Adam Owczarski, A. Owczarski, “Fabryka fortepianów i pianin A. Owczarskiego w Warszawie” (przed 1909, lecz nie wcześniej, niż w 1902 – po 1926?) – niszowy warszawski producent pianin.
Na wystawie w Częstochowie (1909) otrzymała medal srebrny za dwa pianina mahoniowe w stylu modern (secesyjnym), “systemu amerykańskiego”. Dalsze szczegóły działalności firmy nieustalone, co więcej, informacje o wzmiankach prasowych, pochodzących jakoby z 1926 roku, mogą być nieprawdziwe. Wzmianki, które udało mi się znaleźć osobiście, pochodzą jedynie z lat 1909-1910.
Pianina Owczarskiego należą do rzadkości i są mi nieznane.
Udział w wystawach (jedynie te ustalone):
- 1909, Częstochowa (medal srebrny)
Adres w Warszawie:
- ul. Mazowiecka 11 (tel. 110-38).
Powrót do strony Budownictwo fortepianów w Warszawie
Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:
- pianino a owczarski (4)
- producent fortepianow (4)
- ars polonica owczarski (4)
- producent pianin (3)
- pianino owczarski (3)
- a owczarski pianino wartość (3)
- a owczarski pianina (3)
- fabryka pianin A owczarskiego w warszawie (2)
- fabryka pianin lublin (2)
- pianino zabytkowe a owczarski (1)
- pianino owczarski sprzedam (1)
- owczarski pianina (1)
- napis na klapie fortepianu (1)
- a owczarski (1)
Pingback: Produkcja fortepianów w Warszawie | Ars Polonica
Dzisiaj stroiłem pianino A. Owczarski. właściwie to postarałem się go “ożywić” po latach letargu. Poszukiwałem numeru seryjnego, ale nie znalazłem, tylko na lewym boku od środka napisana ołówkiem duża cyfra 1. Czyżby to było pierwsze pianino tego producenta? Napis na klapie klawiaturowej został wykonany z masy perłowej.
I jak wrażenia od tego pianina? Czy, mimo swego stanu, jest to dobry instrument? Przeciętny? Byle jaki? Czy były w środku jakiekolwiek napisy (“Fabryka pianin…”, adresy)? Vogel podaje o nim trochę informacji.
Niestety, to pianino jest kiepskie. Wysokie, ale nie brzmi, płyta rezonansowa popękana. Nie ma żadnych innych oznaczeń, ani napisów.
Bardzo prosta stylistyka obudowy.
No cóż… idealizujemy przeszłość, chcemy, by to, co pozostało, było czymś wybitnym. Jak jest inaczej, robi się przykro. Ale prawda jest ważniejsza od emocji 🙂