długotrwałe i droższe – i może się również skończyć niepowodzeniem.

Tyle że nasze pianino nie jest razem z nami ubezpieczone w NFZ. Za jego „leczenie” zapłacimy z własnej kieszeni. Szybko zatem staniemy się zwolennikami eutanazji :)

Proszę również o przeczytanie o tym, do czego kiedyś doprowadzi traktowanie pianin po macoszemu.

Dlaczego nawet nieużywane pianino należy stroić? O tym – w dalszej kolejności.

Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:

 • naciągana przez stroiciela pianin (34)
 • fortepiany gliwice (9)
 • strojenie pianin gliwice (8)
 • pianino z 1920 roku cena (6)
 • fortepian małecki cena (5)
 • stroiciel pianin gliwice (5)
 • mail potkanski pl (5)
 • contact post cn loc:PL (4)
 • kasparfiedler fortepian (4)
 • strojenie pianina elektrycznego (4)
 • fortepian zimmermann ile kosztuje (3)
 • pianinie dokładnie jako (3)
 • środek do czyszczenia czarnego pianina (3)
 • ile kosztuie stary fortepian (3)
 • przewoz pianina na lezaco (3)
 • strojenie pianina wałbrzych (3)
 • strojenie pianina gorzów (3)
 • stroiciel gliwice (3)
 • mail akord net ua loc:PL (3)
 • pianino klawisze skrzypienie (3)
 • mail paninco com cn loc:PL (3)
 • Alegro nstare fortepiany (3)
 • kupno starych pianin - lublin (3)
 • sprezdaż pianin gliwice (2)
 • mail potkanski pl loc:PL (2)
 • kołków w pianinie (2)
 • kołki do fortepianu cena (2)
 • naprawa lakieru fortepianowego (2)
 • pianino z 1920 roku (2)
 • stare pianino co wymienic (2)
 • Lehmann pianino cena (2)
 • sprzedam pianino L EHMANN hamburg (2)
 • koszt renowacji poniemieckiego pianina (2)
 • stare fortepiany cena (2)
 • pianino lehmann (2)
 • renowacja kołki stroikowe pianino (2)
 • koszt wymiany indtrumentu serca w pianinie (2)
 • skup pianin i fortepianow szczecin (2)
 • sprzedam pianino LEHMANN hamburg (2)
 • zrywanie politury (2)
 • Fisharmonia XIX/XX w Kotylkiewicz Wien - cena (2)
 • pianina gliwice (2)
 • wilhelm mayer & gottf cramer (2)
 • jak wplywa rama metalowa pianina na strojenie (2)
 • fortepian gottf cramer (2)
 • wymiana młoteczków pianino (2)
 • czy mozna przewozic pianino legnica w pozycji leżącej (2)
 • do kiedy produkowano fortepiany hupfeld (2)
 • czyszczenie obudowy fortepianow (2)
 • georg neumann - harmonia klawiszowa (2)
 • ile kosztuje uzywany zabytkowy fortepian (2)
 • stroiciel walbrzych (2)
 • sprzedam fortepian hupfeld (2)
 • ceny fortepianów małecki (2)
 • ile kosztuje strojenie pianina walbrzych (2)
 • koszty strojenia instr (1)
 • pianino uzywane do renowacji zewnetrznej (1)
 • pianino resteuracja lania (1)
 • pierwsze strojenie pianina (1)
 • pianino wegner stettin cena (1)
 • renowacja obudowy pianina cena (1)
 • renowacja piania ennik (1)
 • pianino z wakbrzycha (1)
 • renoowacja fortepianów cena (1)
 • rama w pianinie strzelila (1)
 • renowacja a (1)
 • pytania na temat pianina (1)
 • pionowe wnoszenie pianina (1)
 • pielegnacja lakieru fortepianowego (1)
 • remot fortepianu koszt (1)
 • piano zimmermann norwegia (1)
 • renowacja mechanizmu pianina cena (1)
 • renowacja pianin koszt (1)
 • renowacja pianina obudowa pianina jakie firmy w Szczecinie to wykonują (1)
 • strojnica wymiana cena (1)
 • tenowacje starych pianin cena (1)
 • utrzymanie konserwacja pianina (1)
 • w Wiedniu są restauracje z fortepianem (1)
 • Waga pianina forster leipzig (1)
 • walbrzych strojenie instrumentow (1)
 • wymiana mloteczkow pianino (1)
 • wymiana pianin warszawa (1)
 • wymiana strojnicy pianino (1)
 • wyskoczył klawisz w pianinie cyfrowym (1)
 • zabytkowe pianino dębica (1)
 • zniszczona politure na pianinie jak odnowic (1)
 • strojenie renowacja pianina (1)
 • strojenie pianina zabytkowego koszt (1)
 • strojenie pianina forum kolki (1)
 • renowacja plyty pianina (1)
 • renowacja skrzyni pianina (1)
 • Restauracje Gliwice z pianinem (1)
 • skrzynia pianina budowa (1)
 • skup fortepianów małecki (1)
 • sprzedaz pianin piotrków (1)
 • stara fabryka fortepianów poznań (1)
 • stare struny fortepianu ratpwac? (1)
 • stroiciel fortepianow gorzow wlkp (1)
 • stroiciel pianin wałbrzych (1)
 • stroiciel pianina wałbrzych i okolice (1)
 • strojenie pianin wałbrzych (1)
 • sklep z częściami do pianin w poznaniu (1)
 • pianino renowacja cena (1)
 • c m schroder fortepian waga (1)
 • ile kosztuje pękniętą rama do pianina (1)
 • ile kosZtuje przeniseinie pianina (1)
 • ile kosztuje strojenia pianina gorzow (1)
 • ile kosztuje wymiana politury w pianinie (1)
 • ile może kosztować stare lustro (1)
 • ja i pianino część 2 cena (1)
 • jak odnowić obudowe pianina ? (1)
 • jak odnowic struny (1)
 • fortepian zakrzewski warszawa (1)
 • jakie symbole mają kolejne struny pianina (1)
 • kiedy 1-sze strojenie pianina (1)
 • kiedy pianino cyfrowe nadaje się do renowacji? (1)
 • klucz do strojenia pianina nocturmo (1)
 • komis uzywanych fortepianow gorzow wlkp (1)
 • komplet strun do pianina (1)
 • ile kosztuje naprawa starej ksiazki (1)
 • ile kosztuje gruntowny remont pianina (1)
 • cena naprawy wyświetlacza w pianinie (1)
 • cena renowacji obudowy pianina (1)
 • Ceny fortepianu stare (1)
 • contact te net ua loc:PL (1)
 • czy klawisz moze stac pionowo (1)
 • czy można odmalować pianino legnica (1)
 • czy w pianinie da sie zdjąć plecy (1)
 • czy warto odnawiać starego crossa (1)
 • czy warto odnowić stare pianino (1)
 • F R Trubger Hanburg (1)
 • fortepian irmler kupi e (1)
 • fortepian zimmermann stare ceny (1)
 • fortepiany pianina Gliwice (1)
 • gorzów strojenie pianina (1)
 • ile kosztuje fortepian karl wiedeński (1)
 • konserwacja pianin gliwice (1)
 • koszt plytu do pianina (1)
 • naprawa pianina gliwice (1)
 • numery seryjne fortepianów hupfeld (1)
 • oddam pianino olbrich (1)
 • oddam pianino walbrzych (1)
 • oddam za darmo stary stare stara (1)
 • odnowienie pianina (1)
 • peknieta plyta rezonansowa pianina (1)
 • pęknięta struna w pianinie (1)
 • pianino 25 lat (1)
 • pianino budowa i konserwacja (1)
 • pianino elektryczne używane warszawa szkoła muzyczna (1)
 • pianino gliwice (1)
 • pianino ile kosztuje renowacja (1)
 • pianino j grosspietsch breslau irmler (1)
 • pianino jak czyścićn stare pianino (1)
 • naprawa fortepianów czechy (1)
 • na czym polega strojenie pianina (1)
 • koszt plyty w pianinie (1)
 • koszt renoeacji pianina (1)
 • koszt renowacji peknietej pkyty rezonansoqej pianina (1)
 • koszt restauracji pianina (1)
 • koszt rwnowacji pianina (1)
 • koszt utrzymania fortepianu (1)
 • koszt wymiany kołków w pianinie (1)
 • koszt wymiany mloteczkow w pianinie (1)
 • koszt wymiany strun pianino (1)
 • koszt wymiany strun w pianinie (1)
 • kupic stary czy nowy fortepian (1)
 • likwidacja starego pianina (1)
 • mloteczki pianino (1)
 • Mloteczki pianino forum (1)
 • młoteczki do pianina cena (1)
 • pianino lechman (1)