Jerzy Hofer (daty życia są nieznane), syn Antoniego Hofera, również został fabrykantem fortepianów i prowadził ich produkcję w założonej przez siebie spółce (w latach 1861-1865).
- “Hofer i Janiszewski”, znana również jako “Hofer et Comp.” (1861- czerwiec 1865) – pierwsza tego typu firma, powstała wespół z Aleksandrem Janiszewskim. Reklamowała ona w prasie produkcję fortepianów angielskich i wiedeńskich oraz pianin. Niebawem jednak ze spółki odszedł Janiszewski.
- “Hofer et Hinz” (sierpień? – grudzień? 1865). Janiszewskiego zastąpił Julian Hinz. Instrumenty zaczęto wówczas produkować pod nazwą “Hofer et Hinz” (spółka znajdowała się pod tym samym adresem i emitowała tę samą reklamę prasową). Firma wyprodukowała m.in. fortepian z mechaniką angielską “z repetycją” systemu Broadwooda. “Młodzi pomienieni fabrykanci firmą swą coraz głośniejszą czynią, pracując szczerze i ze znajomością rzeczy w swoim zawodzie” (“Kurjer Warszawski”, 13.XI.1865). Salon firmowy “Hofera et Hintza” wizytowali uznani warszawscy profesorowie, wyrażając swoje zachwyty na łamach prasy. Wzmianki prasowe o firmie “Hofer et Hinz” pochodzą jedynie z września i listopada 1865; później spółka ostatecznie została rozwiązana.
Łącznie firma wyprodukowała powyżej 70 fortepianów.
W kolejnych latach Jerzy Hofer pracował w firmie ojca, razem z nim zwiedzał wytwórnie zagraniczne (1869), mieszkał w Petersburgu, Berlinie, ożenił się, i na tych informacje o jego losie się kończą.
Instrumenty “Hofer i Janiszewski” oraz “Hofer et Hinz” należą do ogromnej rzadkości.
Adres w Warszawie:
- (1861) ul. Długa [dom nieznany]
- (1862) ul. Krakowskie Przedmieście, 391
- (1865) ul. Nowy Świat, 1292 (“za Foxalem”; po reformie adresów w roku 1865 – ul. Nowy Świat 24)
- (koniec 1865) ul. Leszno 20 (obecny budynek Opery Kameralnej).
Powrót do strony Budownictwo fortepianów w Warszawie
Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:
- julian hinz fortepian (26)
- hintz fortepiany (2)
- Jerzy Hofer (2)
- karol fiedler historia (2)
- fortepiany pianina hintz (1)
- pianina hinz (1)
- rama pianina prostostrunowa (1)
Pingback: Produkcja fortepianów w Warszawie | Ars Polonica
Pingback: Antoni Hofer | Ars Polonica
Kilka lat temu oglądałem fortepian “Julian Hinz” z nr. 255. Niestety jego stan był opłakany. Zapewne jeszcze gdzieś stoi.
O, to cenna informacja. Muszę o nim utworzyć osobne hasło. Czy pamięta Pan, jaki był ten fortepian? Wiedeński? Prostostrunowy? Z listwą zaczepową? Czy już bardziej współczesna konstrukcja (Hinz działał do 1902)?
Ten fortepian na pewno miał wiedeńską mechanikę, jak dobrze pamiętam to nie miał krzyżowego ułożenia strun i chyba sztaby rozporowe zamiast ramy.
Jerzy Hofer, właściwie był synem Jerzego Maenlinga, fabrykanta fortepianów. Po smierci ojca w roku 1843 jego matka wyszła ponownie za mąż za Antoniego Hofera, który przejął wytwórnie fortepianów i prowadził ją pod własnym nazwiskiem w Warszawie ul. Elektoralna 795. Jerzy był więc pasierbem Antoniego Hofera. Urodził się ok roku 1835, zmarł 15 listopada 1878 roku w Warszawie. Pochowany jest na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie w grobowcu Hildtów i Orthweinów. https://wawamlynarska.grobonet.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=16100&inni=1