Antoni Leszczyński, “Leszczyński w Warszawie” (ok. 1780 lub później – 6.II.1830; lata działalności: 1819-30), warszawski producent fortepianów. Pochodził z Wołynia. Uczył się fachu zagranicą (prawdopodobnie w Wiedniu, Londynie i Paryżu).
Leszczyński wyprodukował bardzo dużo, jak na swoje czasy, instrumentów – około 175. W tej liczbie są zarówno fortepiany, jak i prototyp późniejszego pianina (opus 42), zwany “fortepianem stojącym” lub “fortepianem szafą” (na który Leszczyński uzyskał patent w roku 1822). Prawdopodobnie, ów prototyp powstał w pojedynczym egzemplarze i nie zyskał większego uznania, jako że budowa pianin w Polsce rozpoczęła się dopiero w latach 1860-ych, wiele lat po śmierci Leszczyńskiego i bez związku z jego wynalazkiem.
Znane są instrumenty Leszczyńskiego o numerach seryjnych 42, 102, 164, 175, oraz niektóre wcześniejsze, być może nienumerowane. Wszystkie (poza jednym) znane fortepiany Leszczyńskiego posiadają mechanikę wiedeńską oraz skalę 6-oktawową (FF-f4).
W pracowni Leszczyńskiego zaczynali (1829) zawód Antoni Krall i Józef Seidler, którzy po śmierci szefa wykupili jego wytwórnię i ukończyli rozpoczęte wcześniej instrumenty. Leszczyński zmarł podczas budowy fortepianu nr 175; kilka następnych (m.in. nr 179) – aczkolwiek nadal sygnowane “Leszczyński w Warszawie” – zostały ukończone już przez Kralla i Seidlera, którzy zachowali zastaną numerację i zaopatrywali fortepiany swojej wytwórni (prawdopodobnie aż do numeru 1000.) w adnotację “Po Leszczyńskim”.
Mimo tak licznej produkcji, fortepiany Leszczyńskiego nie cieszyły się uznaniem muzyków. Fryderyk Chopin drwił z ich jakości, pisząc w roku 1828: “Gdzie się ruszyć – Leszczyńskiego nędzne instrumenta”. Z perspektywy czasu podobne opinie podlegają weryfikacji, gdyż nawet tak krytykowany instrument jest zabytkiem, odzwierciedlającym praktykę muzyczną swej epoki, i z całą pewnością jest w stanie dostarczyć współczesnemu odbiorcy ciekawe wrażenia artystyczne.
Adres w Warszawie:
- ul. Podwale, 501.
Powrót do strony Budownictwo fortepianów w Warszawie
Zapytania z wyszukiwarki, prowadzące na tę stronę:
- antonii leszczyński argentyna (6)
- pianino leszczynski (2)
- a leszczyński fortepian (1)
- antoni eszczyński (1)
- antoni leszczyński (1)
- antoni leszczynski piekarnia lelow (1)
- antonio leszczynski argentyna (1)
- leszczynski antoni (1)
- leszczyński forepian (1)
Pingback: Produkcja fortepianów w Warszawie | Ars Polonica
Pingback: Tłuczek do ziemniaków | Ars Polonica
Pingback: Krótka historia budownictwa fortepianów w Warszawie (aktualizowane) | Ars Polonica